Ugrás tartalomhoz

Fotó
- - - - -

Szerepjátékosok kreativitása - műhelymunka

• Válasz írásához lépj be
18 hozzászólás érkezett eddig

Madovick

Madovick

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 106 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.09.06, 16:38

Az űrlényes galériához a vizsgálat előtt nyilatkoztatni kellett volna a résztvevőket, hogy megjelenhetnek-e a rajzaik később név nélkül, de ez meg a vizsgálat validitásának árthatott volna, szóval egy ilyet tényleg nehéz összehozni.
Evidenciákat vagy evidenciának tűnő dolgokat pedig sosem árt vizsgálni, mert a pszihológia pont egy olyan terület, ahol a valóság gyakran teljesen ellenkezik azzal, amit józan ésszel gondolunk az emberi viselkedésről. Itt például a tekintélynek való engedelmeskedés és a nemfigyelési vakság jelensége jut eszembe.

Madovick

Madovick

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 106 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.09.06, 16:38

Az űrlényes galériához a vizsgálat előtt nyilatkoztatni kellett volna a résztvevőket, hogy megjelenhetnek-e a rajzaik később név nélkül, de ez meg a vizsgálat validitásának árthatott volna, szóval egy ilyet tényleg nehéz összehozni.
Evidenciákat vagy evidenciának tűnő dolgokat pedig sosem árt vizsgálni, mert a pszihológia pont egy olyan terület, ahol a valóság gyakran teljesen ellenkezik azzal, amit józan ésszel gondolunk az emberi viselkedésről. Itt például a tekintélynek való engedelmeskedés és a nemfigyelési vakság jelensége jut eszembe.

Onsai

Onsai

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 155 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2011.09.06, 05:43

@Nocturna: ez nem így működik :)

@Colton: értelek.
Amit nem tudsz, hogy a pszichós kutatások alapfeltétele, hogy adott kérdésből elsőre csak egy nagyon szűk szegmenset vizsgálhatnak. Ezt kell másoknak (ha érdekli őket a téma) megismételni, majd erre építkezve lehet bármi komolyabbat kimondani.
Nagyon súlyos hiba a túláltalánosítás. pl annak idején az IQ tesztek alapján döntötték el, milyen bevándorló  kap letelepülési engedélyt az amcsiknál, és nem vették észre, hogy a teszt kultúrafüggő, másrészt abból a későbbi boldogulást nem lehet megjósolni. A pszicho egy fiatal tudományág pl a matek több ezer évéhez képest, és tele van ilyen tévedésekkel.

Amúgy érdekes lenne egy csoport kreativitását megnézni, majd pár évig rendszeresen játszani velük, és utána újra megvizsgálni, hogy történt-e változás. Így már ki lehetne mondani, hogy az rpg okozza. Ehhez viszont nincs meg az erőforrásom.

A másik érdekesség - ami "társadalmilag hasznos" kívülálló szemével is - hogy a szociális készségeket vajon mennyire fejleszti. Vannak tök egészséges, de kissé "béna" kamaszok, akik frusztráltak önmaguk, vagy a másik nem kapcsán, vagy simán a nyilvános szereplést nem bírják. Vajon segít nekik a játék?

Rorimack

Rorimack

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1647 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.09.06, 05:33

Colton: Van egy erős korreláció a kreativitás és az aktív szerepjátékozás között.

Ha a z RPGs csoport kiválasztása "túlságosan általános és slendrián", "meglehetősen laza és óriási népréteget lefedő kritérium", akkor hiányozna, vagy lényegesen kisebb lenne az eltérés, nem? (az ábra alapján mintha szignifikáns különbség lenne a két érték között - én mondjuk szívesebben láttam volna itt (és máshol is) egy egyéni érték/boxplot kombinációt, azért egy átlagnak és szórásnak nem kell külön ábra.)

(Arról, hogy más azt hinni, hogy a sakk fejleszti a logikus gondolkodást, és más ezt kimutatni, ne is beszéljünk.)

Alfdam

Alfdam

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 909 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.09.05, 22:01

Colton:

"Evidenciákat vizsgálsz."

Fenét. Elég megnézni pár fórumos hozzászólást/cikk alá kommentet és egyből megkérdőjeleződik az emberben, hogy a szerepjátékosok egyáltalán kreatívak-e...

Teljesen egyetértek.

Csimota * 212 :D

Módosította Alfdam: 2011.09.05, 22:07

Colton

Colton

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 317 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.09.05, 21:35

Ezért írtam azt Bendoin, hogy véleményem szerint itt, nem a tudományos igényről, hanem arról van szó, hogy kell a kredit, meg az aláírás.

