Ugrás tartalomhoz

Fotó

Helvéczia - általános

• Válasz írásához lépj be
450 hozzászólás érkezett eddig

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 10894 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.06, 23:33

@Térkép (menjünk át az általános mesélői fórumba, mert Helvéczia ügyben kevéssé vagyok érintett)
Arról nem is szólva, hogy a játékosok "korhű" térképét aligha hexákkal rajzolja a "geográfus czéh mestere".
Ami a romokat illeti - a térképre felkerülő romokat alighanem rég átnézték már a parti előtt mások.

Nocturna

Nocturna

Night-time Spirit

• Fórumita
  • 3245 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.06, 23:24

A játékosi térképen szándékosan csak a városok és a főbb útvonalak vannak rajta, viszont se fogadók, se kolostorok, se erődök, se udvarházak, se romok, se ritkán járt utak és egyéb érdekes helyszínek nincsenek. Ezek egy részének amúgy megvan már a helye, de a mesélői térképre kerültek, és annál szerintem egyáltalán nem probléma, ha a kampány közben kiegészül újabb helyszínekkel. Szóval van egyfajta keret, de ez nem korlátoz be igazán, szerintem.

Ez a kettős térkép valahogy még nem jutott eszembe, de ahogy a fentieket írod, kerek a dolog.

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1125 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.06, 21:53

Nem pont a Helvécziához kapcsolódik, de a térképed kapcsán jutott eszembe.

Én mindig bajban vagyok, amikor egy nagyobb világrészről kéne előre (10-20- ... játékülésnyi játékra) térképet készítenem. Egyszerűen úgy érzem, hogy előre lekorlátozom magam vele, és később már nagyon megszorít a térkép, ha improvizálnék, vagy folyamatosan bontanám ki a szálakat, helyszíneket, a játékosi és a saját érdeklődés szerint. Ha pl. lerakok 3 romot egy ilyen térképre, akkor azokat előre ki is kell dolgoznom, hiszen a JK-k bármikor rábökhetnek, hogy ők most odamennek. De ha később egy sztorihoz szükségem lenne egy másik helyszínre, máshol, akkor meg adja magát a kérdés, hogy "ha a másik 3 rom rajta volt, akkor ez a helyszín miért nem?". Oké, a térképek nyilván lehetnek hiányosak is, de ezt ellőni mindig kicsit suta.

Nálad, nálatok ez hogy megy?

(Átvihetjük ezt másik témába is, csak elsőre nem leltem, melyik lehet ennek megfelelő hely.)

Egyelőre itt válaszolok, mert még kapcsolódik a Helvécziához.

Először ötleteket írtam össze, csak utána fogtam a térképhez, így már eleve tudtam, mire van szükségem. Elég változatos is lett a táj emiatt. De persze nincs minden kidolgozva, közel sem, és nem is lesz a játék elején még. Csak azt a környéket csinálom meg részletesen, ahonnan a kampány kiindul, a többi rész pedig később jön. A játékosi térképen szándékosan csak a városok és a főbb útvonalak vannak rajta, viszont se fogadók, se kolostorok, se erődök, se udvarházak, se romok, se ritkán járt utak és egyéb érdekes helyszínek nincsenek. Ezek egy részének amúgy megvan már a helye, de a mesélői térképre kerültek, és annál szerintem egyáltalán nem probléma, ha a kampány közben kiegészül újabb helyszínekkel. Szóval van egyfajta keret, de ez nem korlátoz be igazán, szerintem.

Amúgy a városok, bár rajta vannak a térképen, nincsenek mind kidolgozva, és nem is lesznek, csak akkor, ha a csapat a közelükbe kerül. Addig elég róluk egy-két mondatot lejegyezni, ha érdeklődnének irántuk. Kicsi az esély, hogy egy távoli és egyben még kidolgozatlan városba induljanak, hiszen a környéken tuti lesz valami izgalmasabb tennivaló, amivel elüthetik az időt. Én meg addig kidolgozom azt a várost, mert már tudom, hogy érdekli őket.

• elGabor, Ratface és alister kedveli ezt.

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 10894 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.06, 21:14

(Átvihetjük ezt másik témába is, csak elsőre nem leltem, melyik lehet ennek megfelelő hely.)

Mesélői sarok?

