Ugrás tartalomhoz

Fotó

Helvéczia - általános

• Válasz írásához lépj be
599 hozzászólás érkezett eddig

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1275 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.03.23, 16:28

A Denevérpestis kapcsán ingyenessé tettek rengeteg könyvet, többek között Albertus Magnus Az állatokról című munkáját is: https://www.szaktars.hu/balassi/view/albertus-magnus-az-allatokrol-1996/?query=albertus%20magnus&pg=0&layout=s

A szalamandrákról is értekezik. Egy rövid részlet kedvcsinálónak: "Egyesek szerint van valamilyen gyapja is, amely tűzálló, mivel pórusaiba nem képes behatolni a tűz. Nekem azonban az a tapasztalatom, hogy ami ebből a szőrzetből hozzánk kerül, az nem állati eredetű gyapjú, és nem is egy ismeretlen növénynek a bolyha, mint némelyek állítják, hanem — tapasztalatom szerint — ez az anyag vas- pehely. Ahol ugyanis nagy tömeg vasat gyártanak, ott néha a vas meg szokott hasadni, és tüzes pára száll ki belőle, s ha ezt ronggyal vagy kézzel elkapják, vagy magától a műhely mennyezetéhez tapad, olyan lesz, mint valami veres vagy néha fehér gyapjú, s mivel ez is csak vasból van, maga is tűzálló - és ezt a dolgot nevezik aztán a semmirekellők szalamandragyapjúnak."

Garaboncias

Garaboncias

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1132 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.03.12, 11:31

Ha a pikareszk helyett kicsit darkosabbra vennénk a hangulatot:

https://mult-kor.hu/a-trtenelem-legverszomjasabb-sorozatgyilkosa-a-kora-ujkori-nemetorszagban-szedhette-aldozatait-20200311

Mefres

Mefres

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 286 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.03.10, 09:04

Valahogy a bűnökkel ritkán alakul úgy, hogy csak annyi lesz, amennyit elterveztek a játékosok... :D

Kezdetben én is aggódtam, hogy az alapvetően jó természetű deákomnak gondot fog okozni a magas virtus, de miután az első játékülésen elértem az alacsony virtust, és azóta is csak kevesebb lett, elszállt az aggodalmam. :)

morgorito

morgorito

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 580 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.03.09, 21:53

Valahogy a bűnökkel ritkán alakul úgy, hogy csak annyi lesz, amennyit elterveztek a játékosok... :D

Áh igen, amikor már a második játékülésen elhangzik a "legalább innen már csak több Virtusom lehet".

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1275 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.03.07, 23:21

A játékos nem láthatja a lapokat. Úgy kell megpróbálja leróni az adósságot bűnnel (méghozzá a kártyák húzásának sorrendjében), hogy nincs tisztában azzal, ténylegesen sikerrel jár-e (persze az ördög adhat iránymutatást). Van lehetőség, Nehéz kockavetéssel megnézheti az egyik lapot s akár ki is cserélheti.

Tehát elvileg úgy érdemes elszámolni az ördöggel, hogy elkövetsz kártyánként egy 2 pontos bűnt (mert ez 28/32 eséllyel kiváltja a kártyát)?

Ezek egyébként még nem olyan kemény dolgok (istenkáromlás, megátkozás, libertinus nézeteket terjeszteni).

Mikor te mesélsz, ezt szoktad engedni játékülések között (Pl. szodómiában vettem részt, -2 virtus -1 kártya?) vagy játék közben kell alkalmas pillanatot találni?

Eddig mindig játék közben rótták le a tartozást, bár bizonyos esetekben játékok közt is megengedném, szerintem. Ám nálunk sokkal gyakoribbak a Bibliát forgató karakterek (én is ezzel éltem legtöbbször játékosként), így ebben több tapasztalatom van.

