Ugrás tartalomhoz

Fegyverek, fegyverek, fegyverek

• Válasz írásához lépj be
2887 hozzászólás érkezett eddig

Birbin

Birbin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1737 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.08.08, 12:28

Igen, ezek mind hihetők.

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11152 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.08.08, 09:44

Ilyenkor mindig azon gondolkodok, hogy ha ennyire szuper fegyverek voltak, akkor miért voltak olyan ritkák? Az oké, hogy egy nemesember tudja megfizetni, de ők se nagyon rendeltek ilyesmiket, hiszen alig maradt fönn ezekből, annál több az egylövetűekből és valamennyi a rögzített állású duplacsövűekből. 

Nehéz (és/vagy nem viszi át rendesen a páncélt),  orrnehéz, emiatt nehéz vele célozni, hajlama van a chainfire nevű jelenségre (több cső is elsül, nem csak egy), a visszarúgás kirázhatja a serpenyőből a port... 

Kaloz

Kaloz

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1007 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.08.07, 19:12

Birbin: Nem könnyű kérdés. Több oka is van, amik összeadódnak. Csak kevés mester tudott ilyet készíteni, és ők sem sorozatban gyártották. Vagyis eleve nagyon kevés készült. Volt olyan, hogy miután meghalt a mester, senki nem tudta megjavítani a meghibásodott darabokat. (Mint például 200 éve a Girandoni-léégpuskákat.) Volt amit átalakítottak, volt ami az enyészeté lett. A másik, hogy mivel eleve drága fegyverek voltak gazdag embereknek, nem feltétlenül tartották meg, hanem leszedték róla a díszeket, a többi meg mehetett a szemétbe. És még így is ki tudja mennyi lehet itt-ott elszórva. Itt van például egy díszes kovás ismétlő, ami egy amerikai katonatiszt hagyatékából került elő:

Birbin

Birbin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1737 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.08.07, 18:21

Birbin: Háromcsövű japán kanócos, esküsznek rá hogy tényleg működött:

http://www.imfdb.org/images/3/3e/Matchlock_revolver_1.jpg

Egyébként ha jól tudom VIII. Henrik éjszakai sétákra járt vele, akkor lehetett a másik kezében lámpa vagy fáklya, egy varázstudó meg talán ismer egyéb módszereket is.

Ilyenkor mindig azon gondolkodok, hogy ha ennyire szuper fegyverek voltak, akkor miért voltak olyan ritkák? Az oké, hogy egy nemesember tudja megfizetni, de ők se nagyon rendeltek ilyesmiket, hiszen alig maradt fönn ezekből, annál több az egylövetűekből és valamennyi a rögzített állású duplacsövűekből. 

Kaloz

Kaloz

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1007 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.08.07, 17:01

Birbin: Háromcsövű japán kanócos, esküsznek rá hogy tényleg működött:

http://www.imfdb.org/images/3/3e/Matchlock_revolver_1.jpg

Egyébként ha jól tudom VIII. Henrik éjszakai sétákra járt vele, akkor lehetett a másik kezében lámpa vagy fáklya, egy varázstudó meg talán ismer egyéb módszereket is.

Kaloz

Kaloz

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1007 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.08.07, 14:05

KLM: 2020 januárjában visszatérünk rá. Addig legalább lesz időd gondolkozni. :)

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11152 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.08.07, 13:41

KLM: Tegyük tisztába a dolgot. Azt írtam, hogy szerintem a kahrei lőfegyverek közt van keréklakatos verzió is. 

A nyitó postban ugyan az szerepelt (egy keréklakatos stukker felett), hogy

"Szerintem a kahrei puskák is ilyenek:"

De ha te azt mondod, hogy "is ilyenek" helyett "ilyenek is"-t akartál írni... 

Te erre írtad hogy nincs, mert TNG fegyvere nem olyan. Viszont TNG fegyvere nem kahrei. 

Ugyan Talman kahrei, de végül is az általa készített fegyverek nem kahrei alapanyagból és műhelyben készültek, ezért nem üthető rájuk a kahrei védjegy. Értem.

]TNG fegyverét viszont igazából magad sem tudod milyen, mert a múltkor a perkusszióst mondtad biztosra, most a kovást. Ennyit arról, hogy kiderül.

A szó szerinti idézet az volt, hogy "hajlok rá". QED.

Birbin

Birbin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1737 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.08.07, 13:29

Birbin: Láttad VIII. Henrik ötlövetű buzogányos sétabotját? Egy dorani varázsló botjával nem hiszem hogy működne, de egy gazdag és paranoiás boszorkánymesternek akár ilyenje is lehet. :D

Megnéztem, gyakorlati haszna vajmi kevés, inkább mutogatni lehet, hogy nézd csak nekem milyen fegyvert kovácsoltak. Ha mozgatja, kiszóródik a puskapor, és ha ez valahogy áthidalható, amúgy is kell egy szolga mellé, aki folyamatosan kanócot éget, ha hirtelen lőni akar vele. Szóval a valóságban túl macerás, fantasyben viszont nem kell ilyen csekélységekkel törődni.

