Ugrás tartalomhoz

Fotó
- - - - -

EHJUJ - Egyszerű, hátradőlve játszható, univerzális játékrendszer

• Válasz írásához lépj be
18 hozzászólás érkezett eddig

Attila

Attila

Banned

• Fórumita
  • 4235 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.02.04, 06:29

Ehe.

Nekem meg itt pihen a polcomon a Fudge keményborítós változata, amit el is olvastam.

Van egy nagyon szimpla rendszer, a lényeg kábé egy oldal, a könyv többi része pedig arról szól, hogyan lehet ezt egyfajta toolkitként használni/igazítani a különböző játékstílusok szimulálására, illetve előre kidolgozott háttéranyagok (fantasy, kiberpunk, scifi stb) vannak benne.

Érdemes lett volna elolvasnod.

Hoild

Hoild

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 220 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.02.03, 23:13

Nem véletlenük fakadt ki a SLUG O'Sullivanből a terjedelmes FUDGE rendszer kivajúdása közben.

Terjedelmes? A FUDGE rendszere?

Bő 15 évig pihent a polcomon a Fudge egy iszonyat hosszú leporellóra sornyomtatva, és még összehajtva is majd kisujjnyi vastag volt. És ez ugyebár nem valami világleírás, hanem csak alap játékmechanika. Soha nem is vitt rá a lélek, hogy teljesen végigolvassam. Akkoriban egy sokkal kompaktabb +/- módosítókockás rendszert készítettem magamnak a Dream Park RPG szabályaira alapozva (ami eredetileg sima D6-os volt), de még azt is szívesen hagytam el a SLUG kedvéért.

Attila

Attila

Banned

• Fórumita
  • 4235 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.02.03, 21:23

Nem véletlenük fakadt ki a SLUG O'Sullivanből a terjedelmes FUDGE rendszer kivajúdása közben.

Terjedelmes? A FUDGE rendszere?

Premier

Premier

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 588 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.02.03, 20:29

A Horatio-Horáció meg egyszerűen csak jól esett, és ezért vállalom a kartácsot.

És meg is érdemled.  :mufurc:

Hoild

Hoild

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 220 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.02.03, 20:13

Hát azok a legszínvonalasabb mesélések tuti nem a rendszer miatt voltak.

Pedig de! Aspergeres kockaként hajlamos voltam túlságosan belemerülni a kvantifikálásba, ami túl sok erőforrásomat kötötte le feleslegesen amikor nem taktikai-harci játékstílust akartam előadni.  A SLUG egyfajta játékmechanizmus-csavarlazítóként szolgált, hogy a rendszert háttérbe szorítsam a cselekmény és történetmondás javára. Bizonyára sok olyan mesélő van, akinek az ilyen "üzemmódváltás" könnyen megy egy kidolgozott rendszer keretein belül maradva is, nálam viszont radikális rendszerváltásra volt szükség ehhez.

Hoild

Hoild

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 220 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.02.03, 19:58

{...}

Nyelvtan-nácizmus, mert ordnung muss sein:

- Ahogy más is mondta, a "laid-back" fordítása nem ez.

- Itt "Horatio Quest" egy latinbetűs idegen nyelvben használt név, tehát nem magyarítjuk: ne fordítjuk "Horáció Questnek", mint ahogy George Clooney sem "Dzsordzs Klúni", és nem is "György Clooney". Marad "Horatio Quest", már csak azért is, mert az angolok a saját nyelvükön a "Horatio"-t nem úgy ejtik, hogy "Horáció", hanem kb. úgy, hogy "Horéjsio".

Amúgy meg az értetlenkedőknek: viccnek tulajdonképpen vicc, de nagyon is erős, mivel igaz: arról szól, hogy a szerepjáték legfontosabb gondolati-elméleti alapja iszonyú messze esik az olyasfajta algoritmusmángorlástól, mint hogy pl. "egységesíteni kell a kódokat". Ez PONT nem az, ami fontos a szerepjátékban.

Ahogy még senki más nem mondta, már a fordítás idején (kb. 1995) felismertem annak fontosságát, hogy a lefordított cím rövidítése is értelmes, vagy legalábbis kifejező betűszót adjon ki. Az indie szerepjátékokban nagyon trendy volt ez akkoriban (TWERPS, FUDGE, stb.).

Az eleje-vége("E..UJ") adott volt, a hiányzó betűhöz vagy betűkhöz H/J, J/J, esetleg Z/J kezdetű szavakat kerestem (EHJUJ, EJJUJ, EZJUJ). A "hátradőlve játszható" egyrészt remekül illik a SLUG koncepcióra, másrészt az eredeti "laid-back" is valami lazán, könnyedén végezhető dolgot jelent az amerikai szójárásban.

A Horatio-Horáció meg egyszerűen csak jól esett, és ezért vállalom a kartácsot.

+1 algoritmusmángorlók/"rules lawyerek" témában. Nem véletlenük fakadt ki a SLUG O'Sullivanből a terjedelmes FUDGE rendszer kivajúdása közben.

WCB

WCB

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 450 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.02.03, 19:49

Amúgy meg az értetlenkedőknek: viccnek tulajdonképpen vicc, de nagyon is erős, mivel igaz: arról szól, hogy a szerepjáték legfontosabb gondolati-elméleti alapja iszonyú messze esik az olyasfajta algoritmusmángorlástól, mint hogy pl. "egységesíteni kell a kódokat". Ez PONT nem az, ami fontos a szerepjátékban.

