Ugrás tartalomhoz

Fotó

Helvéczia - általános

• Válasz írásához lépj be
391 hozzászólás érkezett eddig

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 3952 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.06.15, 08:48

Szerintem a robbantgatás teljes mértékben oké. 

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1030 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.06.15, 08:29

Köszönöm! Ezek igazán remek észrevételek.

Alister, a baszkoknál én is éreztem, hogy a gránát kicsit "izé", de számomra az első, ami eszembe jutott róluk, a robbantgatás. (Nyilván hiányos ismereteim miatt van ez.) Ez a "ki, ha én nem" mentalitás be fog kerülni a szövegbe. :D Itt kapcsolódván Garabonciáshoz: ez az ötlet a dobó és hajító fegyverekkel nagyon tetszetős. :)

Katalónia: 1d6 aranyat kezdéshez nem szeretnék adni, mert az ország jelenleg nem gazdag, azt szeretném valahogy érzékeltetni, hogy a katalánok mindig jó érzékkel nyúlnak a pénzhez s a semmiből is könnyen csinálnak vagyont. Esetleg megkaphatnák pluszba  az Értékbecslés képzettséget, s emellé minden alkudozásos helyzetben +1-gyel dobnák a Karizma próbát.

A portugáloknak is kitalálok még valamit. 

Orastes: A maravédi már egy fokkal jobban hangzik, de még mindig 4 szótag, ami nem a legtökéletesebb. A jól hangzó pénznevek általában rövidek: font, dollár, forint, pengő stb.

Módosította Narmor: 2017.06.15, 08:34

• elGabor kedvelte ezt

Garaboncias

Garaboncias

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 231 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2017.06.14, 19:40

No, de nem húzom az időt fölöslegesen, itt vannak az előzetes jegyzeteim:

Katalán
- az előnyük kicsit homályos; esetleg megkaphatnák az olaszok +1d6 kezdő aranyát is

A kiegészítés nem rossz ötlet, hátha így csábítóbb a játékosok számára  lehetőség. :)

Ellenben a meglévő képesség nem csak homályosnak értelmezhető, hanem kellően rugalmasnak is, nekem tetszik (bár lehet, hogy csak azért, mert én meg Középföldén a tóvárosi emberek egyik Tehetségét oldottam meg hasonlóan, sőt, még ennél is homályosabban/rugalmasabban - még nem próbálta ki senki a tesztjátékok során).

Baszkok:

A fallabda és a gránát elméleti összekapcsolásával esetleg dobó/hajítófegyverekre +1 tám. bónusz?

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 5622 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.06.14, 19:34

Narmor, a "maravédi" kifejezés a kis értékű pénzre szerepel Rónaszegi Miklós - Hínáros tenger c. regényében, ami Kolombusz életének a viszontagságait mutatja be, szerintem jól hangzik így, magyarosan, ékezettel. A Helvéczia egy magyar nyelvű játék, ennyi belefér. A regényben az árakról is kaphat képet az ember, a Tengerek Admirálisa 10.000 maravédit ajánlott fel annak, aki először pillantja meg a szárazföldet, ami nem kis pénz.

alister

alister

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 3440 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.06.14, 19:04

Katalán
- az előnyük kicsit homályos; esetleg megkaphatnák az olaszok +1d6 kezdő aranyát is

Kasztíliai
- jó

Andalúz
- jó

Baszk
- a gránátos képességük nem igazán tetszik, a másik rendben van és hangulatos is, csak így elég gyengék
- a vonatkozó sztereotípia szerint a baszkok elég "ki ha én nem" mentalitású emberek (pölö van egy sportjuk, ami olyan, mint a fallabda, de ütő helyett a sima kezükkel játszanak, mondván: mit nekem ütő, mikor a kezemmel is oda tudok csapni egy jó nagyot), szóval esetleg kaphatnának valami bónuszt az extra veszélyes helyzetekre

