Ugrás tartalomhoz

Fotó
* * * * * 6 Szavazat

Körkérdés: A közösség, az LFG, meg minden (eredetileg: Online felületek vs. lfg.hu)

• Válasz írásához lépj be
196 hozzászólás érkezett eddig

pierredelacroix

pierredelacroix

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 675 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.06, 08:33

Marketing, reklám, figyelem-felkeltés - Ki tudja a Fókusz stábjának elérhetőségét? Éppen itt az ideje megint olyan cikkeknek, amelyek azt fejtik ki, hogy a szerepjáték a Sátán műve.

Maga egy időutazó 1992-ből? :he:

Igen... nevezz csak Doktornak:)

(Na jó, tudom, hogy a vallási és politikai fanatikusokat manapság más köti le, de a reklámok alapján valahogy a mai médiát sem érdekelné egxéb dolgai a szerepjátékoknak)

Attila

Attila

Banned

• Fórumita
  • 4235 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.06, 08:01

Marketing, reklám, figyelem-felkeltés - Ki tudja a Fókusz stábjának elérhetőségét? Éppen itt az ideje megint olyan cikkeknek, amelyek azt fejtik ki, hogy a szerepjáték a Sátán műve.

Maga egy időutazó 1992-ből? :he:

QuippeR

QuippeR

Story Gamer

• Fórumita
  • 969 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek
    2                      

Kelt 2014.05.05, 20:33

Lehet, hogy pont az a típusú toxikus user vagyok, akire Attila panaszkodik, de az biztos, hogy nekem jelentősen megcsappant az itteni napi hozzászólásszámom, amikor rájöttem, hogy évek óta ugyanazokat a köröket futjuk, csak esetleg újabb emberekkel.

Ez biztosan sznobul hangzik, de sosem történt olyasmi, hogy szépen alulról felépüljön egy közös szerepjáték-szemlélet vagy akár csak szóhasználat az itteniek között, és mindig úgy éreztem, hogy a piramis aljától kellett újra felépíteni a vitát, amikor a csúcsáról akartunk beszélni. Ehhez még hozzájött, hogy őszintén szólva itt a fórumon sosem volt valami konstruktív a hangnem, szóval az építkezőket legjobb esetben is maximum kiröhögte a többség. (Merthogy nem is piramis az, hanem fakunyhó, csak túlbonyolítjuk.)

A fenének sincsen kedve ehhez, akármennyire is érdekelne a téma.

pierredelacroix

pierredelacroix

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 675 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.05, 20:19

Még annyit hozzáfűznék az utolsó hozzászólásomhoz, hogy talán itt lenne az ideje akkor a magyar szerepjátékos szcénának, hogy elmenjünk játékelméleti és -pszichológiai irányba, ezzel foglalkozva kellenének (akár lefordított) cikkek is. (Hiszen úgy tűnik, hogy új közönséget már nem tudunk bevonzani: lényegében a korábban már játszók szűk ismeretségi körében, netalántán rokonságában - hiszen az első-második nemzedék lassan eléri a családalapítói-kort - fog csak tovább terjedni. A marketing alapvetése szerint így a "termék" - a szerepjáték - előtt ezek az utak állnak: 1. Új közönséget keres. Ez szerintem ma eléggé nehéz, amelynek nemcsak magának a hobbiból eredő okai vannak, hanem "kemény" demográfiai, technikai stb. - például az, hogy a magyar nyelvű szerepjátékosi kör eredendően nem éppen nagy - korlátai is. 2. Átfazonírozza magát. Én ezt korlátozottan járható útnak vélem, mert a PC-s szerepjáték is végső soron ennek minősül, de a WoW azért messzire esik a "klasszikus" szerepjátéktól. 3. Marketing, reklám, figyelem-felkeltés - Ki tudja a Fókusz stábjának elérhetőségét? Éppen itt az ideje megint olyan cikkeknek, amelyek azt fejtik ki, hogy a szerepjáték a Sátán műve. [vagy ami ma Magyarországon az emberek figyelmét felkelheti] vagy 4. A legrosszabb verzió - Attila ezt írta le - a terméket érdeklődés hiányában megszüntetik/megszűnik. (Vernon termék-ciklus elmélete alapján).

pierredelacroix

pierredelacroix

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 675 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.05, 19:58

k***ára másodlagos, hogy mi a felület, ha nincs olyan user, aki generálja a tartalmat, ami vonzaná a látogatókat és megalapozna egy közösséget.

Ilyen tartalomgenerálók ebben a témában egyre kevesebben vannak. Vagy elveszi az időt a nagy büdös élet, vagy - a lúzerebbje - inkább ebből próbál megélni és ipari mennyiségben termeli a turhát valamelyik nagyobb közösségi portálon (Esetleg lopja az anyagot mindenhonnét a saját szájtra). Emellett hazai viszonyok között nem is nagyon van, amiről lehetne írni. Az lfg.hu-nak az volt az erőssége, hogy az írások átmentek szerkesztői kézen ez most egyszerűen nem tud érvényesülni, ha nincs ilyen jellegű anyag.

A másik ilyen gond, ami a fórumok kinyúvadását hozta, azok a toxikus userek, akiknek életpótlék az, hogy ismét és ismét és ismét és ismét elmondhassák ugyanazokat a betokozódott süket általánosságokat, amiket húsz éve tolnak folyamatosan, elnyomva minden lehetséges más nézőpontot, ízlést, megközelítést.

