Ugrás tartalomhoz

Fotó
- - - - -

Egy mesélő fejében (6. rész)

• Válasz írásához lépj be
19 hozzászólás érkezett eddig

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4686 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.04.24, 13:27

Valahol utal a cikk arra, hogy a nyomozós kalandnál kicsit kelletni kell a játékosokat, nem szabad könnyen odaadni nekik a nyomokat. Mesélőként én is így érzem, de ez inkább csak a mesélői nézőpont csapdája. Ami filmben/regényben passzív olvasóként szórakoztató, az interaktív szerepjátékban akár pont fordítva is működhet. A DitV példáiból tanultam meg, hogy egyáltalán nem baj, ha néha azonnal "kilóg a lóláb", az izgalmas szerepjátékban nem az, hogy kiderül-e az igazság, hanem hogy mit kezdenek vele a játékosok.

Ezzel egyetértek. Bár nekem nyomozós szerkezetekhez sokat segített az a csomópontos elrendezést amit te fordítottál valahonnan.

Minden kidolgozott helyszínre elmennek, a sok (előzetesen feleslegesnek gondolt) nyom nagyon jó, mert valamit úgyis megtalálnak, de a végeredmény sem fix, mert a sorrend rájuk van bízva, és így teljesen más is kisülhet belőle, mint amire számítottam.

Urban

Urban

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1556 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.04.23, 22:41

Valahol utal a cikk arra, hogy a nyomozós kalandnál kicsit kelletni kell a játékosokat, nem szabad könnyen odaadni nekik a nyomokat. Mesélőként én is így érzem, de ez inkább csak a mesélői nézőpont csapdája. Ami filmben/regényben passzív olvasóként szórakoztató, az interaktív szerepjátékban akár pont fordítva is működhet. A DitV példáiból tanultam meg, hogy egyáltalán nem baj, ha néha azonnal "kilóg a lóláb", az izgalmas szerepjátékban nem az, hogy kiderül-e az igazság, hanem hogy mit kezdenek vele a játékosok.

kabal

kabal

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1254 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.04.23, 22:05

Egyre inkább úgy érzem, hogy ez egy remek cikksorozat. Az "így semmi esetre se kezdj el nyomozós kalandot mesélni fantasy környezetben" eset iskolapéldája.

jokaero

jokaero

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 38 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2013.04.23, 21:03

Lenyűgöző az Edit gomb iránti vágyam jelen pillanatban:O

jokaero

jokaero

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 38 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2013.04.23, 21:02

Én a legtöbb esetben pl. totálisan mellőzöm a legtöbb mesémben a profi orgyilkosokat a játékosok ellen, mert az az igazság, hogy azt úgyse élik túl.A meglepetés ereje, illetve a tárházuk szélessége szinte siker. És akkor mit is értem el?

jokaero

jokaero

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 38 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2013.04.23, 20:57

Ennél a "védőháló" dolognál nagyobb baromságot még nem olvastam:D Ennél már az is jobb, ha csalsz a kockákkal, és "véletlen" ő nyeri a kezdeményezést. Ha meg minden kötél szakad, nem teremtesz olyan helyzetet, ami ellen esélye nincs védekezni. Elég lett volna, ha az a tolvaj jelen esetben csak 5 ös szintű, teszem azt, és akkor még ha be is ambusholja van esélye a ropi jk-nak túlélnie. Vagy leüti... és onnan a JK fogoly. Vagy bármi... de ez?

Dor

Dor

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 409 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.04.23, 15:50

Dor:

Pont, hogy többször figyelmeztetem, hogy "nem lesz jó vége", ha úgy van szólok, hogy ebbe bele is hallhat, ami pedig a d20 dobáson múlik. Ez után még visszatáncolhat, hogy mást csináljon, másik megoldást keressen. Ha nem teszi, arról én nem tehetek.

Bulldy

Ugyanazt írjuk (bár én külön nem emelem ki, hogy belehalhat).

Módosította Dor: 2013.04.23, 15:51

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6529 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.04.23, 15:46

Ez az a klasszikus ostobaság, ami egy az egybe átkerült a Magusba is anno, megteremtve a "látod milyen f***a kaszt, na EZT, te nem játszhatod, mert NJK kaszt" gyomorforgatóan undorító ÉS a "VANNAK olyan kalandozók, akik olyan istenvagányok, amilyen te a karaktereddel sose lehetsz" gyomorforgatóan nevetséges gyakorlatát.

Ez ott sántít, hogy az eredeti FR karakterek az egy Elminster kivételével, mind JK -k voltak Ed Greenwood kampányában. Ha ott föltámasztás volt, akkor annak vagy sztori oka volt, vagy a mesélő így jutalmazta a játékost, aki egy rossz dobás miatt halt meg. Az FR sosem szólt erről a "a mesélőnek lehet, a játékosnak nem, nye-nye-nye" dologról.

