Ugrás tartalomhoz

Fotó

Beszélgessünk klasszikus irodalmi művekről!

• Válasz írásához lépj be
39 hozzászólás érkezett eddig

Radivoj

Radivoj

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1600 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2015.04.06, 21:39

Mándy Iván: A pálya szélén.

A műbe belekódolt rejtvények nagy részét, azt hiszem, már megfejtettem, és az a gondolat kísért (már amikor nem idegesít a folytonos időváltás és vízió-váltás), hogy ennek a cuccnak nagyobb a füstje, mint a lángja. Értem ám a nagy élet-allegóriát a műben magában (hogy mennyire adják-veszik a zembert a zéletben), de nem vagyok valami hajde lenyűgözve tőle.

Lehet, hogy vaskalapos vagyok, de az egész mögé pakolt magánsztorit, amit az író úr kb. tíz részre fölszaggatott, és időnként belevet a szöveg vetésébe itt-ott, le lehetett volna írni érthetőbben is. Attól, hogy a személyek itt is most bizonytalanok (kb. nem lehet megmondani, hogy a Csempe-Pempe nevezetű egyénnek milyen sorrendben következnek a női egymás után), meg hogy nehéz eldönteni, hogy egyes jelenetek megtörténnek, vagy csak valaki vizionálja őket, nos ettől még csekély marad a cucc élvezhetősége. Ha már fociba kevert élettörténetek, seggreülés és magánélet, akkor e helyett van élvezhetőbb is. Biztos nem olyan méjj, meg nem olyan narrációs labirintus, mint ez, de attól még sokkal inkább a Sóska, sült krumplit olvasom, mint ezt a Mándy-labirintust.

scaurus

scaurus

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 566 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.01.05, 18:13

...
Illetve már volt az Iskola a határon, Mikszáth, Jókai és más magyar írók is, pl. Passuth László munkái is.

Az Iskola a határonhoz azért kell némi érettség, nagyon fiatalként nem hiszem hogy sok mindent mond, de, persze, remek olvasmány.

Jókaival vannak fenntartásaim, bár az És mégis mozog a föld nálam a TOP10-ben benne van, sokszor (számomra az olvashatatlanságig) terjengős és nehézkes.

Passuth Lászlóh meg mintha beporosodott volna, több könyvébe (némelyikbe többször is) belefogtam, mert a téma, a kor (pl Ravennában temették Rómát) kifejezetten érdekes, izgalmas, de valahogy maga a szöveg nem az, vagy legalábbis nekem nem sikerült ráhangolódnom.

Hogy ajánljak is:
- Kosztolányi Esti kornél (Pacskovszky József filmje is jó (persze, magyar filmekhez képest, de legalább mentes a magyar játékfilmekre jellemző harsány ripacskodástól)
- Kurt Vonnegut: Kékszakáll (pedig Vonnegutért nem rajongok, de ez nagyon tetszett)

Módosította scaurus: 2014.01.05, 18:13

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 5891 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.01.05, 14:27

Nagyon jók a felvetések, bár én nem tudom, hová sorolhatóak, életkortól függetlenül mindenkinek ajánlanám:
-Herczeg Ferenc szinte minden műve
-Benvenuto Cellni mester élete (önélterajz-szerű, benne túlzásokkal is)
-Lin Yutang: Egy múló pillanat (Kínában, a XIX. század végétől a második világháborúig ívelő családregény)
-Sienkiewicz munkásságából a Tűzzel-vassal, Özönvíz és a Kislovag (trilógia, lazán összefűzve)
-Mika Waltari, finn író, történelmi témájű regények, a Szinuhe ismertebb, a Turms, a halhatatlan, és talán a Míkáel
-Kenneth Roberts:Északnyugati átjáró

Illetve már volt az Iskola a határon, Mikszáth, Jókai és más magyar írók is, pl. Passuth László munkái is.

Módosította Orastes: 2014.01.05, 14:29

Urban

Urban

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1546 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.01.05, 07:01

Helyette fokozatosan inkább J. M. Coetzee mellett tettem le a voksomat: lehet, hogy csak azért nem favorizáltam eleinte, mert túl fiatalon olvastam A barbárokra várvát, de fantasztikus minden, amit azóta olvastam tőle.

