Ugrás tartalomhoz

Fotó
- - - - -

Troja (filmkritika) (Nezoter)

• Válasz írásához lépj be
267 hozzászólás érkezett eddig

zita1

zita1

Újdonsült fórumozó

• Archívum
  • 2 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2011.09.08, 18:34

Hát ez a filmkritika enyhén szólva is értelmetlen és elfogult.Sorolom,miért.
Először is:miért tennének isteneket egy történelmi filmbe?Akkor az tényleg egyszerű élvhajhászás lenne,hogy "na jó,tömörítsünk bele minden fantasztikusat és nyálasat,viszálykodjanak még az istenek is,hadd bonyolítsuk.".A cikk írója szerint a trójai háborút az istenek vívták és irányították?!
Másodszor:mint az előttem szóló is írta,ez a film valószínűleg(többek között a fentiek miatt is)közelebb áll a valósághoz,mint Homérosz írása.
Harmadszor:a történelmi szerepek,jellemek újraértelmezése egyáltalán nem baj,egyrészt mert érdekes,másrészt mert lehet,hogy nem egészen olyanok voltak az emberek,amilyennek Homérosz megírta.Mert Homérosz nem hiszem,hogy ott volt a csatán.Homérosz hallotta a történetet,talán bővebb információkat is tudott róla(és még ha ott is lett volna,saját szemszögből látta a dolgokat),és megírta a saját változatát,saját meglátásokkal és kiegészítő elemekkel,érzelmekkel.Ez az ő verziója.A film alkotói egy másik verziót tártak elénk,szintén saját meglátásokkal,és egyes szereplők jellemét újraértelmezték.És hát igen,a halálozási sorrendek pontatlansága szerintem még belefér az alkotói szabadságba.(Az igazság kedvéért itt megjegyezném,hogy elméletileg Paris is meghalt.)
A trójai alaptörténet szerintem nem aljas csábítás a mozikba.A film készítőit egyszerűen csak megihlette a történet,és megcsinálták a filmet.Én direkt élveztem,hogy nem egy számomra teljesen ismeretlen sztorit nézek,hanem olyant,amit már ismerek.
És nyilván modernizálják a szöveget,hogy megértse a néző.Mert ha nem modernizálnák,annyi erővel akár ógörögül is lehetne.
És hát igen,a csatajelenetek.Szerintem egyáltalán nem gond,hogy elmosódott.Ha éles lenne,mit is látnánk?Durva vérfürdőt,visszataszító sebeket és haldoklókat.Így viszont simán nézhető,izgalmas és élvezhető mindenki számára.
És pláne:ha a film elejére rögtön odaírják,hogy nem Homérosz műve alapján készült,akkor meg mi a gond azzal,hogy eléggé eltér a homéroszi műtől?!Visszaélés a nyersanyaggal?A nyersanyag tudtommal maga a háború,és azt senki sem tudja,hogy volt pontosan.(Már elnézést,de Homérosz se.)

Egyébként maga a film szerintem zseniális.Jók a színészek,jól van megrendezve,hatásos és izgalmas.Nekem nagyon tetszett.10/10

Asidotus

Asidotus

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 241 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2010.04.04, 22:23

Szerény véleményem szerint ez a film közelebb állt a valósághoz, mint Homérosz műve, legalábbis a történelmi eseményekhez mindenképp. Felróni egy filmnek, hogy nem követi egy "fantasy" szerző hozzáköltéseit, hát, érdekes. Említi is a film mindjárt a legelején, hogy "inspirálta" nem pedig adaptálta az Iiászt.
Nekem tetszett a dilm

_gonoszfred (NPC/NJK)

_gonoszfred (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2004.06.01, 12:44

Nos, úgy illik, hogy bár későn, de megkövessem a kritika íróját. A stílus még mindig nem tetszik, de sajna sok dologban igaza van. Kissé utánna néztem a háttér történeteknek, s valamivel többen hulltak el tényleg a filmben, mint amit én is elfogadhatónak tartok. Rosszul emlékeztem, hamar és elfogultam reagáltam.