Amit te írtál, az vagy magyar találmány (MAGUS - RÚNA valóban mozgott ezen a vonalon) vagy beszivárgott valahonnan és gyökeret vert. De az eredete nem az FR. Legalábbis én sem az 1987 -es Campaign Setting -ben, sem a 2001 -esben.

Az istenek hozzáállása - különösen a Time of Troubles után - az, hogy a legkevesebbet avatkozzanak be a halandók életébe, ergo nem sújtanak halálra senkit egy villámcsapással direktben, de nem is támasztják fel újra és újra, csak azért, mert.

Dor:

Pont, hogy többször figyelmeztetem, hogy "nem lesz jó vége", ha úgy van szólok, hogy ebbe bele is hallhat, ami pedig a d20 dobáson múlik. Ez után még visszatáncolhat, hogy mást csináljon, másik megoldást keressen. Ha nem teszi, arról én nem tehetek.

Bulldy

Módosította Bulldy: 2013.04.23, 15:48

Dor

Dor

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 409 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.04.23, 15:10

A "védőháló" meg baromság, teljesen elveszi a kaland súlyát és a kockázatot, bár a másik véglet, az oldschool körökben oly divatos "egy csapda - egy karakter" trúság sem sokkal értelmesebb. Az ideális út (nekem) a 2 közt van.

A védőháló szerintem is hülyeség és egyetértek veled.
"Az ideális út (nekem) a 2 közt van." mondatot, viszont kifejthetnéd, mert érdekel.
Én általában azt látom, hogy a játékosok számára van több rejtett jel, vagy logikai összefüggés ami mutat a veszélyre (már amelyik mesélőnél van, de én a jót feltételezem) aztán ezek mellett "elsétál" nem tulajdonít neki jelentőséget, nem ad nekik értelmet, majd amikor jön a csapda vagy akármi, akkor azt mondja, hogy "egy dobáson múlott", ami viszont nem igaz, csak szerinte.

Lenday78

Lenday78

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 7 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.04.23, 14:35

A 6. részt olvasva már kicsit idegesít, hogy soha nincs felkészülve a kedves KM.
Az alapvetően hangulatos ötlet nincs kidolgozva, végig pár gondolattal (és sok hibával)bukdácsol végig a játékalkalmakon.
Ráadásul mostanra (játékalkalom) mintha már meg is unta volna a dolgot, hiszen le akarja zavarni gyorsan az egészet.
A leírás jó, hiszen valóban bepillantást enged egy időhiányban szenvedő, állandóan rögtönözni kényszerülő mesélő gondolataiba.
(Azért remélem a legtöbb társaságban nem ez az általános. Szóval kéretik az intrikus modult csak felkészülten mesélni! Bármilyen rendszerben.)

Alfdam

Alfdam

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 908 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.04.23, 14:33

Milyen kár, hogy a hivatalos FR könyvben le vagyon írva, hogy feltámasztást a papok azonos vallású személyen is csak indokolt esetben hajtanak végre, főleg akkor, ha a hit ügye megkívánja. Ráadásul a halott is dönthet úgy, hogy nem tér vissza. És ha eddig hű követője volt istenének, miért akarna visszatérni? Ott dekkol a mennyországban, jó neki ott, semmi oka visszatérni az anyagi sík siralomvölgyébe. A kevésbé hű híveket pedig nem akarják feltámasztani, mert nem érdemli meg, mérettessék csak meg és kapja meg tettei "jutalmát".

Ez az a klasszikus ostobaság, ami egy az egybe átkerült a Magusba is anno, megteremtve a "látod milyen f***a kaszt, na EZT, te nem játszhatod, mert NJK kaszt" gyomorforgatóan undorító ÉS a "VANNAK olyan kalandozók, akik olyan istenvagányok, amilyen te a karaktereddel sose lehetsz" gyomorforgatóan nevetséges gyakorlatát.
Mert sajnos az, hogy vannak akiket feltámasztanak a világon és vannak karakterek, akik képesek feltámasztani reális igényt teremt a JK részéről, hogy ők is támadjanak fel. A legkirályabb, leghűbb Paladin jogosan várja el, hogy támadjon fel, hiszen erre minden lehetősége megvan, mind a világ, mind a rendszer engedi.
Amikor aztán elkezdődik a játék, paródiává fullad, mert nyilván feltámasztják egymást. Az a szöveg, hogy de az istenek, egyenlő azzal a kijelentéssel, hogy "A KM ELDÖNTI". Ez nem egy ingame érv, nem a világ logikájából következik.

