Ugrás tartalomhoz

Fotó
- - - - -

A Legvénebb Apátlan: Bombadil Toma rémséges titka

• Válasz írásához lépj be
48 hozzászólás érkezett eddig

Urban

Urban

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1556 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.23, 07:55

Tökéletes példa arra, hogy miként lehet Középföldéből szerepjátékra alkalmas szettinget csinálni a hagyományok feláldozása és izzadságszag nélkül.

bakosh

bakosh

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 493 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.23, 19:59

Tetszett a cikk, meg a kommentek is, érdekes a gondolatkísérlet (még ha nálam sem fér bele a világképbe). Az egyetlen gondom azzal a mondattal van (fejből idézem csak); Bombadil figurája nem elég érdekes és még a rajongók sem hiányolták a filmből. Én nagyon hiányoltam, bár utólag (mindhárom rész illetve a Hobbit után) örülök hogy nem tették bele, mert biztos egy idióta táncos/komikusnak ábárázolták volna.

Szerintem a filmben amúgy majdnem mindent idióta módon lebutítottan ábrázoltak az eredetihez képest. Néha meg úgy éreztem, a kevesebb több lett volna (pl. ott vannak a mumakok - azokat szerintem sokkal jobb lett volna normál elefántnak ábrázolni birodalmi lépegető helyett).

Catles

Catles

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 120 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.23, 18:48

Tetszett a cikk, meg a kommentek is, érdekes a gondolatkísérlet (még ha nálam sem fér bele a világképbe). Az egyetlen gondom azzal a mondattal van (fejből idézem csak); Bombadil figurája nem elég érdekes és még a rajongók sem hiányolták a filmből. Én nagyon hiányoltam, bár utólag (mindhárom rész illetve a Hobbit után) örülök hogy nem tették bele, mert biztos egy idióta táncos/komikusnak ábárázolták volna.

auer

auer

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 5178 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.23, 08:55

Szerintem te meg nem érted a viccet.... :punny:

Kb mint: miért lett szürke gandalfból fehér? ..Mert megkapta balrogért jár xp-t :)

bakosh

bakosh

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 493 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.23, 00:28

Bombadil Toma szerintem az egyik legkülönösebb tolkieni karakter, amint az itt már vagy százszor elhangzott. Bár nem pontosan értem, miért kellett belőle sátánt gyártani, díjazom az egyedi ötleteket. Még ha nem is tudok egyetérteni velük. Mindenesetre érdekes összeesküvés elmélet - de akkor már vegyük bele mindjárt az enteket is :D

Ami Gandalfot illeti:
"Valamikor régen egy D&D-geek levezette, hogy Gandalf 5. szintű varázsló, mert nem tud, csak maximum villámot, ami 3. szintűnek felel meg, és ez a legerősebb hatalma, szóval nem is ainu :mester:"

Az illető geek csupán pár apróságot hagyott ki a számításából (csak hogy a saját gondolatkörén belül vitatkozzak az állítással): 1. Középfölde alapból erősen low magic világ: valamilyen szinten jelen van a mágia, de semmiképp sem úgy, mint egy átlagos D&D világban, és semmiképp sem gyakoriak azok, akik 3. szintű varázslatokat lőnek. Így a hangsúlyok, erőviszonyok erősen eltolódnak. 2. Gandalf több alkalommal is kijelenti, hogy nem mutatja meg a valódi hatalmát (de ha úgy vesszük, túlél egy nem tudom, hány száz méteres zuhanást, sőt utána még hosszan szaladgál mindenféle folyosókon a balrog után - szóval azért tud valamit az öreg). 3. Próbált már valaki Középföldén D&D-t mesélni (úgy, hogy meg is tartotta a tolkieni hangulatot)? Szerintem nem igazán illik össze a kettő.

Algeroth

Algeroth

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 215 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.22, 23:32

"- Eredetiben BT folyamatosan, versben, és dalban beszél, ami a jó (pozitív)oldal sajátossága, a gonosz - mint több helyen is megemlítik - nem képes erre."

