Ugrás tartalomhoz

Fotó

Blogfigyelő

• Válasz írásához lépj be
451 hozzászólás érkezett eddig

guszty

guszty

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 342 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.01.21, 13:28

Az, hogy ennyi Ki nevet a végén, Gazdálkodj okosan, a család 100 játéka, stb. fogy, azt jelzi, hogy van erre igény. Természetesen ebbe belejátszanak a szülők nosztalgikus élményei, a modern társasjátékokkal kapcsolatos reklámok minimális mennyisége és a gyerekek aktuális tematikai hozzáállása (lásd: blikk cikk) is. Ez természetes. De azért ne felejtkezzünk el arról, hogy a többség azért sem szeret leülni játszani, mert a játékot meg kell tanulni. El kell magyarázni. Figyelni kell, hogy mindent jól csináltál-e és a többiek is szabályosan léptek-e. Tanulmányozni kell a szabályfüzetet, a kivételes helyzetekre tudni kell megoldást találni. Ha kérdés merül fel tudni kell rá válaszolni, mert különben "elszakad a cérna". Nem egy társaságban tapasztaltam azt, hogy ugorjuk át a szabályokat és "csak játsszunk már" alapon essünk neki; vagy azt, hogy 1 perc magyarázat után (ami már csak 3 mondatból állt volna) felálltak az asztaltól, hogy ez bonyolult, összetett (gyerekjátékról volt szó).

Szerintem fontos nekünk megértenünk, hogy az ilyen típusú személyekből jóval több van. Aki csak dobni és lépni akar. Nem akarja az agyát ennél összetettebb dolgokkal nehezíteni. Ahogyan sakkozni, keresztrejtvényt vagy logikai fejtörőket, sudokut fejteni sem mindenki szeret. Ezek mind olyan tevékenységek amikhez odafigyelés és agymunka kell. Márpedig a többség azt gondolja (talán jogosan is), hogy Játék = könnyed kikapcsolódás, agymunka nélkül. Ezért van az, hogy amikor azt hallja valaki hogy társasozunk, azt gondolja/érzékelteti, hogy az szerinte milyen gyerekes dolog. Mert ilyen megközelítéssel ez tényleg csak időpocsékolásnak tűnik, dobni és lépni és dobni és lépni.

A ki nevet a végénnek, a monopolynak és társainak van helye a polcon. Mert van, amikor semmi megerőltetőre nem vágyunk. A gond ott kezdődik, amikor valaki mindent megtenne, hogy ezekben nyerjen és túl komolyan veszi, holott pont ezeket a játékokat nem szabad komolyan venni.

A modern társasjátékok agymunkát igényelnek, szabálykövető magatartást és kitartást kívánnak meg. Ez pedig sokaknak fárasztó tevékenység (nem véletlen, hogy a mi családunkban is van ellenzője a dolognak, mégis, ha nagy ritkán leül mellénk játszani, azért jól érzi magát).

Ezt csak azért írom le, mert gyakran találkozni a végletekkel: vagy a társasjátékozókat nézik semmibe, vagy a régi játékokat tartják felesleges rossznak, holott mindkét csoportra van igény és van helye a társadalomban. Csak az különbözteti meg őket, hogy milyen indítékkal és céllal játszanak. Úgy gondolom, hogy nekünk, illetve a MATE-nak az a célja, hogy azokat szólítsuk meg, akik fogékonyak az újdonságra, az agymunkára és a modern társasjátékokra - de közben ne is erőltessük rá másokra a mi véleményünket/értékrendünket (és ne nézzünk rájuk rossz szemmel, ha a Gazdálkodj okosant veszik elő vagy emlegetik fel).

Azokat úgysem fogod meggyőzni, akinek a társasjáték csak gyerekes hülyeség, vagy annyira rest (szellemileg), hogy a Kinevetavégén-nél bonyolultabbat nem akar/képes játszani. Ahogy Te is írod, a célközönség az, aki kicsit is fogékony az újra. Nekik viszont hasznos, ha kicsit "erőszakosabban" hívják fl a figyelmet arra, hogy léteznek jobb, újabb társasjátékok.