(OFF)A cím egyezésén kívül van köze a Kavafisz-vershez?(/OFF)

Igen, nagyon is, posztmodern regényként a vers témáit bontja (részben) ki.

alister

alister

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 3443 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.01.04, 23:48

Helyette fokozatosan inkább J. M. Coetzee mellett tettem le a voksomat: lehet, hogy csak azért nem favorizáltam eleinte, mert túl fiatalon olvastam A barbárokra várvát, de fantasztikus minden, amit azóta olvastam tőle.

(OFF)A cím egyezésén kívül van köze a Kavafisz-vershez?(/OFF)

Urban

Urban

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1546 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.01.04, 16:28

(OFF) (Azt egy szerepjáték fórum csak hallkan merem megjegyezni (mert már kaptam a fejemere...), hogy Jack Vance-t nagyon nem bírom, kifejezetten idegesít.)(/OFF)

Én ebben Vance rajongóként sem találok semmiféle kivetni valót. Ízlések és pofonok, ugye. Bár bevallom, elsőre nem akartam elhinni, hogy valakinek nem tetszik a stílusa. De másodszorra inkább az a feltételezés tűnt furábbnak, hogy egy szerzőt mindenki szeret! ;)

Klasszikusokra visszatérve: csak nemrég olvastam a Bovárynét, de rendkívül jól szórakoztam rajta. A címe valamiért elriasztott tőle a középiskolában, de talán jobb is, hogy érettebb fejjel olvastam, így még jobban tudtam élvezni Flaubert ravasz prózáját.

scaurus

scaurus

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 566 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.29, 19:00

...
Azt nem igazán tudom, hogy életem felén mikor jutok túl :)
...

Egyrészt, megérzed, másrészt van egy átlagéletkor (elvileg a KSH-nál), harmadrészt azt lehet tudni, hogy a felmenők hány évet éltek... :P

Az év meglepetéskönyve számomra a tegnap kivégzett Kemény Zsigmond-kötet, a Ködképek a kedély láthatárán...

Nálam a Zord idők van fenn a (bakancs)listán, a hozzászólásod egy újabb érv mellette.

I second that! Jack Vance-n és Arthur C. Clarke-on kívül nem akadt kezembe az utóbbi években olyan lektűr, amit igazán élvezni tudtam volna
...

A lektűrből nekem tetszettek:
- Herczeg Ferenc: Pogányok
- Kerékgyártó István: Trüffel Milán, avagy egy kalandor élete
- Vaszary Gábor: A szőkékkel mindig baj van.

Lehet, Kerékgyártó István megsértődne a lektűr besoroláson, de talán megbékélne annak láttán, hogy mely szerzőkkel együtt emlegetem.
Egyébként a Trüffel Milán pikareszk(!) regény is.

Amit még rendkívül szórakoztatónak tartok, azok Heltai Jenő összegyűjtött szösszenetei, tárcaírásai: Szines kövek, Pesti madarak.

(OFF) (Azt egy szerepjáték fórum csak hallkan merem megjegyezni (mert már kaptam a fejemere...), hogy Jack Vance-t nagyon nem bírom, kifejezetten idegesít.)(/OFF)

Urban

Urban

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1546 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.29, 16:41

Ködképek a kedély láthatárán

Jól hangzik!

akkor utána, lehet, hogy fizikai fájdalmat fog okozni egy gyengébb-közepes TSR/WoC, vagy épp M* regény elolvasása.
Nem is az, amiről, hanem ahogy szól: a tragikomikus dialógusok, a hihetetlenül rossz dramaturgia, a sematikus karakterek tömkelege.

I second that! Jack Vance-n és Arthur C. Clarke-on kívül nem akadt kezembe az utóbbi években olyan lektűr, amit igazán élvezni tudtam volna

Nehéz bármit kiemelni a számos szuper író közül, igyekszem olyat mondani, akitől sokat olvastam. Egy ideig azt hittem, hogy Cormac McCarthy rajongó vagyok, mert már elsőre betalált, de Az út szerintem már nagyon repetitív volt és önmaga szimbolikájába fulladt. Helyette fokozatosan inkább J. M. Coetzee mellett tettem le a voksomat: lehet, hogy csak azért nem favorizáltam eleinte, mert túl fiatalon olvastam A barbárokra várvát, de fantasztikus minden, amit azóta olvastam tőle.