Ork harci ének

pierredelacroix

pierredelacroix

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 630 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.22, 09:47

"szintén poén volt." :)

(OFF)Szerintem sem merült fel senkiben ennek ellenkezője...:)(/OFF)

Callinicus

Callinicus

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 783 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.22, 01:27

Bombadil Toma nekem szimpatikus volt. Bár én lehettem vagy 12-14 éves amikor olvastam, rögtön a Harry Potter után.

Én erősen túlkonspiráltnak érzem, mind a kommenteket, mint a cikket, de poénnak jó. Komálom az ilyesmit.
Ilyen szintű trükközést a karakterekkel nem néznék ki a Gyűrűk Urából, ez ahhoz túl "modern" fantasy gondolat.

Tolkien mennyivel a LOTR után halt meg? Szerintem folytatta volna, ha akarja...

Gandalf amúgy tényleg egy mocskos háborús uszító, Bilbót kivágta az ajtón, életveszélybe sodorta, a törpéket belehajszolta a sárkányvadászatba, aztán hagyta majdnem meghalni. Samut halálosan megfenyegette, hogy elkísérje Frodót, akit kisgyerek kora óta manipulált, hátha egyszer szüksége lesz egy feláldozható Hobbitra. Én a helyében legalább 8 frodót képeztem volna, hogy legyen egy Hobbyte-om.
Aztán Aragorn sem akart király lenni, kellett mint púp a hátára, Boromir családja tök jól végezte a dolgát X+1 éven keresztül.
Amúgy a Hobbit filmben kiderült, hogy magasabb szintű, mert a goblinkirályhoz csak úgy juthatott be, ha teleportált. Máshogy ott úgy nem tűnhetett fel. És ehhez még egy Fürkészést is el kellett előtte sütnie, hogy megtalálja a helyet.
A sziklatördelő varázslat király volt. :) Meg a 2-ben vagy a 3-ban volt az a jelent LOTR-ben, amikor valami rohadt nagy fényvarázslattal jelenik meg a Gandalf, az sem level 3 volt. Talán 5-ös papban van hasonló 3E-ben.

Ja és az a sas téma is megérdemelne egy misét. :D

A "Miért van elegem Tolkien"-ből c. írás szintén poén volt. :)

pierredelacroix

pierredelacroix

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 630 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.21, 22:54

Valamikor régen egy D&D-geek levezette, hogy Gandalf 5. szintű varázsló, mert nem tud, csak maximum villámot, ami 3. szintűnek felel meg, és ez a legerősebb hatalma, szóval nem is ainu :mester:

Speciel ez biztos:
http://en.wikipedia.org/wiki/%C3%84ynu_people
http://en.wikipedia.org/wiki/Ainu_people
Tény és való, hogy főleg a babó-ban olyan varázslatokkal operál, amelyek inkább egy vásári mutatványos trükkjeinek felelnek meg (részben a GYU elején is), és kevésbé a hagyományos folklór és az (európai) hagyomány nagy hatalmú varázsló-ábrázolásának, illetve a D&D mágusképének (amelyeknek egymáshoz szintén vajmi kevés köze van). Vagyis inkább trükkmester, akiről nem lehet tudni, hogy mágikus képességeinek vagy valamilyen technikai segédeszköznek (pl.: öngyújtó használatának a tobozok esetében stb.).

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6195 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.21, 22:44

Valamikor régen egy D&D-geek levezette, hogy Gandalf 5. szintű varázsló, mert nem tud, csak maximum villámot, ami 3. szintűnek felel meg, és ez a legerősebb hatalma, szóval nem is ainu :mester:

Módosította Orastes: 2013.11.21, 22:47

pierredelacroix

pierredelacroix

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 630 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.21, 21:17

Már megbocsássatok de mivel Gqndalfot az ainuk küldték vissza a halálból, ha gonosz lenne nem küldték volna vissza. Szerintem itt megbukik az elmélet.

