Ugrás tartalomhoz

Fotó

Kérdezz-felelek

• Válasz írásához lépj be
295 hozzászólás érkezett eddig

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4050 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.09, 23:54

A kártya használatáról,és a visszafizetésről én is szívesen vennék némi bővebb magyarázatot :)

A segédlapokon (letölthető itt) megtalálod a röviden összefoglalt szabályokat; remélem ezek segítenek. Ha nem, írok majd példákat.

Csak szerintem lehetetlen egy csapatba verbuválni a papot és a deákot? Annyira gyökeresen ellentétesek, hogy a deák legkisebb hullamágiája is máglyán elégetést vonna maga után. Hogy vélekednek a közemberek a deák mágiájáról? És mire jó a mellékelt kalendárium?

Nem: egyrészt a deák varázslatok tárában sok másféle varázslat is található (amely inkább vándor tréfamesterekhez vagy éppen tudós emberekhez passzol), másrészt a Helvéczia nem a sötétségben dagonyázó szerepjáték. :)

A deákokat talán az a légkör lengi körül, ami a neves történelmi okkultistákat Keplertől John Dee-n keresztül mondjuk Isaac Newtonig: kevés borzongással vegyes tisztelet. A valós történelmi kor emberére egyáltalán nem volt jellemző, hogy olyan következetesen megvetette volna a népi vagy úribb varázsszerek használatát - zsoldosok gyűjtötték a koponyamohát, orvosok vegyítették szereiket ráolvasásokkal, és nagyhercegek, püspökök, császárok keresték az aranyat. A deákok - de bármiféle tudós ember - ennek a világnak a lakói, és nem mondjuk a modern sátánmetálnak.

A kalendáriom a kalandok során és között múló idő rögzítésére való. Ennek nagyon sok haszna lehet a játékban: utazások hosszának kiszámítása, az úti élelem és más készletek fogyása, gonosz tervek előrehaladta, a karakterek gyógyulása, valamilyen eszköz elkészülte és persze a varázslatok visszanyerése kapcsolódhat hozzájuk. Mivel német kalendáriomról van szó, találunk benne egy csomó nevet is, ami alkalmas különféle szereplők elnevezésére. De a mesélő az ünnepeknek is adhat valami különös jelentőséget (pl. erősebb bűnbocsánat, esetleg a Walpurgis-éjszaka...) Meg gondolom még sok másra is jó - mi ezekre használtuk eddig. :)

Még nem volt időm átolvasni a játékot, de nekem kb ez az ördögkép jön le. :)

Ez jó! Mellé még a Koplaló Mátyást is javasolom, mert nagyon jó az is. :)

Módosította elGabor: 2013.12.09, 23:56

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 5888 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.09, 23:09

Csak szerintem lehetetlen egy csapatba verbuválni a papot és a deákot? Annyira gyökeresen ellentétesek, hogy a deák legkisebb hullamágiája is máglyán elégetést vonna maga után. Hogy vélekednek a közemberek a deák mágiájáról? És mire jó a mellékelt kalendárium?

A karakterek összehangolódásával nincs gond, ugyanis a deákokat alapesetben "tudós embereknek" könyvelik el, nem pedig könyékig vérben gázoló, mészáros kultistáknak -alapesetben az sem feltétlenül derül ki, hogy az ördöggel trafikálnak, csak a játékosok tudják ezt. Másrészt, a "hullamágia" igen ritka dolog, és a deák (ha van egy cseppnyi esze) az ilyesmiket nem nyilvánosan fogja elvégezni. A pap meg igenis meg fogja tanulni, hogy egy jókor ellőtt "Tűzgolyó" igencsak hatékonyan menti meg az ő bőrét is, tehát félrenéz.

Példa: az igen magas Virtusú karakterem (Stanislaw Bohuwiczky, lengyel kisnemes, katona osztályú, magasabb (4.) szintű, jó harcértékekkel, sok életerővel, jó páncéllal, magas erővel) néha megrója dr.Mandrake Dee-t, az angol deákot, de szemet huny a dolgai fölött, mivel amúgy vannak hasznos ötletei, jó meglátásai (hatékony varázslatai már nem annyira mindig, akad az is). Arra nem vetemedne, hogy megölje, mert nem ilyenek a szándékai, pedig néhány csapásból meglenne a dolog. Mondjuk egy vagy kettő vágás lenne, de benne is ott van, hogy Dee is jó útra térhet.

