Ugrás tartalomhoz

Fotó
- - - - -

Hamarosan megjelenik: Helvéczia pikareszk szerepjáték

• Válasz írásához lépj be
96 hozzászólás érkezett eddig

alister

alister

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 3440 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.26, 09:29

Laikusok bevezetése szerepjátékba, ha 0 tapasztalatuk van az alanyoknak:
...
(ez Kard és mágia és Helvéczia, és hasonlóan egyszerű rendszerek esetén szerintem beválhat)

Megerősíthetem, hogy ez egy működőképes módszer lehet: másfél hónapja sincs, hogy eredményesen alkalmaztam valami nagyon hasonlót. :)
  • Orastes kedvelte ezt

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 3951 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.26, 09:12

elGabor: A játék bemutatása miből állt? Tudtak játszani vele helyben az érdeklődők? Volt kidolgozott egyszeri (one-shot) kaland, vagy csak bele lehetett lapozni a könyvbe?

(OFF)Talán annyi szabályismertetés elég, hogy megmondod, hogy nagy vonalakban mi a karakterkoncepció, előnyök, hátrányok (mint pl.: Fate rendszerben a fő aspektusok). Innentől kezdve a játékos elmondja, hogy mit szeretne csinálni a karaktere, te meg mondod, hogy milyen eszközökkel tudja ezt elérni (pl.: dobj d20+Ügyesség módosítóval).

galu22: sok "convention game" témával foglalkozó ember azt tanácsolja (itt a neten), hogy ilyenkor érdemes előre megalkotott karaktereket szétosztani a játékosok között.(/OFF)

A legtöbb esetben elmondtam, hogy hogyan működik egy szerepjáték, vagyis
  • mi a mesélő és a játékosok közötti beszélgetés logikája,
  • mi a szabályok szerepe az események alakításában,
  • mi a nyílt történetalakítás vonzereje.
  • Röviden bemutattam egy-egy példakaraktert, és lejátszottunk pár rövid akciót (vagyis bemutattam, hogyan befolyásolják a játékosi elképzelések és a szabályok a játék valóságát).
  • Ezután elmondtam, hogy mit szeretnék elérni a Helvécziával, vagyis mik a forrásai, illetve hogy a könnyű befogadásra és gyors játékmenetre szeretnék koncentrálni.
Játszani egyszer játszottunk, két tizennégy-tizenöt körüli sráccal (akik a CRPG-ket sem ismerték), és a kiadómmal. A szerepjáték lényegének elmagyarázása után ez így ment:
  • A játékosok 12 példakarakterből választhattak (ezek a dobozban és a honlapon is megtalálhatók majd); így egy magyar huszár, egy francia zsoldos és egy cseh deák vágott neki a kalandnak.
  • Bemutatónak egy egyszerű, ötletek szintén a fejemben lévő, de kidolgozatlan és ezért improvizációra épülő minikalandot választottam.
  • A kaland során fokozatosan építettem fel a szabályismeretet: először azt, hogy a játékosok hogyan tudnak a karaktereikkel kapcsolatba lépni a környezetükkel, és hogyan szerezhetnek információkat egy NJK-tól, aztán lépésről lépésre jöttek a formális szabályok, ú.m. képzettségpróbák, támadásdobások, harc kezdeményezés nélkül majd kezdeményezéssel és előbb-utóbb bonyolultabb technkikákkal - illetve az egyre nyíltabb döntési szituációk. Bizonyos szabályokat (pl. Virtus) csak utalás szintjén használtunk.
  • A játékosok elég jól ráéreztek a játék lényegére; így pár perc múlva már ment a cselekmény, és elég hamar jól kezelték a szabályokat is. (Igaz, ebben a kiadó is segített.) A kaland nagyjából másfél-két óráig tartott, de így is nagyjából négy kisebb ív volt benne.
A minikaland egyébként bekerül a mesélői útmutatóba, mesélői tanácsokkal alaposan ellátva.

Módosította elGabor: 2013.11.26, 09:16

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 3919 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.26, 08:26

Én annál rövidebbet sosem tudtam összehozni.

Talán mert soha nem is kellett? Feltételezem, nem laikusok voltak a célközönséged.

