Ugrás tartalomhoz

Fotó
- - - - -

Magus Alapkonyv - kritika (Attila)

• Válasz írásához lépj be
548 hozzászólás érkezett eddig

Sogroon

Sogroon

Visszavonult

• Archívum
  • 2247 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2004.04.21, 15:21

"Romirack: mert normál esetben a tartalomjegyzéknek hátul van a helye."

Teljesen mindegy, hogy az elején vagy a végén van. Az viszont nem mindegy, hogyha sehol sincs.

Baalzebub

Baalzebub

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 283 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2004.04.21, 14:45

Bocsánat, de megint én :-)
Nem Rorimack, a tartalomjegyzék helye normális esetben nem hátul van, nyugodtan lehet elöl, sőt...járj utána.

Baalzebub

Baalzebub

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 283 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2004.04.21, 14:32

Rosszul írtam, az AK-ban lévő új rendszert nem akarom fikázni, a tartalomjegyzék hiányához hasonló egyértelmű hibákat nem igazán lehet vitatni.

Baalzebub

Baalzebub

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 283 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2004.04.21, 14:29

Egyszer-kétszer: nos, én nem kiadónként egyszer-kétszer értettem, az azért kicsit sok lenne nem? Azt próbáltam mondani hogy már nem egy-két ilyen elnézés volt hanem rengeteg, és új kiadó vagy sem, ez már sok.
Tudom, nem ide tartozik de én pl a dnd 3rd edet is azért vettem meg, mert tudtam ugyan hogy eleinte zavarni fognak a varázslatok nevei és hasonlók, de gondoltam hogy ha már egyszer van magyarul, miért ne olvassam magyarul, ezeket meg majd megszokom....na ezek után olvastam el az itteni fórumon, hogy mik is vannak elrontva, mik maradtak ki - a sok helyen magyartalan fordítás, és hogy a kiegészítők más rövidítéseket használnak, már csak hab a tortán. Nekem személy szerint elment a kedvem a további magyar dnd-s anyagoktól, inkább angolul olvasok, minthogy a hibákat kelljen kutatnom (vagy a delta vision adott már ki erratat?). Tudom ez egy más dolog, de mindezek ellenére ott is sokan a "vegyük az új kiegészítőket is magyarul hogy támogassuk a kiadót" hozzáállással jöttek. Már ott sem tetszett, itt meg pláne nem, mert a magusnak ez ősrégi hibája.
Azt mondod új kiadó van, reménykedjünk hogy nekik tényleg csak 1-2 félrelépésük lesz, hát nem is tudom. Miért törvényszerű az hogy lennie kell 1-2 ilyen botlásnak és azt meg is kell bocsátani?
És megismétlem, egyelőre eszemben sincs fikázni az AK-t, marad a hozzáállás, a lektorárás hiánya, stb.

CikkBot

CikkBot

Régi fórumozó

• Admin
  • 6618 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2004.04.21, 14:29

Magus Alapkönyv - kritika (Attila)

http://www.rpg.hu/iras/mutat.php?cid=3498

Rorimack

Rorimack

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1647 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2004.04.21, 14:04

Sogroon: mert normál esetben a tartalomjegyzéknek hátul van a helye.

Messor_

Messor_

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 439 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2004.04.21, 13:53

"Ok, ez egyszer-kétszer rendben is van, de hogy jöhet valaki a sokadik kétes minőségű dolog után is ezzel a szöveggel?! "

Ez mellé ment. Az új kiadónak az AK az első szerepjáték-kiadványa. (a Geo nem annak lett szánva)

Üdv.

Sogroon

Sogroon

Visszavonult

• Archívum
  • 2247 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2004.04.21, 13:29

Rorimack: "hogyha az AK az elején tartalomjegyzékkel jött volna ki, az szerintem kb. ugyanakkora baki lenne, mint az, hogy kimaradt. "
Miért is ?????

Baalzebub

Baalzebub

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 283 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2004.04.21, 13:16

Elolvasgattam a hozzászólásokat, egy dolog ütött meg:
"A döntés mellesleg a Ti kezetekben van,ugyanis ha kudarc lesz a kiadás,többet egyetlen szerepjátékos dolog se jelenik meg a MAGUS-hoz kapcsolódóan."

