Ugrás tartalomhoz

Fotó

Kard és Mágia

• Válasz írásához lépj be
4457 hozzászólás érkezett eddig

morgorito

morgorito

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 822 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.19, 18:41

Igazat megvallva a tengerész esetén a problémát pont az jelenti, hogy mivel nagyon sokmindenre jó lehet az osztály, ezért akárhogyan is nevezzük, nem lesz megfelelő. Inkább legyen egy sornyi leírás ott, ami elmondja hogy ez egy univerzálisabb valami.

Plusz:

A zsivány mehetne a tolvaj helyett. Elvégre, a Kard és Mágiás tolvaj nagyon nem feltétlenül valaki aki abból él hogy lop, (izé minden karakter abból él, de na) hanem lehet bérgyilkos stb. is.

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 5086 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.19, 18:28

Ebben teljesen igazad van egyébként. :)
Csak kérdés, hogy nem kell-e mellé olyan fogódzó, amely alapján egy kezdőnek is leesik, hogy másra is használható ezen túl. (Számomra is kérdés, mert látok rációt a név megtartásában is, ha nem találunk ki jobb nevet; nem akarom mindenáron megváltoztatni.)

Ha újakkal átnézzük a szabályokat, akkor ki szoktam emelni, hogy ez nem csak Szindbád lehet, hanem a D'Artagnan féle bajvívó karakterekhez, vagy könnyű vértezetű előcsatározókhoz is jó.
Elég hamar el szokták fogadni, hogy nincs mindenre külön karakterosztály. Szerintem teljesen kezdő mesélőknek is elég egy sornyi magyarázat.

Olyat, amiben a kalóz és a tágabb értelmezése is belefér, nem találtam, de pár másikat igen (ha a kampánynak nem témája a kalózkodás).
Esetleges alternatívák: párbajhős, bajvívó, zsivány, kalandor, vitéz (ennek magyarul szerintem van egy nem-nehézvértes mellékíze, valószínűleg a végvári vitéz miatt)

tar242

tar242

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 804 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.19, 17:45

Tengerjáró, matróz, hajós?

Sajna ezek is csak ugyanarra utalnak, de talán valamelyik hangulatosabb, mint a kissé modernebb hangzású tengerész?

Amire hangulatos és kifejező szinonímát kerestek az sztem kb. a "könnyűgyalogos" (csak ez tényleg nem hangzik túl jól)

Módosította tar242: 2020.06.19, 17:51

Nocturna

Nocturna

Night-time Spirit

• Fórumita
  • 3369 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.19, 17:19

A tengerész/kalóz megnevezés helyett  lehetne valami jobb elnevezést is használni, mert a legritkábban tengerészek. ki mit használ?

Könnyű fegyverzetű, mozgékony harcos. :gugye:

Én a saját, vikinges low-fantasy rendszeremben Martalócnak hívom ezt a típusú alosztályt. De ez a név eleve hordoz egy olyan hangulatot, ami nagyon illik abba a settingbe. A Tengerész elnevezés amúgy tényleg nem egy jól eltalált valami, de ez legyen a legnagyobb gondja.

DiMalto

DiMalto

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 820 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.19, 17:15

A sznob hangulatú élcelődést figyelmen kívül hagyva: én úgy érzem, hogy a MAGUS törzsközönségét ez a téma jobban érdekli, mint a DnD-ét. Egyébként pedig egy kattintás átmozgatni, ha később úgy tűnne jónak, hogy inkább itt legyen.

Sznobizmus egy pillanatig sem bujkált bennem (ezt tanúsíthatják a máig a polcomon figyelő M* kötetek), egy egészséges, rakoncátlan "mwuhahahöhöhö" annál inkább. Bocsesz. :szent: 

galu22

+ ugyanazok írnak oda is

Igen, az alternatív M* rendszerekről ált. ugyanazok a síkjárók pofáznak. :ork:

Garaboncias

Garaboncias

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1357 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.19, 17:11

A tengerész/kalóz megnevezés helyett  lehetne valami jobb elnevezést is használni, mert a legritkábban tengerészek. ki mit használ?

