Ugrás tartalomhoz

Fotó
- - - - -

Kincs a lapban (candax)

• Válasz írásához lépj be
17 hozzászólás érkezett eddig

candax

candax

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 3 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2008.09.09, 19:51

Lassi

Lassi

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 12 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2008.08.20, 21:17

A láp valódi kincseiről (amelyek ihlették a novellát) itt található egy írás:

http://sirasok.blog.hu/2008/08/20/erejtett...kai_konyvajanlo

candax

candax

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 3 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2008.08.20, 20:48

candax

candax

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 3 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2008.08.02, 06:36

Köszönöm szépen az építő jellegű kritikákat.Elismerem az írásom stílusa hagy némi(sok) kívánni valót maga után. Tényleg lehet, hogy felszínes emlékeimre támaszkodva helyeztem el olyan eseményeket mint pl. a budai vár ,vagy a templomosok a cselekményben, amely nem állja meg a helyét. Ha netalán még írásra vetemednék, akkor oda fogok jobban figyelni rá és csak akkor tárom az írást ilyen műértő közönség elé. Egyébként a kritikákkal egyetértek, a semleges , illetve dícsérő írásokat hálásan köszönöm! Valamit azért tudnotok kell. Ez a novella egy valós és megtalált kincs elrejtésének a történetét meséli el. Olyan módon, hogy akár történehetett volna így is.Ennek a kincsnek a feltalálásában volt szerencsém részt venni.Ha valaki látta közületek a Dzsingisz kán és Tatárjárás kiállítást a Nemezeti Múzeumban, akkor ezekkel a tárgyakkal találkozhatott is! A múzeumi vezető füzetecskén éppen a Laszakrisz Máriához köthető Magyarországon egyedülállóan szép aranyfüggő látható. Valósak az eszüsttömbök, az aranygyűrű és a pecsétgyűrű is. Tavaly jelent meg Jakab Attila és Balázs Attila könyve az Elrejett kincsek nyomában címmel. Ennek a kincsnek és még két másik elrejtett vagyonkának a történetével foglalkozik tudományos és ismeretterjesztő módon. Az én célom csak annnyi volt az írással, hogy próbáljam átárezni annak az embernek a sorsát aki elrejtehette ezeket az aranyakat és ezüstöket valamint elektron ékszereket. Ezeket valóban fogtam a kezemben is. Most ezek a tárgyak külföld után azt hiszem már a magyar múzeumokban lesznek bemutatva. Ha valaki megáll a tyukodi kincsket bemutató tárló előtt akkor jussanak eszébe a novella sorai és adózzon valaki emléke előtt aki nem élte túl a tatárdúlást, de hagyott ránk valamit amely egy emberi sorshoz köthető.
Köszönöm szépen, hogy elolvastátok az írást. Elítélőbb kritikára számítottam. Ezeknek az ismereteknek a tényében ajánlom mindenkinek , hogy olvassa el és a hibáit leszámítva élje bele magát a történetbe.
Köszönettel: Candax

Hoild

Hoild

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 221 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2008.08.01, 19:27

Kedves Candax!

Építő kritikával szolgálok. A szövegedet sűrűn megbélyegzi a rossz központozás. Esetedben nem az írásjelek tékozló, rossz helyen történő felhasználása, hanem azok hiánya. Ez megnehezíti a szövegértelmezést az olvasóid számára, egyben a gyakorlatlanságodról árulkodó típushiba. Olvasd föl a szöveget, ügyelve a kívánt kiemelésre és hangsúlyozásra.
Érezni fogod, hol szükséges az írásjel.

Fordíts figyelmet a szóismétlés elkerülésére. Némi fogalmazási fondorlattal elkerülhető az efféle gebasz:
"és még a világ is megszépült. Az alváshoz készülő madarak még az utolsó trilláikat küldték a lenyugvó napnak, amely még".

Esetenként a szórend sem cseresznyés. Néhány példa, a javításaimmal kiegészítve:

"íjának idegéről a rákészített következő vesszőt."
helyett
"íjának idegéről a következő, rákészített vesszőt."

"hiszen a királyné ellátta a szolgálataiért szebbnél szebb ajándékokkal."
helyett
"hiszen a királyné a szolgálataiért szebbnél szebb ajándékokkal látta el."

"lecsusszant a lováról és óvatosan megközelítette az élettelen testet, kivont szablyáját döfésre tartva."
helyett
"lecsusszant a lováról, és kivont szablyáját döfésre tartva, óvatosan megközelítette az élettelen testet."

"Látva, hogy nem mozdul a földön fekvő, belerúgott az oldalába."
helyett
"Látva, hogy a földön fekvő nem mozdul, az oldalába rúgott."

