Ugrás tartalomhoz

Fotó
- - - - -

Miert kellene az ingyenes e-konyvnek is a publikalas reszenek lennie az irok szamara? (Cory Doctorow)

• Válasz írásához lépj be
18 hozzászólás érkezett eddig

Hamlet

Hamlet

dán kalózherceg

• Fórumita
  • 608 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.09.20, 09:55

jesus fucking christ, mi ez a cím???
Nem beszélni magyar a cikk fordítója? Mert amúgy maga a téma érdekes lenne, csak az ilyen címszörnyek inkább riasztóak, mintsem figyelemfelkeltőek.

Marcus

Marcus

Enrawellita

• Fórumita
  • 610 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.09.05, 10:24

szs: Túl hosszú a cím, akkor is, ha szó szerinti fordításnak tulajdonképpen jó. Egy javaslat: "Miért legyen az ingyenes e-könyv is a publikálás része?" Vagy "publikálás" helyett akár "könyvkiadás" is lehetne, így egy picit magyarosabb, plusz a cikk ismeretében még értelmes is.

Ha már fordítás, szerintem az egész cikknek jót tett volna, ha a pontos fordítás helyett/mellett jobban ügyelsz arra, hogy magyarosabb mondatok legyenek benne. Tehát olyanok, mintha eleve magyarul lett volna megírva.

A cikkhez: Az eredetinél olvasható kommentekben felvetik, hogy ha a jövőben rendszeresen jönnek az ingyenes e-könyvek, és közben az e-könyv olvasók elterjednek, akkor az emberek már az ingyenességet fogják elvárni, és nehéz lesz őket visszaszoktatni arra, hgy fizessenek a könyvekért.

gorduin19

gorduin19

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 467 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.09.04, 11:33

BePe
Sajnos teljesen igazad van...mentségemre szóljon hogy annyira elborult az agyam a címet látva hogy a fordítót írónak néztem. Megint előbb pofáztam mint gondolkodtam volna, sajnos ez mostanság a kelleténél is többször fordul elő :koszonom:
Ezzel együtt a cím akkor is csípi a szemem, ha valaki fordít és igényes a tartalomra, legyen az a címre is...szerintem.
Fikázni pedig csak ülve szoktam, fekve szúrja a vesémet:D
Bocsánat az okoskodásért mégegyszer.

szs

szs

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 324 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2009.09.04, 10:20

Mi a helyes fordítása a címnnek? (Minden él nélkül kérdezem, az ember igyekszik mindig tanulni.)

BePe

BePe

Admin

• Admin
  • 4664 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.09.04, 07:41

gorduin19
a hazai scifi elet nem emiatt van gondban.

es ha eldobtal volna egy keresest akkor maris tobbet tudnal arrol, hogy ki is a Cory Doctorow egyaltalan.
pl http://en.wikipedia.org/wiki/Cory_Doctorow
de megertelek. "fikazni konnyu, azt fekve is lehet."

gorduin19

gorduin19

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 467 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.09.04, 00:49

Algi, végre valakinek feltűnt...nekem már nagyon szúrta a szemem csak én nem mertem felvállalni a kötözködő szerepét...de ez tényleg egy lehetetlen cím, valóságos erőszaktevés a magyar nyelven való megvalósulása végett lennie válnia kéne nekie-é. :koszonom: Ha a kedves író könyve is ilyenekkel van tele...hát akkor nem csodálom hogy ilyen nagy gondban van a hazai sci-fi élet.

Hoild

Hoild

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 236 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.09.02, 13:11

A fordításhoz hozzászólva: a "dip their toes in the water" idiómát célszerűbb "próbálkozzanak meg {valamivel}"-nek vagy "tegyenek egy próbát {valamivel}"-nek fordítani.

A tárgyat érintőleg pedig, amennyiben könyvekről beszélünk, egyet értek Doctorowval. Másfajta tartalmak esetében nem mindig hatékony az ingyenesen hozzáférhető digitális közrebocsájtás.

algi

algi

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 632 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.09.02, 11:32

Csak a címnek nincs értelme.

Marcus

Marcus

Enrawellita

• Fórumita
  • 610 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.09.02, 07:10

Rorimack: De megspórolom a könyvespolcot! :punny:

(Egyébként a Sony Readerhez alapból jár 100 vagy 200 klasszikus, és sokszor vannak ingyenes jó könyvek.)

Rorimack

Rorimack

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1647 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.09.02, 04:03

"Mondjuk 10-20000 Ft-os olvasó és félárú könyvek mellett már beruháznék."

Csak minden harmadik könyved legyen fizetős, így már harminc kötet után bejön az ára :punny:

Marcus

Marcus

Enrawellita

• Fórumita
  • 610 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.09.01, 18:57

Hanna: Köszönöm a linket, ahogy nézem, itt is előjön minden, ami egy ilyen felmérésnél szokott, azaz egy része nyilvánvaló, más része valóban érdekes adatokat tár fel, megint más részei pedig azonnal kukába dobandók (pl. nem hinném, hogy az emberek 10%-ának lenne eink-es olvasója... de mondjuk a kérdőív kitöltőinek sem).