Occitán
- jó

Portugál
- jó, de talán ők is kaphatnának valami bónuszt, mondjuk kötélhasználatra

Vadember

- jó

Pénzek: ez is jó.

alister

alister

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 3440 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.06.14, 18:51

Katalán

Kasztíliai
- jó

Andalúz
- jó

Baszk
- a gránátos képességük nem igazán tetszik, a másik rendben van és hangulatos is, csak így elég gyengék
- a vonatkozó sztereotípia szerint a baszkok elég "ki ha én nem" mentalitású emberek (pölö van egy sportjuk, ami olyan, mint a fallabda, de ütő helyett a sima kezükkel játszanak, mondván: mit nekem ütő, mikor a kezemmel is oda tudok csapni egy jó nagyot), szóval esetleg kaphatnának valami bónuszt az extra veszélyes helyzetekre

Occitán
- jó

Portugál
- jó, de talán ők is kaphatnának valami bónuszt, mondjuk kötélhasználatra

Vadember

- jó

Pénzek: ez is jó.

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1030 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.06.14, 17:58

Pörgetve tovább a Katalónia témát:

Gondolkodom, milyen néven futhatnának a pénzek. Próbáltam utánajárni a régi spanyol érméknek, és hát elég sokféle volt. Ami nagyjából megfelelőnek tűnik az a következő felállás:

Reál (réz)

Peso (ezüst)

Dublón (arany) 

A reál a valóságban elvileg ezüstpénz volt, pontosabban többféle pénz volt ezen a néven, s az egyik fajtából 8 ért 1 Pesót, ami egészen közel áll a Helvéczia pénzrendszeréhez. A Maravedí volt a tradicionális rézpénz, ha minden igaz, de annak a hangzása nagyon nem tetszik. Szerintem játék közben hülyén hangozna. 

A fenti három viszont könnyen kiejthető, spanyol hangzása van és magyarul se hangzik hülyén.

• Orastes kedvelte ezt

StarLord

StarLord

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 14 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2017.06.13, 19:02

A hispánok mindig számítanak a Spanyol Inkvizíczióra.

De hát senki sem számít a Spanyol Inkvizíczióra!   :pletyka:

Módosította StarLord: 2017.06.13, 19:02

• Garaboncias kedvelte ezt

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1030 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.06.13, 15:19

Remekül haladok a Katalónia kampány előkészületeivel. Már megvan egy rövid leírása a háttérnek plusz a választható népeknek. Ez persze még csak piszkozat, szóval nincs semmi kőbe vésve, de ezért is érzem úgy, hogy érdemes itt megosztanom, mert jó tanácsokat kaphatok tőletek a finomításukra.

A játékhoz elsőként Tarragonát és vidékét dolgozom majd ki: itt lesz minden a római romoktól kezdve a vészjósló vadonon át egészen a szirénénektől zengő sziklás tengerpartig.

Katalónia

Az öregek közül sokan emlékeznek még a szép időkre, a Katalán Köztársaság tündöklésére. Fél évszázada sincs, hogy hosszas háborúskodást követően a királyi hadak elfoglalták Barcelonát, s Katalónia újra a spanyol korona birtoka lett. Hiába más nemzetektől kapott segítség, a katalánok vállára ismét rabiga került.

A hosszas háborúskodás nyomait még ma is magán viseli a katalán vidék. A városoktól távolodva egymás után tűnnek elő a felgyújtott kúriák romjai, a rég elpusztult s a vadon által már bekebelezett települések; s ami még rosszabb, e elhagyatott vidékeken rendre útonállókba, szélhámosokba és – ne adj Isten – még szörnyűbb alakokba: boszorkányokba s mágikus bestiákba futhat az óvatlan utazó.

