Ugrás tartalomhoz

Fotó

Helvéczia - általános

• Válasz írásához lépj be
349 hozzászólás érkezett eddig

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1718 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.03.19, 10:47

A modern hangnem miatt kicsit szokatlan lehet a Plunkett & Macleane, de sztem passzol, főszerepben Begbie és a Beteg Fiú a Trainspottingból:

Hoild

Hoild

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 160 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.03.18, 17:52

Két kalandfilm, melyek korban, stílusban, s még témában is fenemód ide vágnak:

A Saragossa kézirat, avagy Kaland a Sierra Morénában!

A különös kapu, Stevenson Róbert Lajos úr rémisztő remekművéből!

• elGabor és Radivoj kedveli ezt.

nonfiction

nonfiction

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 60 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2017.03.18, 13:39

Keresgéltem Helvéczia korabeli filmeket, és ezt találtam:

Culloden: http://www.imdb.com/title/tt0057982/
Az utolsó angol földön vívott csata megelevenítése, úgy mintha egy 20. századi riporter és stábja is ott lett volna. Még nem láttam, de sokan dicsérik.

Nocturna

Nocturna

Night-time Spirit

• Fórumita
  • 3178 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.02.24, 21:08

Ördöggel bélelt sárkány, hölgyeim és uraim!

elGabor, mikor készíted el, s teszed közzé itt a statisztikáit? :)

• Ratface kedvelte ezt

Radivoj

Radivoj

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1596 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.02.24, 17:16

A hírhedett kalandor után némileg meglepetésként ért, hogy a nagy magyar klasszikus szerző, Krúdy mennyi zsoldostörténetet írt. Mondjuk a többsége nagyon rövid, 4-5 oldal, ezért Helvécziához kalandötlet-bányának nem igazán megfelelő, de kérem! vámpírsztori kalandorral: Bőrcsuha. Lásd:

http://mek.oszk.hu/00800/00865/00865.htm

Ollyan gótikus, hogy gótikusabb nem is lehetne. :)

Módosította Radivoj: 2017.02.24, 17:17

• nonfiction kedvelte ezt

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 3911 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.01.25, 10:14

Sárkányok Erdélyben - egy összeállítás.

„A sárkánynak mind alsó és felső állkapcáján három sorral vannak fogai, szemei felette igen nagyok, s még pedig oly élesen látók, hogy a poëták azokra nézve őket kincsek őrizőinek nevezték. Az álla alatt két szakáll forma nagy üres bőrök csüggenek le, mint az ökörnek. Az igazán való sárkányoknak két kiváltképen való nemeik vannak. Az egyik rendbéliek nagy vékony hártyából formáltatott szárnyasok [...] másik rendbélieknek pedig semmi szárnyok nincs, mindazáltal mind a kétfélék nem egyebek, hanem csak igen vén és megnevekedett kígyók.”
(...)
„Mert más félék a bűvös-bájos, varázsló boszorkányok sárkányai [...] néha pedig világos, tüzes, csillagzó testben látszanak […] nagy zivatarokat támasztanak: ezek nem természet szerint való sárkányok, mert a sárkány soha szárnyon nem jár, hanem ő hasonmászó kígyó; ama pedig a kivel a bűvös-bájosok élnek, ő maga az ördög, avagy ördöggel bélelt sárkány.”

Miskolci Csulyak Gáspár: Egy jeles vad-kert. Lötsén [özv. Brewer Sámuelné] 1702. (RMK I. 1658) 621–622.

Ördöggel bélelt sárkány, hölgyeim és uraim!

• Ratface, Orastes, Nocturna and 1 other like this

Thirlen

Thirlen

Browncoat

• Fórumita
  • 1056 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.12.30, 22:35

Ötletadónak alacsony Virtusú egyéneknek.

• Eberen_Orkodo és Orastes kedveli ezt.

Urban

Urban

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1545 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.10.29, 23:29

Szégyentelen önreklám, de kapcsolódik, mert

• elGabor Helvécziájával, alister ?Argentou?-jával és az én Dekomoran-ommal rokon, 
  • átírt Jókai történettel

kívánom tesztelni a Honor+Intrigue harcrendszer átiratomat.

