Ugrás tartalomhoz

Fotó

Kérdezz-felelek

• Válasz írásához lépj be
308 hozzászólás érkezett eddig

Kaloz

Kaloz

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1031 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.10.22, 20:31

Ha valaki paladint akar játszani, a Teuton Lovagrend nagymestere 1525-ben felvette az evangélikus vallást, és a rendi államból Poroz Hercegséget csinált. Attól függ mikor játszódik a történet, de a karakter vagy a mestere lehet akár egy ilyen vallási fanatikus egykori teuton boszorkányvadász is.

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4415 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.10.22, 20:19

Lehet tévedek, de nekem az a benyomásom, hogy Van Helsing popkultúrális megjelenésére hatott némileg Solomon Kane karaktere. Leginkább ahogy ábrázolják őket, ez a tipikus boszorkányvadász sztereotip küllem. Bram Stockernél nekem nem teljesen tűnt ilyennek Van Helsing, de igazából már régen olvastam.

Ez igaz, a VAn Helsing film az szinte egy-az-egyben Solomon Kane megjelenését veszi alapul.

Viszont Helvécziában szerintem a Dracula c. regény Van Helsing figurája, az orvos-tudós-akadémikus vámpírvadász jól összerakható pap vagy deák osztályú karakterként. (harcosként vagy vagabundként már nem annyira, annyira nem jó harcban)

Garaboncias

Garaboncias

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 774 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.10.22, 19:41

Lehet tévedek, de nekem az a benyomásom, hogy Van Helsing popkultúrális megjelenésére hatott némileg Solomon Kane karaktere. Leginkább ahogy ábrázolják őket, ez a tipikus boszorkányvadász sztereotip küllem. Bram Stockernél nekem nem teljesen tűnt ilyennek Van Helsing, de igazából már régen olvastam.

Ez tökéletesen így van. Főleg, ha a legutóbbi filmeket nézzük: https://i.chzbgr.com/full/3914244608/h79810C0B/

Agasvary

Agasvary

Biológusgeek

• Fórumita
  • 677 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.10.22, 18:50

Garaboncias

Garaboncias

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 774 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.10.22, 12:33

Helvécziában szerintem nem pap osztályú lenne, hanem harcos. Lehetőleg az a specializáció, ami jól bírja a gyűrődést (bajnok: több HP, jobb mentők), túlélő képzettségeket válogatva. 

Esetleg még megfejelve midezt azzal, hogy lemond a nehéz pánczélok és a nagy fémpajzs használatának jártasságáról, és cserébe kap +1 támadást vagy +2 sebzést élőholtak és pokolbéli teremtmények ellen (hatodik szinten mindkettőt megkapja).

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4415 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.10.22, 10:27

Solomon Kane azért érdekes, mert mikor olvastam a novellákat végig az járt a fejemben, hogy nem túl élelmes karakter :)

Közepesen ravasz emberi ellenfelek rendszeresen csőbe húzzák, kelepcébe csalják, és csak azért menekül meg, mert lehetetlen megtörni, és mesteri kardvívó. A gyarmatokon játszódó kalandjai során ehhez még hozzájárul, hogy igazi túlélő, se a sivatag, se a felderítetlen dzsungel nem tudja feltartóztatni.

Helvécziában szerintem nem pap osztályú lenne, hanem harcos. Lehetőleg az a specializáció, ami jól bírja a gyűrődést (bajnok: több HP, jobb mentők), túlélő képzettségeket válogatva. 

Ennek ellenére SK-szerű, vámpírvadász, pap osztályú karaktert is lehet csinálni, az Ördögűző c. film vagy Van Helsing alapján.

Agasvary

Agasvary

Biológusgeek

• Fórumita
  • 677 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.10.21, 20:00

Valóban, a történelem során elég sok nemes halmozott a világi rangjai mellé egyházi címeket is. Nekem egyébként nincs bajom azzal, hogy a Helvécziában ilyen megkötései vannak a papnak, és szét vannak választva a játékon belüli "szerepek". Csak eszembe jutott egy kálvinista boszorkány vadász karakter, amolyan Solomon Kane féle. Nagy karimás kalapban pokolra juttatni ördöngösöket. De nem feltétlenül kell, hogy pap kasztú legyen.

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4415 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.10.21, 19:07

Köszi a választ! Igen tudom, hogy nem illendő papnak hívni őket.

És érvényes rájuk is az, hogy nem forgathatnak rendes fegyvert mint a katolikus papok?

Az alapszabályok szerint ebben nincsen különbség. Ettől függetlenül lehet hangulatos különbségtételeket tenni, ha úgy gondolod. Például egy Kálvincsillag-fejű buzogány stílusos fegyver lehetne egy református kezében – persze, szigorúan csak önvédelemből használva!

(A valódi történelemben azért a harcos papok egyáltalán nem voltak ritkák, még a katolikusok körében sem. Nem véletlen például, hogy Mohácsnál odaveszett az egyházi elit javarésze is.)