A megmaradt városok és kisebb települések a kasztíliai elnyomást nyögik. Bár az ország újjáépülése érezhetően megindult, azért a népnek nem sokkal jobb most, mint a háborúban. Akkor a katonák rekvirálás czímén hajtották el a jószágokat, most az adó nevében teszik ugyanezt. A kasztíliaiak ugyanis hiába harácsolták össze az Újvilág összes kincsét, a fényűzés és pompa, amelyhez hozzászoktak, még többet kíván. Az újvilági lehetőségek lassan elfogynak, szükségük van hát az Óhaza javaira.

A szép lassacskán fejlődő városok a vadonhoz hasonlóan szintén ezernyi veszélyt rejtenek: kémek, forradalmárok, gyilkosok, szabadkőművesek, gyarmati vademberek és az Ördög közelebbi czimborái ténykednek falaik közt. Ha ez nem volna elég, a házak alatt megbúvó római és még ősibb romokban oly titkok lappanganak, amelyeknek jobb volna mindörökké a föld mélyén maradnia. A Szent Inkvizíczió alig győzi az ördöngösök kipurgálását, ahogy a Szent Hermandad Testvériség is a közönséges bűnözők elkapását és felakasztását. Egyesek már a Végítélet közeledtét vizionálják, annyi különös és furcsa dolog történik manapság.

Az Úr 1697. esztendejében Katalóniába tévedő kalandorok csak saját kurázsijukra és Igaz Hitükre támaszkodhatnak, ha meg akarják vetni lábuk ezen a vidéken.

Népek

Katalán: erdős hegyvidékek, termékeny völgyek és napsütötte tengerpartok lakói. Évszázadokon át remek kereskedők voltak, ami mind a mai napig érezteti hatását, ugyanis szinte minden katalán konyít valamit a pénzügyekhez. A mai nehéz időkben is képesek szinte a semmiből vagyont csinálni, irigyek is emiatt rájuk a világ összes pénzét eltapsoló kasztíliaiak.

·         + 2 minden kereskedelemre és pénzügyekre vonatkozó dobásra

Kasztíliai: pompakedvelő, ugyanakkor meglehetősen kalandvágyó népség, akik előszeretettel háborúznak az Ó- és az Újvilágban egyaránt, hogy gazdagságukat gyarapíthassák és az Igaz Hitet terjeszthessék. A kasztíliai királyok már évszázadokkal ezelőtt egyesítették Hispánia királyságait, így a kasztíliaiak az összes alkirályságban igencsak elterjedtek. Katalóniában különösen sok nemes akad közöttük.

·         +2-őt kapnak félelem és kísértés elleni mentődobásokra

·         Pénzük negyedét minden körülmények között elegáns öltözékekre és hispán módihoz illő drágaságokra kell költeniük.

Andalúz: Hispánia legforróvérűbb emberei. Imádják a jó borokat, tüzes asszonyokat és a véres bikaviadalokat. Ám nem csak a földi hívságaikról híresek, hanem a mór idők óta álló Córdobai Egyetemről is, mely mind a mai napig az ország legnagyobb könyvtárának és legjobb tudósainak gyűjtőhelye.

·         +1 reflex mentőkre

·         Harczosok és vagabundok +2-t kapnak a kardokkal okozott sebzésre

·         Deákok és papok egy extra tudományos képzettséggel indulnak

·         -1 kísértés elleni mentőkre

Baszk: Hispánia legrégebbi lakói, ha hinni lehet a tudós főknek, s talán épp emiatt a legkülönczebbek is. Egymással meglepően bizalmaskodók, míg az idegenekkel többnyire ellenségesen bánnak. A baszk nép elszigetelten él, s ezt az elszigeteltséget a különös nyelvüknek köszönhetik, amelyet rajtuk kívül senki sem ért, nem pedig a lakhelyük megközelíthetetlenségének. Függetlenségi vágyuk a katalánokénál is erősebb, így gyakorta keverednek fegyveres összetűzésbe a királyi hatalommal. Ritkán hagyják el Baszkföldet, ha megteszik, akkor vagy valamilyen rebellis előkészület miatt utaznak, vagy mert egy felsült akcziót követően menekülni kényszerülnek.