Az épp divatos, a blogokhoz hasonlóan zsákutca közösségi médiás szarok ezen nem fognak segíteni, maximum a széttagozódásra erősítenek rá...

A hobbi döglött, elvesztünk, lehet rágyújtani. Borderlands 2 hentelés, valaki?

(OFF)Remélem azért nem ennyire negatív a helyzet, mint azt ez az értelmezés sugallja... de hát a halak versenyén én mindig az utolsónak drukkolok (reményhal). :)(/OFF)

-Én a blogokat azért nem sorolnám egy csoportba a facebook-kal és egyéb közösségi médiás felületekkel (nem mellékesen az LFG.hu-s átalakulás - +/- 1-2 év - ideje körüli felfutás után azért a legtöbb blog sincsen éppen a toppon). Emlékszem, hogy amikor elindultak a blogok, akkor tényleg még "naplószerűek" voltak (magánvélemények, napi események) a legtöbb témában (legalábbis ami érdekel) ma már a tematikusabb (és szakszerűbb) blogok kezdenek (hál' istennek) eluralkodni (elég megnézni a 10 évvel ezelőtti felhozatalt a blog.hu-n és a mait). Igaz valamikor az évtized elején (2010, mennyire régen volt már) elég sok olyan blog került tetszhalott állapotba, amelyeket rendszeresen követtem (de ma már vannak újabbak).* (igaz, még mindig szeméthegyeken kell átrágnom magamat, hogy ezt a kevés aranyat megtaláljam)

Ami furcsa, hogy úgy tűnik a szerepjátékos blogokra éppúgy nem jellemző a túlzott látogatottság, mint itt a fórumok esetén (tehát nem hiszem, hogy éppen ezek szipkázná el a kommentelőket).

*tiszteletben tartva a netikettet inkább nem linkelném őket

- Nem tudom, kifejezett trollokkal (ha esetleg én nem számítok annak) az elmúlt 5-8 évben nem találkoztam errefelé, így a "betokosodott" nézeteket hangoztatók szerintem nem sok embert riasztanak el a hobbitól/kommenteléstől (más kérdés, hogy talán maga a szerepjáték nem képes már annyira megújulni/radikálisan új elméletekkel, metódusokkal előállni Magyarországon, hogy kialakulhassanak új nézőpontok és viták. Így egészen addig, amíg ez nem történik meg, futni fogjuk a már unalomig ismert köröket. Bár ebben nem hiszek)

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6815 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.05, 19:46

Attilának abban igaza van, hogy kevés az oldalon a saját szerepjátékos tartalom. A találkozók moduljai és élménybeszámolói ideálisak lennének, mint ahogy az otthoni kampányok egyedi dolgai is. Nálam itt a lustaság a fő szempont: sok minden fejben van meg, használható formába önteni háromszor-négyszer annyi idő, mint kitalálni és lemesélni. (Az nem nagy cikk, hogy "óriáspatkány" - megjegyzés: worg statok, de GftT helyett Berserk vagy "a varázsló tornyának a térképe a Tome and Blood xy. oldalán, csak más csapdák - ez még talán copyright is.)

Blogom nekem is van, de elvétve írok csak rá. El is határoztam, hogy legközelebb inkább az LFG -n posztolom. (Szilárd meggyőződésem, hogy a legtöbb blogos tartalom el sem jut az érdeklődőkhöz, mert nem is tudják, hogy van blog. Az lfg -s blogketrecről tudok, de mindig elfelejtek ránézni. Pedig én még szeretek is ilyesmit olvasgatni.)

Ha lehetne kívánni, akkor valami olyan posztolási lehetőséget szeretnék, ami hasonló az oldalsávhoz, de nem karakterlimites és lehet benne normális módon képet, videót linkelni.

Strato, a villámhíreket én szeretem, nekem úgy jó, ahogy van, így nem kell másik oldalra mennem némi videojátékos hírért - az nekem úgyis csak szerepjáték-pótlék. :)

Bulldy

Attila

Attila

Banned

• Fórumita
  • 4235 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.05, 12:12

k***ára másodlagos, hogy mi a felület, ha nincs olyan user, aki generálja a tartalmat, ami vonzaná a látogatókat és megalapozna egy közösséget.

Ilyen tartalomgenerálók ebben a témában egyre kevesebben vannak. Vagy elveszi az időt a nagy büdös élet, vagy - a lúzerebbje - inkább ebből próbál megélni és ipari mennyiségben termeli a turhát valamelyik nagyobb közösségi portálon (Esetleg lopja az anyagot mindenhonnét a saját szájtra). Emellett hazai viszonyok között nem is nagyon van, amiről lehetne írni. Az lfg.hu-nak az volt az erőssége, hogy az írások átmentek szerkesztői kézen ez most egyszerűen nem tud érvényesülni, ha nincs ilyen jellegű anyag.

A másik ilyen gond, ami a fórumok kinyúvadását hozta, azok a toxikus userek, akiknek életpótlék az, hogy ismét és ismét és ismét és ismét elmondhassák ugyanazokat a betokozódott süket általánosságokat, amiket húsz éve tolnak folyamatosan, elnyomva minden lehetséges más nézőpontot, ízlést, megközelítést.

