Ugrás tartalomhoz

Fotó

Kérdezz-felelek

• Válasz írásához lépj be
295 hozzászólás érkezett eddig

zsuszto

zsuszto

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 71 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.08.25, 20:42

Közhírré tétetik! :)

• Hogy a Helvéczia honlapján most már elérhető a Gyakran Ismétlődő Kérdések rovat, és szükség szerint újabb és újabb bölcs válaszokkal bővül majd. Az Ördög bibliájának magyarázatait - mert a gonosz erők nem szíesen fedik fel titkaikat - jelen pillanatban még nem tartalmazza.
  • Hogy a letölthető segédanyagok között elérhető egy üres, számozott hatszögrácsos térkép is, TIF és AuR formátumban.

Köszönjük! :pajzs:

bard76

bard76

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 152 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.08.24, 17:02

Köszi! :hedbeng2:

hyperman25

hyperman25

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 301 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.08.24, 12:14

• Hogy a Helvéczia honlapján most már elérhető a Gyakran Ismétlődő Kérdések rovat, és szükség szerint újabb és újabb bölcs válaszokkal bővül majd. Az Ördög bibliájának magyarázatait - mert a gonosz erők nem szíesen fedik fel titkaikat - jelen pillanatban még nem tartalmazza.
  • Hogy a letölthető segédanyagok között elérhető egy üres, számozott hatszögrácsos térkép is, TIF és AuR formátumban.

Éljen, éljen! :)

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4073 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.08.24, 11:35

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4073 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.08.22, 19:29

bard76: Jogos! Innen letölthető képformátumban és szerkeszthető AutoREALM változatban. Hamarosan felteszem a Helvéczia honlapjára is.

bard76

bard76

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 152 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.08.22, 17:58

Üdv!

Elnézést, jó eséllyel volt már, ez a kérdés, de honnan lehet letölteni ilyen számozott hatszöges nyomtatható üres kampányhexagon lapot?

Esetleg nem ártana egy link a honlapra ebből...

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4073 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.08.12, 10:55

Zsuszto: Köszönjük a bizalmat! :) Tudom, hogy ezzel rútul el vagyok maradva, de terveztem egy GYIK szekciót a honlapra. Most még egy rövid határidejű munkán dolgozom, de a jövő héten megpróbálom pótolni a hiányosságot.

De ebben a topikban is állok rendelkezésre mindenféle kérdésben (meg mások is). Alkalmas lehet erre a Facebook-csoport is, de nekem pl. nincs FB-profilom.

zsuszto

zsuszto

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 71 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.08.12, 10:08

Halihó!

Eredményesen sikerült beszerezni a könyvet és az összes kiegészítőjét egy nagyon szép pakkban!

A 4-5 fős csapat is megvan hozzá, hogy nekivágjon egy vadregényes kalandnak, ..De!

Sajnos a szabályokat olvasva (természetesen mint minden új rpg-nél) itt is merülnek fel kérdések, anomáliák, a megvalósításhoz kapcsolódó bizonytalanságok.

Ennek az eloszlatása érdekében kérdezném Tőletek, hogy lenne-e bárkinek szabaideje, hogy lehetőség szerint élő chat-en(bármi) vagy skypon segítene-e az indulásban?

Vagy lenne e igény a közösségi hálón egy olyan csoportra ahol a posztok alatt egységesítve, letisztulva jellennének meg a főbb kérdések és válaszok, az építő jellegű eszmecserék és a kezdők is megtalálnák a maguk számára a megfelelőt vagy ha nincs akkor indítanának egy újat!

Úgy gondolom mindenki jól járna ezzel, és tovább tudnánk népszerűsíteni eme remek magyar örökségünket! (Ha már létezik akkor természetesen nincs szükség másikra :) )

Mit szóltok hozzá?

Matusy

Matusy

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 51 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.07.07, 14:29

Sziasztok!

Valszeg rossz helyre írom, de nem tudom hova írhatnám. Nagyon tetszett a beszámoló amit a fórumon olvastam és érdeklődnék h Bp-en szokott-e vki játszani? Ha igen van-e olyan csapat ahol elférne egy teljesen kezdő szerepjátékos?

A szabálykönyvet még nem vettem meg, de ha lenne kivel játszani természetesen beruháznék rá.

