Ugrás tartalomhoz

Fotó

Helvéczia - általános

• Válasz írásához lépj be
404 hozzászólás érkezett eddig

fankinn

fankinn

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 4 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2017.08.04, 11:23

Hoy,

Koszi az észrevételt, hibát javítottam, bar a Gaunerzinken formát választottam.

Készítettem egy apró gyűjteményt Gauenzinkenekbol.

Tolvaj- és csavargójelek, Gauenzinken

Tök jó, de ezt szerintem a nevét elírtad. Gaunerzinken lesz a helyes. ;)

Lásd még: https://de.wikipedia.org/wiki/Zinken_(Geheimzeichen)

Pontosan ahogy  elGabor mondta, ezeket nem saját kútfőből találtam ki.
Viszont, mivel nem akartam képeket összeollózni, ezert puszta kézzel rajzoltam a jeleket, ezert egyik másik elég érdekes formát vett fel (például az a fránya macska, bar ott a fordítás is elég szabatosra sikerült).

Egészen ötletes, bár vannak benne érdekesebb darabok, pl. a "csak férfiak vannak a háznál" jel olyan, mint egy %-jel. :hogymi: Lehetne egyiken-másikon faragni még.

Pontosan ez volt a koncepció, egy plusz lap aminek segítségével egyes kalandok vagy karakterek plusz színezetet kaphatnak. A kompánia be akar törni egy elhagyatott házba az erdő szelén, de a vagabundus észreveszi a figyelmeztető jeleket (több jel egymás mellett, amiket akar a játékos félre is érthet), vagy a játékosok helyezik el a jeleket megtévesztve ezzel a közelben ólálkodó haramiákat.

elGábor, itt bizonytalanodtam el egy kissé: "A lehetőségekhez merten próbáltam korhűen összeszedni a jeleket, de sajnos nem tudom biztosra, hogy a források amiket használtam megbízhatóak-e."

Összességében tetszetős, sőt, akár a kalandok részévé is lehet tenni (egy kinyomtatott lappal) hiszen korabeli világhoz hozzátartozott.

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 3992 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.08.03, 13:06

A források nem megbízhatóak, mert régen vajmi kevesen foglalkoztak a tolvajok és koldusok szociológiájával - na meg ők sem voltak ebben segítőkészek. :) Így van néhány tolvajnyelv-szótárunk (magyarul is!), de a Gaunerzinkennél nem eldönthető, hogy ezek a jelek mennyire hitelesek, mennyire (voltak) elterjedtek, és ma mennyire alkalmazzák őket. A német bulvárlapokat határozottan érdekli a téma, pár évente megfuttatják, mert misztikus és lehet rajta kellemesen borzongani.

A Helvécziában minden bizonnyal hitelesek! 

• Orastes kedvelte ezt

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 5678 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.08.03, 11:40

elGábor, itt bizonytalanodtam el egy kissé: "A lehetőségekhez merten próbáltam korhűen összeszedni a jeleket, de sajnos nem tudom biztosra, hogy a források amiket használtam megbízhatóak-e."

Összességében tetszetős, sőt, akár a kalandok részévé is lehet tenni (egy kinyomtatott lappal) hiszen korabeli világhoz hozzátartozott.

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 3992 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.08.03, 11:26

Egészen ötletes, bár vannak benne érdekesebb darabok, pl. a "csak férfiak vannak a háznál" jel olyan, mint egy %-jel. :hogymi: Lehetne egyiken-másikon faragni még.

De Orastes, ezek nem szerepjátékos kitalációk, hanem (a német bulvármédia által persze előszeretettel misztifikált és kiszínezett) eredeti koldus- és tolvajjelzések. Nincs rajtuk mit "faragni".

Módosította elGabor: 2017.08.03, 11:26

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 3992 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.08.03, 11:22

Üdv!

Ez az, ami azért maradt ki a játékból, mert nem találtam autentikus, korabeli tolvajjeleket. A legközelebbi az a néhány példány volt, ami a Fürocheni Bolondünnep egyik illusztrációján (5. oldal) látható, meg néhány másik egy késő középkori kódexből, amelyről ma már a történészek sem tudják, mit jelentenek.

Érdekesség kedvéért az angol Helvécziában végül találtam egy pofás megoldást a kezelésükre, amely a Jelek Olvasása képzettséget helyettesíti:

Kriptográfia (Int, vagabundok, deákok és papok): a képzettséggel a karakter el tud olvasni más nyelven írt írásokat és feliratokat, különösképpen az okkult és titkos scriptúrákat. További használata (amely azonban csak Vagabundoknak elérhető) lehetővé teszi, hogy a karakter "koldusjeleket" (Gaunerzinken) keressen a környezetében. Ezeket a jelzéseket utazók hagyják hátra, hogy figelmeztessenek a veszélyre, hasznos tanácsokkal szolgáljanak, megmutassák a biztonságos táborhelyeket és menekülőutakat, stb. A czivilizált vidékeken 1:2 eséllyel találni jeleket, útmentén 1:3 eséllyel, a vadonban pedig 1:6 eséllyel. A karakternek azonban aktívan (sikeres képzettségpróbát téve) kell keresnie a jeleket, hogy rájuk találhasson.

