Ugrás tartalomhoz

Fotó

DnD 5. kiadás

• Válasz írásához lépj be
6182 hozzászólás érkezett eddig

aluminiumtrioxid

aluminiumtrioxid

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1587 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.06.05, 23:36

Na, essünk neki.

Milyen lett a modul?

Jó. Ha értékelni kellene, nagyjából a Rubin Csillag környékére lőném be – jól összerakott, gördülékeny, könnyen mesélhető anyag; ami jó benne, az nem annyira jó, mint a Szelesszirtben, viszont nincs is vele annyi meló (pontosabban: még annyi meló sincs vele, mint a Szelesszirttel). Otthoni játékban sokkal könnyebben használható, mint a Leszámolás (ahol benne van az emberben, hogy jobb lenne a karakterek és ellenfeleik közti kapcsolatot tényleges játékban elmélyíteni, ahelyett, hogy kézhez kapják az „itt van Béla, te őt nagyon utálod, válaszd ki, miért” háttértörténetet és az előre megírt opciókat), és nincs meg benne az a hatalmas „úristen, ebből mi lehetett volna”, mint a Merényletben (ha egyszer nagyon sok időm lesz, lehet, hogy erről bővebben is írok). Emellett vannak benne jelentős és előremutató változtatások a versenymodul-formátumot tekintve, amik remélem, hogy a továbbiakban is megmaradnak, és a nyomozós rész sokkal összeszedettebb, mint a Merénylet esetén.

Alu, te mindig elkezded ezeket a kritikákat, aztán sose fejezed be őket. Mi a garancia arra, hogy most többet kapunk egy-két részkaland leírásánál?

Ööö…

Ez egy övön aluli kérdés. De jogos.

Egyrészt az, hogy a modul kellemesen rövid – négy részkaland, plusz a végjáték, ami a korábbiakkal ellentétben kőkemény három oldalon terjeszkedik. (Úgy tűnik, a szervezők pontosan tudják, mennyire lélekölően el tudnak húzódni a magas szintű D&D-harcok…)

Másrészt az, hogy a lelkesen beharangozott Szelesszirt-írásommal ellentétben („kaptok egy leírást a modulról, plusz tapasztalatok a versenyjátékról, plusz tapasztalatok az otthoni játékról, plusz az általam eszközölt változtatások listája”) – amiből aztán nem lett semmi – ezt még az otthoni játék előtt akarom megírni, amikor úgyis muszáj foglalkoznom a modullal. Ennyi erővel meg akár le is írhatom a benyomásaimat olvasás közben.

(A Szelesszirtet még lehet, hogy befejezem valamikor – arra ugyan már egyáltalán nem emlékszem, mi a fene történt, de hálistennek vannak felvételeink.)

Bevezető

Háttér: a választás egész érdekes. Na nem azért, mert még soha nem láttunk sárkány-kultistákat (basszus, ez az első magas szintű D&D-kaland a HH-n, a sárkányok szinte borítékolhatóak voltak), hanem azért, mert a sárkánymotívum ellenére a karakterek főleg élőholtas-apokaliptikus dolgok után fognak nyomozni a kaland nagy részében. Mivel sárkányokat mesélni eszméletlen szívás, ezt a magam részéről csak támogatni tudom.

Ezt rövid ismertető követi a kaland alaptörténetéről (nincs túlbonyolítva), majd az egyes részkalandok rövid összefoglalása (fölösleges most foglalkoznunk velük).

A különleges szabályok azonban annál érdekesebbek. A „táp pontok” hivatottak gondoskodni arról, hogy a harcokat gyorsan és hatékonyan befejező csapatok a továbbiakban nagyobb, míg a sokat szenvedő, gyengén optimalizált társaságok kisebb kihívásokkal nézzenek szembe. Most túl azon, hogy a versenyjátékot ez mennyivel fairebbé teszi (meg élvezetesebbé is – végre nem kell minden harcot lebutítani a leggyengébb csapatok által is teljesíthető szintre), ennek az igazi haszna szerintem otthoni játék során jön elő, ahol pl. nonstandard játékosszám esetén nem kell újraszámolni az encounter budgeteket és módosítani a szörnystatokon, hanem rá lehet hagyni a modulra, hogy az első keményebb összecsapás után majd belövi, milyen nehézség felel meg a csapatnak.

A pihenők most nem pontvesztéssel/random csúnyaság elleni dobással, hanem max HP-csökkenéssel járnak, ahogy a karaktereket egyben tartó mágia lassan elillan. Az alapötlet és a megvalósítás is kifejezetten tetszik, bár otthoni játékban valószínűleg inkább időlimitekkel fogok élni (mondjuk 3 nap Tenebrus megjelenéséig, a karakterek max HP-ja 12 óránként csökken 5%-kal – kényelmesen elég ahhoz, hogy legalább három szálat felgöngyölítsenek, sőt, ha nagyon ügyesek, akár a tervezettnél lényegesen több max HP-val mehetnek sárkányt ölni).

