Ugrás tartalomhoz

Fotó

Helvéczia - általános

• Válasz írásához lépj be
446 hozzászólás érkezett eddig

Urban

Urban

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1546 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.23, 13:35

Nem hiszem el, nagyon jó sztori!

Amúgy remélem mindenki tudja, hogy a karácsonyfa protestáns tévelygők találmánya! :)

Johann

Johann

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 293 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.23, 09:10

Ahojte pani!

A vallásgyakorláshoz szeretnék egy TÖRTÉNELMI adalékot hozzáadni, fenntartva azt, hogy egy Helvéczia-jellegű szerepjátéknak nem kell minden egyes tényhez görcsösen ragaszkodni. Én is inkább kaland-adaléknak, háttérnek szánva írom ide...

Natehát, történt az Úr 1674-ik esztendejében, a három részre szakadt Magyar Országban, hogy felségárulás, összeeskövés és lázítás vádjával beidéztek Pozsonyba (akkortájt tán Pressburg?) 700 derék protestáns prédikátort, s közölük vagy jó 40-et, a legmegátalkodottabbakat gályarabságra adták. Ez bíz felháborodást szított szerte Európában, s a jó protestáns lelkek gyűjtést rendeztek, hogy hitbéli atyafiaikat felszabadítsák. Egy de Ruyter nevezetű holland admirális tudta kiszabadítani a túlélőket 1676-ban. A túlélő protestáns lelkészeknek nem volt szabad hazatérniök, így hát szétszéledtek Európába, különösen Helvécziában telepedtek meg...

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4073 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.22, 22:19

No meg:

A KÜLÖNÖS

UGRIFÜLES

azaz

EGY HAJDAN FÜRGE, KIPRÓBÁLT

ÉS VITÉZ KATONÁNAK,

MOST IMMÁRON KIASZOTT, KIÉLT,

MÉGIS IGEN FURFANGOS

CSAVARGÓNAK ÉS KOLDUSNAK

SZÓRAKOZTATÓ, VIDÍTÓ

ÉS IGEN NEVETSÉGES ÉLETÍRÁSA

A széltében jól ismert

Simplicissimus

megbízásából szerzette

és papírra tette

TROMMENHEIMI PHILARCHUS GROSSUS

Nyomatott Paphlagoniában

STRATIOT FELIX BETŰIVEL

1670-ben

Nem utolsó címadási gyakorlat! :)

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4073 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.22, 22:14

kezdődik, kezdődik :)

:D
Avagy:

BORS A SIMPLEX ORRA ALÁ

azaz

KURÁZSINAK

AZ ELVETEMÜLT CSALÓ ÉS CSAVARGÓ NÉMBERNEK

RÉSZLETES ÉS CSODÁLATOS

ÉLETTÖRTÉNETE

hogyan lett kezdetben kapitányné,

utána századosné, majd hadnagyné,

később markotányosné, muskétásné,

végül pedig cigányné;

mesterien előadva

és remekbe ábrázolva: éppen olyan

vidám, kellemes s a szemlélődőnek hasznos olvasmány

mint maga a Simplicissimus.

ELEJÉTŐL VÉGÉIG

KURÁZSI SAJÁT SZEMÉLYÉBEN,

a széltében jól ismert Simplicissimus bosszantására,

mondta tollba a szerzőnek,

aki ezúttal

TROMMENHEIMI

PHILARCHUS GROSSUS

GRIFFSBURGBAN stb.

néven nevezi magát

Nyomatott Utópiában, Stratiot Félix Betűivel

Eberen_Orkodo

Eberen_Orkodo

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 881 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.22, 16:36

Remek kis excel-tábla, köszi!

Ratface

Ratface

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 259 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.21, 15:40

"

KURÁZSI

AMINT A NYÁJAS OLVASÓHOZ SZÓL:

Ha most a balgaság kacatját ledobálom,

ezt nem azért teszem, mert immár szánom-bánom,

hogy szíves örömest használtam egykoron,

hanem mert mást kíván mai állapotom.

Festék s hajpor se kell, se bodorított tincsek,

nincs más szerem, csak egy kenőcs a tetveimnek -

csupán pénzt lássak és ezen vett földi jusst,

s tudjam bosszantani mindig Simpliciust.

"

kezdődik, kezdődik :)

Glowface

Glowface

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2800 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.21, 13:16

Akkor eddig 2:1-re vezet a technológia örödge ellenem.

Kijavítottam pár bakit (pl. mentőszámítás hibás volt), valami kezdetleges varázslat supportot beletettem amúgy.

Hát, annyit tudok tenni, hogy ZIP-be felteszem az általam (amúgy asszem excel 2007 alatt készült) gyártott "eredeti", .xlsm filet (makrós excel), meg az elvben lekonvertált, régebbi excelekhez is jó .xls-t. Akinek nem megy, nézze meg a másik file-t is, hátha az működik.
Ha nem fut, hát passz, lehet, hogy nem tökéletes a világ.

