Ugrás tartalomhoz

Fotó
- - - - -

DnegyvenD #2: Az ODnD kiegészítői

• Válasz írásához lépj be
18 hozzászólás érkezett eddig

SlyZero

SlyZero

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 332 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.11.23, 15:37

A megboldogult Chaos Ultra 31. számában elGabor alaposan bemutatta a régi kiadványokat. Sajnos valamiért nálam nem működik rendesen az oldal...

Nekem se, pedig két böngészővel is próbáltam. Nem lehet, hogy az oldallal van valami gond?

Könnyen megeshet, hogy a költözés óta nem kóser a dolog. Mindenesetre Wayback Machine segít ha baj van, katt ide, és megtekinthető a CU31, köztük elGabor Judges Guild és Tékumel cikkjei is... Basszus, kifelejtettem Empire of the Petal Thronet!

Ááá, köszönöm mester! :csingcsung:

GODPOWER

GODPOWER

Törzs-fórumozó

• Archívum
  • 608 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.11.17, 20:54

Hamu a fejemre, megyek a pusztába böjtölni.

Nem kell hamu , meg puszta.
Évek óta a legérdekesebb , legjobb szerepjátékos cikksorozat az lfg-n .
Ráadásul tényleg nem lehet minden irányt beleömleszteni. A kimaradt részeket majd újabb cikkekben megírják . Legalább lesz mit várni ha vége a sorozatnak .

Ravenheart

Ravenheart

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2869 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.11.17, 17:19

Hamu a fejemre, megyek a pusztába böjtölni.

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4233 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.11.17, 15:41

Az EPT-t bűn lenne kihagyni, mert amellett hogy rendkívül eredeti világalkotási kísérlet, ez a korai D&D legjobb változata is.

Ravenheart

Ravenheart

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2869 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.11.17, 13:42

Könnyen megeshet, hogy a költözés óta nem kóser a dolog. Mindenesetre Wayback Machine segít ha baj van, katt ide, és megtekinthető a CU31, köztük elGabor Judges Guild és Tékumel cikkjei is... Basszus, kifelejtettem Empire of the Petal Thronet!

(OFF)

II. RPG.hu találkozó. Ezen még/már én is ott voltam. A régi szép idők. :buszke:

(/OFF)

Szerintem ne aggódj amiatt, hogy kimaradt valami. Ekkora terjedelemben nem lehet mindenről részletesen írni. Meg különben is, hagyni kell valamit a D&D 50. születésnapjára is. :D

Megérdemelt volna egy bekezdést, mert lehet nem OD&D, de azon alapul és TSR is adta ki. Na mindegy, akit érdekel, az majd elolvassa elGabor írását. :D

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 7626 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.11.17, 13:18

(OFF)

II. RPG.hu találkozó. Ezen még/már én is ott voltam. A régi szép idők. :buszke:

(/OFF)

Szerintem ne aggódj amiatt, hogy kimaradt valami. Ekkora terjedelemben nem lehet mindenről részletesen írni. Meg különben is, hagyni kell valamit a D&D 50. születésnapjára is. :D

Módosította strato: 2014.11.17, 13:20

Ravenheart

Ravenheart

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2869 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.11.17, 13:06

A megboldogult Chaos Ultra 31. számában elGabor alaposan bemutatta a régi kiadványokat. Sajnos valamiért nálam nem működik rendesen az oldal...

Nekem se, pedig két böngészővel is próbáltam. Nem lehet, hogy az oldallal van valami gond?

SlyZero

SlyZero

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 332 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.11.15, 14:36

Vorador

Vorador

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1455 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.11.14, 15:05

Kösz mindenkinek, aki közreműködik a cikksorozatban!
Nagyon tetszik, mindegyik részt el fogom olvasni.

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1129 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.11.14, 06:45

Jól értem, hogy az ODnD-ben korlátozott mértékben, de a fajok és az osztályok egymástól függetlenítve voltak? Kíváncsi lennék, hogy milyen megfontolások vezettek a BECMI fajkasztjainak kialakítására. Bízom benne, hogy a folytatásban erre is fény derül! :)

A következő cikkben (amely a '81-es B/X DnD-t ismerteti) lesz erről szó. Bár csak érintőlegesen, annak kapcsán, hogy a B/X DnD-ben jön be ez, a Holmes-féle kiadásban még nem volt, szóval Moldvaynak köszönhetjük a dolgot. :) Az oka kapcsán csak magánvéleményem van, de azt beleírtam, s nem akarok spoilerezni. ;)

Ravenheart

Ravenheart

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2869 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.11.13, 23:34

Majd jövőre jöhet egy nagyobb cikk a Judges Guide legfontosabb kiadványairól, mert az érdeklődésemet erősen felkeltettétek, de jó ha az embernek van egy iránytűje. ;)

A megboldogult Chaos Ultra 31. számában elGabor alaposan bemutatta a régi kiadványokat. Sajnos valamiért nálam nem működik rendesen az oldal és nem tudom megnézni, pedig egyik kedvenc számom. Egy bemutató a világról vagy az új CSIO-ról azért megfontolok, de nem ígérek semmit (szokás szerint).