Az új inspiráció-szabályok fairek, bár nekem még mindig a Rubin Csillag megoldása a kedvencem (a Leszámolás szoros második).

A dinamikus nyomok emlékeim szerint már a Jo’Hara sorozatban is felbukkantak, szóval ezt nem igazán tudom újdonságként elkönyvelni, de alapvetően szerintem egy jól működő, koherens narratívát eredményező rendszerről van szó. Mondjuk négy részkaland mellett szerintem nem lett volna ördöngösség azt megoldani, hogy mindenhol különböző nyomok legyenek, de bármely kettő (esetleg három, ha már úgyis annyi kell a jó befejezéshez –a  rossz esetén pedig tökmindegy, mire jönnek rá, mert úgyis házhoz jön a gyík a pofonért) kombinációja alapján össze lehessen rakni a képet.

Ezt másfél oldal követi a választható hátterekkel, amik igazából teljesen fölöslegesek (a modul úgyse kezd velük semmit, otthoni játékban meg a mesélőnek úgyis a csapathoz kell igazítania).

Legközelebb innen folytatjuk a nyitány és Újhon leírásával.

• Glowface és Garaboncias kedveli ezt.

Garaboncias

Garaboncias

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 676 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.06.03, 09:27

Az új hivatalos modul Waterdeepben játszódik, 1-5. szintre írt városi kalandnak ígérkezik:
http://dnd.wizards.com/products/tabletop-games/rpg-products/dragonheist

Mint sejtettem, ez csupán az első része lesz egy több könyvből álló kampánysorozatnak. Waterdeep mellett vár majd ránk Skullport, Undermountain és Halaster! Egészen a 20. szintig vihetjük majd a karaktereket. De hamarosan többet fogunk tudni...

Módosította Garaboncias: 2018.06.03, 09:30

Garaboncias

Garaboncias

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 676 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.06.02, 08:00

Az új hivatalos modul Waterdeepben játszódik, 1-5. szintre írt városi kalandnak ígérkezik:
http://dnd.wizards.com/products/tabletop-games/rpg-products/dragonheist

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6226 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.05.31, 14:36

Én meg nem voltam.

Bulldy

aluminiumtrioxid

aluminiumtrioxid

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1587 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.05.31, 09:26

Az egynapos játék milyen volt? Élmények? Glowface, Bulldy? Alumínium trioxid olyan jókat ír. :) Milyen volt? Hosszú? Nehéz?

Jó volt, majd írok róla.

Glowface

Glowface

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2861 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.05.31, 07:11

Az egynapos játék milyen volt? Élmények? Glowface, Bulldy? Alumínium trioxid olyan jókat ír. :) Milyen volt? Hosszú? Nehéz?

Még próbáljuk kiheverni! :D
Én jó hangulatú, pörgős, kellő hosszúságú, jó játéknak értékeltem, a játékosi visszajelzések begyűjtése még folyik. :)

A hétvégén az utolsó hibajavításokat áttolom a kalandon, utána küldöm is az LFG.HU-nak közzétételre, szóval lehet majd bújni. 

nornwarrior

nornwarrior

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 271 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.05.31, 05:38

Kaloz

Kaloz

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1007 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.05.08, 13:29

Biztos 5e? Mert én láttam 3.5 SRD fordítást, de nem volt teljes.

Mert ha te láttál már 3.5 SRD fordítást, az kizárja az 5e fordítás létezését?

Nem, de megmagyarázhatja miért nem találja.

kukac

kukac

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 651 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek
   3                              

Kelt 2018.05.08, 12:39

Mert ha te láttál már 3.5 SRD fordítást, az kizárja az 5e fordítás létezését?

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6226 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.05.08, 12:38

Kun Ádám - féle D&D3.5E magyarul:

http://ramet.elte.hu/~kunadam/rpg/srdmain.html

Bulldy

Kaloz

Kaloz

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1007 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.05.08, 12:33

Garaboncias

Garaboncias

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 676 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.05.08, 10:27

Helló!

Már többen is mondták, hogy van DND5 basic magyar kalózfordításban, meg régebben még meg is találtam egy (talán facebook) csoportot, ahol a DND5 SRD magyarítását csinálták.

De most egyáltalán nem találom egyiket sem.

Tud valaki segíteni ebben?

Köszi!

5e Basic magyar kalózfordítása:

https://drive.google.com/drive/u/0/folders/0B3SdBKkCTbYsSXJ5MGNKNktIQ1E

Az 5e SRD magyarításával még nem találkoztam, de ne tartsa senki se magába, ha létezik ilyen! ;)

• NoiseEHC kedvelte ezt

NoiseEHC

NoiseEHC

Logikarendőrség

• Fórumita
  • 643 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.05.08, 09:56

Helló!

Már többen is mondták, hogy van DND5 basic magyar kalózfordításban, meg régebben még meg is találtam egy (talán facebook) csoportot, ahol a DND5 SRD magyarítását csinálták.

De most egyáltalán nem találom egyiket sem.

Tud valaki segíteni ebben?

Köszi!