Kezdetben, kábé főiskola végéig inkább én tanultam másoktól, ott ugye nem kellett újaknak magyarázni. Viszont a mostani csoportom olyan haverokból áll, akik az első alkalom előtt nem játszottak egyáltalán.

Az első játék előtt sikerült egy kábé két oldalas dokumentumot összedobni (mindenkinek egy karakterlap, egy másikon a szabályok - hogyan dobunk mentődobást, támadást, stb. - illetve a specialitások - varázslatok)

Ez első játékra elég, a lentebb említett kivonat alatt inkább egy olyan pdf-et értettem, amiből (a második alkalomra) már tudott magának csinálni egy karaktert az, aki szeretett volna sajátot.

sok "convention game" témával foglalkozó ember azt tanácsolja (itt a neten), hogy ilyenkor érdemes előre megalkotott karaktereket szétosztani a játékosok között

Én is ezt csináltam végül :)

-el kell modnani, hogy mi a szerepjáték, és nyilván azt is, hogy igényel egy minimális absztrakciót, de nem kell hozzá színésznek lenni.
-a világ rövid bemutatása, és pár példával illusztrálása
-a karakerlap megmutatása, és ha azon kiigazodnak és kedvet kapnak, máris egyszerűbb, mint szabálymagyarázatokba belebonyolódni. Akár el is lehet kezdeni játszani, és ha dobás van menet közben, akkor a mesélő elmondja két mondatban a miértet, és a mikéntet.

Nálam ami bevált:

- már "toborzás" fázisban elmondani, hogy mire lehet számítani. Esetleg meg lehet támogatni egy youtube video-val.

- világ bemutatással (tök kezdők esetén) sosem szoktam vesződni. Szerintem ennél sokkal hatékonyabb, hogy ha a bemutatójáték mindenki által ismert környezetben játszódik. Első alkalomra például jó lehet egy bűnügyi történet vagy egy tinihorror.
Ha a bemutató alapján vannak vevők a dologra, akkor utána közösen eldönthetik, hogy mit szeretnének játszani. Itt nyilván pislogás lesz, mert biztosan nem ismerik a kínálatot, de néhány kérdéssel megoldható. Az űropera, sci-fi, fantasy, bűnügyi, poszt-apokaliptikus, kalózos, kategóriák egy-két filmes példával már elegendőek arra, hogy a csapat fő csapásirányát be tudjuk lőni. Utána finomítunk kicsit (tegyük fel, hogy sci-fit választottak), és mondhatunk példákat a BSG-től a Firefly-ig. Ha megvan, akkor általában már ki is tudjuk választani a rendelkezésünkre álló rendszerek közül a megfelelőt.

- a bemutatójáték alatt a szabálymagyarázat minimális, csak a legszükségesebb dolgokra térek ki. "ha például el akarod látni valaki sebeit, dobsz két hat oldalú kockával, ha az egyik legalább 4, akkor sikerült"
"egy szerencsepont elköltésével újra dobhatsz"
"a karakter gyáva. minden alkalommal, amikor egy gyáva cselekedete miatt hátrány éri, kap egy szerencsepontot. Azaz ha szerencsepontot akarsz szerezni, viselkedj gyáván"
kábé ennyi.
A karakteralkotás (főleg varázsló) szokott lenni egy kritikus pont, szóval ezt a lépést megpróbálom addig késleltetni ameddig lehet :)

Urban

Urban

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1546 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.26, 01:22

Amit te írsz, Orastes, az csak azoknál működik igazán, akik alapvetően fogékonyak az általunk játszott "hobbista" szerepjátékokra. Ők lényegében "látens" szerepjátékosnak is tekinthetőek, csak még nem tudják ezt magukról. Ideális utánpótlást nyújtanak önmagunk számára :)

Akiket laikusnak neveztem (lehet zavaró a szóhasználat!), azoknak még a Kard és Mágia szintű szabálykönnyű játékok is túlbonyolítottak. Ezek az emberek egy hatalmas és heterogén tömeget alkotnak. Könnyen lehet, hogy sokukat maga a szerepjáték élménye határozottan vonzaná, de egyszerűen a legtöbb hagyományos szerepjátékok által nyújtotta túl szűk keresztmetszet esélyt sem ad nekik. Jó néhány ilyen embert ismerek személyesen is.

