Ugrás tartalomhoz

Az magyar helyesírásrul

• Válasz írásához lépj be
370 hozzászólás érkezett eddig

daekow

daekow

Ormányosbogár

• Fórumita
  • 2843 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2007.12.20, 21:20

Hali.

Nem (feltétlenül) vitaképpen:

"Már Egerben is megnyitott az OBI!" - harsogta a rádió.

Tartom, hogy ezek mindegyike súlyos nyelvhelyességi hiba, mert összekeverik a nyit és a nyílik igét. Persze tisztában vagyok vele, hogy a dolog magyarázható úgy is, ahogy Te írtad: "mi, a cég megnyitottunk egy üzletett itt"; ebben az esetben a fenti szöveg nagyjából így nézne ki teljes mondattá alakítva: "Már Egerben is megnyitott az OBI üzleteket megnyitó cég egy üzletet!".

Ráadásul erős a gyanúm, hogy ez az üzlet részéről ilyen gügyögés vagy mi a rosseb akarna lenni; mint amikor az anyuka úgy küld fényképet a kisbabáról, hogy "Megszülettünk!" Pedig akár ezt is ki lehetne egészíteni: mi, a boldog szülők megszülettünk egy gyereket a doktor bácsival. "Gügyögősen" (az én nyilván téves álláspontom szerinti) helyes alak tehát: Megnyíltunk.

Ja ez nekem nem tetszik. De nem kell győzködni. Egyébként köszönöm.

Amúgy evvel a lendülettel miért nem helyes mingyá a "De innák egy jó bort!" - Hangrendileg jobb, mint az innék, és az illeszkedés jellegzetessége a magyar nyelvnek. Ráadásul mindenki érti, mit akartam írni.

d.

lenienn

lenienn

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1780 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2007.11.27, 22:45

daekow,

az adott kifejezés rendben van. hidd el.

ha neked nem tetszik: hát ez szived joga.

ez esetben a megnyíló boltodra az "üzletünk megnyílt" táblát rakod ki. oszt jónapot.

én nem győzködlek, mindenkinek jogában áll nyelvi egységeket gyűlölni, vagy előnyben részesíteni. kábé leszarom. válaszoltam, mert megkértél rá. egyébként szívesen.

cu_hullain

cu_hullain

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 620 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2007.11.27, 22:36

na és az én ó-s problémám? az smafú?

daekow

daekow

Ormányosbogár

• Fórumita
  • 2843 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2007.11.27, 22:21

Hali.

Az ugyanilyennek utánanézek, köszönöm. :nono: És nem írok hibákat a te hozzászólásodból. (Egyébként a kioktatás kifogásolása nem ennek szólt...)

A megnyitottunk szóval az a bajom, hogy alanyi ragozású, holott szerintem tárgyas kellene. Az, hogy mi megnyitottunk egy boltot itt... na neeeee. Megnyitottuk ezt a boltot itt. Mert ha már a magyar nyelv szokásinál tartunk, a határozatlan névelő / egy számnév indokolatlan (germán nyelveket idéző) használata a fület báncsa. :titok: Aztán lehet, hogy ez nem kőbe vésett nyelvtani szabály, hanem csak engem zavar... de engem nagyon zavar.

Szóval nekem ez egy kicsit erőltetett. Vö. Itt társasház épít -> Itt (cégünk) társasház (jellegű létesítményt) épít. Érthető a mondat az elhagyott tagokkal...?

A felnéző diák: elkészültem (a fogalmazással) - a mondat értelmesen kiegészíthető.

A nyit és a nyílik két külön ige. Adott célra a nyílik használható, a nyit csak szövegkörnyezettel együtt képez értelmes eredményt.

Mellesleg nem érdekel, hogy minden alkalommal értettem, melyik üzletre vonatkozik a felirat. Sokan írnak egyelőre helyett egyenlőrét, pedig az mást jelent; nem vigasztal, hogy értettem, mit akart írni.

d.

cu_hullain

cu_hullain

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 620 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2007.11.27, 21:48

(OFF)

(érettségijét író diák felnéz:)

reménykedem benne, hogy ez csak elgépelés volt...

(/OFF)

óó-ó minden elgépelésre vigyázni kell.

(tényleg ,hogy írják azt helyesen, hogy jajj, dekellemetlen ó-val
ó-ó?
vagy
óó-ó?
vagy
ó-óó?
vagy
óó-óó? (na így biztos nem)
vagy
ó-óóó?
vagy
o-ó?
vagy
ó-oó?
...
és a végtelenségig

a legszörnyűbb, hogy tényleg kiváncsi vagyok :nono:

Módosította cu hullain: 2007.11.27, 21:52

sword

sword

dartonita

• Fórumita
  • 399 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2007.11.27, 21:40

(OFF)

(érettségijét író diák felnéz:)

reménykedem benne, hogy ez csak elgépelés volt...

