Ugrás tartalomhoz

Fotó
- - - - -

A beavatas (Agota)

• Válasz írásához lépj be
22 hozzászólás érkezett eddig

_Feleri (NPC/NJK)

_Feleri (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2004.09.24, 17:44

Nekem tetszett.. érthető volt és világos..
Én nem vesztettem el a fonalat.. szerintem ha ráhangolódik az ember, könnyen követhető...
bár én más műveknél veszek el.. :)

_zugrat (NPC/NJK)

_zugrat (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2004.08.09, 18:09

Szerintem nagyon kusza,a történet. Maga a történet érdekes,de a felhozatalon finomítani kéne.

Alyr_Arkhon

Alyr_Arkhon

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2004 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2004.07.13, 17:16

BloodSkull: "Nos, sztem olyan, hogy "megszokott" novella nem létezik. Sok féle van, mind eredeti a maga formájában, de hogy megszokott."

Mondjuk azon szövegek, ahol nincs esztétikai distancia az elvárási horizont és a szöveg horizontja között, högy bölcsészül mondjam. Nagy részük. :)

BloodSkull

BloodSkull

Érdeklődő fórumozó

• Archívum
  • 82 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2004.07.13, 16:14

Hm, üdvözlet Ágota! :)
Köszönjük (sztem mindenki nevében köszönhetem) a kimerítő és kielégítő válaszokat.
Egyébként elnézést, amiért első látásra (ill. olvasásra) ítéltem, de véleményem mit sem változott azóta. Valakinek tetszik, valakinek nem. Én az utóbbihoz tartozom. Ugyan véleményt nyilvánítottam, de ezzel nem akartam ártani. Én csak azt tudom mondani, hogy "Csak így tovább, írj még és még!".

Idézet a szerzőtől: "Kérdés: Tudok-e megszokottat is írni? Válasz: Tudok."
Nos, sztem olyan, hogy "megszokott" novella nem létezik. Sok féle van, mind eredeti a maga formájában, de hogy megszokott.
Ha gondolod, megfogadhatod a tanácsokat, de ha úgy érzed, tehetséged van az íráshoz, akkor csak hajrá, én el fogom olvasni a többit is! :)
Tisztelettel: Egy megfigyelő

_Ágota_2 (NPC/NJK)

_Ágota_2 (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2004.07.13, 12:16

Ui.: Az utolsó rész (valóban) néhány héttel a „rémálom” után játszódik.
Elfelejthető-e ennyi idő alatt egy ilyen rémálom fájdalommal való stimulálás esetén?
Igen.

Ui.: „Szkennerré válásról” vagy „felnőtté válásról” van-e szó?
Válasz: A kettő hasonlósága – maga a mondanivaló.
Mondjuk a téma lehet Szkennerré válás is.
Mondjuk lehet, hogy mind Szkennerek vagyunk.
És akkor mi van?
Ugyanaz.

Ui.: Szkennek vagy Szkennerek?
A válasz egy idézet a kritikákból:
A lények a Szkennek, akiket megszállnak, azok a Szkennerek.

Ui.: Az ötlet mátrixos?
Ez is egy variációja a Mátrixéhoz hasonlítható ötletek csoportjának.
Miért ne?
Ezzel is ki lehet fejezni valamit.
Valami MÁST.

_Ágota_2 (NPC/NJK)

_Ágota_2 (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2004.07.13, 11:59

Kedves olvasók, kedves (és még kedvesebb) kritikusaim!
Köszönöm a megtisztelő (és a még megtisztelőbb) véleményeket.
Nem utolsósorban köszönöm a szerkesztőknek, hogy lehetővé tették az írás megjelenését.
Volt itt néhány kérdés…
Ez a novella természetesen tudatosan vállalt stílust képvisel. Például szóismétlések nem azért fordulnak elő benne, mert írás közben elfelejtettem egy szóról, hogy az előző percben már leírtam azt, hanem azért, mert (valószínűleg a hatás érdekében) újra le akartam írni.
Azonkívül: Nem azért fogalmaztam „tőmondatokban”, mert olyan könnyű ezt a mondanivalót tőmondatokban közvetíteni, (nem olyan könnyű), hanem azért, mert az adott pillanatban tömören kívántam kifejezni valamit.
Mindenesetre úgy tűnik, ez a stílus nem volt túl sikeres ezen a helyen, de (mint az értékelésekből is kitűnik): nem átlagos.
(Ezért felháborító? Lásd:10 %)
Kérdés: Tudok-e megszokottat is írni? Válasz: Tudok.
Az biztosan több százalékot kapna.
Üdvözlettel
a szerző.

BloodSkull

BloodSkull

Érdeklődő fórumozó

• Archívum
  • 82 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2004.07.12, 17:03

Már akinek.
Figy, ha neked tetszik, gratulálok hozzá!
De sztem másokra ne igazán akard ráeröltetni az igazadat...
Mindenki elmondhatja véleményét, ahogyan én is megtettem. És én (szinte) csak negatív véleményeket tudtam felsorolni a műről.
Csak ennyit akartam, csocsesz! :)

_Árnyák (NPC/NJK)

_Árnyák (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2004.07.12, 10:09

Nekem nagyon tetszett.
Eredeti ötletnek tűnik, bár a magvak a mozifilmekben már el voltak vetve.

