Ugrás tartalomhoz

Fotó
- - - - -

Gondolatok az Őrség idején mottójú pályázatunkról – II. rész

• Válasz írásához lépj be
58 hozzászólás érkezett eddig

MailMan

MailMan

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 38 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.05.22, 00:44

Ennek ellenére a BA/BSc az nagyjából egy kiterjesztett érettségi, amire semmilyen önálló munkát nem szoktak követelni. Az ELTE TTK-n a BSc dolgozat (nem nevezném szakdolgozatnak) egy-két tucat szakcikk értelmezéséből és összefoglalásából áll.

Na, azért ez enyhe túlzás :) Én pl. elég sokat kutattam még ehhez a 10 oldalhoz is (12-13 forrásra hivatkoztam), és igyekztem önálló gondolatokat megfogalmazni, saját konklúziót levonni a végén. Persze olyan lett, mint azok a novellák, amiket érezhetőek a karakterhatárra centiztek ki :D Másfél-kétszer ekkora terjedelemben kényelmesebben ki tudtam volna fejteni az egészet, és ahogy hallottam, elég sok ismerősöm küzdött hasonló problémákkal.

Persze elismerem, hogy kétségtelenül kevesebb munkát igényel, mint egy "rendes" diplomamunka. De ha valaki komolyan foglalkozik vele, azért lehet vele szívni rendesen.

(bocs az OFFért)

Bartimaeus

Bartimaeus

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 25 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2012.05.21, 16:15

Mivel tényleg off, ezért csak annyit tennék hozzá, hogy azért ez csak bizonyos szakokon van így. Sok (legtöbb?) helyen azért jóval több kell 10 oldalnál, és elvárják, hogyha nem is sokat, de legalább nyomokban tartalmazzon önálló gondolatokat.

Aingus_Og

Aingus_Og

Énekmondó

• Fórumita
  • 636 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.05.21, 15:26

Bár erősen offtopic (és időben is túlhaladtuk), de hadd mondjak pár szót erről a 10 oldalas diplomakövetelményről, mielőtt elterjed, hogy manapság már ennyit ér a felsőoktatás.

Tehát a BA/BSc az nem diploma. Persze akiknek BA/BSc végzettsége van, az most felhördül, hogy mi az hogy nem diploma, rá van írva…

Ennek ellenére a BA/BSc az nagyjából egy kiterjesztett érettségi, amire semmilyen önálló munkát nem szoktak követelni. Az ELTE TTK-n a BSc dolgozat (nem nevezném szakdolgozatnak) egy-két tucat szakcikk értelmezéséből és összefoglalásából áll.

Maga az egyetemi diploma (amit régen annak hívtak), az az MSc, amire pl az ELTE TTK-n 50-100 oldalas szakdolgozatot várnak. Ez már önálló kutatásra épül (hangsúlyozom: TTK), és ez az a szint, amit diplomamunkának szokás nevezni.

Bartimaeus

Bartimaeus

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 25 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2012.05.20, 20:58

Thorkel: Te most trollkodsz, ugye?

Attila

Attila

Banned

• Fórumita
  • 4235 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.05.20, 20:13

Körülbelül erre számítottam. Mindent szó szerint veszel és mondatonként belekötsz mint egy óvodás... Ha nem érted, hát nem érted. Elmondtam amit akartam. Te vagy itt a császár, úgyis neked lesz igazad bármit mondok, nem igaz? XD

Kérlek mondj még bármit, amilyen hosszan és részletesen csak tudod, rendkívül szórakoztatóak a hülyeségeid... :popcorn:

_Thorkel (NPC/NJK)

_Thorkel (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2012.05.20, 18:56

Körülbelül erre számítottam. Mindent szó szerint veszel és mondatonként belekötsz mint egy óvodás... Ha nem érted, hát nem érted. Elmondtam amit akartam. Te vagy itt a császár, úgyis neked lesz igazad bármit mondok, nem igaz? XD

slawter

slawter

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 18 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.05.20, 16:34

Nálunk 3(!) szakdolgozatot keleltt írni, legalább 20-20-10 terjedelemben. Mi a szakdolgozatoknál 3-3-3 téma közül választhattunk. Nem írhattunk olyanról, amiről szerettünk volna - a tanultakon belül -, ráadásul olyanokat vártak el tőlünk, ami abszurdum - újságíróként egy nem létező lap komplett megtervezése... Így lehet, hogy egy 40 oldalas szakdoga nem tűnik soknak, de amit speciel velünk tettek, az nonszensz, röhej és sokkal nehezebb és idegesítőbb, mint egy 70-80 oldalas dolgozat megírása, aminél az illető oylan témát választhat, amit szeret és akar.

adamsky

adamsky

Érdeklődő fórumozó

• Archívum
  • 58 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.05.20, 14:53

Ha a főszereplő egyes szám első személyű, problémákat vet fel a végén, ha megöljük (azaz: ki mesélte el akkor a történetet?).