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4852 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.03.07, 23:09

A játékos nem láthatja a lapokat. Úgy kell megpróbálja leróni az adósságot bűnnel (méghozzá a kártyák húzásának sorrendjében), hogy nincs tisztában azzal, ténylegesen sikerrel jár-e (persze az ördög adhat iránymutatást). Van lehetőség, Nehéz kockavetéssel megnézheti az egyik lapot s akár ki is cserélheti.

Tehát elvileg úgy érdemes elszámolni az ördöggel, hogy elkövetsz kártyánként egy 2 pontos bűnt (mert ez 28/32 eséllyel kiváltja a kártyát)?

Ezek egyébként még nem olyan kemény dolgok (istenkáromlás, megátkozás, libertinus nézeteket terjeszteni).

Mikor te mesélsz, ezt szoktad engedni játékülések között (Pl. szodómiában vettem részt, -2 virtus -1 kártya?) vagy játék közben kell alkalmas pillanatot találni?

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1275 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.03.07, 17:01

A Bibliát bármely karakter használhatja, ha van nála, ám a virtustól függ, hogy egy napon hányszor (1-3). Az Ördög Bibliája valóban a 21-ezés szabályait követi (kártyának szintén kell lennie a karakternél, hogy használni lehessen), attó függően hány lapot húzúnk, kapunk segítséget (az egyes lapok bizonyos szituációban különösen jól működnek, pl. van ami erdőben), egy lap kisebb segítség (pl. bónusz egy próbadobásban), két lap már komolyabb segítség (ami mondjuk egy teljes szituáció erejéig működik), három pedig nagyon komoly közbeavatkozás (pl. megjelenik egy fekete macska, a hátára kap, s kimenekít a rablók gyűrűjéből). [Legalábbis én így használtam eddig.]

mikor visszaváltod a kártyákat, akkor egyszerűen csak fel kell írni a szükséges virtus költséget?
(vagy nem szokott sok összegyűlni?)

Viszont rosszul emlékeztem (most megnéztem a könyvben), s ha a lap és a szituáció között, amire

húzza az ember összefüggés van, akkor azt a lapot nyugodtan el lehet dobni! :) [Szóval nem hatékonyabb abban az esetben, csak nem lesz gond belőle a későbbiekben.]

Mindenesetre álljon itt a könyvbéli példa, ez igen zseniálisan mutatja be a szabály működését, sokkal jobban, mintsem azt én le tudnám írni: :) 

"Például: Waldemar Steuffen, a kipróbált hamiskártyás és vagabund lopni indul. Mikor látja, hogy a ház, hová betörni készült, őrzött, lapot húz (zöld nyolczas), s a szerencse az oldalára áll: az őrszem elvonul pár minutára, hogy könnyítsen magán. Odabent azonban nem valami ügyes, s a ház népét felveri. Az útját három fegyveres zárná le, s Waldemar kétségbeesésében az ördög segedelméhez fordul három lap kihúzásával (zöld felső, piros nyolczas és makk király – az előzővel ez már 23 pont). Ekkor a háta megetti ablak alá borjúnyi fekete macska szökik, minek hátára pattanva a háztetőkön át megmenekül keresői elől. De úgy sejti, ennek már nem lesz jó vége, s a Nehéz Koczkadobást megdobván a zsebében az utolsó lapot meglesi. A makk király nem ér 4 pontnál többet, ezért inkább egy másikat cserél ki. Balszerencséjére a zöld felsőt választja (3 pont), s helyette tök ászt húz (11 pont). Mikor az óriás macska a keresztút mellett engedi leszállni, az ördög vigyorgó suviczkos képe néz vissza hősünkre – s látni rajta, hogy igencsak elégedett."