Már megbocsáss, de "Gqndalf" visszaküldését egyes-egyedül az érintett elbeszéléséből tudjuk, hiszen éppen egy veszélyhelyzetből tűnik el. Még a "halála" sem lett így megerősítve (azt is saját elbeszéléséből tudjuk, hogy rögtön utána az elfeknél tűnik fel. Mondanom sem kell, hogy az a bagázs is eléggé gyanús, de ez tényleg másik téma...), és nem kell belemennünk olyan kérdésekbe, mint hogy az ainuk valóban e a megkérdőjelezhetetlen jóság megtestesítői-e.
Lásd hozzá:
http://hobbitfalva.uw.hu/xxx/irasok/KZSmiertvanelegemtolkienbol.pdf

(Amúgy itt lejjebb egyes-egyedül a babó-béli viselkedése került terítékre, a Gyűrűk Urában tanúsított viselkedésének elemzését én inkább olyanokra hagynám, akik többet tudnak nálam + rémlett az alább belinkelt könyv, mint parafrázis...

Amúgy ez csak egy érdekes eszmefuttatás, tisztában vagyok vele, hogy Tolkien mind Gandalfot és BT-t is pozitív szereplőnek akarta bemutatni (Valamit azonban sejthetett, hogy nem teljesen sikerült a törekvése, különben nem adta volna Gandalfnak a "Vészmadár" csúfnevet.)

Módosította pierredelacroix: 2013.11.21, 21:24

morgorito

morgorito

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 292 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.21, 18:51

Már megbocsássatok de mivel Gqndalfot az ainuk küldték vissza a halálból, ha gonosz lenne nem küldték volna vissza. Szerintem itt megbukik az elmélet.

tar242

tar242

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 763 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.21, 15:39

Ezt a sztorit már megírták

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Last_Ringbearer

pierredelacroix

pierredelacroix

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 630 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.21, 10:33

Akkor most tekintsük át Gandalf alakját, világítsuk kicsit át a jellemét, mivel szerintem bebizonyítható, hogy ő is gonosz karakter a történetben.

Címlapra, de azonnal!!! :) (Szóljon valaki a szerkesztőknek!)
Csak egy kicsit ki kéne bővíteni (legalább a babó eseményeivel).
Hiszen a vége felé válik leginkább nyilvánvalóvá Gandalf gonoszsága: éppen a legveszélyesebb szakasz előtt válik el az általa összetrombitált csapatból valamilyen mondvacsinált okokra hivatkozva (a rejtélyes mágusról az erdő déli részén lényegében semmit sem tudtunk egészen eddig a pontig). Nemcsak kockáztatva ezzel, hogy pókeledellé válnak a törpék, hanem még azt sem intézte el, hogy a tündérek ne ejtsék fogságba őket. Varázsolni - néhány bűvésztrükktől (meggyújtott tobozok, elváltoztatott hang stb.) eltekintve - semmit sem láthattunk tőle, de el kell hinnünk, hogy nagyhatalmú és elfoglalt varázsló...
Emberek, még a sárkány legyőzősében sem volt semmilyen szerepe, de bezzeg amikor a Hegyek Ura el akarta foglalni jogos trónját, akkor hip-hop összetrombitált egy sereget és megindult feléjük (ááá, egyáltalán nem segített Tóváros újjáépítésében, hanem inkább riasztotta a sasokat)...
Egyetlen értékelhető eredménye tevékenységének (a könyv végén található kedélyes mészárlástól eltekintve), hogy egy békés, lakóhelyén becsületesnek és sokra tartott babót (igaz erkölcsileg könnyen befolyásolható volt - főleg Gandalf által) egy utolsó, lezüllött és erkölcstelen tolvajjá silányított, aki még saját esküjét is megszegte, amit barátjának és szigorúan értelmezve urának tett, ellopva azt a dolgot, amelyért lényegében útnak indultak, sőt annak bukását okozva ezzel (Mintha a magyar Koronát vagy az angol koronaékszereket lopták volna el, tehát lényegében egy egész "országot" lopott el Bilbó). Hosszabb távon pedig olyan szerzeményhez jutatta, amely egész Középföldét veszélybe sodorta (hiszen többször leszögezik a GYU-ban, hogy a gyűrű előkerülése hívta fel a Megyére a sötétség szolgáinak figyelmét, és gyorsította meg Szauron fegyverkezését), nem mellesleg elősegítette, hogy magát és rokonait is elátkozta ezzel, végletesen eltorzítva a jellemüket.
Az európai irodalomban ez a viselkedési forma pedig inkább az alábbi alakhoz kötődik:
http://www.theclevelandfan.com/images/stories/mephistopheles.jpg

sly0007

sly0007

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 58 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.21, 07:50

Akkor most tekintsük át Gandalf alakját, világítsuk kicsit át a jellemét, mivel szerintem bebizonyítható, hogy ő is gonosz karakter a történetben.

