Ugrás tartalomhoz

Fotó
- - - - -

A keptelenek (Mantis)

• Válasz írásához lépj be
68 hozzászólás érkezett eddig

Illes

Illes

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 228 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.05.09, 18:22

Aha, sejtettem. Mondjuk - kell-e mondani? (úgy tűnik, kell) -, én nem Mantisról beszéltem, hanem a szövegről. Szóval, gyk: ha Shakespeare hitelesen ábrázol egy szadistát, a kritikus pedig megállapítja, hogy a darabban felfedezhető (megjelenik, tetten érhető, stb.) a szadizmus, kinek jut eszébe Shakespeare-t szadistaként elképzelni, v. azt hinni, hogy arról lenne szó: WS szadista? :sohajt:

Attila

Attila

Banned

• Fórumita
  • 4235 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.05.09, 11:33

"Mi olyan vicces?"

Az, ahogy Mantist elképzelem darkolós, élettapasztalatok nélküli tinédzserként... :)

Scorba

Scorba

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 3442 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.05.08, 18:19

Körmi: ertelmetlennek latom a vitat, miutan kiderult, hogy feladatra keszult novella, es ami nekem nem tetszett benne, az a feladatnak koszonheto.

Illes

Illes

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 228 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.05.08, 16:00

Mi olyan vicces?

krisko

krisko

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 341 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.05.08, 14:43

:csatlakozikDefekthez:

Kormi

Kormi

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 323 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.05.08, 12:28

Hali!

A novella elég kellemetesre sikeredett, bár némileg kiszámíthatónak találtam (klasszikus eset: az elején felbukkantó pisztoly, ami a végén elsül).

A Scorba-Alyr-Illés eszmecsere meg remélem folytatódik még, mert a téma érdekesebb annál, minthogy megrekedjen a szélbe szórt szvsz-ek szintjén. [Amúgy nálam Alyr vezet min. egy testhosszal :)]

Csaó:

Körmi

Defekt

Defekt

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 386 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.05.06, 22:31

"Uakkor felfedezhető benne a szélsőséges gondolkodásra való hajlam, az élettapasztalatok hiánya"

:sírvaröhög:

Illes

Illes

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 228 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.05.06, 11:35

Nem rossz. Vsz dekandens, méghozzá szimbolista-dekadens. S azért emlékeztet a dark/gót pózőrőkre, mert elsőroban azokat a szimbólukmokat használja, melyeket azok kisajátítottak, vagy legalábbis harsányan propagálva vallanak a magukénak.

Máskülönben én sem érzem, hogy az írás _épp_ a modern (romantikus) gótikus punk stílusirányzatának jegyében fogant vola. Pózőrnek sem éreztem épp ezért.

Uakkor felfedezhető benne a szélsőséges gondolkodásra való hajlam, az élettapasztalatok hiánya, s az ezekből következő kiforratlan világszemlélet, amely bár nem csak a dark közésségek tinédzsereinek sajátja, esetükben figyelhető meg, hogy hasonló tárgyi és szellemi közegben való életmód kialakításában nyer kifejeződést, mint ami a szereplők számára e novellában adott(!).

Vsz e miatt jutattja az ember eszébe a szóban forgó szubkultúrát - ám vsz ez kevés ahhoz, hogy épkézláb vonatkozásként vmiféle jelentéstartalom feltárását megkísérelhessük felőle. Sz'al e tekintetben Alyr véleményét osztom.

Alyr_Arkhon

Alyr_Arkhon

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2004 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.05.05, 13:42

Endrosz: :)

Endrosz

Endrosz

Kicsicsillag

• Fórumita
  • 875 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.05.05, 13:17

"Mantis írása nyilvánvalóan nem gaimani abból a szempontból,"

ROTFL. :) (Bocs, fiúk, semmi személyes, érdekes volt a társalgást követni, de itt nem bírtam tovább)

Scorba

Scorba

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 3442 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.05.05, 10:45

Mantis: szerintem a kep festoje viszont nem veletlenul festette azt hasonlora :)

Mantis

Mantis

Ápolt

• Fórumita
  • 502 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.05.05, 10:39

scorba: Vazz, tényleg tök olyan a feladat képe, mint a tarot-lap...:hammer:

Scorba

Scorba

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 3442 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.05.05, 10:26

neh, folyton keresztbeirunk :)
nadire: jahogy ja. igy mar vilagos.
hat igen, feladatra irt novellaknak valoban sokkal kevesbe jogos a szemere hanyni ilyeneket. ezert meg is kovetem Mantist...

Scorba

Scorba

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 3442 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.05.05, 10:25

Mantis: egyaltalan nem kell mentegetoznod! :)
a tarot kartyas akasztott ember ilyen ni:
http://www.zodiacarts.com/gallery/TarotCards/12.shtml
amugy ha nem talalkoztal meg vele, miert nem a nyakara teszi a szereplo a kotelet, mint ahogy egy mezei akasztason elvarnank? es miert teszi hatra a kezeit? :)
en amugy elhiszem, hogy veletlen egybeeses, ha te mondod :) tenyleg.

nadire

nadire

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 225 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.05.05, 10:20

Scorba: nem hiszem, hogy Mantisban akár csak fel is merült volna a tarot kártya Akasztott Embere. Sokkal inkább a Script5-ben kiadott feladat, amihez egy kép is társult, nevezetesen http://hosting.vitae.hu/scriptorium5/modul...icle&sid=17
a harmadik kép.