Dor: megelőztél, de nagyjából egy véleményen vagyunk :five:

Módosította Orastes: 2013.12.09, 23:11

Dor

Dor

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 409 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.09, 23:07

Galu: Annak idején én is azt hittem, hogy a virtus alsó részén fogok főleg mozogni. Ez mondjuk így is lett, de egész sok "munkámba" került. :) És mikorra megnyerte a karakterem a +1 támadó értéket, addigra szerintem kellően rossz szándékúnak, pénzéhesnek, megbízhatatlannak tartott a csapat. Ez így van rendjén.

Hmm...hogy kerestem az alkalmat egy szadomazochista orgiára. :)

farnass: Ugyan voltak karakterek akik elég sokáig együtt kalandoztak, de a játékra sokkal inkább jellemző az alkalmilag összekeveredtünk és együtt megoldjuk az aznapi dolgot. Aztán vagy együtt folytatják vagy nem.
Mindenesetre működött együtt nálunk deák és pap is annak idején. Ez már a játék része. A pap célja lehet, hogy jó útra terelje, már amennyire lehet; de a deák sem azt fogja mondani a papnak, hogy "én az ördög szolgája vagyok", csupán azt hogy tanult, s művelt ember. Persze később jöhet kiakadás, de ez megint csak a játék része.

Ja, és megint Galu: "Nem adja át, hogy a hit jó." Azt hogy mi a jó, azt eldönti a játékos. Némelyik karakterem kifejezetten úgy volt vele, hogy a hit nem jó; és megtehette, mert a rendszer nem bástyázta úgy körbe ezt a dolgot, hogy ne lehessen kikezdeni egy ilyen esetben.

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6059 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.09, 22:32

És ismét, ahol bűn van, ott lehet bűnbocsánat is. Nem örülnék, ha a Helvécziát mindenki rögtön elkönyvelné egy újabb megadark ''Minden hívő karót nyelt fasiszta és minden bűnös vért és gennyet izzadó gyerekáldozó sátánista'' típusú játéknak. Mert ha igen, akkor aztán tényleg kár volt megírnom.

Még nem volt időm átolvasni a játékot, de nekem kb ez az ördögkép jön le. :)

Bulldy

farnass

farnass

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 5 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.09, 22:08

A kártya használatáról,és a visszafizetésről én is szívesen vennék némi bővebb magyarázatot :)

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4050 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.09, 22:06

galu22: Praktikusan a kártya megváltása számít csak - kétszer ugyanazért a bűnért nem jár levonás, az ördöggel cimborálás meg inkább annak a bizonyos szerződésnek az aláírását jelenti. A kártyás szerencse-mechanikának valóban megvan az ára, de le lehet licitálni aranyakkal is (1 pontos bűn helyett egy arany, 2 pontos bűn helyett két arany, sat.).

Praktikusan a Virtus erre is megy, arra is megy - erények is vannak a világon, meg bűnbocsánat (ezt nem győzöm hangsúlyozni). A tesztelés alatt inkább az volt hosszabb ideig a gondom, hogy az érték nem nagyon mozgott semerre, és ez abból fakadt, hogy ötletszerűen és nem szisztematikusan használtam. Ezért került a szabályok közé a javasolt esténkénti számvetés, hogy ne sikkadjon el.

És ismét, ahol bűn van, ott lehet bűnbocsánat is. Nem örülnék, ha a Helvécziát mindenki rögtön elkönyvelné egy újabb megadark ''Minden hívő karót nyelt fasiszta és minden bűnös vért és gennyet izzadó gyerekáldozó sátánista'' típusú játéknak. Mert ha igen, akkor aztán tényleg kár volt megírnom.

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4100 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.09, 20:29

Szerintetek jól értem a magyar kártyás részt?

Macko bajba kerül, és az ördög segítségét kéri. A mesélő húz két lapot (hetes, nyolcas), az ördög segít.

Macko törleszteni akarja a számlát az ördög felé, tehát elkövet egy bűnt: lop.

A mesélő megengedi neki, de utána megmondja, hogy nem elég (a lopás 1 pontos bűn, de a nyolcas .visszakeveréséhez két pontos kell)

A következő próbálkozás nyilván nagyobb bűn, párbajt provokál és megöli az ellenfelét: a mesélő bejelenti, hogy részben rendezte a számlát, és visszakever a pakliba egy lapot.

Az arannyal licitálást nem értem, a kinyomtatható összefoglalóban ez van:

1, 2, 3 at-vel liczitálva megválthatók.
A liczit laponként, sorban történik; a
lapok értékét csak a mesélő látja

a szabályokban ez van:

Meg lehet ezt váltani aranyakkal is, csak híni
kell az ördögöt (mert az mindég a bűnös ember
körül őgyeleg), s véle hasonlóan lapról lapra elszámolni.