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4852 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.03.07, 16:40

A Bibliát bármely karakter használhatja, ha van nála, ám a virtustól függ, hogy egy napon hányszor (1-3). Az Ördög Bibliája valóban a 21-ezés szabályait követi (kártyának szintén kell lennie a karakternél, hogy használni lehessen), attó függően hány lapot húzúnk, kapunk segítséget (az egyes lapok bizonyos szituációban különösen jól működnek, pl. van ami erdőben), egy lap kisebb segítség (pl. bónusz egy próbadobásban), két lap már komolyabb segítség (ami mondjuk egy teljes szituáció erejéig működik), három pedig nagyon komoly közbeavatkozás (pl. megjelenik egy fekete macska, a hátára kap, s kimenekít a rablók gyűrűjéből). [Legalábbis én így használtam eddig.]

mikor visszaváltod a kártyákat, akkor egyszerűen csak fel kell írni a szükséges virtus költséget?
(vagy nem szokott sok összegyűlni?)

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1275 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.03.07, 12:17

az ezt támogató szabályok (kártya és Biblia használata!)

Ha unatkozik aktív Helvéczia mesélő vagy játékos, akkor ezt összefoglalhatná hogyan néz ki a gyakorlatban.
A magyar nyelvű kiadványból nem tudtam dekódolni, hátha nem kell megvárnom az angolt :)

Módosította Narmor: 2020.03.07, 12:18

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2519 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.03.07, 00:07

Nagy vonalakban (nem biztos, hogy egész jól emlékszem): jó keresztény karakterek kalandonként egyszer (többször?) random felüthetik a bibliát (ha van náluk, a játékosnál is - online biblia pl. nem játszik) és ha pont valami helyzethez illő passzust olvasnak fel belőle, lehet, hogy az Úr csodát tesz.

Kártyák: huszonegyezni lehet az ördöggel bármikor, a lapok értékét hozzáadva a (másmilyen) dobásaidhoz, de ha átesel a 21-en, nagy gebasz történik, általában elvisz (az ördög). A felgyülemlett lapokat le lehet vásárolni arannyal vagy bűnökkel, de valaki majd biztos elmondja pontosan.

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4852 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.03.06, 20:23

az ezt támogató szabályok (kártya és Biblia használata!)

Ha unatkozik aktív Helvéczia mesélő vagy játékos, akkor ezt összefoglalhatná hogyan néz ki a gyakorlatban.
A magyar nyelvű kiadványból nem tudtam dekódolni, hátha nem kell megvárnom az angolt :)

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1275 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.03.06, 13:26

Nem tudom mennyire eretnek (vagy éppen mennyire OFF itt) gondolat, de én a Kard és mágia alapjain elindulva készítettem egy steampunk hangulatelemekkel fűszerezett, XIX. században, alternatív Földön játszódó minirendszert (bár még nincs teljesen befejezve).

Szerintem inkább KéM topikba illik, ha nem a Helvécziából indultál ki, mindenesetre az alapötlet érdekesen hangzik. :) 

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6312 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.03.06, 10:48

Nem tudom mennyire eretnek (vagy éppen mennyire OFF itt) gondolat, de én a Kard és mágia alapjain elindulva készítettem egy steampunk hangulatelemekkel fűszerezett, XIX. században, alternatív Földön játszódó minirendszert (bár még nincs teljesen befejezve).

Garaboncias

Garaboncias

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1132 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.03.06, 09:24

Ha nem a teljes modult mesélnéd le Helvécziában, hanem csak bizonyos részeit használod fel egy páralkalmas kaland során, az működhet. Ötleteket ily módon lopni nem bűn, még a Virtusodat sem ronjta.

A novellaajánló nem sikkadt el, rá fogok majd keresni. :)

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1275 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.03.06, 07:18

Azt kell mondanom, egyetértek elGáborral: a Helvéczia nem ideális választás a Xyntillan-kastély lemesélésére. A kalandmodul eredetileg K&K-hoz készült, illetve Swords & Wizardry-hoz jelent meg.