Ez egész egyszerűen egy vicc. Itt is jópáran írták hogy megveszik csak hogy támogassák a magyar kiadókat. Nade könyörgöm, emlékeim szerint már soksok éve megy a szöveg, és az éppen aktuális kiadó azt solykolja, hogy támogassatok hogy legyen játék, még ha xy kiadvány nem is lett olyan jó. Ok, ez egyszer-kétszer rendben is van, de hogy jöhet valaki a sokadik kétes minőségű dolog után is ezzel a szöveggel?!
Ezzel nem az AK-t akarom véleményezni - mivel még nem olvastam - hanem a hozzáállást. Ja és Attila pedig egyértelműen a halódó nyugat ügynöke :-)

Rorimack

Rorimack

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1647 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2004.04.21, 12:33

Commandante> csak arra kellene vigyázni, hogy a nagy gazdaságossá tétel nehogy megölje szerencsétlen dolgot.

A fejlesztőket a munkájuk alapján akarod megítélni: kipróbáltad az új rendszert?

Jó, hogy egy alapkönyv jött ki ennyi pénzért, és nem három. Lehet, hogy elvileg az gazdaságilag jobb lett volna (miért is? mert egy másik rendszernél működött?), de szerintem nagyobb eséllyel bukott volna meg. (Ki veszi meg a Mesélők könyvét normális példányszámnyi mennyiségben?)

A Codex játékosrétege valóban szűk, de ez az akkori vásárlórétegről nem mondható el. (Rengetegen az új magust látták benne)

A belső dokumentumodhoz annyit fűznék hozzá, hogyha az AK az elején tartalomjegyzékkel jött volna ki, az szerintem kb. ugyanakkora baki lenne, mint az, hogy kimaradt.

A summarium nem az új szabályokhoz készült kiegészítő. Nem ezt a játékrendszert használja.

Sajnálom, de én az ilyen mértékű igénytelenséggel még egy kritikában sem tudok kibékülni.

Zsolt

Zsolt

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 101 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2004.04.21, 12:06

slutty, egyszer arról is írhatnál, amit a másik ír neked. A válaszaidnak valahogy soha nincs köze a másikéhoz.

_Leader (NPC/NJK)

_Leader (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2004.04.21, 11:46

Slutty te megint megmondtad a frankót, persze minek:)

Attila ezt írta:
"Amúgy sem irigylem a mesélőket, mert amíg a saját karakterekkel elbogyózik az ember másfél-két órát, az NJK-kat is ki kell dolgoznia valakinek. Amíg a mesélőnek nincs rálátása az erőviszonyokra és nem ismeri ki a rendszert - ami nem kis feladat, tekintve a rengeteg választási lehetőséget és az előfeltétel-korlátokat -, addig nem lesz könnyű dolga az NJK-k kidolgozásával. Azt hiszem, hogy a készítőknek a tartalomjegyzék mellett a legsürgetőbb feladata pár tipikus NJK statjainak a felrakása kéne, hogy legyen. Vagy legalább valami gyors NJK tervező szabályok/irányelvek."

Módosítanám, mert ezzel nem értek teljesen egyet. Dolgozzon ki egyszer a DM egy 2 novícius/1 arisztokrata/3 pszi-adeptus NJK-t, aki renegát, azzal jól elszórakoznak a többiek 8-9. szintig:)

_slutty (NPC/NJK)

_slutty (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2004.04.21, 11:17

Commandante:

Azt hiszem itt végre valaki értelmesen, és viszonylag elfogadható hangnemben leírta, amit egyébként már előtte nem kevsen megtettek, kevésbé tolerálható stílusban.
Mindamellett a végefelé azért elfogyott egy kicsit a visszafogottság a hangnem terén, de ennyi talán még belefér.

Az viszont talán kevésbé fér bele, hogy újra csak ugyanazt írtad le, amit a bizonyos kevésbé kulturáltan fogalmazók már megtettek, és amelyekre érkezett nem egy reakció is.

Így érthetetlen számomra, miért mosod össze újfent a fejlesztőgárdát és a tördelésért felelős illetőt.
Ne tedd! Nem ildomos, és ezesetben nagyon is becsapós lehet.

Valaki bizonyára felelős a szerkesztési-tördelési hibákért, és valaki meg is bízta ezt az embert a munkával.

Ezen túllépve.
Írsz pár dolgot a kötet tartalmával is kapcsolatban.
A javaslatod a díszdobozos 3 kötetes verzióról érdekes ötletnek tűnik.
Ha éppen van kockáztatni való pár tucat milliód, kiváncsi lennék, belevágnál-e?
Mindenesetre egy kötetnyi kockázatot vállalt ezesetben a befektető, és ha a hibák láttán a befektetése nem térül meg, akkor örülhet, hogy ennyivel megússza.

Talán meg is érdemli, ha kellő rutin híjján olyan embert bízott meg a szerkesztéssekl, aki kihagyta a tartalomjegyzéket, és hogy nem tartott egy utolsó ellenőrzést nyomdába küldés előtt.

