Ugrás tartalomhoz

Fotó

DnD 5. kiadás

• Válasz írásához lépj be
6207 hozzászólás érkezett eddig

iceride

iceride

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 3645 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.02.03, 10:55

(OFF)Ne vicceljetek, az utóbbi hetekben hússzor annyi olyan hozzászólás született, ami legalább halványan érdekel, mint előtte! :)
Ez azt mutatja, hogy van némi várakozásteljes izgalom. :)
Én optipista vagyok.(/OFF)

Sphynx

Sphynx

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 909 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.02.03, 08:44

(OFF)Bár nem olvasok minden topikot, a M* reboot óta nem láttam ekkora életet a fórumon. Bízom abban, hogy előbb-utóbb olyasmin is lehet vitatkozni, ami engem is érdekel, mert én sem akarok kimaradni a jóból...(/OFF)

(OFF)Ja és az értelme is pont annyi mint a M* topiknak. :rohog: (/OFF)

Ynas_Midgard

Ynas_Midgard

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1067 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.02.03, 08:37

(OFF)Bár nem olvasok minden topikot, a M* reboot óta nem láttam ekkora életet a fórumon. Bízom abban, hogy előbb-utóbb olyasmin is lehet vitatkozni, ami engem is érdekel, mert én sem akarok kimaradni a jóból...(/OFF)

Sanctus

Sanctus

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 994 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.02.01, 17:29

Ezt vagy huszadszor olvasom vádként, bár még egyetlenegyszer sem találkoztam vele valójában. Le kéne szállni erről.

D&D hivatalos facebook csoportja, rpgbloggers. Itt ritkán. De más is ritkán van itt.
Fura érzésem van, attól, hogy kiálltam egy magát tévesen dominánsnak tartó vélemény ellen (Nem az, hogy a 4e rossz, szarok mások ízlésére, hanem, hogy egy játék über alles lehet, s hangoztatja, s harcol, s beszól. Értem?), én lettem az, aki meg akarja téríteni a többieket, s véres nerd-ként jelenek meg.

Ilyenkor annyira utálom a D&D-t.

(OFF)Orastes, te tényleg mindenkit ismersz.(/OFF)

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4242 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.02.01, 15:03

A designeri döntések konkrétan befolyásolják a játékok szabályait, prezentálását, háttereit, kiegészítőit, a játékosok elvárásait, a csapatok szociális dinamikáját, a szélesebb közösséget és - igen, igen - közvetve és közvetlenül a játékélményt is. Ez pedig már számít, aztán ki higgadtabban reagálja le, ki nem.

Attila

Attila

Banned

• Fórumita
  • 4235 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.02.01, 14:39

mindössze azt nem értem, mire föl megy ez az "edition war" és mi az egésznek az értelme? :he:

Nem csoda, ha nem érted, a nerdrage útjai kifürkészhetetlenek...

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6124 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.02.01, 14:24

mindössze azt nem értem, mire föl megy ez az "edition war" és mi az egésznek az értelme? :he:

Caint ezer éve ismerem, még az előttről, hogy az rpg.hu oldalra regeltem volna, és korrekt, bár néha különc figurának ismertem meg, aki alapvetően normális. Hétvégén játszani fogok nála, Pathfindert. :nos:

Sanctust is ismerem, bár nem olyan régóta, és őt is normálisnak és korrektnek tartom, nála pedig 4E-t játszom. :nos:

szerintem ez a vita eljutott a személyeskedésik, és értelme már nem sok van, főleg, mivel egy olyan leendő kiadásról van szó, amiről csak nagy vonalakban vannak infók.

seti

seti

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 912 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.02.01, 14:07

saját csoport fényezése (Pf az isten)

Ezt vagy huszadszor olvasom vádként, bár még egyetlenegyszer sem találkoztam vele valójában. Le kéne szállni erről.

Én szoktam emlegetni, hogy nekem nagyon bejött a Pathfinder, de ettől még nem fényezem sem magam, sem pedig a rendszert. Egyszerűen jobban tetszik, mint az eredeti 3.X. A 4E-nél meg százszor jobb az én szememben.
A 3.X-re épülő játékokból van, ami tetszik úgy ahogy van, pl.: Conan, Midnight, Star Wars, sőt még a MAGUS D20-as változata is tetszett.
Nem bántásképpen mondom, de szerintem a Kard és Mágiát mintha többen dicsérnék, mégse teszi szóvá senki, és nem nevezik őket csoportnak. Én meg elfogadom, ha valakinek az tetszik. Ízlések és pofonok, kinek mi tetszik. Ennyi, nem kell túlragozni.