Viccet félretéve: Mivel a kalóztól kezdve a bajvívón át a fejvadászig sokféle karakter kihozható belőle, valami univerzálisabb név valóban nem lenne rossz. Azzal hogy ő is +2 HM-et kap, még jobban hasonlít a Helvéczia Párbajhőséhez, így nekem az se lenne ellenemre, ha a kettő teljesen összeolvadna. Viszont azt is meg kellene nézni, hogy az új vanilla fantasy szetting milyen stílussal támogatja majd meg.

Tudom, megint én rinyálok... de a tengerész/kalóz egy ikonikus karaktertípus, a neve alapján pedig egy kezdő szerepjátékos is rögtön tudja, hogy mire számíthat (kardozás, kötélen átlendülés, tenger). 

Ebben teljesen igazad van egyébként. :)
Csak kérdés, hogy nem kell-e mellé olyan fogódzó, amely alapján egy kezdőnek is leesik, hogy másra is használható ezen túl. (Számomra is kérdés, mert látok rációt a név megtartásában is, ha nem találunk ki jobb nevet; nem akarom mindenáron megváltoztatni.)

szerk.

Eszembe jutott, hogy mi a játékaink során általában ugribugrinak hívjuk az ilyen stílusú harcosokat, de természetesen csak OUT, nem IN. Hivatalos névnek teljességgel alkalmatlan. :D

Módosította Garaboncias: 2020.06.19, 17:13

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1387 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.19, 17:05

Viccet félretéve: Mivel a kalóztól kezdve a bajvívón át a fejvadászig sokféle karakter kihozható belőle, valami univerzálisabb név valóban nem lenne rossz. Azzal hogy ő is +2 HM-et kap, még jobban hasonlít a Helvéczia Párbajhőséhez, így nekem az se lenne ellenemre, ha a kettő teljesen összeolvadna. Viszont azt is meg kellene nézni, hogy az új vanilla fantasy szetting milyen stílussal támogatja majd meg.

Tudom, megint én riányolok... de a tengerész/kalóz egy ikonikus karaktertípus, a neve alapján pedig egy kezdő szerepjátékos is rögtön tudja, hogy mire számíthat (kardozás, kötélen átlendülés, tenger). 

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1387 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.19, 16:30

Igazából szerintem jobb, mikor a szabály nem határoz meg mindent, hanem a mesélőre bízza pontos alkalmazást. Ez eddig a KéMnek igen nagy előnye volt, s szerintem nem jó irány lenne, ha túlzottan szabályközpontúvá válna, bekorlátozná a mesélőt (megtámogatva olyan dolgokkal, mint a kevesebb szörny [mert túl halálos], kiszámíthatóbb esélyek [mert nagy az esélye a szívásnak] stb.) Ez a sikertelen szerepjátékosok kiszolgálásának legjobb módja, de elGabortól, szerintem, nagyon távol áll ez a dizájneri attitűd (hisz mégiscsak ő írt a Szórakozás Türanniszáról éleslátó cikket).

Személyeskedés indul! Legközelebb már anyázás jön?

Bocsánatot kérek! Sajnálom, hogy személyeskedésnek tűnik, s magadra vetted. Őszintén nem Téged pécéztelek ki ezzel, és senki mást sem amúgy, mindössze teljes általánosságban egy "korszellem" ellen szólaltam fel, de nyilvánvalóan hiba volt. (Mentségemre legyen mondva nehéz napjaim vannak, feltehetőleg ezért is vettem úgy szívemre, hogy az annyira szeretett játékomat ennyire átszabnák páran.) Nagyon sajnálom, hogy megbántottalak ezzel, tényleg nem volt szándékomban ilyesmi. Máskor, ígérem, igyekszem jobban megválogatni a szavaim.

Módosította Narmor: 2020.06.19, 16:33

Garaboncias

Garaboncias

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1357 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.19, 16:20

Birbin

Birbin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1829 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.19, 16:10

Igazából szerintem jobb, mikor a szabály nem határoz meg mindent, hanem a mesélőre bízza pontos alkalmazást. Ez eddig a KéMnek igen nagy előnye volt, s szerintem nem jó irány lenne, ha túlzottan szabályközpontúvá válna, bekorlátozná a mesélőt (megtámogatva olyan dolgokkal, mint a kevesebb szörny [mert túl halálos], kiszámíthatóbb esélyek [mert nagy az esélye a szívásnak] stb.) Ez a sikertelen szerepjátékosok kiszolgálásának legjobb módja, de elGabortól, szerintem, nagyon távol áll ez a dizájneri attitűd (hisz mégiscsak ő írt a Szórakozás Türanniszáról éleslátó cikket).