Az épp divatos, a blogokhoz hasonlóan zsákutca közösségi médiás szarok ezen nem fognak segíteni, maximum a széttagozódásra erősítenek rá...

A hobbi döglött, elvesztünk, lehet rágyújtani. Borderlands 2 hentelés, valaki?

Petrus

Petrus

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 4514 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.05, 06:44

Valaki említette, hogy tök jó, hogy vannak szervezett versenyek, meg visszatérő rendezvények. Én tökre örülnék, ha ezekről küldenének a szervezők vagy a résztvevők beszámolókat meg fényképeket. Volt nem rég egy HH, korábban meg a KaTá, és jószerivel egyikről sem jött semmiféle visszhang. Ezeknek a rendezvényeknek teljes egészében lehetne a másodlagos szöcsöve az LFG szerintem.

:bólogat: Gyakorlatilag itt vannak ezek a találkozók, amelyek kvázi "ingyen" használják reklámfelületre az LFG-t és elvétve veszi bárki is a fáradtságot a szervezők és a résztvevők közül, hogy egyáltalán mi a fene történt az eseményen és kinek milyen szubjektív tapasztalatai voltak...

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 8629 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.04, 22:17

Strato, nézd, arról van szó, hogy amilyen írások és cikkek mostanság megjelennek az oldalon, egyszerűen nem tartoznak bele az érdeklődési körömbe, pl. a villámhírek nagy része is ilyen, a számítógépes vagy konzolos játékokat helyből átugrom, nem érdekel.

Tisztában is vagyok vele, hogy a videojátékos blokk nem mindenkit érdekel, ezért is tettem téma szerint csoportokba a híreket, és a szerepjátékos csoport előre. Mondjuk azzal mindig küszködök, hogy nem tudom, pontosan melyik szerepjátékokkal, kiadókkal kapcsolatos hírek érdeklik az embereket, mert visszajelzést csak elvétve kapok.
Petrus szokott konkrét hírekkel szolgálni, amiket olykor fel szoktam használni a Villámhíreknél, de mástól nem jönnek ilyenek, így sokszor csak a saját megérzéseimre hagyatkozhatok.

Ami talán segítség lehetne, vagy működőképes megoldás: több önálló cikk az oldalon, saját gondolatokkal. Van most is egy ötletem, csak az időm kevés rá, de már belefogtam.

A szerepjátékos írásokat hiányolom főleg, de novellákat sem lehet igazán látni. Tudom, kevesebben vagyunk, mint régen, meg mindenki időhiányos, szürke zónában van, pedig lehetőségek lennének, én akár a jobb szerepjáték-beszámolókat is szívesen látnám. Érdemes belenézni az "írások" fül alá, hogy mik mentek mostanában, és mi az, ami az utóbbi hónapokban teljesen hiányzott. Ezekre kéne rárepülni, akár átvett dolgokkal is, bár én is jobban szeretem az önállóbb anyagokat.

A több önálló szerepjátékos cikkhez meg a novellákhoz az kellene, hogy valaki meg is írja őket, és el is küldje. Nekem, ha (cikk)írásról van szó, nem ezek jelentik a hazai pályát. A videojátékok világában sokkal jobban otthon vagyok, így innen igyekszem hírekkel és ismertetőkkel szolgálni, amikor az időm (és a pénztárcám) engedi. Azt viszont nem tudom megmondani, hogy ezeket a cikkeket hányan olvassák el, és az a szám milyen arányban van a szerepjátékos cikkekével.

Ami nagy hiány: az oldal "saját hangja" -ez gyakorlatilag nincs, pedig régebben ettől egyedibb, nem csak egy "gyűjtőoldal" ami nem különbözik a többi fórumos oldaltól.

Ehhez szerintem kellene egy főállású írói/szerkesztői gárda, ami nincs, és szerintem nem is lesz. Marad "a közösségtől a közösségnek" jelleg, bár sokszor úgy érzem, hogy ez kevesek agyában csapódik le. Persze mást kritizálni mindig jóval egyszerűbb, mint egy ismertető vagy beszámoló megírásába időt fektetni.
Talán úgy kialakulhatna egy ilyen saját hang, ha lennének emberek, akik rendszeren küldenek cikkeket megjelentetésre.

Valaki említette, hogy tök jó, hogy vannak szervezett versenyek, meg visszatérő rendezvények. Én tökre örülnék, ha ezekről küldenének a szervezők vagy a résztvevők beszámolókat meg fényképeket. Volt nem rég egy HH, korábban meg a KaTá, és jószerivel egyikről sem jött semmiféle visszhang. Ezeknek a rendezvényeknek teljes egészében lehetne a másodlagos szöcsöve az LFG szerintem.

Módosította strato: 2014.05.04, 22:21

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6637 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.04, 15:57

Strato, nézd, arról van szó, hogy amilyen írások és cikkek mostanság megjelennek az oldalon, egyszerűen nem tartoznak bele az érdeklődési körömbe, pl. a villámhírek nagy része is ilyen, a számítógépes vagy konzolos játékokat helyből átugrom, nem érdekel.

