Ugrás tartalomhoz

Fotó

DnD 5. kiadás

• Válasz írásához lépj be
6546 hozzászólás érkezett eddig

Krynn

Krynn

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1213 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Tegnap, 15:59

Nem a rendszer nem enged elmélyülni a jártasságokban, hanem a kalandozó kasztok - a rendszer nyújt opciókat a jártasságok felerősítésére, csak kasztok és szintek között szétszórva. Semmi akadályát nem látom, hogy a csapat kidolgozza az orvos kasztot, ami ugyan kalandozásra alkalmatlan (pl. nem tud fegyverekkel bánni, nem ért a mágiához, stb.), de orvoslásra advantage-el dob és expertise bónuszt kap, vagy ehhez hasonló kaszt képessége van.

Az, hogy valakinek van jártassága, az általában már többet jelent annál, mint hogy a karakter képes a saját felszíni sebeit ellátni, mert katona volt. Tekintve, hogy összesen 4-5 jártasságot kap egy karakter, szerintem ezek komoly tapasztalatot jelentenek - pl. felcser volt a seregben.

A játék szemlélete szerint aki kalandozó, az már annyi mindent látott/tapasztalt, hogy az alap dolgokhoz anélkül ért, hogy azt fel kéne írni a kalarterlapra. Tud úszni, lovagolni, fára mászni, írni, olvasni, tüzet gyújtani, sebet kötözni, stb. A példában szereplő katonának nem vennék fel medicine-t (ahogy a katona háttér ezt nem is adja meg).

Btw, a játéknak jót tett, hogy szabadabbak/tágabbak a kategóriák, mert több hely jut a játékosi leleményességnek. Ettől függetlenül lehet min-maxolni, eddig a legdurvábban jártasságra kigyúrt karakterem egy redemption paladin volt, aki napi egyszer 10 körig (?) advantage-el dobta (expertise-el) a persuasion-t, 18-as karizmával a bónusza +10 volt, és erre kapott még a parti papjától guidance-t. Így +11-14, advantage-el, és ha sikerült, akkor a tárgyalópartner "charmed" státuszt kapott. Ez 4. szintű partival volt - eléggé "elmélyült", nem?

Módosította Krynn: Tegnap, 16:02

Kilhalm

Kilhalm

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 29 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.10, 21:15

Üdv.

Nekem első bikkre szimpatikus volt az 5E, lehet is vele jot játszani mert az inkánbb ugye a játékot játszok rugalmasságán múlik. Én tudom ajánlani a Pathfinder 2E-t. Az én ízlésemnek jobban megfelel. Ez off: csak a dnd és társai könyveket nem szeretem a hangulatuk miatt. Lélektelen, nem egyéni ízű a képviláguk szerintem. Illetve fiatal célközönségnek is készült, ezért cukik a lények stb. Képvilágra leginkább a Shadow of the Demon Lord jön be. Ami szvsz szintén dnd klón. Én nem szimplán úgy szabályoznám azt, hogy egy képzettség mégis milyen tudást takar adott karakternél, hogy megkérdezném a játékost szerinte tényleg ért-e ehhez a karaktere ha van is képzettsége. Mert mondjuk a gnóm órásmester szerintem ügyesen hatástalanít mechanikus csapdákat de zsebmetszeni azt nem igen tud mint kézműves mester hátterű karakter.

morgorito

morgorito

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 428 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.10, 20:05

Az UTK-s topikból:

Kilhalm:

Teljesen egyetértek. Ha megint 5. kiadást fogunk játszani egészen biztosan háziszabály lesz mind a gyógulásra, rövid és hosszú pihenőkre illetve a képzettségpontokra is.

Alapvetően szintenként 2+INT mód/2-nyi pontban gondolkozok, valamiféle maximummal a szintekhez igazodva. Az alap rendszer nem éppen szimulálja jól a bizonyos dolgokban elmélyülést. -Bőven- túl sokat számít a tulajdonságmódosító.

Emelett valószínűleg érdemes lenne a dolgot egy képzetlenség büntetéssel megfejelni, mondjuk hogy akkor csak a tulajdonság módosító felét kapod meg, lefelé kerekítve.

