Ugrás tartalomhoz

Fotó
- - - - -

Helvéczia pikareszk szerepjáték: Kiadványterv és megjelenés

• Válasz írásához lépj be
87 hozzászólás érkezett eddig

Radivoj

Radivoj

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1603 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.06, 10:42

Attól, hogy a helyszín európai, a játéknak még nem biztos, hogy köze van az ArsMagihoz.
Mert hát
  • az elég szabálynehéz,
  • és az utolsó fejezetében csak futólag említi meg, hogy lehet ám másképp is játszani, nem csak mindennek utánanézve, maximális történelmi hitellel játszani - ami a 95 körüli ultrakonzervatív értékelések szempontjából persze ördögi koncepció

Van ám olyan játék, ami időben és tudatosan felvállalt felszínességben közelebb állhat ehhez a még csak nyomaiban látott Helvécziához, a 7tenger,
  • de az meg alighanem erőszintjében áll távol ettől, ott erősen koreografált vívóiskolák vannak,
  • és nagy világrengések és nagy történelemformáló személyiségek és titkos társaságok intrikáiról van szó (erről szól 100 oldal világleírás), és ez a két koncepció egy alacsony erőszintű sandbox alapú játéktól messze állhat.

Tehát sem az ArsMagi, sem a 7tenger nem jó analógia. Ez a Helvéczia valószínűleg a saját műfaja és kész. Talán az AD&D-s A Mighty Fortress örököse (ami az egyik legjobb ajánlólevél, ami csak van).

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6145 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.06, 10:28

Az egész project elGáboré, mi csak tesztelőként vettünk benne részt, meg ahol tudtunk, ott adtunk ötleteket, ebből pár meg lett valósítva, és volt, ami nem.

Hulla77

Hulla77

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 291 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.06, 10:25

Hát sutba dobom a korábbi terveimet, és inkább ezt kérem majd a Jézuskától én is! ;)

Egyébként - bár már tényleg csak négy nap - az előrendelést tán már megindíthattátok volna eddig is. Elnézve a fogadtatást, komoly tolongás várható, jó időben felkészülni a rohamra. :panikol2:

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6145 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.06, 09:53

A Helvéczia az ún. pikareszk irodalom elemeiből építkezik: könnyed és magát nem túl komolyan vevő regényekből táplálkozik, és a figurái is alapvetően ilyenek. Persze lehet benne komolyabb célokkal rendelkező karaktereket alakítani, bár elsősorban arról szól, hogy a csavargó parti belekeveri magát mindenféle különös kalandokba, akár városokban, akár a vadonban. A karakterek induláskor csak kevéssel erősebbek az átlag embernél, bár ez később szintén változik.

Az AM-el ellentétben a terület nem a mítikus Európa, hanem Helvéczia (lehetnek ezen kívül más helyeken is kalandok, de ritkán, el lehet hagyni a területet, de nem gyakori).

A hátrányokról és előnyökről a 4 nap múlva napvilágot látó könyv mindent elmond, nem spoilerezek, mindenki meglátja, milyen lesz ;)

Glowfacenek abban igaza van, hogy tényleg rules light a rendszer, és alapvetően lazán egybefüggő történetekből áll a játék, amik ritkán kötődnek egymáshoz.

Glowface

Glowface

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2891 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.06, 09:14

Nekem, kibicként a legnagyobb különbség a két rendszer között az, hogy az AM komoly, magát igen komolyan vevő, szabálygazdag, súlyos rendszer, a Helvéczia pedig könnyed, magát nem túl komolyan vevő, szabálylight, laza rendszer. Ars Magica Lite? :)
Meg persze az AM alapvetően súlyos történetekre, kampányokra, covenantokra és életutakra épül, a Helvéczia meg önmagát pikareszknek, vagyis gondolom epizodikusnak árulja.

Alta

Alta

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1137 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.06, 08:24

Azért több hasonlóságot is látunk. Pl.
1. Egyik sem történelmi rpg, mégis Európa területén játszódik. Leginkább ez hozza magával az összes többi hasonlóságot.
2. Az Ördög, a legendák, a mesés lények mindkettőben megjelenik, elég szembeötlően.
3. A kor valóban eltér, de az Ars Magicát sem csak a középkorban lehetett játszani, mint ahogy nem csak varázslókkal. Ott voltak a custosok, akik közül többen meg fognak jelenni Helvécziában is pl. lovász, kovács, deák, stb...ezeknek a karaktereknek szintén alacsony erőszintje volt az AM-ben.
Csak hátrányok lesznek, előnyök nem?

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6145 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.05, 22:52

Igaz, hogy csak az ismertetőt olvastuk, de a mi szerepjáték klubunknak pedig a rendszerrel és a hangulattal kapcsolatban az a meglátása, hogy egyfajta ARS MAGICA-klón lesz a Helvécia. Vagy inkább úgy mondanám, stílusában, hangulatában (kicsit mesésebb világ és kifejezések) és az előnyök-hátrányok rendszer miatt elsőre ez jött le.

