Ugrás tartalomhoz

Fotó
- - - - -

Tel szele hoval, faggyal jo... (HienA)

• Válasz írásához lépj be
43 hozzászólás érkezett eddig

_Ananda_Logen (NPC/NJK)

_Ananda_Logen (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2004.11.26, 18:23

A végét tényleg meg lehetett volna egy kicsit nyújtani, de ez nem jelentette volna azt, hogy ez nem marad egyperces. A novella így is jó, (ha nem is olyan egetverő, de JÓ) de ha folytatást írsz hozzá, akkor szerintem nagyon kell vigyázni azzal, hogy mi lesz benne. Lehet, hogy az egész tönkre megy tőle. Amúgy kíváncsian várom a folytatást és remélem, hogy jó lesz.
Bocsi, remélem ez most nem vette el a kedvedet...

SeSam

SeSam

Gazdátlan Árnyék

• Fórumita
  • 186 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2004.11.26, 08:56

Egyetértek azokkal, akik szerint túl rövid az írás. Én nem is nevezném novellának. Gyakorlatilag az egész egy csattanóból áll, és ezen kívül érdemleges mondanivalót nem hordozott számomra.

_Enit (NPC/NJK)

_Enit (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2004.11.25, 23:05

nagyon klassz.. nekem Gaiman jutott róla az eszembe elsőre , e téma és a tomor kifejtés is hasnonló, meg hogy hétkoznapi kepbol kepes a mitikusba atváltani pár sor alatt teljesen hihetoen, es ettol olyn hitelesnek tunik a mitikus is
bocs a stilusert, most irok evfoéyamdogat ,es nem magyon mukodnek a gombok a klvaiaturan

nagyon profi munka, remek a stilusa és a cimben szereplő verset is szeretem

koszi

Enit

md20

md20

Érdeklődő fórumozó

• Archívum
  • 62 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2004.11.24, 21:49

Akkor elmondom a frankót :P Pontosan egy tucat "egypercest" tervezek írni, melyek majd összeállnak egy nagyjából egész történetté. Ezeknek prológusa az Utolsó tűzelementál, amelyik már megjelent az rpg.hu valamikor régen.

Thak

Thak

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 220 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2004.11.24, 21:04

Herbie: az én tetszésemet valóban nem nyerte el, ez nyilvánvaló. Nem határoltam be, milyen témában lehet egypercest írni - mindenfélében lehet. Csak nem minden témában érdemes. Amúgy nem én erőltettem az egyperces kategóriába, hanem a szerző.
A végén én oda lyukadtam ki, hogy ahhoz, hogy az én tetszésemet elnyerje, ennyi kevés.
Formai követelmények különösebben nem érdekelnek, de ha már frappáns egypercesekről beszélünk, akkor mire véljem a történetről lebomló, és lógva hagyott szálat?
Arra lennék kíváncsi, miért van az, hogy ha azt mondom, hogy ez és ez a novella nekem azért nem tetszett, mert nem teremtette meg azt a hangulatot, amit elvártam volna tőle (és mást e novella esetében sem mondtam), akkor valaki biztosan meg akar győzni, hogy azt sem tudom, mit beszélek.

kabal

kabal

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1271 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2004.11.24, 20:25

Köszi!Érdekes,a Sárvízi-féle fordításban ugyanez a saga teljesen másképp van fordítva.És a Svensson -félében határozottan KÍGYÓNAK tartja Surtot-még az "ŐT" ábrázoló faragványokon is határozottan kígyószerű.Ugyanitt a szerző nem egy,hanem négy Lokit sorol fel (mindegyik különböző személy).Hát nem furcsa,hogy még az északi mitológiáról is többet tudunk,mint a sajátunkról?
Még egyszer köszi a pontosítást.

_NordeMann (NPC/NJK)

_NordeMann (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2004.11.24, 19:18

Hailz!