Egy ideje egyébként érdekel ez az e-könyv téma, szívesen beruháznék egy Kindle-be vagy Sony Reader-be, de a nagyjából 40000 Ft-os ár még mindig sok, és az sem teszi szimpatikusabbá, hogy egy e-könyv ugyanannyi, mint a papír változat. Mondjuk 10-20000 Ft-os olvasó és félárú könyvek mellett már beruháznék.

Hogy a cikkhez szorosabban is kapcsolódjak: nem látok annyira nagy különbséget a részlet (sample chapter) és a komplett könyv közzététele között.

Xever

Xever

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 491 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.09.01, 17:58

Teljesen egyetértek a cikkel. Sajna a sok ócska könyv miatt ami az évek alatt a kezembe került eléggé beszűkült az ízlésem. A kedvenc íróim könyveit gondolkodás nélkül veszem meg de sajna egyre többször jövök ki úgy könyvesboltból, hogy "mennyi szemét". Viszont nem egy igen jó könyvet vetem meg, csak azért mert haver átküldte a pdf-et és mivel ingyen volt beleolvastam és pozitívan csalódtam. A jó könyveket szeretem ott látni a polcon. Viszont ha húsz oldal után dobom a sarokba akkor kár rá költeni.

Hanna

Hanna

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1706 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.09.01, 16:08

Marcus: http://spreadsheets.google.com/viewanalyti...Ysx5o7jTQ47t_Qw

Marcus

Marcus

Enrawellita

• Fórumita
  • 610 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.09.01, 14:23

Hanna: Ha már e-könyvek: a Delta Vision e-könyves felméréséből lett valamilyen eredmény?

Hanna

Hanna

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1706 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.09.01, 14:12

"Viszont a könyved letöltésénél szerintem sokkal többet mondana az az adat (persze nem túl könnyű ilyen felmérést csinálni), hogy a letöltött könyvet hogyan használta fel az illető. Részletet olvasott belőle vagy az egészet? Kinyomtatta vagy képernyőn? Egyáltalán érdemben belenézett a letöltés után?"

Nekem is ez mondana a legtöbbet, de sajnos fogalmam sincs és nem is tudom, hogyan lehetne ezt megtudni. Nem hinném, hogy bárki kérdőívet szeretne kitölteni minden egyes e-könyvnél.

Marcus

Marcus

Enrawellita

• Fórumita
  • 610 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.09.01, 13:51

Hanna: Igen, ez tiszta volt, a hozzászólásom első része erre vonatkozott, csak gondoltam, kapcsolom a következő témához.

Viszont a könyved letöltésénél szerintem sokkal többet mondana az az adat (persze nem túl könnyű ilyen felmérést csinálni), hogy a letöltött könyvet hogyan használta fel az illető. Részletet olvasott belőle vagy az egészet? Kinyomtatta vagy képernyőn? Egyáltalán érdemben belenézett a letöltés után?

Szerintem PC-n vagy laptopon sehogy sem ideális az olvasás, ezért is hoztam fel az e-köny olvasót... bár ilyen még nem volt a kezemben, véleményem szerint az azon való olvasás élménye nagyjából hasonló lehet a papírkönyvhöz.

Jakirte_Jak_Cyr

Jakirte_Jak_Cyr

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1280 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.09.01, 12:39

Hanna: Ha mást nem is, Téged reklámozott. Lehet h emiatt többen vették meg az Ólomerdőt pl.
Másik jó példa a Warbreaker.

Hanna

Hanna

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1706 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.09.01, 12:11

Marcus: Itt most kifejezetten ingyenes e-könyvekről van szó.

Amúgy nekem van tapasztalatom írói oldalról is az ingyenes e-könyvvel, az első regényem fél évvel a megjelenés után ingyenesen letölthetővé vált. Sokan (=egy év alatt ötezren, csak aztán már követhetetlenné vált, mert más oldalakra is felkerült, azok számlálóihoz meg nem fértem hozzá) töltötték le, a letöltőknek kb. 10%-a vette meg (ezt se tudom biztosan, egy éve nem láttam fogyási adatokat), viszont még mindig veszegetik.

Nem mondom, hogy hihetetlenül bejött, viszont nem is ártott.

Marcus

Marcus

Enrawellita

• Fórumita
  • 610 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.09.01, 10:57

Nagyjából egyetértek, az e-könyvek szerintem sem csökkentik különösebben az eladásokat regények esetében (mondjuk RPG-knél ebben már annyira nem lennék biztos).

Ugyanakkor az e-könyvek csak akkor válthatnák ki a nyomtatott könyveket, ha az e-könyv olvasók olcsóbbak és elterjedtebbek lennének. És az sem lenne rossz, ha egy e-könyv nem annyiba kerülne, mint a sima könyv.

-------------- automata szoveg -------------------------
Miért kellene az ingyenes e-könyvnek is a publikálás részének lennie az írók számára? ( Cory Doctorow )
http://rpg.hu/iras/mutat.php?cid=5578
--------------------------------------------------------

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]