Ugrás tartalomhoz

Fotó

Helvéczia - általános

• Válasz írásához lépj be
559 hozzászólás érkezett eddig

sol30

sol30

Újdonsült fórumozó

• Inactive / Invalid
  • 4 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2013.12.16, 16:07

Minden elismerésem a tisztelt szerző(k)é, de biz' kérdéseim lennének!

Miszerint:

Hol vannak a nemes, míves asszonynépek Helvéczia történetéből? Hétpróbás szerencsefik, ájtatos szentnépek, praktikákat gyakorló deákok között hová helyezzem Istenes Katuskámat? Fegyverforgatást az orleánsi szűz óta nem űzött fehérnép. Papnak, deáknak asszonynép nem tanulhatott! Hát hová legyen feltétlen hitével az Úrban?! Ájtatos imádságai hol hangozhatnának fel? Hát lehet-é vagabundnak nevezni egy erényeiben és hitében kősziklaként ingathatatlan rajongó leányt? Csak bolondnak állíthatja bé a nép, amint darócból varrt ruhájában, Őszentsége által adományozott csengettyűjével járja az utcákat, mezítlábasan, s szájáról megállíthatatlan folyik az ima a kegyelemért, mely a bűnösök lelkét mossa tisztára...

Hol vannak a Kurázsi mamák? Kik Dávid fiait megszégyenítő képességekkel kötnek alkut -tán még magával az Ördöggel is-. Papnak, deáknak ők sem valók. Markotányosok? Kereskedők? Vándorkofák? (Egy lóval s egy könnyű szekérrel...) Vagabund legyen, mert vándorol?

S a javasasszonyok, bábák, vajákosok? Azok, kik bírhatnak deákok tudásával, és papok hitével? Hát velük mi légyen? Hová sorolja be rendeltetésük szerint őket az Úr? Tiszta tudásuk hamar boszorkánysággá válhat a nép szemében...

De akár a sokat megért kurtizán is... miként legyen Helvéczia történetében felírható?

Vagy asszonynépnek nincs helye a világban? Nincs küldetésük? Nincsenek harcaik lelkeik üdvéért? Tartozhatnak ők is az Ördög felé... akár a szeretett férfi lelkének megváltása, akár a jószerencse fejében.

Tudom, tudom. Az asszonynépek szűk besorolás alá kerülnek... de Helvécziából mégsem hiányozhatnak!

Buta parasztasszony, kit az Ördög maga vezet meg , gonosz mostoha kiben a hét bűn jobban él az erényeknél. Furfangos menyecske, ki vándoroknak adhatja meg a választ a három kérdésre, tündérszép hercegnők, kik gazdagsággal, boldogsággal (szerelemmel) adományozhatják meg a legszegényebb inaslegényt is, ha kiállja a próbákat! A vallásos nőt boszorkányüldözik, a kereskedőszelleműt kurtizánná minősítik. No de ha legalább lehetne az!!!
Vagy most vagabundoljam mindet? :)

Mi itt a megoldás?

"Imádkoznak drága, gyönyörű ajkak, a leghatalmasabb Úr pártfogásába ajánlanak szegény férfiakat, forró fohásszal emlegetnek nevet, amelynél szeretettebb nincs a Kárpátok alatt! Valóban: csak szerencse kísérheti annak az embernek a lépteit, akiért egy asszonyszív buzgón imádkozik a templomban. Tudják ezt azok, akik nagy veszedelmeken, megpróbáltatásokon, kalandos utazásokon mentek keresztül. Tudják ezt azok, akik a tömlöc szalmáján reménytelenül várták a holdsütést, akik nehéz betegségben, elhagyatva forgolódtak ágyaikon, akik rablók és gyilkosok kezébe kerültek, akik csatákban a fülük mellett hallották elsüvölteni a golyót... Asszonyok imádsága nélkül még a lábukat is elveszítenék a férfiak."
(Krúdy Gyula: Álmoskönyv- Tenyérjóslások könyve /Babonák)

:D

Ynas_Midgard

Ynas_Midgard

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1066 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.11, 19:44

Nekem személy szerint a beszélgetés, mint interface leírása tetszett, kezdő szerepjátékosoknak nagyon hasznos; nem elég megérteni a szabályokat, érteni kell azt is, miképp jut el oda a játék, hogy alkalmazhassuk őket.