"A halott dönthet úgy, hogy nem tér vissza?" = "Másik karakterrel akarok jönni."

Brain védőhálója abszolút világkoherensnek, mégis szomorúnak tűnik. A két szék között a földre ül, ahol a narráció már nem, de játékizmus még nem kezeli a helyzetet.

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2428 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.04.23, 14:13

hyperman25:

Gondolom mert lassú és könnyű elkapni, szükség esetén kivégezni is, csak addig kell páros lábbal ugrálni rajta, míg el nem fogy a hp. Másik örök kedvenc ellenfelek polimorfizálására a csiga.

A "védőháló" meg baromság, teljesen elveszi a kaland súlyát és a kockázatot, bár a másik véglet, az oldschool körökben oly divatos "egy csapda - egy karakter" trúság sem sokkal értelmesebb. Az ideális út (nekem) a 2 közt van.

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6529 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.04.23, 13:49

OMG. De k***a szar ez a D&D forgotten realms még mindig. :D Sajnálom ez kibukott belőlem.

Ez tényleg az FR "hibája".

Milyen kár, hogy a hivatalos FR könyvben le vagyon írva, hogy feltámasztást a papok azonos vallású személyen is csak indokolt esetben hajtanak végre, főleg akkor, ha a hit ügye megkívánja. Ráadásul a halott is dönthet úgy, hogy nem tér vissza. És ha eddig hű követője volt istenének, miért akarna visszatérni? Ott dekkol a mennyországban, jó neki ott, semmi oka visszatérni az anyagi sík siralomvölgyébe. A kevésbé hű híveket pedig nem akarják feltámasztani, mert nem érdemli meg, mérettessék csak meg és kapja meg tettei "jutalmát".

Az meg, hogy a JK pap állandóan visszarángatja a társait a halálból, nem a rendszer és a világ hibája. Ha a mesélő akarja, az isten nem adja meg a feltámasztást a napi imakor, akárhogy is kéri a pap. (Merthogy D&D -ben kérni kell az istentől a napi varázslatokat és az nem köteles megadni, ha úgy látja, hogy korábban a pap visszaélt a rábízott "talentummal".)

Az pedig, hogy a JK -k halál esetén a felszerelést bukják, de valami default helyen feltámadnak (mert ez a megoldás megfelel a játékosoknak és a mesélőnek is), megint nem egy világ okozta probléma. Bármelyik másik világon működne. Savage Worlds -ben opcionális szabály, hogy JK csak önfeláldozásból halhat meg. Akinek ez belefér, az használja, akinek nem, az nem.

Bulldy

Alfdam

Alfdam

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 908 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.04.23, 13:34

"Ennél a két karakternél azt találtam ki, hogy a varázsló tud készíteni egy második testet, ahová halála esetén átköltözik a lelke. A lovagot istene küldi vissza halála esetén a fő templom kriptájába. Ez kicsit elveszi a halál súlyát, de mivel a felszerelésüket ilyenkor elveszítik, nem lesz teljesen következmények nélküli. Szerencsére erre a védőhálóra most nem volt szükség..."

OMG. De k***a szar ez a D&D forgotten realms még mindig. :D Sajnálom ez kibukott belőlem.

Mizantrof

Mizantrof

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 41 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.04.23, 12:16

"...még így is élvezték, mert azt érezték, hogy a saját ravaszságuk miatt jöttek rá a csavarra, és ez a legfontosabb."

Minden kalandmesteri érdem princípiuma!

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6529 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.04.23, 11:59

Miért pont teknős? :rotfl:

Mert kicsi, lassú és igénytelen állat, egyszerű kordában tartani. Gondolom.

Bulldy

hyperman25

hyperman25

Rendszeres fórumozó

• Inactive / Invalid
  • 301 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.04.23, 11:57

Miért pont teknős? :rotfl:

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6529 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.04.23, 11:23

Ilyen ez a showbusiness!

Nekem is volt egy magas szintű mágusom, neki is a alakváltás volt a kedvence.

Thirlen

Thirlen

Browncoat

• Fórumita
  • 1125 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.04.23, 08:49

"Végül úgy döntenek, hogy a királynét elfogják, és teknőssé változtatják, a helyét pedig a varázsló veszi át."
Ezen diszkréten felröhögtem. :D

CikkBot

CikkBot

Régi fórumozó

• Admin
  • 6440 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.04.23, 08:49

A következő alkalomra végre szánok egy kis időt, hogy átgondoljam a dolgokat. Először is leírom, hogy melyik szereplőnek mik a céljai... A kalandot ott kezdjük, hogy felvirrad a kézitusa napja. Még indulás előtt megbeszélik, hogy ki mit fog csinálni. Egy mesélő fejében (6. rész)

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]