Ugrás tartalomhoz

Fotó

Helvéczia - általános

• Válasz írásához lépj be
359 hozzászólás érkezett eddig

nonfiction

nonfiction

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 62 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt Ma, 09:05

Nem Katalónia, de szerintem nagyon jól használható egy angolszász területen játszódó Helvéczia modulhoz a következő:

http://falsemachine.blogspot.hu/2017/05/encountering-wapentake.html

A véletlen tábláknál néhány sor kicserélésével akár más területen is bevethető lesz.

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1012 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Ma, 00:11

Szegény occitánok azért beleférhetnének, ha már fél Dél-Franciaországot ők lakták, és d'Artagnan is közülük került ki.

Ha inspiráció kell, akkor mindjárt két anyagot is tudok, ajánlani, amelyek még nincsenek benne a magyar Helvécziában. Az egyik a Bíboros szolgálatában (Under the Red Robe) Stanley Weyman-tól, amelyben az a szép, hogy nagyjából ott játszódik, ahol a kampányon gondolkodsz - vagyis Gascogne és Baszkföld határvidékén. A főszereplő egy lecsúszott párbajhős, aki Richelieu parancsára titkos küldetésben utazik erre a bizonytalan és forrongó vidékre. Van magyar fordítása, de sajnos azt hiszem hogy 1920 óta nem látott újra napvilágot, és igen ritka. Más kérdés, hogy nekem megvan, és szívesen kölcsönadom. :)

A másik pedig egy igazi alapmű, és az Abdul által javasolt Sánta ördög szerzője, LeSage írta. Ez a Gil Blas, amely a legjobb pikareszk regények egyike. Egy spanyol szerencsefi kalandjait dolgozza fel komplex és gyors ütemű történetszövéssel, teli furcsa, mulatságos és veszedelmes szituációkkal. Nagyon olvasmányos írás - az első húsz-harminc oldalában több fordulat van, mint máshol teljes könyvekben - és az egyetlen kritikám vele szemben az, hogy néha talán túl sok is a jóból. :) A Gil Blas könnyen beszerezhető antikvárban.

D'Artagnan elég nyomós érv. :)
Köszönöm a könyves tanácsokat is! Az az igazán vicces, hogy amikor olvastad őket, már ajánlottad, s én akkor mindkettőt beszereztem. Viszont egyiket sem olvastam el végül - a bölcsészlét átka, olvasni kellett valami mást, s mire végeztem, elfelejtődtek ezek. De most, hogy újra felemlegetted őket, már nem kell beszerezni egyiket se, mert itt vannak a könyvespolcomon. :) Na, holnap el is kezdem a Bíboros...-t.

Módosította Narmor: Ma, 00:12

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 3940 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Tegnap, 21:56

Szegény occitánok azért beleférhetnének, ha már fél Dél-Franciaországot ők lakták, és d'Artagnan is közülük került ki.

Ha inspiráció kell, akkor mindjárt két anyagot is tudok, ajánlani, amelyek még nincsenek benne a magyar Helvécziában. Az egyik a Bíboros szolgálatában (Under the Red Robe) Stanley Weyman-tól, amelyben az a szép, hogy nagyjából ott játszódik, ahol a kampányon gondolkodsz - vagyis Gascogne és Baszkföld határvidékén. A főszereplő egy lecsúszott párbajhős, aki Richelieu parancsára titkos küldetésben utazik erre a bizonytalan és forrongó vidékre. Van magyar fordítása, de sajnos azt hiszem hogy 1920 óta nem látott újra napvilágot, és igen ritka. Más kérdés, hogy nekem megvan, és szívesen kölcsönadom. :)

A másik pedig egy igazi alapmű, és az Abdul által javasolt Sánta ördög szerzője, LeSage írta. Ez a Gil Blas, amely a legjobb pikareszk regények egyike. Egy spanyol szerencsefi kalandjait dolgozza fel komplex és gyors ütemű történetszövéssel, teli furcsa, mulatságos és veszedelmes szituációkkal. Nagyon olvasmányos írás - az első húsz-harminc oldalában több fordulat van, mint máshol teljes könyvekben - és az egyetlen kritikám vele szemben az, hogy néha talán túl sok is a jóból. :) A Gil Blas könnyen beszerezhető antikvárban.

