Ugrás tartalomhoz

Fotó

Mesélői Akadémia

• Válasz írásához lépj be
3057 hozzászólás érkezett eddig

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2438 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.22, 11:02

Távolról sem, ha ugyanis protestáns vagy zsidó vagy, akkor pl. nem működik a búcsúcédula, bár ki tudja, kellően sok pénzért vagy nagy szolgálatért az ördög talán náluk is hajlandó félrenézni. Mondom, ezért kéne kimozdulni a kockafejű keretek közül, pláne ha pont a mesés hangulat a cél...

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6223 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.22, 11:00

Orastes: csak, hogy te is értsd:
A játék világában valóban létezik Isten és ördög, Isten valóban a Tízparancsolat szerint ítél, az ördög pedig elvihet, ha cimborálsz vele.

Akinek ez is sok, az szerintem keressen magának valami másik játékot, mert a Helvécziának ez a "realitása" (amúgy Ars Magickában is van ördög, angyal, démon, tündér, stb és azok is a világ és a világkép valódi résztvevői) amit kettő darab táblázat testesít meg játékmechanikailag:

-mik a bűnök és az erények

-azoknak mi a büntetése és a jutalma

Plusz van hozzá kb 3 oldal magyarázat.

Sokkoló. Döbbenetes.

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6555 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.22, 10:53

Orastes: csak, hogy te is értsd:
A játék világában valóban létezik Isten és ördög, Isten valóban a Tízparancsolat szerint ítél, az ördög pedig elvihet, ha cimborálsz vele.

Hogy milyen egyház(i felekezet) mit hogy magyaráz, az ebből a szempontból tökmindegy.

Bulldy

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6223 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.22, 10:14

Bulldy, nem a katolikusoknak van igaza mindenhol, vannak Helvécziának kimondottan protestáns tartományai, illetve vadonban sincs jelen az Egyház, pár kolostortól, néhány remetétől eltekintve. Sőt, sok helyen inkább az ördög és szövetségesei dominálnak.

A "nem tudok sztorit kitalálni"-részhez annyit, hogy nagyon sok a kész, megírt kaland, bőséges a választék és nem csak elGábor írt kalandokat, hanem sokan mások is. :nos:

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2438 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.22, 10:00

Hínnye, tényleg mekkora kár, hogy nincs újabb 300, szerencsére Sucker Punch van, meg ha jól tudom Michael Bay is él és alkot.

Helvécziában a kicsit komorabb vonalhoz sztem még passzolnak a klasszikus Hammer-horrorok Peter Cushinggel, főleg mert ma már nehéz komolyan ijedezni tőlük (bár 50 éve se lehetett könnyű).

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11628 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.22, 09:45

Valószínűleg azért nincsenek mostanában tömegesen kalandfilmek, mert a zsáner a westernekhez hasonlóan kifulladt, maga a "közepes költségvetésű film" is eltűnőben van a valóban költséges blockbusterek és a művészfilmek között, és talán az is közrejátszik, hogy a modern ember a korábbinál is messzebb került saját történelmétől - a klasszikus műveltségre nevelés visszaszorulása általános. A valamikor a történelmi kalandfilmek által játszott közönségszórakoztató szerepet most a Trónok Harca és a szuperhősös filmek töltik be.

Meg a török szappanoperák :(

Pedig (az egyébként reciklált) Gladiátor meg a 300 egész "jól fogyott", nem kristálytiszta, miért nem tudnak hasonlókat összehozni "nyugaton".

Ezt, mint üdítő kivételt ajánlottam már?

(Jön állítólag februárban a második rész, pár név a stáblistáról:

- JAckie Chan

- Rutger Hauer

- A svájci néger kormányzó...

Módosította KLM: 2017.09.22, 09:48

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6555 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.22, 09:09

Nekem a Helvéczia egyik egyediségét pont a mesés-komikus környezet adja, amit szerintem NAGYON nehéz jól csinálni. Ráadásul ezt össze kellene hozni a "a katolikusoknak igazuk van" világképpel.

Hozzáteszem, ez baromi hangulatos, nagyon szívesen játszok benne és szeretem olvasgatni a Helvécziát, mert élményt. A mesélése azonban más tészta.

A felsorolt cuccok, különösen a Solomon Kane, nekem köszönőviszonyban sincs a Helvécziával, teljesen más a hangulatuk. Ha pedig kiveszed a hangulati elemeket, akkor kapsz egy egyszerűsített E6-ot.

