Ugrás tartalomhoz

Fotó
- - - - -

Khaironeia (Valgab)

• Válasz írásához lépj be
35 hozzászólás érkezett eddig

dns2xs

dns2xs

Újdonsült fórumozó

• Archívum
  • 1 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2007.06.15, 13:54

Végre úgy érzem, hiányt pótló történet született, szépen ábrázolt karakterekkel, jellemábrázolással és sziporkázó szellemi párbajjal. És újabb bizonyíték, hogy nem csak vértől csöpögő történetek lehetnek izgalmasak. Gratulálok.

Szatnak UI: i.e.338 Khairóneában győzte le II. Philipposz a görög poliszok seregeit.

Szat

Szat

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 837 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.10.18, 17:19

Megmagyarázná valaki gyarló fejemnek a címet?

cowboy001

cowboy001

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 169 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.09.13, 16:02

majd' nap mint nap felnézek ide, és alig-alig nézek bele egy novellába, mert azonnal látszik, hogy nem érdemes. most megtettem, és tetszett. Utána elolvastam a kommenteket, és nem értem, miért kell beírni felesleges dolgokat, nyilván nem hiszi valgab, hogy mostantól aranyat fog kakilni, és tudja, hogy ez csak egy novella...
nyilván még lehetett volna dolgozgatni [b]rajt[b] (tessék, ezt etimologizáljátok, vazze)

golgota

golgota

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 18 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.09.13, 09:03

a történelmi hűségről: azért nem gondolom, hogy minden úgy történt eger ostrománál, mint ahogy az az egri csillagok című könyvben le van írva.
az átlagolvasóról: az átlagolvasó nem csak történelemszakos bölcsész lehet. mondjuk nem pontosan emlékszem az összes ókori filozófusra középiskolából, de valószínűnek tartom hogy nem tanultuk meg az összeset hooszen az ókorban ha eldobtál egy követ, nagy valószínűséggel egy filozófusnak törte be a fejét.
a novelláról: azt gondolom, hogy egy fikciónek nem kell tökéletesen követnie a történelmi hűséget. a magyar mondák és regék című "mesedvd-n" is a legjobb részek a krónikás szájából hallhatók és nem a tudóséból.
és végül miután így megvédtem a novellát elmondanám, hogy nem tetszett, de nem bolhapöcsnyi nüanszok miatt, amiket itt felsoroltatok, hanem mert nekem nem jött be és kész. Ettől még respect az írójának.

talien

talien

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 48 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.09.11, 18:51

Azért tetszett ez a novella, mert sok rpg.hu-s novellával ellentétben, ez nem akart többnek látszani, mint ami: egy novella, amit érdemes elolvasni. Szívesen látnék több ilyet itt.

Sonko

Sonko

Távgyógyító

• Fórumita
  • 3270 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.09.08, 21:41

Jópofa, még ha fikció is. De ennél nem több.

Karakk

Karakk

Újdonsült fórumozó

• Archívum
  • 37 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.09.08, 15:39

Thaur,igazad van.;)

Tim_Shaw

Tim_Shaw

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 361 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.09.07, 18:07

Tényleg nagyon kellemes olvasmány. Gratulálok!

Neozalan

Neozalan

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 402 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.09.06, 14:02

A novella tetszett. Démoszthenész történelmileg nem egészen korrekt bevonása semmit sem von le az értékéből.

_gvalenor (NPC/NJK)

_gvalenor (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2006.09.06, 09:44

fantasy-ra számítottam, de nagyon jó a történet!

VIC

VIC

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 384 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.09.05, 13:36

Valgab: Fura, erre nem is gondoltam. Poén, hogy a Windows-ban is van tallózó. Nem akarom magam egy személyben etalonnak beállítani, de nem ez ugrott be róla. (Ahogy láttam, máshnak se.) Lehet, hogy nyelvileg elmaradottak (barbárok! ;))) vagyunk? :D

Vlaszov

Vlaszov

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 318 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.09.05, 10:27

Király a sztori. Őszintén szólva csak azon csodálkoztam, hogy Philipposz nem szúrta agyon Démosztenészt, amior az athéni feltette a kérdést, hogy hol voltak a makedónok a görög-perzsa háborúk alatt. Ugyanis ez költői kérdés volt, rááadásul némileg arcátlan is. A makedónok ugyanis (akiknek az akkori királyát szintén Alexandrosznak hívták) először elárulták a görögöket és átálltak a perzsákhoz, majd ugyanezt igazi jellemtelen gané módjára megcselekedték fordítva is. Ezt a sztrorit nyilván mindketten ismerték.

tapsi

tapsi

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 288 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.09.05, 10:21

"Az a baj, hogy az átlagolvasó Démoszthenészt ismeri jobban, így - némi csalás árán - könnyebben átvihettem a mondanivalómat."