Egyébként a szerepjáték hálás téma, a pszichológus képzésben kötelezően bevethető azoknál a véres szájú szívatógép tanároknál, akiknek fingjuk nincs a témáról, (a szerepjáték mint fogalom, ott fejlődéslélektannál jön elő elsősorban) de talán ha eléggé felkelted ezzel -az átlag "vörösdiplomás" docensi székbe betonozott és a haláluk után is visszaklónozott és hírnévből halálra szopató- egyetemi tanárok körében nem túlzottan közismert témával- az érdeklődést, talán sikerül elterelni a buktatás vágyát, és elég érdekesnek találja ahhoz hogy ne kelljen A, B, C stb vizsgára menjél...

Én egyébként a szerepjáték jelenséggel ilyen szinten foglalkozni hülyeségnek tartom, más helyeken is olvasok hasonlókat hogy a témából írják a szakdolit és hasonlók.

Mintha legalábbis nem lenne más kurrensebb, vagy fajsúlyosabb téma.

Bendoin

Bendoin

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 385 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.09.05, 21:13

"Lehetséges, hogy maga a játék fejleszti a kreativitást, de az is lehetséges, hogy ez a kikapcsolódási forma eleve azokat vonzza, akik kreatívabbak és könnyebben boldogulnak a szerepjáték során előálló feladatokkal."

Nincs ebben semmi meglepő, az összes brit tudósos/ amerikai egyetemes vizsgálatos okos cikknek ez a csattanója, hogy kimutatták hogy két jelenség együtt járt, de vajon melyik okozza a másikat. Ez egy jól ismert közhely.
Összefüggéseket kimutatni viszonylag könnyű, érévnyes ok-kozati magyarázatokat tudományosan igazolni sokkal nehezebb dolog.

Attila

Attila

Banned

• Fórumita
  • 4235 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.09.05, 20:06

Colton:

"Evidenciákat vizsgálsz."

Fenét. Elég megnézni pár fórumos hozzászólást/cikk alá kommentet és egyből megkérdőjeleződik az emberben, hogy a szerepjátékosok egyáltalán kreatívak-e...

Colton

Colton

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 317 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.09.05, 19:52

Ettől függetlenül nem vitatom, hogy tisztességesen kiértékelted az eredményeket és kimutattad hogy az asztali rpg fejleszti a kreativitást.

Csakhogy erre időt, energiát szánni, olyan mintha arra vállalkoznál hogy tesztekkel kimutasd, hogy a sakk fejleszti a logikus gondolkodást.

Evidenciákat vizsgálsz.

Persze ha magának a "tesztnek" mint diagnosztikus vizsgáló eljárásnak a kipróbálása volt a cél, -amit feltételezek, hisz pszichológus hallgató vagy, akkor a vizsgálat elérte a célját, mert gyakorlatot szereztél a kreativitás mérésében, az már más lapra tartozik, hogy úgymond a pszichológia mint tudományág szempontjából ez mennyire értékes vizsgálat volt.

Colton

Colton

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 317 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.09.05, 19:28

Elolvastam a műhelymunkádat és nekem voltak hiányérzeteim:
Azt írod:

"Lehetséges, hogy maga a játék fejleszti a kreativitást, de az is lehetséges, hogy ez a kikapcsolódási forma eleve azokat vonzza, akik kreatívabbak és könnyebben boldogulnak a szerepjáték során előálló feladatokkal."

Ezzel a mondatoddal dugába döntötted az összes hipotézist,ugyanis nyitva hagyod azt a kérdést hogy vajon a vizsgálati csoport azért kreatív, mert meglévő, fejlett képességstruktúrából dolgozik, vagy azért, mert a tevékenység által lesznek-e kreatívabbak a kontrollcsoportnál.

Ha ebben a kérdéseben nem lehet egyértelműen látni, akkor hogyan lehet értékelni a vizsgálat eredményeit?

Te így definiáltad a vizsgálati csoportot:
"Az RPG csoportba azok kerültek, akik legalább két évig havonta játszottak asztali szerepjátékot."

1. hipotézised:

"Az RPG csoport kreativitás pontszáma nagyobb, mint a korban, nemben, iskolázottságban páronként illesztett kontroll csoporté."

Csak hogy értsd a problémámat, ami belülről birizgál, a te hipotéziseid analógiájára felállítok én is egyet.

Vizsgálati csoport:
"A sakkozók csoportjába azok kerültek, akik legalább két évig havonta játszottak asztali sakkot."

Hipotézis:

"1. Az sakkozó csoport logikus gondolkodási készsége nagyobb, mint a korban, nemben, iskolázottságban páronként illesztett kontroll csoporté."

Konklúzió, a tied mintájára:

"Lehetséges, hogy maga a sakk játék fejleszti a logikus gondolkodást, de az is lehetséges, hogy ez a kikapcsolódási forma eleve azokat vonzza, akik intelligensek és könnyebben boldogulnak a sakkjátszma során előálló feladatokkal."

