Ugrás tartalomhoz

Fegyverek, fegyverek, fegyverek

• Válasz írásához lépj be
2930 hozzászólás érkezett eddig

Kaloz

Kaloz

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1052 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.02, 18:36

T10: Szerintem ez erősen csapatfüggő. Van ahol az egyszerűségre mennek, van ahol elvárás a "realitás". Van akit az zavar, hogy nem képes bárddal szétcsapkodni egy fapajzsot, van akit az, ha egy csapással szétverik. Az emberek nem egyformák.
Egyébként itt a két véglet:
-filmben, egy csapással

-igazából, kicsit többel

Selmo

Selmo

Lochost kvesztor

• Fórumita
  • 1984 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.02, 18:07

Megértem, hogy egyszerűbb, de az ED korábbi kiadásai pont ezt használják, és baromi frusztráló tud lenni, ha a pajzs töréshatára 17, te meg ráütsz kétszer 16-ot. Ha valaki nekiáll szétverni a pajzsodat, feltehetően szét is fogja verni, nem hiszem, hogy túl sok adminisztráció lenne pár körig számolni a hátralévő STP-t. S számomra akár játékosként, akár mesélőként jobb érzés, ha tudom, hogy a pajzsot szét lehet verni, csak idő kérdése, míg határnál sokkal jobban a kocka szeszélyeire vagyok utalva.

T10

T10

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 549 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.02, 15:11

Kaloz:

A fegyvereknél is túlzásnak tartom. Ott is alkalmazható lenne a fix küszöbérték.

A küszöbszámot beállítva a sikeres pajzstörés esélyét állítod be. Lehet hogy azonnal eltörik, lehet hogy egyáltalán nem... de Ti is otthonosan mozogtok a valószínűségszámításban. Szerintem nem lesz kevésbé életszerű, viszont sokkal egyszerűbb.

Kézi fejsze vs. nagy fapajzs: A törés ebben a felállásban inkább anyag, mint méretfüggő. Másrészt egy pontosan kivitelezett csapással - túlütés, dupla sebzés - egy könnyebb fegyverrel is törhet az a pajzs.

Persze, ízlések és pofonok. A D&D keménység/stp megoldása pl. biztosan nagyon életszerű, de könyvelés szempontjából már az erős túlzás kategória számomra.

Selmo

Selmo

Lochost kvesztor

• Fórumita
  • 1984 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.02, 13:28

Teljesen másról beszélsz, mi itt a szándékos pajzstörésről beszélünk. Azt a régi szabályt meg ismerem és tök jól megfér a pajzstörés mellett is.

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4493 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.02, 12:00

Oldschool D&D körökben elterjedt szabály az STP könyvelése és az átütés számolása helyett:
Akit eltalálnak dönthet úgy, hogy inkább összetörik a pajzsa/sisakja és ezt a sebzést megússza. A szabály célja nem az életszerűség harcban, hanem hogy néha tönkremenjen a felszerelés. (+alacsony szintű karaktereknek egy utolsó mentőöv)

Selmo

Selmo

Lochost kvesztor

• Fórumita
  • 1984 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.02, 11:31

Végül elintéztem annyival, hogy azzal lehet pajzsot törni, amire a KM rábólint, alapvetően 2-nél nagyobb méretű, közelharci fegyverekkel. Egy harcművész mondjuk hosszú bottal is, míg az erdei útonálló hiába akarja bottal szétverni stb.

Kaloz

Kaloz

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1052 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.02, 09:55

T10: Ha már a fegyvereknél is van, akkor szerintem sem. Ugyanakkor engem zavarna az is, ha egy ütéssel szét lehetne csapni a pajzsomat, és az is, ha pl. egykezes csatabárddal esélyem se lenne egy fapajzs ellen, csak mert nagy, és sok az STP-je. De ez már attól is függ ki mennyire mélyed bele a harcászkodásba.