Azért Gulliver és Arthur Gordon Pym óta változott kicsit a világ. A regény/elbeszélés első pár évszázadában valóban kötelező elem volt egy rövid bevezető, kerettörténet, esetleg (fiktív) kiadói előszó arról, hogy ki talált rá a megsárgult kéziratra milyen pince vagy tenger mélyén, és hogyan jutott el a szöveg az olvasóhoz.
Aztán ez idővel elkopott, már nincs igazán szükség rá, mert mindenki megtanulta kezelni a fikciót.

szakkara

szakkara

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 4 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2012.05.19, 21:16

Az írás művészetét szerintem kell
tanulni, ahogy minden művészetet. Egy ember hiába tehetséges, az
még nem elég. De ne értsen félre senki, nem azt mondom, hogy be
kell ülni az iskolapadba. Számtalan művész van, akinek nincs
szakirányú képesítése, ennek ellenére ki merem jelenteni, hogy
ők is rengeteget tanultak ahhoz – tudatosan, illetve tudattalanul
–, hogy a szakmájukat a lehető legmagasabb színvonalon végezzék.
Aki szeret írni, és komolyan gondolja a dolgot, szerintem minden
alkalmat és lehetőséget megragad arra, hogy fejlődjön, egyre
jobb és jobb legyen, és az építő jellegű észrevételeken nem
sértődik meg.

Én momentán örülök, hogy a típushibák
fel lettek sorolva, tanultam is belőlük.

Bartimaeus

Bartimaeus

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 25 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2012.05.19, 12:08

10 oldalas szakdoga? Hát egyet kell értenem BePével.

MailMan

MailMan

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 38 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.05.18, 21:52

szomoru vagyok, hogy valahol ma mar 40k leutes (az 10 gepelt oldal?) is lehet egy szakdolgozat.
bizonyara vmi roppant szinvonalas intezmeny irja ezt elo...

Nekem is annyit kellett írnom BA szakdolgozat címén (+10% lehetett). Az intézmény pedig nem más volt, mint az ELTE :D

Nocturna

Nocturna

Night-time Spirit

• Fórumita
  • 3346 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.05.18, 16:59

Egesz heten nem rohogtem ilyen jot, mint az utobbi bejegyzeseken! :rohog: Koszonet! :lol:

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2428 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.05.18, 16:06

Ez az Thorkel, ne hagyd abba! Te vagy itt a legjobb!

(Felsőoktatásunk nagy része meg kabaré, most már teljesen elhiszem.)

FZsu

FZsu

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 42 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2012.05.18, 14:58

"...az alkotó írás szerintem olyan dolog amit nem nagyon lehet tanulni."

Juj! Nyilván a rajzhoz is csak érzék meg némi fantázia kell. Meg az összes művészetet nyomokban tartalmazó tevékenységhez is. O.o'

Én úgy tudtam, hogy az írás is egy szakma, mint a grafika vagy a zene. Persze az ilyen képzést nyújtó felsőoktatási intézmények, tanfolyamok fenntartói biztos csak lehúzós szemétládák.

Aingus_Og

Aingus_Og

Énekmondó

• Fórumita
  • 636 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.05.18, 14:40

de mondd csak... biztosan eleg az oxigen az erkolcsi magassagodban?

LOL LOL :leborul:

tapsi

tapsi

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 288 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.05.18, 13:57

BePe: :rohog:

BePe

BePe

Admin

• Admin
  • 4636 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.05.18, 12:42

Kedves Thorkel!

Sajnos senki nem ertelmezheti helyetted a leirt szoveget, de megprobalok nehany ponton ravilagitani az alapveto tevedeseidre:

`az alkotó írás szerintem olyan dolog amit nem nagyon lehet tanulni`
tevedes, ez neves irok szerint is tanulhato. bar tehetseggel konnyebb lehet, de alapvetoen tanulni _kell_.