·         A játék elején ingyen kapnak egy gránátot, s a későbbiekben is minden gránáttal való támadódobásukhoz +1 módosító járul

·         Ha egy baszk összefut egy másik baszkkal, akkor az köteles segíteni rajta, akár az élete koczkáztatásával is

·         A baszkoknak meglehetősen rossz híre van Hispániában

Occitán: a hispán határtól északra terül el Occitánia, mely bár a franczia király birtoka, lakói mégsem francziák. E föld népe az anyatejjel szívja magába a költészetet és a csábítás művészetét, így méltán félti tőlük minden férj az asszonyát és feleség a férjét. Gyakorta kelnek útra, hogy új szerelmeket vagy recepteket keressenek – állítólag a paráználkodásnál csak az ételeket szeretik jobban.

·         +1 minden csábítással kapcsolatos Karizma próbára és Előadásra

·         Megkapják a Mesterség (szakács) képzettséget

Portugál: a tenger szeretete jellemzi leginkább e bátor nép tagjait. Kalandvágyó őseik kezdték el a gyarmatosításhoz vezető nagy felfedezéseket, nem véletlen, hogy a mai napig a legkiválóbb hajósok között tartják számon őket; bár a rossz nyelvek szerint csak azért hajtotta és hajtja őket mindmáig az utazási vágy, mert Portugália a legunalmasabb ország a világon.

·         Megkapják a Hajózás képzettséget a játék elején.

Vadember: A gyarmatokról a legkülönfélébb alakokat hurczolták az Óhazába. Indiánusok, négerek, félvérek és ki tudja még hányféle szerzet érkezett az elmúlt évszázadban. Persze ritkán kóriczálhatnak szabadon, de vannak köztük, akik kivívták vagy kiérdemelték a szabadságot, s lelküket az Igaz Hitnek ajánlva maguk is a rendes emberek útjára léptek. Igaz, azért akadnak olyanok is, akikben újra felszínre törnek a vad hajlamok, s haramiának vagy egyéb ördögi figurának állnak.

·         +1 Kitartás és szintenként +1 Hp

·         Az egyszerűbb népek eléggé idegenkednek a vadaktól, az arisztokraták pedig talán túlzottan is nagy érdeklődést tanúsítanak irántuk

Emellett ajánlottak még a Helvéczia alapkönyv következő népei előfordulási gyakoriságuk sorrendjében: czigányok, francziák, olaszok, angolok, németek (a király és az ő mintájára az arisztokraták testőrségében divat német katonákat alkalmazni).

A Szent Inkvizíczió nem tűrheti a zsidók, mórok és protestánsok jelenlétét, habár rendre akadnak oly ostobák, kik valós természetüket eltitkolva szerencsét próbálnak Hispániában, végül mind az Inkvizíció karjaiban kötnek ki. A hispánok mindig számítanak a Spanyol Inkvizíczióra.

Módosította Narmor: 2017.06.13, 15:23

• elGabor, Orastes, Garaboncias and 1 other like this

pierredelacroix

pierredelacroix

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 542 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.05.31, 20:13

(OFF)Hol máshol lehet ilyeneket találni? (Külföldi oldalakat pedig nem akarok szemlézni)(/OFF)

http://mek.oszk.hu/16900/16940/

http://mek.oszk.hu/16900/16930/#

Radivoj

Radivoj

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1599 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.05.29, 19:56

Látom, más is szemlézi naponta a MEK-et.

Egy másik inspiráczió:

https://books.google.hu/books?id=YSIuAAAAYAAJ&pg=PA43&lpg=PA43&dq=a+kincs%C3%A1s%C3%B3&source=bl&ots=mbtJfl7-yM&sig=-LWY0qm3DIyMdAlDhybfC5ApZ2s&hl=hu&sa=X&ved=0ahUKEwjEie6v45XUAhXpCJoKHREADpQQ6AEIMDAC#v=onepage&q=a%20kincs%C3%A1s%C3%B3&f=false

(amúgy Kármán csak fordította valami obskúrus 18. századi németből - a kor tele van kísértettörténetekkel, egész Európában.)