Nocturna

Nocturna

Night-time Spirit

• Fórumita
  • 3245 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.06, 21:06

Nem pont a Helvécziához kapcsolódik, de a térképed kapcsán jutott eszembe.

Én mindig bajban vagyok, amikor egy nagyobb világrészről kéne előre (10-20- ... játékülésnyi játékra) térképet készítenem. Egyszerűen úgy érzem, hogy előre lekorlátozom magam vele, és később már nagyon megszorít a térkép, ha improvizálnék, vagy folyamatosan bontanám ki a szálakat, helyszíneket, a játékosi és a saját érdeklődés szerint. Ha pl. lerakok 3 romot egy ilyen térképre, akkor azokat előre ki is kell dolgoznom, hiszen a JK-k bármikor rábökhetnek, hogy ők most odamennek. De ha később egy sztorihoz szükségem lenne egy másik helyszínre, máshol, akkor meg adja magát a kérdés, hogy "ha a másik 3 rom rajta volt, akkor ez a helyszín miért nem?". Oké, a térképek nyilván lehetnek hiányosak is, de ezt ellőni mindig kicsit suta.

Nálad, nálatok ez hogy megy?

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1125 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.06, 20:32

Régóta adtam hírt a Katalónia kampány előkészületeiről, úgyhogy most megosztom veletek az elkészült játékosi térképet. Az eredeti tervemmel ellentétben nem tartottam meg a nagyobb helyszínek valós neveit és a tájat is sokkal szabadabban kezeltem, hogy a valóság ne korlátozza a fantáziám.

A térkép a Hexographer ingyenes változatával készült, ezt viszonylag egyszerű kezelni.

Nos, tehát itt van jövőbeli kalandjaink helyszíne.

Egy kis bónusz a hispániai hangulathoz (az egyik kedvenc rajzfilmem, az Irány Eldorádó marhára passzol a Katalónia kampányhoz, főleg a film eleje, ami még Spanyolországban játszódik):

Koczkajáték az utczán:

Vívás és menekülés:

Módosította Narmor: 2017.09.06, 20:36

• elGabor, Orastes, Garaboncias and 1 other like this

fankinn

fankinn

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 4 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2017.08.04, 11:23

Hoy,

Koszi az észrevételt, hibát javítottam, bar a Gaunerzinken formát választottam.

Készítettem egy apró gyűjteményt Gauenzinkenekbol.

Tolvaj- és csavargójelek, Gauenzinken

Tök jó, de ezt szerintem a nevét elírtad. Gaunerzinken lesz a helyes. ;)

Lásd még: https://de.wikipedia.org/wiki/Zinken_(Geheimzeichen)

Pontosan ahogy  elGabor mondta, ezeket nem saját kútfőből találtam ki.
Viszont, mivel nem akartam képeket összeollózni, ezert puszta kézzel rajzoltam a jeleket, ezert egyik másik elég érdekes formát vett fel (például az a fránya macska, bar ott a fordítás is elég szabatosra sikerült).

Egészen ötletes, bár vannak benne érdekesebb darabok, pl. a "csak férfiak vannak a háznál" jel olyan, mint egy %-jel. :hogymi: Lehetne egyiken-másikon faragni még.

Pontosan ez volt a koncepció, egy plusz lap aminek segítségével egyes kalandok vagy karakterek plusz színezetet kaphatnak. A kompánia be akar törni egy elhagyatott házba az erdő szelén, de a vagabundus észreveszi a figyelmeztető jeleket (több jel egymás mellett, amiket akar a játékos félre is érthet), vagy a játékosok helyezik el a jeleket megtévesztve ezzel a közelben ólálkodó haramiákat.

elGábor, itt bizonytalanodtam el egy kissé: "A lehetőségekhez merten próbáltam korhűen összeszedni a jeleket, de sajnos nem tudom biztosra, hogy a források amiket használtam megbízhatóak-e."

Összességében tetszetős, sőt, akár a kalandok részévé is lehet tenni (egy kinyomtatott lappal) hiszen korabeli világhoz hozzátartozott.

