Ugrás tartalomhoz

Fegyverek, fegyverek, fegyverek

• Válasz írásához lépj be
2935 hozzászólás érkezett eddig

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11607 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.03.18, 21:42

Nem tudom, a Disznó miért használt gereblyét, de ő nem volt eltiltva a fegyverhordástól, sőt, halhatatlan volt (Sun volt a legerősebb, Zhu pedig a második), így valószínűleg ő nem szükségből harcolt gereblyével.

Nem ismerem annyira a Nyugati Utazást (csak pár jelenetet láttam, de a gereblye megragadt, most meg utánakutatva kiderült, hogy az nem egy egyszerű kerti szerszám ám, amit felkapott a sufniból - pld jégacélból készült, akármi is legyen az).

És a katana meg ráadásul majdnem fontosabb volt, mint a bushi aki forgatta... 

kukac

kukac

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 885 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.03.18, 21:22

@Fegyverek
Sok harcművész fegyver tényleg szükség szülte (bár a Disznó gereblyéje esetén tényleg meredek...mondjuk a Disznó elég jó lenne Xing helyett)
A katana viszont "kultfegyver".

Nem tudom, a Disznó miért használt gereblyét, de ő nem volt eltiltva a fegyverhordástól, sőt, halhatatlan volt (Sun volt a legerősebb, Zhu pedig a második), így valószínűleg ő nem szükségből harcolt gereblyével.

A katana emlékeim szerint japán volt, és a szamurájok használták. (Meg a motorosok.)

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11607 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.03.18, 20:53

@Fegyverek
Sok harcművész fegyver tényleg szükség szülte (bár a Disznó gereblyéje esetén tényleg meredek...mondjuk a Disznó elég jó lenne Xing helyett)
A katana viszont "kultfegyver".

A két csatabárd meg... Nos, két fokossal próbálkoznak barantások, gondolom ha pár évtizedig kolostorban (jurtában) ezzel foglalkoznának, sokkal meggyőzőbb lenne.

És persze Jackie Chan létrával és kispaddal is...

Módosította KLM: 2019.03.18, 20:57

Kaloz

Kaloz

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1154 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.03.18, 20:37

Kukac: Részben, mert IRL is azok lettek a "harcművészfegyverek" amiket csak szükségből forgattak, mert el voltak tiltva az igaziaktól. Yneven tudtommal sosem volt ilyen, sőt a démonok ellen küzdő harcművészeket nagyon is elismerték. Így akár az ETK-ban felsorolt harcművészfegyverek is értelmet nyernek. Én egyszer két egykezes csatabárdot forgató iskolát találtam ki, kicsit elrugaszkodott dolognak tűnt, de csak míg nem láttam két egykezes csatabárdot forgató buddhista szerzeteseket egy koreai filmben. :)

Ja, és hogy milyen közel áll a guan dao és az alabárd:

http://egykor.hu/images/2010/original/budapest-i-kerulet-koronaor-laktanya-_4.jpg

kukac

kukac

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 885 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.03.18, 19:06

Ez alabárd? ETK szerint biztos, de talán még az UTK szerint is beleférne:

Köszi a linket, pont elkezdtem egy wuxia-jelenetet keresni alabárddal, mikor láttam már megtetted :)

Technikailag Guan dao, és szálfegyvernek minősül a kínaiak szerint is (közelebb áll az alabárdhoz, mint a kardhoz). A harcművészeteknél nem volt kitétel, hogy milyen fegyvereket lehet használni, ez inkább a DnD fura monk hagyatéka.

Kaloz

Kaloz

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1154 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.02, 18:36

T10: Szerintem ez erősen csapatfüggő. Van ahol az egyszerűségre mennek, van ahol elvárás a "realitás". Van akit az zavar, hogy nem képes bárddal szétcsapkodni egy fapajzsot, van akit az, ha egy csapással szétverik. Az emberek nem egyformák.
Egyébként itt a két véglet:
-filmben, egy csapással

-igazából, kicsit többel

Selmo

Selmo

Lochost kvesztor

• Fórumita
  • 2051 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.02, 18:07

Megértem, hogy egyszerűbb, de az ED korábbi kiadásai pont ezt használják, és baromi frusztráló tud lenni, ha a pajzs töréshatára 17, te meg ráütsz kétszer 16-ot. Ha valaki nekiáll szétverni a pajzsodat, feltehetően szét is fogja verni, nem hiszem, hogy túl sok adminisztráció lenne pár körig számolni a hátralévő STP-t. S számomra akár játékosként, akár mesélőként jobb érzés, ha tudom, hogy a pajzsot szét lehet verni, csak idő kérdése, míg határnál sokkal jobban a kocka szeszélyeire vagyok utalva.

T10

T10

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 559 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.02, 15:11

Kaloz:

A fegyvereknél is túlzásnak tartom. Ott is alkalmazható lenne a fix küszöbérték.

A küszöbszámot beállítva a sikeres pajzstörés esélyét állítod be. Lehet hogy azonnal eltörik, lehet hogy egyáltalán nem... de Ti is otthonosan mozogtok a valószínűségszámításban. Szerintem nem lesz kevésbé életszerű, viszont sokkal egyszerűbb.