Azt hiszem olyasmit keresgélsz az írásban, ami nincs benne - de legalább is az író nem szándékozott beletenni.

nadire

Scorba

Scorba

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 3442 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.05.05, 10:17

sorry, Alyr reakciojat meg nem lattam az elobb...
a Soggothot majd alkalmasint ujra elolvasom, mert reszleteiben nem maradt meg bennem, csak a benyomas, amit az iment is kifejtettem. Gaiman es a pythoni humor... na, erre kivancsi vagyok!

Egyebkent. tisztazzuk... ez a novella NEM azert nem tetszik, mert a "gotpozor" kategoriaba sorolom, es azok pedig nekem eleve nem tetszenek.
Hanem forditva: az altalam roviden "gotpozor" szoval jelolt irasok pont azert nem tetszenek, mert azokkal a hibakkal rendelkeznek, amivel ez a novella is.
Elobb volt a hiba, aztan a kategoria, nem forditva.

Mantis

Mantis

Ápolt

• Fórumita
  • 502 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.05.05, 10:15

scorba: Bocsánat, bocsánat... A tarot kártyás utalást korábban sem értettem, lévén hogy gőzöm sincs, milyen lapok vannak benne. Ebben az esetben az akasztott ember véletlen egybeesés, becsszóra.

Scorba

Scorba

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 3442 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.05.05, 10:12

bocs: "vitanak a...".

(pl, de ezt akar Mantis is megmagyarazhatja, miert volt fontos a tarot kartyas akasztott embert abrazolni a kepen egy "sima" kivegzes helyett? ures poz ez, vagy ad valami pluszt a novella jelentesehez? Vago ur, jeloljuk meg az A valaszt.)

Alyr_Arkhon

Alyr_Arkhon

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2004 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.05.05, 10:10

Scorba: őőő, a Shoggoth különleges milyen pozőrködést is követ el szerencsétlen Gaiman részéről? A kissé Pythonra hajazó humorra gondolsz? :) Asszem le kéne bontanod néhány előítéletet, mielőtt újra Gaimant olvasol...

Mantis írása nyilvánvalóan nem gaimani abból a szempontból, hogy jóval kevésbé önreflexív, mint Gaiman, és a felsorolt elemeket nem kívánja kiforgatni - igaz, nem is volt az az érzésem, hogy mindenáron tetszelegni kívánna velük. Másrészt be kell vallanom, az egész gót pozőr téma hidegen hagy, és tök jelentéktelen szerintem; van egy jelentéktelen szubkultúra (no offense meant; vannak ennek a szubkultúrának értékelhető eredményei), aminek kontextusában bíráljátok az írást, az egész értelmezést teljesen részlegessé téve. Erre mondtam Jenoe kapcsán, hogy magával vitatkozik, egy olyan kontextusba helyezi a novellát, ami nem feltétlenül termékeny, nem feltétlenül sajátja, inkább része Jenoe értelmezésének, majd onnan bírálja. Épp ezért kezdtem el beszélni a póz általánosabb értelmezhetőségéről, mert annak van értelme. Egy marginális szubkultúra iderángatásának nincs szvsz. Számomra pl. semmit sem mond a szöveg kapcsán a dark, gót szubkultúra, és egyáltalán nem érdekel.

De hogy legyen novellabírálat is:
"Akkor ott megértettem, hogy Lizi miért ment el. Mert nekünk nincsenek könnyeink, nincsenek csókjaink. Színes árnyékai vagyunk egy óriási színpad előadóinak, kétdimenziós utánzatok, amik mindent csak mímelnek. Sosem tudunk olyanok lenni, mint ők. Képtelenek vagyunk rá." Ezt a részt túl didaktikusnak érzem, az elbeszélő túl direkt. Ha úgy tetszik pózőr, bár komoly kételyeim vannak a szó használhatóságával kapcsolatban.

Scorba

Scorba

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 3442 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.05.05, 09:57

Alyr: ennek fenyeben orulnek, ha elmagyaraznad, Mantis novellaja mit kezd az adott pozzal... mert sajnos azt kell mondjam, szerintem semmit. :) (igen, ez ennek a vita forrasa.)

a Kuldetes cimu Gaiman irasra nem emlekszem, a Shoggoth meg szerintem eppen nem onironikus, hanem a sajat pozorsegeit vegyiti lovecrafti elemekkel, ahol az ironiat eppen az szolgaltatna, ahogy ez utobbiakat teszi komikussa - szoval szvsz kevesbe onreflexio, mint ujabb magamutogatas, de lehet h ezt mar csak azert latom igy, mert eloiteleteim vannak szegeny Gaimannel szemben :)

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]