Semmi kiemelkedő, de nekem így is tetszet....

kabal:
"Legjobb emlékezetem szerint a Ragnarök úgy kezdődik,hogy Jötün kiszabadítja Utgard-Lokit,aztán Surt,a Világkígyó lenyeli a Napot,majd az örök sötétség leszálltával Garm,az alvilág őre elszabadítja a holtak lelkeit.Aztán jön még a csata a Szivárványhídért (itt esik el Tyr),Odin leszakítja a csillagokat az égboltról,stb.Jégóriásokról nem esik szó,de lehet,hogy csak a fordításban elvesztek..."

"Jötün" vagy "Jotün" az Óriás ill. jégóriás megnevezése...(itt jönnek ők a képbe...)
-Surt egy tűzóriás
-Garm egy óriásfarkas
-Hel a holtak úrnője, és a holtak élén csatába száll az Istenek oldalán
-Bifröstnél("Szivárványhíd") esik el az összes Isten

Ragnarök:

Vonít Garm veszettül
a Gnipa-barlangnál,
törik a bilincs,
s fut Fréki tüstént.
Látom messzibb jövőben
- ős tudások tudó ő -
hatalmasok hulltát,
győzelemistenek gyászát.

Fivér fivérrel vív,
vért ont s öl,
romlik rokonok
békés barátsága.
Világ vad kora jön,
házasságtörőké,
bárd-kor, kard-kor,
pattanó pajzsoké,
orkánok s ordasok kora,
felőrlődik a föld,
iszony-emberekkel
elvész e világ.

Mímir fiai futnak,
kimért sors közelít
a viadalos-sereges
Visszhang Kürtjéhez.
Fújja harsányan Heimdall,
fennen a kürt leng,
Ódin akkor
Mímir fejével szól.

Megremeg Yggdraszill,
a magas kőris,
jajdul agg törzs s ág,
szabadul az óriás.
Hél útjára rettegve
hágnak a hősök,
míg Szurt lángja
mindent elnyel, felemészt.

Vonít most Garm veszettül
a Gnipa-barlangnál,
törik a bilincs,
s fut Fréki tüstént.
Látom messzibb jövőben
- ős tudások tudó ő -
hatalmasok hulltát,
hadistenek gyászát.

Keletről Hrím jön,
kezén harc pajzsa,
Jörmungand gyűrűzik
őrjöngő gyűlölettel.
Hullámot hány a kígyó,
sas rikolt, tép rontva,
éjsápadt tetemeket,
körömhajót.

Keletről hajó jön,
hozza majd Muszpel népét,
közelít velük a vízen
a kormányos Ioki.
A szörny fia mind,
Óriásfarkas nyomán.
Ott van velük Bileiszt
nagy testvérbátyja.

Ázok közt mi készül?
Álfok közt mi készül?
Óriás-ország zajong,
zúdul tanácsba,
törpék tépelődnek
kő kapuk előtt
- sziklafal ismerői.
- Mit tudtok még?

Délről Szurt jön,
ágak dúlásával,
kardján öldöklő
Istenek tündöklése.
Sziklák omlanak,
óriásnők tűnnek,
hősöktől Hél útján
a menny meghasad.

Akkor beteljesül
Hlín második bánata,
és indul Ódin
farkassal víni,
és Beli gyilkosa
a deli Szurtra ront.
És Frigg szerelme
e harcon hull el.

Jön fia akkor
a Győzelem Atyjának,
Vídar, s tör az öldöklő
szörny szörnyű vesztére.
Kardját szalasztja
Hvedrung fiának
torkába, szívig:
bosszulja szülőjét.

Jön sarja akkor
a hős Hlódünnek,
Ódin fia ordas
farkasra halált hoz.
Ölni őrjöngve
Midgard őrzőjét,
- minden hős elhagyja
lakhelyét majdan; -
lép kilenc lépést,
Fjörgun fia, sebben,
vissza a szörnytől,
mely állja az átkot.