`jól működő univerzum megalkotása jóval túlmutat egy egyszerű novellapályázat keretein`
novellat vartunk, nem univerzumalkotast. hangulatos kornyezetet 3 bekezdesben is lehet teremteni.

`nem tudom bujkál e itt egy következő Örkény vagy R.R. Martin, de azért azon elgondolkodhatnátok mennyire más terjedelemben dolgozott ez a két író!`
a terjedelmen elgondolkodtunk. a ket iro jellemzo irashosszai kozotti lepteket (2k es 2M leutes kozt) celoztuk meg. mi is ezzel pontosan a baj?

`Ti pedig nagy részét ezek alapján kizártátok.`
a novellak 5-10%-at zartuk ki ezek miatt. ez pontosan hol nagy resze a bekuldotteknek?

`Talán illene kicsit nagyobb alázattal hozzáállni akármelyik alkotáshoz`
ezt eloszor az iroknak kellene megtenni bekuldes elott... vagy az o alazatukhoz a jozan paraszti esz es a helyesirasellenorzo hasznalata opcionalis? de mondd csak... biztosan eleg az oxigen az erkolcsi magassagodban?

`beküldött nektek egy fél szakdolgozat terjedelmű írást`
szomoru vagyok, hogy valahol ma mar 40k leutes (az 10 gepelt oldal?) is lehet egy szakdolgozat.
bizonyara vmi roppant szinvonalas intezmeny irja ezt elo...
de azert a random gepeles elott meg nem kell leborulnunk, ugye?

oszinten bevallom, jobban orultem volna, ha a hozzaszolasod csak vesszohibaktol hemzsegne es nem alapveto szovegertelmezesi hibaktol (no meg az ezalapjan levont rosszindulatu kovetkeztetesektol es sertegetestol).

esetleg legkozelebb probalj meg figyelmesen olvasni, az aktualpolitikat ajton kivul hagyni es olyan hangnemet valasztani, amit magaddal szemben is elvarsz.
koszonom.

_Thorkel (NPC/NJK)

_Thorkel (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2012.05.18, 11:25

Post scriptum: A lektorálás/helyesírás dologora is eszembe jutott egy példa. Rejtő műveinek nagy része, nekem olyan kiadásban van meg, ami durva helyesírási hibákkal van tele. Már mikor gyerekkoromban olvastam akkor sem értettem , hogy kerülhetett így nyomtatásba, mégis fuldokolva röhögtem végig a regényeit :)

_Thorkel (NPC/NJK)

_Thorkel (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2012.05.18, 11:19

Kedves "szerkesztőség"!

Nem igazán értem ezt a nyavajgást. Szerintem ti vállaltátok túl magatokat azzal, hogy amatőr szerzők műveit kéne lektorálnotok. Igen, bizonyára nehéz feladat, de ti vállaltátok nem? Ha valaki nem tud megfelelően írni, hát nem tud. Ez a két nyavajgó cikk lehet, hogy hasznos lesz valakinek... ha elolvassa. Értem a jobbító szándékot, de az alkotó írás szerintem olyan dolog amit nem nagyon lehet tanulni. Egyébként pedig oké, hogy a szerzői jogok miatt világfüggetlen írásokat vártok, de egy jól működő univerzum megalkotása jóval túlmutat egy egyszerű novellapályázat keretein. Ebbe már tapasztaltabb írók is buktak bele. Aztán ott van a terjedelem. Mennyi volt? 15-20 ezer karakter? Nem tudom bujkál e itt egy következő Örkény vagy R.R. Martin, de azért azon elgondolkodhatnátok mennyire más terjedelemben dolgozott ez a két író! A lényeg, hogy nem a helyesírás meg a terjedelem a legfontosabbak. Szerintem. Ti pedig nagy részét ezek alapján kizártátok. Talán illene kicsit nagyobb alázattal hozzáállni akármelyik alkotáshoz, ha már valaki vette a fáradtságot és beküldött nektek egy fél szakdolgozat terjedelmű írást, amire úgy tűnik honatyáink nagy része valószínűleg nem is képes. Hozzátenném, nem írtam a novellapályázatra, tehát nem bosszúszomjas pályázó vagyok, és igen valószínűleg az írásom hemzseg a vesszőhibáktól, pedig főiskolát végeztem...c'est la vie.

További jó munkát kívánok nektek!

Thorwald

Thorwald

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 493 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.05.17, 12:21

Koszi! Nah ezt hianyoltam korabban:)

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]