Ugrás tartalomhoz

Fotó
- - - - -

Kalandok világa - Mystara Karameikos ismertető

• Válasz írásához lépj be
27 hozzászólás érkezett eddig

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1344 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.06.06, 17:22

Nagyon tetszett ez az írás. Igazán meghozta a kedvem a kalandozáshoz Karameikoson. Szívesen olvasnék még több hasonlót is, bár legszívesebben játszanék a világon. :)

Egyébként Dragon Age-hez is készült egy konverzió, elég tetszetős kiadvány, már külön bestiáriuma is van, ami azt mutatja, hogy a tengeren túl tényleg eléggé népszerű ez a világ.

Veled én bármikor kész vagyok játszani. :))) Ismerem az AGE-konverziót is, bár úgy tudom az nem hivatalos kiadvány, mindenesetre kellően "mystarás". Sajnos az AGE-motorral még nem játszottam, de biztosan élményszámba megy az alapján, amit tőled olvastam róla...

A nyáron mindenképp le kell ülnünk Mystarázni akkor. :D
Amúgy az AGE népszerűségét mutatja, hogy több a "nem hivatalos" anyag hozzá, mint a hivatalos. A legújabb, amiről tudok, az Age of Rebellion, egy Stae Wars-os verzió.

Majd, ha jut rá idő, csinálok a nyáron egy másik, rövidke AGE kampányt is a meglévő mellé, s akkor kipróbálhatod a rendszert. ;) (Bár az nem Dragon Age lesz majd terveim szerint....)

_hysteria (NPC/NJK)

_hysteria (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2012.06.06, 07:36

hysteria:
A DM screen-ben lévő modulban van az a kaland, amelyikben átkerülnek a játékosok "Thunder Rifts"-ből "Karameikos"-ba. Valamikor el is meséltem azt a modult, de annak már vagy 15 éve... :)

Na, azt egyszer nekem is elmesélhetné valaki! :)

Julianus

Julianus

Érdeklődő fórumozó

• Archívum
  • 92 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2012.06.05, 22:15

hysteria:
A DM screen-ben lévő modulban van az a kaland, amelyikben átkerülnek a játékosok "Thunder Rifts"-ből "Karameikos"-ba. Valamikor el is meséltem azt a modult, de annak már vagy 15 éve... :)

_hysteria (NPC/NJK)

_hysteria (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2012.06.05, 20:08

Nagyon tetszett ez az írás. Igazán meghozta a kedvem a kalandozáshoz Karameikoson. Szívesen olvasnék még több hasonlót is, bár legszívesebben játszanék a világon. :)

Egyébként Dragon Age-hez is készült egy konverzió, elég tetszetős kiadvány, már külön bestiáriuma is van, ami azt mutatja, hogy a tengeren túl tényleg eléggé népszerű ez a világ.

Veled én bármikor kész vagyok játszani. :))) Ismerem az AGE-konverziót is, bár úgy tudom az nem hivatalos kiadvány, mindenesetre kellően "mystarás". Sajnos az AGE-motorral még nem játszottam, de biztosan élményszámba megy az alapján, amit tőled olvastam róla...

_hysteria (NPC/NJK)

_hysteria (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2012.06.05, 20:04

Ravenheart:
Igazad van, mindkettő korábbi anyag, azonban sem az OD&D GH Supplement, sem a WoHF nem nevezhető klasszikus értelemben világleírásnak, a Blackmoor meg - mint magad írod, több helyre invertálták - végképp nem. Ezen azonban nem fogunk összeveszni :sor: Amúgy előkerestem a WoHF térképmellékleteit, és valóban ott a Blackmoor :)))

DiMalto & Sentinel:
Örülök, hogy tetszett, ill. hasznosnak gondoljátok. Ezért máris megérte! :)

elGabor:
Értem, mire gondolsz, és köszönöm szépen. Valamit megint tanultam tőled! :)