Személyeskedés indul! Legközelebb már anyázás jön?

kukac

kukac

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1632 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.19, 11:04

Az eredeti elképzelésem az volt, hogy M* alá lesz az alternatív rendszer a K&M, ezért kerüljön az Alternatív rendszerek MAGUS-hoz topicba - nekem valahogy logikusnak tűnt, bár ahogy galu megjegyezte korábban - ez nem M* K&M alatt, hanem Ynev szetting K&M-hez - így már logikusabbnak tűnik az átmozgatás.

Másrészt reméltem hogy lore szempontjából is beleüti valaki az orrát - erre is volt példa galutól - a fejvadász tolvaj alosztály vagy harcos alosztály? A boszorkánymester feketemágus, vagy varázsló/tolvaj? - a fejvadász például már átkerült a harcosokhoz a d verzióban. (Itt a főoldalon még b verzió van, de ha megpróbáljátok letölteni, ott a d is, megkérdezem Bepét hátha lehet kívülről is átnevezni.)

Harmadrészt itt már ment egy beszélgetés a K&M 2.0.0a verziójáról, és nem akartam keresztbe írni nekik.

Módosította kukac: 2020.06.19, 11:04

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 5086 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.19, 10:49

Tök jó, de miért a M.A.G.U.S. gyűjtőkategóriába került a DnD és ADnD helyett?

Csak mert emitt - elvileg - ugye jutnak is az emberek valamire, meg - jellemzően - van nyoma kreatív párbeszédnek... :aboci:

A sznob hangulatú élcelődést figyelmen kívül hagyva: én úgy érzem, hogy a MAGUS törzsközönségét ez a téma jobban érdekli, mint a DnD-ét. Egyébként pedig egy kattintás átmozgatni, ha később úgy tűnne jónak, hogy inkább itt legyen.

+ ugyanazok írnak oda is :)

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 8568 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.19, 10:42

Csak mert emitt - elvileg - ugye jutnak is az emberek valamire, meg - jellemzően - van nyoma kreatív párbeszédnek... :aboci:

DiMalto

DiMalto

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 820 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.19, 10:24

FYI - Mától van egy ilyen topik is az LFG-n:

Kard és M.A.G.U.S.

Fefe

Fefe

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 478 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.19, 09:22

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4491 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.19, 09:17

2009-09-22-caveman_science_fiction.jpg

.... .)

Ja, a téma! :D Nem kell attól tartani, hogy a K&M második kiadása minden részletet leszabályozzon. Több tekintetben egyértelműen egyszerűsíteni és áramvonalasítani fog, amire jó példa az absztrakt távolságok használata. A másik oldalon beépít néhány fontos procedurális elemet, amire az eredeti még nem figyelt oda - ilyen a moráldobás intézménye. A cél itt is, ott is egy rugalmas, mesélő által alakítható keret létrehozása, amely nem tiltja vagy bünteti, hanem ösztönzi és támogatja a játék személyre szabását. Szerintem akiknek bejött a játék, azoknak ez egy fontos érték (nekem biztosan), és a jövőben is az marad.

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 8568 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.19, 08:42

FYI - Mától van egy ilyen topik is az LFG-n:

Kard és M.A.G.U.S.

Garaboncias

Garaboncias

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1357 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.19, 08:13

Oké, ez a RAW áttekintés hasznos volt, így már kissé más a leányzó fekvése. Nekem kifejezetten szimpatikus megoldás az extra ellentámadás vagy a kezdeményezés elvesztése is, csak a minden ilyen esetben visszafele elsült manővereket ne rögzítsük gyakorlat alapján!

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 5086 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.19, 08:05

A KéM leginkább egy keret, amire a mesélő könnyen építhet házat. Ám a szellős keretből, ha túl sok elem kerül fel rá, könnyen kalitka lehet...

