Ugrás tartalomhoz

Fotó

Isaac Asimov

• Válasz írásához lépj be
119 hozzászólás érkezett eddig

Goraq

Goraq

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1259 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2008.04.17, 15:59

Az Őn a robotott láttam és borsodzik töle a hátam,az ajánlást mindenesetre köszönöm.

fejes91

fejes91

A Káosz Ura

• Fórumita
  • 333 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2008.04.17, 15:52

Én elsőnek az Alapítvány-trilógiát (Alapítvány, Alapítvány és Birodalom, Második Alapítvány) olvastam tőle, és akkor rögtön kedvencemmé is vált. Ha viszont a robot-téma érdekel különösen (mert pl láttad a 200 éves ember, vagy az Én, a robot című filmeket), akkor az Én, a robot novelláskötetét ajánlanám kezdésnek.
Azonban az Alapítványt mindenképpen olvasd el! Nem fogod megbánni, egészen biztos vagyok benne (már ha egy kicsit is érdekel a sci-fi). És ha minden jól megy, valószínűleg végigolvasod az egész Alapítvány-sorozatot :normaalis:
Jó olvasást! :D

Goraq

Goraq

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1259 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2008.04.17, 15:12

Kezdő kiváncsiskodonak mit ajánlanátok amit asimovtól elsönek érdemesl elolvasni?

hanee

hanee

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 367 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2008.03.21, 19:01

Sziasztok!

Én most olvasom Asimov könyveit. Az egyszerűség kedvéért rögtön a Teljes Encyclopedia galactica sorozat első részét vettem meg, mert úgy gondoltam kronológiailag van értelme elolvasni inkább, most fogom elkezdeni a második könyvet, mert húsvétra ezt kapom (2-3-4. kötet). Szerintem zseniális író, a csattanók a történetekben hihetetlenek, abszolút újdonságot tudnak nyújtani, elképzelésem sincs közben mi lesz a vége, akárhogy erőlködök, szóval lebilincselő és izgalmas.

Felmerült bennem egy kérdés, hogy vajon létezik-e Asimov birodalmára valamilyen szerepjáték, vagy gyűjtögetős kártya / figurás játék? Nem tudjátok?

Hanee

_Xiiau (NPC/NJK)

_Xiiau (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2006.09.28, 19:09

:) ennek így utánna jártál?

_Xiiau (NPC/NJK)

_Xiiau (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2006.09.28, 19:08

:) ennek így utánna jártál?

Willys

Willys

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 852 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.09.28, 18:40

Nekem Salvor Hardin volt a kedvencem az Alapítvány sorozatból [Kemény (Hard-in) Megváltó (Salvor --> Savious)].

_Xiiau (NPC/NJK)

_Xiiau (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2006.09.22, 12:37

:aboci: na ja. azotta daneel az egyik kedvencem! egyébként hogy behalt már megint a forum...

Tindalos

Tindalos

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 92 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.08.28, 19:02

Rövid-nyomozos-robotos! :punny:
Mi kell még? :aboci:

EHyde

EHyde

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 453 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.08.27, 21:08

Nekem az Űrvadász történetek is nagyon tetszettek!

nekem még csak a Robot, Birodalom, és Alapírvány történetekhez volt szerencsém,, de, majd lehet a többit is megkísérlem beszerezni. De most első az egyetem

Tindalos

Tindalos

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 92 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.08.27, 20:46

Nekem az Űrvadász történetek is nagyon tetszettek!

EHyde

EHyde

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 453 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.08.26, 19:45

A robot történetek közül nálam abszolút favoriktok a novellák, meg a Hajnalbolyó robotjai.
A neveket meg teljesen hangulatfüggő, hogy ejtem ki magamban, mivel hangosan nem szoktam felolvasni :dilis:

_Xiiau (NPC/NJK)

_Xiiau (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2006.08.26, 14:45

:dilis:
Én ált ugy ejtem magamban ahogy le van irva....
De szerintem az acélbarlangok (?jólirom?) is nagyon jó volt.

Tindalos

Tindalos

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 92 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.08.23, 19:25

A hajnal bolygó robotjai az tényleg király!

daekow

daekow

Ormányosbogár

• Fórumita
  • 2843 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.08.23, 15:01

Hali.

Hadd égessem szénné magam, de a nevek kiejtéséről szeretnék kérdezni...

Elijah Baley az Ilaja Béli...? Deníl Olivav? Giskár Revenlov? (a kedvencem): Golen Trövájz? Hari Seldon vagy Szeldon...? (nekem a seldon jobban tetszik).

Amúgy szerintem zseniálisak a művek, bár nekem a három Birodalom-regény tetszett a legkevésbé; legjobban meg a négy nagy Robot-regény (legjobban a Hajnal bolygó robotjai). És szvsz a befejezés sem kiábrándító, szerintem ideális jövőkép... :D

;),
d.

_Xiiau (NPC/NJK)

_Xiiau (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2006.08.22, 15:23

na ja.