Látom, az ötletem igen nagy ellenállást váltott ki. (A fórumozás szempontjából ez remek :) - de remélem, nem sikkadt el teljesen a Vörösmarty-novellát ajánló hozzászólásom sem. ;) ) Mindamellett, hogy teljesen egyetértek azzal, hogy a Helvéczia nem kazamatakúszós játékra készült, s hogy egészen máshol vannak a fókuszai, alapvetőnem úgy vélem, nem lenne ördögtől való ezzel mesélni egy-két kalandot Xyntillan kastélyában, biztosan nem jobban, mint mondjuk a D&D legújabb kiadásával (erre már a megjelenéskor a facbook közösségekben nagy igény mutatkozott, s kisebb vitát is generált, hogy valójában nem lenne elég a szörnyek statjait konvertálni.). Maga a helyszín egy kvázi-Európában található, ahol varázslat és mindenféle rémségek megjelennek, így nem áll távol - szerintem - a Helvéczia típusú kalandhelyszínektől (ami a közös gyökerei miatt van, persze). 

Nyilván a Helvécziában megjelennek kazamataszerű kalandok, de nem az erőforrás-menedzsmenten van a hangsúly (nagyon helyesen). Például a KaTára vitt Solares kisasszony... strukturáját tekintve a kazamatákhoz állt közel, noha a helyszínek nem földalattiak voltak többségében (hegyek közt, barlangban, dzsungelben és egy katalán udvarházban), mert különféle ösvényeken, járatokban haladhattak a karakterek, ám természetesen nem a "tapogatózunk, mindent átnézünk és gondosan térképet rajzolunk" játék volt. Persze az az idő múlásának is megvolt a jelentősége (véletlen találkozások, feláldozzák-e a nőket, Solarest időközben férjhez adják-e stb.), de én magam mesélőként sem a megtett láb alapján, hanem x helyszínenként dobtam, plusz számításba vettem, egy-egy helyen mennyi játékbeli idő telt el. 

Visszatérve a Xyntillanhoz. Például én el tudom képzelni, hogy egy-egy részletét akár a kazamatának bevessük Helvéczia kalandhelyszínként egy kampányban. PL. ott a donjon, az egyik kedvenc helyszínem (végül is itt lelte halálát Villon, a bordalköltő). Ez simán működne egy erdei, romos toronyként, amelyről a szomszéd faluban igen különös meséket mondanak a helybeliek. Nem olyan lenne a játék, mint KéKkel, máshol lennének a fókuszai, de maga a helyszín tökéletesen illene a kampányba.

Premier

Premier

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 601 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.03.06, 01:09

Azt kell mondanom, egyetértek elGáborral: a Helvéczia nem ideális választás a Xyntillan-kastély lemesélésére. A kalandmodul eredetileg K&K-hoz készült, illetve Swords & Wizardry-hoz jelent meg.

Mindkét rendszer tudatosan és erősen a régi, 70-es évekbeli, kazamatakúszás-orientált játékstílust célozza meg, a Helvéczia meg igazából nem. Miben jelenik meg ez a különbség? Például:

- Xyntillan feltételezi, hogy a varázslóknak és papoknak nagyjából a "szabvány old-school D&D" varázslatok vannak meg: Áldás, Könnyű Sebek Gyógyítása, Varázslövedék, stb. A Helvécziából ezek nagy része szándékosan kikerült.

- Ugyanakkor viszont van benne egy csomó varázslat, amik a Xyntillanra jellemző játéktípusban (felfedezünk egy nagy beltéri komplexumot, fosztogatunk, lakók többségét leöljük) nagyrészt haszontalanok – a papok és deákok varázslataik nagy részét nem tudnák használni a kalandban.

- Más a harckészség szintje. Szabvány D&D-ben az alaposztályok közül a pap a második legjobb harcos, de helvécziai  megfelelője meg pont a legrosszabb. A harcosok ugyanakkor erősebbek a Helvécziában, mint a Xyntillanhoz szánt rendszerekben. Pl. egy 6. szintű, 15-ös erejű, hosszúkardot forgató harcos K&K-ban 1d20+6-tal dobja a támadást és 1d6+1-gyel a sebzést; egy ugyanilyen szintű és erejű magyar fegyvermester 1d20+12-vel és 1d8+6-tal és még egyéb előnyöket is élvez. Hasonlóképp, a vagabond és deák karakterek is jobbak fegyveres harcban, mint K&K-s társaik. Mindez azt jelenti, hogy vagy átdolgozod Xyntillan összes lakójának a statisztikáit, vagy a kaland sokkal könnyebb vagy éppen nehezebb less, mint amilyennek azt az írója szánta.