Birbin

Birbin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1699 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.27, 12:37

Szóval a próbadobás, oké.

pierredelacroix

pierredelacroix

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 547 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.27, 12:15

Az alma esetében valószínűleg lenyelése akaraterőn alapuló próba (módosítókat az adott karakter és helyzet függvényében lehet alkalmazni, valószínűleg ha előtte van egy disznósült, akkor az már inkább nehéz próbának fog minősülni, még ha arról lehet sejteni, hogy talán - talán! - mérgezett is lehet). Gyógyítása pedig nálam talán az Egészségen alapulna.

[U.i.: ellenpróba természetesen létezik, de akkor két karakter próbadobása mérkőzik meg, és az győz, aki 5-tel többet - módosítókkal együtt - dob a másiknál. Ellenkező esetben döntetlen.

U.i.: Nem szabad elfelejteni, hogy módosítatlan 20-as dobás a kockán mindig siker, 1-es mindig súlyos balsiker. Ennek megjelenését a játékban mindig a mesélő határozza meg, hogy passzoljon a szituációhoz]

pierredelacroix

pierredelacroix

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 547 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.27, 12:07

Mi az a szerencsepróba?

3-féle nehézségű próbadobást alkalmaz (nem ellendobást) a Helvéczia: könnyű, közepes és nehéz. Ez utóbbi kettő a leggyakoribb. Azt jelenti, hogy 1d20-al kell dobni és hozzá kell adni a feladathoz használható módosítókat (amely lehet: alaptulajdonság, képzettség, mentődobás, harczi érték. Az, hogy ezek milyen mértékben adnak pluszt, az vagy le van írva a szabálykönyvben - népek és osztályok tulajdonságai például - vagy a mesélő döntése. Az előbbi döntés igaz arra is, hogy egyszerre mennyi módosítót lehet használni). Ezért van az, hogy a mesterségek nem is annyira használhatatlanok (egy fegyverkovács például kaphat bónuszt akkor, ha mondjuk eltörni akarja ellenfele fegyverét vagy mondjuk egy selyemkereskedő is ahhoz, hogy egy-egy textil értékét, készítési módját stb. megtudja, így jutva előnyhöz: "Hát mivel pártatlan at-t találtunk ebben a szütyőben, én beleegyezek abba puszta jóindulatból hogy kevesebbet kapjak, ha megkaphatom e ránézésre is értéktelen, piszkos szütyőt mellé."

Közepes nehézség esetén az így kiszámolt összegnek meg kell haladnia a 12-es, Nehéz vagy hősies nehézség esetén a 18-as összeget. (Könnyű nehézség így értelemszerűen 6-os, vagyis majdnem mindenki képes megdobni). Mint a fórumon korábban lefolytatott vita eredményeként kiderült, kellő előkészítéssel annyira lecsökkenthető a próbadobás nehézsége, hogy magát a dobást is ki lehet hagyni (így annak is sikerülhet, akit amúgy "nem kedvel" a kocka. A felhozott példa az volt, hogy egy nem álcázott, természetes gödörbe való beesés - elsősorban az Ügyességen alapuló - próbát követel meg, de ha azt valaki tökéletesen álcázta - letakarta pléddel, majd mellé ült és az arra járó másik személy elfogadva a meghívást, leült a takaróra - akkor már nincsen menekvés a szituációból).

Szabálykönyv 5-6. o.

Birbin

Birbin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1699 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.27, 11:16

Mi az a szerencsepróba?

pierredelacroix

pierredelacroix

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 547 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.27, 10:19

1. Kérdésedre válaszolva nem akarom egybe sűríteni őket (néhány helyen utaltam a lehetséges különbségekre a leírásban a "sivatagi" és a "civilizált muszlim" között), csak nekem ennyi ötletem volt, hogyan kezelhető egy-egy Helvécziában felbukkanó muszlim (és ha a Perzsa levelekre vagy a lejjebb már említett "népekre", elsősorban a tatárokra gondolok, van is érv arra, hogy további különbségeket tegyünk. Vegyük úgy, hogy az Oszmán Birodalom igazhitű alattvalóinak Helvécziához legközelebb eső és ott leggyakrabban megforduló tagjait írtam le.) Esetleg valamilyen ötlet az arnótokra (albánokra)?