Visszautalnék arra, amit Scorba írt a PC beszédről. Egyre általánosabb sajnos ez a jelenség.

csibu

csibu

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1750 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.01.21, 12:52

Az, hogy ennyi Ki nevet a végén, Gazdálkodj okosan, a család 100 játéka, stb. fogy, azt jelzi, hogy van erre igény. Természetesen ebbe belejátszanak a szülők nosztalgikus élményei, a modern társasjátékokkal kapcsolatos reklámok minimális mennyisége és a gyerekek aktuális tematikai hozzáállása (lásd: blikk cikk) is. Ez természetes. De azért ne felejtkezzünk el arról, hogy a többség azért sem szeret leülni játszani, mert a játékot meg kell tanulni. El kell magyarázni. Figyelni kell, hogy mindent jól csináltál-e és a többiek is szabályosan léptek-e. Tanulmányozni kell a szabályfüzetet, a kivételes helyzetekre tudni kell megoldást találni. Ha kérdés merül fel tudni kell rá válaszolni, mert különben "elszakad a cérna". Nem egy társaságban tapasztaltam azt, hogy ugorjuk át a szabályokat és "csak játsszunk már" alapon essünk neki; vagy azt, hogy 1 perc magyarázat után (ami már csak 3 mondatból állt volna) felálltak az asztaltól, hogy ez bonyolult, összetett (gyerekjátékról volt szó).

Szerintem fontos nekünk megértenünk, hogy az ilyen típusú személyekből jóval több van. Aki csak dobni és lépni akar. Nem akarja az agyát ennél összetettebb dolgokkal nehezíteni. Ahogyan sakkozni, keresztrejtvényt vagy logikai fejtörőket, sudokut fejteni sem mindenki szeret. Ezek mind olyan tevékenységek amikhez odafigyelés és agymunka kell. Márpedig a többség azt gondolja (talán jogosan is), hogy Játék = könnyed kikapcsolódás, agymunka nélkül. Ezért van az, hogy amikor azt hallja valaki hogy társasozunk, azt gondolja/érzékelteti, hogy az szerinte milyen gyerekes dolog. Mert ilyen megközelítéssel ez tényleg csak időpocsékolásnak tűnik, dobni és lépni és dobni és lépni.

A ki nevet a végénnek, a monopolynak és társainak van helye a polcon. Mert van, amikor semmi megerőltetőre nem vágyunk. A gond ott kezdődik, amikor valaki mindent megtenne, hogy ezekben nyerjen és túl komolyan veszi, holott pont ezeket a játékokat nem szabad komolyan venni.

A modern társasjátékok agymunkát igényelnek, szabálykövető magatartást és kitartást kívánnak meg. Ez pedig sokaknak fárasztó tevékenység (nem véletlen, hogy a mi családunkban is van ellenzője a dolognak, mégis, ha nagy ritkán leül mellénk játszani, azért jól érzi magát).

Ezt csak azért írom le, mert gyakran találkozni a végletekkel: vagy a társasjátékozókat nézik semmibe, vagy a régi játékokat tartják felesleges rossznak, holott mindkét csoportra van igény és van helye a társadalomban. Csak az különbözteti meg őket, hogy milyen indítékkal és céllal játszanak. Úgy gondolom, hogy nekünk, illetve a MATE-nak az a célja, hogy azokat szólítsuk meg, akik fogékonyak az újdonságra, az agymunkára és a modern társasjátékokra - de közben ne is erőltessük rá másokra a mi véleményünket/értékrendünket (és ne nézzünk rájuk rossz szemmel, ha a Gazdálkodj okosant veszik elő vagy emlegetik fel).

kgyuri

kgyuri

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 76 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2014.01.21, 10:31

Mert ugye mi aktív társasjátékosok még csak tudjuk mire alapozod azt hogy "nagyságrendekkel jobb" játékokat tudsz mutatni, de annak aki társast csak a Tesco polcain lát aligha.

Bár 2 bekezdés szól arról hogy "fujj régi" és 3 arról hogy de jó a Mate, egyetlen mondatban se szerepel hogy miért is olyan jók azok a modern társasjátékok. Szerintem ez probléma, már amennyire meg tudom itélni mire akart szolgálni a levél.

Természetesen az a távlati cél, hogy bő információt tudjunk erről adni.

De ennek - remélem elfogadjátok - nem lehet helye az olvasói levél. Erről írtam előbbi hsz-omban.