Az új kiadás meg ha jobb lesz, mint a 4E, akkor kipróbálásra kerül, ha nem hát maradnak a kedvencek. Bár szerintem kizárt egy olyan rendszer, amiben mindenki megtalálja a neki tetsző dolgot. Ne legyen igazam, de nem bízok ebben.

seti

seti

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 912 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.02.01, 13:56

Szóval volt általános negatív közvélemény, amely nem észérvekre épült, hanem szóbeszédekre...

Nos, valójában szerintem ez erőesen eltúlzott állítás.

Én magam nem szóbeszédekből, hanem az alapkönyv elolvasása után éreztem meglehetős tanácstalanságot, hogy akkor ez most mi a fene?
Aztán ki is próbáltam, és bár nagy baj nem volt a játékkal, az álatlános 'fogalmamsincs miez de nem D&D' érzésem megmaradt.

Éppen ezért én egyáltalán nem tartom különösnek, ha ezt más ember is ugyanígy átélte. Nem kell ehhez ködös összeesküvéselmélet a szóbeszédalapú renomélerontásról. Egyszerűen belenézel az alapkönyvbe, látod, hogy 'ez nem D&D', becsukod.

A Pf sem D&D. Az Ad&d esetleg.

Érdekes, mert szerintem a PF D&D-bb, mint a 4e. A 3e is az, a PF meg egy felturbósított 3e-re hasonlít.

Detto.

iceride

iceride

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 3645 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.02.01, 09:48

Én nem értem, hogy lehet azt mondani, hogy a harmadik kiadás dnd-sebb mint, a negyedik. Vagy egyáltalán rámutatni egyikre, hogy ez nem dnd, nade amaz! Mi bajotok van emberek, mondjátok már el? :titanic:

Elmondom. Majd huszonöt éve játszom D&D-t, de a 4e semmilyen szempontból nem hozza azt az összérzést, amit 25 év alatt a D&D-vel azonosítottam.
Egy olyan autó, amelyikben fejjel lefelé ülsz az ülésben (bár meglepően kényelmes, és nem okoz gondot), kormányváltós, az indexet nyomógombbal lehet aktiválni, a rádió az ülésbe van építve, kizárólag pink színben kapható és általában minden teljesen más benne, mint eddig, még ha a neve ugyanaz is.

saját csoport fényezése (Pf az isten)

Sanctus

Sanctus

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 994 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.02.01, 08:12

Érdekes, mert szerintem a PF D&D-bb, mint a 4e. A 3e is az, a PF meg egy felturbósított 3e-re hasonlít.

Ha lesz időm, akkor majd megpróbálom kifejteni hosszabban kifejteni, hogy hol vannak a játéktechnikai különbség a d20 és a 4e között. De röviden: Sokkal fontosabb lehet a mozgó nehézségi szint (emelkedő AC), s a 40 szintes, általános bónusz (minden 2. szinten +1 a támadóhoz) a kötött, 20 szintes fejlődéssel szemben (adott kasztok, minden szinten +1 támadó). A d20 annyibban más mint a D&D, hogy nagyon hamar lehet benne 6 szintnyi bónuszt is összeszedni feat-kből, ami nagyon jó korai szinteken, később viszont már nincs hova fejlődni. A 4e nagyon jó abban, hogy folyamatosan van kihívás, s a DM is játszhat, de nincs "valódi" fejlődés. Ez világít rá, hogy a D&D alapvetően A szerepjáték még, maga korlátozott eszközeivel, a d20 inkább szimuláció, ami segíti a játékosok elképzeléseit megvalósítani a szabályrendszerben, de hamar elinflálódik, a 4e pedig egy ízig-vérig játék, de emiatt a rendszer sokat veszt a klasszikus D&D-ből és korlátozza a játékosokat. Olyen ez mint egy skála, ha elindulsz egy irányba, eltávolodsz a kiinduló környezettől.