"A híres Jókai regény "gyönyörűséges halandzsa-változatában" járunk, amelyben a Baradlay fivérek 1848-ban visszatérnek atyai házukba, megakadályozandó, hogy a gaz Rideghváry Bencé, özvegy mostohaanyjuk új kérője labanc kézre juttassa a nekik járó örökséget! Kard- és szópárbajok minden mennyiségben! Éljen a magyar szabadság! Éljen a haza!"

• Ratface, Orastes és alister kedveli ezt.

bard76

bard76

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 152 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.10.22, 20:33

A KéK topicból:

DiMalto: Nem valószínű a magyar kiadás. Olyan sok embert talán nem érdekelne, és akiket igen, azok jobbára tudnak angolul.

Az angol Helvécziából természetesen nyomtatott kiadást szeretnék. Azért döntöttem a lefordítása miatt, mert remélem, hogy lesznek, akiket érdekel, és ha már megjelenik, akkor egy szép kivitelezésű doboz és/vagy keménytáblás szabálykönyv sokat segítene a terjedésében. Persze tévedtem már.

Ez a kiadás nem radikálisan új, csak kicsit lecsiszoltabb, kicsit több dolog van benne, és sokkal gazdagabban illusztrált. Azt sajnos nem hiszem, hogy mostanában lenne magyarul is. Az eredeti kiadás elfogyott, de nagy nyomot nem hagyott a magyar szerepjátékos életben, és eleven közösség sincs körülötte.

Ezt sajnálattal hallom...

Mondjuk magára valamit is adó D&D-s úgyis tud angolul, szóval majdhogynem mindegy...

De a lényeg: azon gondolkozom, hogy Iceride-nek lehet igazsága abban, hogy nem kell még egy rendszer... Én nemrég meséltem egy másfél éves Helvéczia kampányt D&D5 szabályrendszer alatt. Persze a Biblia, a kártyák, a virtus az Helvécziából jött, sőt a varázslatokat is átvettem, csak az alapszabályrendszer volt D&D5 (még az ingyenesen letölthető 100 oldalas preview elég volt.)

De maga a világ annyira ötletes, hogy nem szabadna veszni hagyni!

De persze nem vagyok benne a aktívan a közösségben, nem látok rá erre az egészre, de biztos sokan vannak hozzám hasonlóak, akik otthon csöndben játszanak... :)

Mondjuk ez egy olyan világ, ami valószínűleg nemzetközi érdeklődésre is számot tarthat, tehát hajrá!

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 3911 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.06.29, 20:00

Egy kevésbé ismert lehetőség Trócsányi Zoltán Magyar régiségek és furcsaságok sorozata. Ezek kis formátumú, eredetileg a húszas években megjelent, később többször újranyomott könyvek, és nagyjából azt nyújtják, mint Ráth-Végh, csak kevesebb didaktikus ballaszttal. Antikváriumokban időnként össze lehet vele futni.

A másik nagy forrás a Balassi Kiadó mondákat és meséket közlő sorozata, pl. az Őrségi mesék és mondák vagy a Mezőségi népmondák. Ezek tele vannak érdekes és hangulatos kis töredékekkel.

Persze a Grimm-féle Német mondák is ilyen anyag.

• Ratface kedvelte ezt

Birbin

Birbin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1689 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.06.29, 10:54

Ráth-Végh István könyveit érdemes olvasni, például a Két évezred babonáit.