Egy hosszú levél nem került volna be az újságba. Így is vágtak rajta. (Javaslom összevetni az újságban megjelent levelet, és az általunk publikáltat, ami a ténylegesen postázott szöveg.) És nem adtunk előre sok esélyt a megjelenésnek.

E levélnek célja volt a reagálás, a megjelenés elérése, és ezen keresztül a lehetőség megteremtése arra, hogy a hvg cikkírója, szerkesztője megjegyezze elérhetőségünket, hogy szó lehessen a jövőben az általad hiányolt bővebb tartalmú ismertetésre.

Olvasói levél itt olvasható:

http://goo.gl/nW6nJw

Gábor reflektálásval teljesen egyetértek. Sok ilyen és tartalmas levél/cikk/elemzés kellene a print sajtóba. :bravo:

Másik "remek" cikk a Monopoly-Gazdálkodj-Activity vonalról (mit is NE vegyünk):

A társasjáték jó szórakozás

Sajnos én is azt látom, hogy a nagy hiperekben az ünnepek elmúltával eltűntek a "hasznos" társasok, és sajnos visszakerültek a fröccsöntött "gagyi" kínai játékok, amiket nem kellene/lehet társasjátéknak nevezni, szerény véleményem szerint.

Aki pedig tartalmas és jó társast keres, az keresse fel az erre szakosodott boltokat/webshop-okat.

Sajnos a hiperkben játékot vásárlók zöme nem tudja, hogy vannak ilyen szakboltok is. (Pl. ha szeretnék venni jó minűségű kerékpárt, akkor nem a hiperből veszem meg, hanem elmegyek biciklis szabboltokba.)

Parduckoponya

Parduckoponya

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 376 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.01.20, 16:25

Királyságok ismertető a Csatatesók blogon: http://csatatestverek.gportal.hu/gindex.php?pg=34454484&postid=1115309

h-alga

h-alga

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 2938 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.01.20, 14:06

Mert ugye mi aktív társasjátékosok még csak tudjuk mire alapozod azt hogy "nagyságrendekkel jobb" játékokat tudsz mutatni, de annak aki társast csak a Tesco polcain lát aligha.

Bár 2 bekezdés szól arról hogy "fujj régi" és 3 arról hogy de jó a Mate, egyetlen mondatban se szerepel hogy miért is olyan jók azok a modern társasjátékok. Szerintem ez probléma, már amennyire meg tudom itélni mire akart szolgálni a levél.

Természetesen az a távlati cél, hogy bő információt tudjunk erről adni.

De ennek - remélem elfogadjátok - nem lehet helye az olvasói levél. Erről írtam előbbi hsz-omban.

Egy hosszú levél nem került volna be az újságba. Így is vágtak rajta. (Javaslom összevetni az újságban megjelent levelet, és az általunk publikáltat, ami a ténylegesen postázott szöveg.) És nem adtunk előre sok esélyt a megjelenésnek.

E levélnek célja volt a reagálás, a megjelenés elérése, és ezen keresztül a lehetőség megteremtése arra, hogy a hvg cikkírója, szerkesztője megjegyezze elérhetőségünket, hogy szó lehessen a jövőben az általad hiányolt bővebb tartalmú ismertetésre.

Cain

Cain

Walkin' Dead

• Fórumita
  • 1307 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.01.20, 13:21

h-alga

építő jelleggel : Ha nem is bunkó, de szerintem is kissé lekezelő lett a HVG-s levél.

kb. a jön valaki és némileg melldöngetve közli hogy az ő Ki Nevet a Végénje miért jobb mint a "mikiegeres". Mert ugye mi aktív társasjátékosok még csak tudjuk mire alapozod azt hogy "nagyságrendekkel jobb" játékokat tudsz mutatni, de annak aki társast csak a Tesco polcain lát aligha.

ha még a "modern" társasjátékokat játszóknak is részben így jött át a leveled, akkor kétlem hogy a társasjáték-mugliknál sokkal jobb lenne a fogadtatása.

saabee

saabee

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 339 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.01.20, 13:06

Jaja, jó lenne ha meg lehetne fordítani a sorrendet.