Bulldy

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4351 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.22, 07:19

Emlékeim szerint A Grimm testvérek c. Terry Gilliam-film is elmenne Helvécziában (bár a kor itt is későbbi), a két szélhámos "szellemirtó", akik rájönnek, hogy történetesen tényleg létezik a természetfeletti tökéletesen passzolna.

A Grimm testvérek sajnos rettenetesen rossz (a csigás jelenettől eltekintve, amit nem lövök le), és nem a kezdetleges CGI öli meg, hanem a pocsék történetvezetés, a harmatgyengénél is gyengébb alakítások, és az egész film lapos képi világa. Feszengősen kínos, nagyon rossz élmény volt végignézni. Annak is van oka, hogy a Gilliam-féle Münchhausen báró sem került be az ajánlott filmek közé, az 1943-as Münchhausen meg igen (ennek a története is érdekes: egy hazánkfia, Báky József rendezte, a forgatókönyvet a betiltott Erich Kästner írta álnéven, a főszerepet pedig az elismert, és a lehetőségekhez képest ellenzéki Hans Albers játszotta, amiből így együtt egy humánus és szellemes kalandfilm kerekedik ki - ami nem rossz teljesítmény egy Goebbels által megrendelt színes-szagos szuperprodukciónál).

Valószínűleg azért nincsenek mostanában tömegesen kalandfilmek, mert a zsáner a westernekhez hasonlóan kifulladt, maga a "közepes költségvetésű film" is eltűnőben van a valóban költséges blockbusterek és a művészfilmek között, és talán az is közrejátszik, hogy a modern ember a korábbinál is messzebb került saját történelmétől - a klasszikus műveltségre nevelés visszaszorulása általános. A valamikor a történelmi kalandfilmek által játszott közönségszórakoztató szerepet most a Trónok Harca és a szuperhősös filmek töltik be.

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4716 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.22, 06:10

Látod, pont ezért. Egy Helvéczia kalandban azt a hangulatot próbálnám visszaadni, amit elGabor belőtt a Helvéczia-kiadványokban, de ahhoz nem ismeres és szeretem eléggé a zsánert.

Jó értelemben vett hülyeséget mesélni minden rendszerben lehet. Neked erre a Helvéczia volt kényelmes, nekem meg a Savage Worlds az.

Bulldy

Kábé nálam is ez van. Az utóbbi időben az egyetlen játék, ami kapcsán úgy érzem, hogy nem tudom elég magas színvonalon mesélni. (régebben a WoD kapcsán volt ilyen érzésem)

Szűk 10 éve volt egy Solomon Kane film. Nem volt hatalmas klasszikus, de megnézhető, a korszak úgy emlékszem, kicsit korai, de nem annyira, és a cselekmény elég jól elmenne Helvécziában is.
Aztán ott van Ridley Scott 1977-es The Duellists c. filmje. Korban nem stimmel, mert kora-XVIII. század, meg történelmi, tehát nuku természetfeletti, de a cselekmény magja olyan, hogy akár egy Helvéczia-karakterre is rá lehetne húzni.
Emlékeim szerint A Grimm testvérek c. Terry Gilliam-film is elmenne Helvécziában (bár a kor itt is későbbi), a két szélhámos "szellemirtó", akik rájönnek, hogy történetesen tényleg létezik a természetfeletti tökéletesen passzolna.
Meg vannak azért ilyen XVII. századi filmek párévente, csak Magyarországra nem szoktak eljutni.

Próbáltam a viszonylag ismert, húsz-harminc évesnél nem régebbi filmeknél maradni :)

Nekem tetszett még a Plunkett&Macleane (Johnny Lee Miller és Robert Carlyle) ami két sírrabló zsiványról szól, a Tureckij Gambit (orosz, az orosz-török háborúba ágyazott kémtörténet), a Kapitány és katona...

Más viszont tényleg nem ugrik be hirtelen.

Premier

Premier

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 598 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.21, 23:55

Filmes vonal: ezt én sem értettem sosem. Bármelyik ország irodalma tele van érdekes kalandfilm-alapanyagokkal, de moziba nem gyakran kerülnek ilyenek. Ami rémlik a közelmúltból azok a JAck Sparrow-filmek, Az utolsó szamuráj, A hazafi, néhány Dumas-feldolgozás, és kábé ennyi. Azért ennél több van, ha kicsit mélyebbre ásunk. Gondolom kockázatosabb egy ilyenbe ölni a pénzt, mint egy bejáratott brandet futtatni. (szuperhősök pl.)