• Ratface, Orastes és Narmor kedveli ezt.

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1012 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Tegnap, 21:20

Mórok! :felvon: Valami frankó, deákhoz vagy tudományhoz köthető előnnyel. Esetleg a kathar eretnekek hazája,  Midi-Pyrénées, amelyik dél-kelet francia vidék. Illetve a németalföldi nációk tagjai, mivel az ekkoriban már (ha jól rémlik) hispán uralom alatt állt. Illetve a burgundok (akik nem gaz francziák!) lehetnének még. :nos:

Alapkönyv: zsidók, a neves hispán egyetemekről, mind Cordova, Salamanca (plusz, az általad említett népek is).

Bocs a kettősért, de rájöttem, hogy a többire nem is reagáltam: 

Szóval a Németalföld az jó ötlet, a spanyol Habsburgoké volt még ekkoriban (kivéve a függetlenné vált Hollandiát).
A franciákat viszont nem szeretném szétszedni, mert spanyolból is épp elég van. 

Szerk.:

Akkor már válaszolok erre is:

"Narmor, szerintem a Helvéczia esetében nem kell annyira ragaszkodni a valós földi történelemhez.  :nos:"

Ez valóban így van. Ezen még gondolkodom, de azért kiindulási alapnak a nagyjából "valós" 17. század végi helyzetet venném.

Módosította Narmor: Tegnap, 21:24

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 5604 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Tegnap, 21:12

Narmor, szerintem a Helvéczia esetében nem kell annyira ragaszkodni a valós földi történelemhez. :nos:

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1012 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Tegnap, 20:55

Mórok! :felvon: Valami frankó, deákhoz vagy tudományhoz köthető előnnyel. Esetleg a kathar eretnekek hazája,  Midi-Pyrénées, amelyik dél-kelet francia vidék. Illetve a németalföldi nációk tagjai, mivel az ekkoriban már (ha jól rémlik) hispán uralom alatt állt. Illetve a burgundok (akik nem gaz francziák!) lehetnének még. :nos:

Alapkönyv: zsidók, a neves hispán egyetemekről, mind Cordova, Salamanca (plusz, az általad említett népek is).

A zsidókat sajnos elűzte az inkvizóció az országból. Nem tudom, a 17. század végére visszaköltöztek-e. A mórok hasonlóképp jártak, a keresztény hitre tért moriszkók egy ideig még lakhattak Spanyolhonban, de aztán a 17. század elején őket is elűzték.

Abdul: Hálásan köszönöm! :) Beszerzem. 

• Ratface kedvelte ezt

Abdul

Abdul

Jetipásztor

• Fórumita
  • 384 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Tegnap, 19:47

Ajánlott olvasmány:

https://moly.hu/konyvek/alain-rene-lesage-a-santa-ordog

5 fityingért beszerezhető, egy nap alatt elolvasható, katalán tájakra egy életre elegendő pikareszk-jellegű ötletet tartalmazó könyvecske.

Gyermekkori nagy kedvenc. :)

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 5604 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Tegnap, 19:36

Módosította Orastes: Tegnap, 19:38

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1012 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Tegnap, 19:13

Azon jár az eszem, hogy a Katalóniában játszódó kampányban miféle nácziók fiai vehessenek részt.

Egyértelműnek tűnik, hogy kellenek katalánok (valami pénzhez kötődő előny). Mellettük a kasztíliaiakra gondoltam, ők az alapkönyves hispánok előnyeit kaphatnák meg. A baszkok is megjelennének mint szikár, mogorva emberek, akiket fura nyelvük miatt annyira nem szeretnek szűk hazájukon kívül (a svédek helyi megfelelője). Az andalúzok jól érthetnének a lovakhoz, és jók lehetnének a reflexeik (bikaviadalok) - cserébe könnyebben csábulnának a bűnre. (Kérdés, mennyire kéne elaprózni a spanyol nácziók kérdését, mert azért még van pár...) 

