Ugrás tartalomhoz

Fotó
* * * * * 6 Szavazat

Körkérdés: A közösség, az LFG, meg minden (eredetileg: Online felületek vs. lfg.hu)

• Válasz írásához lépj be
196 hozzászólás érkezett eddig

GODPOWER

GODPOWER

Törzs-fórumozó

• Archívum
  • 608 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.06.01, 16:33

Én sem vagyok túl nagy híve a videóblogoknak, de egy nem túl hosszú -amolyan videóklip szerű dolog- nem lenne hülyeség .

Ezt a minőségi szerepjáték dumát meg hadjuk már a zigazi szerepjátékosok amúgy sem süllyednek le a mi szintünkre!

Baka

Baka

Elementalista

• Fórumita
  • 1006 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.06.01, 16:06

Fywillan:

Kérlek mondj pár dolgot a "minőségi" szerepjátékról, mert engem baromira érdekel hogy a játéküléseim megütik-e a sztenderdet. :aboci:

Mert eddig azt hittem az a lényeg hogy jól szórakozzunk, amit körítéstől függetlenül, (online, skypeon, fórumon, whatever) meg lehet tenni. Mások a technikai lehetőségek az MMO-knál, mert nem egy mesélő reagál a cselekedeteidre. Nabumm. Cserébe van egy rakás más előnye.

Fywillan

Fywillan

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 339 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.06.01, 14:06

Unokatestvérem hardcore WoW játékos. X éve, 24+n órában tolja munka után. Amikor először hívtam és jött játszani, gyakorlatilag lesöpörte (lejátszotta) a milliószor rutinosabb asztali rpg-s bandát. Szó szerint élt a karaktere, mindig volt valami ötlete, nem volt nála üresjárat. Pislogtam rendesen. Amikor megvettem a WoW RPG-t, ő volt az első gondolatom, hogy ha játszanánk, mindenképpen őt kérném fel mesélőnek, mert nagyon otthon van WoW lore és hangulat téren is, és ha fele olyan jó mesélő mint játékos, akkor is tuti jól szórakoznánk.

Az ilyen kivételeket mindig öröm felfedezni - még ha ritka is :( .

A többségük lehet, hogy ilyen, de szerintem van egy kis szegmense ennek a rétegnek (is), akik ennél tovább tudnának menni az asztali RPG-k felé, ha lenne a környezetükben elég inger hozzá. Persze nekem szinte semmi MMORPG tapasztalatom nincs, szóval lehet, hogy tévedek...

Nyilván nem állítom, hogy minden MMO játékos fantázia nélküli vérgőzös táplógép. Azt viszont igen, hogy az MMO-k közönségének csak egy kis része élvezné a "hagyományos" asztali szerepjátékot. Illetve szerintem az MMO-sok azon rétege, akiket érdekelnek az asztali szerepjátékban hangsúlyos elemek, elég könnyen rátalálhatnak az asztali szerepjátékos közösségekre.

Aha, hát akkor ezért vannak ma már az MMO-k jó részében "roleplay only" szerverek is...

Személyes tapasztalatom nincs a témában, de azok alapján amit hallottam azok nem éppen a minőségi szerepjátszás melegágyai. (Arról nem is beszélve, hogy egy szerepet játszani nem azonos a szerepjáték játszásával - ha azonos lenne, akkor hirdethetnénk a színházakban is.)

Birbin

Birbin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1840 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.31, 23:19

Úgy látszik sikerült túl bonyolultan fogalmaznom.

Tehát arról írtam, hogy ha valaki véletlenül idetéved az oldalra, aki nem tudja, hogy mi az a szerepjáték, jó lenne ha szembeszökően kapna egy linket, amiből képet kaphat arról, hogy mi is ez. Manapság videó készül mindenről és nem cikk, úgyhogy ez jobb lenne.

Morak

Morak

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1012 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.31, 21:53

A következő Szíriusz tábor pl. részben ezért is lett célpontja több szerepjátékos csapatnak. Az LFX ott lesz, de még néhány másik csapat is.

Videózás és jólmegmondás helyett, személyes kapcsolattal igyekszik a játékosok egy része újabb játékosokat bevonzani a hobbiba.