Na de kicsit elkanyarodtam a tartalomtól.
Azt írtad:
"Ugyanis ha összedobtak volna egy világviszonylatban közepesen korrekt és emészthető rendszert ... egy színvonalában ehhez igazodó mágiarendszert és varázslatlistát ... és egy korrekt világleírást, ami végre konkretizálja az évszámokat és történelmi eseményeket ..."

Hmmm: Én ezt találtam az Alapkönyben.
Nagyjából pont ezzel a szándékkal készült, amennyire tudom, és nagyjából teljesíti is a kitűzött célt.

Messornak írtál még valamit, ami nem volt teljesen tiszta számomra:
A Summariumot most pozitív példának szántad? Csak azért mert azt hiszem az a járhatatlan út ideális példája lett, hiszen a hozzá illő játékrendszer sosem tudott működőképessé válni, és szépen befuccsolt.
A kiegészítő kiegészítője kifejezést szintén nem értem.
Most lehet, hogy tájokozatlan vagy? De az AK-nak semmi köze a Summariumhoz! Nem annak kiegészítőjeként készült.
Hanem pontosan azzal a szándékkal, amit kívánalomként megfogalmaztál: Végre egy normális alapkönyvnek készült.

Zsolt

Zsolt

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 101 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2004.04.21, 10:24

Azt hittem, én vagyok az egyetlen olyan játékos, aki nem nyeli be szó nélkül ezt a silányságot.

Commandante

Commandante

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 168 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2004.04.21, 10:04

Szevasztok!

Egyszer, nem is oly régen, az RPG.HU üzemeltetése körül kialakult vita során merült föl, hogy egy jelenleg is működő dolog gazdaságtalan (értsd: veszteséges) mivolta nem jelenti azt, hogy nem is lehet gazdaságossá tenni. Hogy miért írom ezt? Azok a kifogások, melyek szerint az idő rövidsége, az anyagi keretek szűkössége, a megtérülési előírások betartásának kényszere, no meg a hatalmas mennyiségű anyag és a könyv terjedelmi korlátai között feszülő ellentét az (és különben is, most döglött meg a fejlesztők és a szerkesztők összes háziállata), ami az új MAGUS kiadványt olyanná tette, amilyen, harmat gyengék. Hogy nekik nem sikerült a legcsekélyebb igényességet és szépérzéket felmutató művet kiadniuk, nem jelenti azt, hogy másnak sem sikerült volna. Ha az ember munkáját az eredményei alapján ítéljük meg (a nem csak a szándék, hanem a részvétel is fontos, meg a munka nemesít, és a többi ex..... (politikai onmoderáció) agyzsibbasztó baromságot felejtsük már el), akkor biza' a fejlesztőgárda elmehet kapálni. Vagy inkább terméskövet csákányozni, mert abban már tehetnek kárt.

Bizton állíthatom, hogy vannak itt elegen, akik mind a project management, mind a könyvszerkesztés és kiadás szakterületén kenterbe vernék szerény személyemet. De nem ez a kérdés, hanem az, hogy miért nem voltak ilyen emberek a fejlesztők között, vagy ha voltak, akkor mi a bánatos fityfenét csináltak? Ugyanis ha összedobtak volna egy világviszonylatban közepesen korrekt és emészthető rendszert (tudom, hasonlítgatni a NET mellett nem nehéz, de nem csak én teszem ezt), egy színvonalában ehhez igazodó mágiarendszert és varázslatlistát ( a Codex-es Grimoire bár a maga nemében közel-verhetetlen, mégis a többség számára túlzottan sok, nehéz, komplikált és elvont volt), és egy korrekt világleírást, ami végre konkretizálja az évszámokat és történelmi eseményeket, megszünteti az eddigi kiadványokban fellelhető (ön)ellentmondásokat, stb. (elég lett volna összeollózni a több ezer oldalra rúgó MAGUS - világleírások megfelelő és elfogadható részét, a többi pedig unofficial-nak minősíteni, lásd FASA-technika).... Nos, akkor kapásból 3 db alap-könyvet adhattak volna el, igen szép példányszámban. Összesen nem 6500/5200 HUF-ért, hanem jóval többért. És egy stabil alapkönyv (trió) mellett bármilyen kiegészítőt el lehet sózni. A 3in1, diszdobozos, paravános, CD-s és dobókockás, gold-edition-ról nem is beszélve. Még én is megvettem volna mindet, csak a nosztalgia kedvéért (játszani valószínűleg már nem fogok vele). Az pedig, hogy ez kiadás vagy gazdaságosság szempontjából kivitelezhetetlen, egyszerűen nem igaz. Legfeljebb a kedves kiadónak nem jött össze. Annak idején a Codex néhán oldalas mágia ismertetője és viszonylag rövid és hiányos alapkönyve elég volt ahhoz, hogy a Grimoire (ill. az a kevés számú kiegészítő, ami megjelent) rövid időn belül hiánycikké váljon. Pedig ennél szűkebb játékosréteggel kevés RPG büszkélkedhet. A 16 milla pedig nem pénz, főleg nem kis hazánk legnagyobb múltra visszatekintő, legszélesebb játékostáborral rendelkező, és még gazdaságosan ki is adható, nem örök feledésre és érdektelenségre ítélt játéka esetén.

