Ugrás tartalomhoz

Fotó

Helvéczia - általános

• Válasz írásához lépj be
607 hozzászólás érkezett eddig

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6406 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.03.06, 10:48

Nem tudom mennyire eretnek (vagy éppen mennyire OFF itt) gondolat, de én a Kard és mágia alapjain elindulva készítettem egy steampunk hangulatelemekkel fűszerezett, XIX. században, alternatív Földön játszódó minirendszert (bár még nincs teljesen befejezve).

Garaboncias

Garaboncias

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1235 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.03.06, 09:24

Ha nem a teljes modult mesélnéd le Helvécziában, hanem csak bizonyos részeit használod fel egy páralkalmas kaland során, az működhet. Ötleteket ily módon lopni nem bűn, még a Virtusodat sem ronjta.

A novellaajánló nem sikkadt el, rá fogok majd keresni. :)

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1344 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.03.06, 07:18

Azt kell mondanom, egyetértek elGáborral: a Helvéczia nem ideális választás a Xyntillan-kastély lemesélésére. A kalandmodul eredetileg K&K-hoz készült, illetve Swords & Wizardry-hoz jelent meg.

Látom, az ötletem igen nagy ellenállást váltott ki. (A fórumozás szempontjából ez remek :) - de remélem, nem sikkadt el teljesen a Vörösmarty-novellát ajánló hozzászólásom sem. ;) ) Mindamellett, hogy teljesen egyetértek azzal, hogy a Helvéczia nem kazamatakúszós játékra készült, s hogy egészen máshol vannak a fókuszai, alapvetőnem úgy vélem, nem lenne ördögtől való ezzel mesélni egy-két kalandot Xyntillan kastélyában, biztosan nem jobban, mint mondjuk a D&D legújabb kiadásával (erre már a megjelenéskor a facbook közösségekben nagy igény mutatkozott, s kisebb vitát is generált, hogy valójában nem lenne elég a szörnyek statjait konvertálni.). Maga a helyszín egy kvázi-Európában található, ahol varázslat és mindenféle rémségek megjelennek, így nem áll távol - szerintem - a Helvéczia típusú kalandhelyszínektől (ami a közös gyökerei miatt van, persze). 

Nyilván a Helvécziában megjelennek kazamataszerű kalandok, de nem az erőforrás-menedzsmenten van a hangsúly (nagyon helyesen). Például a KaTára vitt Solares kisasszony... strukturáját tekintve a kazamatákhoz állt közel, noha a helyszínek nem földalattiak voltak többségében (hegyek közt, barlangban, dzsungelben és egy katalán udvarházban), mert különféle ösvényeken, járatokban haladhattak a karakterek, ám természetesen nem a "tapogatózunk, mindent átnézünk és gondosan térképet rajzolunk" játék volt. Persze az az idő múlásának is megvolt a jelentősége (véletlen találkozások, feláldozzák-e a nőket, Solarest időközben férjhez adják-e stb.), de én magam mesélőként sem a megtett láb alapján, hanem x helyszínenként dobtam, plusz számításba vettem, egy-egy helyen mennyi játékbeli idő telt el. 

Visszatérve a Xyntillanhoz. Például én el tudom képzelni, hogy egy-egy részletét akár a kazamatának bevessük Helvéczia kalandhelyszínként egy kampányban. PL. ott a donjon, az egyik kedvenc helyszínem (végül is itt lelte halálát Villon, a bordalköltő). Ez simán működne egy erdei, romos toronyként, amelyről a szomszéd faluban igen különös meséket mondanak a helybeliek. Nem olyan lenne a játék, mint KéKkel, máshol lennének a fókuszai, de maga a helyszín tökéletesen illene a kampányba.

Premier

Premier

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 607 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.03.06, 01:09

Azt kell mondanom, egyetértek elGáborral: a Helvéczia nem ideális választás a Xyntillan-kastély lemesélésére. A kalandmodul eredetileg K&K-hoz készült, illetve Swords & Wizardry-hoz jelent meg.