Glowface

Glowface

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2861 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.04.20, 13:33

Sajnos ez már úgy lett kiírva, hogy nem, szóval akkor ezúttal nem. 

aluminiumtrioxid

aluminiumtrioxid

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1587 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.04.20, 10:11

XGE-ből a featek is jöhetnek?

morgorito

morgorito

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 207 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.04.19, 18:26

A Sword and Board esetében van rá feat ami pajzzsal is engedi egészen pontosan: "You can perform the somatic components of spells even when you have weapons or a shield in one or both hands." 

nem egészen vágom, h mit értesz "Sword and Board" alatt, de ilyen szöveg egyedül a War Caster alatt szerepel, feltételezem, hogy arra gondoltál

Sword and Board= Egykezes fegyver + pajzs, angol szleng. És igen, a war casterre gondoltam. Bocs ha félreérthető volt.

Shiwo

Shiwo

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 685 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.04.19, 17:27

A Sword and Board esetében van rá feat ami pajzzsal is engedi egészen pontosan: "You can perform the somatic components of spells even when you have weapons or a shield in one or both hands." 

nem egészen vágom, h mit értesz "Sword and Board" alatt, de ilyen szöveg egyedül a War Caster alatt szerepel, feltételezem, hogy arra gondoltál

Glowface

Glowface

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2861 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.04.19, 16:38

Persze, működik a kétkezes fegyver pillanatra félkézzel elengedése. Nekem is mindig triviális volt.

Persze, a mesélőd nem biztos, hogy egyetért majd. Akkor meg kell neki mondani, hogy te már istenbizony előre leegyeztetted a szervezőséggel!

morgorito

morgorito

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 207 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.04.19, 11:29

A szabálykönyv annyit ír,hogy legalább egy szabad kéz kell a somatic és material komponensű varázslatokhoz (egy elég mindkettőhöz, azt is írja..)

Kétkezes fegyverhez annyit ír,hogy a használatához két kéz kell.

A jelek szerint nem mindenkinek tűnik evidensnek, hogy ha épp nem használja a kétkezes fegyvert, akkor nincs a kezéhez ragadva, meg tudja tartani egy kézbe, és a szabad kezét már tudja varázslásra használni.

Használat meg az az akció,amikor támadásra használom..

De szerintem az is magától érthetődő kell legyen, errata és egyebek nélkül, hogy ha nincs harc vagy egyéb stresszhelyzet, akkor egy kardos-pajzsos karakter is tud varázsolni, mert simán elteszi előtte a pengét vagy letámasztja a pajzsát.

HH-hoz nincs közöm, de én nem szívesen játszanék olyan mesélőnél, akinek ehhez külön leírt szabály kell és az is fura lenne,ha a hívatalos erratát nem fogadják el, szerintem az újabb nyomtatásokban már eleve így szerepel..

Félreértés elkerülése végett, én 100%-ig egyetértek veled, de sajnos ennek kellett akkora problémának lennie, hogy az Errata külön kitért rá. Van kettő cantrip aminek konkrétan része egy fegyveres támadás is, itt felmerülhet az egy kéz/két kéz probléma de szerintem eléggé egyértelmű, hogy egy olyan varázslat ami konkrétan tartalmaz egy támadást is, végrehajtható fegyverrel a kézben.

A Sword and Board esetében van rá feat ami pajzzsal is engedi egészen pontosan: "You can perform the somatic components of spells even when you have weapons or a shield in one or both hands." (egy kicsit pongyola a fogalmazás). Ez alapján érveltek páran amellett, hogy "ha van rá feat, akkor biztosan nem lehet alaphelyzetben".

Viszont, mivel "verseny" úgy érzem jobb megkérdezni, mint ott rájönni arra, hogy a kedves EK karakter nagyjából semmit nem képes csinálni.

Módosította morgorito: 2018.04.19, 11:30

Shiwo

Shiwo

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 685 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.04.19, 09:22

A szabálykönyv annyit ír,hogy legalább egy szabad kéz kell a somatic és material komponensű varázslatokhoz (egy elég mindkettőhöz, azt is írja..)

Kétkezes fegyverhez annyit ír,hogy a használatához két kéz kell.

A jelek szerint nem mindenkinek tűnik evidensnek, hogy ha épp nem használja a kétkezes fegyvert, akkor nincs a kezéhez ragadva, meg tudja tartani egy kézbe, és a szabad kezét már tudja varázslásra használni.

Használat meg az az akció,amikor támadásra használom..

De szerintem az is magától érthetődő kell legyen, errata és egyebek nélkül, hogy ha nincs harc vagy egyéb stresszhelyzet, akkor egy kardos-pajzsos karakter is tud varázsolni, mert simán elteszi előtte a pengét vagy letámasztja a pajzsát.

HH-hoz nincs közöm, de én nem szívesen játszanék olyan mesélőnél, akinek ehhez külön leírt szabály kell és az is fura lenne,ha a hívatalos erratát nem fogadják el, szerintem az újabb nyomtatásokban már eleve így szerepel..

Módosította Shiwo: 2018.04.19, 09:24

• aluminiumtrioxid kedvelte ezt

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]