Ugrás tartalomhoz

Fotó

Helvéczia - általános

• Válasz írásához lépj be
451 hozzászólás érkezett eddig

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4073 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.11, 10:10

Kép

Őrnagy úr kiváló munkát végzett!Kép

tar242

tar242

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 751 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.11, 10:06

Úgy érzem, hogy galu22 polkorrektséghez és történelmi hűséghez való "modern" hozzáállása lényegesen merevebb és szöges ellentétben áll a Helvéczia alapvetően hihetetlenül laza, adomázó, népMESÉKen alapuló, "régies" (sicc) szemléletével és ebből fakadhatnak valóban már az alapokat érintő félreértések.

(OFF)Semmiféle polkorretséget és történelmi hűséget nem vártam el a Helvécziától, ez egy tök jó kalandjáték. Nem tudom ezt honnan vetted.(/OFF)

Ez esetben bocsánat, rosszul fogalmaztam. Én az ilyen jellegű fenntartásaidra gondoltam:

Nekem személy szerint nem adja, hogy a hit = jó.
Ráadásul amennyire össze tudom szedni a gondolataimat, főképp korrupt vagy kifejezetten haszontalan egyházi/hívő szereplők ugranak be, a megoldás pedig gyakran a rossz hírű (de ördöggel nem cimboráló) varázslótól/tudóstól származik.

Nekem az a fura, hogy a játék kiemeli a katolikus vallást a többi közül, és megteszi az ördöggel szemben álló erőnek.

Azt próbáltam megfogalmazni, hogy SZERINTEM honnan eredhetnek ezek a jellemzők és hogyan érdemes nézni őket. Katolikus hit túlzott preferálása, tündérnépek létezése, stb a kor átlagemberének (vélt) felfogása és világnézete, az ördög karakterét és a boszorkányos dolgokat (vagy legalábbis egy részüket) pedig inkább a népmesék lazaságával és játékosságával érdemes felfogni - innen eredhet, hogy nem is olyannyira dark ősgonosz szuttyogány, hanem néha inkább jópofa gazember, aki ugyan akasztófára való, de nem abszolút taszító.(ismét: szerintem)

Módosította tar242: 2013.12.11, 10:10

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4150 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.11, 08:41

Úgy érzem, hogy galu22 polkorrektséghez és történelmi hűséghez való "modern" hozzáállása lényegesen merevebb és szöges ellentétben áll a Helvéczia alapvetően hihetetlenül laza, adomázó, népMESÉKen alapuló, "régies" (sicc) szemléletével és ebből fakadhatnak valóban már az alapokat érintő félreértések.

(OFF)Semmiféle polkorretséget és történelmi hűséget nem vártam el a Helvécziától, ez egy tök jó kalandjáték. Nem tudom ezt honnan vetted.(/OFF)

Módosította galu22: 2013.12.11, 08:44

Callinicus

Callinicus

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 751 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.11, 08:14

Gratulálok a játék kiadásához, egyszer biztos ki fogom próbálni, nem tudok túl sok magyar szerepjátékról. :)

Csak érzem, hogy ha felvetném az ismerősöknek ezt is nekem kéne mesélnem. -.-

Blob

Blob

Kockavadász Ogre

• Fórumita
  • 1592 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.11, 06:11

Ha pedig történelmibb játékot szeretnél játszani ebben a korban (1698) akkor sem tér el sokban a helyzet, a dominikánusok által vezetett inkvizíció jelen van, és a protestantizmus sem elfogadott. Csak ez már nem Helvéczia, és nem biztos, hogy az egyháznak tényleg van (mágikus vagy természetfölötti) hatalma is.

ööö...azért ez 1698-ban már nagyon sok országban nem igaz. Vagy most csak Svájcra értetted? Kálvin hazájára?

Attila

Attila

Banned

• Fórumita
  • 4235 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.10, 21:47

Én egészen egyszerűen nem értem a történelmi hűség bármilyen formában való keresését egy olyan játéknál, ahol a tokaji bor meg a gránátalma is mittoménmennyi hápét gyógyít elfogyasztás esetén, illetve madárfészkek segítségével láthatatlanokká válhatunk.

Szerintem lépjünk túl ezen...

tar242

tar242

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 751 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.10, 21:01

A könyv egész hangvételéből süt, hogy a leírtakat egész lazán, az adott kor embere (vélt) szemszögéből érdemes szemlélni és még véletlenül sem érdemes rajta a polkorrektség, az egyenlőség, és egyéb alapvetően a modern korhoz köthető fogalmakat és szemléletet számon kérni.