A Helvéczia számomra nem csak azért tűnik ígéretesnek, mert egy jól megírt, érdekes koncepciójú szerepjáték, hanem mert lehetőségéhez képest ezeket a határokat is feszegeti.

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 5619 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.25, 23:31

-el kell modnani, hogy mi a szerepjáték, és nyilván azt is, hogy igényel egy minimális absztrakciót, de nem kell hozzá színésznek lenni.
-a világ rövid bemutatása, és pár példával illusztrálása
-a karakerlap megmutatása, és ha azon kiigazodnak és kedvet kapnak, máris egyszerűbb, mint szabálymagyarázatokba belebonyolódni. Akár el is lehet kezdeni játszani, és ha dobás van menet közben, akkor a mesélő elmondja két mondatban a miértet, és a mikéntet.
(ez Kard és mágia és Helvéczia, és hasonlóan egyszerű rendszerek esetén szerintem beválhat)

nonfiction

nonfiction

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 62 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2013.11.25, 22:50

elGabor: A játék bemutatása miből állt? Tudtak játszani vele helyben az érdeklődők? Volt kidolgozott egyszeri (one-shot) kaland, vagy csak bele lehetett lapozni a könyvbe?

(OFF)Talán annyi szabályismertetés elég, hogy megmondod, hogy nagy vonalakban mi a karakterkoncepció, előnyök, hátrányok (mint pl.: Fate rendszerben a fő aspektusok). Innentől kezdve a játékos elmondja, hogy mit szeretne csinálni a karaktere, te meg mondod, hogy milyen eszközökkel tudja ezt elérni (pl.: dobj d20+Ügyesség módosítóval).

galu22: sok "convention game" témával foglalkozó ember azt tanácsolja (itt a neten), hogy ilyenkor érdemes előre megalkotott karaktereket szétosztani a játékosok között.(/OFF)

Urban

Urban

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1546 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.25, 19:03

Talán mert soha nem is kellett? Feltételezem, nem laikusok voltak a célközönséged.

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 3919 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.25, 18:50

a játékosnak egy 10-15 oldalas

Én még ezt is soknak tartom, de hát radikálisan laikus párti vagyok.

Alap szabályok + karakteralkotás.

Egyébként rendszerint a karakteralkotás a leghosszabb. (előnyök/hátrányok/varázslatok/felszerelés)

Egyszerűbb rendszerekben persze meg lehet oldani, például az Apocalypse World-ben ott vannak a két oldalas karakterlapok, meg azon kívül talán egy oldal tudnivaló. (de az ilyesmik azért elég speciális rendszerek, képzettségek, varázslatok, stb. nélkül)

Urban

Urban

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1546 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.25, 17:42

a játékosnak egy 10-15 oldalas

Én még ezt is soknak tartom, de hát radikálisan laikus párti vagyok.

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 3919 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.25, 15:51

• A társasozók szemszögéből a Helvéczia bonyolultságú rendszer is nagyon összetett játéknak tűnik! Nem tudom, mit kezdenének egy Shadowrunnal vagy az újabb M* kiadásokkal, de sejtem.

Ez a saját tapasztalatom is.
Persze az is igaz, hogy ha van tapasztalt ismerős (aki mesél), akkor a játékosnak egy 10-15 oldalas kivonat elég kell legyen, nem kell megtanulniuk minden szabályt.