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6565 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.11.18, 12:53

A DMG-ben van benne, hogy milyen ritkaságú tárgyhoz milyen szintűnek kell lennie. Ezen kívül a mesélő mondja meg, hogy egy adott adott tárgy elkészítésêhez mi kell. (Ha jól emlékszem a sima "plusszos" fegyverhez és páncélhoz semmi.)

Azt érdemes tudni, hogy eredetileg úgy gondolták a készítők, hogy a játékos karakterek nem csinálnak majd varázstárgyakat, így a készítés ára ugyan annyi, mintha megvennék (ami alapesetben szintén nem lehetséges). Később azt mondták - az érthető értetlenkedésre - hogy elkészíteni fele annyiba kerül, mint venni.

Végül a Xanathar's Guide-ban kijött egy használható megoldás, javaslom nézd meg azt.

Bulldy

Dronner

Dronner

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 5488 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.11.18, 10:00

Bocs, ha triviálisat kérdezek, de 5ed-ben hogy készülnek a varázstárgyak? A régi permanency enchant item kombót nem láttam, hogy létezne, vagy csak megint átsiklottam valami felett...

Fefe

Fefe

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 134 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.11.07, 20:01

Colossus slayer: Igen én is így értettem, csak a képesség neve bizonytalanított el.

Koncentráció:

Látom erős letápoling esete forog fent. :)

A koncentrációs varázslatból pedig azét lett 1, hogy ne lehessen felaggatni a karaktereket mindenféle varázslattal. Próbálták a power creepet-et egy kicsit csökkenteni.

Persze, csak elsőre drasztikusnak tűnik, de sokkal könnyebb a mesélőnek is számon tartani.

kunadam

kunadam

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 945 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.11.07, 10:28

Colossus slayer: Igen én is így értettem, csak a képesség neve bizonytalanított el.

Koncentráció:

A név lehet fura, de az van mögötte, hogy egy 1 HD-s goblint nem fogsz körökig +1d8 sebzéssel csapkodni, mert előbb kinyúl. De egy óriás (mondjuk maradjunk a dombinál) 105 hp-jánál már jól fog jönni ez a bónusz.

A koncentrációs varázslatból pedig azét lett 1, hogy ne lehessen felaggatni a karaktereket mindenféle varázslattal. Próbálták a power creepet-et egy kicsit csökkenteni.

Fefe

Fefe

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 134 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.11.07, 10:01

Ranger kaszt képesség kérdés:

"Colossus Slayer. Your tenacity can wear down the most potent foes. When you hit a creature with a weapon attack, the creature takes an extra 1d8 damage if it's below its hit point maximum. Vou can deal this extra damage only once per turn."

Ez azt jelenti, hogy akkor van bónus sebzés ha az ellenfél nincs már max. HP-ban?

Egy másik:

A Concentration hatóidejű spellekből hány lehet aktív egyszerre? (Egy?)

Igen, és igen.

A Colossus slayer pontosan azt jelenti, hogy nem max-hps lényre turnönként egyszer többet sebzel.

A concentration hatóidő pedig a következő esetekben törik meg:

- ha eszméletedet veszted
- ha lejár a maximális megjelölt időtartam (pl. koncentráció, max 10 perc)
- ha sebződsz, és elrontasz egy Állóképesség mentődobást (DC 10 vagy a sebzés fele, amelyik nagyobb)

- ha elvarázsolsz egy másik, koncentrációs hatóidejű varázslatot.

Koncentráció:

Kösz a választ!

Glowface

Glowface

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2937 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.11.07, 09:17

"Colossus Slayer. Your tenacity can wear down the most potent foes. When you hit a creature with a weapon attack, the creature takes an extra 1d8 damage if it's below its hit point maximum. Vou can deal this extra damage only once per turn."

Ez azt jelenti, hogy akkor van bónus sebzés ha az ellenfél nincs már max. HP-ban?

Egy másik:

Igen, és igen.

A Colossus slayer pontosan azt jelenti, hogy nem max-hps lényre turnönként egyszer többet sebzel.

A concentration hatóidő pedig a következő esetekben törik meg:

- ha eszméletedet veszted
- ha lejár a maximális megjelölt időtartam (pl. koncentráció, max 10 perc)
- ha sebződsz, és elrontasz egy Állóképesség mentődobást (DC 10 vagy a sebzés fele, amelyik nagyobb)

- ha elvarázsolsz egy másik, koncentrációs hatóidejű varázslatot.