Amitől a legtávolabb van, az talán pont az AM, mégis miért:
1,a játék alapvetően kalandor-természetű karakterekről szól, nagyhatalmú varázslók nem jellemzőek
1/b, a varázslatok az AM-hez képest trükktárnak minősíthetők, de annak ellenére a játék erőszintjén hatékonyak
2, a Helvéczia nem a "sötét középkor" hanem korában sokkal inkább a felvilágosodás előfutára, már a reneszánsz és a kálvini reformáció után, nagyjából a Napkirállyal egy időben, de nem azon a területen
3, a Helvéczia erőszintje alacsony, bár nagyon is megfelelő ilyen kalandokhoz
4,, az AM és a Helvéczia közötti "rokonság" legfeljebb abban érhető tetten, hogy itt is jelentős szerepet kap az ördög, és más, ténylegesen a legendák körébe tartozó lények és szörnyek
5, az előny-hátrány rendszer kimondva nem szerepel, bár akadnak hátrányok, ezek nem annyira a játéktechnika szintjén jönnek elő, hanem az egyes népek és emberek megítélésében. Pl. egy deákot simán tarthatnak ördöggel cimboráló garabonciásnak, mint tudósnak, vagy egy vagabundot léhűtőnek. Ez általában igaz is lehet, ha a játékos így alakítja. Kisebb hátrányai vannak a népeknek, de ezt majd az alapkönyvben előjön, nem spoilerezek.

Érdemes az ajánlott irodalmat elolvasni a könyvben, az alapján egy sokkal letisztultabb képet kaphatsz

Módosította Orastes: 2013.12.05, 22:55

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2293 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.05, 16:22

Filmes képpel élve kb. annyira hasonlít egymásra a 2, mint az Andrej Rubljov meg a Münchausen báró, a többi stimmel.

Alta

Alta

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1137 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.05, 16:08

Igaz, hogy csak az ismertetőt olvastuk, de a mi szerepjáték klubunknak pedig a rendszerrel és a hangulattal kapcsolatban az a meglátása, hogy egyfajta ARS MAGICA-klón lesz a Helvécia. Vagy inkább úgy mondanám, stílusában, hangulatában (kicsit mesésebb világ és kifejezések) és az előnyök-hátrányok rendszer miatt elsőre ez jött le. Érdeklődve várom én is mit hoztatok ki belőle.

Urban

Urban

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1556 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.02, 14:03

Furcsállom, hogy nem merült fel senkiben a Candide, mint inspirációforrás! :) Vagy Till Eulenspiegel!

Amúgy az én agyam valahogy a Defoe regények világát is összekapcsolta Helvécziával - vagy abban nincs elég hazugság és mese? Illetve közismert írók közül szerintem a Verne művek egy része is elvihető ilyen irányba - nem kell szükségszerűen steampunkot csinálni szegény Gyulából!

Módosította Urban: 2013.12.02, 14:05

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4445 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.01, 20:55

"Ha gyermekkori emlékek nincs róla, A három testőr is olvashatatlan gyenge alkotásnak tűnne (az is, csak, ugye, a nosztalgia).
Folytatásai, a Húsz év múlva és a Bragelonne vikomt már, legalábbis számomra, gyermekfejjel is olvashatatlanok voltak, aztán felnőttként is tettem próbát, de beléjük tört a bicskám
." - scaurus.

Nekem meg a gyerekkorom legnagyobb élménye volt végigolvasni ezeket a műveket.
Meg van mind. Igaz azóta nem olvastam őket.

Csatlakozom. Kb. két-három éve olvastam végig az egész trilógiát, nekem tetszett most is.

Sőt, néhány fura dolog régen nem tűnt fel, de most igen. (pl. mikor D'Artagnan-t el akarja hagyni a szolgálója, _mert nem tudja kifizetni a bérét_, erre a három haverja azt tanácsolja, hogy jól verje el, tudja meg hogy hol a helye)

Nem lehet kizárólag csak az Ulysses-hez hasonló tartalmas regényeket olvasni, néha kellenek könnyedebb darabok is.

Módosította galu22: 2013.12.01, 20:56

monguz

monguz

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 162 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.01, 20:40

100% dobozost veszek :)

Masterposi

Masterposi

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 229 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.30, 21:51

"Ha gyermekkori emlékek nincs róla, A három testőr is olvashatatlan gyenge alkotásnak tűnne (az is, csak, ugye, a nosztalgia).
Folytatásai, a Húsz év múlva és a Bragelonne vikomt már, legalábbis számomra, gyermekfejjel is olvashatatlanok voltak, aztán felnőttként is tettem próbát, de beléjük tört a bicskám
." - scaurus.