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 3951 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.24, 20:14

Tanulságok eddig:
  • A rendezvény inkább a fiatalabb korosztálynak (8-14 év) szólt, a Helvéczia pedig inkább az idősebb, húszas-harmincas embereket ragadta meg - kevesebbeket, de akiknek elmagyaráztam a szerepjátékok koncepcióját, azoknak szimpatikus volt.
  • A társasozók szemszögéből a Helvéczia bonyolultságú rendszer is nagyon összetett játéknak tűnik! Nem tudom, mit kezdenének egy Shadowrunnal vagy az újabb M* kiadásokkal, de sejtem.
  • A társasjáték-fejlesztés viszonylag fiatal Magyarországon, de nagyon tisztességes a hozzáállás - erős a közösségi szellem és bevett a nagyon alapos, több célcsoportot bevonó tesztelés.
  • A társasos közegben 6000 Ft egy mérsékelt, alsó-középkategóriás árnak felel meg.
  • Több lány és gyakorló anyuka. Családok. Társadalmi beilleszkedettség érzése. Kézműves sörök.
Nekem nagyon pozitív élmény volt (ismét, úgy is hogy a Helvéczia jellemzően a jelenlévőknél kicsit idősebb, és kicsit más érdeklődésű köröknek szól), sokat tanultam belőle, és ami a legfontosabb, nagyon tetszik a társasjátékos hobbi nyitottsága, egészséges pezsgése. Ez nyilván egy kívülálló benyomása, de jó lenne, ha nálunk is errefelé mozdulnának a dolgok.

Premier

Premier

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 509 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.23, 14:16

Pécs az most nem fog összejönni, de engem is érdekelne egy beszámoló!

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 5619 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.22, 22:54

Gábor, a fogadtatásáról majd számolj be, remélem, lesz pár érdeklődő! :cool:

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 3951 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.22, 22:02

Üdv!

Rövid szolgálati közlemény!

A Helvéczia jelen lesz a hétvégén megrendezett III. Pécsi társasjáték kiállítás és vásáron! Szombaton (november 23, 14:00-tól a Szivárvány Gyermekházban) mindenképpen, vasárnap elég nagy eséllyel ott leszek. Sajnos eladó példányunk még nincs, de akit érdekel a játék, szeretné kipróbálni, vagy egyszerűen elgyönyörködne a készítőket is bámulatbaejtő dobozban, az látogasson el a helyszínre! :)

Kép

alister

alister

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 3440 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.21, 23:39

Illetve, ha egyszer lesz csapat, aki vevő lenne a Bathory VS Tepes projektnévre hallgató kampányötletemre, az is szerintem Helvécziával zajlana.

Akkor van még egy jelentkező. :)

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 7261 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.19, 16:34

Végre megejtettem a bemutató elolvasását. Hangulatos, bár nem vagyok benne biztos, hogy akár csak egy alkalomra is elegendő (nép)mesei motívumot elő tudnék vonultatni, nem hogy több játékra. Főleg úgy nem, hogy ne legyen túlságosan önesmétlő avagy elcsépelt az időnek múlásával. Persze ez nem a játékot minősíti, de nem hiszem, hogy a Helvéczia miatt fogom újra végignézni a Magyar népmesék részeit, hogy legyen ízes munícióm az meséléshez. :)

Egy észrevétel:

<dob egy hatoldalú koczkával, de eredménytelenül>

Itt helyből arra gondoltam, hogy legurult a koczka a kredencz alá, és azért nem látták az eredményét. :) Javasolom az idézett mondat újrafogalmazását, amennyiben az a végleges műben is feltűnik majd. ;)

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 3951 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.15, 20:44

Gróf úr, rendes hazárdőr csak annyit tesz fel, amennyit nem fájlal elveszíteni. ;)

Armand

Armand

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 434 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.15, 17:51

Jelzalogot ne vegyel fel ra:) Mindazonaltal udito, szellemes megkozelites egy kedvelt jatekstilusomban: en el fogom olvasni.

pierredelacroix

pierredelacroix

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 542 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.15, 11:27

Elöljáróban: Nagyon jó játéknak tűnik így ránézésre. Respect, akik megalkották.
Hp: "Holtpont"? (Ha elfogyott, meghalsz?)

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 5956 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.14, 17:07

Harczképesség pont.

Én már régóta így használom - "z" nélkül persze :) - legalább tisztázódik mindenkiben, hogy 7 Hp sebzés egy hosszúkard által nem azt jelenti, hogy most nyomtak keresztül rajtad majd' egy méter vasat.

Az akkor jön el, mikor a 7 pontnyi sebzéssel 0 Hp alá küldenek. :)

Így megelőzzük a "Hp rendszer nem reális" menetet is.

Bulldy

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]