Vegyük a hobbitot (főleg a film alapján, mivel olvasni már régen olvastam)

Egy békés hobbitot, aki leszögezi, nem akar mást csak nyugalmas életet, nem hagyja békén, odairányít egy csomó törpét, akik kieszik a vagyonából.
Aztán érdekes módon mikor eltűnik a társaságból, rögtön trollok támadják meg őket. Persze mikor látja, hogy a trollok olyan hülyék, hogy már semmiképp sem nyirnák ki a csapatot reggelig, hirtelen a megmentő szerepét veszi magára, pedig kb 2 perc múlva úgyis átsüt a nap a kövek felett.
Ezután a törpék kifejezett kérése ellenére csapdába vezeti őket (elfekhez)
Ott ismét magára hagyja a csapatot, had szenvedjenek egyedül a kőoriásokkal és essenek újra csapdába, ahol valószínűleg csak a gyűrű megszerzése miatt megy a csapat után, de szerencsére a hobbit megelőzi.
Persze közben kiderül, hogy az egészet a legnagyobb fehér mágus szarumán utasításai ellenére cselekszi.
Ezután mikor az orkok újra megtámadják őket, ahelyett, hogy varázslataival megmentené a csapatot, vérszomjas madarakat szabadít rájuk, nem számolva a madarak vezetőjének éleslátásával, aki elengedi őket.
Ja és füvezik, ez tisztán látszik, mikor a tenyérbemászó druida mágust elkábítja pipájával.

Na nincs több időm, a 3 részes gyűrűk urát majd máskor, de ott is jellemző, hogy a veszélyek elől folyton elmenekül, és cserben hagyja a csapatot nem?

SlyZero

SlyZero

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 332 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.20, 20:16

Arda kvázi nem létezett mielőtt a "banda" odaérkezett volna

A hangsúly a kvázin van, hiszen Eru a koncert végén megteremtette Éát és a valák csak utána szálltak alá. Melkorral együtt, aki már a kezdetektől bőszen munkálkodott. ;)
(De ha nagyon vad lennék, akkor azt mondanám, hogy Bombadil az a hang, amit Ilúvatar énekelt Melkor ellenében! De ezt az elméletet szerintem csak a koffein túladagolás hozza ki belőlem.)

Aranymag, aki a "folyóasszony" lánya (lám pont van egy ilyen leíráshoz passzoló maia) majdnem biztosan maia és mivel (egyetlen kivételt leszámítva: Melian) nem házasodtak halandókkal/tündékkel ezért én arra következtetek, hogy Bombadil MAIA.

Ha Bombadil "rendszeren kívüli", akkor ebből következik, hogy nem is "halandó". (Plusz a Tom Bombadil kalandjai szerint a "folyóasszony" baromira nem örült a násznak, csak ez BT-t meg baromira nem érdekelte.)

morgorito

morgorito

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 292 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.20, 16:37

Kedves utolsó!

Szerintem átsiklottál egy dolog fölött:
Arda kvázi nem létezett mielőtt a "banda" odaérkezett volna és mivel Aranymag, aki a "folyóasszony" lánya (lám pont van egy ilyen leíráshoz passzoló maia) majdnem biztosan maia és mivel (egyetlen kivételt leszámítva: Melian) nem házasodtak halandókkal/tündékkel ezért én arra következtetek, hogy Bombadil MAIA. Ráadásul mivel a maiák feltételezhetően egyidősek ezért a „Legvénebb” jelző helyessége kétséges.

Még mindig vitatom Bombadil erejét véleményem szerint mivel soha nem tett semmi lényegeset ezért a "csúnya gonoszok" nem zargatták, mert azért több lenne vele a probléma mint haszon. Megjegyezendő hogy mivel mind Aranymag mind ő nem függ a jelenleg használt testüktől, tehát ha az elpusztult, akkor ők vígan készíthetnek maguknak egy újat és voila: újra élnek.