(Nem hiszem, hogy ezeket a különbségeket képesek lesznek átlépni az 5e-ben.)

De nekem mind a háromban sikerült D&D-t mesélnem, s visszaadni azt az élményt amit kerestem, viszont tény, hogy sok területen nagyon másképp játszunk, s emiatt nézünk furcsán egyes rendszerekre. (Power nem ér, at-will, encounter, daily bevalottan a klasszik D&D-ből jön.)

Még egy utolsó megjegyzés a Edition-war-hoz. Nekem olyan érzésem van, mintha ungarische politikát olvasnék néha, apró megjegyzések (átálló grafikusok :nemertem: , átpártoló fejlesztők), jövőféltés (mi lesz a következő generációval?), saját csoport fényezése (Pf az isten) stílusú kommentek uralják a fórumot. Úgy érzem, hogy pártokká tömörültek a játékosok, s így már nem az esetleges észérvek, hanem a csoportfolyamatok mentén érvelnek. S ez nekem nem tetszik.

pp_lord

pp_lord

Lapka Malac

• Fórumita
  • 697 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.02.01, 07:59

Én nem értem, hogy lehet azt mondani, hogy a harmadik kiadás dnd-sebb mint, a negyedik. Vagy egyáltalán rámutatni egyikre, hogy ez nem dnd, nade amaz! Mi bajotok van emberek, mondjátok már el? :titanic:

Cain

Cain

Walkin' Dead

• Fórumita
  • 1278 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.02.01, 02:41

Elnézést, hosszú lesz...

Pathfindernek is nagy része rég készen volt, mikor megkezdődött az open-playtest és ott is kész anyagokat adtak ki tesztelésre, mégis a közönség jó része lefosta a bokáját a gyönyörtől, hogy open-playtest van. Másrészt attól, hogy a core meg van, még alaposan le kell tesztelni ami ráépül, nehogy megint olyan errata (bocsánat, update) dzsungellel kelljen szembesülni kiadás után hónapokkal, mint 4e-nél. A rajongók erre kiválóan alkalmasak, egyrészt mert több szem többet lát, másrészt mert ingyenes.

Amúgy is, hülyeség lenne azt várni, hogy majd az alapoktól kezdve, a nulláról építenek a fanok véleménye alapján egy rendszert, mert az a büdös életbe nem jönne össze. :)

De ha nem az lenne, akkor is 90%-ban azok vesznek részt benne akik eddig is WotC vásárlók (4e fanok) voltak, márpedig ez így kevés.

Mivel tudod ezt a számot alátámasztani találgatáson kívül? Fórumokat és különböző oldalakat olvasgatva nekem inkább az jött le, hogy elég széles réteget érdekelt, köztük szép számban olyanok, akik nem kedvelték a 4e-t. Másrészt attól, hogy valaki 4e fan, még nem jelenti hogy csak arra a kiadásra van lekorlátozva az érdeklődése, az tartja non plus ultrának.

Első kérdés : természetesen nem várom azt hogy a nagy semmit adják ki tesztelésre. Azt hiszem a látszólagos arányokkal van gondom. Amint az első komolyabb módosítás megtörténik a játékosok visszajelzései alapján természetesen elismerem a tévedésem. (azt meg készségesen elismerem most is hogy pesszimistán állok a dologhoz)

Második kérdés : Ez csak a személyes véleményem ill. tapasztalatom a külföldi fórumok alapján. És itt nem az általános internetes felbuzdulásra gondoltam, hanem hogy kik azok akik a WotC és közeli (pl Enworld) fórumokra írnak.

Félreértés ne essék, én örülök neki hogy a 4e fanok aktívan részt vesznek a fórumokon. Sajnos az 1-3e kiadás hívei nekem úgy tünik kevésbé, és ezzel (ha ténylg komolya a playtest/visszajelzésekre figyelés) maguk determinálják hogy ne nekik tetsző dolog készüljön. Másrészt viszont a WotC hibája is ha az eddigi elefántcsont-torony helyett a saját kerti-partijukat már reprezentatív mintának tekintik.