Kézi fejsze vs. nagy fapajzs: A törés ebben a felállásban inkább anyag, mint méretfüggő. Másrészt egy pontosan kivitelezett csapással - túlütés, dupla sebzés - egy könnyebb fegyverrel is törhet az a pajzs.

Persze, ízlések és pofonok. A D&D keménység/stp megoldása pl. biztosan nagyon életszerű, de könyvelés szempontjából már az erős túlzás kategória számomra.

Selmo

Selmo

Lochost kvesztor

• Fórumita
  • 2051 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.02, 13:28

Teljesen másról beszélsz, mi itt a szándékos pajzstörésről beszélünk. Azt a régi szabályt meg ismerem és tök jól megfér a pajzstörés mellett is.

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4657 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.02, 12:00

Oldschool D&D körökben elterjedt szabály az STP könyvelése és az átütés számolása helyett:
Akit eltalálnak dönthet úgy, hogy inkább összetörik a pajzsa/sisakja és ezt a sebzést megússza. A szabály célja nem az életszerűség harcban, hanem hogy néha tönkremenjen a felszerelés. (+alacsony szintű karaktereknek egy utolsó mentőöv)

Selmo

Selmo

Lochost kvesztor

• Fórumita
  • 2051 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.02, 11:31

Végül elintéztem annyival, hogy azzal lehet pajzsot törni, amire a KM rábólint, alapvetően 2-nél nagyobb méretű, közelharci fegyverekkel. Egy harcművész mondjuk hosszú bottal is, míg az erdei útonálló hiába akarja bottal szétverni stb.

Kaloz

Kaloz

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1154 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.02, 09:55

T10: Ha már a fegyvereknél is van, akkor szerintem sem. Ugyanakkor engem zavarna az is, ha egy ütéssel szét lehetne csapni a pajzsomat, és az is, ha pl. egykezes csatabárddal esélyem se lenne egy fapajzs ellen, csak mert nagy, és sok az STP-je. De ez már attól is függ ki mennyire mélyed bele a harcászkodásba.

Selmo: Szálfegyvere válogatja, alabárddal simán, lándzsával bajosan. De az UTK-ban össze van vonva a fegyvertörés meg a lefegyverzés a fegyverhasználattal, nem? Az is járható út, hogy nem szétveri a pajzsot, hanem letépi a karjáról vagy kicsavarja a kezéből.

Selmo

Selmo

Lochost kvesztor

• Fórumita
  • 2051 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.02, 00:42

Nem hinném, hogy egy STP rovatot vezetni a pajzs mellett olyan nagy ügy lenne. A töréshatár meg túlságosan vagylagos. Viszont lehet, hogy annyiban jobb lenne a dolog, ha annyival kiegészülne, hogy túlütés esetén nem kell sebzést dobni, vegyük úgy, hogy maximális a sebzés.

A másik megoldás, hogy azt mondom minden fegyver fixet sebez, mondjuk (méret + 1 kockánként ha van átütése) × 2 és csak 2-esnél nagyobb közelharci fegyverekkel lehet pajzsot törni. (Bár fogalmam sincs, hogy mondjuk pikával vagy szigonnyal lehet-e pajzsot törni, lehet a szálfegyverek nem alkalmasak erre.) Így az jön ki, hogy pajzsra sebez - túlütésnél mondjuk duplán ennyit:

• hosszúkard: 6
  • rövidkard: 8
  • buzogány/csatabárd: 10
  • lovag/másfélkezes kard: 14
  • kétkezes kard/buzogány: 16
  • kétkezes csatabárd: 18

Csak ez meg egy újabb megjegyzendő, külön számolandó szabály lenne. Bár opcionálisnak beírhatom, aztán kinek melyik tetszik.

Módosította Selmo: 2019.01.02, 00:47

T10

T10

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 559 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.01, 20:33

Selmo:

Kicsit sok könyvelni való az a sok stp. Ráadásul elég visszás, amikor valaki egy késsel farigcsál szét egy pajzsot...

Adj meg egy küszöböt, ha azt eléri a sebzés, eltört, ha nem, nem. Túlütésnél dupla sebzés. 

Kaloz

Kaloz

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1154 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.01, 18:58

Krynn: Ez jól hangzik, de csak amíg a KM is engedi. Több gyenge ellenféllel szemben viszont VÉ nélkül nagyon megszívja, egyet lecsap, aztán bekap 3-4 támadást, ha esetleg túlütik, akkor meg a páncél sem sokat segít.

Selmo: A fegyvereknél emlékezte az STP-re, azt hittem pajzsokhoz is van. Ötlet, ha ez esetleg így nem válna be, hogy több STP a pajzsnak, de max sebzés a fegyvernek, így nem számít a kocka.