Szűk 10 éve volt egy Solomon Kane film. Nem volt hatalmas klasszikus, de megnézhető, a korszak úgy emlékszem, kicsit korai, de nem annyira, és a cselekmény elég jól elmenne Helvécziában is.

Aztán ott van Ridley Scott 1977-es The Duellists c. filmje. Korban nem stimmel, mert kora-XVIII. század, meg történelmi, tehát nuku természetfeletti, de a cselekmény magja olyan, hogy akár egy Helvéczia-karakterre is rá lehetne húzni.

Meg vannak azért ilyen XVII. századi filmek párévente, csak Magyarországra nem szoktak eljutni.

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2438 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.21, 20:35

Nem kell a kereteket olyan nagyon komolyan venni szerintem. Ez végül is csak játék, a csodás, fantasztikus elem és a felszabadult kaland a lényeg benne, abba pedig nagyon sok minden belefér, a klasszikus meséktől (talán nem "jó értelemben vett hülyeség", hogy egy kandúr beszél és csizmában sétálgat?) menő "modern" okkult-horror sztorikig (erkölcsi tanulsággal természetesen, hiszen még az ördög is keresztény) vagy akár elégikus allegóriákig (Don Quijote, valaki?). Ha jól emléxem, a hivatalos filmográfiában ott van pl. a Vámpírok bálja, pedig az egy marha jó kosztümös horrorparódia.

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6555 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.21, 20:06

Nem értem, mitől olyan nehéz kalandot írni Helvécziában? Nekem pl. a nagy sikerű Mondgesicht-udvarház határozottan "modern", tájidegen ötletből született (ja aki még játszik nálam, annak talán SPOILER lehet, de sztem már rájött mindenki): mi lenne, ha nyerészkedő üzleti vállalkozó direkt vámpíroknak építene üdülőhelyet, ahol holdfényen barnulhatnának? Az ünnepélyes megnyitóhoz aztán magától értetődően jönnek a szerencselovagok, habzó szájú fanatikus szörnyvadászok, elbaszott grufti széplelkek, szívszaggató hősszerelmes sápadt lovagok és leányok, ponyvaregényszerzők és minden más. Nem nagyon tiltakozott senki, hogy de hát ez nem elég "helvécziás".

Látod, pont ezért. Egy Helvéczia kalandban azt a hangulatot próbálnám visszaadni, amit elGabor belőtt a Helvéczia-kiadványokban, de ahhoz nem ismeres és szeretem eléggé a zsánert.

Jó értelemben vett hülyeséget mesélni minden rendszerben lehet. Neked erre a Helvéczia volt kényelmes, nekem meg a Savage Worlds az.

Bulldy

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2438 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.21, 19:27

Nem értem, mitől olyan nehéz kalandot írni Helvécziában? Nekem pl. a nagy sikerű Mondgesicht-udvarház határozottan "modern", tájidegen ötletből született (ja aki még játszik nálam, annak talán SPOILER lehet, de sztem már rájött mindenki): mi lenne, ha nyerészkedő üzleti vállalkozó direkt vámpíroknak építene üdülőhelyet, ahol holdfényen barnulhatnának? Az ünnepélyes megnyitóhoz aztán magától értetődően jönnek a szerencselovagok, habzó szájú fanatikus szörnyvadászok, elbaszott grufti széplelkek, szívszaggató hősszerelmes sápadt lovagok és leányok, ponyvaregényszerzők és minden más. Nem nagyon tiltakozott senki, hogy de hát ez nem elég "helvécziás".

_Kilhalm (NPC/NJK)

_Kilhalm (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2017.09.21, 19:19

Üdv!

A kalózos vonulat azért szinte egyeduralkodó, amiért viktoriánus korban is csak a London-Mr.Hyde-Drakula létezik: ezek ragadtak meg a mainstream-ben, ezekkel gyerekkortól találkozik a nyugati-jellegű populáció, be van járatva a téma. Már egy görög mitológia is kuriózum lassan

Amúgy vannak mások is. Én pl. emlékszem valami "három muskétás"  játékismeretőre ahol az volt az érdekes, hogy a támadó bemondta hogyan támad a védekező meg azt, hogy miképpen védekezik és ilyen kő-papír-olló szintű volt a harc. De tuti van még ilyen, csak az már a szubkultúrának is a réteghobbija.