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4334 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.11, 19:29

Sikerült végigrágnom a Mesélői könyvet, szép munka.

Külön tetszett a bevezető kaland (A hét lator), okosan van felépítve, kezdő játékosoknak mesélve ideális.

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1129 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.11, 15:43

(OFF)Köszönöm! Meg is van. Akkor ezentúl élek vele. :) (/OFF)

Ynas_Midgard

Ynas_Midgard

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1066 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.11, 15:09

(OFF)

Abban tud valaki segíteni, miként lehet beállítani, hogy ne mutassa az egész bejegyzést a blog, csak az elejét? A spoilerveszély miatt szeretném ezt használni a későbbiekben.

Blogger alatt a(z szvsz) nem túl találó névvel illetett "insert jump break" funkciót lehet alapból használni.(/OFF)

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4233 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.11, 14:57

Narmor: általában szokott lenni egy "more" vagy "read more" funkció.

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1129 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.11, 12:52

Közben megírtam annak a játéknak a beszámolóját, amelyiket barátnőmnek tartottam. Kis rögtönzött bemutatójáték volt, ám vannak terveim az itt történtek beleszövésére a kampányba a későbbiekben. A héten még felrakom A hét lator beszámolóját is, mert azt is lemeséltem már, plusz a Gasthaus Brunwald című kalandom első lemesélése is megvolt már. :) Szóval lesz miről írnom. Főleg, hogy a kampány folytatódik, plusz remélhetőleg a Google Pluszon is sikerül összehozni végre a játékot.

A legutóbbi játékban egyébként remek pikareszkbe illő pillanat volt, amikor egyszer csak a játék közepén megjelent az erdőben pont ráakadva a tanakodó csapatra Jean-Pierre Bastian, a francia katona. Nem sokat kell vesződni a bemeséléssel. :D Társai elmondták, mi a helyzet, s együtt mentek szétrúgni a rosszfiúk seggét, plusz megmenteni másik társukat, akit pedig elfogtak (Az ő játékosa hamarabb kellett elmenjen, s eléggé kínálkozott utolsó cselekedete után a lehetőség...)

A beszámolót tehát a legelső rövidke játékból itt olvashatjátok.

(OFF)Abban tud valaki segíteni, miként lehet beállítani, hogy ne mutassa az egész bejegyzést a blog, csak az elejét? A spoilerveszély miatt szeretném ezt használni a későbbiekben.(/OFF)

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1129 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.11, 11:35

Szép! Van pár dobozos szettem, de ez lesz a legszebb és a legtartalmasabb. :)

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4233 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.11, 10:10

Kép

Őrnagy úr kiváló munkát végzett!Kép

tar242

tar242

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 760 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.11, 10:06

Úgy érzem, hogy galu22 polkorrektséghez és történelmi hűséghez való "modern" hozzáállása lényegesen merevebb és szöges ellentétben áll a Helvéczia alapvetően hihetetlenül laza, adomázó, népMESÉKen alapuló, "régies" (sicc) szemléletével és ebből fakadhatnak valóban már az alapokat érintő félreértések.

(OFF)Semmiféle polkorretséget és történelmi hűséget nem vártam el a Helvécziától, ez egy tök jó kalandjáték. Nem tudom ezt honnan vetted.(/OFF)

Ez esetben bocsánat, rosszul fogalmaztam. Én az ilyen jellegű fenntartásaidra gondoltam:

Nekem személy szerint nem adja, hogy a hit = jó.
Ráadásul amennyire össze tudom szedni a gondolataimat, főképp korrupt vagy kifejezetten haszontalan egyházi/hívő szereplők ugranak be, a megoldás pedig gyakran a rossz hírű (de ördöggel nem cimboráló) varázslótól/tudóstól származik.