2. A Bismallah-ot nem szerencse-balszerencse alapon képzeltem el, hanem egyszerű fatalizmusként ("Allah adta, Allah elvette" és "Mindannyian Allah kezében vagyunk"), beletörődésként mind a rossz, mind a jó sorba (Lerombolták a rablók a házamat? Lépjünk túl rajta. Körülvett az ellenség? Ha meg kell halni, meg kell halni. Felbukkant Cthulhu? Van ilyen, ha Allah teremtette, ki vagyok én, hogy megbotránkozzak rajta.) Jumurdzsák gyűrűjére pedig a részletszabályoknál tettem utalást (talizmánok "ereje")

3. A kiindulópontom a Budavár bevétele, az Egri csillagok, stb. kalandregények voltak, vagyis a ravasz, furfangos igazhitűek és az agresszív, a tömeg erejében bízó katonák. Ezért nem bölcsességükre kapnak pluszt, hanem intelligenciájukra és ezért hangsúlyoztam, hogy a műveletlenség a katonaság alsóbb rétegeire, a martalócokra és az alsóbb, képzetlen katonákra vonatkozik, nem az olyan elitalakulatokra, mint mondjuk a janicsárok voltak sokáig.

Módosította pierredelacroix: 2014.05.27, 10:22

kukac

kukac

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 432 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek
3                              

Kelt 2014.05.26, 20:40

Az összes muzulmán népet egy kupacba akarod sűríteni? Helvéczia szempontjából mondjuk lehet lényegtelen, hogy melyik népből is származnak tulajdonképpen.

- Bismallah: ezzel a felkiáltással a reménytelen helyzetbe kerülő igazhitű képes megadni magát a sors akaratának, így harcban nem fog megfutamodni, vagy az őt ért veszteséget tudomásul véve túllépni rajta, vagy megrémülni valamilyen rémségtől. Hátránya, hogy ugyanígy nem fog tenni semmit, ha mondjuk elveszíti pénzes-szütyőjét vagy ha valaki lerombolja a házát (leül a küszöbre és várja, hogy sorsa jobbra forduljon).

Hmm, nem lehetne egy olyan dologhoz kötni, mint mondjuk Jumurdzsák gyűrűje? Addig van szerencséje, amíg az nála van. Ha elveszti, akkor meg balszerencséje lesz. Vagy valami ilyesmit tudnék elképzelni, ami hangulatba illő lehetne.

Derviseik, deákjaik és vagabundjaik intelligensebbek az átlagnál, míg a harcosok műveletlenebbek lehetnek - főleg ha nem kiváltságos nevelést kaptak, pl.: martalócok. Mindegyikükre jellemző az, hogy babonásak és hisznek a talizmánok erejében. Derviseik nem a vizet változtatják borrá, hanem fordítva.)

Itt inkább azon gondolkoztam el, hogy melyik lehet a hangulatosabb. Olyan vadak, mint ahogy a korabeli keresztények tartották őket? Vadállatiasak, gonoszak, stb.?

pierredelacroix

pierredelacroix

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 547 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.26, 19:42

Amúgy szolgálhatok egy "hírrel" (az, hogy jó-e, majd később fog kiderülni) azok számára, akik hiányolták a Helvéczia kalandmodulokat: Most töltöttem fel az LFG.hu-ra egyet (hogy mikor teszik közzé, nem tudom). Remélem elnyeri tetszésetek ez az átdolgozott verzió (korábban elküldtem elGabornak és az általa javasoltak szerint - legalábbis részben - átdolgoztam). Ámde hogy fellendítsem a fórum forgalmát, íme egy "nép" leírása, amelyet páran már biztosan hiányoltak a Helvécziából (és várom a kritikákat megint):