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6581 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.31, 21:00

Aki szeret népszerűsítéssel foglalkozni, annak van egy ötletem.

Lehetne egy videót készíteni arról, hogy hogyan is néz ki a szerepjáték a gyakorlatban. Nem elméleti dolgot, hanem játékrészletet. Ha idetévednek rpg szűzek az oldalra, az arcukba kéne tolni ezt rögtön a címlapon valahogy kiemelve. Lehet, hogy van is már ilyen videó a youtubeon valahol.

Láttam ilyen videót, és nagyon gáznak tartottam, nekem valahogy arról szólt a dolog, hogy a Nagy Öregek megmondják a tutit azoknak, akik sosem játszottak. Belterjes társaság és furcsa emberek, mint egy szekta, nem videó kell, hanem aktív jelenlét.  Szerintem ez videós dolog kerülendő, vagy olyan videó kell, ahol kezdőket vonnak be, esetleg.

Ténylegesen olyan játékokkal kell "megvenni" a célközönséget, amik egyszerűek, előtte meg nem árt definiáli, hogy kik is azok, akiket be lehetne vonni. A Helvéczia erre teljesen alkalmas lenne, a művelődési házak, és a kollégiumok pedig lehetséges helyszínnek alkalmasak lennének.

Módosította Orastes: 2014.05.31, 21:01

Petrus

Petrus

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 4489 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.31, 20:28

Szerintem a "mai fiatalság MMO-közösségekben szocializálódott rétege" pont az a réteg, akik annak idején is legfeljebb fantáziátlan Vérpistikék voltak. Nekem őszintén nem hiányoznak túlzottan.

Aha, hát akkor ezért vannak ma már az MMO-k jó részében "roleplay only" szerverek is...

Birbin

Birbin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1840 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.31, 19:53

Aki szeret népszerűsítéssel foglalkozni, annak van egy ötletem.

Lehetne egy videót készíteni arról, hogy hogyan is néz ki a szerepjáték a gyakorlatban. Nem elméleti dolgot, hanem játékrészletet. Ha idetévednek rpg szűzek az oldalra, az arcukba kéne tolni ezt rögtön a címlapon valahogy kiemelve. Lehet, hogy van is már ilyen videó a youtubeon valahol.

Meg némi információt, hogy hol tud szerepjáték könyveket és kockákat venni. Nem konkrét boltokat megnevezve, hanem csak általánosságban, hiszen mondjuk fogalma sincs róla, hogy van ilyen, hogy szerepjáték bolt. Mutatni neki egy-két linket, pl a Kard és Mágia kezdőknek ideális és még ingyen is van.

A Magus megjelenésekor nagyon sokan kezdtek el úgy játszani, hogy fogalmuk sem volt a szerepjátékról, csak vettek/kaptak egy könyvet és hajrá.

Próbálom nézni az oldalt úgy, mintha fogalmam se lenne arról, hogy miről szól. Ha életemben nem hallottam volna az asztali játékról nehéz dolgom lenne rájönni, hogy az lfg erről szól elsősorban. Csak annyit látnék, hogy játékokkal foglalkozik, képregényekkel és van sok cikk meg novella. Hogy mi az a szerepjáték, az eldugva jelenik meg a Rólunk pont alatt, amire látogatóként kis eséllyel nézek rá.

dekszter

dekszter

Régi fórumozó

• Szerkesztő
  • 5812 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.31, 12:49

Szerintem a "mai fiatalság MMO-közösségekben szocializálódott rétege" pont az a réteg, akik annak idején is legfeljebb fantáziátlan Vérpistikék voltak. Nekem őszintén nem hiányoznak túlzottan.

A többségük lehet, hogy ilyen, de szerintem van egy kis szegmense ennek a rétegnek (is), akik ennél tovább tudnának menni az asztali RPG-k felé, ha lenne a környezetükben elég inger hozzá. Persze nekem szinte semmi MMORPG tapasztalatom nincs, szóval lehet, hogy tévedek...