(/OFF)

lenienn

lenienn

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1780 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2007.11.27, 20:59

daekow

1. "ugyan ilyen" és az "ugyan úgy" sajnálatos módon egybeírandó. szarvashiba, mondhatnók :nono:
kivéve ha pl. "ugyan úgy felrúgnálak, mint bözse tehén a fejőszéket, de nem teszem, mert jófej vagyok" értelemben használod, ám ha hasonlóképpen, szintúgy, egyezően, egybevágólag, azonosan értelemben kívánod használni, akkor biza: ugyanúgy.

2. megnyitottunk.
ettől hülyülsz meg. no nézzük mi is ez a mondat.
mit állítok? megnyitottunk.
ki az alany? mi.
mi a tárgy? ezt a helyiséget, amin a tábla lóg.
helyhatározó? itt

a mondat kiegészítve: mi (a személyzet) megynyitottunk (egy) (üzletet) (itt)
érthető a mondat az elhagyott tagokkal? igen, mert evidens, hogy mi, a személyzet tettük ki a táblát. erre a szatócsboltra. itt.

a magyar nyelv szereti a nyilvánvaló dolgokat le és elhagyni a mondatból. merthát mindenkinek nyilvánvaló ugye. :titok:

btw, volt már, hogy nem értetted, hogy mire is utal a bolt ajtaján csüngő "megnyitottunk" tábla? akkormeg?

(érettségiét író diák felnéz:) "elkészültem". - ugye itt nem a felnőtté válásról tudósít fiatal barátunk? pedig bizonyára helyesebb lenne "a fogalmazással kész vagyok", vagy "befejeztem a dolgozatot". egy fenét. ha mindenki számára világos a lehagyott mondatalkotó elemek mibenléte, akkor azok elhagyhatók.

ettől függetlenül az "üzletünk megnyílt", valamint az "üzletünket megnyitottuk" változatok is helyesek.

ugyanígy (egy szó ez is) helyes az "elköltöztünk" felirat is, ugyanezen a bolton.

cu_hullain

cu_hullain

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 620 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2007.11.27, 19:41

Már bocsánat köztudottan rossz helyesíró vagyok, de..

"Értesítjük kedves vendégeinket, hogy (t.i. a vezetőség, a tulajdonosok egy fogalomként kezelve a "bolt")megnyitottunk.

Közhasználatban teljesen elfogadott, "rendszertanilag" mi benne a rossz?

daekow

daekow

Ormányosbogár

• Fórumita
  • 2843 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2007.11.27, 19:07

Hali.

lenienn, flame topik.

Érdekelne, hogy az üzletekre kiírt "Megnyitottunk!" felirat miért van rendben szerinted.

Szerintem a szó a következőket jelenti:

- megnyitottunk (egy üzletet, valahol)
- megnyitottunk (Téged, kedves üzlet)

A helyes szóhasználat szerintem az Üzletünk megnyílt, vagy nagyon esetleg az Üzletünket megnyitottuk. De sokkal inkább az előbbi.

Az én értelmezésem szerint hasonló lenne az "Itt társasház épül", ami nem "Itt társasház épít". A nyílik és a nyit ugyan úgy két különböző ige, mint az épül és az épít.

Ha valahol sántít az okfejtésem, vagy valamit kihagytam a számításból, írd meg. Meggyőzhető vagyok és kíváncsi.

d.

lenienn

lenienn

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1780 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.10.17, 16:45

Olman,

mit nem értesz?

ha egy konkrét cégnévről van szól, akkor az tul. név: nagybetű.

ha csak magáról a cégformáról, akkor az meg kicsi.

azaz: mind a két forrás jól mondja.

tehát: "Nyom Nélkül Bt." és "nyom nélkül tűnnek el mostanában a betéti társaságok az adóhivatal elől".

Olman

Olman

Magiszter

• Fórumita
  • 2428 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.10.17, 15:20

Részletek a Magyar Helyesírás Szabályaiból:

“187. A hivatalok, társadalmi szervezetek, oktatási intézmények, tudományos intézetek, és szövetkezetek, vállalatok és hasonlók többelemű hivatalos, cégszerű nevében – az és kötőszó valamint a névelők kivételével – minden tagot nagybetűvel kezdünk.”

Tehát: Miskolci Városi Közlekedés Zártkörű Részvénytársasága - MVK ZRt.

“283. b) A közszói betűszók csupa kisbetűből állnak, mivel kis kezdőbetűs szavakat helyettesítenek.”

Tehát: zártkörű részvénytársaság

Illetve ellenpontként: http://index.hu/politika/belfold/helyes4951

Most melyik a helyes? Illetve miért?

Módosította Olman: 2006.10.17, 15:24

_Flohhesz Klameron (NPC/NJK)

• Látogató

Kelt 2006.05.04, 21:21

Ha jól tudom, a magázó forma gyakorlatilag német, porosz eredetű, tőlük vettük át, talán Mária Terézia idején, vagy annak környékén...

tudsz forrást mondani? mer' tippelni én is tudok. egyébként olvastad a linket, amit idéztem az előző postomban?

