Ugrás tartalomhoz

Fotó
- - - - -

Interjú elGaborral a Helvéczia RPG készítőjével

• Válasz írásához lépj be
19 hozzászólás érkezett eddig

Ynas_Midgard

Ynas_Midgard

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1075 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.04.07, 21:06

Leendő szerepjáték historiánusoknak: igazából a Síkjárók Kis Kocsmájában zajlott az eredeti beszélgetés, amelynek lényegi része aztán a DnD Mesélői topikba is át lett másolva ;) elGabor nyilván azért emlékszik a Kard és Mágia topikra, mert Alister már ott osztotta meg saját kampányának beszámolóit.

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2437 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.30, 21:41

Kösz, megújult reménnyel nézek az újév elébe.

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4351 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.30, 13:50

elGabor: pécsi Helvéczia csapat. Lenne néhány jelentkező. (Csak még sajnos nem írtam Ákosnak. :( )

Jövőre állok elébe! :)

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2437 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.29, 10:41

(A vesszőt még mindig nem sikerült, de ne legyünk telhetetlenek.)

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4716 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.29, 10:03

Esetleg volt már alkalmad RPG-szűz játékosokkal leülni játszani a Helvécziát? Érdekelne, hogy mennyire működik az elképzelés a gyakorlatban, hogy mennyire gyorsan áll rá az agya egy mondjuk addig csak különféle társasjátékokat játszott valakinek.

A játékra nagyon könnyen, főképp, ha a mesélő leveszi a terhet a válláról (mondd mit akarsz, megmondom mire dobj). Kard és Mágiát kezdtem mesélni teljesen kezdőknek, viszonylag zökkenőmentesen ment a dolog, bár az igaz, hogy első alkalommal egy rövid, erősen a rendszer bemutatására írt kalandot írtam.

Olyan dolgokra kell gondolni, hogy írtam egy jelenetet ahol beszélgethettek pár NPC-vel (hogy legyen egyértelmű az, hogy nem pc-s játék, ahol ugyanazt ismételgetik, simán elhallgathatnak dolgokat, stb.), volt egy jelenet ahol elmagyaráztam a próbadobásokat és ellendobásokat (egy akadályfutás), egy harci jelenet (férfivá avatás előtt álló karakterek egy harcos ellen, fa fegyverekkel), illetve a sámán (varázslónő) kiment egy boszorkányhoz tanulni, ahol elmagyaráztam a tanulást és memorizálást.

Ami szerintem sokkal nehezebb, az a mesélés és saját történetek írása. Ehhez egyszerűen tapasztalat kell, amíg ez nincs meg, addig rengeteg könnyen beilleszthető modul.

jkruger

jkruger

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 14 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.29, 00:06

elGabor: pécsi Helvéczia csapat. Lenne néhány jelentkező. (Csak még sajnos nem írtam Ákosnak. :( )

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4351 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.28, 21:52

Strato: az említett példakalandot lejátszó három játékosból kettő soha nem játszott korábban (CRPG-vel sem). A tapasztalataimat tehát erre az alkalomra alapozom. Azt hiszem, a szerepjáték lényegét nem nehéz elmagyarázni: a pécsi társasjátékos találkozón (ahol a Helvéczia még csak a doboz prototípusával, pár lektori verziójú szabálykönyvvel, meg szóróanyagokkal és plakátokkal volt jelen) többeknek sikerült átadnom a lényeget az alapok leírásával és pár példával. De korábban más laikusokkal sem volt problémám.

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 8141 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.28, 21:06

Amennyire meg tudom ítélni, a Helvécziát nagyon egyszerű elkezdeni, ha van egy kicsit tapasztalt mesélő, mert a szabályok lépésenként elsajátíthatók, tehát nem kell a rendszer minden egyes csínját-bínját ismerni a játékhoz. A példakalandot például úgy játszottuk le, hogy a játékosok a játék lényegének ismertetése után már kiválasztották a karaktereiket és játszottak - a többit fokozatosan megtanulták. Aki ismeri az alapvető próbadobásokat, és azt hogy mire valók, az már tud játszani.

Esetleg volt már alkalmad RPG-szűz játékosokkal leülni játszani a Helvécziát? Érdekelne, hogy mennyire működik az elképzelés a gyakorlatban, hogy mennyire gyorsan áll rá az agya egy mondjuk addig csak különféle társasjátékokat játszott valakinek.

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4351 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.28, 13:04

Szép kiadvány, meg kell hagyni! Tapasztaltabbaktól kérdezném, hogy ajánlják ezt a játékot teljesen kezdőknek?

Üdv!

