Ugrás tartalomhoz

Fotó

DnD 5. kiadás

• Válasz írásához lépj be
5952 hozzászólás érkezett eddig

morgorito

morgorito

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 160 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.20, 08:29

Sziasztok,

Ti melyik szinttől engedélyeznétek egy ilyen varázstárgyat?

https://www.dandwiki.com/wiki/Mithral_Sword_(5e_Equipment)

Másrészt lehet egy nemmágikus, de ritka fémből készülő fegyver bónuszos?

Pl ezek közül:

https://olddungeonmaster.wordpress.com/2016/12/02/dd-5e-metals/

Bocs, hogy nem a kérdésre válaszolok:

Én nem adnék ilyen varázstárgyat. Azért nem, mert jó erős, viszont nem érdekes színes (bár kék), hanem tápoló dolgokat ad. Egy ilyen erős tárgy - számomra - mindenképp kifejezetten érdekes sztorielem, vagy színesítő. A fordított problémával inkább küzdök: nehogy túl sok érdekes, stb tárgyat adjak ki, amivel felborítom a dolgokat, ezért egy "helyet" elpazarolni egy csak tápolóra mesélőként nekem veszteség, kihagyott lehetőség.

A második kérdésre a válasz szerintem egyértelműen "a mesélő döntési hatásköre" a válasz. Tudom, hogy mindenre az, de ez különösen, mert ez a világ "tulajdonsága".

Mindkét felvetés játékosok részéről jött. Az első nekem elég bizonytalan, mert ha valamikor 3-6 szinten adom még van esély használni és brutál előny, 6-9 szinten gondolom már nem akkora előny, viszont ott már csak zöldbőrű héroszok jöhetnek számba, akik meg ritkák. Felette meg nem is akkora táp, cserébe meg ritkán adódik helyzet a használatra.

A második kérdés meg azért bizonytalan, mert nem látok hivatalos példát, csak homebrew-t.

Első: én úgy 4-5 szint felett. Szerintem nem nagy cucc, hacsak nem GYU játék ahol az ellenfelek 95%-a orkoid. Normál kampányban van egy csapat más ellenfél.

Fémek tekintetében én talán a cold iron-t és a silvert tartanám olyannak ami szimplán egy jó mester + ráfizetés alapján működik.

A cold iron a különböző fey-ek ellen hatásos (nincs 5e szabály tudtommal, bár lehet hogy a MM-ben van róla szó a szörnyeknél talán), a silver pedig minden alakváltó "vér" lénnyel szemben(ugyanez). A többi nekem nem igazán "DnD"s. Kit érdekel hogy bronz-e a kard vagy vas? 1d8 mind a kettő. Az ezen rugózás számomra nem passzol a rendszerhez.

A mithral esetében, ha játékosok nagy akarják oké, de adj valami hátrányt mellé. Legyen valami softos átok a kardon. Mondjuk, hogy wisdom mentőt kell dobni orkok közelében, vagy a használó támad. Ilyesmi. Ha meg nem goblinoid az ellenfél, akkor meg szinte lényegtelen.

Én nem igazán adnék bónuszokat semmire aminek az anyaga nem speciális vagy mágikus, kivéve ha valami "hős" kovács munkája, és külön kaland van hozzá, stb.

De ez csak SZVSZ.

Módosította morgorito: 2017.09.20, 08:31

auer

auer

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 4985 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.20, 06:47

Sziasztok,

Pl ezek közül:

Én nem adnék ilyen varázstárgyat. Azért nem, mert jó erős, viszont nem érdekes színes (bár kék), hanem tápoló dolgokat ad. Egy ilyen erős tárgy - számomra - mindenképp kifejezetten érdekes sztorielem, vagy színesítő. A fordított problémával inkább küzdök: nehogy túl sok érdekes, stb tárgyat adjak ki, amivel felborítom a dolgokat, ezért egy "helyet" elpazarolni egy csak tápolóra mesélőként nekem veszteség, kihagyott lehetőség.

A második kérdésre a válasz szerintem egyértelműen "a mesélő döntési hatásköre" a válasz. Tudom, hogy mindenre az, de ez különösen, mert ez a világ "tulajdonsága".

Mindkét felvetés játékosok részéről jött. Az első nekem elég bizonytalan, mert ha valamikor 3-6 szinten adom még van esély használni és brutál előny, 6-9 szinten gondolom már nem akkora előny, viszont ott már csak zöldbőrű héroszok jöhetnek számba, akik meg ritkák. Felette meg nem is akkora táp, cserébe meg ritkán adódik helyzet a használatra.

A második kérdés meg azért bizonytalan, mert nem látok hivatalos példát, csak homebrew-t.

Első: én úgy 4-5 szint felett. Szerintem nem nagy cucc, hacsak nem GYU játék ahol az ellenfelek 95%-a orkoid. Normál kampányban van egy csapat más ellenfél.