SlyZero:
Úgy van, és még sokkal több annál. Elhiheted, évtizedekig lehet mesélni Mystarán anélkül, hogy megunnád akár te, akár a játékosaid...

chomy:
Írj egy emailcímet, küldök Neked valamit... :)))
Úgy tud működni, hogy ha ötlettárként, nem pedig béklyóként használod... Vagyis azt veszel figyelembe belőle, amit akarsz. Másrészt meg nem világrengető eseményeket ír le a könyv, mi köze van pl. a minrothi karaktereknek ahhoz, hogy Nuwmont 26-án Wendar fölött megjelent Serraine, vagy hogy Glantriban két Varázslóház egymásnak készül ugrani?

Julianus:
A Thunder Rift önálló mikrovilág (ez sem világleírás:)), nem része Mystarának. Egyfajta bevezető a Classic D&D-be fiatalok számára, és remekbe szabott kis kiadványok... Valahol olvasta, hogy az egyik ilyen kaland (talán az utolsó) épp arról szól, hogyan kerülnek át a karakterek Karameikosba...

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1344 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.06.05, 20:00

Módosította Narmor: 2012.06.05, 20:00

Julianus

Julianus

Érdeklődő fórumozó

• Archívum
  • 92 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2012.06.05, 12:14

Chomy:
Először töltsd le őket valahonnan és csak azt vedd meg ami tényleg érdekel. Elég borsos az áruk (és a jobbaknak évről-évre emelkedik)kb. 50$-tól kezdődnek a jó állapotú hiánytalan példányok. 14 Gazetteer és egy doboz, az bizony húzós összeg. Plusz szállítási költség.

A "Poor Wizards Almanach" számomra csalódás volt, nem igazán tudtam mihez kezdjek vele.

Orastes:
Jól gondolod, valóban bevezetőnek szánták, ezért is lett a Gazetteer sorozat első része éppen ez. Másrészt miután a '90-es évek elejére nagyrészt körvonalazódott az "Ismert Világ" leírása, az Ad&D2nd éppen virágkorát élte. A kiadó folytatta a kiadványok megjelentetését, de ketté bontotta a termékvonalat. Gondolva a régi játékosok igényeire alkották meg a "Challenger" sorozatot, az új, teljes mértékben kezdő játékosok számára pedig létrehoztak egy mini-világot, amely földrajzilag ha jól tudom, nem is szerepel az "Ismert Világ" térképén. De akár szerepelhetne is. Ez lett a "Thunder Rift", amely még Karameikos-nál is általánosabb klasszikus fantasy környezet. A kiadványok kétfélék:
vékonyka 16 oldalas kaland / dungeon leírások, nagy poszter térképpel és karton figurákkal. Egy játékülés alatt 3-4 óra el lehet mesélni őket.
Kedvencem a "Quest for the Silver Sword", amelyet még klubos korszakomban kezdő játékosok beavatására használtam, úgy 50-60 alkalommal meséltem. Nagy előnye, hogy utcáról beesett emberekből néhány óra alatt a szerepjátékot értő játékosokat tud faragni. A nagy színes térkép, a tologatható kartonfigurák, a színes dobókockák általában jó élményeket hagynak maguk után.
De megjelentek brutális méretű dobozok, hasonló felépítéssel, több kalanddal. Tipikus karácsonyi / születésnapi ajándékok 10-14 éves srácoknak. Lásd őket itt: http://boardgamegeek.com/rpgsetting/1865/thunder-rift

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6406 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.06.05, 09:33

Na, értem én, hogy ez nem Mystara ismertető, csak úgy voltam vele, hogy önmagában ez a Karameikos királyság olyasmi cuccnak tűnik, ami egy pár kampány erejéig jó lehet, vagy kezdőknek működhet amolyan "bevezető világrészként" ahhoz valóban jó, hogy van egy kész, átlagos fantasy ország.

egyébként a magyar Dragondokban is volt anno ez a grimoáros dolog, némelyik egészen jó ötleteket tartalmazott, de mintha azok Greyhawkos anyagok lettek volna, vagy legalábbis részben :nos:

chomy

chomy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2018 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.06.05, 09:05

Hm. A Gazetteer-ek már rég felkeltették az érdeklődésemet, lehet, hogy komolyan fontolóra veszem a beruházást...