A játékban amúgy mindegy, hogy igazi-e a babona vagy te találtad ki. Az idézeteid nem túl extrák, ilyeneket nyugodtan ki lehet találni, könnyen lehet, hogy Sienkiewicz is így tett. Egyébként általában nem tudnék én se babonákat alkotni, de ha adott egy esemény, amit ki akarok színezni vele, akkor jóval könnyebb. Írj nyugodtan privátban ha ötlet kell, próbálok segíteni. :)

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 3897 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.06.28, 18:24

Most olvasom újra Sienkiewicz Trilógiáját, és nagyon hangulatosnak találom benne a katonák, parasztok babonáit. Ilyesmikre gondolok:

- a Fényes hegy (Jasna Góra-i kolostor) ostromakor azt meséli az egyik bennrekedt katona a parasztoknak, hogy nem kell félni a svédektől, mert a kolostor környékén nem tudják őket segíteni az ördögök. (a Zbaraz melleti csatában a tatárokat és a kozákokat végig tudták segíteni, mégis a lengyelek nyertek)

- egy másik katona azt meséli, hogy Zbaraznál olyan erős volt a sátáni jelenlét, hogy a halál a sáncok közt járkált, egészen addig, amíg egy vitézt meglátogatott. Ez a cimbora betekerte a csontvázat a csuhájába, majd a sziklába csapkodta a fejét egészen addig, amíg a halál meg nem ígérte, hogy 90 éves koráig nem viszi el.

- mikor a svéd pattantyúsok elvétik a kolostort, valaki a háttérből azt mondja, hogy látta, ahogy a Madonna eltérítette a lövedékeket (később pedig, mikor a védők gond nélkül eloltják az első tüzeket, a svédek "látták, ahogy pápista ördögök cipókká varázsolták a gránátokat", ezért van még mindig étel a kolostorban)

- Mikor a svédek győzelmeiről van szó, persze a lengyelek is megemlítik, hogy az a baj, hogy a svédek a lappoktól megtanulták a boszorkányságot, és mindet legalább egy ördög szolgálja, de van olyan akit akár hét is.

- természetesen Wolodyjowskinak is természetfeletti szövetségesei lehetnek, mert folyóhoz szorított a századával kámforrá tudott válni éjszaka (egyébként az történt, hogy a folyón nem átúsztak, ahogy mindenki várta, hanem az árral lefelé sodródtak pár km-t, így nem látták őket a szemben készülő őrök)

Ezek a babonák, félreértelmezések nagyon hangulatosak, és eléggé feldobják a játékot.

Az érdekelne, hogy van-e valakinek ilyen saját gyűjtése a saját meséiből, vagy hogy tudtok-e ajánlani valami jó "középkori babonák" gyűjteményt, amit beszerezhetnék.

Köszi!

Módosította galu22: 2016.06.28, 18:25

Nocturna

Nocturna

Night-time Spirit

• Fórumita
  • 3178 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.01.28, 10:28

Már rég óta szeretnék újra egy alkalmi Helvécziát mesélni, online. Nagyon jók a kiadott modulok, de most úgy érzem, hogy inkább átültetek rá egy régi, kellemes emlékű MAGUS modult, mert - talán furán hangzik - de szerintem eléggé Ynev semleges kaland volt, passzol a Helvéczia világképéhez, és így két legyen üthetek egy csapással. Ha ez bejön, szerintem majd előveszem a hivatalos Helvéczia modulokat is, propaganda gyanánt ;)

Melyik M* modulra esett a valasztasod?

Urban

Urban

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1545 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.01.27, 13:11

Már rég óta szeretnék újra egy alkalmi Helvécziát mesélni, online. Nagyon jók a kiadott modulok, de most úgy érzem, hogy inkább átültetek rá egy régi, kellemes emlékű MAGUS modult, mert - talán furán hangzik - de szerintem eléggé Ynev semleges kaland volt, passzol a Helvéczia világképéhez, és így két legyen üthetek egy csapással. Ha ez bejön, szerintem majd előveszem a hivatalos Helvéczia modulokat is, propaganda gyanánt ;)

• Ratface kedvelte ezt

Glowface

Glowface

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2742 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.01.25, 09:30

Csak úgy:

http://dedireceptjei.blog.hu/2016/01/24/a_vilag_elso_szamitogepe_mechanikus_fiu_1770-bol

• Azael kedvelte ezt

Radivoj

Radivoj

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1596 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2015.07.15, 12:17

Nem tudom, ez volt-e már, de most találtam az OSZK-nál:

Egy 30 MB körüli szkennelés a

Középkori várak, különös tekintettel Magyarországra c. mű mind a 650 oldal oldaláról.