Unokatestvérem hardcore WoW játékos. X éve, 24+n órában tolja munka után. Amikor először hívtam és jött játszani, gyakorlatilag lesöpörte (lejátszotta) a milliószor rutinosabb asztali rpg-s bandát. Szó szerint élt a karaktere, mindig volt valami ötlete, nem volt nála üresjárat. Pislogtam rendesen. Amikor megvettem a WoW RPG-t, ő volt az első gondolatom, hogy ha játszanánk, mindenképpen őt kérném fel mesélőnek, mert nagyon otthon van WoW lore és hangulat téren is, és ha fele olyan jó mesélő mint játékos, akkor is tuti jól szórakoznánk.

Az ilyen kivételeket mindig öröm felfedezni - még ha ritka is :( .

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 8604 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.31, 12:18

Fywillan

Fywillan

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 339 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.31, 09:57

A szerepjáték hanyatlásának egyik oka szerintem a CRPG-k elterjedése, azon belül is az MMO-ké.
A mai fiatalság MMO-közösségekben szocializálódott rétege (akik egyszerre raidelnek, facebookoznak, meg még minimum 2 dolgot csinálnak) már nem tartja érdekesnek, hogy egy szobába leülnek a haverokkal egy asztal köré, és szerepjátékoznak. Valószínűleg nem olvasnak annyi könyvet sem, a fantáziájuk sem annyira fejlett.

GODPOWER

GODPOWER

Törzs-fórumozó

• Archívum
  • 608 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.31, 08:33

Szerintem a szerepjátékos rendezvények amiket csinálunk(nak) az a legfőbb baja , hogy belterjes .
Szerepjátekosoknak csinálják , szerepjáték klubokban. Sokkal inkább kellene elvinni és megmutatni a fiataloknak ezt a szórakozási formát, mint várni arra, hogy ránk találnak!
Persze ehez rengeteg energia , pénz , idő kellene.

Ubijcsa

Ubijcsa

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 13 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.30, 08:11

A szerepjáték hanyatlásának egyik oka szerintem a CRPG-k elterjedése, azon belül is az MMO-ké.
A mai fiatalság MMO-közösségekben szocializálódott rétege (akik egyszerre raidelnek, facebookoznak, meg még minimum 2 dolgot csinálnak) már nem tartja érdekesnek, hogy egy szobába leülnek a haverokkal egy asztal köré, és szerepjátékoznak. Valószínűleg nem olvasnak annyi könyvet sem, a fantáziájuk sem annyira fejlett.
A másik ok, hogy öregszik a magyar rpg-tábor, a nagy része családos lett, munka, megélhetés, külföldi élet, emiatt sokan abbahagyták. A 20 éve működő klubbunkban van kb 10 stabil fő, és az átlagéletkor már 30 felett van. Ha valaki ezenfelül beesik játszani jó eséllyel régi motoros ő is.
Valószínűleg ezen nem segít a facebookos regisztráció sem, ártani viszont nem árt.

Selmo

Selmo

Lochost kvesztor

• Fórumita
  • 2132 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.28, 19:30

Ezt én is megerősíthetem. A klubunkban megforduló ~50 emberből 1 db volt, aki tényleg csak belecsöppent egy találkozó révén és tetszett neki, a többi ember mind vagy ismerős volt, vagy helyet keresett a játékhoz.

Steel

Steel

Unknown

• Fórumita
  • 475 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.28, 18:06

"Szerintem a népszerűsítés magával hozná azt, hogy mások is fellelkesednek a játékért. A jelenlegi csapatomban már van 3 olyan tag akik korábban sohasem játszottak. A tapasztaltabbaktól ismerték meg, hogy mi is az a valódi rpg."
Szerintem nem. Az rpg-nek nincs sok marketing ereje, a közösségnek még annyi se. Az új arcok 99% barátok, ismerősök révén érkeznek, olyan azért ritkán akad, hogy valaki lát egy rpg-s rendezvényt és kipróbálja mi is az. A klasszikus reklám stratégiák szerintem kevésbé sikeresek a szerepjátékok esetében. Vagy talán helyesebb azt mondani, hogy jóval nehezebb dolguk van a reklámozóknak, talán olyannyira hogy nem is éri meg az energiát befektetni.