Selmo: Szálfegyvere válogatja, alabárddal simán, lándzsával bajosan. De az UTK-ban össze van vonva a fegyvertörés meg a lefegyverzés a fegyverhasználattal, nem? Az is járható út, hogy nem szétveri a pajzsot, hanem letépi a karjáról vagy kicsavarja a kezéből.

Selmo

Selmo

Lochost kvesztor

• Fórumita
  • 1984 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.02, 00:42

Nem hinném, hogy egy STP rovatot vezetni a pajzs mellett olyan nagy ügy lenne. A töréshatár meg túlságosan vagylagos. Viszont lehet, hogy annyiban jobb lenne a dolog, ha annyival kiegészülne, hogy túlütés esetén nem kell sebzést dobni, vegyük úgy, hogy maximális a sebzés.

A másik megoldás, hogy azt mondom minden fegyver fixet sebez, mondjuk (méret + 1 kockánként ha van átütése) × 2 és csak 2-esnél nagyobb közelharci fegyverekkel lehet pajzsot törni. (Bár fogalmam sincs, hogy mondjuk pikával vagy szigonnyal lehet-e pajzsot törni, lehet a szálfegyverek nem alkalmasak erre.) Így az jön ki, hogy pajzsra sebez - túlütésnél mondjuk duplán ennyit:

• hosszúkard: 6
  • rövidkard: 8
  • buzogány/csatabárd: 10
  • lovag/másfélkezes kard: 14
  • kétkezes kard/buzogány: 16
  • kétkezes csatabárd: 18

Csak ez meg egy újabb megjegyzendő, külön számolandó szabály lenne. Bár opcionálisnak beírhatom, aztán kinek melyik tetszik.

Módosította Selmo: 2019.01.02, 00:47

T10

T10

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 549 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.01, 20:33

Selmo:

Kicsit sok könyvelni való az a sok stp. Ráadásul elég visszás, amikor valaki egy késsel farigcsál szét egy pajzsot...

Adj meg egy küszöböt, ha azt eléri a sebzés, eltört, ha nem, nem. Túlütésnél dupla sebzés. 

Kaloz

Kaloz

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1052 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.01, 18:58

Krynn: Ez jól hangzik, de csak amíg a KM is engedi. Több gyenge ellenféllel szemben viszont VÉ nélkül nagyon megszívja, egyet lecsap, aztán bekap 3-4 támadást, ha esetleg túlütik, akkor meg a páncél sem sokat segít.

Selmo: A fegyvereknél emlékezte az STP-re, azt hittem pajzsokhoz is van. Ötlet, ha ez esetleg így nem válna be, hogy több STP a pajzsnak, de max sebzés a fegyvernek, így nem számít a kocka.

Selmo

Selmo

Lochost kvesztor

• Fórumita
  • 1984 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.01, 17:35

Az UTK-ban a pajzsot is ugyanúgy szét lehet csapkodni mint a fegyvert? Úgy értem nincs rá semmi külön szabály, ugye? Bár a pajzsok meglehetősen strapabíró eszközök, főleg ha fémből vannak. Paradox módon egy méretes fapajzsot sokkal könnyebb szétcsapni, mint egy ujjnyi vastag fémből készült kicsit. De mi van, ha a nagy pajzs nem fából van, hanem abbitacélból? Egyre inkább azon vagyok, hogy a világot kellene jobban kidolgozni, és a páncélok, kétkezes fegyverek meg hasonlók korlátozva lennének, meg kardot is csak nemes hordhatna, legalábbis a civilizált vidékeken. Kb. mint a Codex-ben, a nehézvértes harcmodor nagyon hatékony, de vannak dolgok, amikre egyszerűen nem alkalmas.