A történettel semmi bajom, a hősöktől úgyis herótom van. A novellád megáll önmagában, mint életkép, de akár egy nagyobb, a kort és helyszínt feldolgozó mű "vágóképe" is lehetne.

masvalaki

masvalaki

Pápai kalóz

• Archívum
  • 2539 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2008.07.31, 10:07

Az utolso elotti szakaszt a kincskeresok bongeszoje nem jeleniti meg? (ahol a tatar elrakja a tarisznyat... vagy elotte, ahol azt gondolja, nem viszi magaval a kincseit...) Olvastatja, mi? :rambo:

Iriador

Iriador

Érdeklődő fórumozó

• Archívum
  • 55 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2008.07.30, 21:36

Tetszik a nyelvezete, olvastatja magát.

Odusz

Odusz

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 203 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2008.07.30, 14:00

szegény pali, azaz Pali! :aboci: Szerintem teljesen jó volt! Kifejtem: olyan mint egy hagyományos novella, csak a befejezése kicsit maupassanti, borgesi, vagy talán posztmodernes. Ha a hagyományos novellista szempontból nézem, akkor jogos a "miért nem fejezted be rendesen" kérdés. (Sőt, ha 3 éves kisgyerek szempontjából nézem akkor: "Miért nem lőtt vissza szegény Pali bácsi?" :) ) Szvsz teljesen jó így!
+ Lehetett azonosulni Pál úrral, nagyon jól volt ábrázolva.
+ Külön grat a sok régies kifejezésért, pl. toportyán, stb. Kellene bele még néhány ilyen és még jobban kiélezni a nyíllövés hirtelenségét, némi naturalista brutalitást adni a halálának (pl. mit érez, azért csak fáj, bizonyára égető érzés lesz rajta úrrá a megdöbbenés után, stb.) és akkor aztán tökéletes!

(Hogy kell 10 csillagot adni?)

KekPafrany

KekPafrany

Kotnyeles Saláta

• Fórumita
  • 607 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2008.07.29, 19:08

Hangulatos :aboci: Megyek is kincset keresni...

Valdmur

Valdmur

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 325 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2008.07.29, 11:06

A nyelvezet és a környezet is olyan igazán magyaros, egyedül a kincs sorsa befejezetlen. Egy utolsó mondatban legalább azt el lehetett volna regélni, hogy a kincset sosem találták meg. Azért egy nyolcast megérdemel.

Croaker

Croaker

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 109 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2008.07.29, 10:28

Hangulatos :aboci: (A 'vizit' szót valamire kicserélném, mert nagyon anakronisztikus ebben a környezetben.)

Mortel

Mortel

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 153 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2008.07.29, 10:00

Nekem tetszett. Nem eget rengető, de jó. Plusz pont a - manapság ritka - magyar környezetért.

Xik_uz

Xik_uz

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 217 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2008.07.28, 15:36

Nem rossz,én igazából azt nem értem,mi volt ezzel a cél? Cselekmény nulla,ahogy meg van írva,az oké.

Frigabus

Frigabus

Újdonsült fórumozó

• Inactive / Invalid
  • 10 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2008.07.28, 12:01

Ja, és a templomosok sem küldhetnek fegyvereseket a Barcaságból, egyrészt mert nem templomosok telepedtek meg ott II. András idején, hanem a német (teuton) lovagrend, de őket is kiűzték még a tatárjárás előtt.
Bár ezt Pál nen feltétlenül tudhatta, végül is messze lehet.

Frigabus

Frigabus

Újdonsült fórumozó

• Inactive / Invalid
  • 10 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2008.07.28, 11:58

Nem kötekedés, de ha már történelmi novella, akkor annyit tennék hozzá, hogy a mai Buda (és a budai vár) 1241-ben még nem létezett. A tatárjárás után alapította IV. Béla, átköltöztetve (épp a következő tatárjárást várva) Pest lakóit a mai Várhegyre. Budának akkor a mai Óbudát hívták, de annak nem volt vára, fel is égették a tatárok.
Máshol egyébként látszik, hogy helyén van az időben a dolog.

Birbin

Birbin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1778 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2008.07.28, 11:05

Nem rossz.
Én raknék bele még eseményt, ami Pál úrral történik, ne csak a gondolatai legyenek, vagy lerövidíteném a töltelékszöveget, és jobban szembefordítanám Pál úr reményeit és a hirtelen véget, hogy drámaibb legyen. Kéne egy kis feszültség, amit fölold a halála.

Szerintem jobb lenne, ha csakis Pál úr szemszögéből tudhatnánk az eseményeket.

Egy kis adalék: a kunokat az ősök nagyon rühellték akkoriban. Ha az apát szereti őket, akkor legyen szembeállítva mások véleményével, mert az olvasód nem feltétlen tudja ezt.

Zajec

Zajec

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 223 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2008.07.28, 10:28

Nincs túlvariálva, de azzal együtt - vagy épp azért - tetszett. Kár, hogy azóta már a mocsár sincs sehol. 7,5 pontra akartam értékelni, de valahogy nem sikerült ezekkel a csillagokkal. Csak így tovább!

auer

auer

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 5178 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2008.07.28, 09:51

Tetszett.
Hol is van a kincs elásva? :sir:

-------------- automata szoveg -------------------------
Kincs a lápban ( candax )