Sorrendbe
SZVSZ....
B-tight
Az apóst, anyóst én apának anyának hívom. Ez egyfajta szokás. Az hogy az apából papa lesz azt az egymásközti viszony dönti el.

Mindenki....
A stílus így jó. Ettől emberi, pontosabban hétköznapian emberi. Ugy gondolom, hogy ha vizuálisan gondolkodtok az olvasás közben akkor ráéreztek az ízére.

Bloodskull...

Az utolsó rész egyértelműen az igen közeli jövőben játszódik, de Donald még mindig hentes. Csak ugyanazt az utat követi mint Jos.
Ami változott az az , hogy a tudata szinte teljesen feloldódott a szken erejétől és csak villanásai maradtak ellenkezés nélkül.

A sztori jó. Én ötletesnek találom és a szerkezettel sincs semmi baj. Nem tartom nehézkesnek. Ez a stílus is olvasható és élvezhető.

_b-tight (NPC/NJK)

_b-tight (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2004.07.11, 21:17

az apóst mióta hívják papának?!

amugy nekem tetszett..

Scorba

Scorba

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 3442 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2004.07.11, 09:26

neh..., szerintem a "szkenner" sem gaz, hanem hommage a mexikoi birkozofil... akarom mondani David Cronenberg "Scanners" cimu horrorklasszikusanak, melyben Scannereknek hivtak az olyan embereket, akik puszta akaratukkal robbantgattak fel masok fejet, vagy valami ilyesmi.

kukurbuki

kukurbuki

Törzs-fórumozó

• Archívum
  • 841 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2004.07.11, 01:05

Scorba, én hiszek neked!
Szerintem király volt, bár kicsit télleg sablonos.

"Érdekes hogy amikor többes szám 3. személyben beszélsz akkor "szkennek"-nek emlegeted öket, amikor egyes szám 3. személyben akkor pedig "szkenner"-nek. Szerintem ez inkább sima "szken" lenne..."
Asszem hogy a lények a szkennek, akiket pedig megszállnak, azok a szkennerek. Egyébként ez a név szerintem is elég gáz. Bár lehet hogy a második részben megjelennek esküdt ellenségeik, a printerek. :)

Scorba

Scorba

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 3442 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2004.07.10, 22:46

hosszas vita eldontese erdekeben szeretnem megkerni a t. szerzot, amennyiben erre jar, ugyan adjon nekem igazat vagy mondjon nekem ellent, amikor azt allitom, hogy ez a novella elore kitervelten abszurd, a gondolatok nyers kozvetitese szandekos muveszi eszkoz, s az egesz alkotas mogott megfontolt irodalmi kiserletezes rejtozik.... mert nekem nem hiszik el :)

Scorba

Scorba

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 3442 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2004.07.10, 22:01

enszerintem meg ha ez direkt ilyen, amilyen, akkor zsenialis a stilus. Erre varrjatok gombot.

Sparrow

Sparrow

Írófióka

• Fórumita
  • 706 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2004.07.10, 12:23

A történet jó, de ahogy le van írva... :)
Nekem Lovecraft ugrott be róla, meg egy kicsit az 1984. Rosszak a NAGYBETŰS szavak, a "gondolatok" meg a híg, értelmetlen párbeszédek. Tényleg le kellene csökkenteni a terjedelmet, és hát van még mit fejlődni írástechnika terén is. Összességében nem rossz.

Alyr_Arkhon

Alyr_Arkhon

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2004 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2004.07.09, 16:31

BloodSkull: "Bárki írhat 100 oldalakat, de hiába, ha egyszer nem fogja meg az embert.
Elnézést, hogy csak negatívumokat írok, de erről sztem csak azt lehet! :)"

Szerintem a nyilvánvaló szerkezeti hibák mellett kifejezetten ötletes a zárlat, amely mind szószerinti, mind metaforikus értelmezést megenged.

BloodSkull

BloodSkull

Érdeklődő fórumozó

• Archívum
  • 82 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2004.07.09, 16:08

Valóban, ezek megfigyelhetőek, de sztem az, hogy 12 oldalt írt, az csak egy tény. Semmi jelentősége.
Bárki írhat 100 oldalakat, de hiába, ha egyszer nem fogja meg az embert.
Elnézést, hogy csak negatívumokat írok, de erről sztem csak azt lehet! :)

Bloody

Zsobo

Zsobo

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 200 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2004.07.09, 14:34