Nincs rá semmi szabály. Én adtam mindegyiknek STP értéket:

• Alkarvédő: 20
  • Kis pajzs: 22
  • - abbitacél: 33
  • Közepes pajzs: 24
  • - abbitacél: 36
  • Nagy pajzs: 20
  • - abbitacél: 30
  • Pavéze: 10

Alapvetően a pajzsok STP értéke addig nem csökken, amíg nem direkt a szétverésére mennek rá, onnantól viszont elkezdik lefaragni, minden sebzés az STP-t csökkenti, aztán az STP elfogytával a pajzs megreped, széttörik, csatára a továbbiakban alkalmatlan lesz. Másik megoldás ugye a HGB-ban leírt pajzsbénítás. Alapvetően ez egy célzott támadás a pajzsra, vagyis -10 TÉ, de a pajzs VÉ-je nem számít, hiszen az ellenfél nem fogja elkapni a csapás elől. Az meg játék során derül ki, mennyire eltaláltak az STP értékek, így nagyobb fegyverekkel 2-3 kör, kisebbekkel inkább 4 szétverni egyet. Aztán a kocka mindig közbe tud szólni.

Krynn

Krynn

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1103 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.01, 16:35

ETK-ban volt egy hosszabb kampányunk, amit 10. szinten tettünk félre. Kétkezes fegyvert több tucat játékalkalom alatt lényegében senki nem használt, egyszerűen nem működik a rendszerben. Viszont a páncélok a szint emelkedésével egyre fontosabbak. Az Fp már nem sokat számít, van belőle kb. 80 bármelyik harcos főkasztúnak, a csatát mindig az ép elfogyása (vagy mágia...) fejezi be. Szóval el kell kerülni a kötelező Ép vesztést (lás Selmo kommentje), és egy jó páncél + szerencse kombó még a túlütéseket is védheti. ETK-ban egy 4-es SFÉ az alap, 6-8 pedig kifejezetten jó.

UTK-ban a kétkezes fegyverek egyáltalán nem gyengék, mert a KÉ-TÉ-VÉ-CÉ egyensúly felborítható azzal, hogy nincs kötelező rész (ETK-ban volt). Láttam egy olyan karaktert (a Hóhér), aki kétkezes csatabárdjával csak KÉ-t és TÉ-t vett. Taktikája, hogy először és utoljára üt, mert 5k6 Ép-t nem nagyon élnek túl senki a páncélosok sem.

Kaloz

Kaloz

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1052 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.01, 15:48

Az UTK-ban a pajzsot is ugyanúgy szét lehet csapkodni mint a fegyvert? Úgy értem nincs rá semmi külön szabály, ugye? Bár a pajzsok meglehetősen strapabíró eszközök, főleg ha fémből vannak. Paradox módon egy méretes fapajzsot sokkal könnyebb szétcsapni, mint egy ujjnyi vastag fémből készült kicsit. De mi van, ha a nagy pajzs nem fából van, hanem abbitacélból? Egyre inkább azon vagyok, hogy a világot kellene jobban kidolgozni, és a páncélok, kétkezes fegyverek meg hasonlók korlátozva lennének, meg kardot is csak nemes hordhatna, legalábbis a civilizált vidékeken. Kb. mint a Codex-ben, a nehézvértes harcmodor nagyon hatékony, de vannak dolgok, amikre egyszerűen nem alkalmas.

Selmo

Selmo

Lochost kvesztor

• Fórumita
  • 1984 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.12.31, 16:57

Szerintem átveszem az Earthdawnból a pajzstörés manővert, és így 2-3 csapásból szét lehet verni egy kis pajzsot, ergó fogyóeszközzé teszem, így a lenti vértek adnak VÉ-t cucc egész hasznos lesz.