Nem rég keztem olvasni a mások által de ehez az univerzumhoz kapcsolodó történeteket...

háááát... ezt egyébként bírom. asimov gaia ,,gyözelmével" zárta a szériát" evvel szemben ezek az emberek ugy álítják be és egészítik ki mintha az alapítvány ,,nyert" volna.
hát az nagyon meredek volt, hogy hozá csapták a ki nem adott néhány mondatott amiben jó néhány száz évvel hari éppen kimászik egy koporsó szerűségből... :gyagya: anyám

EHyde

EHyde

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 453 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.08.10, 09:39

ööö szerinetem semmitől.

ráadásul a birodalom történeteinek nagy része, az alapítványos széria elméletileg mind különáló részek voltak

(de lehet hogy tévedek)

Igen. Az alapítvány elött és Az előjáték az alapítványhoz című regények képezik az összekötő kapcsot a birodalom és az alapítványtörténetek közt. Ugyan úgy mint a robotkönyvek és a már egységes alapítvány/birodalom könyvek között A roborok és birodalom című mű. Szvsz csak kérésre fűzte össze a három eseményszálat. Ezt az is mutatja, hogy mindíg nagy időugrások vannak ezeken a részeken beiktatva, és csak utalásokat tesz a kimaradt időszakra.

_Xiiau (NPC/NJK)

_Xiiau (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2006.05.23, 09:39

ööö szerinetem semmitől.

ráadásul a birodalom történeteinek nagy része, az alapítványos széria elméletileg mind különáló részek voltak

(de lehet hogy tévedek)

Beka

Beka

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 283 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.05.18, 14:09

Innen

twillight:

ne konkrét mondatokat keress, hanem a szöveget vizsgáld

Erre megtaníthatnál, igazán. :pipe:

A szociológia = társadalomtudomány magyarul

Nem. A szociológia a társadalomtudományok egyik ága, jól körülhatárolt vizsgálódási területettel és módszerekkel. Asimov kb semmit nem művel belőle az Alapítvány-ciklusban.

Alapítvány trilógia (5+1 rész! gyagya.gif ) mind azt vizsgálja, milyen felépítésű társadalmak léteztek/léteznek/létezhetnének, azoknak mik az előnyeik/hátrányaik, miért pusztulnak el, ha elpusztulnak, hogy lehetne kikrülni/kijavítani a hibákat.

Szerintem meg végigvezet egy nagyívű történetet, melynek hátteréül különböző, a földi történelemből meglehetősen jól ismert társadalmi berendezkedések szolgálnak. Feudális monarchia, meritokrácia, demokrácia, oligarchia, diktatúra, pici anarchia, inkább csak említés szintjén azIndburok korában. Ennyi.

Így pl. az Alapítványiak hisznek Sheldonban, a 2. Alapítvány hisz a Sheldon tervben - és pont emiatt vannak bukásra ítélve, mert ettől túl rugalmatlanok lesznek - ott is megszűnik az egyéniség, és vakhittel követnek egy dogmát, habár mindegyik indokolni tudja tetteit elvekkel.

Pl. létezett a Trantori birodalmo, ami túlközpontosult, arisztokratizmust kitermel, peremterületekkel nem törődő, szegényeket kizsákmányoló forma volt, amik mindíg megbuknak, pont a nagyságuknak köszönhetően.
Ezt így Asimov nem mondja ki soha, de ezt elemzi kb. az első 3 könyvön át.
Aztán Sheldon ugyanezt a birodalom értékeit meg akarja menteni azzal, hogy létrehozza az 1. alapítványt.
A gond az, hogy Sheldon terve statisztikai, de Asimov rájön erre az 1. könyv végére, és megalkotja az öszvért, az 1 embert, aki világbirodalmat hoz létre. Ez a diktatúrák formája, bár nem hiszem, hogy A.-nak alapvetően ez járt volna a fejében - l. Robot történetek és egyebek, mikben a robotika törvényeinek hiányosságait (végrehajtódás vs. cél) állítja szembe, azt kutatja, hol hibádzik a tökéletesnek tűnő elmélete. Hogy hol LEHETNEK, merülhetnek fel hibák. Egyébként ez felmerül ugye az Alapítványban is a 0. törvény említésével.

Az Öszvér tevékenysége MEGSEMMISÍTI a Sheldon-tervet, ezért találja ki A. a 2. alapítványt - és ezért áll le az Alapítvány történet folytatásával hosszú időre a könyv elkészülte után, hisz megvan a felügyelőtestület.

Az Alapítvány pereme nagy ötlete az, hogy rávilágít: Sheldon nem egyszerűen a Trantor értékei menti meg, hanem azt a rendszert segíti folytatásra. Csakhogy az a rendszer már megbukott.

Így került megírásra az Alapítvány és Föld, amiben számtalan kultúrával találkozik az olvasó - sűrítve tálalja A. a hirtelen eszébe jutó összes alternatívát: a robotizált hermafroditákat, az Alfa mikorvilágát, az első robot elszigeteltségét a Holdon - és a Föld pusztasága ismét visszatekintés Trantor hamvaira.

Ez a jó szerintem, hogy olvasmáyos regényben tárta a nép elé, mert így tudattalanul is beivódik, felfoghatóvá válik a mondanivaló, nem száraz tényanyagot nyom, ami senkit sem érdekel, és amiben megmondaná a frankót.

Ez mind szép, meg jó, meg igen, mind szerepel a könyvben -- de mitől "magasröptű szociológiai elemzés"?

Béka

_Xiiau (NPC/NJK)

_Xiiau (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2006.05.18, 10:27

A szabadságnak árra van...

azért van szüksége a különleges egyénekre hogy ha mégsem ,,idili" akkor a döntést hozó nyakábba varja a balhét. :pipe:

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]