Shiwo

Shiwo

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 637 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.20, 05:40

Paladin ügyben szerintem ha régen megkérdezték az embereket, hogy szeretnek-e Paladinnal játszani, a többség 2 válasz mellé csoportosult, tippre közel 50 - 50 %-ban

1) Szeretek Paladinnal játszani, ő az isteni bajnok, a törvény és a jó szóvivője, a fantasy világok morális Superman-je

2) nem szeretek Paladinnal játszani, mert fixen Törvényes Jó, egy szűk látáskörű fanatikus, aminél nincs lehetőség különböző jellemek kijátszására, és amúgy is egy Kaotikus Jó istennek miért ne lehetne Paladinja, és ha lehet, az miért legyen Törvényes.. 

most kivonták a jellem kötelezettséget, aki akarja, az tartja magát hozzá, aki akar meg lehet más jellem

macmelon

macmelon

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 125 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.19, 22:05

A másodiknál ezt nem érzem problémának. Van egy kard, ami xxx, és ezért ad ezt azt meg amazt. Az xxx lehet mágikus, különleges fém, pszichonikus, áldott, nanotechnológiás, ez mind csak ízesítés, ami a világodat írja le, az egyensúlyt nemigen befolyásolja.

Néhány apróság van (pl. más varázslat érzékeli, vagy befolyásolja, vagy az Identify), de ezek nem borítanak semmit.

Az elsőnél én vagy saját varázstárgyat adnék, nem ezt, vagy ha ki akarod elégíteni ezt a vágyát, akkor add oda, hadd örüljön, de én tuti nem adnám 3. szinten mondjuk. De nekem ez így elég fura, hogy a játékos akar egy varázstárgyat, és a tápgyanú elég figyelmeztető :)

Ha mégis be akarnám lőni, akkor pl. innen keresnék hasonlókat: http://www.giantitp.com/forums/showthread.php?424243-Sane-Magic-Item-Prices és a vagyonukkal vetném össze, kb. annyit rakjon bele a megszerzésbe, ami reális.

theomer

theomer

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 131 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2017.09.19, 20:50

Sziasztok,

Pl ezek közül:

macmelon

macmelon

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 125 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.19, 19:24

Sziasztok,

Pl ezek közül:

theomer

theomer

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 131 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2017.09.19, 17:49

Sziasztok,

Pl ezek közül:

Avangion

Avangion

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 323 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.15, 21:54

"No, viszont tudom, hogy ez nem túl népszerű hozzáállás, de úgy érzem, hogy a könyvek által leírt paladin eléggé pontos képet ad. Más kérdés, hogy sokak szerint ez túl kötött/unalmas/nem parti barát stb. De ez aztán ízlés kérdése. Nekem személyesen bejön."

Lehet, hogy nem népszerű, de én is így kezeltem. :)

A paladin nálam is a "kozmikus jó" harcosa volt mindig. Az IRL példák nálam nem paladinok, hanem "knightok" vagy "cavalierek". Ugyanígy a nem jó jellemű "paladinok" nálam hívő fighterek, esetleg fighter/priestek voltak. Erősen szubjektív, de az összes ilyen "könnyítés" a paladin kaszttal kapcsolatban nekem pont a kaszt értelmét, lényegét veszi el

morgorito

morgorito

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 160 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.15, 09:54

Hát, a LG valóban nem jelenti azt, hogy elzárkózna az erőszaktól. Élvezni nem fogja, és ha lát rá mást megoldást (amivel senkit nem sodor veszélybe) valószínűleg azt választja. A tolvaj kezét ha nem is vágja le, de nem esélyes, hogy ezek után közösködik vele. Mert ugye a "Mercy" és a "Retribution" ugyanúgy fontosak számára. Legalábbis mindenképp próbálja biztosítani, hogy a tolvaj másoknak nem árthat, a lehető legkevesebb szenvedés kiváltásával. 

A DnD jellemekről azt viszont tudni kell, hogy a végső változatuknak nem volt már semmi köze a "ki a jó, ki a rossz" morális kérdéshez. Eléggé világos a kérdést jobban kifejtő könyvekben, hogy fix. "kozmikus" értékrendről beszélünk. Ennek egy szűk része a LG aligment, ami eléggé jól behatárolt. Ezen felül a paladinnak még ezernyi megkötése van, mint a code, ethics stb. Talán az a kaszt, aminek a kijátszáshoz sok ismeretre van szükség, mind a mesélőtől, mind a játékostól (például a legtöbb mesélő nincs tisztábban, hogy a kisebb kód törések átlagosak, az atonement teljesen "normális" és a egy kis törés nem vezet azonnal státuszvesztéshez stb.)