Emellett a portugálokra gondoltam, ők megkaphatnák a hajózás szakértelmet alapból; na meg a "vademberekre", akik amolyan gyarmatokról behozott csodabogarak.

Az alapkönyvből a következőket tenném be: angolok, czigányok, francziák, olaszok.

Ötletek esetleg? A kezdőidőpont az alapkönyves 1698. 

Módosította Narmor: Tegnap, 19:14

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1012 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Tegnap, 08:21

Megjelent egy cikk a katalán szörnyekről, ami teljesen megihletett. Katalónia hegyvölgyes, tengermelléki vidéke szerintem ideális lenne egy Helvéczia kampányhoz. Nem mellesleg van némi személyes élményem is a tájról és az ottani városokról, szóval lehet, a közeljövőben - ha befejezzük az épp futó KéK kampányom - teszek vele egy próbát. :)

• Orastes kedvelte ezt

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1737 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.03.19, 10:47

A modern hangnem miatt kicsit szokatlan lehet a Plunkett & Macleane, de sztem passzol, főszerepben Begbie és a Beteg Fiú a Trainspottingból:

Hoild

Hoild

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 162 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.03.18, 17:52

Két kalandfilm, melyek korban, stílusban, s még témában is fenemód ide vágnak:

A Saragossa kézirat, avagy Kaland a Sierra Morénában!

A különös kapu, Stevenson Róbert Lajos úr rémisztő remekművéből!

• elGabor és Radivoj kedveli ezt.

nonfiction

nonfiction

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 62 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2017.03.18, 13:39

Keresgéltem Helvéczia korabeli filmeket, és ezt találtam:

Culloden: http://www.imdb.com/title/tt0057982/
Az utolsó angol földön vívott csata megelevenítése, úgy mintha egy 20. századi riporter és stábja is ott lett volna. Még nem láttam, de sokan dicsérik.

Nocturna

Nocturna

Night-time Spirit

• Fórumita
  • 3182 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.02.24, 21:08

Ördöggel bélelt sárkány, hölgyeim és uraim!

elGabor, mikor készíted el, s teszed közzé itt a statisztikáit? :)

• Ratface kedvelte ezt

Radivoj

Radivoj

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1597 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.02.24, 17:16

A hírhedett kalandor után némileg meglepetésként ért, hogy a nagy magyar klasszikus szerző, Krúdy mennyi zsoldostörténetet írt. Mondjuk a többsége nagyon rövid, 4-5 oldal, ezért Helvécziához kalandötlet-bányának nem igazán megfelelő, de kérem! vámpírsztori kalandorral: Bőrcsuha. Lásd:

http://mek.oszk.hu/00800/00865/00865.htm

Ollyan gótikus, hogy gótikusabb nem is lehetne. :)

Módosította Radivoj: 2017.02.24, 17:17

• nonfiction kedvelte ezt

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 3940 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.01.25, 10:14

Sárkányok Erdélyben - egy összeállítás.

„A sárkánynak mind alsó és felső állkapcáján három sorral vannak fogai, szemei felette igen nagyok, s még pedig oly élesen látók, hogy a poëták azokra nézve őket kincsek őrizőinek nevezték. Az álla alatt két szakáll forma nagy üres bőrök csüggenek le, mint az ökörnek. Az igazán való sárkányoknak két kiváltképen való nemeik vannak. Az egyik rendbéliek nagy vékony hártyából formáltatott szárnyasok [...] másik rendbélieknek pedig semmi szárnyok nincs, mindazáltal mind a kétfélék nem egyebek, hanem csak igen vén és megnevekedett kígyók.”
(...)
„Mert más félék a bűvös-bájos, varázsló boszorkányok sárkányai [...] néha pedig világos, tüzes, csillagzó testben látszanak […] nagy zivatarokat támasztanak: ezek nem természet szerint való sárkányok, mert a sárkány soha szárnyon nem jár, hanem ő hasonmászó kígyó; ama pedig a kivel a bűvös-bájosok élnek, ő maga az ördög, avagy ördöggel bélelt sárkány.”