Nekem meg a gyerekkorom legnagyobb élménye volt végigolvasni ezeket a műveket.
Meg van mind. Igaz azóta nem olvastam őket.

Birbin

Birbin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1761 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.30, 18:40

Birbin, tényleg így van, de ez csak saját kútfő, a könyvben másképp van.

Ötletes. Így látatlanba illik a hangulathoz.
Na majd meglátom dec 9 után, hogy milyen lett a játék.

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4296 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.30, 16:56

Erre nem reagáltál, de komolyan mondom, a letöltés mellé egy [Donate] gomb elférne.
(Azt, ha ráfizetés, mert pénz alig csöpög, a banki költség meg csak folyamatosan jön, akkor eltávolítható.)

Aki pénzt akar adni a játékért, az ne adakozzon, hanem vegyen valamit nyomtatásban. (És ha nincs rá szüksége, adja tovább a vásárolt szabálykönyveket a kedvenc unokatestvérének, stb. :))

A Biblia és az ördög bibliája, mint játék(technikai) elem nekem érdekesnek tűnik.
Az más kérdés, hogy a Biblia használata azért hívő játékosok esetében problematikus lehet.

A jelenlegi csapatomban azt hiszem négy ember rendelkezik legalább alapszintű teológiai ismeretekkel; úgy gondolom, ha a játék valóban sértő lenne, jeleznék. (Más kérdés, hogy a Helvéczia nem törekszik sem történelmi, sem hittudományi pontosságra.) Megsértődni - a tízmilló Rézbányai Győző országában - nyilván mindenen meg lehet, de akkor azt hiszem, nem éppen a híveket illeti az elsőbbség.

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1141 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.30, 14:07

Ízlések és pofonok, én Caprioli és Cugel kalandjai között nemigazán érzek különbséget, igazából, számomra, agyatlan baromság mindkettő.

Agyatlan baromságnak azért messze nem nevezhető egy mű, mely nyilvánvalóan eljátszik Platón barlanghasonlatával (A Túlvilág Szeme), ezáltal egy több mint kétezer éves filozófiai problémát boncolgatva - nem is akármilyen módon.

A Húsz év múlva szórakoztató olvasmány, csak szeretni kell a 19. századi irodalmat. Mindamellett Dumas nem itt nyújtja a legjobbját, az biztos.

A Bibliás dologra meg nekem is az a válaszom ("kálomista tévelygőként"), hogy egyáltalán nem zavaró. Sőt, népszerűsíti e becses alkotást. :D

Radivoj

Radivoj

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1603 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.30, 13:20

http://eda.eme.ro/bitstream/handle/10598/27961/EM_1937_4_01_Gyorgy_Lajos-A_magyar_kozonseg_szorakoztato_olvasmanyai.pdf?sequence=1

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6145 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.30, 12:57

A Biblia és az ördög bibliája, mint játék(technikai) elem nekem érdekesnek tűnik.
Az más kérdés, hogy a Biblia használata azért hívő játékosok esetében problematikus lehet.

Semmilyen problémát nem látok benne, hívő emberként sem, sőt, nagyon is ötletesnek találom. Ez egy játék, nem a valóság, és a biblia sem lesz megszentségtelenítve, csak azért mert szerepjátékban kap helyet színesítő elemként.

Johann

Johann

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 293 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.30, 12:39

A Caprioli olyan szinten rugaszkodik el a valóságtól, hogy még mesés fantasy -nak sem alkalmas. Inkább egy meglehetősen kényelmetlen ki-tud-nagyobbat-hazudni verseny.

HA már füllentés, abban Münchhausen báró a legnagyobb mester. :D
Ugyan ez a mű nem igazán pikareszk, de a nagyotmondás mellett a képtelen kalandoknak se szeri, se száma benne. De kortanulmánynak, vagy felidézni néhány történetet belőle szerintem érdemes lehet.

Módosította Johann: 2013.11.30, 12:41

Radivoj

Radivoj

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1603 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.11.30, 11:48

A műfaj klasszikusai közül egyébként megjelent magyarul a Lazarillo de Tormes élete, jó sora és viszontagságai, a Moll Flanders, és a rokon elemeket tartalmazó Benvenuto Cellini önéletírása is, de ezekről nem tudok nyilatkozni.

A Moll Flanders helyett a Manon Lescaut-t javasolom. Nem mintha a Moll Flandersben nem lenne elég gazemberkedés, de kicsit sok benne a "hogyan szerezzek pénzt"-reflexió/mélázás, mint a valódi gazemberkedés - in action. No ebben jó erős a Manon Lescaut.

Morális kommentárokban mindkettő bővelkedik, de szerintem ez hozzáadott bónusz - tiszteletkör a kor olvasóinak elvárásai előtt - ami nagyjából-egészében figyelmen kívül hagyható.

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]