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4073 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.08.03, 13:06

A források nem megbízhatóak, mert régen vajmi kevesen foglalkoztak a tolvajok és koldusok szociológiájával - na meg ők sem voltak ebben segítőkészek. :) Így van néhány tolvajnyelv-szótárunk (magyarul is!), de a Gaunerzinkennél nem eldönthető, hogy ezek a jelek mennyire hitelesek, mennyire (voltak) elterjedtek, és ma mennyire alkalmazzák őket. A német bulvárlapokat határozottan érdekli a téma, pár évente megfuttatják, mert misztikus és lehet rajta kellemesen borzongani.

A Helvécziában minden bizonnyal hitelesek! 

• Orastes kedvelte ezt

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 5973 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.08.03, 11:40

elGábor, itt bizonytalanodtam el egy kissé: "A lehetőségekhez merten próbáltam korhűen összeszedni a jeleket, de sajnos nem tudom biztosra, hogy a források amiket használtam megbízhatóak-e."

Összességében tetszetős, sőt, akár a kalandok részévé is lehet tenni (egy kinyomtatott lappal) hiszen korabeli világhoz hozzátartozott.

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4073 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.08.03, 11:26

Egészen ötletes, bár vannak benne érdekesebb darabok, pl. a "csak férfiak vannak a háznál" jel olyan, mint egy %-jel. :hogymi: Lehetne egyiken-másikon faragni még.

De Orastes, ezek nem szerepjátékos kitalációk, hanem (a német bulvármédia által persze előszeretettel misztifikált és kiszínezett) eredeti koldus- és tolvajjelzések. Nincs rajtuk mit "faragni".

Módosította elGabor: 2017.08.03, 11:26

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4073 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.08.03, 11:22

Üdv!

Ez az, ami azért maradt ki a játékból, mert nem találtam autentikus, korabeli tolvajjeleket. A legközelebbi az a néhány példány volt, ami a Fürocheni Bolondünnep egyik illusztrációján (5. oldal) látható, meg néhány másik egy késő középkori kódexből, amelyről ma már a történészek sem tudják, mit jelentenek.

Érdekesség kedvéért az angol Helvécziában végül találtam egy pofás megoldást a kezelésükre, amely a Jelek Olvasása képzettséget helyettesíti:

Kriptográfia (Int, vagabundok, deákok és papok): a képzettséggel a karakter el tud olvasni más nyelven írt írásokat és feliratokat, különösképpen az okkult és titkos scriptúrákat. További használata (amely azonban csak Vagabundoknak elérhető) lehetővé teszi, hogy a karakter "koldusjeleket" (Gaunerzinken) keressen a környezetében. Ezeket a jelzéseket utazók hagyják hátra, hogy figelmeztessenek a veszélyre, hasznos tanácsokkal szolgáljanak, megmutassák a biztonságos táborhelyeket és menekülőutakat, stb. A czivilizált vidékeken 1:2 eséllyel találni jeleket, útmentén 1:3 eséllyel, a vadonban pedig 1:6 eséllyel. A karakternek azonban aktívan (sikeres képzettségpróbát téve) kell keresnie a jeleket, hogy rájuk találhasson.

• Ratface és Orastes kedveli ezt.

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 5973 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.08.03, 08:41

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 7379 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.08.03, 08:24

Tolvaj- és csavargójelek, Gauenzinken

Tök jó, de ezt szerintem a nevét elírtad. Gaunerzinken lesz a helyes. ;)

Lásd még: https://de.wikipedia.org/wiki/Zinken_(Geheimzeichen)

fankinn

fankinn

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 4 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2017.08.02, 15:09

Hoy!

Hasznos lehet Jelek olvasása képzettséghez, vagy bármely Vagabundus játékosnak.

Az üres táblázatot is feltöltöttem, ha valaki maga akarja a jeleket elkészíteni, vagy módosítana rajtuk házi szabályok szerint.

A lehetőségekhez merten próbáltam korhűen összeszedni a jeleket, de sajnos nem tudom biztosra, hogy a források amiket használtam megbízhatóak-e.

Mindennemű kritikát szívesen fogadok hozza, használjatok egészséggel.

Tolvaj- és csavargójelek - Gauenzinken

• StarLord kedvelte ezt

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4073 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.07.11, 09:30

Egy nagyon Helvéczia-kompatibilis véletlen táblázat: 1d100 parasztsérelem. Rossz az idő, rendetlenkednek a lábasjószágok, és minden úri gazfickó zsiványnak állt.

• Ratface, Narmor és fankinn kedveli ezt.