A sorrendet ugyan nem fordítja meg, de, ha a dátumra kattint az ember (és nem a topic címre), akkor automatikusan a hsz-hoz ugrik.

fisha

fisha

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 899 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.01.20, 12:59

Jaja, jó lenne ha meg lehetne fordítani a sorrendet.

guszty

guszty

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 342 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.01.20, 11:49

Most már nem jelöli olvasatlannak. Egyelőre eléggé idegen az új fórum megjelenítési sorrend, de adjunk neki néhány nap esélyt, és csak utána szervezzünk tüntetést :-)

fisha

fisha

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 899 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.01.20, 11:45

Müxik ez a cucc? Gondolom, hogy a 0. hozzászólás miatt, mindig olvasatlannak jelöli a topicot.

Ide lehet postolni blogpost ajanlokat.
Keretik nem csupan egy linket beirni, hanem legalabb egy 2-3 mondatos osszefoglalot is irni rola. :)

csibu

csibu

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1750 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.01.19, 23:35

Új játékismertető a Húzópaklin!

Látom, jó helyre került. :)

Bizony, köszönöm még egyszer az üzletet! :)

fisha

fisha

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 899 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.01.19, 22:47

Látom, jó helyre került. :)

csibu

csibu

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1750 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.01.19, 20:53

h-alga

h-alga

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 2938 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.01.19, 19:42

WCB!

Mainstream médiába - ezáltal lehetséges célközönség nagy részéhez - eljutni aktív módon (értsd: mi keressük őket) nem egyszerű, szerintem nem is sikerült nekünk eddig. 2005 óta a Mate sokszor szerepelt, de talán mindig passzív félként (értsd: megkeresettként). Ezen eseteket igyekeztünk kihasználni, de nem áldoztunk mindent be, csak hogy ott lehessünk. Volt olyan eset, hogy a HVG-ben megjelent cikk társasjátékos klubról, volt hogy riporter keresett meg minket, de aztán fiókba került az anyag.

Most megjelent egy HVG cikk, amiről - úgy éreztük - van mondandónk. Közlésének egyik útja az olvasói levél. Nagyon sok olvasói levél érkezik a HVG-hez, és nagyon kevésnek adatik meg a megjelenés, az se lehet hosszú, és fontosnak kell ítéljék. (S még így megvágják a szöveget.)

Célunk volt, hogy megmutassuk magunkat, és korrekt, tömör, lényeges leírását véleményünknek ne csak elolvassák, hanem le is közöljék, s lehetőleg meg is jegyezzenek, hogy ilyen témakörben a jövőben mi az eszükbe jussunk. Mint létező társasjátékos hozzáértő szervezet. (Létező, mert például velünk ellentétben az említett kereskedelmi egyesületről nem sikerült információt lelni sem a bíróság oldalán, sem a cégjegyzékben.)

A te konkrét levélötletedről nincs mit írnom, Winnie megválaszolta, mi a baj vele, s az előbbiekkel pedig jeleztem a leírtakkal céljaink, s a HVG a jelek szerint korrektnek is találta, hogy közölje, s ne fűzzön hozzá véleményt.

Sajnálom, nem értem, de elfogadom, hogy te lekezelőnek látod a mi stílusunk (vajon sajátodra hogy gondolsz?), mit vitáznék veled ezen. Folytonos emlegetésed ellenére nem szerepel a levélben, hogy rosszak az említett játékok, s pláne nem szarozunk össze-vissza, bár te valamilyen okból ragaszkodsz e jelzőhöz, a szövegértelmezés nyilván erőst szubjektív dolog.

"elég nagy bunkóság azzal odamenni, hogy szarral játszol fiam, dobd ki, adok jobbat" (Vajon te mit olvastál?)
A Mate azzal a céllal jött létre, hogy odamenjen érdeklődőkhöz és lehetséges célszemélyekhez, hogy a régi, elavult, viszont elterjedt játékok helyett megmutassa nekik a hazánkban el nem terjedt újakat, amik alkalmasak ezek felváltására.
De nem szaroztunk, nem szarozunk. Még azt sem közöltük, hogy azok rosszak.

Ezek alapján nyilván te ily nyers megfogalmazását tudod tenni a Mate céljainak és tevékenységének, valamint a játékdíj létrehozásának is. Ezek alapján természetesen nem gondolom, mint ahogy nyilván te sem gondolod, hogy a Matéban lenne a helyed. De kérlek, hogy mérlegeld, jogos-e volt bunkóznod ilyen jellegű nemszarozós, nemízléskritizálós levelünk és ezzel tevékenységünk.

