Ugrás tartalomhoz

Fotó
- - - - -

Cs. Szabo Sandor: Pron - A programozott klontermek (Lorinczy_Judit )

• Válasz írásához lépj be
11 hozzászólás érkezett eddig

szs

szs

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 324 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.12.21, 12:18

A könyv felkerült a netre szabadon letölthető formában: http://szabosandor.blog.hu/2009/10/08/pron_a_programozott_klontermek

Raon

Raon

Révész

• Fórumita
  • 713 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.08.27, 21:18

Hanna:
> Ender nem igazán számít keresztény egyházi személynek; a holtak szószólójának intézménye vallástól függetlenül terjedt el a regény világában, és nincsenek is vallásos felhangjai.

Igazad van, este volt, rosszul fogalmaztam. Ender a szószóló intézménye folytán valóban semmilyen tekintetben nem egyházi személy. Viszont szerintem a példám áll, csak az egyházi jelzőt kell kivenni. Ender karaktere olyan mértékben képviseli a keresztény tanok egy részét (hitvitát elkerülendő, ennél jobban nem pontosítanék), hogy esetében a kereszténység nem csak egy felszínes elem, hanem mélyen kibontott tartalom - és a kritika pont arra hivatkozott, hogy sok más műben nincs meg ez a mélység.
Amiért azt gondoljuk, hogy ennek nincsenek vallásos felhangjai, az szerintem az, hogy legtöbbünk ezen keresztény tanokból csak a Biblia legismertebb részeit, és az egyház által közvetített képet ismerik.
Szerintem meg megvan a vallásos háttér, csak ez kevésbé közvetlen, és sokkal elegánsabb megoldás, mint ami pl. az Alvin ciklus esetében látható.

> Ha már mindenáron SF-példa kell, pontosabb találat lett volna a Hozsánna néked, Leibowitz! szerzeteseire hivatkozni.

Ebben igazad lehet, ezzel a művel nem találkoztam. De köszi a tippet. :felvon:

woof

woof

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 877 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.08.26, 10:03

Ez az a könyv, amelyiknél az adott évben a Szellemharcos is jobbnak találtatott a t. Zsoldos-zsűri szemében? Akkor a franc se olvassa el :-P

No de komolyra fordítva, már túl vagyok rajta, jó volt. Szórakoztató, és pont a megfelelő hosszúságú. A régi kozmosz könyveket forgatva egyébként is eszembe jut néha, hogy régen kis terjedelemben is tudtak jól írni.
Ezzel kettőre emelkedett a mostanában végigolvasott (új) magyar sf-ek száma. A Keringés is teljesen rendben volt, az Isten gépeiben a 104. oldalig jutottam. Aztán vannak a "könyvesboltban-beleolvasok-és-felvágom-az-ereim" kategóriások, sokan.
De próbálkozom tovább:)

Onsai

Onsai

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 155 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2009.08.26, 07:49

Jó könyv, én is élveztem. Karácsonyra megkapták a keresztfiaim is.

Csokker

Csokker

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 432 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.08.25, 18:51

Krisko: én csak egy hazai, lelkész foglalkozású SF íróról tudok (Raana Raas - Görgey Etelka), Cs. Szabó Sándor nem az.
És ahogy az az ismertetőben is benne van, a Prón nem térít. (A Csodaidők sem...)

krisko

krisko

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 341 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.08.25, 15:45

Mintha egyre több lenne a lelkész scifi író. Nincs munkájuk, vagy új módszerrel próbálnak a közösséghez szólni?

Chelloveck

Chelloveck

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 25 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2009.08.25, 09:54

A feladatukban talán van valamennyi közös, és egyik sem ember a szó szoros értelmében, de egyébként nem hasonlítható össze a két figura; ég és föld a kettő. Nem nevezném az E. Sz. kibontásának, de még csak áthallásnak sem.

Armand

Armand

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 434 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.08.25, 08:43

Teljesen igazat adva Hannának - de rámutatni szándékozván egy még kézenfevőbb áthallási lehetőségre - felhívnám a figyelmet a Douglas Adams Dirk Gentlyjében szereplő Elektromos Szerzetesre. A leírás alapján nekem úgy tűnt, hogy ez a regény annak a mellékszereplőnek a részletes kibontása - nem vádolván senkit plágiummal, persze.

dragondark

dragondark

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 114 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.08.25, 07:11

Kösz' az ismertetőt!

Noro

Noro

Anunnaki

• Fórumita
  • 4994 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.08.25, 06:39

Ha jól emlékszem, Crabe írt egy (fél) Dark Space regényt Sámuel könyvére alapozva

Hanna

Hanna

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1706 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.08.25, 06:18

Raon: Ender nem igazán számít keresztény egyházi személynek; a holtak szószólójának intézménye vallástól függetlenül terjedt el a regény világában, és nincsenek is vallásos felhangjai.
Ha már mindenáron SF-példa kell, pontosabb találat lett volna a Hozsánna néked, Leibowitz! szerzeteseire hivatkozni. Mindezzel együtt is ritka az ilyen szereplő (ritka =/= egyedülálló).

Raon

Raon

Révész

• Fórumita
  • 713 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.08.24, 23:44

> Ritkán találnak ki a sci-fi írók olyan főszereplőt, aki a leghétköznapibb értelemben keresztény egyházi személy.

Köszi, érdekesnek tűnik a regény. Egyetlen gondom volt csak az ismertetővel: az idézett mondatnál hiányoltam egy összevetést Card Enderével, a Holtak Szószólójával (aki szerintem nem csak a ritka kivétel, hanem a nonplusultra is egyben).

-------------- automata szoveg -------------------------
Cs. Szabó Sándor: Prón - A programozott klóntermék ( Lorinczy_Judit )
http://rpg.hu/iras/mutat.php?cid=5572
--------------------------------------------------------

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]