Ettől függetlenül persze lehetne úgy mesélni Xyntillant, hogy a "feeling" közelebb álljon a Helvécziához, ha a szabályok nem is. Pl. át lehet írni a felszereléslistát úgy, hogy a fegyverek és páncélok kevésbé hassanak anakronisztikusnak.

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1275 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.03.05, 14:05

Hát... a két anyag ugyanabból az ötletből származik, ezért van közöttük összefüggés - de szerintem nem működne, mert nagyon más utakra tévedtek.

Azért alkalomadtán teszek vele egy próbát, nem hagyja nyugodni a fantáziám. Ha sor kerül rá, beszámolok az eredményről (jóról vagy rosszról). 

Garabonciás: Mindamellett, hogy Pál apostol bölcsességével nem szállhatok vitába, úgy vagyok vele, hogy ez egy l'art pour l'art játék lesz majd, nem várom el tőle, hogy használjon s építsen. (Az 5e-nél biztos jobb lesz a Xyntillanhoz a Helvéczia, ha másnak nem is, legalább nekem. :D )  

De akkor már miért nem Kard és Mágia? Mi az, ami a Helvécziában pluszt jelenthet a Xyntillanhoz, ha most a hátrányait nem nézzük?

A varázslatok, maga a játék alaphangulata és az ezt támogató szabályok (kártya és Biblia használata!), ami miatt szerintem előnyösebb lehet. Egyébként testvérrendszerekként nagyjából ugyanazokkal a hátrányokkal (ami más esetben előny) rendelkeznek a kazamatakúszásos játék modellezésére. Nem is feltétlenül olyan kalandokat képzelek el, mint amilyeneket KéKkel játszottunk, csak a helyszín (kaland) Helvécziában való felhasználhatóságát érzem megoldhatónak. (Nyilván, az echte kazamatakúszáshoz ODnD-B/X vonalon kell maradni, ezekben vannak olyan szabályok, amelyek elősegítik az ilyen típusú játékot. - s egyre inkább úgy látom, az 5e-t is hiába farigcsálja az ember, nem lesz igazán alkalmas az ilyen típusú játékra - már csak a rendszer által teremtett játékosi hozzáállás miatt sem.)

Garaboncias

Garaboncias

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1132 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.03.05, 12:31

Hát... a két anyag ugyanabból az ötletből származik, ezért van közöttük összefüggés - de szerintem nem működne, mert nagyon más utakra tévedtek.

Azért alkalomadtán teszek vele egy próbát, nem hagyja nyugodni a fantáziám. Ha sor kerül rá, beszámolok az eredményről (jóról vagy rosszról). 

Garabonciás: Mindamellett, hogy Pál apostol bölcsességével nem szállhatok vitába, úgy vagyok vele, hogy ez egy l'art pour l'art játék lesz majd, nem várom el tőle, hogy használjon s építsen. (Az 5e-nél biztos jobb lesz a Xyntillanhoz a Helvéczia, ha másnak nem is, legalább nekem. :D )  

De akkor már miért nem Kard és Mágia? Mi az, ami a Helvécziában pluszt jelenthet a Xyntillanhoz, ha most a hátrányait nem nézzük?

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1275 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.03.05, 12:24

Vörösmarty Mihály: A holdvilágos éj [novella]

Három tót vagabund különös kalandba keveredik, miközben éjnek idején felmenőik hihetetlenebbnél hihetetlenebb haláleseteivel szórakoztatják egymást; egy beszélő fekete kakas, kísértettanya, életre kelt szerszámok és még sok más izgalom! Helvécziához erősen ajánlott olvasmány. :)

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1275 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.03.05, 12:14

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]