Nekem az a fura, hogy a játék kiemeli a katolikus vallást a többi közül, és megteszi az ördöggel szemben álló erőnek.

Azt próbáltam megfogalmazni, hogy SZERINTEM honnan eredhetnek ezek a jellemzők és hogyan érdemes nézni őket. Katolikus hit túlzott preferálása, tündérnépek létezése, stb a kor átlagemberének (vélt) felfogása és világnézete, az ördög karakterét és a boszorkányos dolgokat (vagy legalábbis egy részüket) pedig inkább a népmesék lazaságával és játékosságával érdemes felfogni - innen eredhet, hogy nem is olyannyira dark ősgonosz szuttyogány, hanem néha inkább jópofa gazember, aki ugyan akasztófára való, de nem abszolút taszító.(ismét: szerintem)

Módosította tar242: 2013.12.11, 10:10

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4334 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.11, 08:41

Úgy érzem, hogy galu22 polkorrektséghez és történelmi hűséghez való "modern" hozzáállása lényegesen merevebb és szöges ellentétben áll a Helvéczia alapvetően hihetetlenül laza, adomázó, népMESÉKen alapuló, "régies" (sicc) szemléletével és ebből fakadhatnak valóban már az alapokat érintő félreértések.

(OFF)Semmiféle polkorretséget és történelmi hűséget nem vártam el a Helvécziától, ez egy tök jó kalandjáték. Nem tudom ezt honnan vetted.(/OFF)

Módosította galu22: 2013.12.11, 08:44

Callinicus

Callinicus

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 754 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.11, 08:14

Gratulálok a játék kiadásához, egyszer biztos ki fogom próbálni, nem tudok túl sok magyar szerepjátékról. :)

Csak érzem, hogy ha felvetném az ismerősöknek ezt is nekem kéne mesélnem. -.-

Blob

Blob

Kockavadász Ogre

• Fórumita
  • 1604 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.11, 06:11

Ha pedig történelmibb játékot szeretnél játszani ebben a korban (1698) akkor sem tér el sokban a helyzet, a dominikánusok által vezetett inkvizíció jelen van, és a protestantizmus sem elfogadott. Csak ez már nem Helvéczia, és nem biztos, hogy az egyháznak tényleg van (mágikus vagy természetfölötti) hatalma is.

ööö...azért ez 1698-ban már nagyon sok országban nem igaz. Vagy most csak Svájcra értetted? Kálvin hazájára?

Attila

Attila

Banned

• Fórumita
  • 4235 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.10, 21:47

Én egészen egyszerűen nem értem a történelmi hűség bármilyen formában való keresését egy olyan játéknál, ahol a tokaji bor meg a gránátalma is mittoménmennyi hápét gyógyít elfogyasztás esetén, illetve madárfészkek segítségével láthatatlanokká válhatunk.

Szerintem lépjünk túl ezen...

tar242

tar242

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 760 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.10, 21:01

A könyv egész hangvételéből süt, hogy a leírtakat egész lazán, az adott kor embere (vélt) szemszögéből érdemes szemlélni és még véletlenül sem érdemes rajta a polkorrektség, az egyenlőség, és egyéb alapvetően a modern korhoz köthető fogalmakat és szemléletet számon kérni.