Persze, ez csak egy értelmezése a világnak. Ha valaki valóban nem akarja a "bonyulult" aligment rendszert használni, akkor inkább dobja ki az egészet, a paladinnal mint jelenséggel együtt, mert szerintem vákuumban nincs sok értelme az egyik kozmikus erő egyik oldalának harcosává válni. (Minden paladin LG, még akkor is ha az istene nem az. Persze ez problémákat okozhat számára, de az a paladin játék szépsége)

Szóval, szerintem az a paladin ami kialakult a "Complete Paladin" és a "Champions of Valor" után, már több mint a lovag toposz, szóval a valóságból hozott példák szerintem nem állják meg a helyüket már.

Viszont, mint az elején említettem, a sok kiadott könyv által vázolt kozmikus világkép sokkal több "ők a jók, ők meg a rosszak"-nál, hiszen itt a világ elemi részei az, amit "jó"-nak és "gonosz"-nak hív a szabálykönyv. Lehetne bármi más is a jelentése, hiszen ez csak a különböző erők vonzáskörébe tartozó cselekedeteket jeleznek (mert ugye az aligment, az összes tetted összege, és nem diktálja a cselekedeteket, hanem fordítva). Ennek jogos kritikája az, hogy ez nem olyan dolog ami feljön játék közben, csak a hatásai érzékelhetőek. Viszont, az is fontos, hogy a karakterek -nem tudják- mi a jó is mi a rossz cselekedet, csupán a végeredményt tudják érzékelni.

No, viszont tudom, hogy ez nem túl népszerű hozzáállás, de úgy érzem, hogy a könyvek által leírt paladin eléggé pontos képet ad. Más kérdés, hogy sokak szerint ez túl kötött/unalmas/nem parti barát stb. De ez aztán ízlés kérdése. Nekem személyesen bejön. 

• Avangion kedvelte ezt

Garaboncias

Garaboncias

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 323 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2017.09.15, 06:56

Valójában minden paladin jóra és rosszra osztja osztja fel magában a settingek lakóit. Csak a saját értékrendje/világképe/vallása szerint. ;)

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4043 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.15, 06:33

Éppen ezért kell az, hogy lehet más jellem is, nem csak LG. Egy LG karakter (most nyilván karakter függő) nem biztos, hogy ezt kéne tegye. Inkább a rehabilitációban hisz szerintem. Pont az LG felfogás ami ad egy másik esélyt és segítséget hozzá. A LE vagy LN na az már kezeket vagdos.

Nekem bejön a nem LG paladin. Az én szememben ez azt mutatja, hogy az 5E felfogásban már végképpen levetkőzte azt a (szerintem) gyerekbetegségét, hogy jóra és rosszra osztja a settingek lakóit.

A lawful good nem azt jelenti, hogy jó fej.

Ha mondjuk a Firefly-t nézzük, akkor a LG kategóriába szerintem leginkább Simon (és talán Book) illik. Egyik sem az a kezeket levágós típus.

Feltehetőleg mindketten inkább megváltoztatni szeretnének egy elkapott zsebtolvajt, Simon rábeszéléssel (és esetleg konkrét segítséggel), Book inkább egy pofonnal.

Book egyébként jó példa arra is, hogy attól, hogy valaki "jó", még nem kell barátságosnak vagy különösebben jó fejnek lennie, lehet mogorva, goromba, stb.

Más jellemű paladin: miért ne? Az alap lovagok (Nagy Károly, Teutonok, stb.) is közelebb állnak a LN-hoz, mint a LG-hoz, ezt simán be lehetne vezetni.

Kilhalm

Kilhalm

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1550 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.15, 05:04

Üdv!

nem vágja le rögtön mondjuk a tolvaj kezét mert ellopott valamit

Éppen ezért kell az, hogy lehet más jellem is, nem csak LG. Egy LG karakter (most nyilván karakter függő) nem biztos, hogy ezt kéne tegye. Inkább a rehabilitációban hisz szerintem. Pont az LG felfogás ami ad egy másik esélyt és segítséget hozzá. A LE vagy LN na az már kezeket vagdos.

Nekem bejön a nem LG paladin. Az én szememben ez azt mutatja, hogy az 5E felfogásban már végképpen levetkőzte azt a (szerintem) gyerekbetegségét, hogy jóra és rosszra osztja a settingek lakóit.

Csontrago

Csontrago

New Promethean

• Fórumita
  • 442 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.14, 21:18

Ha már szóba jött a 5e paladin.

Csak én hányok az új "nincs se ethics, se LG aligment, se morals, csak egy kiherélt kód és lehet gonosz is" verziótól? Mert, hát hogy is mondjam. Ez rohadtul nem "a" DnD paladinja. Ezen a ponton rohadtul lehetne inkább "divine champion", és nem paladin. Mert az tényleg működik jóval, gonosszal (amik ugye itt nem személyes megítélések, hanem kozmológiai fogalmak). Bár, ha jól látom az összes bonyolultabb vagy árnyaltabb dolgot szinte kiölték a lore-ból, ami számomra igen taszító.