Ha jól értelmezem ez nem túl kifizetődő módja a kalandozásnak :)
Az ördög (két lapos) segítsége ezek szerint:
- 3 virtus, mert "az ördöggel cimborál"
- 1/2/3 virtus kártyánként, feltéve, hogy rögtön a jó bűnt követi el, és nem fut felesleges köröket

A tesztek alapján lehet külön odafigyelés nélkül pozitív virtust megtartani?
Mondjuk az is igaz, hogy játékosként a szokásos ösztöneimnek engedve biztos a 0-7 tartományban lennék állandóan, és mivel olyan dolgok vannak a bűnök közt, mint "libertinus nézeteket terjeszteni, böjt idején húst enni avagy bort inni", ez nem is biztos, hogy baj. A játék szerint a jókedvű, szabadságszerető alakok az ördög oldalán vannak :)

Módosította galu22: 2013.12.09, 20:30

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4100 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.09, 15:42

galu22: A Virtusnak elég nagy szerepe van (bár a kampány elején nem használtam elég következetesen). A kisebb bónuszokon túl a Helvécziában a Menny és a Pokol közvetlenül beavatkozik az eseményekbe, és itt egyáltalán nem mindegy, hogy ki hol áll.

Példa: Mandrake Dee, az angol deák egy elég rút gaztettet követett el (egyébként egy csapat legyőzött rabló kárára). Néhány nappal később egy apácazárdánál járva a hitére hivatkozva kért bebocsátást - de a felmutatott Bibliából a bűnös kézben szikrák és parazsak csaptak ki, és a levegőben kénkőszag terjengett - mondani sem kell, hogy az apácák rémületükben ablakot-ajtót bezártak az ördöngős Dee és társai előtt.

Az alrendszer elhagyható a játékból (pl. ha valaki tisztán történelmi játékot szeretne játszani), de szerintem sokat ad a hangulatához - és a játék egyik alappillére.

A bónusz varázslatok valóban hetenként szerezhetők vissza. A többinél a napi gyakoriság áll, de ez - az egyéb korlátok miatt - inkább elvi, mint mindennapos, gyakorlati lehetőség. A mágiahasználat egyértelműen ritkább, mint a legtöbb fantasy rendszerben.

Köszi a választ!
Hangulatosnak hangulatos, ezt készséggel elismerem.
Nekem személy szerint nem adja, hogy a hit = jó.
Ráadásul amennyire össze tudom szedni a gondolataimat, főképp korrupt vagy kifejezetten haszontalan egyházi/hívő szereplők ugranak be, a megoldás pedig gyakran a rossz hírű (de ördöggel nem cimboráló) varázslótól/tudóstól származik.
(ha már ajánlott irodalom: Clark Ashton Smith-nél a papokat simán elzavarja a törpe varázsló mikor készíti a gólemet, később egykori inasa győzi le, máskor pedig a papok által felkért tudós fékezi meg az éjszakánként gyilkoló apátot)

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4050 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.09, 14:52

galu22: A Virtusnak elég nagy szerepe van (bár a kampány elején nem használtam elég következetesen). A kisebb bónuszokon túl a Helvécziában a Menny és a Pokol közvetlenül beavatkozik az eseményekbe, és itt egyáltalán nem mindegy, hogy ki hol áll.

Példa: Mandrake Dee, az angol deák egy elég rút gaztettet követett el (egyébként egy csapat legyőzött rabló kárára). Néhány nappal később egy apácazárdánál járva a hitére hivatkozva kért bebocsátást - de a felmutatott Bibliából a bűnös kézben szikrák és parazsak csaptak ki, és a levegőben kénkőszag terjengett - mondani sem kell, hogy az apácák rémületükben ablakot-ajtót bezártak az ördöngős Dee és társai előtt.

Az alrendszer elhagyható a játékból (pl. ha valaki tisztán történelmi játékot szeretne játszani), de szerintem sokat ad a hangulatához - és a játék egyik alappillére.

A bónusz varázslatok valóban hetenként szerezhetők vissza. A többinél a napi gyakoriság áll, de ez - az egyéb korlátok miatt - inkább elvi, mint mindennapos, gyakorlati lehetőség. A mágiahasználat egyértelműen ritkább, mint a legtöbb fantasy rendszerben.