Nyugodtan mondhatja bárki, hogy "akkor csinálj jobbat, csináld jobban!". Ehhez annyit fűznék hozzá, hogy a munkám során ha egy szigorúan belső használatú és nem publikus, 20 oldalas, mindössze 5 fejezetből álló anyag 2. oldalára nem a tartalomjegyzék kerülne, kapásból visszadobnák korrekcióra. Nos, egy 600+ oldalas, tartalomjegyzék nélkül kinyomtatásra kerülő, és utána be nem zúzott könyv szerkeszői gárdája igenis megérdemli a nyílvános verbális keresztrefeszítést. Ez a legkevesebb.

Attila kritikájához pedig annyit, hogy minden egyes betűjével egyet értek. Csak nem ezen a fórumon, nem most, hanem a kedves főszerkesztő úr asztalán, a nyomdai munkálatok megkezdése előtt kellett volna megjelennie. Akkor talán a "mű" születésééret felelős személyek magukba néznek, és átolvassák legalább még egyszer ezt a zúzdaszökevény kontár fércmunkát, mielőtt a nevüket adják hozzá. Én nem tettem volna.

Messor_ írta:
"Psszt! Ez egy alapkönyv. Nem lehete beletenni mindent. A későbbi kiegek majd leírnak mindent a harcosokról, lovagokról, slanekről meg mindenről. Asszem a d20as rendszereknél ez a bevett szokás. Szvsz azért kell 150 oldal varázslat, mert esetleg néhányan sírnának, hogy ez meg az a spell most hogy van. Merthogy varázshasználókkal is játszanak és róluk egyszerűen többet kell írni."

Kedves Messor_: Kiegészítők már vannak. Példának okáért a Summarium hamarabb jelent meg, mint az általa használt játékrendszer. A kiegészítő kiegészítője = alapkönyv? Etessenek mást, pls! Végre normális alapkönyve(ke)t kellett volna összehozni. Sajnálom, de én az ilyen mértékű igénytelenséggel nem tudok kibékülni.

Mentegetőzni ill. mentegetni pedig lehet. De őszintén, érdemes? This suxx!

Üdv:

Commandante

_Kovi Ubor (NPC/NJK)

_Kovi Ubor (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2004.04.20, 21:20

Ja és az hozzá tartozik az igazsághoz, hogy Sherwood könyvét helyenként nem nagyon értettem miről szól, de ettől még jó volt:) Ezt fontosnak tartottam közölni veletek, főként, mert AK kritikáról beszélgetünk:) Többet nem írok, mindenki megkönnyebbülésére. Éljen a M.A.G.U.S. és a Hattrick!!!

_Kovi Ubor (NPC/NJK)

_Kovi Ubor (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2004.04.20, 20:59

Ja! Persze tudom, hogy az AK is igényli az olvasás képzettséget:)

_Kovi Ubor (NPC/NJK)

_Kovi Ubor (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2004.04.20, 20:58

Aki olvasni is legalább annyira szeret, mint játszani, lehet, hogy jobban örülne egy legendáriumnak pölö. Ezzel persze nem azt mondom, hogy az AK eleve UWEL-től elrugaszkodott dolog, de én spec. nem egy újabb szabálykötegnek (ami mellesleg nagyobbrészt már korábbi kiadványokban is megjelent)éreztem hiányát (aki játszani akart, eddig is megoldotta, gondolom én). Itt ragadnám meg az alkalmat, hogy JJ Sherwood-nak gratuláljak a Hőseposz-ért. Egész jó volt. (Nyomokban mogyorót is tartalmazott:))

Herbie

Herbie

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1119 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2004.04.20, 18:19

Mi nem volt világos abban, hogy a játéktechnikát és személyeskedést végre-valahára a megfelelő fórumokon vitassátok meg?
Még egyszer kérnék mindenkit, hogy fáradjon a megfelelő fórumokra mások piszkálásával és konkrét játéktechnikai kérdésekkel.

Alyr_Arkhon

Alyr_Arkhon

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2004 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2004.04.20, 17:18

Zsolt: Igen. Nekem is ilyesmi jutott eszembe.

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]