Nem volt probléma mentes a 2ed és 3.5 se, persze, de ez nekem túl kevés, és túl általános. Valószínűleg azért mert én a kínos aprólékosságba szerettem bele, és ez eléggé erősen pofánvágott. Persze, nem nehéz megoldani. Visszük a mechanikát, és tartjuk a régi loret, de ettől függően nekem nagyon nagy csalódás mind a 4e és az 5e.

Ti hogy látjátok?

A Forgotten Realms világ leírásban is volt már nem csak LG jellemű paladin, Istenségtől függően, szóval annyira nem új keletű a történet. 

Meg azért ott volt az is, hogy ha paladin akart hozni egy játékos akkor mindenki más gondolhatta át, hogy milyen karaktert hoz aki befér egy lovag mellé és nem vágja le rögtön mondjuk a tolvaj kezét mert ellopott valamit. Meg sokszor izzadság szagúvá vált az, hogy miért fog a lovag "kétes" alakokkal közösködni, hiszen nem akar mindenki feddhetetlen elő életű karaktert hozni. 

Szerintem bőven elég annyi, hogy ha valaki paladint hoz akkor vagy törvényes jellemű legyen ( akár gonosz is, hiszen van olyan Isten aki szeret rossz fát tenni a tűzre.) vagy valamilyen jó. 

macmelon

macmelon

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 125 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.14, 21:09

Bocs, nem szándékoztam sértegetni, de hát az ég kék, a fű zöld, a paladin LG, az anti meg CE, ezt álmában is tudja mindenki 14 éves kora óta.

Pontosítok: kék a zöld, és ég a fű.

Egyébként 14 éves koromban még tudtam, de azóta túl sokszor másoltam le a fejemben lévő Rubin-kódexet ahhoz, hogy tévdhetetlen legyek.

Köszi a Bocs-t :)

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 5852 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.14, 20:38

Marvin, te akkor voltál 14 amikor még az AD&D-nek is csak egy kiadása volt. :bezzeg:
Azért nem mindenki ennyire öreg.
  • GothPunk kedvelte ezt

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1890 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.14, 20:34

Bocs, nem szándékoztam sértegetni, de hát az ég kék, a fű zöld, a paladin LG, az anti meg CE, ezt álmában is tudja mindenki 14 éves kora óta.

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6043 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.14, 20:16

Ha már szóba jött a 5e paladin.

Csak én hányok az új "nincs se ethics, se LG aligment, se morals, csak egy kiherélt kód és lehet gonosz is" verziótól? Mert, hát hogy is mondjam. Ez rohadtul nem "a" DnD paladinja. Ezen a ponton rohadtul lehetne inkább "divine champion", és nem paladin. Mert az tényleg működik jóval, gonosszal (amik ugye itt nem személyes megítélések, hanem kozmológiai fogalmak). Bár, ha jól látom az összes bonyolultabb vagy árnyaltabb dolgot szinte kiölték a lore-ból, ami számomra igen taszító.

Nem volt probléma mentes a 2ed és 3.5 se, persze, de ez nekem túl kevés, és túl általános. Valószínűleg azért mert én a kínos aprólékosságba szerettem bele, és ez eléggé erősen pofánvágott. Persze, nem nehéz megoldani. Visszük a mechanikát, és tartjuk a régi loret, de ettől függően nekem nagyon nagy csalódás mind a 4e és az 5e.

Ti hogy látjátok?

Eléggé abba az irányba ment el a D&D a 4. és 5. kiadással, hogy a szabálykönyv tényleg csak szabálykönyv, "érzést", hangulatot nem igazán ad. Olyasmi lett, mint a Savage Worlds és a többi általános rendszer, hogy ad egy jól formálható keretet, minden mást te tegyél mögé. Viszont csak fantasy-ra működik igazán, szemben a többi, valóban általános rendszerrel.

Nekem nincs vele komoly bajom. A jelenlegi kampányban a játékosok élvezik a coolpower-öket, hogy minden kasztnak van mindenféle jósága. De az is biztos, hogy a következő hosszú kampányom nem 5E lesz.

Bulldy

macmelon

macmelon

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 125 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.14, 19:52

Antipaladin az CE, még a hülye is tudja.

Két válaszom van, találd meg, amelyik tetszik:

1. Bocs, ezt eltévesztettem.

2. Teljesen indokolatlanul vagy bunkó, bántó, és kérlek ne tedd!

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4016 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.14, 19:51

Ne feledkezzünk meg a Fu Man Chu sötét művészetéről.

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1890 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.14, 19:35

Antipaladin az CE, még a hülye is tudja.

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]