Fefe

Fefe

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 134 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.11.07, 07:38

Egy másik:

kunadam

kunadam

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 945 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.11.01, 22:03

A legtöbb errata szóhasználat egységesítés és pontosítás, szóval nyugodtan belerakható a magyar szövegbe, úgyse fogja senki visszafordítani angolra, hogy kimutassa, hogy bizony ez még a 2019 augusztusi errata előtti vagy utáni állapot. Amúgy sem értem, hogy lehetne nem a legfrissebbet használni (de az egész licencing jog magas nekem)

Krynn

Krynn

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1213 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.10.31, 00:02

Az errata összesen 3 oldal, annak is a nagyobbik fele olyan apróságokra tér ki, aminek nincs gyakorlati jelentősége. Szóval azért hibás szarnak nem nevezném az eredetit sem.

Kíváncsi leszek, hogy amit a homályos megfogalmazás miatt eddig csak Sage Advice alapján használtunk, ott magyar szöveg mennyire fog majd odaállni valamelyik értelmezés mellé - vagy direkt magyarul is rosszul fogalmazzák meg, hogy kétértelmű maradjon? :)

kukac

kukac

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1013 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.10.30, 21:28

az mondjuk elég idióta hozzáállás egy kiadótól, ha fordításnál nem a javított verziót engedi, hanem a hibás sz@rt .. -.-

Az utolsó errata 2018 novemberében jelent meg (tehát egy éve), ha a tárgyalás/végső licensz aláírás korábban történt, akkor a korábbi verzió lesz benne. Ha jól látom, az első errata 2016 májusában jelent meg, tehát elég szép a skála, de a Tuan valószínűleg meg tudja mondani, melyik verziót licenszelték (ha akarják).

EDIT: Sőt, nem is az aláírás dátuma számít, hanem a konkrét licensz milyen verziót enged.

Módosította kukac: 2019.10.30, 21:29

Shiwo

Shiwo

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 776 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.10.30, 21:21

az mondjuk elég idióta hozzáállás egy kiadótól, ha fordításnál nem a javított verziót engedi, hanem a hibás sz@rt .. -.-

wisp

wisp

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 103 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.10.30, 15:36

Lehet olyanra gondolnak, hogy nem szerepjátékosonak/DND-seknek odaadják, és megnézik, hogy ugyanúgy értelmezik-e a szabályokat, tehát logikailag is értelmes a fordítás. Ez főleg azért (is) lehet fontos, mert FB-n írták, hogy nem az utolsó erratázott verziót fordítják, hanem egy korábbit, ezért szándékosan hibás könyvet kell kiadniuk - hacsak nem sikerül módosítaniuk a szerződést, hogy eleve javított verzió jelenhessen meg. Ha pedig az eredeti angolban el van írva valami (pl.: "in" helyett "on", vagy ilyesmi), akkor érdemes lehet teszteltetni a fordítást/értelmezést halandókkal is.

Ja, ez mondjuk jogos, hogy nem csak a szabályokat, de a fordítást is érdemes letesztelni :)

kukac

kukac

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1013 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.10.30, 13:39

Lehet olyanra gondolnak, hogy nem szerepjátékosonak/DND-seknek odaadják, és megnézik, hogy ugyanúgy értelmezik-e a szabályokat, tehát logikailag is értelmes a fordítás. Ez főleg azért (is) lehet fontos, mert FB-n írták, hogy nem az utolsó erratázott verziót fordítják, hanem egy korábbit, ezért szándékosan hibás könyvet kell kiadniuk - hacsak nem sikerül módosítaniuk a szerződést, hogy eleve javított verzió jelenhessen meg. Ha pedig az eredeti angolban el van írva valami (pl.: "in" helyett "on", vagy ilyesmi), akkor érdemes lehet teszteltetni a fordítást/értelmezést halandókkal is.

wisp

wisp

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 103 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.10.30, 13:08

Fura, hogy tesztelést írnak, remélem, nem terveznek a fordítás részeként "belejavítani" az eredeti szabályokba, ahogy tudtommal pl. a d6 Star Warsal megesett. Gondolom ez inkább amolyan marketinges nyilvános játék lesz, ami teljesen jó húzás, csak furának érzem a kifejezést egy évek óta nemzetközi használatban lévő rendszer honosítása kapcsán.