Ami talán segítség lehetne, vagy működőképes megoldás: több önálló cikk az oldalon, saját gondolatokkal. Van most is egy ötletem, csak az időm kevés rá, de már belefogtam.

A szerepjátékos írásokat hiányolom főleg, de novellákat sem lehet igazán látni. Tudom, kevesebben vagyunk, mint régen, meg mindenki időhiányos, szürke zónában van, pedig lehetőségek lennének, én akár a jobb szerepjáték-beszámolókat is szívesen látnám. Érdemes belenézni az "írások" fül alá, hogy mik mentek mostanában, és mi az, ami az utóbbi hónapokban teljesen hiányzott. Ezekre kéne rárepülni, akár átvett dolgokkal is, bár én is jobban szeretem az önállóbb anyagokat.

Ami nagy hiány: az oldal "saját hangja" -ez gyakorlatilag nincs, pedig régebben ettől egyedibb, nem csak egy "gyűjtőoldal" ami nem különbözik a többi fórumos oldaltól.

Módosította Orastes: 2014.05.04, 15:58

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 8629 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.04, 15:35

Most csak erre:

Az új trend (pl. villámhírek özöne, nagy ritkán egy-egy ismertetős cikk, novella szinte soha) annyira nem jön be, de szerepjátékra sincs annyi időm, mint szeretném.

Láma kérdésnek hangozhat tőlem, de mi az, ami bejött/bejönne, és ahhoz szerinted mire lenne szükség, hogy az megvalósuljon?
Elsősorban nem a Villámhírek miatt kérdezem, de mivel azt a sorozatot főként én készítem, nyilván erdekel az annak szóló konkrét kritika is. (Lehet teljesen őszintén, megsértődni nem fogok. ;))

Módosította strato: 2014.05.04, 15:35

auer

auer

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 5252 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.04, 14:12

Ez mindig így van, független a látogatottságtól v kommentelési szokásoktól.

Selmo

Selmo

Lochost kvesztor

• Fórumita
  • 2132 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.04, 14:03

Az inaktivitást mi is észrevettük. A HGB és PPL átiratokra egy kezemen megszámolható mailt kaptunk. Letöltötték 500×, de se értékelés, se köszi. Az már fáradtság lenne ezek szerint. :D

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6637 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.04, 11:07

Jó téma, érdekes felvetés, az én igényeim nem nagyok, és ezt az (rpg)lfg.hu pont ki is szolgálja, főleg azzal, hogy amikor az archívumban kotorászok valami után, azt könnyen meg lehet találni.

Kialakult barátságok, partik és egyebek szinte mind innen vannak, kiadványokat is szoktam venni, könyveket, ezt-azt.

Az új trend (pl. villámhírek özöne, nagy ritkán egy-egy ismertetős cikk, novella szinte soha) annyira nem jön be, de szerepjátékra sincs annyi időm, mint szeretném.

Facebookon egy szerepjátékos csoportnak voltam tagja, azt hiszem, két napig. Semmi érdemi nem volt benne, csak locsogás.

Az lfg nekem mindig egy stabil, állandó, bár kissé leszálló ágban levő aktivitást mutató közösséget jelent, és ha nincsenek is meg a 2000-es évek elején/'90-es évek végén levő állapotok (pörgő fórumok, minden témában, szerepjátékos rendezvények, stb) azért vannak jó irányok (LFX, HH, VT, KK) és bár a hobbi halódni látszik, amíg több partira való embert össze lehet szedni, nem aggódok.

Nocturna

Nocturna

Night-time Spirit

• Fórumita
  • 3386 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.04, 10:24

Még egy dolog eszembe jutott: szerintem az oldalso sav, a statuszfrissitesek egy csomo, egyebkent erdekes kommentet elsziv. Sokszor latok ott filmes "kritikakat", rpg-s felveteseket, amelyeket sokkal jobban ki lehetne vesezni a forumon (raadasul sokukra van is mar tema!) - de a 2-3 mondatos limit ehhez nem eleg, raadasul par nap mulva azok is lecserelodnek.

Nocturna

Nocturna

Night-time Spirit

• Fórumita
  • 3386 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.04, 10:06

Teljesen egyetertek Baka velemenyevel, es azzal, amit Bulldy-tol idezett. Az itt elojott legtobb dologhoz nem tudok erdemben hozzaszolni, mert nem hasznalom ezeket a csoportokat, alkalmazasokat, stb. es nem is hianyoznak az eletembol.

En egyebkent mindmaig gyakran atporgetem pl. a DnD alforumainak egy reszet, de mivel a) vagy eppen nem jatszom egyik verzioval sem (mert mas van porondon), b) vagy megy a jatek, es nincs kerdesem, ezert nem irok & nem okoskodok bele. Egyebkent erdekes, hogy az itteni csapatunk es annak holdudvara jellemzoen 30 koruli, aktivan es sok-sok eve szerepjatszo, sokfele rendszert-vilagot kiprobalt arcokbol all, raadasul par havonta uj setting, uj vilag, uj jatek / kampany -- es megis, a 7-8 fobol egyedul en vagyok az, aki rpg-s temakban barhova is irogat, kommentelget. Nem irnak, mert nincs kedvuk / idejuk / mirol, ami ido van inkabb a jatekba teszik, a kerdeseinket meg foleg egymas kozt vitatjuk meg, hisz ugyis mi jatszunk egyutt. Tehat " Nem halott az, mi fekszik örökkön..." :)