Szerintem nem kell attól tartanod, hogy Gábor megtörik a közösség nyomására, és ír egy D&D 4.1 E-t KéM 2 néven :)

Alapvetően mindenki a háziszabályait sorolta fel, hogy Gábor láthassa ki mit nem szeret/nem tud alkalmazni a hivatalos rendszerből, vagy az eltelt 10-15 év alatt melyik helyzetekre jöttek más megoldások, mint amit a KéM kínál.

Nagyon valószínű, hogy akármilyen második kiadást tervez, ugyanezek az emberek, ugyanúgy változtatni fognak rajta. Ez egy ilyen hobbi, minden mesélő a játékosaira szablya a rendszert.

A saját változtatásaim megvannak, nem hinném, hogy a KéK varázslatait importálni KéM2-be nehezebb lesz, mint most volt. (ki kellett nyomtatni és mehet)

alister

alister

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 3482 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.19, 07:58

szépen rímel arra a szabályra, hogy természetes 1 dobás esetén a megtámadott tehet egy ingyen támadást a támadó ellen. :)

Hol olvasható ez a szabály? Nem találom.

Jó kérdés, mert most én se találom leírva... valószínűleg a kanonizálódott szokásjog esetéről van szó. Rémlik, hogy már az első kampányomban is használtuk, és az biztos, hogy a Wirtschaft-kampány idején már teljesen természetes és integráns része volt a mesélői gyakorlatomnak, de csak tippelni tudok, hogy honnan származik. Talán a fórumról.

Viszont miközben a szabályt kerestem, ezeket találtam (kiemelések tőlem):

3.3 Egyéb harci manőver (másnéven „+5-ös [+10-es] manőver”): ebbe a kategóriába tartoznak az olyan cselekedetek, mint a lefegyverzés, a másik fegyverének eltörése, a fegyverrel való visszaszorítás, stb. Ekkor ellentétes támadásdobást kell dobni(ez a két fél harci tudását szimulálja) és ha az egyik meggyőzően nagy mértékben (általában 5, nehezebb manőverekre 10 ponttal) meghaladja a másikat, akkor a cselekedet sikerült… vagy balsiker esetén éppen ellenkezőleg, az ellenfél kihasználta a gyengeséget és átment ellentámadásba. Ellenkező esetben a kimenetel döntetlen.

A legtöbb esetben a +5-ös szintű siker untig elég; ha azonban valami igazán valószínűtlen dologról volna szó, mondjuk egy buzogány vaskos fanyelének eltöréséről, nyugodtan lehet az +10-es is. Harmadszor pedig sosem szabad elfeledkeznünk róla, hogy az ellenpróba mindig kockázatos: ha a kihívó „alulmarad” (ellenfelének dobása +5-tel nagyobb az övénél), olyan gyengeséget mutatott, amit ellensége könnyen kihasználhat – akár a manőver visszájára fordításával, akár egy extra ellentámadással, a kezdeményezés elveszítésével, stb.

Szóval bár van itt (a balsiker szó értelmezésének függvényében: az egyszeri játékos érvelhet azzal, hogy a balsiker csak a természetes 1-es) lehet némi ellentmondás az Alapszabályok és Mesélői irányelvek között, de tulajdonképpen a szabályokban már világosan benne van, hogy a sikertelen harci manőver eredménye nem feltétlenül a manőver visszájára fordulása. Tehát inkább csak egyfajta örökölt mesélői berögződésről beszélhetünk, hogy a legalább öttel elrontott manőver esetén a karakter maga esik a verembe. :)

Viszont fontos megjegyezni, hogy RAW minden ellenpróba a +5-ös/+10-es manőverek logikáján alapul (lásd az ellenpróbákról szóló részt az Alapszabályok 5. és a Mesélői irányelvek 10-11. oldalán), amit viszont emlékeim szerint soha nem így játszottunk, tehát mondjuk egy lopakodás vs. hallgatózás helyzetben mindig elegendő volt túldobni a másik próbáját a sikerhez, és nem kellett öttel vagy többel. Ezt érdemes volna tisztázni.

Módosította alister: 2020.06.19, 08:00

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]