Elnézést :eeek:

_Wili (NPC/NJK)

_Wili (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2004.05.31, 22:16

Ok, már ott (is :eeek: folytatjuk!

Herbie

Herbie

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1119 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2004.05.31, 19:37

Herbie 2004-05-30 13:09:55
ID: 37675 Értékelés: 50 %
Uraim, ha a témában még mindig van élet, talán célszerû lenne átterelni a fórumokra, ahol kényelmesebb vitatkozni róla.
Javasolnám ezt
http://forum.rpg.hu/index.php?act=ST&f...amp;t=2896&
a fórumot a további diskurzusra.

_Wili (NPC/NJK)

_Wili (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2004.05.31, 12:06

nem azt mondom, hogy nézhetetlen (ennyi pénzből ez azért elvárható), hanem hogy tele van számomra zavaró hibával. És sokaknak tetszett a film, ha végig olvasod aösszes hozzászólást, akkor találsz jópár rajongót is.

Ok, Akhilleusz nem halhatatlan hanem sebezhetetlen, csak elírtam. De attól még áll amit mondtam.

_congkapa (NPC/NJK)

_congkapa (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2004.05.31, 08:49

ja és még 1 valami, annak ellenére, hogy senkinek nem tetszett a film, igen sokat foglalkozunk vele........

_congkapa (NPC/NJK)

_congkapa (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2004.05.31, 08:49

elnézést, halhatatlan és ma nem találtam meg az s betűt ( és halandó )

_congkapa (NPC/NJK)

_congkapa (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2004.05.31, 08:36

Wili: és honnan veszed hogy Akhilleusz hallhatattlan, hisz Te mondod, hogy meghal még a faló előtt.........( félisten volt, ék halandók )

Herbie

Herbie

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1119 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2004.05.30, 12:09

Uraim, ha a témában még mindig van élet, talán célszerű lenne átterelni a fórumokra, ahol kényelmesebb vitatkozni róla.
Javasolnám ezt
http://forum.rpg.hu/index.php?act=ST&f...amp;t=2896&
a fórumot a további diskurzusra.

_Wili (NPC/NJK)

_Wili (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2004.05.29, 15:37

Attól, hogy nem Hollywoodban forgatok még megeshet az az eset, mikor nem tetszik egy film... És megfogalmazhatok kritikát is, mégha nem is írok forgatókönyvet...

Nálam egy film részben akkor jó, ha az általa megformált világ következetes. No ez hiányzott innen. Mert az ok, hogy az isteneket ki hagyták. De sokszor nem adtak helyette más hiteles magyarázatot. Nem is beszélve az olyan új jelenetektől, amik nem illettek bele az egészbe. Mondom, nem az a gond, hogy új, hanem hogy kilóg!

A változtatások nagyrésze teljesen a Hollywoodi klisék kategóriájába tartoznak. Ami annyiban érthető, hogy ennyi befektetett pénznél nem akartak bukni, így a jól bevált sablonokhoz nyúltak. (nem mertek újat alkotni) Attól, hogy egy film sok profitot termel, még nem mondanám kiemelkedőnek.

Az inspired by-ról: Petersen nyilatkozatait olvasva ők nem ihletet vettek az eredeti műből, hanem azt akarták megfilmesíteni. Pl. Akhilleusz halálát se úgy akarta beállítani, hogy így alakulnak ki a legendák, csak épp azt felejtette el a filmben kifejteni, hogy A. hallhatatlan...
Az az ő önkritikájuk, hogy a based on-t már kissé erősnek gondolták ők is :eeek:

És ezek olyan hibák amelyeket egy kevéske igényességgel ki lehetett volna küszöbölni.

Ezért a film nem rossz, de nem is kiemelkedő (amit azért ennyi pénz, és ilyen háttér esetén elvárna az ember), főleg a hollywoodisitás miatt.