A példán keresztül bemutatva érzed hogy mi a problémám?

Itt valami nagyon nem kerek, már ha meg nem sértelek.

Én nem tudom hogy ki fogja értékelni a műhelymunkád, de én többet várnék egy 3. éves pszichológushallgatótól ennél. Úgy látszik az agyon hypeolt ELTE sem a régi már, vagy amúgy penge vagy, csak ezt a munkát nem gondoltad át jól.

Értem én hogy vannak kötelező beadandók amiket a diplomáért le kell nyomatni.

Eleve, túlságosan általánosnak, és meglehetősen slendrián módon megfogalmazottnak találom az "RPG csoport" kritériumot:

"Az RPG csoportba azok kerültek, akik legalább két évig havonta játszottak asztali szerepjátékot."

Meglehetősen laza és óriási népréteget lefedő kritérium.

Ennek analógiájára példának okáért 8-10 éves korom között imádtam horgászni, de azóta botot se vettem a kezembe, de ez a lapján a kritérium alapján én bizony a horgászok szubkultúráját erősítem.

Nocturna

Nocturna

Night-time Spirit

• Fórumita
  • 3385 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.09.05, 10:46

Nocturna bocs, anno mikor kiküldtem a visszajelzéseket, leállt a freemail szervere, elég nagy kavarodást okozott. De most ment a válasz.
Ha van más is, majd kérem, mélt írjon.

Koszonom, azota megjott a valasz!

Űrlénygalériát sajna nem csinálhatok, mert az elég csúnyán megsértené a személy adataira, tesztjeire vonatkozó titoktartást. Ezt elég komolyan veszik a pszichón. Amúgy nagyon vicces volt, tök meglepő lények születtek.

Oh, ez a megjegyzes csak olaj a tuzre! :)
Nem akarom eroltetni (nagyon :D), de nem lehetne ezt anonim modon csinalni, csak a kepeket kivagva, vagy ilyesmi? Az is jogserto lenne? Nem kellett alarini a rajzokat, ha jol remlik (bar keziras lehet, hogy szerepelt rajta, nem emlekszem...).

Udv

Onsai

Onsai

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 155 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2011.09.05, 09:50

Nocturna bocs, anno mikor kiküldtem a visszajelzéseket, leállt a freemail szervere, elég nagy kavarodást okozott. De most ment a válasz.
Ha van más is, majd kérem, mélt írjon.

Űrlénygalériát sajna nem csinálhatok, mert az elég csúnyán megsértené a személy adataira, tesztjeire vonatkozó titoktartást. Ezt elég komolyan veszik a pszichón. Amúgy nagyon vicces volt, tök meglepő lények születtek.

ujper

ujper

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 18 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.09.05, 09:21

Ó, én is vártam volna egy függeléket az űrlényekkel...

Kormi

Kormi

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 323 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.09.05, 08:41

Már csak a munkáimnak kéne tükröznie ezt a fene nagy kreativitásomat, mert ott még nem igazán sikerült ezt az erényt kamatoztatnom. ;) Majd tanácsot kérek a páromtól, végül is ő volt, aki mindent vitt. :)

BePe

BePe

Admin

• Admin
  • 4672 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.09.05, 08:25

elnezest, az iment csatoltam a letoltes linkjet...

Nocturna

Nocturna

Night-time Spirit

• Fórumita
  • 3385 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.09.05, 08:15

Hello!

Ezt mar jo ideje kivancsian vartam! :)
De pdf-et sajnos en sem talalok, ill. emailt sem kaptam a sajat eredmenyeimrol.
(Kuldok egy mailt is, ahogy irtad fentebb.)

Az urleny galeriat szivesen megtekintenem valahol :D

udv!

Hanna

Hanna

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1706 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.09.05, 07:51

Csak én nem találom a nevezett pdf-et...?

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2659 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.09.04, 23:52

Na ezt elvégeztem, nem lettem kreatív, de bezzeg a Körmi igen!

CikkBot

CikkBot

Régi fórumozó

• Admin
  • 6615 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.09.04, 23:52

Lezárult az asztali szerepjátékosok kreativitása kapcsán végzett műhelymunkám. 56 fővel vettük föl a kreativitás tesztet, mely tartalmazott két képi (Torrance féle körök tesztje, Képbefejezés) és két szóbeli kreativitást mérő tesztet (Távoli asszociáció teszt, Szokatlanhasználat teszt). Illetve a résztvevők még Ward „Rajzolj egy űrlényt” feladatát is elvégezték, Magyarországon először. Szerepjátékosok kreativitása - műhelymunka

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]