Módosította elGabor: 2013.12.09, 14:52

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4100 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.09, 14:34

Galu, nézd át a varázslatokat:
-a papi mágiák elég nagy része nem hat, ha magas a Virtus, sőt, ha 21, akkor van, hogy jutalmaz
-alacsony Virtussal nem érdemes papokkal szemétkedni
-az Alacsony Virtus ad +1 támadást és kártyában szerencsét hoz, egy deáknak vagy vagabundnak jó lehet az amúgy viszonylag alacsony támadást pótlandó és +1 a dobáshoz nem rossz (főleg, ha az illető esetleg macskaevő olasz is). :cool:
-a magas Virtus +1 mentőt ad (mindre) szerintem ez nem szorul magyarázatra, harcosoknál egész jó, pl. egy Bajnokot nehéz lehet akár varázslattal legyőzni :hc:
-a pakli magyar kártyánál is jól jöhet, mivel az üdvösségeddel fizetsz (csökkenő Virtus) a szerencsédért az ördögnek.

Nagyon jó ötlet, és sokkal jobb, mintha a D&D-s jellemek lennének, sokkal passzosabb ez ide.

A kérdés inkább az, hogy megéri-e a könyvelést:
- Macko, te adtál az árvának enni, de megölted a rablót, úgyhogy -1
- Bakker, hát rám támadt, jóhogy megöltem!
- igen, de embert ölni nagyobb bűn két pontért, ha átadtad volna a hatóságnak akkor kaptál volna plusz egyet

Legalábbis a szabályokból az jött le, hogy így kell használni.

Kérdés2:

"bármilyen pap, aki erre lehetőséget talál, naponta egy alkalommal betanulhatja és elméjében rögzítheti a hely varázslatait."

"Ezeket az igéket
a karakter szintjétől függetlenül alkalmazhatja,
és bár valahol be kell őket tanulnia,
visszaszerzésükhöz nem szükséges
szentelt helyeket fölkeresnie, csak sikeres
Akaraterő próbát kell dobnia."

Hm. Jól értelmezem, hogy a bónusz varázslatot hetente egyszer, a szint szerint járó varázslatokat naponta lehet újra memorizálni.

A bonusz varázslat gondolom a deáknál is hetente egyszer használható:

Ha a próba sikertelen, a
varázslat elvész, és egy hétig nem használható. Komponenssel
a siker természetesen automatikus.

Fura, hogy két lejárati idő van (napi, heti).

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 5888 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.09, 13:33

Galu, nézd át a varázslatokat:
-a papi mágiák elég nagy része nem hat, ha magas a Virtus, sőt, ha 21, akkor van, hogy jutalmaz
-alacsony Virtussal nem érdemes papokkal szemétkedni
-az Alacsony Virtus ad +1 támadást és kártyában szerencsét hoz, egy deáknak vagy vagabundnak jó lehet az amúgy viszonylag alacsony támadást pótlandó és +1 a dobáshoz nem rossz (főleg, ha az illető esetleg macskaevő olasz is). :cool:
-a magas Virtus +1 mentőt ad (mindre) szerintem ez nem szorul magyarázatra, harcosoknál egész jó, pl. egy Bajnokot nehéz lehet akár varázslattal legyőzni :hc:
-a pakli magyar kártyánál is jól jöhet, mivel az üdvösségeddel fizetsz (csökkenő Virtus) a szerencsédért az ördögnek.

Nagyon jó ötlet, és sokkal jobb, mintha a D&D-s jellemek lennének, sokkal passzosabb ez ide.

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4100 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.09, 13:24

A virtust nem igazán értem.

Ha mondjuk a karakter kiszúrja a rá váró rablókat, rajtaütést tervez és lekaszabolja őket, az bűnnek tűnik. Ha legyőzi őket, de megbocsát nekik az erény.

A papoknak és a deákoknak ez fontos, de a többieknek megéri ezt könyvelni?

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 5888 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.09, 13:04

Én vagyok hülye vagy tényleg nem található meg, hogy hogyan kell dobni a képzettségekre (gondolom, D20)?

a Helvéczia motorja minden szempontból megegyezik a KéM alaprendszerével, apróbb eltérésekkel:
-vannak puskaporos lőfegyverek
-virtus (gyakorlati hasznával együtt) és a magyar kártya szerepe
-a varázslatok használata és megszerzése

Egyebekben ugynaz, annyi, hogy a képzettségek jellege eltér néha, és vannak új képzetteségek is, de a használatuk, célszámok ugyanakkorák.

hyperman25

hyperman25

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 301 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.09, 12:20

Én vagyok hülye vagy tényleg nem található meg, hogy hogyan kell dobni a képzettségekre (gondolom, D20)?

Természetesen d20. Az ötödik oldalon a Próbadobások címszó alatt írja, hogy minden esetben d20 a dobás.

Blob

Blob

Kockavadász Ogre

• Fórumita
  • 1591 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.09, 11:27

BePe

BePe

Admin

• Admin
  • 4541 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.08, 22:38

Megnyitva.

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]