Selmo

Selmo

Lochost kvesztor

• Fórumita
  • 2051 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.01, 17:35

Az UTK-ban a pajzsot is ugyanúgy szét lehet csapkodni mint a fegyvert? Úgy értem nincs rá semmi külön szabály, ugye? Bár a pajzsok meglehetősen strapabíró eszközök, főleg ha fémből vannak. Paradox módon egy méretes fapajzsot sokkal könnyebb szétcsapni, mint egy ujjnyi vastag fémből készült kicsit. De mi van, ha a nagy pajzs nem fából van, hanem abbitacélból? Egyre inkább azon vagyok, hogy a világot kellene jobban kidolgozni, és a páncélok, kétkezes fegyverek meg hasonlók korlátozva lennének, meg kardot is csak nemes hordhatna, legalábbis a civilizált vidékeken. Kb. mint a Codex-ben, a nehézvértes harcmodor nagyon hatékony, de vannak dolgok, amikre egyszerűen nem alkalmas.

Nincs rá semmi szabály. Én adtam mindegyiknek STP értéket:

• Alkarvédő: 20
  • Kis pajzs: 22
  • - abbitacél: 33
  • Közepes pajzs: 24
  • - abbitacél: 36
  • Nagy pajzs: 20
  • - abbitacél: 30
  • Pavéze: 10

Alapvetően a pajzsok STP értéke addig nem csökken, amíg nem direkt a szétverésére mennek rá, onnantól viszont elkezdik lefaragni, minden sebzés az STP-t csökkenti, aztán az STP elfogytával a pajzs megreped, széttörik, csatára a továbbiakban alkalmatlan lesz. Másik megoldás ugye a HGB-ban leírt pajzsbénítás. Alapvetően ez egy célzott támadás a pajzsra, vagyis -10 TÉ, de a pajzs VÉ-je nem számít, hiszen az ellenfél nem fogja elkapni a csapás elől. Az meg játék során derül ki, mennyire eltaláltak az STP értékek, így nagyobb fegyverekkel 2-3 kör, kisebbekkel inkább 4 szétverni egyet. Aztán a kocka mindig közbe tud szólni.

Krynn

Krynn

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1178 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.01, 16:35

ETK-ban volt egy hosszabb kampányunk, amit 10. szinten tettünk félre. Kétkezes fegyvert több tucat játékalkalom alatt lényegében senki nem használt, egyszerűen nem működik a rendszerben. Viszont a páncélok a szint emelkedésével egyre fontosabbak. Az Fp már nem sokat számít, van belőle kb. 80 bármelyik harcos főkasztúnak, a csatát mindig az ép elfogyása (vagy mágia...) fejezi be. Szóval el kell kerülni a kötelező Ép vesztést (lás Selmo kommentje), és egy jó páncél + szerencse kombó még a túlütéseket is védheti. ETK-ban egy 4-es SFÉ az alap, 6-8 pedig kifejezetten jó.

UTK-ban a kétkezes fegyverek egyáltalán nem gyengék, mert a KÉ-TÉ-VÉ-CÉ egyensúly felborítható azzal, hogy nincs kötelező rész (ETK-ban volt). Láttam egy olyan karaktert (a Hóhér), aki kétkezes csatabárdjával csak KÉ-t és TÉ-t vett. Taktikája, hogy először és utoljára üt, mert 5k6 Ép-t nem nagyon élnek túl senki a páncélosok sem.

Kaloz

Kaloz

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1154 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.01, 15:48

Az UTK-ban a pajzsot is ugyanúgy szét lehet csapkodni mint a fegyvert? Úgy értem nincs rá semmi külön szabály, ugye? Bár a pajzsok meglehetősen strapabíró eszközök, főleg ha fémből vannak. Paradox módon egy méretes fapajzsot sokkal könnyebb szétcsapni, mint egy ujjnyi vastag fémből készült kicsit. De mi van, ha a nagy pajzs nem fából van, hanem abbitacélból? Egyre inkább azon vagyok, hogy a világot kellene jobban kidolgozni, és a páncélok, kétkezes fegyverek meg hasonlók korlátozva lennének, meg kardot is csak nemes hordhatna, legalábbis a civilizált vidékeken. Kb. mint a Codex-ben, a nehézvértes harcmodor nagyon hatékony, de vannak dolgok, amikre egyszerűen nem alkalmas.

Selmo

Selmo

Lochost kvesztor

• Fórumita
  • 2051 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.12.31, 16:57

Szerintem átveszem az Earthdawnból a pajzstörés manővert, és így 2-3 csapásból szét lehet verni egy kis pajzsot, ergó fogyóeszközzé teszem, így a lenti vértek adnak VÉ-t cucc egész hasznos lesz.

Kaloz

Kaloz

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1154 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.12.31, 16:28

Selmo: IRL a teljes vért mellé nem igazán hordtak pajzsot, mert nem kellett, játékban viszont VÉ-t ad. Lehet elég volna a túlütési küszöböt növelni, megütik, fáj neki, de nem nagyon. A pajzs akkor is sokat dob a VÉ-re, de a HGB szabályai szerint egy dárdával vagy három hajítóbárddal semlegesíthető. Akkor már táposabb egy 8. szintű gorviki lovag abbitacél teljesvértben, két rúnázott ramierával. Természetesen Fegyverhasználat és Kétkezes harc Mf. :D

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]