Véleményem szerint a játék egy akkoriban élő átlagember (vélt/direkte eltúlzott) felfogását tükrözi, aki számára a babonák, az ördög, a mesék lényei, a garabonciás deákok, stb mind-mind valóság része, aki őszintén úgy gondolja, hogy a katolikus anyaszentegyház az egyetlen igaz hit örzője, a pápa Jézus örököse, mindenki aki mást vall az eltévelyedett és a pokolbe vezető utat járja, amiről a Szent Inkvizíció az eltévelyedett saját érdekében próbálja letéríteni és önzetlenül megmenteni lelkét az örök kárhozattól, stb, stb. (Mivel akkoriban (is) a legnagyobb keresztény felekezet a Római Katolikus Egyház volt, így teljesen logikus, hogy az átlagember hitének (ezáltal a játék "hivatalos" egyigaz vallásának :D) ezt az irányzatot választotta).

Az igaz hit és az ördög közötti küzdelmet pedig szerintem még hangsúlyosabban a vicces/laza népmesék alapján kell szemlélni (ahol az Ábelesz-Nóbeleszben az ördög Jancsikáék kergetése közben lazán odamegy beszélgetni egy pappal) és még véletlenül sem a "komoly", "modern" felfogásban.

Módosította tar242: 2013.12.10, 21:06

nonfiction

nonfiction

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 62 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2013.12.10, 17:47

Szabó Pál: Ahogy lehet

vagy: http://moly.hu/konyvek/lengyel-denes-magyar-mondak-a-torok-vilagbol-es-a-kuruc-korbol

Urban

Urban

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1546 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.10, 15:49

Van még pár érdekesebb nép (orosz, tatár, rác, török), rengeteg lakatlan terület (Tisza szabályozása előtt), elhagyott, porig égetett tanyák és kúriák (szellemek), folyamatos rajdolás (huszárok vs. delik/akindzsik).

Nem vagyok otthon a korszakkal kapcsolatos irodalomban, de apám igen, és amit anno ajánlott (Szabó Pál: Ahogy lehet), arról szépirodalmiság és szerepjáték-inspiráció kategóriában is csak szuperlatívuszokban tudok beszélni. Eléggé rövidke, de még vallásilag is illeszkedik a koncepciódba, szóval melegen ajánlom, ha nem ismernéd!

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4150 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.10, 15:30

galu22, a fiktív Magyarország pont azért lehet jó helyszín, mert felnagyíthatóak a három felé szakított korszak sokszínű vallási mozgalmai.

Pontosan. Kiegészítve még azzal, hogy én valláshoz nem rendelnék papi varázserőt, hanem inkább személyekhez. (akik viszont nem feltétlen felszentelt papok, apácák életvitel szerint, lehetnek örömlányok is)

Van még pár érdekesebb nép (orosz, tatár, rác, török), rengeteg lakatlan terület (Tisza szabályozása előtt), elhagyott, porig égetett tanyák és kúriák (szellemek), folyamatos rajdolás (huszárok vs. delik/akindzsik).

edit: meg mennyire kemény már magyar huszárokkal besétálni török oldalon lévő fogadóba kocsmai verekedést provokálni :)

Módosította galu22: 2013.12.10, 15:32

Urban

Urban

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1546 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.10, 15:21

galu22, a fiktív Magyarország pont azért lehet jó helyszín, mert felnagyíthatóak a három felé szakított korszak sokszínű vallási mozgalmai.

Azt hiszem, értem miért zavarhat valaki a vallási téma megjelenése, de akkor tényleg jobb még a játék elején megegyezni ezzel kapcsolatban, mert egy ilyen félig historizáló, félig mesés szettingben alapjáratban ezek elkerülhetetlen, a hangulat sava-borsát adó elemek.

(Amúgy mindig meglep, amikor szerepjátékosok nem bírnak elvonatkoztatni... az a fene nagy fantáziánk ;))

alister

alister

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 3449 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.10, 15:10

Attila: szerintem simán. :)

Narmor: a vértanúságot szenvedett Gérald Bastian testvér amúgy elég világias szerzetes volt, aki a kis dolgokban engedett a Kísértőnek, hogy a nagyokban annál keményebben szegülhessen vele szembe - csak sajnos ennek nem volt ideje jobban kiteljesedni.

Attila

Attila

Banned

• Fórumita
  • 4235 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.10, 14:41

Kevésbé magasröptű vizek felé evezve...

Bár helyszínben eltér, de mennyire működne egy Fekete Kalóz/Jan Marten kalóz regényes históriája jellegű irány, akár kiegészítő szinten? Kalózos, felfedezős, kicsit tengeri ördögös/vudus stílusban?

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4150 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.10, 14:16

:ize: pont ettől jó, hogy ezt is kijátssza a pap is, meg a kálvinista eretnek is, ettől szerepjáték (ezt most komolyan el kell magyarázni? :eeek: )

edit: hagyjuk inkább

Módosította galu22: 2013.12.10, 14:17

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 5974 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.10, 13:36

Igazából nem egyeznek meg. Nálunk például a pap karakter mindenáron szegény Heinrich-et rá akarta venni a gyónásra (ugyebár a kálvinisták nem gyónnak), s szó sem volt egyezségről, a karakterem mindenféle kifogást talált, hogy ne kelljen gyónnia stb.