És miért ne halhatna meg a főhős a vége előtt???? Ok, happyend kell, de más indok nincs rá..
Aeneasz mint 13 éves kölyök, röhej...
(eredetileg Parisz kortársa lenne, az egyik legnagyobb trójai hős...)
Akhilleusz halála...
Odüsszeusz egy faló szobrocska alapján kapja az ihletet...

Ha egy könyvet kell megfilmesíteni, akkor óhatatlan, hogy változások lesznek a történetben. (eleve egy 2-3 órás filmbe nem lehet túl sok szerpelőt bele zsúfolni, elenben pl a hosszú leírások 1-1 jó képpel helyettesíthetők stb.) De a változásoknak indokoltnak kell lennie. Az nem indok, hogy happyend kell a végére, vagy kell szerelmi szál a főhősnek is...

_wert (NPC/NJK)

_wert (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2004.05.29, 02:22

Congkapa: Teljes mértékben elfogadom amit mondasz azzal kapcsolatban, hogy más se nagyon tudta volna jobban megcsinálni ezt a filmet(mondjuk szerintem rosszabbul se). Aeneasszal kapcsolatban, számomra a vele kapcsolatos jelenet volt a legnevetségesebb. A szinészi játékal nem volt baj, csak magával a sztorival(persze ez is csak annak aki ismeri). Kritikát minden kap, de figyelembe kell venni, hogy a kritika nem kizárólagosan negatív tartalommal bírhat, sőt. Remélem nincs harag :eeek:
UI: Amit a Gladiátorról írtál azzal végkép egyetértek.(Az a film egy kész kabaré)

_congkapa (NPC/NJK)

_congkapa (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2004.05.28, 18:12

Sziasztok

Sajnálattal tapasztalom, hogy a kritikusok többsége nem , ismétlem, nem olvasta az Iliászt.....sőt néha az az érzésem, hogy nem is látta a filmet ( talán belenézett egy pár jelenetbe ). Mindig szerettem a görög mitológiát, olvastam is sokat e témában, mégsem tudok mindent, amit szeretnék, de annak ellenére, hogy talán többet olvastam mint a kritikusok, nem ítélem el a filmet, mivel a véleményem az, hogy én sem tudtam volna jobban összehozni. És aki mást mond, az kérdezem, miért nem keres milliókat Hollywoodban. Ugyanis itt mindenki jobban rendezte volna a filmet, jobb szövegkönyvet írt volna, jobban alakította volna Akhilleuszt.........mint a profit, akik ebből élnek, és nem is rosszul. Nem akarom azt állítani, hogy tökéletes volt a film, és nem voltak benne hibák ( Patroklosz fiatal - a monda szerint idősebb mint Akhilleusz, Akhilleusz kipattan a falóból - amugy jó pár évvel a Trójai faló előtt meghalt szerencsétlen, Meneláosxz halála stb )de viszont a főhős nem hallhat meg a zárójelenet előtt, Hektór alakját csiszolja amikor megöli Meneláoszt stb. tehát meg lehet okolni ezeket az eltéréseket, amelyeket természetesen tudatosan tettek a rendezők. ( az inspired csak ihletet jelent, nem alapot )Az isteneket pedig én is kihagytam volna. Ha valaki olvasta Homérosz Íliászát tudja, hogy milyen kavalkádot tudnak okozni. Ember legyen a talpán, aki ki tudta volna bogozni, mi történik a filmben, ha az istenek is szerepelnek. Az is bizonyítja azt a tényt, hogy csak inspirációnak tekintették az Íliászt, hogy a film vége nem Hektór halála, mint a műben, hanem maga Trója elesése. Ez ugye nincs benne az Íliászban.......ezt az Aeneászban találjuk meg.....talán erre akar utalni Aeneasz jelenléte a film végé, ami ügyes húzás a filmesektől, csak kissé zavarbaejtő azok számára, akik ismerik a történetet.
Kritikát meg minden film kap...ez is a Gyűrűk Ura is (amit személyesen nem birtam megnézni ). A hasonlatok ( bár én is elkövetem e hibát ) nem helyénvalóak. Mintha valahol azt olvastam volna itt a hozzászólások között, hogy a Gladiátor hitelesebb volt...könyörgöm, ismeri valaki a római történelmet???????