Említed a Known World Grimoire-t, ennek kapcsán érdemes talán említést tenni az Almanac-okról is. Ezek - mint nevük mutatja - évkönyvek: hagyományos, regény méretű (terjedelmű) kiadványok, területi felbontásban közlik a világ adott évben bekövetkező változásait, eseményeit. A mesélő ötleteinek végtelen tárháza...

Brr. Hogy tud ez rendesen működni anélkül, hogy lekorlátozná a parti mozgásterét a szetting vakfoltjaira, vagy folyamatos pluszmunkát róna a mesélőre (az évente megjelenő események folyamatos kategorizálásával: így volt/nem így volt)?

SlyZero

SlyZero

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 333 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.06.04, 22:27

Még valamelyik szerzői-jogos cikknél írta le egy hozzászóló az abszolút tipikus fantasy világot, és hogy ő akkor ezt most le és védeti. Nem sokkal később valaki már reagált is is, hogy márpedig ez az Ő teljesen eredeti világa és perelni fog. :)

Nos, ez volt az a világ. Az abszolút alap, amit bármelyik mesélő felskiccelne magának, ha egy kezdő csapatot kellene bevezetni a szerepjáték világába, vagy csak kellene egy univerzális, instant világ egy gyors partihoz.

Most már pedig, még rajzolgatni se kell, hiszen itt van, kulcsra készen. Úgy tökéletes, ahogy van! Ha a haverokkal jól akarjátok magatokat érezni, akkor nem is kell ennél több.

Sentinel

Sentinel

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 134 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.06.04, 21:42

Nagyon jól összeszedett kis ismertető és pont jól jött az egyik játékosomnak, aki angolból nem túl erős... Köszi!

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4435 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.06.04, 21:09

elGabor:
Elolvastam az általad ajánlott Carcosás ismertetőt, kiváló írás, mint Renier szerepjáték-ismertetői általában. Nem értem, hogy a "kevesebb hegy- és vízrajz" kitételt pozitív vagy negatív értelemben írtad-e, mindenesetre Kornya Úr cikkének jellege inkább figyelemfelkeltő (ajánlás?), én a térképen és a konkrét példán keresztül - inkább a tényekre, mint véleményemre hagyatkozva - bemutatni - szándékoztam Karameikost.

A fantasy hegy-és vízrajz számomra az alap "ezmegminek" kategória. Mit tudunk meg például ebből a két bekezdésből?

Közép- és Kelet-Karameikos legnagyobb folyói közül a Szélroham-folyó a Korom-hegységben, míg a Dombkerülő- és a Hosszú-folyam az Altan Tepesben ered. Összefolyásuk Kelvin közelében található, s innen, mint Hosszú-folyam, erős sodrással folytatja útját a tenger felé. A partjain élő közösségek (még maga Mirros is) olvadás idején ki vannak téve árvizeinek.

Karameikos fennmaradó területei fákkal ritkásan benőttek – a foltokban elszórt kisebb erdőkkel tarkított vidék kiválóan alkalmas állatok legeltetésére és földművelésre egyaránt. Ezért az emberek ezen területeken telepednek le a legszívesebben.