Módosította wisp: 2019.10.30, 13:08

Krynn

Krynn

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1213 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.10.30, 10:53

Ez nagyon jó hír. Engem mindig zavart az asztal körüli hunglish, meglátjuk milyen lesz a játékosok könyvének fordítása, és ha igényes, akkor szívesen megveszem, hogy meghonosodjanak a társaságban magyar kifejezések.

A kalandmesterek könyve/szörnyek könyve/xanathar annyira már nem izgat, mivel azokat csak elvétve vesszük elő játék közben, és mivel mindenki jól beszél nagolul, ezért ezekben a ritka esetekben teljesen jól elvagyunk az angol kiadvánnyal - tehát csak emiatt nem venném meg újra.

Ami engem a játékosok könyvén kívül még érdekelne, ha kalandmodulokat adnának ki magyarul. Minőségileg más magyarul olvasni/elmondani a hangulatkeltő leírásokat, mint angolul. Plusz ellentétben egy mesélők könyvével/bestiáriummal ott garantáltam át kell olvasnom többször a teljes kiadványt, ami még jó angoltudással is érezhetően fárasztóbb, mint magyarul olvasni.

Módosította Krynn: 2019.10.30, 10:53

Garaboncias

Garaboncias

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1022 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.10.29, 21:03

No, itt a Tuan közleménye, úgyhogy a hivatalossá válással akár át is költözhet ide a téma a csevejtopikból:

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2504965602892049&id=125888054133161

"Kedves olvasóink, játékosaink!
Kiadónk életében nem is olyan rég újabb komoly fordulat következett be. Hosszas tárgyalási folyamat után a nyár elején sikerült leszerződnünk a DnD 5. kiadásának jogtulajdonosával, hogy magyar nyelven megjelenthessük a játékot. Eddig azért nem tettük közzé a jó hírt, mert biztosra akartunk menni, hogy mire a nagyérdemű elé állunk vele, addigra a megfelelő fordító/szerkesztő/lektor csapat a rendelkezésünkre áll, esetleg már valamiféle kész anyagunk is van.
Örömmel jelenthetem be, hogy nem csak, hogy összeállt a csapat, de igen jól haladnak, így terveink szerint a jövő év új kiadványoktól lesz hangos.
Az első félévben biztosan napvilágot lát a Játékosok kézikönyve, majd ezt követően hat hónapon belül a Kalandmesterek könyve, a Szörnyek könyve. Ezzel párhuzamosan megjelentetünk világkiegészítőket (Xanathar...), illetve kampány(modul) kiegészítőket, ahol figurákkal és egyéb termékekkel is a nagyérdemű elé állunk majd.
Bízunk benne, hogy ahogy kiadónk ehhez a feladathoz is felnő, és a közösség segítségével a tesztelések során valami igazán jót és egy jó játékos közösséget sikerül kialakítani.
Egyelőre még nem tudunk bővebben nyilatkozni a tesztkörök kezdeti időpontjáról, de a terveink szerint január végén, február elején már meg is hirdetjük a tesztek időpontját.

Köszönjük az eddig felénk tanúsított bizalmatokat, igyekszünk rászolgálni. :)"

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 8215 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.10.27, 21:17

Tuan kiadó megosztott pár rejtelmes fantasy-képet a fészen, pletykálják, hogy DnD5 fordítás várható.. majd kiderül, lehet nagyobb a füstje mint a lángja és csak képregények lesznek vagy valami más, de gondoltam megemlítem.. 

A Facebook-poszt alatt írnak pár részletet. Idézem:

- A jelenlegi terveink szerint miniálisan 9 kaidvány érkezik, viszonylag feszes tempóban.  ;) Nem állunk meg a Starter pack-nál. :)

- Tárgyalunk az erraták kapcsán. Ha minden jól megy ez egy ráncfelvarrott verzió lesz. :)

- A fordító, a szerkesztő és az olvasószerkesztő is aktív mesélő/játékos. ;)

- A kifőzés idei volt, a tálalás a következő év első harmada körül várható. :)
- Kedden érkezik a mindenre kiterjedő, hivatalos bejelentésünk.  ;)

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]