Ugrás tartalomhoz

Az magyar helyesírásrul

• Válasz írásához lépj be
370 hozzászólás érkezett eddig

malubacko

malubacko

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 156 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2003.05.28, 18:58

veldrin:
van
az egyszeruseg kedveert:
hisz - higgye
hagy - hagyja
remelem latszik a mukodesi elv...

malu backo

_veldrin (NPC/NJK)

_veldrin (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2003.05.28, 18:37

Bocs, hogy közbeszólok:
higgye ?
Van ilyen, és akkor ez csak esztétikailag zavaró (engem idegesít :punny: ), vagy nincs is, és máshogy kell írni. (Szerintem van...)

Olman

Olman

Magiszter

• Fórumita
  • 2428 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2003.05.28, 11:46

woof, Akosh:

1. van "bocsájt" és "bocsát" is. Ugyanaz a kettő jelentése, csak az előbbit inkább "vidéken" használják, tájnyelvi, népies eredetű. De írásban mindkettő elfogadott és helyes. (lásd Magyar értelmező szótár)

2., 3. woof válasza helyes :ize:

woof

woof

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 877 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2003.05.28, 09:24

Akosh:

1. Nincs, csak "bocsát".

2. Kíváncsi (a kíván szóból).

3. Szégyellem.

:ize:

Módosította woof: 2003.05.28, 09:24

Akosh

Akosh

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 557 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2003.05.28, 08:16

Én is kérdeznék néhány butaságot.

1. Bocsájt szó nincs a magyar nyelvben? Pedig én eddig azt hittem, hogy a bocsájt jelenti, hogy tolerál, szemet húny fölötte stb., de most elbizonytalanodtam.

2. Kíváncsi v. kiváncsi?

3. Szégyellem v. szégyenlem?

A 2-es és a 3-as kérdésemre gondolom az első opció a helyes, de szeretném, ha valaki megtámogatna ebben a hitemben. Köszi.

Olman

Olman

Magiszter

• Fórumita
  • 2428 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2003.05.14, 18:14

Üdv!

A magyar nyelv valóban egyes számban használja a páros szerveket, végtagokat (a ruhadarabokról nem is beszélve :) )

karjában tartotta - ez szerintem jó egyes számban, ha külön ki akarjuk hangsúlyozni, hogy két kezében/karjában volt az a valami, akkor is jobb ha számnévvel tesszük ezt a kiemelést.
pl1. Karjában tartotta a babát.
pl2. A két kezével fogta a bőröndöt, mert túl nehéz volt.

karjába zárt - anglicizmus vagy nem, itt szerintem is jobb a többes szám alkalmazása, mert mindig két karral ölelünk valakit. Tehát: Karjaiba zárta a zokogó lányt.

okuz

okuz

Rendszeres fórumozó

• Inactive
  • 463 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2003.05.14, 13:21

Tényleg hálásan köszönöm BePe!
Szívből a legjobbakat kívánja:
okuz

Mellesleg: Mennyi a nem magyar felhasználói név! Az enyém sem az, török szó, íjászt jelent.

BePe

BePe

Admin

• Admin
  • 4545 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2003.05.14, 12:20

Valgab!

Ez a fórum is csatlakozott ahhoz, amit kifogásoltál! Most már itt is "online" és "offline" van a "státusz"-unk, ahelyett, hogy az "állapot"-unk a régi szerint "ébren", vagy "pihen" lenne...

javitva :gyagya:

okuz

okuz

Rendszeres fórumozó

• Inactive
  • 463 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2003.05.14, 12:11

Valgab!

Ez a fórum is csatlakozott ahhoz, amit kifogásoltál! Most már itt is "online" és "offline" van a "státusz"-unk, ahelyett, hogy az "állapot"-unk a régi szerint "ébren", vagy "pihen" lenne...

Különben én is magyarabbnak érzem (de csak érzem) a "karjába zárta", "karjában tartotta" egyes számú alakokat. Bár mintha Jókai is használná ilyen helyzetben a többest?...

_Author (NPC/NJK)

_Author (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2003.03.06, 18:53

Stét, megint én

Közben gondolkodtam (mindig így szoktam; miután beírok valamit), és rájöttem, hogy Failure kérdését félreértettem. Ő is úgy gondolta, hogy nem ugyanazt jelenti a kettő, csak a rájuk vontakozó szabályok ~azonosak. Tehát módosítom személyes álláspontomat:

- "karjaiban tartotta": nem igazán szerencsés, talán hibás is. A bölcsebbek eldöntik, de szerintem a "karjában tartotta" OK-sabb.
- "karjaiba zárta": itt már nem ilyen egyértelmű, egyes számmal is csakugyanolyan helyesnek hangzik, ha nem helyesebbnek.

Végül is arra jutottam, hogy ha nem is tudom, hogy mikor melyik helyes, én mindkét esetben az egyes számot fogom használni, amíg valaki értőbb fel nem homályosít. Várjuk a válaszokat!

_Author (NPC/NJK)

_Author (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2003.03.06, 01:05

Kedves Failure!

A két szópár nem azonos értelmű, szerintem. Mert karjában tartotta <> karjaiba zárta. Az első a cselekvés eredménye, a másik a cselekvés maga. A kérdés tehát a következő:

karjában tartotta v. karjaiban tartotta és
karjába zárta v. karjaiba zárta.

Ez tehát két kérdés, megválaszolandó én a következőkre jutottam:

Számomra mindekét esetben az első variáció tűnik helytállónak, s bár egyik sem látszik hibásnak nyelvtanilag / nyelvhelyességileg, én azért mindenképpen ezeket preferálnám (csak hogy idegen eredetű szót használjak, gyönyörű anyanyelvünk tönkretételén fáradozva).

Asszem ennyi, kellemes nyelvészkedést a továbbiakban is mindenkinek

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]