Jah, ezt már ismerem.
Állítás 1.:
Bizti csak 4e játékoskat kérdeznek meg, a weboldalon lévő kérdőív 4e játékosoknak szól.
Állítás 2.:
Utálom azokat, akik nem olyan királyak, mint én.
Konklúzió:
Utálom majd azt is, amiről még semmit se tudni, s a D&D 4e weboldal olvasói, meg amúgy is, az 5e csak egy szánalmas próbálkozás, hogy megfejjék azokat a tahókat, akikre rá lehet sózni az olyan fos rpg-ket, mint a 4e. Gratula. Reális.

Cain, te vagy a legnagyobb Edition-warrior, ultrasznobtudálékos prestige kaszttal (Követelmény: Pf szabálykönyv, s egy saját weboldal).

(Már bejelentették az új weboldalt.)

Ha már hergeltük magunkat az előző hozzászólásom, le szeretném magam fordítani egy érthetőbb nyelvre:

A wotc nem volt tudatában annak a hatásnak, amit a negatív, de túlnyomóan logika nélküli érvelések keltettek, amelyek alapvetően dominálják a mai napig a jelenlegi D&D kiadványok körülötti légkört. Sajnos még rá is erősítettek. Ezért:

Nem szabálykodnak, hanem próbálnak kommunikálni, s kikerülni a negatív szerepről.

Sajnálom, ha valakinek az jött le, hogy szidom azt játékot, amivel én is rengeteget játszottam, s nekik a mai napig a kedvencük, s én nekem is kedves még.

Sanctus, ne aggódj nem veszélyeztetem az edition warrior titulusodat, ami abbó is látszik hogy totál félremagyarázod a kommentem (ismét), mint mindig ha valami olyat olvasol ami nem tetszik. Kezdem megszokni.

Állítás 1 ill. 2 : ilyet nem mondtam. Hasonlót sem. Ebből számomra az következik hogy csak belém akarsz kötni. Mivel ez már minimum 3. alkalommal esik meg nem tudom mire venni a dolgot.

Konkluzió : gratulálok a write-only üzemmódhoz. Ha olvasnál is feltünne ugyanis hogy nem egy dolgot dicsértem és előre mutatónak vagy csak simán jónak tartok az 5E kapcsán (pl. a kicsit "lapított" level fejlődést), ergó ISMÉT csak személyes támadsra futotta érvek helyett. Mellesleg a 4E-t sem utálom, csak nem az én stílusom, de belátom mit kedvelnek benne mások.

már ne haragudj, de ne az hívjon sznobnak és tudálékosnak aki már sokadszorra alaptalanul vagdalkozik. A honlap egyébként NEM az enyém (write-only 2), mint ahogy azt is 1000x leírtam hogy az RPG de még a d20-sem korlátozódik nálam a PF-re.

Hogy a rövid tartalmi részre is válaszoljak :

Szerinted alaptalan szóbeszéd miatt volt rossz híre a 4E-nek, szerintem meg azért meg sokaknak nem tetszett amit tapasztaltak. Az hogy te vagy bárki más (engem is beleértve) mit tekint D&D-nek ebből a szempontból irreleváns. Nem mellesleg úgy nyilatkozol sokadszor a PF-ről hogy saját korábbi bevallásod szerint nem is ismered.

Kicsit lezárva a gondolatot :

Az 5E szerintem lehet sikeres szerepjáték, sőt lehet "A" D&D is akár, az egyetlen dolog amire nem látok esélyt az az hogy minden edition rajongót összesítse, márpedig (elvileg) ez a cél. Ha ezt nézzük viszonyításnak akkor sikertelen lesz. Szrintem mondjuk legalább olyan sikeres lez mint a 4E de inkább jobban ha nem cseszik el valahol.

Vannak itt jó ötetek (pl. memorizálás kombózása At-will featekkel... bár láttunk már ilyet 3,5 alatt, vagy a már említett új szintfejlődés), de a Szent Grál rendszerekben nem hiszek. Akár tetszik, akár nem, sok old-D&D/3.x/PF fan ilyen-olyan okokból ki se fogja nyitni a könyvet, a tartalmától függetlenül, és mint minden RPG sokaknak nem fog tetszeni ha megnézik. Ennyi.

Cain

Cain

Walkin' Dead

• Fórumita
  • 1278 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.02.01, 02:02

Az mondjuk külön tetszik hogy különböző cikkekben és szemináriumokon egymásnak ellentmondó dolgokat nyilatkoznak egyes témákról.

Például?