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6555 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.21, 19:00

A kalózos vonulat azért szinte egyeduralkodó, amiért viktoriánus korban is csak a London-Mr.Hyde-Drakula létezik: ezek ragadtak meg a mainstream-ben, ezekkel gyerekkortól találkozik a nyugati-jellegű populáció, be van járatva a téma. Már egy görög mitológia is kuriózum lassan.

A Helvécziával én is úgy vagyok, hogy nagyon tetszik, megvan dobozosban, szívesen játszok is, de magamtól nem tudok hozzá kalandot írni. Egy Tenkes Kapitányát talán még összehoznék, de a zsáner nem annyira a sajátom, így nagyon izzadtságszagú lenne minden. Ha meg sima fél-történelmi kaland kell, akkor ott a bejáratott Savage Worlds.

Bulldy

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4716 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.21, 18:52

Három, lehet hogy a természetfeletti vonalba vagy beakadva - ugyan ez is jelentős része a játéknak, de mellette ott van a kalandfilm-vonulat, amiben a legtöbb ember otthon van (bár fiatalabb játékosoknál ebben már nem vagyok annyira biztos). A kalandfilmek azért nem szerepelnek tételesen az inspirációs jegyzékben, mert többségük tipikus zsánerfilm - szórakoztatóak, szeretem is őket, de azért nem olyan emlékezetesek, hogy a konkrét címek is megmaradjanak. :) Ez a filmes vonal nekem inkább jellegzetes, de egymással felcserélhető motívumok, helyzetek és helyszínek kavalkádja. Egyébként pont ezért olyan kellemes tárháza a szerepjátékos ötleteknek. Őszintén szólva nem is értem, miért nem aknázták ki jobban a témát a kalózos alzsáneren kívül.

A kalandfilmes felhasználás megvolt, mikor játszottunk Helvécziát, nagyon hamar végvári kalandokba keverték magukat a játékosok, minimális természetfelettivel. Kolduló vitézként kellett összeszedni a saját váltságdíjukat (A fogyó Holdból loptam...). Természetesen konkrétan koldulni nem akartak, így különböző stiklikbe keveredve szedték össze a pénz egy részét, amit kipótolt Nádasdy, mikor megmentették az árulástól az egyik várát.

Jól sikerült minikampány volt egyébként.

Filmes vonal: ezt én sem értettem sosem. Bármelyik ország irodalma tele van érdekes kalandfilm-alapanyagokkal, de moziba nem gyakran kerülnek ilyenek. Ami rémlik a közelmúltból azok a JAck Sparrow-filmek, Az utolsó szamuráj, A hazafi, néhány Dumas-feldolgozás, és kábé ennyi. Azért ennél több van, ha kicsit mélyebbre ásunk. Gondolom kockázatosabb egy ilyenbe ölni a pénzt, mint egy bejáratott brandet futtatni. (szuperhősök pl.)

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4351 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.21, 18:14

Egyrészt, teljesen érthető, ha valakinek nem jön be.

Másrészt, a Helvéczia koncepciójában nagyon komoly szerepet játszott a Harcikutya; többek között az is, hogy sok évvel korábban szerettem volna egy WFRP rendszerű és kevésbé komor hangulatú Harcikutya-kampányt, és egészen egyszerűen nem sikerült. Sajnos a kész Helvécziához nem jelent meg a Köztes Földeken játszódó kaland, így személyes kedvencem, az Ilmendorf sem.

Három, lehet hogy a természetfeletti vonalba vagy beakadva - ugyan ez is jelentős része a játéknak, de mellette ott van a kalandfilm-vonulat, amiben a legtöbb ember otthon van (bár fiatalabb játékosoknál ebben már nem vagyok annyira biztos). A kalandfilmek azért nem szerepelnek tételesen az inspirációs jegyzékben, mert többségük tipikus zsánerfilm - szórakoztatóak, szeretem is őket, de azért nem olyan emlékezetesek, hogy a konkrét címek is megmaradjanak. :) Ez a filmes vonal nekem inkább jellegzetes, de egymással felcserélhető motívumok, helyzetek és helyszínek kavalkádja. Egyébként pont ezért olyan kellemes tárháza a szerepjátékos ötleteknek. Őszintén szólva nem is értem, miért nem aknázták ki jobban a témát a kalózos alzsáneren kívül.