A Helvéczia kidolgozása során fontos cél volt számomra, hogy hogyan tehetem elérhetőbbé és könnyebben értelmezhetőbbé a játékot a kezdők számára. Így többek között a következők segítik a szerepjátékokat nem, vagy csak számítógépes játékokból ismerők tájékozódását:
  • a viszonylag egyszerű, könnyen megtanulható játékszabályok, illetve a legfontosabb dobástípusok összefoglalása a mappán;
  • a dobozban található gyorskezdési útmutató és példajátékok;
  • a dobozban található és letölthető előre kidolgozott karakterek, valamint a karakterkészítés lépéseit összefoglaló, a szabálykönyvben és a mappán is megtalálható összefoglaló;
  • a Mesélői Almanachban található példakaland, amely lépésről lépésre ismerteti meg a játékosokkal és a mesélővel a szerepjátékok menetét (környezetleírások, alapvető cselekvés, környezeti interakció, NJK-k, majd egyszerűbb és egyre komplexebb döntési helyzetek).
Amennyire meg tudom ítélni, a Helvécziát nagyon egyszerű elkezdeni, ha van egy kicsit tapasztalt mesélő, mert a szabályok lépésenként elsajátíthatók, tehát nem kell a rendszer minden egyes csínját-bínját ismerni a játékhoz. A példakalandot például úgy játszottuk le, hogy a játékosok a játék lényegének ismertetése után már kiválasztották a karaktereiket és játszottak - a többit fokozatosan megtanulták. Aki ismeri az alapvető próbadobásokat, és azt hogy mire valók, az már tud játszani.

Ha a csapatból senki sem rendelkezik szerepjátékos tapasztalattal, akkor ez egy kicsit nehezebb dolog (társasjátékos szemmel még mindig egy komplex játékról van szó), de az útmutatót követve remélem, hogy viszonylag rövid ismerkedés után már el lehet indulni.

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4716 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.28, 11:19

Szép kiadvány, meg kell hagyni! Tapasztaltabbaktól kérdezném, hogy ajánlják ezt a játékot teljesen kezdőknek?

Ha teljesen kezdőkről van szó, akkor azt hiszem ennél jobbat nem találsz. (Vagy ezt, vagy a Kard és Mágiát ajánlanám, attól függően, hogy a puskapor és a Grimm-mesék, vagy a kardok és a fantasy vonz jobban)

Annyival talán kiegészíteném, hogy a Helvécziánál - jelenleg még - több segédanyag létezik a Kard és Mágiához (más mesélők, jórészt Gábor által összeállított, már tesztelt történetek), szóval az is megfontolandó.
Ha kérdés van, a fórumon bárki szívesen válaszol. (mindkét játéknak van saját szekciója)

BePe

BePe

Admin

• Admin
  • 4639 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.27, 22:56

Elnezest kerek a cim miatt, karpotlasul fogadjatok szeretettel par uj grafikat a jatekbol a cikk vegen.

Urban

Urban

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1556 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.27, 18:17

Igen, csak ajánlani lehet. Ez az egyetlen magyar szerepjáték, amely valóban foglalkozik a teljesen kezdők segítésével bevezetők, magyarázatok és segédletek formájában!

Nocturna

Nocturna

Night-time Spirit

• Fórumita
  • 3347 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.27, 15:09

Tyú, a cim hejjesirasan szalajtott egy nagyot az agyam.

hewa

hewa

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 106 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.27, 13:54

Guildenstern

Guildenstern

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 322 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.27, 13:42

Szerintem is a társasjáték közösség oldalvizén lehetne kis lendületet adni a szerepjátszásnak. Jó lenne minél több társasjáték boltba és társasjáték találkozóra eljuttatni a Helvécziát.

A Kard és Mágia POD kiadása nincs tervben?

hewa

hewa

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 106 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.27, 12:49

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6223 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.27, 09:20

Jó az interjú, és valóban, ez így előremutatóbb (nem téglaméretű szabálykönyvek, egyszerű rendszer, szabad letölthetőség, és a terjesztés módja) mint bármi az elmúlt nagyon sok-sok évből. :cool:

(emlékszem egyébként, hogy elGábor még 2012 szeptemberének első hétvégéjén mutatta meg nekem az első, már kinyomtatott vázlatokat, mikor Uwallah kollégával lementem Pécsre, és beugrottunk, hát, nem hittem volna, hogy ez ennyire jó fog sikerülni :bezzeg: )

Guildenstern

Guildenstern

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 322 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.27, 09:07

Szerintem is a társasjáték közösség oldalvizén lehetne kis lendületet adni a szerepjátszásnak. Jó lenne minél több társasjáték boltba és társasjáték találkozóra eljuttatni a Helvécziát.

A Kard és Mágia POD kiadása nincs tervben?

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2437 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.27, 07:21

Köszi az interjút! Amúgy a cím helyesen:

Interjú elGaborral (Gáborral?), a Helvéczia RPG készítőjével

Módosította Marvin: 2013.12.27, 07:23

CikkBot

CikkBot

Régi fórumozó

• Admin
  • 6469 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.12.27, 07:21

Az alábbi interjúban a nem rég megjelent Helvéczia pikareszk szerepjátékról olvashattok, pár szóval körbejárva a játék megszületését, részleteit, s néhány kérdéssel kicsit közelebb hozzuk az íróját is... LFG (Németh Zoltán): Hogyan ismerkedtél meg a szerepjátékokkal?... Interjú elGabor-al a Helvéczia RPG készítőjével

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]