Egy kisebb mellékvágány:
Mivel már többen is írták, hogy találkozók és rendezvények kellenének: Rengeteg, találkozó, verseny, tábor...stb van évente. Szvsz jóval több mint amire igény mutatkozik. Ha valakinek egyáltalán nincs csapata és csak versenyekre járna, akkor is évente legalább 15 alkalma lenne szerepjátszani. Egyszóval a rendezvények hiányára nem lehet hivatkozni.

nod20

nod20

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 633 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.28, 16:07

Rövid gondolat megoszás, ha már telepatikusan nem megy... :)

1. RPGk sehol nem siker termékek. Magyarorzság kis ország, ezért ami máshol kis siker az itt még kisebb. Szerintem a szerepjáték egy időigényesl és bizonyos tulajdonságokat megkövetelő hobby, ezért soha nem fog nagyon elterjedni. Ez van.

2. Mivel minden szociális hálóban vagy törlés alatt vagyok, vagy nem is regisztráltam. Így engem nem hoz lázba a felvetés.

3. Amit már mások is írták, a szociális hálók nem minőségre mennek. Nagyon jól működnek mint reklám, úzenő, hírfal, stb, de szerintem pont a szerepjátéknak kimondottan jó médium a fórum.

viraglaca

viraglaca

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 1 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2014.05.28, 15:31

Üdv Mindenkiknek!

Én hosszabb ideje nézegetem az lfg/rpg.hu-t és úgy gondolom nagyon jó színvonalú oldal. Én személy szerint támogatnám azt, hogy ha fb twitter, stb felé nyitna az LFG. A legtöbb szerepjátékos csapat szerintem már ilyen közösségi oldalakon szerveződik újjá. Hozzávetőlegesen én is 5-6 éve nem játszom rendszeresen. Évente 2 találkozóra megyek el, így ez nem nevezhető rendszeres játéknak.

Azonban pár hónapja egy régi társasággal el kezdtünk szervezni egy új party-t és minden info-t egymással fb-n keresztül osztunk meg.  

Összességében én is sokat olvasom ezt az oldalt, és további más szerepjátékkal, főleg MAGUS-sal foglalkozó oldalt, de számomra mindig is inkább forrás volt az lfg/rpg.hu, kalandötletek, kasztok modulok terén, amikkel amúgy elégedett voltam.

Nem kell drámát csinálni belőle, valljuk be ez egy belterjes közösség, ami még saját alcsoportjaival sem szívesen keveredik. Nehéz lenne a tagokkal reklámozni ezt a hobbit, nincs is értelme. A saját közösségemnek is nehezére esik új tagokat verbuválni, pedig mi finoman szólva sem a sztereotípiáknak megfelelő csapat vagyunk (persze mi sem vagyunk normálisak). 

Szerintem a népszerűsítés magával hozná azt, hogy mások is fellelkesednek a játékért. A jelenlegi csapatomban már van 3 olyan tag akik korábban sohasem játszottak. A tapasztaltabbaktól ismerték meg, hogy mi is az a valódi rpg. 

Ez különösen azért volt számomra érdekes, mert a Baldurs Gate, Ice Wind Dale az ismert volt számukra,  valamelyikük többször is kijátszotta, de pl.: a DnD-ről még nem hallott korábban. Szóval a népszerűsítés fontos cél lenne.

Hogyan népszerűsítsük? fb, twitter, rendezvények, találkozók stb.

A régieknek kell majd egy kicsit lejjebb ereszkedni és nem snobkodni csak azért, mert már valaki 20 éve játszik. 

A legtöbb magyar rpg és más külföldi kiadványok is azért hasaltak el itthon, mert egészen egyszerűen nem volt olyan piac, ami elő lett volna készítve ezek fogadására. Ez egy hosszabb téma lenne, nem megyek bele.

Javaslatom: Ismeretterjesztés, nyitás, kevesebb snobkodás, több rendezvény!

Tebolyult_Tuzmagus

Tebolyult_Tuzmagus

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 114 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.27, 06:22

strato:

Nem teljesen a villámhírekre vonatkozott, és egyáltalán nem támadás volt, hanem siránkozás, hogy a szerepjátékok, amiket eddig szerettünk, és kívülről fújtuk a szabályokat kifakultak, vagy teljesen elenyésztek.

A videójátékos és társasos hírek, ismertetők nem unalmasak, csak egyszerűen ezekről inkább máshonnan értesülnek az emberek, nem fogják megdobni a közösségi életet, ezeket sem kritizálásként említettem.