Pont az ilyenek miatt lehet érdemes a történet elkezdése előtt megegyezni abban, hogy ezt a téma ne jöjjön elő játék alatt.

:ize: pont ettől jó, hogy ezt is kijátssza a pap is, meg a kálvinista eretnek is, ettől szerepjáték (ezt most komolyan el kell magyarázni? :eeek: )

Módosította Orastes: 2013.12.10, 13:38

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4150 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.10, 13:33

Nyilván ha valakinek ez nem jön be, nem kell vele játszania; ahogy ha valakinek nem tetszik a Werewolf vérfarkas-képe, az meg azzal nem játszik.

Nagyon igaz.

Igazából nem egyeznek meg. Nálunk például a pap karakter mindenáron szegény Heinrich-et rá akarta venni a gyónásra (ugyebár a kálvinisták nem gyónnak), s szó sem volt egyezségről, a karakterem mindenféle kifogást talált, hogy ne kelljen gyónnia stb.

Pont az ilyenek miatt lehet érdemes a történet elkezdése előtt megegyezni abban, hogy ezt a téma ne jöjjön elő játék alatt.

Ynas_Midgard

Ynas_Midgard

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1036 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.10, 12:39

Nekem az a fura, hogy a játék kiemeli a katolikus vallást a többi közül, és megteszi az ördöggel szemben álló erőnek.

Ez nyilván egy önkényes döntés; ahogy az is, hogy egy adott szettingben hogyan működik a mágia (ti. a valóságban is rengeteg különféle elképzelés létezik). Ami miatt mégis fontos döntés mind a kettő, az az, hogy mind a kettőnek következményei vannak.

Nyilván ha valakinek ez nem jön be, nem kell vele játszania; ahogy ha valakinek nem tetszik a Werewolf vérfarkas-képe, az meg azzal nem játszik.

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1125 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.10, 12:36

Alapvetően úgy látom, hogy játék közben megoldható.
Egyszer feljön a téma, és a pap meg a deák megegyezik, hogy: ok, nem röhögök rajtad hogy az egyháznak adod a pénzed, ha te sem fogod állandóan szóvá tenni, ha gyónás helyett sörözni megyek, deal?

Igazából nem egyeznek meg. Nálunk például a pap karakter mindenáron szegény Heinrich-et rá akarta venni a gyónásra (ugyebár a kálvinisták nem gyónnak), s szó sem volt egyezségről, a karakterem mindenféle kifogást talált, hogy ne kelljen gyónnia stb. De soha nem mondta ki, hogy ő 1. nem katolikus (de azt se, hogy az), 2. libertinus nézeteket vall. Ez ugyanis könnyen ráirányíthatta volna a csapattal kapcsolatban álló inkvizítorok figyelmét, ami igencsak kellemetlen lett volna.
Egyébként én simán el tudok képzelni egy gyónó deákot, s egy iszákos barátot is...

Persze partija válogatja, nálunk így volt. S szerintem ez érdekes csapaton belüli konfliktusokat hozhat.

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 5974 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.10, 11:46

A Helvécziában ez így van, így alakult :ezvan: A protestánsok pedig Európában eretnekeknek minősülnek. Az Újvilágba meg nem ért el az egyház olyan nagy hatalmat, mint amekkora az Óvilágban van. Az egyháznak a játékban tényleges hatalma van (de legalábbis hatékony eszközei) a bűn rabságban élők, és az ördög praktikái fölött. A játékban bárki bármyelyik oldalhoz csatlakozhat. Ettől viszont senki nem lesz beszűkült, avagy sátánista, a fogalmak mai értelmezése szerint. Többféleképpen is ki lehet jászani a magas, vagy éppen alacsony Virtust.
--
Ha pedig történelmibb játékot szeretnél játszani ebben a korban (1698) akkor sem tér el sokban a helyzet, a dominikánusok által vezetett inkvizíció jelen van, és a protestantizmus sem elfogadott. Csak ez már nem Helvéczia, és nem biztos, hogy az egyháznak tényleg van (mágikus vagy természetfölötti) hatalma is.

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4150 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.10, 11:21

Nem ez volt a cél, azért is nem válaszoltam már Narmor és Orestes meglátásaira, mert nem akartam kötekedő trollnak tűnni.

Nem is feltételeztem rólad. :)
Ettől függetlenül úgy gondoltam, érdemes azért beszélni a témáról.

Alapvetően úgy látom, hogy játék közben megoldható.
Egyszer feljön a téma, és a pap meg a deák megegyezik, hogy: ok, nem röhögök rajtad hogy az egyháznak adod a pénzed, ha te sem fogod állandóan szóvá tenni, ha gyónás helyett sörözni megyek, deal?

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]