Szaracénok (muzulmánok, igazhitűek): Mohamed követőivel ritkábban lehet találkozni az Eidgenossenschaft területén mint a hadaikat nyögő Magyar- és Lengyelhonban, de a nagyobb városokban és a kereskedelmi utak mentén azért nem ritkaság. Hiszen mióta a legkeresztényibb király a Monsignore leghűbb szövetségese a császár ellen, rendszeresek a követjárások, és példáját sok - főleg anyagi érdek által motivált - délnémet és helvét város is követte. Így össze lehet futni követeikkel tatár testőreik gyűrűjében vagy álöltözetben, titkos küldetést teljesítve. Másrészt az utóbbi időben divat lett, hogy az urak levantei vagy szentföldi utazásaikról magukkal hoznak egy-egy szolgát vagy ágyast. Ezzel mintegy divatját teremtve meg ezeknek, bár származásuk alapján nagy részük ugyanolyan bizonytalan, mint amilyen szilárd az a tény, hogy a cirkusz szerencsenjeinek nagy része még mindig reggelente bagariát ken a képére. Néhány nemesúrról még azt is rebesgetik, hogy nemcsak idegen öltözetben, egzotikus ételekkel és szokásokkal tért meg az útjáról, hanem lelket is cserélve Allah hitét fogadta el. Sokuk közülük az eldugott völgyek legnagyobb harambasái és martalócok kapitányai. A lenti jellemzés azonban csak egy rövid leírás, hiszen a szultán alattvalói is annyian vannak, mint égen a csillag, és a perzsa kánokról és az indiai mogulokról még szó sem esett:

Mindenesetre híresek kényelemszeretetükről (kivéve a sivatagok fiait, akik éppen ellenkezőleg, tűrik a megpróbáltatásokat, de az eső és a nedvesség nem a kedvencük), ahogy zsarnoki természetükről és kegyetlenségükről. Azonban tudnivaló, hogy a vendégbarátságot és a hűséget magasra értékelik ellenségeiknél is, barátaiknál pedig főleg. A közhiedelemmel ellentétben csak a gazdagabbak tartanak négy feleséget, de ők is inkább ágyasaik számát gyarapítják. Végül pedig "bölcsek" is, hiszen sok régi filozófus és bölcs írásait csak az ő közvetítésükkel ismerte meg Helvéczia, és később ezeket maguk is tovább gyarapították.

- Bismallah: ezzel a felkiáltással a reménytelen helyzetbe kerülő igazhitű képes megadni magát a sors akaratának, így harcban nem fog megfutamodni, vagy az őt ért veszteséget tudomásul véve túllépni rajta, vagy megrémülni valamilyen rémségtől. Hátránya, hogy ugyanígy nem fog tenni semmit, ha mondjuk elveszíti pénzes-szütyőjét vagy ha valaki lerombolja a házát (leül a küszöbre és várja, hogy sorsa jobbra forduljon).

- Nincs szerencséd: nem használhatnak magyarkártyát  vagy tarokkot soha az ördöggel való üzletelés során (különben a "gonosz dzsinn" azonnal elviszi őket, cserébe könnyebben megidézhetik, és szerződést emellett még köthetnek vele).

(egyéb részlet-szabályok: - Borivás tilalma: csak a dervisekre és a fogadalmat tettekre vonatkozik, többiek maximum ünnepnapon tartózkodjanak tőle. - "Dzsihád": az utolsó kenet megfelelője, egy "hitetlent" kell megtéríteni - elég, ha kimondja Allah nevét háromszor - vagy elpusztítani. Ez akár korábbi barát is lehet, és ilyenkor maximum csak a vendégbarátság vonatkozik rá. Ebből a karakternek nem származhat közvetlenül semmilyen haszna. "Törzsi" - sivatagi harcos, konzervatívabb felfogású egyén vagy rablóvezér - felfogású karakterek kiválthatják a "tharral" vagyis hogy valakin vagy közvetlen leszármazottain egy korábbi sérelemért véres bosszút áll vagy saját kezével vagy ha erre valamilyen, rajta kívül álló ok miatt nem képes, másokat megbízva ezzel. Derviseik, deákjaik és vagabundjaik intelligensebbek az átlagnál, míg a harcosok műveletlenebbek lehetnek - főleg ha nem kiváltságos nevelést kaptak, pl.: martalócok. Mindegyikükre jellemző az, hogy babonásak és hisznek a talizmánok erejében. Derviseik nem a vizet változtatják borrá, hanem fordítva.)

Módosította pierredelacroix: 2014.05.26, 19:48

pierredelacroix

pierredelacroix

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 547 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.26, 17:40

(OFF)Oppá, csak most vettem észre, hogy válasz érkezett. Csak lekötötte a figyelmemet az egy fórummal odébb zajló vita a Helvéczia módosításáról. Sorry...(/OFF)

- Elállás: mert "varázstárgy"? (esetleg annyira savanyú, hogy önmagát is tartósítja, mert már senkinek sem kell)

- Ha kihányja, akkor természetesen csodás képessége nem érvényesül.