Ami a FB-ot illeti: en is benne vagyok ott tobb, rpg-s klikkben, ezek azonban tipikusan a szukebb ismeretsegi korbol szervezodnek, es az a funkciojuk, hogy adott csapattal az adott jatek dolgait ott szervezzuk le, beszeljuk meg. Ezen alig lepnek tul, termeszetesen neha van egy-egy erdekesebb (jatekhoz kapcsolodo) hir vagy link vagy disputa, de jellemzoen nem ez a funkciojuk. Tehat, ha rpg-vel kapcsolatos agyalasra, hirekre, nezopontokra van szuksegem, vagy van egy kv szunetem, akkor még mindig ide jovok fel, es porgetem vegig a forumokat.

Ami az itteni forumok nagyon jo hozadeka, azok a talalkozok - engem kifejezetten inspiral, hogy megismerjek innen olyan forumitakat, akikkel mar ezer eve osztjuk az eszt egymasnak. :)

Ami viszont a FB-on latszolag nagyon pezseg, az a MaSZK csoport, bar (ne haragudjatok meg erte) szerintem az ottani parbeszedek zome, nos... (inkabb nem akarok megbantani senkit). Viszont en ugy latom, hogy az itteni hajdani kerdesek, kommentek egy jo reszet elszivta az a csoport, pl. eleg gyakoriak a "mit tanacsoltok...", "hogyan kezdjem...", "melyik a jobb..." jellegu hozzaszolasok. Mondjuk en nem annyira hianyolom innen az olyan jellegu parbeszedeket. :)

Petrus

Petrus

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 4514 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.04, 07:57

strato:

A könyvtáros példádra megpróbálok egy analógiát felvázolni, hogy én miben látom a különbségeket és szerintem mi a két megoldás előnye és hátránya (mert mindkettőnek van). Remélem, nem tévedek nagyot...

Ha fórumozok:
A városban csak egy könyvtár van. A belépőkártyám csak oda jó. Néha nem, néha kétszer is meg kell etetnem vele. :P Viszont nem kötelező a kártyát használnom, ez közkönyvtár, de nélküle a Könyvtárosnéni végig a nyomobban lohol, nehogy bárhová is odafirkáljak. Itt rend van. Néhány könyvet persze leláncolva tartanak, azokat nem olvashatja bárki, de általában ezekről nincs is tudomásom.
A bejáratnál gyakran van valaki, aki friss újságot osztogat. Az újságban egy-két cikk szokott csak lenni. Bent van egy asztal, ahol az újságok halmai tornyosulnak és szivarozó és/vagy kardigános emberkék beszélgetnek a legfelső néhány szám szalagcímeiről, de többnyire csak merengés zajlik. Az asztal körül halványan a lentebb rothadó, porladó, elfeledett újságok szaga érződik.
Ha bent vagyok, jó esetben a Könyvtárosnéni szól, ha valaki kivette ugyanazt a könyvet, amit keresek. Gyakran nem. Többnyire csak akkor, ha a saját, fali regiszteremet elolvasom. Bárhogyan is, be kell mennem a polcok közé.
Minden könyvszekrény és polc szigorúan tematizált. Mindig tudom, mit hol kell keressek, de az ritkán tűnik fel, ha valahová új könyv érkezik. Ez egyébként is ritka, mert a témakörök már jól lefednek mindent. Emiatt a polcok között néhol barnuló banánhéjak is hevernek elárvultan...
Általában látok embereket másfelé, de ők szürkék, a fejük felett üres buborékok jelennek meg. Közelebb mehetnék, ha akarok, és láthatnám, miről beszélnek, de tudom, hogy azok a polcsorok nem érdekelnek. Néha, igen ritkán, olyanokat is látok, akiknek az avatárja ismerős, de legtöbbször velük is csak a bizonyos könyveken keresztül érintkezem.
Több polcsort is meg kell látogatnom és a megfelelő helyen lévő könyvet kell levennem. Kinyitom, elolvasom, néha vissza is kell lapoznom. Minden fehér alapon fekete szöveg. Végig kell olvasnom, különben nem fogom észrevenni, mi az, ami érdekel. Aztán írok bele valamit, ha jónak látom, és visszarakom a polcra. Az összes olyan könyvvel végig kell ezt csinálnom, ami engem érdekel, azaz több polcsort is meg kell látogatnom.
Ha új könyvet keresnék, az kissé nehézkes. A bejáratnál lévő regiszterrel tudok keresni, elsősorban címekre, de a pontos tartalom kissé megfoghatatlan és ködös, nincsenek mankók. Ha jó szavakra keresek, is gyakran előfordul, hogy nem azt kapom, amire kíváncsi vagyok. Így hamar el is vesztem az érdeklődésem és inkább maradok a bevált könyveknél. De ha konkrét könyvcímet keresek, azt 99%, hogy azonnal megtalálom.
A Könyvtárosnéni szigorú. A könyvtárban nem szabad kiabálni. Valamikor volt egy kiabálószoba is, de azt vagy bezárták, vagy a Könyvtárosnéni oda is utánam jön és szigorúan néz. Pedig annak a szobának a falait régmúlt idők csörgősipkái díszítik. Nem biztos, hogy jó dolog volt a léte, de jókat lehetett nevetni a fal mellett állva, miközben többen a ringben kiabáltak egymásra.