Ismételt figyelmeztetés: a file megnyitásakor a makrókat engedélyezni kell, különben garantáltan nem sokra jó.

v 0.92 béta letöltése:
https://drive.google.com/file/d/0B1Z-L6Bv3wePSlh4UG9WYVpsTWs/edit?usp=sharing

rmordon

rmordon

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 117 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.21, 12:23

Huh ez nagyon kemény :D Nekem megy... :P Tetszik!

hyperman25

hyperman25

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 301 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.21, 10:56

Nekem sem megy, pedig 2010-em van. :(

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4073 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.21, 08:58

Semmi gázolás, és instant NJK generátornak pont nagyszerű... ...azaz lenne, mert nálam a makrók engedélyezése után sem hajlandó új karaktert dobni (csak egy rakat ## jelenik meg a tulajdonságok helyén). Igaz, ezen a gépemen csak 2003-as Excel van. Az lehet a probléma?

Glowface

Glowface

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2800 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.21, 02:51

Remélem, nem gázolok mélyen elGabor lelkébe és szellemi alkotáshoz fűződő jogaiba, de hangulatom támadt, és összeraktam egy Helvéczia Karakter Generáló excelt, mert miért ne.
Nem állítom, hogy teljes, tökéletes vagy hibátlan, de próbáltam belepakolni ezt-azt.

Akit érdekel, letölve gépen futtanadó módon megszerezheti innen: https://drive.google.com/file/d/0B1Z-L6Bv3wePanVlZlpjVmVzZHM/edit?usp=sharing (makrók engedélyezése nélkül nem lesz jó, és google drive-on ne próbáljátok megnyitni, csak letölteni).

Jó éjt!

pierredelacroix

pierredelacroix

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 547 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.17, 08:09

Amúgy meg ha már nők Helvécziában, róla sem feledkezzünk meg:
http://www.literatura.hu/irok/klasszic/sevigne.htm
https://archive.org/stream/selectionsfromra00raberich#page/n5/mode/2up

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4073 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.17, 00:16

A rendszerben simán el tudnék képzelni olyan jellegű boszit, vajákost (nevezzük, ahogy tetszik), aki magas virtussal ilyen dolgokban, gyógyításban, stb járatos, míg alacsony virtussal a szemmelverő. alakváltó, gonosz boszi típust hozza.

Bocs elGabor, ha nagy hülyeséget írtam, és ez nagyon nem passzol az elképzelésedbe. :)

Nem írtál nagy hülyeséget, de az elképzeléseimbe tényleg nagyon nem passzol. :) Boszorkány, ''boszorkány'' és javasasszony/javasember karaktert meg már így is elég sokféleképpen elő lehet állítani a játékban - mindenféle osztályból és ''szörnyből''.

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4073 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.17, 00:11

Hivatalos közlemény a karácsonyi megrendelésekről, a Kultúrmérnöki Hivatal megbízásából! Aki hallja, adja át!

Kép
A kilencz óra reggeli idő szerint értendő. Ébredéshez vegyen Ön is HIVATALOS HELVÉCZIA BÖGRÉT!

''Tejet, teát és reggeli kávét már csakis a hivatalos
HELVÉCZIA BÖGRÉBŐL
iszom! A bögre megvásárlásával egészségem megjavult,
tartásom egyenesebb, lépteim czéltudatosabbak,
tekintetem áthatóbb, életem ismét értelmet nyert.
HIVATALOS HELVÉCZIA BÖGRE.
Kerülje az utánzatokat és hamisítványokat!''

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 5972 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.16, 23:30

Ez a kérdés bennem is felmerült az anyag átolvasása közben. Az egyértelmű, hogy a kasztrendszer a klasszikus harcos/pap/varázsló/tolvaj négyesre épül, nyilván a világ hangulatához igazítva ezeket. Ezzel nincs is probléma, de akad pár érdekes lehetőség, pont az említett javasasszonyok, vajákosok, boszorkányok, stb. (bár utóbbi, mintha szörny lenne :) ), amikből érdekes karaktereket lehetne kihozni, de szerintem nem igazán illik egyik kasztba sem.

A Mesélői almanch a boszorkányoknál nem határoz meg konkrét értékeket, így ott a mesélőre van bízva, hogy milyen lehet az egyik, vagy milyen lehet egy teljesen másik. Főleg akkor, ha még az ördöggel is megalkuszik, akkor nem kell fóliánsokból nyernie a hatalmát, hanem egyenesen az ördög adja neki (kb. mint D&D-ben egy isten a varázslatait a papoknak: ez nem hivatalos, ez az én egyik verzióm).

Szerintem egy kellően élelmes játékos is tud paktumot kötni a pokol hatalmaival, de nem hiszem, hogy nagyon sokáig húzná egy csapatban, ahol pl. magas virtusú van, éppen ezért jó "kompromisszum" a deák, aki olyan erőket használ, aminek lehet köze az ördögi erőkhöz, de azért nem úgy kapja őket.