Mindkét rendszer tudatosan és erősen a régi, 70-es évekbeli, kazamatakúszás-orientált játékstílust célozza meg, a Helvéczia meg igazából nem. Miben jelenik meg ez a különbség? Például:

- Xyntillan feltételezi, hogy a varázslóknak és papoknak nagyjából a "szabvány old-school D&D" varázslatok vannak meg: Áldás, Könnyű Sebek Gyógyítása, Varázslövedék, stb. A Helvécziából ezek nagy része szándékosan kikerült.

- Ugyanakkor viszont van benne egy csomó varázslat, amik a Xyntillanra jellemző játéktípusban (felfedezünk egy nagy beltéri komplexumot, fosztogatunk, lakók többségét leöljük) nagyrészt haszontalanok – a papok és deákok varázslataik nagy részét nem tudnák használni a kalandban.

- Más a harckészség szintje. Szabvány D&D-ben az alaposztályok közül a pap a második legjobb harcos, de helvécziai  megfelelője meg pont a legrosszabb. A harcosok ugyanakkor erősebbek a Helvécziában, mint a Xyntillanhoz szánt rendszerekben. Pl. egy 6. szintű, 15-ös erejű, hosszúkardot forgató harcos K&K-ban 1d20+6-tal dobja a támadást és 1d6+1-gyel a sebzést; egy ugyanilyen szintű és erejű magyar fegyvermester 1d20+12-vel és 1d8+6-tal és még egyéb előnyöket is élvez. Hasonlóképp, a vagabond és deák karakterek is jobbak fegyveres harcban, mint K&K-s társaik. Mindez azt jelenti, hogy vagy átdolgozod Xyntillan összes lakójának a statisztikáit, vagy a kaland sokkal könnyebb vagy éppen nehezebb less, mint amilyennek azt az írója szánta.

Ettől függetlenül persze lehetne úgy mesélni Xyntillant, hogy a "feeling" közelebb álljon a Helvécziához, ha a szabályok nem is. Pl. át lehet írni a felszereléslistát úgy, hogy a fegyverek és páncélok kevésbé hassanak anakronisztikusnak.

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1344 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.03.05, 14:05

Hát... a két anyag ugyanabból az ötletből származik, ezért van közöttük összefüggés - de szerintem nem működne, mert nagyon más utakra tévedtek.

Azért alkalomadtán teszek vele egy próbát, nem hagyja nyugodni a fantáziám. Ha sor kerül rá, beszámolok az eredményről (jóról vagy rosszról). 

Garabonciás: Mindamellett, hogy Pál apostol bölcsességével nem szállhatok vitába, úgy vagyok vele, hogy ez egy l'art pour l'art játék lesz majd, nem várom el tőle, hogy használjon s építsen. (Az 5e-nél biztos jobb lesz a Xyntillanhoz a Helvéczia, ha másnak nem is, legalább nekem. :D )  

De akkor már miért nem Kard és Mágia? Mi az, ami a Helvécziában pluszt jelenthet a Xyntillanhoz, ha most a hátrányait nem nézzük?

A varázslatok, maga a játék alaphangulata és az ezt támogató szabályok (kártya és Biblia használata!), ami miatt szerintem előnyösebb lehet. Egyébként testvérrendszerekként nagyjából ugyanazokkal a hátrányokkal (ami más esetben előny) rendelkeznek a kazamatakúszásos játék modellezésére. Nem is feltétlenül olyan kalandokat képzelek el, mint amilyeneket KéKkel játszottunk, csak a helyszín (kaland) Helvécziában való felhasználhatóságát érzem megoldhatónak. (Nyilván, az echte kazamatakúszáshoz ODnD-B/X vonalon kell maradni, ezekben vannak olyan szabályok, amelyek elősegítik az ilyen típusú játékot. - s egyre inkább úgy látom, az 5e-t is hiába farigcsálja az ember, nem lesz igazán alkalmas az ilyen típusú játékra - már csak a rendszer által teremtett játékosi hozzáállás miatt sem.)

Garaboncias

Garaboncias

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1235 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.03.05, 12:31

Hát... a két anyag ugyanabból az ötletből származik, ezért van közöttük összefüggés - de szerintem nem működne, mert nagyon más utakra tévedtek.

Azért alkalomadtán teszek vele egy próbát, nem hagyja nyugodni a fantáziám. Ha sor kerül rá, beszámolok az eredményről (jóról vagy rosszról). 