• XY folyók itt és itt erednek (rajta van a térképen)
  • itt folynak össze (rajta van a térképen)
  • végül a tengerbe ömlenek (evidencia)
  • vannak árvizek (na ebben van valami játéklehetőség - hmmm, rendszeresen árvízzel elöntött szegénynegyed és az ezzel járó konfliktusok?)
  • vannak erdők (rajta van a térképen)
  • van földművelés és pásztorkodás (evidencia)
  • itt élnek az emberek (talán hasznos egy nagyon kezdőnek?)
Természetesen nem baj, ha egy világleírásban vannak mindennapi dolgokat leíró elemek - pl. segítenek kontextusba helyezni a fantasztikumot, ilyesmi - de a játékanyagoknál mégis az a mérce, hogy hogyan segítik a mesélő kalandtervező munkáját. A Holtláp leírása például hangulatos és hasznos:

Ez az iszonytató hely minden, csak nem természetes, mérsékelt égövi láp – valami természetellenes förmedvény, haldokló fákkal és rothadó növényzettel. Területe kitölti azt a dagadt deltát, amelyen keresztül a nyugati folyók lomhán belehömpölyögnek a tengerbe. Állóvizeit betegséget terjesztő hatalmas szúnyogok lepik el, felszíne alatt furcsa lények siklanak. Szigeteinek fáiról gyakorta szürke moha csüng, még kísértetiesebbé, és még elhagyatottabbá téve a táj látványát. A királyság ezen részén még a napvilág is fátyolosan visszafogott és szomorú. A mocsár délkeleti része már elhódította Halag területének egy részét (Halag-ot a Fekete Sas Grófágának is neveznek, hajdani ura, a Fekete Sas Grófja után).

• hangulatleírás a mocsárról és a deltáról (alapvető képet ad a mesélőnek egy lehetséges kalandhelyszínről)
  • természetellenes hely, kellemetlen faunával (további kalandötletek)
  • természetellenesen gyenge napfény? (hmmmm)
  • a mocsár terjeszkedik (még kalandötletek)
Mindjárt más - pedig tájleírás ez is, az is.

DiMalto

DiMalto

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 803 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.06.04, 19:53

Arneson már a D&D megjelenése előtt is Blackmooron mesélt - először a Judges Guild féle First Fantasy Campaignből lehetett megismerni kampányát. Known World nem Blackmoorból nőtte ki magát, hanem hozzácsapták Blackmoort a történelméhez. Külön poén, hogy ez nem egyedi jelenség, mivel a FFC Blackmoor térképe is illeszkedik a Wilderlands of High Fantasy északkeleti részéhez, és a Greyhawk kampányban is jelen van Blackmoor. Utóbbi kettő mind megelőzik Mystara elődjének, a Known Worldnek az első említését is (Isle of Dread modul).

Mint egy kis Moorcock-féle multiverzum.

Egyébként én egy 576KByte-ismertetőben találkoztam a dobozos változattal, csak akkor még azt sem tudtam, hogy eszik-e vagy isszák a szerepjátékot... kivéve, ha "tedd próbára a szerencsédet"... :gyagya:

Az ismertetőért mindenesetre köszi, látókörbővítőnek kiváló!

Ravenheart

Ravenheart

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2870 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.06.04, 18:46

Arneson már a D&D megjelenése előtt is Blackmooron mesélt - először a Judges Guild féle First Fantasy Campaignből lehetett megismerni kampányát. Known World nem Blackmoorból nőtte ki magát, hanem hozzácsapták Blackmoort a történelméhez. Külön poén, hogy ez nem egyedi jelenség, mivel a FFC Blackmoor térképe is illeszkedik a Wilderlands of High Fantasy északkeleti részéhez, és a Greyhawk kampányban is jelen van Blackmoor. Utóbbi kettő mind megelőzik Mystara elődjének, a Known Worldnek az első említését is (Isle of Dread modul).