Amire így hirtelen emlékszem : multiclass, featek.

De persze lehet hogy csak simán annyira változnak ezek a dolgok a korábbi kiadásokhoz képest hogy csak most tünik önellentmondásnak 1-1 megszólalás.

iceride

iceride

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 3645 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.01.31, 23:47

Szóval volt általános negatív közvélemény, amely nem észérvekre épült, hanem szóbeszédekre...

Nos, valójában szerintem ez erőesen eltúlzott állítás.

Én magam nem szóbeszédekből, hanem az alapkönyv elolvasása után éreztem meglehetős tanácstalanságot, hogy akkor ez most mi a fene?
Aztán ki is próbáltam, és bár nagy baj nem volt a játékkal, az álatlános 'fogalmamsincs miez de nem D&D' érzésem megmaradt.

Éppen ezért én egyáltalán nem tartom különösnek, ha ezt más ember is ugyanígy átélte. Nem kell ehhez ködös összeesküvéselmélet a szóbeszédalapú renomélerontásról. Egyszerűen belenézel az alapkönyvbe, látod, hogy 'ez nem D&D', becsukod.

A Pf sem D&D. Az Ad&d esetleg.

Urban

Urban

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1556 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.01.31, 22:16

Inkább gyorsan lefordítok némi cikket a népnek valakitől, aki minden eddig megjelent kiadást játszott-mesélt már, hogy ő milyen különbségeket lát. Vagy ebből csak felesleges flame lenne? Én bízom abban, hogy a különbségtevést lehet nem negatív módon is megtenni.

chomy

chomy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1963 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.01.31, 21:38

Utálom majd azt is, amiről még semmit se tudni

Igen, nekem is ez jön le.

Lehet vele vádolni, hogy örök optimista vagyok, de a másik véglet semmivel sem jobb.

Várjunk még egy kicsit az edition warral, a nerdrage-dzsel, az okoskodással, meg a halotti torral, legalább csak addig, amíg végre mutatnak valamit az alfa-verzióból.

Sanctus

Sanctus

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 994 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.01.31, 20:26

...míg egyszerre két irányból is jött olyan áramlat, ami tiszteletben tartotta (PF, retroklónok).

A Pf nem tartja tiszteletben a D&D-t, hanem a d20 rendszert. Ez a Pf/retro-D&D keveredés is az érzelmi oldalát használja a vitának.

Szerintem sem D&D a 4e. A Pf sem D&D. Az Ad&d esetleg.

Radivoj

Radivoj

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1603 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.01.31, 19:15

Aki szent teheneket nyír ki (fireball, magic missile, powerek mindenkinek, memorizáció x), az ne csodálkozzon, ha ellenségeket szerez. Nem hiszem, hogy Kurt Weigel kritikája miatt lett nem annyira sikeres a 4E (már mihez képest), hanem azért, mert a hagyományokat nem tartották tiszteletben, míg egyszerre két irányból is jött olyan áramlat, ami tiszteletben tartotta (PF, retroklónok).

Sanctus

Sanctus

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 994 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.01.31, 18:55

Igazad van, tényleg kapkodtam.

Szóval volt általános negatív közvélemény, amely nem észérvekre épült, hanem szóbeszédekre. Mint amikor egyszer odajöttek hozzám, hogy mi az amit játszunk egy mini találkozón, s amikor mondta, ez a 4e, akkor ment a csodálkozás, mert azt hitték, hogy az társasjáték. A srác nem utálta 4e-t, de azt mondta, hogy nem merte volna kipróbálni, mert nem szereti a társast.

Folytatva a gondolatot, megértem a legtöbb érvelést, amely negatív, de nagyon sok mögött azt látom, hogy az a valaki nem tudja mit beszél (ez a ritkább) vagy megpróbál magának ego-t gyűjteni, úgy, hogy valami olyat szekál, amit mindenki más (ez a gyakoribb). A folyamat körkörös, egy idő után a hülyeség valósággá válik, s nem fogjuk azokat hallanni, akiknek pozitív véleménye, de azokat sem, amelyek segíthettek volna a kritikával.

Ezt az össznépi mulatságot akarja a wotc kettévágni, azon az áron is, hogy halántékon lövi a 4e köré szerveződött, fénykorában is underground (micsoda paradox) közösséget.

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]