Kaloz

Kaloz

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1052 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.12.31, 16:28

Selmo: IRL a teljes vért mellé nem igazán hordtak pajzsot, mert nem kellett, játékban viszont VÉ-t ad. Lehet elég volna a túlütési küszöböt növelni, megütik, fáj neki, de nem nagyon. A pajzs akkor is sokat dob a VÉ-re, de a HGB szabályai szerint egy dárdával vagy három hajítóbárddal semlegesíthető. Akkor már táposabb egy 8. szintű gorviki lovag abbitacél teljesvértben, két rúnázott ramierával. Természetesen Fegyverhasználat és Kétkezes harc Mf. :D

Selmo

Selmo

Lochost kvesztor

• Fórumita
  • 1984 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.12.31, 15:43

Igazából, ha a képzettségbe építem be és azt mondom tegyük fel: minden SFÉ egyben ad 3 VÉ-t is, akkor:

• képzetlen csóka mászkálhat 2-es SFÉ-vel VÉ nélkül
  • képzett csóka sodronyingből kap 9-12 VÉ-t - ilyen mondjuk egy átlag városőr
  • kigyúrt lovag teljes abbit vértben kapna max 30-VÉ-t.

A probléma, azzal lesz, ha a kigyúrt lovagnál még van egy közepes pajzs is, mert az megint +30 VÉ, ill. ha már kigyúrt, akkor egy nagy pajzs +50 az kb. a megüthetetlen szint már. Viszont ha azt mondom, hogy csak akkor jár plusz VÉ, ha nincs pajzs/hárítótőr/alkarvédő, mert ha van, akkor azzal védekezik, akkor talán egészen működőképes lehet. Így egy nehézvértes pajzs nélkül is egész komoly ellenfél lehet. Le kéne tesztelni.

Módosította Selmo: 2018.12.31, 15:47

Kaloz

Kaloz

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1052 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.12.31, 15:06

Strato: Igen, de még nem akartam. :D 

Bulldy: Ez nálunk annyiban módosult, hogy fegyver és egyebek helyett lehetett beszámítani. Védekező harcban lényegében menekülés volt, egyébként inkább kitérés. Fantasy, belefér. :)

Selmo: Amit még érdemes lenne kipróbálni, az a VÉ-növelés vérteknél. Nem kell kivédeni a támadást, ha le is lehet venni (de nem mellel, hanem páncéllal). Csak ez nagyon életszerűtlen, mert fegyverfüggő, páncélfüggő, meg különben is miért annyit ad amennyit, satöbbi.
Lehet hogy az alabárd 5 arany, de nem ez az egyetlen hülye ár, az alabárdos városőr meg magától értetődő fantasy-toposz. És nálunk a csatabárd ugyanolyan gyakori volt mint a kard, mert az lehetett bárkinek, kardja meg csak a nemeseknek és a katonáknak.

Selmo

Selmo

Lochost kvesztor

• Fórumita
  • 1984 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.12.31, 14:30

@Kalóz: Igen, viszont a kötelező Ép vesztés miatt baromira sokat számít, hogy kapsz-e 5 tiszta Fp-t vagy sem. Hiába van valakinek 120 Fp-je, ha az Ép-t meg lefaragják róla, mert nincs SFÉ rajta. Az Ép-je meg ugye mindenkinek az egészsége, nem is növelhető más módon. S persze, sokkal szerencsésebb lenne kivágni az egész Ép dolgot és nagyobb SFÉ-ket számolni, de azzal megint újra kéne tervezni a sebzéskódokat.
Alabárd 5 aranyas fegyver, azt rikán kapja meg városőr nálam, általában pajzs+kard kombóval járnak, a kapukat őrzőknél van lándzsa.
Az persze megint egy más kérdés, hogy ha a kardok rosszak a páncélok ellen, akkor miért nem mászkál mindenki páncélnyitogató csatabárddal, de ebbe most ne menjünk bele. Ha a KM meg akar szopatni, akkor meg fog, ha meg nem akar, akkor a páncél baromi nagy előny lesz. S jobb lenne ezt rendszerszinten kezelni de...

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6365 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.12.31, 13:56

Az ugrás ötöde beleszámít a VÉ-be szabályra pedig bármely MMA meccset meg lehet nézni. Sok ugrálás nincs. :P

Bulldy

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 7893 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.12.31, 13:49

Ezt ilyenkor szokták megosztani. :)

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]