Radivoj

Radivoj

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1600 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.29, 13:55

Az év meglepetéskönyve számomra a tegnap kivégzett Kemény Zsigmond-kötet, a Ködképek a kedély láthatárán. A tisztelt szerző alaposan bevitt a málnásba, pedig dörzsölt olvasónak tartom magamat. Szóval valahol a 140. oldal tájékán jöttem rá, hogy félreolvastam a cuccot.
Onnantól pedig előbújik Kemény Zsigmondból a szokatlan, még vicces is tud lenni.

Mindezzel persze nem mondom, hogy a legkönnyebb olvasmány, ami csak van, ölég tekervényesen fogalmaz, de jó látni, hogy eretedi klasszik magyarban, Jókaival ellentétben van ám olyan narráció, ahol a narráció maga érdekesebb az elmondott történetnél. Szóval elégedett vagyok. Valamilyen szinten persze Üvöltő szelek-utánérzés, csak hát vele jóformán egy időben íródott, és sajna alig ismert.

Krezga

Krezga

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1201 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.07.03, 08:31

Fejős Éva vagy Stephenie Meyer, meg még megannyi géniusz munkásságát azért nem kell elejétől a végéig kiolvasni, hogy megmondjuk, igen nagy valószínűséggel hulladék. (Lásd még: "hogy jössz hozzá, hogy leszóld Lakodalom Lajos zenéjét? Hallottál tőle mindent? Akkor meg?!")

Nem is azt mondom, hogy mindent el kell olvasni, de látatlanban (olvasatlanban :) ) nem szabad kritizálni.

amikor látja, hogy az élete felén már túljutott, akkor kezd rádöbbeni, hogy annyi jó és érdekes olvasni való (is) van, hogy közepesre, gyengére nem érdemes időt pazarolni.

Azt nem igazán tudom, hogy életem felén mikor jutok túl :) de amúgy inkább filmekkel vagyok úgy, hogy a rosszabbakat is megnézem, könyveknél már válogatósabb vagyok, ott ha a sorozat vagy az író nem jön be, akkor sztornózom.

Sorry, hogy ennyire eltértem a tárgytól, off vége :)

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1925 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.07.02, 17:06

Fejős Éva vagy Stephenie Meyer, meg még megannyi géniusz munkásságát azért nem kell elejétől a végéig kiolvasni, hogy megmondjuk, igen nagy valószínűséggel hulladék. (Lásd még: "hogy jössz hozzá, hogy leszóld Lakodalom Lajos zenéjét? Hallottál tőle mindent? Akkor meg?!")

regina95

regina95

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 11 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2013.07.02, 16:31

Amúgy olvastad az említett könyveket? Én igen, és most már bátran tudom mondani, hogy nem jöttek át, nem tetszettek :), de amíg nem olvastam (filmet nem láttam, stb) addig nem tudok róla nyilatkozni, és nem is fogok, főleg mások véleményei alapján (ezért van, hogy sok sz*rt nézek, olvasok :) ). Amúgy pl. én szerettem az Édes Annát, Tolsztoj pedig a Háború és békével teljesen lekenyerezett.

Természetesen elolvastam őket!Pontosabban az Alkonyatot és folytatásait,még anno amikor bejött a vámpír őrület kis 14 évesként.Akkor tetszettek,de így pár évre rá...mind1 :D
A szürke ötven árnyalatát ajándékba kaptam karácsonyra,el kezdtem olvasni,de közepénél nem bírtam tovább.Úgy semmit nem kritizálnék,ameddig nem olvastam. ;)

scaurus

scaurus

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 566 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.07.02, 12:16

...(ezért van, hogy sok sz*rt nézek, olvasok :) )...

Sokáig én is így voltam ezzel, de ezt előbb-utóbb kinövi az ember; amikor látja, hogy az élete felén már túljutott, akkor kezd rádöbbeni, hogy annyi jó és érdekes olvasni való (is) van, hogy közepesre, gyengére nem érdemes időt pazarolni.