Véleményem szerint a játék egy akkoriban élő átlagember (vélt/direkte eltúlzott) felfogását tükrözi, aki számára a babonák, az ördög, a mesék lényei, a garabonciás deákok, stb mind-mind valóság része, aki őszintén úgy gondolja, hogy a katolikus anyaszentegyház az egyetlen igaz hit örzője, a pápa Jézus örököse, mindenki aki mást vall az eltévelyedett és a pokolbe vezető utat járja, amiről a Szent Inkvizíció az eltévelyedett saját érdekében próbálja letéríteni és önzetlenül megmenteni lelkét az örök kárhozattól, stb, stb. (Mivel akkoriban (is) a legnagyobb keresztény felekezet a Római Katolikus Egyház volt, így teljesen logikus, hogy az átlagember hitének (ezáltal a játék "hivatalos" egyigaz vallásának :D) ezt az irányzatot választotta).

Az igaz hit és az ördög közötti küzdelmet pedig szerintem még hangsúlyosabban a vicces/laza népmesék alapján kell szemlélni (ahol az Ábelesz-Nóbeleszben az ördög Jancsikáék kergetése közben lazán odamegy beszélgetni egy pappal) és még véletlenül sem a "komoly", "modern" felfogásban.

Módosította tar242: 2013.12.10, 21:06

nonfiction

nonfiction

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 62 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.10, 17:47

Szabó Pál: Ahogy lehet

vagy: http://moly.hu/konyvek/lengyel-denes-magyar-mondak-a-torok-vilagbol-es-a-kuruc-korbol

Urban

Urban

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1556 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.10, 15:49

Van még pár érdekesebb nép (orosz, tatár, rác, török), rengeteg lakatlan terület (Tisza szabályozása előtt), elhagyott, porig égetett tanyák és kúriák (szellemek), folyamatos rajdolás (huszárok vs. delik/akindzsik).

Nem vagyok otthon a korszakkal kapcsolatos irodalomban, de apám igen, és amit anno ajánlott (Szabó Pál: Ahogy lehet), arról szépirodalmiság és szerepjáték-inspiráció kategóriában is csak szuperlatívuszokban tudok beszélni. Eléggé rövidke, de még vallásilag is illeszkedik a koncepciódba, szóval melegen ajánlom, ha nem ismernéd!

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4334 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.10, 15:30

galu22, a fiktív Magyarország pont azért lehet jó helyszín, mert felnagyíthatóak a három felé szakított korszak sokszínű vallási mozgalmai.

Pontosan. Kiegészítve még azzal, hogy én valláshoz nem rendelnék papi varázserőt, hanem inkább személyekhez. (akik viszont nem feltétlen felszentelt papok, apácák életvitel szerint, lehetnek örömlányok is)

Van még pár érdekesebb nép (orosz, tatár, rác, török), rengeteg lakatlan terület (Tisza szabályozása előtt), elhagyott, porig égetett tanyák és kúriák (szellemek), folyamatos rajdolás (huszárok vs. delik/akindzsik).

edit: meg mennyire kemény már magyar huszárokkal besétálni török oldalon lévő fogadóba kocsmai verekedést provokálni :)

Módosította galu22: 2013.12.10, 15:32

Urban

Urban

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1556 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.10, 15:21

galu22, a fiktív Magyarország pont azért lehet jó helyszín, mert felnagyíthatóak a három felé szakított korszak sokszínű vallási mozgalmai.

Azt hiszem, értem miért zavarhat valaki a vallási téma megjelenése, de akkor tényleg jobb még a játék elején megegyezni ezzel kapcsolatban, mert egy ilyen félig historizáló, félig mesés szettingben alapjáratban ezek elkerülhetetlen, a hangulat sava-borsát adó elemek.

(Amúgy mindig meglep, amikor szerepjátékosok nem bírnak elvonatkoztatni... az a fene nagy fantáziánk ;))

alister

alister

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 3449 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.10, 15:10

Attila: szerintem simán. :)

Narmor: a vértanúságot szenvedett Gérald Bastian testvér amúgy elég világias szerzetes volt, aki a kis dolgokban engedett a Kísértőnek, hogy a nagyokban annál keményebben szegülhessen vele szembe - csak sajnos ennek nem volt ideje jobban kiteljesedni.

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]