Kaloz

Kaloz

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1007 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.08.07, 13:18

Strato: Sajnos anélkül nem megy, úgyhogy én hagyom is az egészet. Talán majd másfél év múlva újra előveszem. :D

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 7626 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.08.07, 12:27

Srácok, a személyeskedést meg egymás távkiértékelését hagyjátok légyszi a fórumon kívül. Köszi! :sor:

• Ratface kedvelte ezt

Kaloz

Kaloz

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1007 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.08.07, 12:10

KLM: Tegyük tisztába a dolgot. Azt írtam, hogy szerintem a kahrei lőfegyverek közt van keréklakatos verzió is. Te erre írtad hogy nincs, mert TNG fegyvere nem olyan. Viszont TNG fegyvere nem kahrei. És van olyan novella, amiben keréklakatos tűzfegyver van. TNG fegyverét viszont igazából magad sem tudod milyen, mert a múltkor a perkusszióst mondtad biztosra, most a kovást. Ennyit arról, hogy kiderül. Csak ezt a nagy egód nem bírja elviselni, úgyhogy hazudozol itt. Szégyelld magad.

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11152 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.08.07, 11:42

Direkt külön veszem:

Egyéb apróságoktól eltekintve, a keréklakatos nedves közegben kicsit megbízhatóbb mint a kovás.

???? Ezt még nem hallottam. Sőt.

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11152 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.08.07, 11:37

KLM: Akartam is már mondani, hogy keress fel egy szakembert, mert rád férne. :)
Vagyis lényegében hazudtál mikor azt állítottad le van írva, mert nincs. (...)
Ha lennél szíves rámutatni valamelyik csúsztatásra, csak a rend kedvéért.

vs:

@Kalóz
Az a stukket keréklakatos (wheellock), a kahrei stukik viszont kovás (flintlock) gyújtásúak, valamelyik puskával szöszmötölős részből kiderül.

Tehát akkor végül is hazudtál, mikor rólam állítottad, hogy "le van írva".

Keress fel egy nyelvtantanárt, szövegértelmezéshez, most ajánlom.

Ezen felül a mai 08.59-ben leírtam, hogy "a víz miatt nem lehet, de ez kalózéknál "mert nem"." Ez nyilván kalózéknál nem rámutatás valamelyik csúsztatásra, nyilván összeszerelés közben kimaradt.

Ahogy az is, hogy hol felejtettem el, mi az a csappantyú.

Kaloz

Kaloz

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1007 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.08.07, 09:29

Birbin: Láttad VIII. Henrik ötlövetű buzogányos sétabotját? Egy dorani varázsló botjával nem hiszem hogy működne, de egy gazdag és paranoiás boszorkánymesternek akár ilyenje is lehet. :D

KLM: Akartam is már mondani, hogy keress fel egy szakembert, mert rád férne. :)
Vagyis lényegében hazudtál mikor azt állítottad le van írva, mert nincs. Oké.
Egyéb apróságoktól eltekintve, a keréklakatos nedves közegben kicsit megbízhatóbb mint a kovás. De vannak egyéb apróságok is.
Ha lennél szíves rámutatni valamelyik csúsztatásra, csak a rend kedvéért. Vagy ne várjak ilyet attól, aki lényegében azzal érvel, hogy James Bond Aston Martint vezet, ezért a királynőnek sem lehet Rolls-Royce-a? :)

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11152 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.08.07, 07:59

KLM: Ha visszalapozol egy kicsit, láthatod, hogy ezt úgy másfél éve már tárgyaltuk egyszer. Érdekes módon akkor még tudtad mi az a csappantyú,

Összeszerelés közben elfelejtettem. Ja, nem. 

Épp ugyanazért, amiért most a kovást, amit írt is valahol, csak azóta sem tudod hol.

Egy klasszikus kalózidézettel: " nyugodtan elolvashatod ha érdekel, megtudsz belőle mindent amit én. :)"

Míg a keréklakatost, amire van irodalmi forrás, nagystílűen megkerülöd, hogy az nem lehet, mert te azt mondod hogy nem úgy van, hol azért, mert perkussziós, hol azért mert kovás, ugyanazon részlet alapján. (...)[/size]
De akkor sem keréklakatos, mert nem.[/size]

Ugyan mindkettőnél leírtam, hogy a víz miatt nem lehet, de ez kalózéknál "mert nem".

És akkor még nem beszéltünk arról, hogy TNG a renegát mester kísérleti darabjával van felszerelve, ami nem feltétlenül olyan mint amit úgy egyébként gyártani szoktak a többiek.

