Ugrás tartalomhoz

Fotó
- - - - -

A Szellemharcos kuldetese (konyvkritika) (Bekesi Jozsef)

• Válasz írásához lépj be
42 hozzászólás érkezett eddig

_wry (NPC/NJK)

_wry (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2004.09.24, 22:55

Üdv!
Nos én nem vagyok hozzáértő író, vagy akár műkritikus, egy "metszetlen" olvasó vagyok. Olvastam Rujder könyvét és bár végig motoszkált bennem valami zavaró érzés, aminek oka lehet mindazon gyengeség, amit a fentebb található kritikában leírtak, mégis azon könyvek közé soroltam, amikre kíváncsisággal gondoltam az után is, hogy abba hagytam az olvasását és vártam az alkalmat amikor ismét a kezembe vehettem. Lehet persze, hogy mindez engem minősít, az olvasót, de végtére mégiscsak nekünk készülnek a regények, nem az esztétáknak.

Meg aztán a belterjességen sem árt egy kicsit változtatni - nem? ;)

wry

Kevin_H_Twelve

Kevin_H_Twelve

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 17 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2004.09.13, 17:53

Béka:
Köszönöm a díjat, de az enyémet felajánlom neked, már persze, ha elfér a gumi-gerinc díjad mellett. ;)

celsior

celsior

Törzs-fórumozó

• Archívum
  • 703 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2004.08.27, 06:10

...ahoj,

Még jó, hogy bekukkantottam.
Big-animal: meglehet, csak nekem tűnik úgy, de szokatlanul nagy mértékben elmész a dolgok mellett,
(cf: "savanyú a szőlő..." :-) )
saját koncepciódat/információidat követve.
Ami nem baj, de ha érdekel az is, ami "odaát" van, megtalálsz a celsior@freemail.hu, celsior@rpg.hu címeken.

cels.

_Big-animal (NPC/NJK)

_Big-animal (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2004.08.24, 15:11

Celsior:

Magyarázom:
Idézet1: "az alább emlegetett nyeretlen SF író számos okot szolgáltatott, hogy ne szeressem"
Idézet2: "Fókuszálva Fonyódira: jóformán nem ismerem őt és nincs is vele emberileg bajom."

Most akkor melyik...?

"a MU attól ma már nem lesz SF csak attól, hogy újrarágott SF sablonokat iterálunk, vagy fotonvitorlást teszünk bele, etc."

Mitől lesz egy SF SF? És mitől lesz egy fantasy újrarágott sablonmentes fantasy?

Alyr:
"Hmm. Utolsó értesüléseim szerint az irodalom még nem kiadói ügyekről szólt elsősorban."

Ezt nem is mondta senki. Csakhát ha egy író nyílvánosan kritizál egy másikat akkor mindig előbújik belőlem a kisördög.:-D Ilyenkor szokták mondani hogy savanyú a szőlő?:-))) agy sárga az irigység?

Körmi:
Tévedsz, nem vagyok rajongó, nem nagyon olvasok mostanság MU-t de a KAtedrális tetszett.

Attila

Attila

Banned

• Fórumita
  • 4235 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2004.08.20, 19:29

Ilyen dolgok láttán önti el büszke megelégedés és lelki nyugalom kis szívemet, és hálát adok a sorsnak, hogy semmi közöm a hazai scifi és fantasy könyvkiadáshoz... ;)

Beka

Beka

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 283 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2004.08.19, 23:29

LaliQ:

Sajnos azt lehet mondani, hogy ez a hozzáállás nem újkeletű az Avana részéről. 2000-től kísérem figyelemmel az egyesület tevékenységét, illetve a Zsoldos-díj sorsát, egy évig tag is voltam. 2001-ben például még tagként óvást szerettem volna benyújtani, miután a Kék bölcső megkapta a díjat -- ugyanis objektíve nem tett eleget a kiírási feltételeknek, szubjektíve pedig -- mint említettem volt -- pocsék könyv volt. Namost erre kb az volt a válasz, hogy hónapok óta ismert a jelöltek listája, miért nem a díj kiadása előtt jeleztem a dolgot, egyébként meg jobban tenném, ha nem bomlasztanék, hanem építenék, etc., etc. No comment.