Végül összegezve, nem volt rossz rendezés, hibákat követtek el viszont, de nem egy dokumentum filmet mentünk nézni, hanem egy hollywoodi produkciót, ami nem ugyanaz, még ha a végén az inspired by Homers Iliad felíratot is láttuk.

Mr_Steve

Mr_Steve

Mesélő Arc

• Fórumita
  • 277 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2004.05.27, 09:29

Sziasztok!

wert: Nem csalódtam veled kapcsolatban, valami ilyesmire számítottam. Ezt minden irónia nélkül mondom.

Sziasztok!

_wert (NPC/NJK)

_wert (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2004.05.26, 22:17

Az értékelés lemaradt, a filmre értendő.

_wert (NPC/NJK)

_wert (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2004.05.26, 20:19

Na ha már mindenki, én is leírom a (saját) véleményemet a filmről. Azt már akkor tudtam mikor még nem láttam a filmet, hogy téves elvárásaim vannak, ez teljes mértékben igaznak is bizonyult, mert valóban:ezt a történetet nem lehet feldolgozni hitelesen és úgy ahogy megmaradt az emberiség tudatában -már akiében-(én ilyenkor nem a Homérosz által írtra gondolok, hanem a Trója mondakörre).
De úgy éreztem, hogy azért ez a sztori kötelez valamire és nem írják át szinte az egészet, hanem maximum kivágnak belőle részeket, vagy apróbb változtatásokat eszközölnek(persze kinek mi az apró, azt amikor a falóból Akhilleusz is kiugrik, mert még mindig él nem tartom aprónak).
Tehát én nagyot csalódtam a filmben, de ez az én személyes problémám. Azokkal nem értek egyet akik szerint az istenek kihagyhatók voltak, mert az egész görög mitológiában ez az esemény az amikor mindegyik aktívan felsorakozott valamelyik oldalra. Azt is aláírom, ha berakják őket a filmbe akkor lett volna kb. fél napos a film. Itt térnék rá a személyes véleményemre, miszerint ha egy ilyen történetet nem lehet rendesen megfilmesíteni(mert szerintem nem lehet), akkor ne is próbálják meg. Találjanak ki egy másik várost, más nevekkel, hasonló történettel és akkor senkinek nem lehet panasza, hogy mennyire hiteles. A kritika azon részével, hogy a Trója cím miatt fognak az emberek bemenni a filmre nem értek egyet. A nagy többség(és ez nem minősítés), akkor is bement volna a filmre, ha egy fiktív történetet készítenek el(Brad Pitt ugyanúgy benne lett volna, a látvány megvan). Na kicsit hosszúra sikeredett és korántsem fejtettem ki teljesen a mondanivalómat, de már így is megkapom majd a magamét van egy olyan érzésem.
Elnézést a helyesírási hibákért.

Mr_Steve

Mr_Steve

Mesélő Arc

• Fórumita
  • 277 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2004.05.26, 16:14

Sziasztok!

Lac:

Minden esetre én örülök, hogy az utolsó hozzászólások sokkal békésebbek voltak, mint az előzőek. Tökéletesen értem, mire akarsz kilyukadni, megnyugtathatlak :-). Elhiszem, hogy bosszantanak dolgok és ezért felírod a véleményed, de nem mindegy, hogy ezt milyen formában teszed. Amikor én is arrogáns voltam veled, neked sem tetszett a dolog, másnak sem jó, ha te dorongolod le.
A kommunikációs érzékemnek pedig semmi baja nincs, bár abban van igazság, hogy a kirohanásom nem feltétlenül ezt tükrözte:-)).
Bár azt hiszem az én egyetlen hozzászólásom sem elég ahhoz, hogy megítéld milyenek a kommunikációs képességeim. Főleg akkor nem, ha te azt állítod 10-20 hozzászólás alapján sem lehet véleményt nyílvánítani valakiről. Ebben az esetben teljesen mindegy, hogy visszafogottabb voltál-e, mint én.