Ha G+-ozok:
Nem kell egy város egy bizonyos könyvtárba bemennem. A kártyám az összesbe jó és tele van a világ velük, bárhol legyek, biztosan találok egyet a következő sarok mögött.
A Könyvtárosnéni kicsit arctalan és buta, de megfelelő szabályok szerint működik és egzakt válaszokat ad, ha kérdezem. Általában mindig szól és pontosan, hogy hol mi történt. Még újságot is ad, de 99,999%-ban totál olyasmiről, ami nem érdekel. Csak a látogatásaim alapján próbálja megtippelni szegény, de eddig igen halvány eredménnyel.
A könyvtárban nincsenek polcok. Egy bazi nagy terem az egész egy bazi nagy asztallal, ami brutálsok könyvet tartalmaz. Minden könyv ki van nyitva. Van egy-kettő, ami a kártyámat kérné, de ezekről tudom, hogy privát körnek szólnak, miért is akarnék beleolvasni? (LFX...)
A falak tele vannak reklámokkal, poszterekkel és reklámposzterekkel. De többnyire ezeket észre sem veszem, vagy egyáltalán nem is látom. Rajtam van a szűrős napszemcsi. :)
Az asztal körül mindig rengetegen tolonganak, de mindenki kényelmesen elfér. A kártyád egyben te magad vagy is, ha odapiszkítasz valahová, az a te sarad. Nem kell, hogy a Könyvtárosnéni takarítson utánad, ha valahol óbégatni kezdenek az emberek miattad. Egyszer csak azt fogod észrevenni, hogy szép lassan mindenkiről lepattansz és a könyvek is zárva maradnak előtted.
Bárkivel beszédbe elegyedhetsz pusztán csak azért, mert ugyanazt a könyvet olvassátok. Nem vagy korlátozva két személyre, sem térre és időre, akár virtuálisan "élőben" is találkozhattok.
Mindenesetre a kártyával a kezemben rögtön látom azokat a könyveket, amelyek érdekelnek. Szépen világítanak. Csak az asztalt kell körbejárnom és az összeset egyszerre átolvashatom. Bármekkora is legyen az asztal, mindig gyorsan körbeérek rajta.
A "könyvek" meglehetősen szabadon kezelhetők. Telehúzgálhatom színes kiemelőkkel és ha akarom, láthatom mások kiemelőit is. Ez persze borzasztó sok is lehet egyszerre, de én itt ritkán keresem a kiemelőket. Viszont könyvjelzők is vannak, csak nekem.
Én a csoportokat keresem. Minden csoportnak van egy könyve egy jól meghatározható témáról. Ez hasonló könyv, mint a másik könyvtárban. Sajnos sokszor több csoport is nyit magának ugyanolyan könyvet és néha nem könnyű eldönteni, melyiket érdemes olvasni. De szabadon belenézhetek mindegyikbe és kiválogathatom, hogy melyeknek leszek a tagjai. És mindig van esély, hogy új, tematikusabb könyvek is nyílnak valahol, ráadásul a Könyvtárosnéni elég jó érzékkel tudja, mi érdekelhet ezek közül, ebben kevésbé téved.
A csoport-könyvekbe a beírások nem egymás után következnek. A könyv oldalán színes témajelzők vannak és oda lapozhatok, ahová akarok, de akár az összeset is nézhetem egyszerre. A beírások ezen belül következnek, de jól elkülöníthető gombócot alkotva a tartalmak és az azokra adott reflexiók.
Ha szólok a Könyvtárosnéninek, ad nekem is egy üres könyvet és én is odaférek az asztalhoz, de akár szabadon magammal is vihetem, a könyvtáron kívülre. Más könyvekből bármit átmásolhatok magamnak egy mozdulattal és senki nem szól meg miatta, mert mindig látszik, kitől másoltam át. Ha bárhová máshová írok, az én könyvemben is látszik (ha akarom). Ha közösségekhez csatlakoztam, még csak be sem kell jönnöm minden nap a könyvtárba, otthon az ágyban fekve a saját könyvemben látom a tevékenységeiket (megintcsak: ha akarom). A könyvemet többynire bárki olvashatja és (jó esetben, de nem feltétlenül mindig) egyszer csak azt veszem észre, hogy körém is szerveződik egy csoport és engem is olvasnak és máshol beidéznek és színes jelzőkkel bejelölnek. Része lettem valami nagyobbnak, valami többdimenziós térnek, kiléptem egy bizonyos fix könyv lapjai közül.
De bárhol is vagyok, az egész helyiséget belengi a frissen szétdobált banánhéjak illata...

Igen, lusta disznó akarok lenni. :)

Baka

Baka

Elementalista

• Fórumita
  • 1013 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.04, 07:52

Hadd tegyem le a magam 5 fillérét a témában, aztán a nagyérdemű majd eldönti mennyire tartozik a témához vagy sem.

Azóta az idő óta mióta regisztráltam elég kevés alkalommal voltam ténylegesen aktív tagja a fórumos közösségnek. Ennek oka összefügg a kérdéssel, ami szerintem elég központi a problémátokban:

Milyennek kell lennie egy mintaértékű, pezsgő életű szerepjátékos fórumnak?