Birbin

Birbin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1699 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.07.10, 18:57

Németalföld nem spanyol megszállás, hanem spanyol uralom alatt volt.

fankinn

fankinn

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 4 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2017.07.03, 14:13

Hoy,

A magam részéről én is fa/rézmetszet parti vagyok.

Egy nagyszerű forrás szerintem a The Public Domain Review

Itt lehet szűrni stílusra és korra is, így a képek/kódexek korhűek és hitelesek lehetnek (pl nem 100-200 evvel későbbiek)

Mindezek mellett, licence szempontjából minden a Public Domainbe tartozik :bravo:

Egy másik amit szeretek a dodedans

Itt elsősorban halállal kapcsolatos illusztrációk és források találhatóak.

Térképek szempontjából érdekes lehet a Barry Lawrence Ruderman Antique Maps honlapja.

Ok antik térképek kereskedelmével foglalkoznak, és a kollekciójuk online megtekinthető.

Emellett nekem mániám metszet típusú illusztrációk, erre meg a google képkeresésnél a vonalrajz szűrő tökéletes tud lenni.

Remélem páráknak sikerült hasznos forrásokat mutatnom.

A Helvécziához hogyan érdemes képeket vadászni? Van külön adatbázisa a régi illusztrációknak? - Haladok a háttérben a Katalóniával, csak lassan, a következő változatot már szeretném megcsinálni pdf-ként (legyen mit kinyomtatni a játékosoknak). Bár ahhoz még a játékosi térképnek is el kellene készülnie, a térképpel viszont még sehogy sem állok (mindig gondban vagyok, milyen programmal érdemes csinálni, amit nagyjából tudok kezelni, az a hexographer).

Másodlagos olvasmányként az ebookomon elkezdtem a Captain Alatriste-t olvasni, mivel Gil Blas nem az a kötet, amit szívesen cipelget a metrón az ember. - De most már a fantasy részre is koncentrálni szeretnék, úgyhogy ma a könyvtárban kivettem egy francia, spanyol és olasz meséket tartalmazó könyvet. Remélem, ötletgazdag olvasmány lesz.

• elGabor, Nocturna, Narmor and 1 other like this

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 5973 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.07.02, 23:08

https://reset.hu/2017/07/01/verengzo-fordulatok-kinhalalos-tanmesek-gyerekbestseller-a-multbol/

• Nocturna kedvelte ezt

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1125 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.06.29, 11:16

Alakul, alakul. :)

Én elsőre egy picit soknak érzem azt a +2-t minden támadásra, de ki kell próbálni így, és akkor kiderül, jogosan-e.

Talán a stílus kedvéért még visszaraknám mellé azt is, hogy "A baszkoknak meglehetősen rossz híre van Hispániában", de meglehet, hogy most már felesleges lenne, az Akaraterő-mentő így is elég erős hátrány.

Azt számolgattam, hogy +2 közelharc és VO táposabb egy fokkal, hiszen mind a két előnyt fel tudja használni egy körben a karakter: jobban támad és védekezik, míg a +2 közelharci és távolsági támadás egy vagy-vagy dolog: egyik körben csak az egyiket tudja használni az illető. A baszk hátrány pedig szerintem vetekszik a magyarral, így hát belefért még szerintem, hogy a félelem ellen is jobbak legyenek egy fokkal.

A katalánoknál végül úgy oldottam meg, hogy +2-őt kapnak értékbecslésre és alkudozásra, emellett olcsóbban kapnak hitelt, mint más népek tagjai (hiszen köztudottan jól bánnak a pénzzel).

De persze a puding próbája az evés, szóval a teszt után/közben még változhatnak a dolgok. :)

Módosította Narmor: 2017.06.29, 11:17

• Ratface és Garaboncias kedveli ezt.

Garaboncias

Garaboncias

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 412 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2017.06.28, 19:12

Alakul, alakul. :)

Én elsőre egy picit soknak érzem azt a +2-t minden támadásra, de ki kell próbálni így, és akkor kiderül, jogosan-e.

Talán a stílus kedvéért még visszaraknám mellé azt is, hogy "A baszkoknak meglehetősen rossz híre van Hispániában", de meglehet, hogy most már felesleges lenne, az Akaraterő-mentő így is elég erős hátrány.

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]