S azért csak van valaki vagy valami, akivel vagy amivel hasonlóan gondolkodik az ember, pl a filmekkel kapcsolatban általában egyezik a véleményem a Mozinet újságéval, így amiről ők rosszat írnak, azt már fentartással kezelem.

Módosította scaurus: 2013.07.02, 12:16

Krezga

Krezga

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1201 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.07.02, 10:35

És hát igen..ez az ízlések és pofonok nem csak a klasszikusokra jellemző.Én kirohanok a világból az Alkonyat meg A Szürke ötven árnyalata miatt.

Amúgy olvastad az említett könyveket? Én igen, és most már bátran tudom mondani, hogy nem jöttek át, nem tetszettek :), de amíg nem olvastam (filmet nem láttam, stb) addig nem tudok róla nyilatkozni, és nem is fogok, főleg mások véleményei alapján (ezért van, hogy sok sz*rt nézek, olvasok :) ). Amúgy pl. én szerettem az Édes Annát, Tolsztoj pedig a Háború és békével teljesen lekenyerezett.

Sajnos én is kevés klasszikust olvasok, mivel nincs igazán időm nyugodtan leülni és olvasni, így inkább a fantasy, sci-fi ponyvákat részesítem előnyben, mert ezek egyszerűek, könnyen emészthetőek (viszont nincs olyan nap, hogy ne olvasnék legalább egy 10 percet)

Radivoj

Radivoj

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1600 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.07.01, 23:35

Nézd, nem nagyon van mit tenni, mivel a középiskolai magyaroktatás az érettségire fut ki.
Megoldás lenne, ha kétfelé oszlana az irodalomoktatás.
1. érettségire fölkészíteni, meg persze megalapozni, hogy kb. mik a nevezetes művek (amúgy mikor olvasnád el ezeket, ha nem ebben a korban)
2. olyan sorrendben menni, ami megfelel az érdeklődésnek (mondjuk ez önmagában is érdekes kérdés). Erre lenne alkalmas a fakultáció. Csak hát az óraszámot így sem lehet emelni, minthogy a középiskolás évek alatt nem a magyaroktatás a legfontosabb. Most. És egyre kevésbé. Aminek lehet örülni vagy lehet rajta bánkódni, ez van. Szerintem a legfőbb célja a magyaroktatásnak mondjuk egyáltalán nem az érettségi, hanem megszerettetni az olvasást, valami alap tudnivalót átadni más korokról plusz önálló véleményalkotási, kritikai, esetleg érvelési készségeket fölébreszteni a diákokban, ami nyilván az élet számos területén hasznos lehet. Mondjuk az önálló véleményalkotáshoz meg k sokat kell olvasni, és akkor megint ugyanott vagyunk. :)

scaurus

scaurus

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 566 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.07.01, 21:09

1.) A korábbi hozzászólásokra reflektálva: a szépirodalmat alapvetően nem a tárgya, hanem a az írás módja különbözteti meg az egyéb irodolamtól (mondjuk a ponyvától).

Az írásnak is vannak mesterségbeli szabályai, ami nélkül nem lehet színvonalasat alkotni.
Hiába van valakinek remek fantáziája, jó ötletei, hiába kiváló mesélő egy szerepjátékos társaságban vagy világhírű tudós, az nem jelenti azt, hogy írónak is jó.

Ha valaki elolvassa, mondjuk Murakami Haruki Világvége és a keményre főtt csodaország c. könyvét, vagy Szerb Antaltól A Pendragon legendát vagy Umberto Ecotól A rózsa nevét, akkor utána, lehet, hogy fizikai fájdalmat fog okozni egy gyengébb-közepes TSR/WoC, vagy épp M* regény elolvasása.
Nem is az, amiről, hanem ahogy szól: a tragikomikus dialógusok, a hihetetlenül rossz dramaturgia, a sematikus karakterek tömkelege.

Nyilván, az olvasás is olyan képesség, amit fokozatosan fejleszteni kell, előbb az olvasást kell megszerettetni, s az olvasót (gyermeket, fiatalt) fokozatosan kell(ene) rávezetni az irodalom komolyabb, mívesebb műveire.