_hysteria (NPC/NJK)

_hysteria (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2012.06.04, 18:27

Ravenheart:
Bevallom őszintén, nem tudom, hogy a GH vagy Mystara lézezett-e korábban, mint egységes keretekbe foglalt világleírás. Tény, hogy a legkorábbi TSR-modulokból alakult ki mindkettő, szerintem szimultán, csak az előbbin inkább Gygax, a másikon Moldvay hagyta ott a kéznyomát (meg persze Arneson, figyelembe véve, hogy részben a nevéhez köthető Blackmoor-kampányban eredeznek Mystara gyökerei. Ezért sem gondolom, hogy a Blackmoor, mint világleírás megelőzte volna Mystarát (ti. szerintem az is a Mystara-evolúció része). A WoHF (bár kora egyik legjobb kiadványának tartom) szerintem sokkal inkább egy gigantikus méretű hexcrawling-kampánymodul, mintsem klasszikus értelemben vett világleírás.

auer:

Való igaz! Brun Észak-Amerikának, Skothar (jobbára) Eurázsiának, Davania pedig a még egyben lévő Afrikának és Dél-Amerikának feleltethető meg. Mielőtt mások messzemenő következtetéseket vonnának le, gyorsan hozzáteszem: kizárólag geológiai értelemben, kulturálisan egyiknek sincs semmi köze saját alteregojához...

elGabor:
Elolvastam az általad ajánlott Carcosás ismertetőt, kiváló írás, mint Renier szerepjáték-ismertetői általában. Nem értem, hogy a "kevesebb hegy- és vízrajz" kitételt pozitív vagy negatív értelemben írtad-e, mindenesetre Kornya Úr cikkének jellege inkább figyelemfelkeltő (ajánlás?), én a térképen és a konkrét példán keresztül - inkább a tényekre, mint véleményemre hagyatkozva - bemutatni - szándékoztam Karameikost.

Julianus:
Látom, igazi régivágású, keményvonalas Mystarás vagy... :))) Számomra is a Grand Duchy... Gazetteer az etalon, de nem írom le a boxot sem - bár megvallom, a CD-t én sem szerettem (azt hiszem egyetlen track-et (amikor Key-Hamintep beszél a karakterekhez) játszottam le az egész kaland során. Az azért mindenképp dicséretes, hogy a királyságnak van történelmi fejlődése... Ezért is lehet Kornahercegségből Királyság, oly módon, hogy Stefan, meglehetősen ügyes politikai időzítéssel (kihasználva, hogy Thyatis hadi erőforrásait teljesen leköti/felemészti az Alpathiával vívott háború) leválik a Birodalomról, kinyilvánítja az állam függetlenségét, és megkoronáztatja magát. Hasonlóképpen Specularumból úgy lesz Mirros, mint ahogy Marilenevből lett Specularum: az újdonsült király épp a thyatisi iga feloldását kifejezendő keresztelte át a székesfővárost - ne feledjük, hogy a királyságban élő, hagyománykövető thyatisiek mindmáig a Specularum nevet használják.

Carun:
Ha rajtam múlik, lesz. Ehhez az oldal Szerkesztőinek beleegyezése, és Olvasóinak érdeklődése szükségeltetik. Ha gondolod vegyük fel a kapcsolatot privátban, örömmel továbbítok némi információt...

Orastes:
Maga Karameikos semmiben, Julianus nagyon jól megfogalmazta, hogy miért. A világnak azonban vannak érdekességei, és egyedi vonásai (nem is kevés), jelen cikkben azonban Karameikos, és nem Mystara bemutatására tudtam vállalkozni.

Julianus:
Remélem, a játékosaim nem olvasták a posztodat. :D A Lyukvilág szót olvasva, szinte biztos el akarnak majd jutni oda (azt pedig későbbre terveztem). Egy ízben pl. volt szerencséjük látni Serraine-t (egy jobbára gnómok által lakott mechanomágikus, repülő város - gyakorlatilag egy hatalmas léghajó), és egészen az Ethengari-pusztákig követték a nyomait... :)

Említed a Known World Grimoire-t, ennek kapcsán érdemes talán említést tenni az Almanac-okról is. Ezek - mint nevük mutatja - évkönyvek: hagyományos, regény méretű (terjedelmű) kiadványok, területi felbontásban közlik a világ adott évben bekövetkező változásait, eseményeit. A mesélő ötleteinek végtelen tárháza...