Módosította elGabor: 2017.09.21, 18:16

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4716 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.21, 17:57

Erről olvashatnánk bővebben? Mert ha a katolikus szemlélet zavar, akkor lehet "kálomista" eretnekként, az újmódi filozófiák szerint vagy a zsidó vallás híveként is játszani a Helvécziát, illetve van a Virtus kiváltására is egy alternatív módszer leírva a szabálykönyvekben. (Azt hiszem, hogy a fórumokon ezek mellett mintha említették volna páran, hogy az ortodox vagy iszlám hitűeket is kidolgozták)
A világszemlélet pedig inkább a korabeli irodalmi művek alapján lett kifejtve (ezért a pátosz: pontosabban utánozza a korabeli, katolikus hitvitázó irodalmat).

Nem a katolikus szemlélet zavarta a csapatot (nem csak engem), hanem ahogy ez játéktechnikailag megjelenik a játékban.

Mikor más játékokat játszottunk, nem zavart senkit, mindig is voltak vallásos karakterek. De az, hogy ez megjelenik virtus formájában, ami ráadásul általános érvényű (azaz a katolikusoknak igaza van), jelentősen rontotta a játékélményt, mindenki húzgálta a száját.

A játék alap koncepciója ennek ellenére jó, de hozzánk nem a korabeli irodalmi művek álnak közelebb, hanem a Harcikutya. Azaz a választás nem a Sátán és Isten közt van, hanem Lucifer és Arioch közt. Ez a kevésbé korhű, sablonosabb, de otthonosabb választás.

Galu, nem bántásképpen írom, de egyszerűen nem tudom elképzelni, hogy mi zavar? :nemertem:

A Helvécziában messze nem kell ismerni a katolikus tanokat, pláne nem hinni azokban, ez egy elképzelt korszak egy elképzelt Svájcban.

Ezzel a témával már a játék megjelenésekor sem jutottunk előrébb, úgyhogy megelégednék annyival, hogy ízlés kérdése.

A játék ennek ellenére nagyon jó, de nekem nehéz benne mesélni. Ennek csak egyik oka a virtus/katolikus dnd vonal, a másik pedig, hogy nem ismerem a forrásirodalmat.

Valószínűleg sosem fogok 17-19.századi pikareszk regényeket olvasni, nem jönnek természetesen a játék (és kiegészítői, játékbeszámolói) által leírt helyzetek, a mesés vonal. Egy sword&sorcery, hagyományos fantasy, modern összeesküvős, nyomozós kalandot bármikor összedobok, de Helvéczia kalandot kitalálni vért izzadva sem sikerült. (mindig leragadtam a szellem-vámpír-gólem-vérfakras négyesnél)

Nem tudom megmagyarázni miért, egyszerűen nem kattant be a hangulat. Sokkal nehezebb megfogni, mint bármi mást, amivel eddig próbálkoztam.

Módosította galu22: 2017.09.21, 17:58

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6223 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.21, 13:40

Galu, nem bántásképpen írom, de egyszerűen nem tudom elképzelni, hogy mi zavar? :nemertem:

A Helvécziában messze nem kell ismerni a katolikus tanokat, pláne nem hinni azokban, ez egy elképzelt korszak egy elképzelt Svájcban.

pierredelacroix

pierredelacroix

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 631 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.21, 13:35

Erről olvashatnánk bővebben? Mert ha a katolikus szemlélet zavar, akkor lehet "kálomista" eretnekként, az újmódi filozófiák szerint vagy a zsidó vallás híveként is játszani a Helvécziát, illetve van a Virtus kiváltására is egy alternatív módszer leírva a szabálykönyvekben. (Azt hiszem, hogy a fórumokon ezek mellett mintha említették volna páran, hogy az ortodox vagy iszlám hitűeket is kidolgozták)

A világszemlélet pedig inkább a korabeli irodalmi művek alapján lett kifejtve (ezért a pátosz: pontosabban utánozza a korabeli, katolikus hitvitázó irodalmat).

Javaslatként: szerintem simán átvihető egy kampány a Köztes Földekre, de lehet hogy érdemes esetleg mesélni azt megelőzően egy olyat, ahol előjön a Helvéczia alaphangulata (virtus, Isten, ördög) akkor talán könnyebben tudják, hogy miről szól az egész, illetve el tudják dönteni, hogy vissza akarnak-e térni a "valódi világba" vagy egy darabig maradnak a Köztes Földeken. :nos:
(Már abból is pofás konfliktusok jöhetnek elő, hogy van aki vissza akar térni, van aki meg nem. )

Az a baj, hogy ez pont az a része a játéknak, amivel egyáltalán nem tudunk mihez kezdeni. (az első dolog amit kivennék, a virtus és a katolikus szemlélet)

Egyszerűen gátolja a csapatot, nagyon zavarónak bizonyult játék közben.

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]