MIKOR lesz képes valaki felfogni már egyszer végre, hogy nem érdemes lenézni az átlagolvasót...??? ;)

a fejedben megfogalmazott "átlagolvasó" vagy már rég elfelejtette, hogy ki volt ez a Demalgon-vagy-kicsoda, és akkor akár lehettél volna korrekt is; vagy emlékszik rá valamennyire, és akkor megint jobban jártál volna, ha korrekt vagy. én sem vagyok avatott szakértője a témának, épp csak annyira, hogy az egész jelenet fals legyen; ez az aprócska "csalás" végképp és végleg kivégezte számomra a novelládat.

mellesleg szerintem elég halovány volt az egész, nem volt drámai ereje, hiába a párbeszéd, hiába a belső monológként is átfogalmazható utolsó bekezdések - nem érződött Philipposz vívódása, nem jött át a szenvedély (gyanítom, hogy részint azért sem, mert túl rövidre fogtad ezt a részt) (részint pedig azért, mert mintha a párbeszédnek kellett volna megmutatnia az ütköző elképzeléseket; ahhoz viszont túl sok volt a külső megjegyzés, és ez igencsak lelassította a Philipposz és D. közti pergő vitát), szerintem ha ilyesmit akarsz írni, olvass előtte több drámát.

Valgab

Valgab

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 199 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.09.05, 10:00

Köszi, hogy elolvastátok. Két dologra reagálnék:

Loreion Silversword: Igen, lebuktattál, ez valóban egy fiktív párbeszéd. Az a baj, hogy az átlagolvasó Démoszthenészt ismeri jobban, így - némi csalás árán - könnyebben átvihettem a mondanivalómat. ;)

VIC, Hanna, Thaur etc.: A "tallózni" szót (halottakat, értékeket) "keresni, keresgélni" értelemben használtam, valószínűleg Arany versének áthallása miatt. Maga a szó pedig szvsz már elszakadt az eredeti mezőgazdasági értelmezési körtől. Ld. pl. a magyar Windowsban. ;-)

Guildenstern

Guildenstern

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 322 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.09.05, 09:37

Nem szoktam novellákat olvasni ezen az oldalon, de ennek az első sorai megtetszettek, és nem bántam meg, hogy végigolvastam. Gratulálok.

Thaur

Thaur

Csúf zöld szörny

• Fórumita
  • 1816 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.09.05, 06:55

Karakk:
Ezt jelenti, de ez miért probléma?
Egy dühödt filippikában bármit el lehet mondani a beszéd tárgyáról, ami sértő. ;) A hellénség peremterületén elő, nyelvjárásilag erőst különböző, kulturálisan is elmaradott (vagy legalábbis annak tartott) makedónokat ugyan miért ne lehetne egy tüzes oráció közepette "lebarbározni"?

Karakk

Karakk

Újdonsült fórumozó

• Archívum
  • 37 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.09.05, 05:50

Én odáig jutottam a szövegben,hogy "barbárnak nevezett".Az ókori görögök azokat nevezték  barbárnak,akik nem a nyelvüket beszélték,ezzel a szóval próbálván utánozni más népek nyelvét.
Egyébként ez a kis történet tényleg elég jó.
<b><small><font color=brown>Javítva: 2006-09-05 06:56:11 - Karakk által</font></small></b>

Tantris

Tantris

Lovag

• Fórumita
  • 729 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.09.04, 19:37

Kiváló. Lehet, hogy ha tanítom ezt a témát, felolvasom a srácoknak.
Ha a film is ilyen lett volna...

Thaur

Thaur

Csúf zöld szörny

• Fórumita
  • 1816 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.09.04, 18:00

Loreion Silversword:
Az illeto neve Demades. A tortenet Diodorus Siculusnal olvashato (Bibliotheca historia, 16. konyv 87. caput).

Zolomon:
Nem az a kerdes, hogy Arany Janos mi okbol hasznalta e szot, s hogy jol hasznalta-e (hogyne, termeszetesen, bar kik vagyunk mi, hogy egyaltalan feltegyuk e kerdest? O tanit minket magyarul.); hanem az, hogy Valgab mester (megkockaztatom, szandekosan vagy szandekolatlanul, de Arany Janos verssorat felhasznalva) nem csinalt-e belole kepzavart. S egyetertve a kerdes feltevojevel, szerintem igy tett.

Amugy...
Nem rossz, de en Fulopot egyaltalan nem erzem meggyozonek; ugy ertem, igy ervelven nemhogy Demosztheneszt, de barki mast meggyozhetett volna? Nagyobb meggyozoerot, ha lehetne - ha mar nem a kardjaval ervel... ;)

kamykaze

kamykaze

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 71 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.09.04, 16:54

nagyon jo!
mi ihlette?

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]