Egyébként szeretném mindenkinek megköszönni az eddigi értelmes vitát, ritka az ilyen.

SlyZero

SlyZero

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 332 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.20, 12:28

A BT erejéről való vitatkozást, információ hiányában, értelmetlennek tartom, mert a regényekben csak azt említik, hogy ő legöregebb, ami nem feltétlenül jelenti azt, hogy ő a legerősebb is. Az biztos, hogy a Frodót üldöző gyűrűlidércekkel el tudott bánni, és Gandalf is azt mondta, hogy utolsóként bukna el, de ezt lehet úgyis értelmezni, hogy az Öregerdő meghódítása nagyon hátul helyezkedik el Szauron fontossági listáján, vagy úgy, hogy a Sötét Úr, miután meghódította egész Középföldét, ereje teljében, hosszas tervezgetés után, minden seregét és balrog spanját összeszedve indulna neki a „végső leszámolásnak”.

Hasonló okból hibásnak tartom Bombadil maiaként való azonosítását is. Az alapján, amit tudunk róla, simán elképzelhető, hogy egy rendszeren kívül eső lény, aki már azelőtt itt volt, hogy az a gyanús banda Ardára érkezett volna isteneset játszani.

Felagund

Felagund

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 12 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2013.11.20, 09:40

Aranyos kis cikk ez, csak éppen a cél eléréséhez szelektálva idéz az "szakirodalomból" és erősen sarkít, illetve vad elméleteket ad elő, amik nem bizonyíthatóak.
Nézzük el neki, mindenesetre, mert azért nem csinálja rosszul. :)

Igazából az egész elmélet azon az apróságnak tűnő tényen bukik meg, hogy Bombadil Toma gyakorlatilag mást sem csinál, csak _énekel_. Márpedig a tolkieni legendáriumban az éneklés kizárólagosan a "jó" oldal lényeinek tulajdonságai közé tartozik (és akkor most hagyjuk egy pillanatra Finrod és Sauron varázsdalpárbaját, az kicsit más tészta :)).
Egyébként olyannyira, hogy a Prof az egyik levelében megemlíti - némileg meglepő módon - hogy Bombadil Toma éneke hasonlított leginkább az ainulindale dalára, amivel Ilúvatar (1 db l, akinek nem inge...) és az ainuk létre dalolták Eát. Szóval ez alapján az tűnik valószínűnek, hogy egy olyan maia, aki közvetlenül a teremtés után Középföldére ment és ott él azóta is.

Ugyanakkor itt jegyezném meg az egész kérdéskör akadémikusságát, lévén Tolkien kérdésekre válaszolva többször határozottan és egyértelműen kiállt amellett, hogy nem kell tudni mindenkit bekategorizálni feketén-fehéren - Bombadil Toma figurája már régebbről "megvolt" neki, és egyszerűen beemelte a mitológiájába, a hobbitokhoz hasonlóan - és hogy az ilyesfajta fejtegetések voltaképpen semmit nem adnak hozzá Bombadil karakteréhez.

HAndras

HAndras

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 24 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.19, 21:02

Bombadilról én is sokat gondolkodtam, és arra jutottam, hogy ő lett a Kelet őre.
Ezt úgy értem, hogy az első kor nagy eseményei Nyugathonban, később Beleriandban zajlottak, a Kékhegységtől keletre eső területekre nem koncentrált senki a "nagyhatalmak" közül, pedig ott is éltek emberek és tündék, talán már hobbitok is (?). Szerintem Bombadil feladata az lehetett, hogy jelenlétével megakadályozza, hogy Illuvatar ottani gyermekei mindnyájan és teljesen elcsábuljanak Morgoth ügynökeinek.
E mellett (mivel eleve elrendeltetett, hogy a Gyűrűt a hobbitok pusztítják el), finoman óvta őket a maga módján - nyilván nem véletlen, hogy pont mellékjük költözött.

Persze ez csak spekuláció. :)

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]