Feketül a nap fénye,
a föld tengerbe tünik,
fogynak az égről
az égő csillagok,
tombolnak párák
tüzek poklaként,
forróság fojtja
fönn a magasságot.

Vonít most Garm veszettül
a Gnipa-barlangnál,
törik a bilincs,
s tüstént fut Fréki.
Látom messzibb jövőben
- ős tudások tudó ő -
hatalmasok hulltát,
hadistenek gyászát.

Látja, másodjára
emelkedik föl
tenger teljéből
föld örök zöldje.
Vízesések zuhognak,
fenn sas surrog,
vájt kövű hegyről
halra vadászik.

Összegyűlnek az ázok
az Idamezőn,
s a roppant földövről
beszélnek egyre,
emlékezvén
nagy eseményekről,
Fimbultír egykori
rúnáit felidézik.

Ott a fűben
újra fellelik
a tündöklő
arany táblákat,
csodálhatják elmúlt
idők csodáit.

Vetetlen földek
fordulnak termőre,
a rossz jóra válik,
Baldr visszatér.
Hödr és Baldr lakja majd
Hropt győzelmi lakát,
gyilkolás-istene szentélyét.
- Mit tudtok még?

Húz akkor Hőnir
végre sors-vesszőt,
két fivér fiai
lakuk felépítik,
széles szél-földön.
- Mit tudtok még?

Lát csarnokot állni,
napnál csodásabb,
teteje arany,
így áll Gimlében.
Ez lesz lakhelye
hív harcosoknak,
derekas mind, míg él,
dicső öröm övezze.

-Edda-

(valszeg ez a leghitelesebb ragnarök leírás...)

Herbie

Herbie

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1119 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2004.11.24, 16:21

A világért sem akarok kötözködni, de nekem egészen úgy tűnik, mintha két csónakban eveznél. Számon kérsz néhány olyan dolgot egy egyperces novellán, amivel már csak műfajilag nem kell rendelkeznie, ezenkívül, ha jól értelmezem, behatárolod, hogy milyen témában lehet egyperceseket írni, és milyenben nem. Avagy az egyperces műfajjal nem vagy tisztában.
Ezután azt írod, ehhez a témához részletesebb kidolgozás kellett volna (ami megintcsak ütközik a műfaj formai követelményeivel) - erre írtam, hogy a novella megértéséhez minden információ benne van a novellában.
A végén tehát arra lyukadunk ki, hogy a te tetszésedet nem nyerte el, és nem arra, hogy az egypercesből ötpercest kellene csinálni, hmm?

Jee

Jee

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 67 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2004.11.24, 13:09

Nekem tetszett.

Sigmund

Sigmund

Uwel Ökle

• Fórumita
  • 3321 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2004.11.24, 12:13

Ez jó volt. Igen tetszett. Olvasnék méág hasonlót, vikingekből kevés jó cucc van manapság.

Thak

Thak

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 220 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2004.11.24, 11:56

Herbie: Nem arról van szó, hogy nem értem a novellát, hanem arról, hogy nem teremtette meg azt a hangulatot, ami szükséges ahhoz, hogy elnyerje az én tetszésemet. Ettől másnak még tetszhet, de számomra egy fantasy novella egyik legfontosabb eleme az említett hangulat és háttér megteremtése. Ezt pedig - terjedelme miatt - egypercesben a legnehezebb megvalósítani.

Herbie

Herbie

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1119 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2004.11.24, 00:03

Thak: Tisztelettel, de a novella megértéséhez szükséges minden érdemi információ a rendelkezésedre áll. Az írás, ha nagyon muszáj erőltetni, az "egypercesek" műfajába tartozik, amely műfajban rövid, csattanós novellákat találsz, mindenféle magyarázat (magyarázkodás) nélkül. Minden további fölösleges információközlés csak gyengítené az írás erejét.