- A fűzfaalma egy "csodálatos gyümölcs", ami a magyarországi és délszláv folklórban gyakori (ott minden betegséget gyógyít). Egyes néprajzkutatók - töredékes emlékek alapján - azt gyanítják, hogy olyan almákról lehet szó, amelyet fűzfába oltottak (ez nem lehetetlen, mert a korábbi évszázadokban mind a paraszti, mind az urasági oltók előszeretettel kísérleteztek vele), esetleg a mocsaras-vizes területeken élő helyi almafaj(ták) neve lehetet. De az is lehet, hogy csak a néphitben lehetet (a 19. sz. második harmadától már a beszámolók szerint is rég kihaltak), mindesetre Magyarország egyes területein a savanyú, haszontalan és kis értékű almák elnevezéséve vált (a folklórtól eltérően, lehet, hogy "gúnynévként"). Ezt a két elképzelést gyúrtam egybe (egyrészt egy "hitvány, rossz alma" másrészt egy csodálatos tulajdonságokkal rendelkező, minden gyümölcs közül a legfinomabb - ha sikerül lenyelni...). A láz gyógyítása a fűzfába oltottsága miatt találtam ki (mert nem akartam, hogy minden betegséget - mocsaras területeken ez értelemszerűen elsősorban lázas betegségeket jelent - gyógyítson), szerencsepróba pedig azért kell, hogy kiderüljön, az adott alma mennyit vett át a "fűzfa lényegéből" (szelleméből?). Lásd még: kuruzslás.

Alternatív megoldásokat mindenesetre várok.

Miért áll el korlátlan ideig?

Ha kihányja az elfogyasztója - rontás esetén - akkor honnan ered a csodás képessége, hogy a fogyasztó mentesül a fáradtság/kimerültség okozta levonásoktól?

Hogyhogy gyógyítja a lázat [szerencsepróba után]?

Ezen még dolgozni kellene kicsit.

Módosította pierredelacroix: 2014.05.26, 17:42

Morak

Morak

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1000 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.20, 13:31

Miért áll el korlátlan ideig?

Ha kihányja az elfogyasztója - rontás esetén - akkor honnan ered a csodás képessége, hogy a fogyasztó mentesül a fáradtság/kimerültség okozta levonásoktól?

Hogyhogy gyógyítja a lázat [szerencsepróba után]?

Ezen még dolgozni kellene kicsit.

pierredelacroix

pierredelacroix

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 547 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.16, 12:37

Egy új "varázstárgy":

Fűzfaalma/lápi alma: a magyarok vagy a déli szlávok által a lápok és mocsarak füzeibe oltott alma, amely néha Helvécziában is kapható (1 at). Kisméretű, csúnya (barna színű) és fonnyadt almának néz ki. Nagyon rossz íze van (Könnyű próba, külöben jön vele az előző ebéd is), de korlátlan ideig eltartható, és elfogyasztója - egy alkalommal 1d6 napon belül - mentesül minden fáradtságból/kimerültségből eredő hátrány alól. Könnyű szerencsepróba esetén enyhíti a lázas betegségeket (közepes próba esetén gyógyítja).

Ratface

Ratface

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 260 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.15, 16:43

Az a kérdésem hogy Felkirchen, Ammertal és Brückl kb. mekkora települések (lakosságra)? Az állandó véderők ill. hadrafogható emberek számát kellene belőnöm, de egyéb helyzetekben is jól jönne ez az információ.

Csatlakozom Ynas_Midgard-hoz, én eddig elég felületesen kezeltem ezt a vidéket, de a játékosaim értékelik ezt a környezetet és úgy néz ki, belelendülünk egy jó kis "sandbox"-ba az Elveszett levél és a két másik (nem írom le a czímét, mert olvassák a fórumot a szemfülesek) kalandocska kapcsán.

Ynas:
Részemről (az elveszett levélből kiindulva) azt gondoltam, Fellkirchenben nincsen hadra fogható katonaság (hiszen Lisalotte-nak is Ammertalig kellett mennie értük).
Ammertal és Brückl még távlati terv a kompániának...

Módosította Ratface: 2014.05.15, 16:49

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]