Módosította Radivoj: 2017.05.29, 20:00

pierredelacroix

pierredelacroix

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 542 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.05.29, 16:36

Ha már inspiráció, egy közelben játszódó történet (igaz, hogy a 14. században játszódik, de a 18. században írták)

http://mek.oszk.hu/16900/16928/

nonfiction

nonfiction

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 62 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2017.05.28, 09:05

Nem Katalónia, de szerintem nagyon jól használható egy angolszász területen játszódó Helvéczia modulhoz a következő:

http://falsemachine.blogspot.hu/2017/05/encountering-wapentake.html

A véletlen tábláknál néhány sor kicserélésével akár más területen is bevethető lesz.

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1030 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.05.28, 00:11

Szegény occitánok azért beleférhetnének, ha már fél Dél-Franciaországot ők lakták, és d'Artagnan is közülük került ki.

Ha inspiráció kell, akkor mindjárt két anyagot is tudok, ajánlani, amelyek még nincsenek benne a magyar Helvécziában. Az egyik a Bíboros szolgálatában (Under the Red Robe) Stanley Weyman-tól, amelyben az a szép, hogy nagyjából ott játszódik, ahol a kampányon gondolkodsz - vagyis Gascogne és Baszkföld határvidékén. A főszereplő egy lecsúszott párbajhős, aki Richelieu parancsára titkos küldetésben utazik erre a bizonytalan és forrongó vidékre. Van magyar fordítása, de sajnos azt hiszem hogy 1920 óta nem látott újra napvilágot, és igen ritka. Más kérdés, hogy nekem megvan, és szívesen kölcsönadom. :)

A másik pedig egy igazi alapmű, és az Abdul által javasolt Sánta ördög szerzője, LeSage írta. Ez a Gil Blas, amely a legjobb pikareszk regények egyike. Egy spanyol szerencsefi kalandjait dolgozza fel komplex és gyors ütemű történetszövéssel, teli furcsa, mulatságos és veszedelmes szituációkkal. Nagyon olvasmányos írás - az első húsz-harminc oldalában több fordulat van, mint máshol teljes könyvekben - és az egyetlen kritikám vele szemben az, hogy néha talán túl sok is a jóból. :) A Gil Blas könnyen beszerezhető antikvárban.

D'Artagnan elég nyomós érv. :)
Köszönöm a könyves tanácsokat is! Az az igazán vicces, hogy amikor olvastad őket, már ajánlottad, s én akkor mindkettőt beszereztem. Viszont egyiket sem olvastam el végül - a bölcsészlét átka, olvasni kellett valami mást, s mire végeztem, elfelejtődtek ezek. De most, hogy újra felemlegetted őket, már nem kell beszerezni egyiket se, mert itt vannak a könyvespolcomon. :) Na, holnap el is kezdem a Bíboros...-t.

Módosította Narmor: 2017.05.28, 00:12

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 3952 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.05.27, 21:56

Szegény occitánok azért beleférhetnének, ha már fél Dél-Franciaországot ők lakták, és d'Artagnan is közülük került ki.