Hozzáteszem, nekem meggyőződésem, hogy az irodalomtanítás egyik óriási hibája a történeti sorrend.
Ahogy a természettudományokat sem a történetükön keresztül okitják, úgy az irodalmat sem így kellene, a lentebb is emlegett ókori drámák, csak arra jók fiatal korban, hogy elrettentsék az irodalomtól a reménybeli irodalom kedvelő emberpalántát.
Ahogy Kosztolányítól sem az Édes Annát kellene erőltetni, hanem mondjuk a kínrimeivel szórakoztatni.

Továbbá, nem kell mindenet szeretni, amit a közmegegyezés kiemelkedő jelentőségűnek tekint, pl jómagam Dosztojevszkijt nem tudtam megkedvelni, s a Háború és béke sem győzőtt meg arról, hogy nekem feltétlenül Tolsztojt kell még olvasnom.

A fentebb írtak nem azt jelentik, hogy kultúrsznob volnék, olvasok elég sok ponyvát is. ;)

2.) A saját kedvenceim: Szerb Antal, Heltai Jenő, Umberto Eco, a könnyedebb műfajból mostanában Neil Gaiman művei, elsősorban a képregényei.

Untergang

Untergang

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 69 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.07.01, 18:28

De jöjjön pár klasszikus, nem kortárs kedvenc:

Iskola a határon (Ottlik), mert a legjobb történetek a kölyökkorról szólnak.
Sommer úr története (Süskind), az ok ugyanez, és ez még ráadásul térben-időben behatárolhatatlan, és a gyerekkor tényleg ilyen, ha szerencsés. Könyvtár, kivenni, olvasni. :)

Mivel Patrick Süskind jelenleg is él, őt inkább kortársnak nevezném.

KépKép

Radivoj

Radivoj

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1600 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.07.01, 17:26

[Megkérdezhetem,hogy neked mik a kedvenceid,és miért? :)

Sok kedvencem van, más kérdés, hogy már nem a 19. századból, hanem kortársak; nekem ezek többet mondanak. De jöjjön pár klasszikus, nem kortárs kedvenc:

Iskola a határon (Ottlik), mert a legjobb történetek a kölyökkorról szólnak.
Sommer úr története (Süskind), az ok ugyanez, és ez még ráadásul térben-időben behatárolhatatlan, és a gyerekkor tényleg ilyen, ha szerencsés. Könyvtár, kivenni, olvasni. :)

Ezeket minden második nyáron újra kell olvasni, hozzátartozik a szabadságolásokhoz.
Aztán, hogy valami régebbet is mondjak,

Tonio Kröger (Thomas Mann),
Csehovtól bármi, novella, színmű, mindegy. Valószínűleg azért, mert fapofával előadott mulatságos történetek, amiben a szereplők hasraesős monológjait nem lehet komolyan venni. Meg úgy idegen világ, hogy ismerős is egyszerre. Valszeg benne van az a környezet is, amikor először olvastam. Mint minden emlékezetesebb olvasmánynál. Balzactól nem voltam különösebben meghatva soha. Ha már 19. századi francia próza, inkább valamelyik Stendhal-novella.
Amit a mai napig nem unok, pedig sokadszorra: Conan Doyle Holmes-történetei. Bár filmben Poirot és Monk jobb. Utóbbi néha tiszteleg Conan Doyle előtt.

Magyar fantasyből Dörnyei Kálmán, nem egy míves próza, de nem érdekel, akkor is szeretem. Kár, hogy a könyvverzióból kimaradtak a CzG-képek. A Holdtölte vonatkozó számaiban megtalálod, de mondjuk az élvezethez sokat kellett volt D&D-zni.

Untergang

Untergang

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 69 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.06.29, 16:56

Az én kedvenc klasszikusom Bulgakovtól A Mester és Margarita.
Magyarok közül szeretem nagyon Mikszáth Kálmán műveit.
Bűn és bűnhődés: valóban nagyon jó könyv, de a vége nem tetszik.
Goriot apó: Mivel egyáltalán nem hosszú, nem tartottam unalmasnak, kíváncsivá tett a többi Balzac mű iránt.

regina95

regina95

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 11 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2013.06.29, 11:31

10. évad 5. rész

Köszönöm!Úgy érzem Te otthon vagy a klasszikus művek terén.Megkérdezhetem,hogy neked mik a kedvenceid,és miért? :)

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]