Nemszarozós tevékenységünknek természetesen része valamilyen jellegű nembunkó értékítélet alkotása, ennek folytán rangsorolás is. És ha ennek megfelelően azt mondjuk valakinek, játszani vegyél inkább 7 csodát vagy qwirkle-t mint gazdálkodj okosan-t utóbbin túllépve (nem téve mellé, hogy az szar), akkor - meglehet te nem így gondolod - mi nem tartjuk magunkat bunkónak, épp úgy, ahogy filmek, ételek, autók s egyéb dolgok értékelésével foglalkozók nem bunkók ilyen tevékenységükkel.

saabee

saabee

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 339 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.01.18, 21:55

szerintem az emberi kommunikáció zsákutcája ez a túlzott politikai korrektségre való törekvés, mindig azon aggódni, nehogy valaki megsértődjön, így ha véletlen sikerül is valami figyelemreméltót mondani, az is elveszik a sok óvatoskodásban.

101%-ig egyet tudok érteni ezzel.

Csakúgy, mint a levélben fogalmazottakkal, kiváltképp ez nagyon lényegre törő:
"Természetesen folyamatosan tapasztaljuk, hogy a vásárlói döntést legerősebben a nosztalgia és az épp aktuális slágerfigura irányítja. De mi tudjuk, hogy ezek vezetik a vásárló kezét legkevésbé a jó társasjátékok irányába, ezek szülik az 500. monopoly-klónt és a mikiegeres kinevetavégént. És ami számunkra ebben a legrosszabb: ezek miatt játszanak egyre kevesebbet a gyerekkorból kilépők."

Scorba

Scorba

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 3442 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.01.18, 20:02

szerintem az emberi kommunikáció zsákutcája ez a túlzott politikai korrektségre való törekvés, mindig azon aggódni, nehogy valaki megsértődjön, így ha véletlen sikerül is valami figyelemreméltót mondani, az is elveszik a sok óvatoskodásban.

winnie

winnie

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 777 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.01.18, 19:20

Valószinűleg máshol van a tűréshatárunk. Nálam az eredeti landolt volna ott, a második bekezdés után. De azt hiszem ezt túlbeszéltük :)

Vissza a blogfigyelésre...

:) túl, és nem azért, hogy enyém legyen az utolsó szó, csak arra célzok, hogy amit ők írtak, az mégiscsak megjelent valamilyen formában, szóval jól csinálták (a lényeg, hogy náluk nem landoltott), egy visszafogott levél viszont nem olyan, ami cselekvésre sarkallna olyasvalakit, aki napjában 100 hasonlót olvas.

szóval vissza. vagy egy utolsó szavas összegzés után vissza.

Módosította winnie: 2014.01.18, 19:21

WCB

WCB

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 455 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.01.18, 18:59

Akkor leírom, hogy én hogy fogalmaztam volna (erősen egyszerűsítve):

ez szép és jó, de ez azonnal a kukában landolt volna egy "aha" kíséretében.

Valószinűleg máshol van a tűréshatárunk. Nálam az eredeti landolt volna ott, a második bekezdés után. De azt hiszem ezt túlbeszéltük :)

Vissza a blogfigyelésre...

winnie

winnie

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 777 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.01.18, 18:58

Akkor leírom, hogy én hogy fogalmaztam volna (erősen egyszerűsítve):

ez szép és jó, de ez azonnal a kukában landolt volna egy "aha" kíséretében.

WCB

WCB

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 455 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.01.18, 18:58

szerintem h-alga nem azokat szerette volna megszólítani, akik nagyon jól elvannak a Monopolyval, így tehát szerintem az, hogy ők megsértődnek-e rajta, az teljesen irreleváns.

Lehet hogy én vagyok érzékeny ilyesmire, másnak nem tűnik offenzívnek és lekezelőnek ez a stílus, nekem annak tűnt.
De továbbra sem hiszem, hogy az a jó út a társasjátékok terjesztésére, ha azza állítunk az embereknek, hogy amivel játszanak, az szar.

Lehet hogy ha egy filmajánlásra érkezett volna ilyen hangnemben válasz, láthatóbb lenne, mi a gond vele...

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]