Ha inspiráció kell, akkor mindjárt két anyagot is tudok, ajánlani, amelyek még nincsenek benne a magyar Helvécziában. Az egyik a Bíboros szolgálatában (Under the Red Robe) Stanley Weyman-tól, amelyben az a szép, hogy nagyjából ott játszódik, ahol a kampányon gondolkodsz - vagyis Gascogne és Baszkföld határvidékén. A főszereplő egy lecsúszott párbajhős, aki Richelieu parancsára titkos küldetésben utazik erre a bizonytalan és forrongó vidékre. Van magyar fordítása, de sajnos azt hiszem hogy 1920 óta nem látott újra napvilágot, és igen ritka. Más kérdés, hogy nekem megvan, és szívesen kölcsönadom. :)

A másik pedig egy igazi alapmű, és az Abdul által javasolt Sánta ördög szerzője, LeSage írta. Ez a Gil Blas, amely a legjobb pikareszk regények egyike. Egy spanyol szerencsefi kalandjait dolgozza fel komplex és gyors ütemű történetszövéssel, teli furcsa, mulatságos és veszedelmes szituációkkal. Nagyon olvasmányos írás - az első húsz-harminc oldalában több fordulat van, mint máshol teljes könyvekben - és az egyetlen kritikám vele szemben az, hogy néha talán túl sok is a jóból. :) A Gil Blas könnyen beszerezhető antikvárban.

• Ratface, Orastes és Narmor kedveli ezt.

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1030 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.05.27, 21:20

Mórok! :felvon: Valami frankó, deákhoz vagy tudományhoz köthető előnnyel. Esetleg a kathar eretnekek hazája,  Midi-Pyrénées, amelyik dél-kelet francia vidék. Illetve a németalföldi nációk tagjai, mivel az ekkoriban már (ha jól rémlik) hispán uralom alatt állt. Illetve a burgundok (akik nem gaz francziák!) lehetnének még. :nos:

Alapkönyv: zsidók, a neves hispán egyetemekről, mind Cordova, Salamanca (plusz, az általad említett népek is).

Bocs a kettősért, de rájöttem, hogy a többire nem is reagáltam: 

Szóval a Németalföld az jó ötlet, a spanyol Habsburgoké volt még ekkoriban (kivéve a függetlenné vált Hollandiát).
A franciákat viszont nem szeretném szétszedni, mert spanyolból is épp elég van. 

Szerk.:

Akkor már válaszolok erre is:

"Narmor, szerintem a Helvéczia esetében nem kell annyira ragaszkodni a valós földi történelemhez.  :nos:"

Ez valóban így van. Ezen még gondolkodom, de azért kiindulási alapnak a nagyjából "valós" 17. század végi helyzetet venném.

Módosította Narmor: 2017.05.27, 21:24

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 5622 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.05.27, 21:12

Narmor, szerintem a Helvéczia esetében nem kell annyira ragaszkodni a valós földi történelemhez. :nos:

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1030 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.05.27, 20:55

Mórok! :felvon: Valami frankó, deákhoz vagy tudományhoz köthető előnnyel. Esetleg a kathar eretnekek hazája,  Midi-Pyrénées, amelyik dél-kelet francia vidék. Illetve a németalföldi nációk tagjai, mivel az ekkoriban már (ha jól rémlik) hispán uralom alatt állt. Illetve a burgundok (akik nem gaz francziák!) lehetnének még. :nos:

Alapkönyv: zsidók, a neves hispán egyetemekről, mind Cordova, Salamanca (plusz, az általad említett népek is).

A zsidókat sajnos elűzte az inkvizóció az országból. Nem tudom, a 17. század végére visszaköltöztek-e. A mórok hasonlóképp jártak, a keresztény hitre tért moriszkók egy ideig még lakhattak Spanyolhonban, de aztán a 17. század elején őket is elűzték.

Abdul: Hálásan köszönöm! :) Beszerzem. 

• Ratface kedvelte ezt

Abdul

Abdul

Jetipásztor

• Fórumita
  • 384 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.05.27, 19:47

Ajánlott olvasmány:

https://moly.hu/konyvek/alain-rene-lesage-a-santa-ordog

5 fityingért beszerezhető, egy nap alatt elolvasható, katalán tájakra egy életre elegendő pikareszk-jellegű ötletet tartalmazó könyvecske.

Gyermekkori nagy kedvenc. :)

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 5622 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.05.27, 19:36

Módosította Orastes: 2017.05.27, 19:38

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]