Egyébként a kiegészítőkkel meg a Strategic Review cikkekkel együtt már sokkal inkább tűnik az ODnD olyannak, amilyennek a mai köztudatban él.Csak nagyon töredezett a rendszer (tudom-tudom, ezek csak kiegészítők voltak). Nem csodálom, hogy kellett egy rendes összefoglaló "első kiadás".

Az AD&D 1. kiadás gyakorlatilag egy best of OD&D, kibővítve és átdolgozott matekkal.

Jól értem, hogy az ODnD-ben korlátozott mértékben, de a fajok és az osztályok egymástól függetlenítve voltak? 

Igen, bár a tolvaj megjelenéséig ez nem volt annyira egyértelmű, mivel törpe és félszerzet is csak harcosként fejlődhetett, viszont az elf tetszőlegesen fejlődhetett harcosként és varázslóként is. Greyhawkban hozták be hogy párhuzamosan fejlődnek demihu... izé... man-type-ok az osztályaikban.

Tyr

Tyr

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 207 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.11.13, 22:45

Ez még az első cikknél is jobb lett. Majd jövőre jöhet egy nagyobb cikk a Judges Guide legfontosabb kiadványairól, mert az érdeklődésemet erősen felkeltettétek, de jó ha az embernek van egy iránytűje. ;)

Egyébként a kiegészítőkkel meg a Strategic Review cikkekkel együtt már sokkal inkább tűnik az ODnD olyannak, amilyennek a mai köztudatban él.Csak nagyon töredezett a rendszer (tudom-tudom, ezek csak kiegészítők voltak). Nem csodálom, hogy kellett egy rendes összefoglaló "első kiadás".

Jól értem, hogy az ODnD-ben korlátozott mértékben, de a fajok és az osztályok egymástól függetlenítve voltak? Kíváncsi lennék, hogy milyen megfontolások vezettek a BECMI fajkasztjainak kialakítására. Bízom benne, hogy a folytatásban erre is fény derül! :)

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6122 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.11.13, 20:10

Egészen jó, bizonyos darabokat láthattam és meg is nézhettem (:leborul: > elGabor)de így összeszedve nagyon jó lett. :cool:

bbface

bbface

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 67 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.11.13, 11:11

A D&D3-mal kezdtünk játszani még 2001 környékén. Az idő tájt kaptam egy harmadik kiadású Chainmailt teljesen véletlenül, igaz, digitálisan. Akkor átfutottam, de használhatatlannak tűnt. Már értem, miért nem értettem. :)

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4233 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.11.13, 11:07

Nos, igen, khm, a légicápa és a békodil ötlete sokakat megihletett. ;)

Ravenheart

Ravenheart

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2869 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.11.13, 10:57

• A Judges Guild öröksége hatalmas inspirációt jelentett számomra, amikor találkoztam vele. A kiegészítőik színvonala nagyon hullámzó, de ami jó (ez elsősorban Bob Bledsaw eredeti kampányanyagait és a Paul Jaquays által jegyzett kiadványokat jelenti), az máig megállja helyét, és sokkal színesebb, változatosabb a TSR anyagainál. A TSR akkoriban nagyon ráállt a standardizált versenymodulokra, míg a Judges Guild a nyitott, komplex kampányokat támogatta, ahol egyszerre többféle kontextusban (labirintusokban, városokban, vadonban és akár csatamezőkön vagy kereskedőutak mentén is) ment az akció, és a világkép is gazdagabb, mint a "standard középkoriasch fantasy" Greyhawkja. Egy jó Wilderlands-kampány szerintem az "ideális" alap D&D élmény.

Bledsaw és Jaquays moduljai remek példák arra, hogy kell érdekes dungeont építeni - igaz mai szemmel némelyik korai darab elég vázlatosnak tűnik. 2015 úgy tűnik Judges Guild éve lesz: nem elég hogy elkezdtek új térképeket gyártani, de egy-két hónapon belül a City State of the Invincible Overlord is új kiadást kap és nyár környékén a Goodman Games is nekiáll JG klasszikusok reprodukálásának.