Akár  kevés külföldi oldalra gondolok ahova be-be tévedtem, akár az lfg/rpg.hu-ra, a szerepjátékos fórumok többnyire kérdezz-felelek formát vett fel. Adott egy játék, amiről ha valakinek valami setting vagy szabálybeli hiányossága van azt bedobják a közösbe és a fórumozók jól átcsócsálják. De tulajdonképpen ennyi*.

Namost ha megszűnnek a kérdezők, akár a Selmo által vizionizált "szerepjátékosok kihalása" esetén (de az ok igazából tökmindegy, nekem is megvamagam elmélete), akkor az aktivitás is megszűnik. Az lfg.hu  halott topikjai túlnyomó többségével kapcsolatban ez a tapasztalatom.  És itt jön be az, amivel Bulldy szerintem nagyon rátapint a lényegre:

találkoztam sokukkal, akit ilyen-olyan formában űzte, de nem tartják szükségesnek, hogy fórumozzanak róla. Ennyi.

Szóval akik űzik a hobbit, milyen apropóból írnak egy online felületre tök ismeretlen emberek számára? Ha csúnyán akarom megfogalmazni: Miért írjon valaki a fórumra ha helyette játszhat is (vagy készülhet játékra)? Ez részemről nem költői kérdés, valóban érdekel hogy hogyan is kéne szerintetek kinéznie egy "élő" szerepjátékos online közösségnek. 

*Ez alól a DnD topikokban látok itt eltérést, ahol azért van még aktivitás. De ellenpéldaként ott a wod és a Magus fórumok, ahol tulajdonképpen csak a kérdés-vlasz témákban akadnak eszmecserék.

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 8629 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.04, 02:21

Lehet, hogy az RPG -> LFG "kiterjesztés" (is) az oka ennek? Amikor bejöttek a gaming és egyéb témakörök, szélesebb lett a bázis, de valahogy nem jött annyi ember és ők is csak szűken az új group-okban maradnak, a régi rpg-s témák nem tudtak újakat elszipkázni. Viszont mozgás volt az rpg-s körből a gaming körbe, ez látható.

Nem hiszem. A videojátékos és a társasjátékos fórumok ugyanúgy megvoltak már az RPG.hu-s időben, sőt az előbbiek akkor még sokkal aktívabbak is voltak, mint a névváltás után. Manapság jó, ha az egész videojátékos szekcióba egy darab új hozzászólás érkezik naponta.
Egyedül talán a cikkeknél éreztem komolyabb változást a névváltás környékén, mivel a szerepjátékos írások mellett megjelentek a video- és társasjátékosok is. Ebbe talán bele lehet magyarázni különféle bomlasztó hatásokat, de ha ezek nincsenek, akkor jó, ha hetente megjelenik 1-2 cikk, mivel a szerepjátékos írások nagyon megritkultak, nagyjából azzal egy időben, ahogy a fórum egyes topikjai is elnéptelenedtek.
Én nem gondolom, hogy az új témájú cikkek miatt bármiben komolyabban megváltozott volna a közösség összetétele. Szerintem ez is inkább okozat, mint ok.

Engem mérhetetlenül bosszant az állandó kilépés-belépés

Engem is, de úgy tudom, hogy úton van a megoldás, ha nem is a legrövidebbiken...

Szerintem alapvetően az a "probléma" gyökere, hogy a világ változik. A szerepjáték kihalóban van, a mai fiatalságot nem érdekli.

Persze a mai fiatalságnak megvannak a saját működési elvei, ahogyan a miénknek is megvolt anno, de szerintem a fiataloknál nagyobb gond az, hogy korábban aktív régi motorosok is itt hagyják az LFG-t. Lehet, hogy egy részük úgy általában a hobbit is feladja, de az LFX-en meg rengeteg olyan bemutatkozást olvastam, amiben azt írták le, hogy 10+ éve játszanak, de külföldre költözés miatt nincs kivel, családalapítás óta összeszervezhetetlen, stb.. Ha ezek az emberek ismét elkezdenek játszani (ezúttal online), szerintem előbb-utóbb szükségük lesz infókra, modulokra, ötletekre és válaszokra a kérdéseikre. Az LFX erre nem nyújt igazán lehetőséget, mivel a játékszervezés elől nem akarják elvenni a reflektorfényt.

Két lehetőség marad: vagy egy külön G+/Fb csoport a nulláról indítva, vagy az LFG, ahol már minden adott. Az előbbi szerintem a már korábban leírtak miatt csak ideig-óráig lesz használható, mivel amint elkezd többféle szerepjáték és többféle szubkultúra keveredni benne, belefullad önmagába a rendezetlenség miatt. Az utóbbi viszont hiába rendezett, sokan már csak azért sem próbálkoznak meg vele, mert úgy _érzik_, hogy a fórum az egy dinoszaurusz, és kihalásra van ítélve (a login problémáját most megelőlegezem megoldottnak ebben a gondolatmenetben).

Nem látok olyan megoldást erre vagy ezekre az általunk felvázolt problémákra, ami minden szempontból jó lenne. Ha lenne ilyen, már régen azt használnánk mind együtt, közösen.