A valóságban azért sok esetben inkább a gyorsabb karrierlehetőség terelte az embereket a papi hivatás felé. Richelieu ostromolt erődöket (és asszonyokat :)), Julien Sorel panaszkodott, hogy a hadsereg lekorlátozásával a szegények egyetlen lehetősége a kiemelkedésre az egyház, de pl Newton is pap volt (anglican priest, szégyenszemre nem tudom, hogy náluk mi a pozíció magyar neve),

De például Tomori Pál is úgy volt pap, hogy leélte az életét katonanemesként, feltételezhetően családi tragédia miatt belépett egy szerzetesrendben, majd két év szerzetesi élet után a pápa kényszerítette, hogy fogadja el a kalocsai érsekséget, és vezesse a magyar határvédelmet. (azaz ~50 éve alatt két és fél, három évig volt "pap")

edit: ja igen, az egészből azt akartam kihozni, hogy a helvéczia pap osztálya az nem kifejezetten az, amit történelmi ismeretek birtokában papként elképzelünk.

Módosította galu22: 2018.10.21, 19:08

Garaboncias

Garaboncias

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 774 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.10.21, 13:27

És érvényes rájuk is az, hogy nem forgathatnak rendes fegyvert mint a katolikus papok?

Az alapszabályok szerint ebben nincsen különbség. Ettől függetlenül lehet hangulatos különbségtételeket tenni, ha úgy gondolod. Például egy Kálvincsillag-fejű buzogány stílusos fegyver lehetne egy református kezében – persze, szigorúan csak önvédelemből használva!

(A valódi történelemben azért a harcos papok egyáltalán nem voltak ritkák, még a katolikusok körében sem. Nem véletlen például, hogy Mohácsnál odaveszett az egyházi elit javarésze is.)

Agasvary

Agasvary

Biológusgeek

• Fórumita
  • 677 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.10.21, 13:03

Garaboncias

Garaboncias

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 774 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.10.21, 10:58

Játéktechnikailag:

"- A kálomista karakterek a játék elején véletlenül határozzák meg, az alacsony vagy a magas Virtus felé húznak. Ebben az irányban minden cselekedetük egy ponttal jelentősebbnek számít; az ellenkező tartományba azonban csak egy legalább 2 pontos cselekedettel juthatnak be.

- A bűnök megvallása hetenként templomon kívül is visszaad Virtust, de csak 1d3 pontnyit: 1d3+2 pontot úrvacsora után, két szín alatti áldozással lehet szerezni.
- A helvét hitvallást követő papok úrvacsorával, hetente kapják vissza varázslataikat, mégpedig az eleve elrendelés tana értelmében véletlenszerűen: és meg nem tarthatják, ami korábban birtokukban volt."

Ha teológiai oldalról közelítenéd meg, akkor a kálvinizmus szerint minden igaz hívő papnak számít (Krisztus a főpap) – ez az egyetemes papság elve. A "pap" osztályú református karaktereket pedig érdemes inkább lelkésznek vagy lelkipásztornak nevezni. És – a fenti szabályszöveggel ellentétben – soha ne hívd két szín alatti áldozásnak az úrvacsorát! ;)

Agasvary

Agasvary

Biológusgeek

• Fórumita
  • 677 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.10.21, 10:12

Üdv!

Lenne egy gyors kérdésem: Kálvinisták lehetnek -a szabályrendszer értelmében- papok?

:tokaji:

Elnézést, közben megtaláltam: igen.

Agasvary

Agasvary

Biológusgeek

• Fórumita
  • 677 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.10.21, 10:09

Üdv!

Lenne egy gyors kérdésem: Kálvinisták lehetnek -a szabályrendszer értelmében- papok?

:tokaji:

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1140 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.06.12, 20:00

Az Igaz Fegyveres Ládikót használja valaki? Mik a tapasztalatok?

Csak mert készülvén a Katalónia kampányomra eszembe jutott, hogy van ez az anyag, de személy szerint megint (a megjelenésekor is már átolvastam) rá kellett jönnöm, hogy ennek nem én vagyok a célközönsége, s az eredeti szabályok sokkal jobban fekszenek nekem, ami a fegyvereket s főképp a lőfegyvereket illeti. Érdekelne, hogy ti hogy vagytok ezzel.

Aleister

Aleister

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 4402 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2015.01.03, 12:40

Igen, más a valószínűsége a 3D6-nak, de mivel a tulajdonságok is 3-18 között vannak, ezért jobban megfelel szerintem a tulajdonságpróbára.

Csak tartsd fejben, hogy sokkal determinisztikusabb: ha karaktergeneráláskor sikerült viszonylag magasat dobni egy értékre, azzal szinte mindig sikeres lesz a próba, ha az átlagnál alacsonyabb érték jött ki, szinte mindig kudarcot vall. Ha pl. 15 egy érték (nem lehetetlen, pláne 4-1d6-al), akkor a 3d6-os próbák arra a tulajdonságra kb. 91% százalék valószínűséggel sikerülnek majd, tehát alig lesz benne kockázat. Ha pedig pl. 9-et dobtál karaktergeneráláskor (és Helvécziában, K&M-ban ez átlagos, tehát negatív módosító nélküli!!! érték) akkor meg amíg él az a karakter, a kérdéses tulajdonságpróbáját 74% eséllyel el fogja bukni - ami nekem indokolatlanul drasztikusnak tűnik. "Átlagos" értékkel az ember ne bukjon be minden négy próbájából hármat.