A cucc egyébként viszonylag érdekesen van megírva, legalábbis ami a legózható részét illeti (szépen végigugrál a várak hozzávalóin, árnyékszéktől sörfőzdéig, sólymászatig). Vannak benne illusztrációk is, ám az tudni való, hogy a könyv van vagy 100 éves.

http://mek.oszk.hu/11800/11899/11899.pdf

Mondjuk az tény, hogy a várlegendás könyvek gyorsabban hasznosíthatók, de azért ez sem rossz.

Módosította Radivoj: 2015.07.15, 12:18

• bard76 kedvelte ezt

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 3911 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2015.06.19, 21:45

Ezek Ráth-Végh szemelvények, és igen, merítettem belőlük én is derekasan (pl. Mansfeld-tallér). Sőt. Ráth-Végh maga sokat hivatkozott Johannes Staricius Geneimnißvoller Heldenschatz, oder der vollständige egyptische Magische Schild (A hősök titokzatos kincse, avagy a teljes egyiptomi mágikus pajzs) című, zsoldospraktikákkal teli "varázskönyvére". Hogy maga is találkozott-e az alkotással vagy csak másodközlésből ismerte, az jó kérdés, de a baljós irományt ma bárki megtalálhatja a Google Books-on, és böngészheti kedvére. ;)

Ugyanott egész kincsestár van régi angol, német és olykor még magyar könyvekből is, köztük a magasirodalmi köröktől messze álló átlagember kedvenc olvasmányaiból. Na, ezek a legérdekesebbek, mert eleink már akkor is a hátborzongató rémhistóriákat és hasonló irományokat tartották a legtöbbre. :) Aki "A' vas koporsó: Olasz bosszulat rajza" című történetből nem rak össze egy jobb kalandot, nem alkalmas mesélőnek! :baranta:

(És egy bocsánatkérés: a modulverseny nyereményeit nem tudtuk még kinyomtatni és postázni - előbb Ákosnak volt sok munkája, aztán nekem, holnaptól meg egy hétig Morvaországba megyek - szóval mennek majd az anyagok, de még egy kis türelmet kérünk.)

• Ratface kedvelte ezt

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 3897 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2015.06.19, 16:15

Nem tudom miért, de ezt ide illőnek éreztem:

„A vadász tegyen szert egy szentelt ostyára, azt akassza fel egy fára. Álljon háttal a fának támassza vállára fegyverét és lőjön az ostyára. Ha hátranéz, megpillantja a keresztre feszített Krisztust. A lövés után az ostyából kicsepegő vért fogja fel és kenje meg puskacsövét belülről, valamint a lakatszerkezetet. A golyóöntésnél cseppentsen a vérből a megolvadt ólomba is. Hét lövésből hat biztosan talál nagy távolságba is, de hétből egy az ördögé.”

Meg ez is (ugyanonnan):

Tudva volt hogy a zergéket, vadkecskéket az év egy részében nem fogja a golyó. Ugyanis ezek az állatok /és csak ők/ ismerték a leghatalmasabb erejű gyógyfüvek termőhelyét, ezekből legeltek. De szerencsére volt arra mód, hogy mégis hozzájuthasson ezekhez a közönséges ember: meg kell várni, amíg az állatok újra lőhetőek. A gyomrukban a félig megemésztett füvek a szőrrel keveredve néha egy összetömörödtek egy golyószerű képződménnyé. Ez volt a zergekő, majdnem olyan hatalmas gyógyszer, mint a bezoár-kecske gyomrában keletkező bezoárkő: a hit szerint koncentráltan tartalmazták a mágikus füvek erejét, csak le kellett belőlük nyelni egy keveset, vagy ékszert készíttetni belőlük.

http://lemil.blog.hu/2012/03/04/kard_es_varazslat

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 7218 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2015.05.25, 11:05

Legyen meg itt is - Helvéczia kalandmodulíró verseny: Eredmények:

http://lfg.hu/73721/

elGabor