• Az Arduin, mint kora RIFTS-e, hatásosabb drog volt egy képzelőerővel megáldott korabeli tizenéves számára, mint a heroin, de úgy látom, soha nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Lehet, hogy a szerző, David Hargrave személyes karizmája tette zseniálissá az asztal körül, a kiadványok, s különösen a kalandmodulok viszont rosszul öregedtek.

Egyben elég nehezen emészthető és kezelhető anyag. Inkább ötletbányaként kiváló, mint önálló játékként és settingként. Szörnyek, varázslatok és varázstárgyak között van jó pár darab, ami konvertálásért kiált. A repülő cápa, a krokodil/béka hibrid vroat, a vámpír/medúza hibrid vampusa, a mutáns háromfejű wyvern tryvern tuti fel fog bukkanni valamelyik kampányomban.

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4233 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.11.13, 10:15

Régóta várt cikksorozat, jó cikk! :) Amit hozzátennék:

• A Greyhawk és társai teljesen átformálták a D&D-t. Nagyobb különbség van az eredeti doboz szabályai szerint játszott és a kiegészítőzött OD&D, mint az utóbbi és az AD&D között. Ezzel a játék sokat bővült, de részben el is veszítette néhány korai erényét - például az osztályok egyre inkább egy szűk szerepbe szorították be a játékos karaktereket, a tulajdonságokra adott vagy varázstárgyakkal kapott bónuszok pedig fokozatosan "függővé" is tették őket. Egy alapdobozos mesében nem vagy bajban, ha egy 6-os Erejű, varázstárgyakkal nem rendelkező harcossal vagy, mert csak egy minimális bónuszt és 10% TP-t vesztesz; amikor viszont rápakolod erre a kiegészítőket, akkor a különbség tetemessé válik.
  • (A másik oldalon nekem az opcionális szabályok nélküli alap OD&D szinte játszhatatlanul minimalista - próbálkoztam többször is mesélni, de nem állta ki a gyakorlat próbáját. Még Urban egyébként kiváló OD&D hackjét is túl soványnak éreztem.)
  • A Judges Guild öröksége hatalmas inspirációt jelentett számomra, amikor találkoztam vele. A kiegészítőik színvonala nagyon hullámzó, de ami jó (ez elsősorban Bob Bledsaw eredeti kampányanyagait és a Paul Jaquays által jegyzett kiadványokat jelenti), az máig megállja helyét, és sokkal színesebb, változatosabb a TSR anyagainál. A TSR akkoriban nagyon ráállt a standardizált versenymodulokra, míg a Judges Guild a nyitott, komplex kampányokat támogatta, ahol egyszerre többféle kontextusban (labirintusokban, városokban, vadonban és akár csatamezőkön vagy kereskedőutak mentén is) ment az akció, és a világkép is gazdagabb, mint a "standard középkoriasch fantasy" Greyhawkja. Egy jó Wilderlands-kampány szerintem az "ideális" alap D&D élmény.
  • Az Arduin, mint kora RIFTS-e, hatásosabb drog volt egy képzelőerővel megáldott korabeli tizenéves számára, mint a heroin, de úgy látom, soha nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Lehet, hogy a szerző, David Hargrave személyes karizmája tette zseniálissá az asztal körül, a kiadványok, s különösen a kalandmodulok viszont rosszul öregedtek.
  • Elég tisztességes gyűjteményem van korabeli amatőr kiadványokból, és sajnos azt kell mondanom, hogy ezek ritkán érik meg a befektetett időt és pénzt. Egy-két jó ötlet mellett többnyire csapnivaló cuccok, pár kiemelkedő kivétellel (pl. a Midkemia-anyagok, még Raymond E. Feist regényei előtt). A legjobb ezen a téren a Gamelords Thieves' Guild sorozata, részben szabályokkal, részben kalandszkenáriókkal megrakott kiegészítőkkel. Ez egy jól átgondolt, alacsony erőszintű világ, amely talán legjobban a Káosz-regényekre és a korai magyar AD&D jó oldalára emlékeztet.

auer

auer

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 5108 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.11.13, 08:43

Érdekes volt kösz.

CikkBot

CikkBot

Régi fórumozó

• Admin
  • 6248 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.11.13, 08:13

Az eredeti Dungeons and Dragons alapjáték füzetei után nézzük át a játékhoz megjelent hivatalos és nem hivatalos kiegészítőket! Olyan, mára már nevesebb kiadványok mellett, mint a Greyhawk és a Blackmoor, szó lesz a DnD elődjének számító Chainmailről, a fontosabb korabeli magazinokról, valamint a kisebb kiadók munkásságáról. Zárásképp az ODnD újrakiadásai is említésre kerülnek.

http://lfg.hu/67428/ismerteto/dnegyvend-2-az-odnd-kiegeszitoi/

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]