• Ratface és Orastes kedveli ezt.

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 5678 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.08.03, 08:41

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 7305 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.08.03, 08:24

Tolvaj- és csavargójelek, Gauenzinken

Tök jó, de ezt szerintem a nevét elírtad. Gaunerzinken lesz a helyes. ;)

Lásd még: https://de.wikipedia.org/wiki/Zinken_(Geheimzeichen)

fankinn

fankinn

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 4 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2017.08.02, 15:09

Hoy!

Hasznos lehet Jelek olvasása képzettséghez, vagy bármely Vagabundus játékosnak.

Az üres táblázatot is feltöltöttem, ha valaki maga akarja a jeleket elkészíteni, vagy módosítana rajtuk házi szabályok szerint.

A lehetőségekhez merten próbáltam korhűen összeszedni a jeleket, de sajnos nem tudom biztosra, hogy a források amiket használtam megbízhatóak-e.

Mindennemű kritikát szívesen fogadok hozza, használjatok egészséggel.

Tolvaj- és csavargójelek - Gauenzinken

• StarLord kedvelte ezt

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 3992 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.07.11, 09:30

Egy nagyon Helvéczia-kompatibilis véletlen táblázat: 1d100 parasztsérelem. Rossz az idő, rendetlenkednek a lábasjószágok, és minden úri gazfickó zsiványnak állt.

• Ratface, Narmor és fankinn kedveli ezt.

Birbin

Birbin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1697 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.07.10, 18:57

Németalföld nem spanyol megszállás, hanem spanyol uralom alatt volt.

fankinn

fankinn

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 4 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2017.07.03, 14:13

Hoy,

A magam részéről én is fa/rézmetszet parti vagyok.

Egy nagyszerű forrás szerintem a The Public Domain Review

Itt lehet szűrni stílusra és korra is, így a képek/kódexek korhűek és hitelesek lehetnek (pl nem 100-200 evvel későbbiek)

Mindezek mellett, licence szempontjából minden a Public Domainbe tartozik :bravo:

Egy másik amit szeretek a dodedans

Itt elsősorban halállal kapcsolatos illusztrációk és források találhatóak.

Térképek szempontjából érdekes lehet a Barry Lawrence Ruderman Antique Maps honlapja.

Ok antik térképek kereskedelmével foglalkoznak, és a kollekciójuk online megtekinthető.

Emellett nekem mániám metszet típusú illusztrációk, erre meg a google képkeresésnél a vonalrajz szűrő tökéletes tud lenni.

Remélem páráknak sikerült hasznos forrásokat mutatnom.

A Helvécziához hogyan érdemes képeket vadászni? Van külön adatbázisa a régi illusztrációknak? - Haladok a háttérben a Katalóniával, csak lassan, a következő változatot már szeretném megcsinálni pdf-ként (legyen mit kinyomtatni a játékosoknak). Bár ahhoz még a játékosi térképnek is el kellene készülnie, a térképpel viszont még sehogy sem állok (mindig gondban vagyok, milyen programmal érdemes csinálni, amit nagyjából tudok kezelni, az a hexographer).

Másodlagos olvasmányként az ebookomon elkezdtem a Captain Alatriste-t olvasni, mivel Gil Blas nem az a kötet, amit szívesen cipelget a metrón az ember. - De most már a fantasy részre is koncentrálni szeretnék, úgyhogy ma a könyvtárban kivettem egy francia, spanyol és olasz meséket tartalmazó könyvet. Remélem, ötletgazdag olvasmány lesz.

• elGabor, Nocturna, Narmor and 1 other like this

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 5678 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.07.02, 23:08

https://reset.hu/2017/07/01/verengzo-fordulatok-kinhalalos-tanmesek-gyerekbestseller-a-multbol/

• Nocturna kedvelte ezt

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1048 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.06.29, 11:16

Alakul, alakul. :)

Én elsőre egy picit soknak érzem azt a +2-t minden támadásra, de ki kell próbálni így, és akkor kiderül, jogosan-e.

Talán a stílus kedvéért még visszaraknám mellé azt is, hogy "A baszkoknak meglehetősen rossz híre van Hispániában", de meglehet, hogy most már felesleges lenne, az Akaraterő-mentő így is elég erős hátrány.

Azt számolgattam, hogy +2 közelharc és VO táposabb egy fokkal, hiszen mind a két előnyt fel tudja használni egy körben a karakter: jobban támad és védekezik, míg a +2 közelharci és távolsági támadás egy vagy-vagy dolog: egyik körben csak az egyiket tudja használni az illető. A baszk hátrány pedig szerintem vetekszik a magyarral, így hát belefért még szerintem, hogy a félelem ellen is jobbak legyenek egy fokkal.