Garabonciás: Mindamellett, hogy Pál apostol bölcsességével nem szállhatok vitába, úgy vagyok vele, hogy ez egy l'art pour l'art játék lesz majd, nem várom el tőle, hogy használjon s építsen. (Az 5e-nél biztos jobb lesz a Xyntillanhoz a Helvéczia, ha másnak nem is, legalább nekem. :D )  

De akkor már miért nem Kard és Mágia? Mi az, ami a Helvécziában pluszt jelenthet a Xyntillanhoz, ha most a hátrányait nem nézzük?

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1344 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.03.05, 12:24

Vörösmarty Mihály: A holdvilágos éj [novella]

Három tót vagabund különös kalandba keveredik, miközben éjnek idején felmenőik hihetetlenebbnél hihetetlenebb haláleseteivel szórakoztatják egymást; egy beszélő fekete kakas, kísértettanya, életre kelt szerszámok és még sok más izgalom! Helvécziához erősen ajánlott olvasmány. :)

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1344 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.03.05, 12:14

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6406 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.03.04, 23:20

A Helvéczia nálam is a kedvencek közé esik, a dobogó csúcsa. :hc: Nagyon örülök, hogy csapatom is van, csak ritkásan ülünk össze és eddig nagyon sokat nevettünk, jókat szórakoztunk, persze a veszélyek sem kerülték ki a kedélyes mihasznákat! :buszke:

Garaboncias

Garaboncias

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1235 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.03.04, 21:14

Erősen gondolkodom azon, hogy vajon milyen lenne Helvécziával mesélni a Castle Xyntillant. 1-6 szint van a játékban, így az erőszint nagyjából adott, a konverzió sem hiszem, hogy sok fejfájást okozna (a legtöbb dolgot be lehet helyettesíteni a Mesélői Almanach szörnyei alapján), a különféle mentőket meg kellő belátással helyben mérlegelheti a mesélő.

Már csak azért is felmerült bennem, mert a KaTán volt szerencsém újra Helvécziát (Katalónia kieggel) mesélni (Solares kisasszony különös kálváriája címmel), s ismételten bebizonyosodott számomra, hogy még mindig ez a kedvenc szerepjátékom (sőt, szerintem az egyik legjobb szerepjáték, magyar nyelven tuti a legjobb), egyszerűen elképeztő, mennyire hangulatos, pürgős és ötletes.

"Minden szabad nékem, de nem minden használ; minden szabad nékem, de nem minden épít.
(Pál apostol első levele a Korinthusbéliekhez, tizedik fejezet, huszonharmadik vers)

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4433 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.03.04, 11:16

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1344 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.03.03, 10:06

Erősen gondolkodom azon, hogy vajon milyen lenne Helvécziával mesélni a Castle Xyntillant. 1-6 szint van a játékban, így az erőszint nagyjából adott, a konverzió sem hiszem, hogy sok fejfájást okozna (a legtöbb dolgot be lehet helyettesíteni a Mesélői Almanach szörnyei alapján), a különféle mentőket meg kellő belátással helyben mérlegelheti a mesélő.

Már csak azért is felmerült bennem, mert a KaTán volt szerencsém újra Helvécziát (Katalónia kieggel) mesélni (Solares kisasszony különös kálváriája címmel), s ismételten bebizonyosodott számomra, hogy még mindig ez a kedvenc szerepjátékom (sőt, szerintem az egyik legjobb szerepjáték, magyar nyelven tuti a legjobb), egyszerűen elképeztő, mennyire hangulatos, pürgős és ötletes. 

Többet kellene Helvécziát mesélnem. :)

Fefe

Fefe

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 290 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.02.24, 13:39

Ezek a lények sem rosszak

https://youtu.be/44N-j3pUCtE

https://youtu.be/KE120Dw8tNM

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4433 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.02.24, 08:58

Működőképes. A közvélemény szerint "Még mindig jobb, mint a svédek."

Sics

Sics

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1831 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.02.23, 22:37

Eszembe jutott egy szörny vagy lény.

A birodalmi egérgárdistákról:)

Linnée, a tudós medve:

Szóval, képzeljünk egy egy macilaci szerű figurát, cvikkerrel, kalpaggal, amint a karakterek megpillantásakor egy lúdtollal egy könyvbe jegyzetel, hangosan diktálva magának.