Persze lehetne azért feszegetni itt legitimitás-kérdéseket jócskán: az Avana tagsága idén kb 40 fő... és hát nem lehet azt mondani, hogy akár a tagok, akár a vezetőség a honi sf élet középpontjában nyüzsögnének (és ez igaz a zsürire is). Szóval kicsit olyan gittegyletes, öncélú szórakozás lett ez a díjazósdi, amivel önmagában nem is lenne semmi baj, hiszen alapíthatnék én egyedül is díjat (alapítottam is, Kevin H. Twelve-díj, a neten terjengő legpocsékabb kritikáknak ;) ), de hát a komolysága is olyan lenne, amilyen. Viszont a Zsoldos-díjat azért csak elnevezték valakiről, és bár nekem nem feltétlenül okoz álmatlan éjszakákat a névvel való "visszaélés", azért valahol csak cikinek tartom a dolgot. Na mindegy, ez már ilyen.

Celsior:
Annyit azért hozzátennék a vitátokhoz, hogy a Katedrális akkor, amikor a díjat megkapta, még nem volt MU mű, csak később került be a kánonba. Ez persze mit sem csökkent annak a röhejességén, hogy a KF 2 elől elvitte a díjat. Igaz, önmagában nézve az a regény valóban egy kategóriával följebb helyezhető, mint pl a Szellemharcos vagy a Kék bölcső -- azaz éppen díjazott is lehet, bizonyos alapkövetelményeknek megfelel, hogy mennyire megy azok fölé... hát arról szerintem ne itt vitatkozzunk. Persze beszélik, hogy amíg TJ a zsüri tagja, mi több, meghatározó személyisége, addig GA és NI alapból, SzS pedig egy ideje nem kaphat Zsoldost (szerintem erre lassan büszkék is lehetnek). Azért ez is fura, bár jellemző tünet (ha igaz).

celsior

celsior

Törzs-fórumozó

• Archívum
  • 703 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2004.08.19, 20:33

...majd' elfelejtettem.

Big-animal:
"kicsit többre tartom Fawcettet mint Te, bár nálam pl. személyi ellentétek nem befolyásolják az értékítéletet.;-)) "

Nem értem mire gondolsz. Az egyetlen közös ismeretségi körünkből, akivel kapcsolatban voltak/vannak/lesznek is személyes előítéleteim, az Novák Csanád.
Érdemei elismerése és szánalmam mellett.
A többi....?
Fókuszálva Fonyódira: jóformán nem ismerem őt és nincs is vele emberileg bajom. De szerintem a MU attól ma már nem lesz SF csak attól, hogy újrarágott SF sablonokat iterálunk, vagy fotonvitorlást teszünk bele, etc.

cels.

LaliQ

LaliQ

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 424 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2004.08.19, 11:50

Anélkül, hogy kötözködni akarnék: a Zsoldos-díj mindenütt, minden médiában, minden fórumon, minden agyban az Avana Egyesülethez kötődik. És nem is véletlenül: ez a díj az Avana Egyesület díja.
És nem egy bizonyos zsűrié, bizottságé. Innen kezdve a Béka utolsó bejegyzésében megjelenő Avanás mosakodás több mint gyermeteg... mert pl. ha a gyerekem az utca közepére tojik, utána nem magyarázkodik, hogy az tulajdonképpen nem is az övé, mer' a csúnya kaka nem belőle, hanem a fenekéből jött ki. Hanem mondjuk beletúr, és rajzol valamit az aszfaltra... na, ez lenne a gyermeteg kategória.

Avanások, kedveseim, remélem egyszer Ti is felnőttök legalább idáig!

Attila

Attila

Banned

• Fórumita
  • 4235 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2004.08.16, 17:55

A csodálatos színvonalú Ufómagazin főszerkesztője asszem Pusztay ugyan, de Sándor...

Myrddin

Myrddin

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 405 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2004.08.16, 16:01

Az UFO magazinos munkájáról most hallok először, én az X-magazinos munkáját ismerem csak...

Stoki

Stoki

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 194 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2004.08.16, 15:29

Pusztay István?

Csak nem az Ufómagazin (egykori?) főszerkesztője? ;)

Myrddin

Myrddin

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 405 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2004.08.16, 12:35

Segítségképpen a Zsoldos Péter díj zsűrije:

Zsoldos Dávid
Trethon Judit
Pusztay István
Mandics György
Csák Tamás

Szerintem őket kellene megkeresned, ha reakciót vársz ebben az ügyben.