Ez most nagyon olyan terelésnek tűnik, mintha az eddigi csúsztatásaidban sem lennél biztos.

Birbin

Birbin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1737 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.08.06, 20:57

Repeating flintlock musket-re rákeresve tényleg fura cuccokat lehet találni. Nem szoktam ilyesmit kutatni, nekem a fokos/pisztoly kombó vagy a pajzs/pisztoly volt eddig a csúcs.

Kaloz

Kaloz

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1007 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.08.06, 18:39

Birbin: Tudtommal nincs bevett magyar nevük, haditechnika terén mindig is volt némi elmaradásunk.
A keréklakatost én is azért választottam mert olyan gyönyörűen bonyolult, ami nem zárja ki hogy legyen kovás is, de míg arról sehol sem írnak, keréklakatos az irodalomban is van. :) Viszont egy kahrei mester saját használatra már viselhet szerintem némileg komolyabbat is, persze nem revolvert. Ha viszont túlzásnak érzed, volt kovás ismétlőpisztoly is, én ezt is csak papnak adnám. Ha már az alapkönyv olyan mostohán bánt velük. :)

Birbin

Birbin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1737 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.08.06, 18:25

Nem tudok róla, hogy a kovás előbb lett volna, mint a keréklakatos. Utóbbiról már 1503-ból van följegyzés, pont Magyarországról, Estei Hippolit egri püspök számadáskönyvéből. A különböző kovás szerkezetek emlékeim szerint mind későbbiek.

Amúgy ha már profikkal van dolgom, tudja valamelyikőtök, hogy a snaplock-ot és a snaphaunce-t hogy hívják magyarul? Ha egyáltalán van bevett magyar nevük.

Ha mesélnék Mágust és benne lőfegyvereket, biztos keréklakatos szerkezetet mesélnék, mert bonyolult, már csak ránézésre is, és így jobban illik a kharei technológiáról alkotott képembe. A fizikai működés másodlagos.

Kaloz

Kaloz

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1007 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.08.06, 15:08

KLM: Ha visszalapozol egy kicsit, láthatod, hogy ezt úgy másfél éve már tárgyaltuk egyszer. Érdekes módon akkor még tudtad mi az a csappantyú, és magad is azt valószínűsítetted. Épp ugyanazért, amiért most a kovást, amit írt is valahol, csak azóta sem tudod hol. Míg a keréklakatost, amire van irodalmi forrás, nagystílűen megkerülöd, hogy az nem lehet, mert te azt mondod hogy nem úgy van, hol azért, mert perkussziós, hol azért mert kovás, ugyanazon részlet alapján. Nagyon ügyes, szavamra. És akkor még nem beszéltünk arról, hogy TNG a renegát mester kísérleti darabjával van felszerelve, ami nem feltétlenül olyan mint amit úgy egyébként gyártani szoktak a többiek. De akkor sem keréklakatos, mert nem.

Birbin: Nálam a csappantyú a kahrei papok különlegessége, más nem ismeri.

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11152 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.08.06, 14:18

A keréklakatos fegyverek egyik fő előnye volt, hogy töltött pisztollyal az övben is lehet mászkálni, vagyis önvédelmi célokra kiváló. Egy kis lemezzel lezárták a serpenyő tetejét, amit lövés előtt csak félrehajtottak.

Az érdekes az, hogy a kovás gyújtás meg még egyszerűbb, ráadásul korábban is jelent meg, mint a keréklakatos (de aztán a "valódi" kovás gyújtás mégis később, és ezek ráadásul vagy 200 évig párhuzamosan léteztek), ellenben egyszerűbb kezelni és biztosabban gyújt.

Keréklakatos és kovás gyújtású fegyvereknél közös munkafolyamatok:

- beöntöd elölről a lőport

- a (fojtásba csomagolt) skulót rányomod, majd letuszkolod, ezzel tömörítve is a lőport

- "felporzod" a "serpenyőt" (opcionálisan finomabb szemcséjű lőporral)

- ráhajtod a serpenyőre a fedelét

Innentől viszont

Keréklakatos:

- kurblival felhúzod a keréklakatot

- hurcolod egy darabig

- félrehajtod a serpenyő fedelét

-ráhajtod a kerékre a piritet

-elsütöd

-a kerék felpörög és elsül  

Kovás:

-a kakast "fél" állásba húzod

-hurcolod egy darabig

-használatkor felhúzod a kakast (esélyesen a fegyvert tartó kezed hüvelyujjával)

-elsütöd

-a kakas a serpenyő fedelét félretolja, eközben a fedélen szikrát csihol és elsül.

Videókat lásd alább.

/OFF A perkussziós/gyutacsos/kapszlis gyújtást kizártuk - hiába használta a csappantyú szót WMC, alighanem azt a kakas (hammer) szinonímájának vélte. Legalábbis remélem, hogy Kalóz is kizárta.

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]