Steel

Steel

Unknown

• Fórumita
  • 475 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.26, 17:59

Sziasztok!
Először is tök jó ez a beszélgetés, régóta követem és sok érdekes véleményt illetve vitát olvastam itt.
Én 2003-ban regisztráltam és azóta is hol gyakrabban, hol ritkábban nézegetem a tartalmakat, olykor fórumozok is (nem túl sokszor). A magam részéről elégedett vagyok a honlappal, szerintem magas színvonalú és nem is igényelne sok változtatást.
A facebook-on olykor ránézek különböző rpg-s közösségek beszélgetéseibe és azok alapján nem szeretném ha az lfg abba az irányba mozdulna el. Kivéve ha létkérdés. A közösségi oldalak kevéssé, vagy egyáltalán nem moderált beszélgetései vállalhatatlan színvonalúak. Nem mondom, hogy itt nem voltak bicskanyitogató stílusú fórumozók korábban, de a különbség így is óriási.
A facebook-on még nemigen láttam értelmes beszélgetéseket nyílt közösségekben. Nem szeretném ha a minőséget mennyiségre cserélnénk, bár tudom, hogy ma ez a trend, de ha már kérdezik itt a véleményem akkor inkább ne.
Ennyi volt az érdemi válasz a szerkesztői kérdésre részemről.

Ami még kérdéseket vet fel bennem az a közösség csökkenésének kérdése. Milliónyi oka van annak, hogy csökken az asztali rpg-sek száma, mindenki tudna adni magyarázatot. A kérdés az, hogy lehet-e/kell-e a helyzettel kezdeni valamit. Szerintem nem lehet és nem is kell. Játszik annyi ember, hogy nem kell a teljes "kihalástól" rettegni és játszani is fognak.
Lehet, hogy még lesz reneszánsza az asztali játékoknak, ki tudja?
Nem kell drámát csinálni belőle, valljuk be ez egy belterjes közösség, ami még saját alcsoportjaival sem szívesen keveredik. Nehéz lenne a tagokkal reklámozni ezt a hobbit, nincs is értelme. A saját közösségemnek is nehezére esik új tagokat verbuválni, pedig mi finoman szólva sem a sztereotípiáknak megfelelő csapat vagyunk (persze mi sem vagyunk normálisak).
Én örülnék ha lenne évente egy nagy szerepjátékos event, ami egy kicsit keverné a kártyákat, de egy ilyen eseményt csak széleskörű, klubokat, táborokat, versenyszervezőket megmozgató kezdeményezéssel érdemes tető alá hozni és semmiképpen sem egy kisebb közösség magán szervezésében. Utóbbi esetében tudjuk hogy csak a haverok jönnek, meg néhány idegen arc akik a rendezvény végén vagy angolosan és elégedetlenkedve távoznak (mert nyilván nem ők nyerték a versenyt :)), vagy legközelebb is biztosan jönnek és nem jönnek többé. Talán egy nagyobb szabású éves találkozó jót tenne a rpg-s életnek, amely egyébként szerintem köszöni szépen jól van. Öregecskén, de jól. :)

Cthulhu

Cthulhu

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 725 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.26, 16:34

Üdv Mindenkinek!

Pár gondolatot megosztok én is, mert bár túlságosan aktív felhasználó nem vagyok (nem nagyon generálok tartalmat), a kattszámot rendszeres olvasással szoktam növelni.

Véleményem szerint jót tenne az oldalnak a nyitás más közösségi médiumok felé – igen, lehet hogy jönnének trollok és biztosan lennének ilyen-olyan negatív hatásai a dolognak, de összességében véve jó esélyét látom annak, hogy talán frissül kicsit a társasáság és megélénkül a pezsgés.

A magam részéről igyekszem majd újabb cikkekkel hozzájárulni a tartalomhoz (igazából jó ideje érlelek 2-3 társasjáték ismertetőt, bár félek tőle hogy ha eddig nem fejeztem be őket... de majd lesz más). Saját tapasztalatból tudom, hogy engem is jobban ösztönözne, ha kicsit nagyobb aktivitást látnék az írásaim alatt – talán választhattam volna érdekesebb témákat, vagy írhattam volna provokatívabb stílusban. Bár itt jogos az önkritika, hogy én sem szólok hozzá túl gyakran mások cikkeihez – majd ezen igyekszem javítani.