A gerincesek törzsébe, a kátlábúak rendjébe, a csirkeízűek osztályába ...  hé, na ne szalaggyá má, meg köll tudnom ho ténylög csirkízű vagy-e !!! A tudomány érdekében állsza már mög... (lihegés).

Garaboncias

Garaboncias

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1235 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.31, 18:28

I. Szilveszter pápa is kazamatajáró sárkányvadász volt:

"Szimbolikus jelentése van a sárkányról szóló történetnek. Eszerint egyszer pogány papok jöttek Konstantinhoz, és keservesen panaszolták, hogy mióta a császár megkeresztelkedett, megjelent egy barlangban egy hatalmas sárkány és naponta több embert fal föl. Konstantin értesítette a dologról a pápát, aki megígérte, hogy ártalmatlanná teszi a sárkányt. Miközben Szilveszter imádkozott, megjelent neki Szent Péter, és fölszólította, hogy minden félelem nélkül ereszkedjék le két papjával együtt a sárkány barlangjába, s Jézus Krisztus nevében kötözzék meg a sárkányt, majd a kereszt jelével pecsételjék le a barlangot.

Szilveszter tehát két reszkető pappal útnak indult. Alászálltak a barlangba, a sátán lakóhelyére, megkötözték a vadállatot, majd lepecsételték a mélyen fekvő barlangot a kereszt jelével, és elindultak vissza a felszín felé. A folyosón azonban belebotlottak két holttestbe: két varázsló lopakodott utánuk kíváncsian, de a vadállat mérges lehelete megölte őket. Szilveszter mindkettőjüket talpra állította, és együtt jöttek föl a várakozó emberekhez. Nem csoda, hogy ezután az emberek seregestül kérték a keresztséget."

Forrás: https://archiv.katolikus.hu/szentek/1231.html

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1344 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.02, 10:37

Ebből akár remek kaland is kerekíthető (bosszúálló kísértet, holt húsból lakmározó hun kutyák, pogány püspök): Cholnoky Viktor, Olivér lovag

gabor_kovacs

gabor_kovacs

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 4 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.11.19, 18:49

Hamarosan a lengyelek a lovak közé csapnak: jó inspirációs forrás lehet a Helvécziához. :)

https://www.youtube.com/watch?v=Lqf5vuJqQv0

Ismertető szerint december 17-én  lesz látható a magyar HISTORY TV csatornán  .

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1344 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.11.18, 12:43

Hamarosan a lengyelek a lovak közé csapnak: jó inspirációs forrás lehet a Helvécziához. :)

https://www.youtube.com/watch?v=Lqf5vuJqQv0

GothPunk

GothPunk

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 918 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.08.25, 06:37

Tegnap Gergővel párhuzamosan meséltük le a Kivilágos virradatig kalandgyűjteményből a Három tündér almafa című kalandot. Előtte összeültünk és tanácskoztunk, aztán nekem az asztalnál szerintem jött néhány ráeszmélés / ötlet, amivel kapcsolatban kíváncsi vagyok elGabor véleményére és azokéra, akik esetleg már mesélték. Értelemszerűen eléggé spoileres írás jön, szóval óvatosan! 

Spoiler

Összességében egy kiváló kaland lett ez, élveztem a felkészülést is, a mesélést is, jó volt kombinálni a kaland kínálta szereplőket és helyszíneket, könnyű volt ott improvizálni, ahol kellett és a végére nagyon szép kis boszorkányok közötti rivalizálás és hatalmi harc, intrika derült ki a csapat számára. Többen ott is maradtak, hogy segítsenek Sabrinának a birtok rendbetételében, az atyával pedig komoly teológiai értekezéseket terveztek - persze finomabbnál finomabb borok társaságában. :D Külön erényének gondolom a kalandnak, hogy nekem nem volt sok időm mesélni (10-től délután 5-ig csak), de így is be tudtuk fejezni, ellenben ha kampányba illesztettem volna, akkor akár két, talán még három alkalomra is ki tudtam volna tolni az információk csöpögtetésével, több véletlen találkozással, a helyszínek részletesebb mesélésével. Óriási köszönet érte, most megint kedvet kaptam a saját csapatomnak is Helvécziát mesélni. :D 

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]