Olyan, hogy "a szerepjáték", nincs. Vannak különböző játékok és különböző emberek, és szvsz vannak olyanok is, akiket örömmel tölt el, amikor nincs minden karakter és npc más rendszerben definiálva... 

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2389 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.02.03, 19:22

Hát azok a legszínvonalasabb mesélések tuti nem a rendszer miatt voltak.

Premier

Premier

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 588 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.02.03, 17:58

Jó régi szöveg, nem gondoltam volna, hogy eddig senki nem fordította volna le magyarra - de jó, hogy most megvan.

Nyelvtan-nácizmus, mert ordnung muss sein:

- Ahogy más is mondta, a "laid-back" fordítása nem ez.

- Itt "Horatio Quest" egy latinbetűs idegen nyelvben használt név, tehát nem magyarítjuk: ne fordítjuk "Horáció Questnek", mint ahogy George Clooney sem "Dzsordzs Klúni", és nem is "György Clooney". Marad "Horatio Quest", már csak azért is, mert az angolok a saját nyelvükön a "Horatio"-t nem úgy ejtik, hogy "Horáció", hanem kb. úgy, hogy "Horéjsio".

Baka

Baka

Elementalista

• Fórumita
  • 979 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.02.03, 15:42

Viccnek elég gyenge.

“Andarra varázslónő, aki szinte bárminek az illúzióját létre tudja hozni. Képes továbbá teleportálásra, és néha gondolatokat olvasni is, bár az utóbbival gondjai vannak. Egy 3-tól 18-ig terjedő skálán a következő alapképességei lennének: Intelligencia 17, Ügyesség 10, Erő 9, Állóképesség 11, Észlelés 13, Akaraterő 15, Karizma 12, Megjelenés 14.”

“Juanita Martinez nyomozó, aki az okkult eseteket vizsgálja. Rendelkezik egy megbízhatatlan képességgel a pszionikus tevékenység érzékelésére (kb. 40% eséllyel, 300 m {330 yard} távolságig), továbbá képes némi telekinézisre is 1/2 font (0,228 kg) súlyig, másodpercenként 6 hüvelykkel (15 cm) mozgatva a tárgyakat.

Ja, és ha össze kéne hasonlítani a képességeiket akkor egységesíteni kéne az értékeiket. Meg  a dobáskódokat. Sőt néhány évtized, pár átdolgozott verzió és elkezd hasonlítani olyasmire amin már jó ideje túllépett a hobbi.

Ez nem rendszer, ez egy átgondolatlan, kifejtetlen, értelmetlen ötletcsíra.

Urban

Urban

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1556 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.02.03, 15:37

Valaki meg tudná indokolni miért számít "perverzen kreativnak" vagy egyáltalán teljesítménynek egy teljes A4-es oldalon leírni, hogy "Ülljetek le játszani amit akartok, ha vitás kérdés van, fogj meg egy kockát, dobd el és a mesélő majd mond rá valamit"?

Olvasva én is azt gondoltam róla, hogy "nabumm", de talán azt érdemes nézni benne, hogy kiknek szól ez a cikk, kiknek akarja "felnyitni a szemét", miért és hogyan. 

Arflo

Arflo

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 175 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.02.03, 11:44

Hát nem tudom nekem egy kissé kontrollálatlannak tűnik. Ide bizony kemény kezű és logikus mesélőre van szükség hogy alapvetően igazságos legyen a karakteralkotás és a játék. Hirtelen játékra jó lehet.

Xever

Xever

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 491 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.02.03, 11:14

Valaki meg tudná indokolni miért számít "perverzen kreativnak" vagy egyáltalán teljesítménynek egy teljes A4-es oldalon leírni, hogy "Ülljetek le játszani amit akartok, ha vitás kérdés van, fogj meg egy kockát, dobd el és a mesélő majd mond rá valamit"?

Attila

Attila

Banned

• Fórumita
  • 4235 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.02.03, 10:12

"O’Sullivanre visszatérve, nála az ilyesféle szerepjátékos perverzió nem új dolog, hiszen 1976-ban a Bunnies&Burrows (Nyuszik és odúk) szerepjáték társszerzõje volt."

Ő a GURPS változat szerzője volt 92-ben, az eredetihez semmi köze sem volt.

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6195 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.02.03, 10:04

Biztos sokan játszanak ezzel...

auer

auer

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 5178 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.02.03, 09:52

Tipikusan az amivel nem hinném hogy játszik bárki bárhol (főleg hosszabb távon).

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 7996 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.02.03, 09:47

Az ilyenekre mindig vevő vagyok. Kösz a munkát és a cikket!
(A laid-back fordításán (hátradőlve) azért felszaladt a szemöldököm. :P)

ericghar

ericghar

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 72 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.02.03, 08:40

Ez tök jó lett :) Én is valami hasoló rendszer "fejlesztésén" gondolkoztam, az enyémnek a NESZE (Nagyon Egyszerű Szerepjáték) volt a munkacíme, de úgy látszik valaki már évtizedekkel megelőzött.

CikkBot

CikkBot

Régi fórumozó

• Admin
  • 6369 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.02.03, 08:40

A legtöbb játéktervezõ pályafutásában bekövetkeznek olyan mélypontok, melyeket perverz kreativitás követ. Valami ilyesmi szülhette Steffan O`Sullivan fejében a SLUG minijátékrendszert 1992-3 táján, a Fudge RPG oldalhajtásaként...

EHJUJ - Egyszerű, hátradőlve játszható, univerzális játékrendszer

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]