A katalánoknál végül úgy oldottam meg, hogy +2-őt kapnak értékbecslésre és alkudozásra, emellett olcsóbban kapnak hitelt, mint más népek tagjai (hiszen köztudottan jól bánnak a pénzzel).

De persze a puding próbája az evés, szóval a teszt után/közben még változhatnak a dolgok. :)

Módosította Narmor: 2017.06.29, 11:17

• Ratface és Garaboncias kedveli ezt.

Garaboncias

Garaboncias

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 258 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2017.06.28, 19:12

Alakul, alakul. :)

Én elsőre egy picit soknak érzem azt a +2-t minden támadásra, de ki kell próbálni így, és akkor kiderül, jogosan-e.

Talán a stílus kedvéért még visszaraknám mellé azt is, hogy "A baszkoknak meglehetősen rossz híre van Hispániában", de meglehet, hogy most már felesleges lenne, az Akaraterő-mentő így is elég erős hátrány.

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1048 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.06.28, 17:33

Az észrevételek alapján teljesen újraírt baszk:

Baszkok: szűk és szegény vidék Baszkföld, így hát maguk a baszkok se érzik jól magukat benne. A legtöbben már ifjonczként katonának állnak, hogy aztán véres csatatereken nevelkedve sajátítsák el a csatározás csínját-bínját. Nincs is párja a baszkoknak a harczmezőkön, az utolsó emberig készek küzdeni, ha rá kerül a sor. Csak az a szörnyű természetük ne volna, melyet barbár vérük táplál: „Ki, ha én nem?” – kiáltják különcz nyelvükön, s rögtön valami kaczifántos bonyodalom közepibe vetik magukat: légyen az egy lehetetlen fogadás elvállalása, egy férjes asszony szívének elrablása, ivóverseny egy egész falu ellenében, vagy akár egy öntelt arisztokrata képéről a vigyor letörlése. Nem csuda, hogy e nép fiai közül kevesen térnek meg honukba; ám akiknek mégis sikerül, továbbörökítik e harczos nép nyughatatlan vérét.

·         +2 a közelharczi és távolsági támadásokra

·         +1 félelem ellen

·         Akaraterő mentődobást kell tenniük minden olyan helyzetben, amikor valamilyen kihívással szembesülnek, de nem állnának kötélnek; továbbá akkor is, ha egy szorult helyzetből menekülni szeretnének.

• Ratface kedvelte ezt

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 3992 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.06.20, 22:02

(A kánonrendőrség lassan lerakja a hirtelenjében felkapott fegyvereket)

• Ratface kedvelte ezt

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1048 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.06.20, 21:44

Igazán köszönöm! :) Tényleg elég sok jó kép van.

szerk. Amúgy rájöttem, hogy az occitánok leírása némileg szembemegy a Helvécziában leírtakkal (Occitánia félig még szabad!), szóval majd azt pontosítom.

Módosította Narmor: 2017.06.20, 21:47

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 3992 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.06.20, 20:30

Hasonló; továbbá még a "Holzschnitt" és a "Kupferstich" kifejezés plusz tetszőleges kulcsszó is hasznos. Van egy csomó glaéria is régi mesterek műveivel - én ezekből is végigtúrtam néhányat (főleg a sokkal illusztrációgazdagabb angol kiadáshoz).

• Ratface kedvelte ezt

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1787 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.06.20, 20:22

Én rágugliztam, hogy "17th century woodcuts" meg "18th century engravings", és találtam 5 perc alatt elég jókat. A jogdíjak miatt valószínűleg már nem kell aggódni...

9e296a5c926fdf0a81622a9d9909b54e.jpg

Piranesi szürreális börtönképei talán kicsit túl "modernek", de pokolhoz vagy Köztes Földekhez jók lehetnek:

Giovanni_Battista_Piranesi-Prison.jpg

Módosította Marvin: 2017.06.20, 20:25

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1048 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.06.20, 19:18

A Helvécziához hogyan érdemes képeket vadászni? Van külön adatbázisa a régi illusztrációknak? - Haladok a háttérben a Katalóniával, csak lassan, a következő változatot már szeretném megcsinálni pdf-ként (legyen mit kinyomtatni a játékosoknak). Bár ahhoz még a játékosi térképnek is el kellene készülnie, a térképpel viszont még sehogy sem állok (mindig gondban vagyok, milyen programmal érdemes csinálni, amit nagyjából tudok kezelni, az a hexographer).

Másodlagos olvasmányként az ebookomon elkezdtem a Captain Alatriste-t olvasni, mivel Gil Blas nem az a kötet, amit szívesen cipelget a metrón az ember. - De most már a fantasy részre is koncentrálni szeretnék, úgyhogy ma a könyvtárban kivettem egy francia, spanyol és olasz meséket tartalmazó könyvet. Remélem, ötletgazdag olvasmány lesz.

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]