No, minden jót! Mindenkinek kellemes fórumozást!

Lac

Lac

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1787 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2004.05.26, 15:42

Mr. Steve:

Azt hiszem ennek a tolerancia-kirohanasnak meg mindig nem latod a fonakjat: kb. olyan, mint a bekeharcossag :eeek:
Ilyen alapon en is csak azt kritizaltam, ahogy masok hangot adtak a cikk elleni tamadasuknak (amiben szvsz volt is mit). Engem ugyanugy felbosszantanak pl. Arsentis, vagy Mika-el "a kritikusnak igy es igy kellett volna..." baromsagai, mint teged a stilusom. Ez van. Mit is kersz szamon?
Nem tudom te hogy vagy vele, de szerintem 10-20 uzenet nem eleg ahhoz, hogy kijelentsd ex cathedra egy emberrol, mennyire korlatolt, avagy rosszindulatu. Nem tagadom, hogy rosszindulatu voltam (neha az is vagyok, aztamindenit :D ), de en ennel sokkal visszafogottabban tavkiertekeltem: mint irtam csak megkerdojeleztem a kommunikacios erzekedet.

Anonymous:

Ugy latom nem erted a dolgot :aboci:
Azert jopofi...

_Anonymous (NPC/NJK)

_Anonymous (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2004.05.26, 12:05

Idézet a Magyar értelmező kéziszótárból :

Távkiértékelés - Mindenki akinek saját véleménye van és az ellent mond valaki másnak a véleményével, és ennek hangot merészel adni az interneten egy fórumon az távkiértékel. Mivel ez esetben mind a két oldal távkiértékelés gyanújába keveredthet annak lesz igaza aki tovább bírja cérnával a távkiértékelés vádjának bizonyítását.

Mr_Steve

Mr_Steve

Mesélő Arc

• Fórumita
  • 277 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2004.05.26, 09:58

Üdv mindenkinek!
Herbie: A helyreigazítást köszönöm. Igazad van, a továbbiakban tartózkodni fogok a távkiértékeléstől, tényleg olcsó és igazságtalan módszer. Közhelyekkel pedig élhet az ember, igaz nem ez a legelegánsabb formája a megnyilatkozásnak, de néha (szerintem) a közhelyek helytállóak és kifejezőek. Ezért éltem velük.
Lac: Igen, ügyes kis magyaros vagyok, de ezt nem azért említettem, hogy májerkodjak vele, úgyhogy a szúrkálós megjegyzésed igazságtalan volt. Nem mondtam, hogy alattomos vagy, teljesen más dolgokat írtam rólad. A véleményedet pedig tiszteletben tartottam, csak éppen azt kritizáltam, ahogyan hangot adsz neki. Nem a legszebb dolog másokat megpróbálni porig gyalázni. Szerintem te sem tudsz elég sok alapvető dolgot a kommunikációról, mert ha tisztában lennél ezekkel, akkor ugyebár nem esnél neki a másik torkának. Te sem tudsz rólam semmit, úgyhogy a te megjegyzésed legalább annyira téves velem kapcsolatban, mint állítólag az enyém, veled kapcsolatban. Azt, hogy rosszindulatú vagy teljes egészében az itteni megnyilvánulásaidra alapoztam, mert ezek a megjegyzések tényleg rosszindulatúak. Lehet, hogy a lelked mélyén valójában icipici pillangó vagy, csak épp a megnyílvánulásaid nem ezt sugallják. Nem teszek további megjegyzéseket a személyiségedre vonatkozóan, mert nem ismerlek. Ezt megígérhetem.
Jó lenne, ha nem durvulna el ennél jobban az itteni "hozzászólás háború", senki nem azért ír ide föl, hogy utánna jól lefikázzák. Az alpári megnyilvánulásokat pedig szerintem mellőzzük mind a ketten.
Sziasztok!

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]