Talán a jelenlegi technikai helyzetből szükségszerűen adódik, hogy ez a hobbi (még jobban) elaprózódik a különféle technikai megoldások nyújtotta lehetőségek között, bár én nagyon nem szeretném, ha ez így történne.

Számomra talán az a legszomorúbb ebben a történetben, hogy itt van ez a hatalmas tudástár, kiváló ötletek és érdekes viták tárháza, amiben még keresni sem bonyolult, és a megmaradt maréknyi őstagon kívül nagyon kevesen használják. Mintha egy ősi könyvtárnak csak a maréknyi titoknoka ismerné a felépítését, és csak náluk lenne meg a tudás arra, hogy megtaláljanak valamit.

Ezen felül itt ez a hely, ahol minden szerepjátéknak lehet egy saját zuga, ami csak pár kattintásra van az összes többitől egyazon rendszeren és közösségen belül. Ezeknek semmi másra nincs szüksége ahhoz, hogy beinduljanak, mint aktív tagokra. Minden más adott, vagy igény szerint átalakítható, és bármiről is beszéljenek az emberek, az ötleteik még újabb 20 év múlva is visszakereshetők és idézhetők lennének.

Talán tucatnyi más helyen találják fel éppen a spanyolviaszt a mesélés csínjáról és bínjáról, csak mert azok egy modern social rendszerben és amúgy is kéznél vannak (mivel a mamutcégek már az arcunkba nyomták mindettől függetlenül).

Ami furcsa még nekem ebben a dologban, hogy ugyanaz az ember lehet, hogy read only jellegű volt a fórumon, esetleg hébe-hóba panaszkodott valami miatt, de bekerülve egy G+ csoportba ő fossa a legtöbb tartalmat, és szervezi a legaktívabban a közösséget. Miért?

Miért nem tette meg ugyanezt a fórumnál? Miért nem írt és küldött be cikkeket / vetett fel kérdéseket / szervezett játékalkalmakat vagy versenyeket / indított podcastot?

Valahogy úgy érzem, hogy sokan úgy állnak az LFG-hez, hogy az van, és ha megjelenik rajta egy új cikk, akkor lehet jönni csámcsogni, ami ha nem tetszik, még talán fikázni is lehet egy kicsit. Az eszébe sem jut szinte senkinek (tisztelet a kivételnek), hogy hozzájáruljon saját termékkel, gondolatokkal, főleg, ha úgy érzi, hogy valamit jobban tud, és ennek hangot is ad másvalakinek a cikke alatt.

Azért mert vannak szerkesztők megnevezve az impresszumban, ez továbbra is egy közösségi tartalomra épülő site. Pontosan ugyanúgy, mint bármelyik Fb/G+ csoportnál, csak itt még vannak emberek, akik szabadidejükben átolvassák és fogyasztható formába rendezik a beküldött tartalmakat. Persze emiatt van némi átfutási idő, de cserébe valódi értékkel bíró tartalom is megjelenik, nem csak vesszőhibás félmondatok átgondolatlan összevisszasága (nyilván sarkítok mindkét irányban, de remélem érthető, mire próbálok kilyukadni).

Igen, ez is az LFG robusztusságát, nehézkességét erősíti, de pont ez az, ami időtálló értéket is tud képviselni a social csoportok stílusával és hamariságával szemben.

Én lennék a legboldogabb, ha össze lehetne hozni a fórum nyújtotta rendezettséget és nagy közös érzetet, a szociális rendszerek csoportjainak modernségével és technikai lehetőségeivel, de attól tartok, hogy ez a már leírtak miatt ellentmondásos, és így lehetetlen.

Viszont úgy gondolom, hogy minimális hozzállásbeli finomhangolással nagyon sok dolgot el lehetne érni, ami miatt sokan csak panaszkodnak, pedig csak végig kéne gondolniuk egy kicsit tágabbra nyitott látószöggel is a dolgokat.

Na, kezdek csapongani, úgyhogy most inkább megyek aludni. :)

Módosította strato: 2014.05.04, 02:24

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6815 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.05.03, 21:30

Nagyrész egyetértek Petrus -al, most hirtelen nem is tudok mit kiemelni, amivel nem. :)

Engem mérhetetlenül bosszant az állandó kilépés-belépés: munkahelyi gép, mobil eszköz, itthon asztali gép és notebook (mikor a feleségem használja az asztalit) - az okostévéről viszont nem jó olvasni az oldalt, de arról nem is kommentelnék, mert annyira nem kényelmes "gépelni" rajta. :)

Selmo:

Az én tapasztalatom az a fiatalokról, hogy - persze van köztük suttyó, de az mindig volt - ugyan olyan normálisak, mint a mi korunkban, csak egy másik világban élnek: egy - jelenleg - 15 évvel későbbiben, mint amikor én voltam fiatal. Ha szót akarsz velük érteni, fel kell venni a ritmusukat és meg kell ismerni az értékrendjüket, ami gyakran nem is áll olyan távol az enyémtől. Ha ezt nem teszed meg, akkor marad a "ez a mai fiatalság" szöveg. :)

Szerepjátékos van köztük bőven, anno tanárként találkoztam sokukkal, akit ilyen-olyan formában űzte, de nem tartják szükségesnek, hogy fórumozzanak róla. Ennyi.

Bulldy

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]