Miskolci Csulyak Gáspár: Egy jeles vad-kert. Lötsén [özv. Brewer Sámuelné] 1702. (RMK I. 1658) 621–622.

Ördöggel bélelt sárkány, hölgyeim és uraim!

• Ratface, Orastes, Nocturna and 1 other like this

Thirlen

Thirlen

Browncoat

• Fórumita
  • 1060 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.12.30, 22:35

Ötletadónak alacsony Virtusú egyéneknek.

• Eberen_Orkodo és Orastes kedveli ezt.

Urban

Urban

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1545 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.10.29, 23:29

Szégyentelen önreklám, de kapcsolódik, mert

• elGabor Helvécziájával, alister ?Argentou?-jával és az én Dekomoran-ommal rokon, 
  • átírt Jókai történettel

kívánom tesztelni a Honor+Intrigue harcrendszer átiratomat.

"A híres Jókai regény "gyönyörűséges halandzsa-változatában" járunk, amelyben a Baradlay fivérek 1848-ban visszatérnek atyai házukba, megakadályozandó, hogy a gaz Rideghváry Bencé, özvegy mostohaanyjuk új kérője labanc kézre juttassa a nekik járó örökséget! Kard- és szópárbajok minden mennyiségben! Éljen a magyar szabadság! Éljen a haza!"

• Ratface, Orastes és alister kedveli ezt.

bard76

bard76

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 152 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.10.22, 20:33

A KéK topicból:

DiMalto: Nem valószínű a magyar kiadás. Olyan sok embert talán nem érdekelne, és akiket igen, azok jobbára tudnak angolul.

Az angol Helvécziából természetesen nyomtatott kiadást szeretnék. Azért döntöttem a lefordítása miatt, mert remélem, hogy lesznek, akiket érdekel, és ha már megjelenik, akkor egy szép kivitelezésű doboz és/vagy keménytáblás szabálykönyv sokat segítene a terjedésében. Persze tévedtem már.

Ez a kiadás nem radikálisan új, csak kicsit lecsiszoltabb, kicsit több dolog van benne, és sokkal gazdagabban illusztrált. Azt sajnos nem hiszem, hogy mostanában lenne magyarul is. Az eredeti kiadás elfogyott, de nagy nyomot nem hagyott a magyar szerepjátékos életben, és eleven közösség sincs körülötte.

Ezt sajnálattal hallom...

Mondjuk magára valamit is adó D&D-s úgyis tud angolul, szóval majdhogynem mindegy...

De a lényeg: azon gondolkozom, hogy Iceride-nek lehet igazsága abban, hogy nem kell még egy rendszer... Én nemrég meséltem egy másfél éves Helvéczia kampányt D&D5 szabályrendszer alatt. Persze a Biblia, a kártyák, a virtus az Helvécziából jött, sőt a varázslatokat is átvettem, csak az alapszabályrendszer volt D&D5 (még az ingyenesen letölthető 100 oldalas preview elég volt.)

De maga a világ annyira ötletes, hogy nem szabadna veszni hagyni!

De persze nem vagyok benne a aktívan a közösségben, nem látok rá erre az egészre, de biztos sokan vannak hozzám hasonlóak, akik otthon csöndben játszanak... :)

Mondjuk ez egy olyan világ, ami valószínűleg nemzetközi érdeklődésre is számot tarthat, tehát hajrá!

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 3940 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.06.29, 20:00

Egy kevésbé ismert lehetőség Trócsányi Zoltán Magyar régiségek és furcsaságok sorozata. Ezek kis formátumú, eredetileg a húszas években megjelent, később többször újranyomott könyvek, és nagyjából azt nyújtják, mint Ráth-Végh, csak kevesebb didaktikus ballaszttal. Antikváriumokban időnként össze lehet vele futni.

A másik nagy forrás a Balassi Kiadó mondákat és meséket közlő sorozata, pl. az Őrségi mesék és mondák vagy a Mezőségi népmondák. Ezek tele vannak érdekes és hangulatos kis töredékekkel.

Persze a Grimm-féle Német mondák is ilyen anyag.

• Ratface kedvelte ezt

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]