Lepus

Lepus

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1156 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2004.11.23, 19:14

Nekem személy szerint tetszett.

_Vennok (NPC/NJK)

_Vennok (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2004.11.23, 18:46

Így mindjárt más! :P
Ennél az írásnál valószínűleg nekem is ez okozta a problémát. Az utolsó bekezdésig még tetszett volna, de sajna a végét HienA nem készítette elő semmivel. A csattanós novellákat se szeretem, de ebből ki lehetett volna hozni valamit, hogy értelmet nyerjen az egész.

Azért az írottak ellenére jó lenne, ha valaki végre előállna egy olyan novellával aminek nincs erőltetett csattanója, nem teher végigolvasni, és komoly gondolatokat ébreszt.
Hehe, én kis naív!

V

Thak

Thak

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 220 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2004.11.23, 18:23

Vennok:
ugyan nem engem szolitottal meg, de en is kifogasoltam az iras rovidseget. Isten ments, hogy Raffy4 neveben nyilatkozzam, reszemrol viszont nem egyszeruen arrol van szo, hogy a hossza alapjan itelnek meg egy irast, sokkal inkabb arrol, hogy konkretan ehhez a temahoz szerintem elkelt volna a reszletesebb kidolgozas. Meghozza azert, mert amikor a szerzo olyan vilagba es olyan karakterek koze vezet bennunket, ahol eddig nem jartunk, minden hatterinformacio, hangulati elem segit az olvasonak elmerulni ebben a felfedezesre varo vilagban.
En szivesen merultem volna bele sokkal jobban annal, mint amennyire ez a novella engedte.

Lac

Lac

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1787 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2004.11.23, 16:34

md20:

Elöljáróban csak annyit, hogy nem a novellát minősítem, mert a remek ettől eltekintve.
Szóval innentől OFF.

A paradigma-váltás legszigorúbban a tudományokra vonatkozik. Pl. a newtoni és az enisteini fizika között lezajlott "forradalmi" váltás.
Tágabban értelmezni lehet pl. filozófiai, művészeti váltásként, de sosem a világ változása, hanem - pongyolán fogalmazva - mindig a szemléletmódé, és mindig valamilyen hagyományos "szellemi tevékenységé". És nem pillanatok alatt zajlik (a forradalom sem), hanem folyamat.

_Vennok (NPC/NJK)

_Vennok (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2004.11.23, 16:14

Isten látja lelkem, nem tetszett a novella, de egyvalamiben a védelmére kelnék:

Kedves Raffy4,
Egy novellát nem szabad a hossza alapján megítélni. Ha tíz sorban éri el a célját, akkor is lehet nagyon jó novella.

V

_Georgee (NPC/NJK)

_Georgee (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2004.11.23, 11:54

Kivááálóóó!
Kis hangulatos írás, nagyon tetszett.
Az óriásokról. Egy kislány egyszer rámnézett, és megkérdezte az édesannyától; Anyu, ugye ő félóriás mint a Harry Potterben? Mondanom sem kell jót nevettem a dolgon, pedig én csak egy kicsivel vagyok két méter fölött. És a hideget is szeretem. Ajaj, ha hazamegyek az első az lesz, hogy ellenőrzöm a családot:)

md20

md20

Érdeklődő fórumozó

• Archívum
  • 62 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2004.11.23, 09:09

Lac: Érdekes, de én úgy írtam meg a történetet, hogy legyen benne paradigma-váltás. Lehet, hogy két különböző dologra fgondolunk ? Szerinted mi a paradigma-váltás ? Szerintem amikor a világ fordul egyet és minden megváltozik szinte egyik pillanatról a másikra.

Lac

Lac

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1787 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2004.11.23, 08:43

Ez egy nagyon jó kis novella. Nem véletlenül leginkább az apokalipszis jövend hangulata van legszebben megírva. Vagy csak az.

Paradigma-váltás nincs a novellában. Meg kéne tanulni használni a kifejezést.

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]