A magam részéről egyébként szívesen olvasok és olvasnék még többet játékbeszámolókból, mesélői és játékosi tanácsokból. Érdekelnének esetleg rövidebb-hosszabb próbajáték-leírások. Például ha kijön valami új szerepjáték, megjelenik itt az oldalon az ismertető, majd valamennyi idő elteltével pár cikk a játékülésekről, amelyek során a csapat megismerkedett az új játékkal és kipróbálták. Egyik-másik ismertető annyira jó kedvet tud csinálni az adott RPG kipróbálásához - jó lenne látni kicsit részletesebben is, hogy miként muzsikál élesben. 

Nem tudom egyébként mekkora a valós igény ilyesmikre (rajtam kívl kit érdekel még), de alkalom adtán esetleg én is szívesen készítek valami hasonlót, ha ezzel hozzá tudok járulni a közösségi élet erősítéséhez.

Viszont ami az aktivitás hiányát illeti... Egyre gyakrabban tapasztalok egyfajta érdekes magatartásformát, ami szerintem (legalábbis részben) okozhatja a pangást. Sajnos nem tudom frappánsan egy szóban megfogalmazni, mert csak kellemetlen, sértő kifejezések jutnak az eszembe, de megpróbálom leírni a jelenséget pár példán keresztül:

Nem sokkal a Burning Wheel és Burning Empires ismertetőim után elhatároztam, hogy az „Egy mesélő fejében” című cikksorozat mintájára én is megpróbálkozom egy nagyobb hanvételű írással arról, hogy miként is fest egy játék a „Burning ...„ rendszerekkel. Össze is toboroztamm egy kis csapatot, elkezdtük az előkészületeket, majd az első éles játékülésen (Skype-os lett volna) az egyik játékos nem jött el. Nem jeletkezett fel, később a mailekre nem válaszolt, szőrén-szálán eltűnt az éterből. De nem csak online játékoknál fordult ez elő – volt olyan, hogy egy kivételével már mindannyian a játékasztal körül ültünk és vártuk a késő embert, aki még telefonon meg is nyugtatott minket, hogy 15 perc múlva befut. Az a 15 perc azóta sem telt le...

Érdektelenség, közömbösség, nemtörődömség? Nem tudom minek nevezzem, amikor valakivel élőben és/vagy mailben megbeszélünk valamit, hogy aztán egyszercsak eltűnjön és soha többet ne válaszoljon - látszólag minden előzetes jelzés nélkül. És ez korosztálytól független – harmincas figura éppúgy eljátszotta már, mint tizenéves. Félreértés ne essék, nem az a baj, ha valaki eljön egy játékra és a végén közli, hogy neki ez annyira nem jön be és akkor ő most balra el.

De hogy előtte e-mailben, telefonon vagy egy kávézóban teljesen jól elbeszélgetünk a játékról, megegyezünk pár részletben, látszik rajta, hogy érdekli a dolog, motivált, energiát feccöl bele, aztán utána eltűnik a süllyesztőben, mint valami valóságshow-sztár... Vagy manapság annyira megváltoztak az életkörülményeink, hogy már ilyen kismértékű elfoglaltságot sem tudnak az emberek megbízhatóan betervezni? (Havi egy-egy délutánról beszélek, nem a minden este játék orrvérzésig volt a terv.) Vagy tényleg igaza lenne azoknak, akik a hobbi asztali ágának haldoklását vizionálják?

Nem akartam túl pesszimista lenni, úgyhogy így a végére még gyorsan megjegyezném, hogy szerintem azért pillanatnyilag egyfajta előnyári „uborkaszezon” is érezteti a hatását. Gondolok itt arra, hogy sokan valószínűleg még a különböző vizsgák lázában égnek, aztán meg jön a nyaralás. Bár nem látok statisztikákat, de felteszem hogy valamiféle mélypont nagyjából ezidőtájt mindig van, aztán szeptemberben megint kicsit beindul a pörgés. Vagy tévedek?

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]