Ez egyáltalán nem így van. :)

Nyilván a mesélő adhat módosítókat. A példáddal élve, egy 15-ös erejű (meglehetősen erős) magyar huszár, ha fel akar kapni egy mennyecskét, akkor azt mondjuk +2-vel teheti. Ez neki abszolút nem kihívás jellegű, mindemellett18-as dobásnál megvan az esélye a rontásra. Igaz ez minimális.

Nem hiába...a bortól eltompult katonaember hibázhat néha.

És itt jön a módszer szépsége képbe, ugyanis nem kell előre kitalálnia a KM-nek a módosítókat (mint jelenleg a célszámot). Ugyanis dob a JK 3D6-tal a tulajdonsága alá:

1. Ha eléggé elrontja (mondjuk min 3-mal), akkor az így is-úgyis (módosítókkal) bukta.

2. Ha eléggé megdobja, akkor az így is-úgyis sikerül neki.

3. Ha a tulajdonság értékének a közelébe dobott, akkor kell egyedül megvizsgálni a helyzetet.

Ez utóbbinál kell egyedül a KM-nek a módosítókkal bajlódnia. Ekkor górcső alá veheti, hogy ez most rutin dolog volt, átlagos nehézségű, vagy épp igazi kihívás, majd a megfelelő módosítót alkalmazva eldől a próba sikeressége.

Ennek a megoldásnak a lényege, hogy a lehetséges 3 kimenetel közül egyetlen egynél kell számolgatni, és akkor is a próba után. Szerintem gyorsabbá, gördülékenyebbé teszi a játékot.

De ne értsetek félre, nem akarom a módszert reklámozni, erőltetni. Szükségből jutott az eszünkbe. Így, hogy már ismerjük a hivatalos metódust az sem kizárt, hogy nem is alkalmazzuk többé.

Ettől függetlenül, a fenti eszmefuttatás alapján, én látok benne potenciált.

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4415 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2015.01.03, 10:13

Viszont ha a szokásos módon dobunk (3d6 + módosító vs. nehézség), akkor a 3d6 lehet egy kevésbé szóródó, biztonsági dobás.

Nekem Stars Without Number játék közben nagyon bejött az, hogy amíg a képzettségpróbák viszonylag kiszámíthatók (2d6+mód vs. nehézség), a csata, a szokásos D20 dobásokkal nagyon kaotikus, és figyelembe véve a "rengeteg" HP-t, eléggé oroszrulett jellege van.

Premier

Premier

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 572 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2015.01.02, 23:34

Mielőtt valaki beleköt: a pontos százalékértékek nem biztos, hogy a lentiek - attól függ, hogy "alá" vagy "alá vagy egyenlőt" dobatsz. De ez a mondanivalóm lényegét nem érinti.

Premier

Premier

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 572 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2015.01.02, 20:36

Igen, más a valószínűsége a 3D6-nak, de mivel a tulajdonságok is 3-18 között vannak, ezért jobban megfelel szerintem a tulajdonságpróbára.

Csak tartsd fejben, hogy sokkal determinisztikusabb: ha karaktergeneráláskor sikerült viszonylag magasat dobni egy értékre, azzal szinte mindig sikeres lesz a próba, ha az átlagnál alacsonyabb érték jött ki, szinte mindig kudarcot vall. Ha pl. 15 egy érték (nem lehetetlen, pláne 4-1d6-al), akkor a 3d6-os próbák arra a tulajdonságra kb. 91% százalék valószínűséggel sikerülnek majd, tehát alig lesz benne kockázat. Ha pedig pl. 9-et dobtál karaktergeneráláskor (és Helvécziában, K&M-ban ez átlagos, tehát negatív módosító nélküli!!! érték) akkor meg amíg él az a karakter, a kérdéses tulajdonságpróbáját 74% eséllyel el fogja bukni - ami nekem indokolatlanul drasztikusnak tűnik. "Átlagos" értékkel az ember ne bukjon be minden négy próbájából hármat.

Aleister

Aleister

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 4402 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2015.01.02, 19:51

Mentségünkre szóljon, hogy tényleg perceink voltak az egész áttanulmányozására. :)

De ezzel a 3d6-os aládobós dologgal egészen elegáns és egyszerű megoldást alkottatotk, tetszik!

No akkor legalább volt valami haszna a dolognak. :)

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4281 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2015.01.02, 11:52

A szabálykönyv 5. oldalán írja, hogy minden próbadobást d20 + módosítók formában kell dobni. :) A legpontosabb összefoglaló a dobozban található, és le is tölthető mappán (segédlapokon) található.

De ezzel a 3d6-os aládobós dologgal egészen elegáns és egyszerű megoldást alkottatotk, tetszik! (Bár a 3d6 sokkal kevésbé véletlenszerű, mint az 1d20 - tehát a játék hangulatára is lesz hatása!)

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]