Üdv, megmondom öszintén, csak úgy bírtam magam átrágni rajta, hogy néhány részt átugrottam. Amit észrevettem, és zavart:
1.) A párbeszédek felét kihúzhatnád, illetve a fickó gondolatait(?) nem kéne a következö két sorban párbeszéd formájában ismételni. Ettöl roppant vontatottá válik a dolog.
2.) A történet leginkább a csillagkapura hasonlított (jön gonosz goaud bemászik a bácsi szájába) egy kis mátrixos utánérzéssel (mindenki csak szerepet játszik). Bocs, ha ezek nem játszottak közre, de én egyböl ezekre gondoltam. Röviden elég klisés...
3.) Lehet hogy csak engem zavart (az is lehet hogy tévedek, mert nem vagyok filológus), de a szkenner az számomra egy gép. Érdekes hogy amikor többes szám 3. személyben beszélsz akkor "szkennek"-nek emlegeted öket, amikor egyes szám 3. személyben akkor pedig "szkenner"-nek. Szerintem ez inkább sima "szken" lenne...

Ami viszont dicséretes, hogy írtál 12 oldalt, ezt mindenképpen becsülni kell. Szerintem csökkentsd le 6-ra és jobb lesz. (Ezt csak azért gondolom, mert kisebb ugrásokkal olvastam végig, a szöveget, de a fö cselekménnyel képben vagyok. A többi csak idegesítö sallang.)

Tisztelettel: Zsobó

BloodSkull

BloodSkull

Érdeklődő fórumozó

• Archívum
  • 82 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2004.07.09, 12:17

Nos, sorry, de a véleményemet írom, csak hogy tisztában légy vele. Nem fogom semmi más íráshoz hasonlítani, csupán az "szvsz"-t írom le. Először is a jó (amiben nem bővelkedi a "mű"): A történet. Ennyi. Ezek a szkennek talán jól ki lettek találva, erről szól a novella.

Viszont !naggggyon! sok minden nem tetszett benne. A rohadt sok szóismétlés, az értelmetlen mondatok egymásra pakolása a mélybe húzza ezt az írást.
„Reccs!” Példának okáért ezt sem értem. Gondolom amikor a szkenn (vagy szkenner) éppen szét akarta robbantani áldozata koponyáját, akkor megroppant a csont, de ezt sztem nem így kellene az olvasó tudtára adni, hogy „Reccs!”...
A sok „Mi?” pedig elviselhetetlenül idegesítő tud lenni. Annyira értetlen ez a hapsi, hogy már nekem fáj.
Nem beszélve a "Fiam" megszólításról. De ez mind a szóismétlésbe tartozik.

Azt viszont a végére már tényleg alig lehet érteni, hogy végülis mi történt.
Az elején álmodik a polgármesterségről, aztán jön a doki, akit persze már mióta ismer, és elviszi a titkos laborba, ahol beleteszi a szkennt. Eddig világos, tán a helyesírástól eltekintve még jó is lenne. De az utánna köv. rész már totál homály.
Az utolsó rész...az sztem már a jövőben játszódik, pár évvel később, amikor már polgármester lett, és a politikában olyan jártas. Csak azt nem értem, hogy akkor miért dolgozik még mindig abban a húsboltban?
Örök rejtély, avagy megválaszolatlan kérdés?
Ha lehetséges, az író is nézzen be ide vmikor, s legyen oly kedves, válaszolja ezt meg nekem.
Köszöntem!
Tát én semmi érdemlegeset nem láttam benne, tán az elején még élvezhetőnek találtam volna. Még annyi, hogy a cím illik hozzá, hisz tényleg beavatásról van szó, de ez mit sem változtat véleményemről.
Ezek sztem csak építő kritikák (a maga formájában és stílusában), tát sértődés ill. bántódás ne essék!

ranagol60

ranagol60

DiceMan

• Fórumita
  • 3166 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2004.07.09, 11:49

Üdv!

Nem értékelem, mert nem tudtam végigolvasni... :/

Miért?

Több oka is volt. Részben időhiány, a többi viszont már tényleg nem az én hibám volt. Zavaró az a sok tőmondat. Nem azt mondom, hogy két bekezdés hosszú körmondatokat írj, de szerintem meg lehetett volna ezt normálisan is fogalmazni. A reakciók kicsit eltúlzottnak tűntek, nem éreztem hitelesnek a szereplőket... talán kicsit a világkép is hiányos volt. Ha a végére ezek közül valami korrigálódik, vedd úgy, hogy azt nem említettem... :)

Szóval ráfért volna még egy kis csiszolgatás. Ez nekem így nyers.

Tisztelettel:
R'naggol

DBebe

DBebe

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 676 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2004.07.09, 09:40

Segítség!

A vége teljesen összezavart, most nem értek semmit...
Most akkor mi van?
Azt hiszem valahol elvesztettem a fonalat, nekem nem állnak össze a dolgok. Teljesen elbizonytalanított a befejezés. Akkor most léteznek Szkennerek, egy rossz álom volt csupán, vagy az egész csak gyerekes képzelgés, és a felnőttek másságáról szól? Segítség, nem értem...(Ezért most nem is értékelném a novellát.)

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]