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1125 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.16, 22:57

. A rendszerben simán el tudnék képzelni olyan jellegű boszit, vajákost (nevezzük, ahogy tetszik), aki magas virtussal ilyen dolgokban, gyógyításban, stb járatos, míg alacsony virtussal a szemmelverő. alakváltó, gonosz boszi típust hozza.

Szvsz erre van a pap meg a deák osztály, csak tágabban kell kezeljük őket kicsit.
Ennek ellenére, ha ilyen ötleteid vannak, érdemes lehet velük dolgozni, s kipróbálni saját kampányban.

Avangion

Avangion

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 328 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.16, 22:46

"S a javasasszonyok, bábák, vajákosok? Azok, kik bírhatnak deákok tudásával, és papok hitével? Hát velük mi légyen? Hová sorolja be rendeltetésük szerint őket az Úr? Tiszta tudásuk hamar boszorkánysággá válhat a nép szemében..."

Ez a kérdés bennem is felmerült az anyag átolvasása közben. Az egyértelmű, hogy a kasztrendszer a klasszikus harcos/pap/varázsló/tolvaj négyesre épül, nyilván a világ hangulatához igazítva ezeket. Ezzel nincs is probléma, de akad pár érdekes lehetőség, pont az említett javasasszonyok, vajákosok, boszorkányok, stb. (bár utóbbi, mintha szörny lenne :) ), amikből érdekes karaktereket lehetne kihozni, de szerintem nem igazán illik egyik kasztba sem.

Ha már a "gyökerekhez" nyúl vissza a rendszer a kasztoknál, akkor ezeknek leginkább valamiféle Helvécziához igazított, druidaszerű kasztot tudnék elképzelni. Erejük nem a hitből jönne, de nem is fóliánsokból, inkább szájhagyomány útján terjedő ráolvasásokból, herbalizmusból, stb. Bár a boszorkány a klasszikus szerepjátékosi értelemben jellemzően negatív karakter, de tudtommal elég sok pozitív dolog is köthető hozzájuk IRL hagyományokban, termékenységi szertartások, stb. A rendszerben simán el tudnék képzelni olyan jellegű boszit, vajákost (nevezzük, ahogy tetszik), aki magas virtussal ilyen dolgokban, gyógyításban, stb járatos, míg alacsony virtussal a szemmelverő. alakváltó, gonosz boszi típust hozza.

Bocs elGabor, ha nagy hülyeséget írtam, és ez nagyon nem passzol az elképzelésedbe. :)

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 5972 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.16, 22:42

pár példa a női tudósokra:
http://hu.wikipedia.org/wiki/N%C5%91i_tud%C3%B3sok_list%C3%A1ja

bizonyára lehet találni példát a többire is, nem hiszem, hogy a női játékosoknak gondot okozna egy valkűr-szerű harcos, vagy egy költőnő megformálása, avagy a boszorkányok (deákra másik variáns) és más szerepek sem akár.

szerk: simán beleférhet még akár olyan is, aki ujjaira csavar befolyásos férfikat.

Módosította Orastes: 2013.12.16, 22:45

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4073 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.16, 22:42

sol30: Dehogy haragszom - de ha csak annyit is elértem, hogy néhányan elolvassák az eredeti, Grimmelshausen-féle Kurázsit (a Kalandos Simplicissimus második kötetében található, amit antikvár kiadásban gyerekjáték ezer-ezerötszáz forintért megtalálni), akkor a Helvéczia nem készült el hiába. A könyv (és persze a SImplicissimus általában) ugyanis nagyon jó, és 1668 óta mit sem öregedett.

sol30

sol30

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 4 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2013.12.16, 20:21

Szép Estét Mindenkinek!

Nagyon szépen köszönöm Mindenkitől a véleményeket, érdekességeket, személyes tapasztalatokat,mind "külső", mind "belső", szemszögből!

Jó látni a különböző stílusokat, ki, hogyan viszonyul a játékhoz, s remélhetőleg az Ünnepek(= szabadság) közeledtével megszületnek az első játékélmény és karakterismertető topikok is, ahol jobban rálátás nyílik egymás játékára!

elGabor: Bevallom töredelmesen, a Brecht Kurázsi mamáját még középiskolában tanultuk, de én ugyanazokból az okokból hoztam őt fel példának, amit Te is leírtál. Nekem ő akkor a Csinszkák, Lédák és egyéb múzsák mellett-mint kizárólagosan felmerült női személyek irodalomórán...- a viharvert, erős, független asszonyt mintázta meg. Nem "becsmérlésként" hoztam elő a személyét, bár őszintén nem ismerem a "Brechttől független" mamát. Kérlek ne haragudj meg ezért!

Még egyszer köszönöm Mindenkinek a véleményt, további szép estét Nektek!

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]