Nem véletlen volt ott a "ha", mindjárt az elején! Tehát én sem tényként mondtam, nem vagyok benne biztos, nem tudok konkrét forrást mondani, de minden esetre ez a topic jó alkalom nyilvánosan tisztázni az ilyen dolgokat...
A hivatkozásodat felvettem a kedvencek közé, elolvasni még nem volt időm, de ami késik, nem múlik! :D
(OFF)Egyébként saját tippem szerint régebbi lehet, kissé szűknek tűnik az idő, de ebbe egyelőre nem mennék mélyebben bele, pontosan az általad "vázolt" okból kifolyólag. :D (/OFF)

lenienn

lenienn

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1780 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.05.04, 17:44

Ha jól tudom, a magázó forma gyakorlatilag német, porosz eredetű, tőlük vettük át, talán Mária Terézia idején, vagy annak környékén...

tudsz forrást mondani? mer' tippelni én is tudok. egyébként olvastad a linket, amit idéztem az előző postomban?

• Látogató

Kelt 2006.05.04, 10:30

Ha jól tudom, a magázó forma gyakorlatilag német, porosz eredetű, tőlük vettük át, talán Mária Terézia idején, vagy annak környékén, mikor sok iparos települt be a német területekről. A német nyelvben mindenesetre régebbi keletű, nálunk a tiszteletteljes megszólítás az idősebbek felé, valamit a "hivatali" nyelvezetben a kend, a "kendezés" volt. Ez ugyanakkor némileg játékosabb, barátságosabb (vagy éppen gunyoros), kevésbé merev és szigorú, személytelen, mint a ma is használt "maga", vagy akár a mélyebb tiszteletet mutató "Ön".
A kendezés idején a természetes és általános beszédforma a tegeződés volt.

lenienn

lenienn

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1780 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.04.29, 11:38

Orastes,

biztos, hogy hamarabb is volt már.

pl:

5. A maga visszaható névmásból lett a középmagyar korban a magázás során használt maga (maguk) személyes névmás, amely 3. személyű, illetőleg 3. személyre vonatkozó határozott ragozású állítmánnyal áll: 1638: „maga tutta rege(n) ked [’kegyed, kend’] amaz ineket estue danűm dano(m) reggel bano(m) báno(m)” (SzT.); 1698: „egy napra magát el bocsatom Kis Karacson utan valo Vasarnapjan” (SzT.).

erről a magyar nyelvőrben olvastam, de kevés szöveghivatkozást találtam.

rendkívül érdekfeszítő kis olvasmány egyébként A névmások története a középmagyar kor végéig* c. írás. :sor:

Módosította lenienn: 2006.04.29, 11:41

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 5973 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.04.29, 11:28

emberek,

nem tudja valaki, mióta létezik magázó és tegező forma a magyar nyelvben?

Nem vagyok irodalmár, de úgy tudom, hogy a nyelvújítás után alakult ki a dolog, de a tegező forma -már csak az egyszerűsége okán is- előbb volt. A magázás sem a nyelvből adódóan alakulhatott ki szvsz, sokkal inkább társadalmi okai voltak. A tisztelet megadásának a jele, és a különböző társadalmi rétegek közötti érintkezés lehetett az oka. Illetve a bürokrácia "hivatalos nyelvére" sem jellemző a a tegezés (nem is passzol hozzá).

lenienn

lenienn

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1780 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.04.29, 11:18

Bár az egyék, igyék, mintájára nem vagyok biztos a "tetszik"-ben.
Gondolom tetsszék.

szegény ikes igék ragozását is elérte az erózió.

bár, Brutalis szerint nyelvében él a nemzet, vagy mi, a t. akadémia már nemtom mikor kanonizálta a eszek, iszok formákat is, azért ettől függetlenül létezik, és szerintem sokkal szebb az eszem és az iszom alak.

úgyan úgy, ahogy a hallatszik, látszik, tetszik és metsz ige esetében is használható (mert élő és létező nyelvi forma) a hallassátok, lássam, tessél és a messe. a játszik esetében viszont már nem él.

ott van ugye a tessék-lássék szólásunk, melyet egészen abszurd lenne tetsszék-látsszék-nak, vagy még brutálisabban (bocsi) tetsszen-látsszon-nak mondani.

nyelvében hal a nemzet, ahogy én látom.

legoman

legoman

Világokat Építő

• Fórumita
  • 170 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.04.28, 23:27

Bocsánat, valóban tetsszen és nem tetszen. :sor:
Kösz, Brutalis!

Bár az egyék, igyék, mintájára nem vagyok biztos a "tetszik"-ben.
Gondolom tetsszék.
De ebben nem vagyok biztos, de nem ám!

lenienn

lenienn

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1780 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.04.28, 23:16

emberek,

nem tudja valaki, mióta létezik magázó és tegező forma a magyar nyelvben?

• Látogató

Kelt 2006.04.27, 23:59

Bocsánat, valóban tetsszen és nem tetszen. :)
Kösz, Brutalis!

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]