Urban:
Lehet, én vagyok naiv, amikor azt gondolom, hogy másokat is érdekelhet Mystara, de hiszem, hogy semmivel sem kevesebb pl. a FR-nél, sőőőt... :D A magam részéről szeretném, hogy ha szűk körben is, de Magyarországon is legyen kultusza ennek a világnak...

Urban

Urban

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1557 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.06.04, 15:08

Alapos a cikk - kicsit talán túlságosan/feleslegesen is. Ez alatt arra gondolok, hogy a hazai RPG-s közönségnek 2012-ben inkább valamiféle történeti áttekintésként lehetne a téma érdekes, és nem ajánlandó világként. Ennek ellenére nagyon örülök, hogy szó esett Karameikosról. Így tovább!

Julianus

Julianus

Érdeklődő fórumozó

• Archívum
  • 92 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2012.06.04, 13:34

Miben különbözik egy átlagos fantasy világtól? Semmiben. Ez "AZ" átlagos fantasy világ a D&D-ben. Nagyon ismert, nagyon klasszikus, egyfajta mérce, etalon, miheztartás. Jól felépített kiadvány vonalak jellemzik, gyökerei a '70-es évekbe nyúlnak vissza egészen a "Blackmoor Adventures"-ig.
Szabályrendszer: a klasszikus Basic, Expert, Master és Companion és Immortal "szintű" dobozok (1983-1986)
A "szinteknek" megfelelő szintén nagyon ismert, igazán klasszikus kalandmodul sorozatok. Nem sorolom fel, mert nagyon sok. lásd itt: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Dungeons_%26_Dragons_modules
Igényes világleírás: Gazetteer sorozat (15 kiadvány) Lásd itt: http://en.wikipedia.org/wiki/Mystara
A bolygón belül egy másik, az úgynevezett Lyukvilág (Hollow World)antik kultúrákkal.
Ami még érdekes lehet benne, a két nagy birodalom Alpathia és Thyatis (Szovjetunió/USA vagy varázslóbirodalom /harcosok birodalma) háborúi. Szerteágazó és szövevényes a világ pantheonja, de sok izgalmas témát kínál. Évekig olvasható volt a Dragon magazinban a "Known World Grimoire" cikksorozat, ami folyamatosan napirenden tartotta ezt a világot. Aki most mélyedne el benne, annak nem tudom milyen pluszt tudna adni, de akik 20 vagy több éve ebben a világban kalandoztak, vagy netán itt kezdték kalandozásaikat, azoknak ezt nem is kell ecsetelni. Magyarországon nagyon kevesen ismerik, Amerikában 30-év feletti játékosok többségének alapszintű műveltségéhez tartozó kiadványokról van szó.

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6406 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.06.04, 12:43

tulajdonképpen miben különbözik ez egy átlagos fantasy világtól? :titok: Nem játszottam ezen a világon még, de első ránézésre nem látok benne semmi nagyon átütőt, vagy egyedit, ami máshol ne lenne meg. Jó, talán kicsit a civilizálatlansága lehet vonzó, de ezért nem hiszem, hogy külön világ kéne.

Fishblood

Fishblood

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 388 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.06.04, 12:38

Annak idején én is akkor ismerkedtem meg vele amikor már javában nyomtuk az AD&D-t és kijött a First Quest, így nekem is volt szerencsém rajta kalandozni. Bár a dobozhoz tartozó CD-ről nekem pozitív élményeim vannak. Volt rajta csatazaj, fogadóbéli háttérzaj meg ilyenek és ettől színes-szagos lett az egész. Azóta sem feledtem az egyik játékon elhangzott, asszem a mesélő által felvetett, ma már szállóigévé vált szójáték-kérdést: Mirrosban sántikáltok? :)

Carun

Carun

The Living Armor

• Fórumita
  • 907 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.06.04, 12:21

Khmm... elnézést a dupláért, kissé meghülyült a rendszerem :( Kérem ezt a hozzászólást törölni, köszönöm!

Módosította Carun: 2012.06.04, 12:22

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]