Beka

Beka

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 283 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2004.08.16, 01:08

Lezárásképpen: válaszolt az érdeklődésemre az Avana egyesület. Nem kívánnak nyilvánosan állást foglalni, a díj odaítélése nem az egyesület, hanem a zsüri hatásköre és felelőssége. Ennyi. Ennek alapján talán nem túlzás azt mondani: akkor jövőre ugyanekkor, ugyanitt találkozunk. De hátha nem.

Alyr_Arkhon

Alyr_Arkhon

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2004 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2004.08.13, 17:12

Amivel igazából gondom volt az a szokásos furkálódás ami bár teljesen megszokott (sajnos elég példa volt rá) mégis elég visszás, dehát biztos jó ez az Inominak, ha nyilvánosan odamondogatunk, ugye."

Hmm. Utolsó értesüléseim szerint az irodalom még nem kiadói ügyekről szólt elsősorban.

Kormi

Kormi

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 323 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2004.08.13, 11:36

Hali!

Ezer köszönet a kritikáért.

Más: csak nálam van az idézőjel és a gondolatjel helyett kérdőjel a szövegben, vagy a rpg.hu-nál van gond a kódolással?

Körmi

u.i.: szvsz hanyagolni kéne _itt_ a MU témát - és nem vitázni egy rajongóval, mert fölösleges... ;)

_Big-animal (NPC/NJK)

_Big-animal (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2004.08.12, 07:28

celsior:
Kicsit félreértettél itt-ott.
Nem az izlésedet kértem számon, illetve csak addig hogy a kritika tárgyát Fawcett művéhez hasonlítottad. Alább ezt el is ismerted.

Amivel igazából gondom volt az a szokásos furkálódás ami bár teljesen megszokott (sajnos elég példa volt rá) mégis elég visszás, dehát biztos jó ez az Inominak, ha nyilvánosan odamondogatunk, ugye.:-)))
Izlések ügyében teljesen igazad van, kinek mi tetszik, de én pl. kicsit többre tartom Fawcettet mint Te, bár nálam pl. személyi ellentétek nem befolyásolják az értékítéletet.;-))

celsior

celsior

Törzs-fórumozó

• Archívum
  • 703 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2004.08.11, 19:00

...Big-animal,

Jól látom, hogy egyfajta sajátosan értelmezett elvtársi falkaszellem alapján kéred számon rajtam az ízlésemet?

Pedig a dolog vica versa is működik: az alább emlegetett nyeretlen SF író számos okot szolgáltatott, hogy ne szeressem - ettől függetlenül még elismerem, amit letett az asztalra.
Legtöbbünknél a mű/alkotó disszonancia Adynál, Szabó Lőrincnél kezdődhet.

Abban igazat adnék, hogy Fawcett rutinja vsz. annyival meghaladja ezt a zsengét, amennyyivel a KF életmű (ide értve az Ezüst Félhold..-at is)Fawcett MU munkásságát.
Vsz. nem egy ligában fociznak, de ezt _magyarázni_ nem lehet -és felesleges is.

ízlések és szomszédok, úgyhogy erről értelmetlen volna vitát nyitni.

cels.

_Big-animal (NPC/NJK)

_Big-animal (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2004.08.11, 07:34

celsior:
"a KF2 megjelenése évében díjat elhappoló MŰ stílusában a fentire hajaz."

Mondjuk nem szép (sőt, tudnék csúnyább szavakat is) dolog saját kiadód egyik íróját ilyen szinten becsmérelni, főleg mert ha így gondolod, akkor nem csak a zsűri képességeivel lehet baj. (Ugye a Katedrális legendájáról beszéltél nemdebár?)

celsior

celsior

Törzs-fórumozó

• Archívum
  • 703 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2004.08.11, 05:12

...haho,

Beka:
:kíváncsi:

Lepus:
OFFok
Igazad van, a térkép ennek alapján valóban rajongói alkotás lehet, annak önállósodó vadhajtásával.

ColdW:
"Kire gondolsz?? Már percek óta töprengek..."

Itt nem is nevesíteném. Dago/Justin tudja.
OFFback

üdv,

cels.

PS: és bocsánat, az OFFok-ért.

Marv_Fletch

Marv_Fletch

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 20 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2004.08.11, 00:37

celsior, Beka: Ezt a Preyer novellapályázatot úgy tudom az Egyesület indította a névadótól függetlenül, kb. 6 éve. Nem tudom '85-ben milyen Preyer-díj létezett, mert tájékozatlan vagyok, de ez két külön dolog.

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]