Ugrás tartalomhoz

Fotó
- - - - -

DnegyvenD #9: DnD videojátékok

• Válasz írásához lépj be
35 hozzászólás érkezett eddig

Blob

Blob

Kockavadász Ogre

• Fórumita
  • 1604 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2015.01.19, 16:01

A BG2 viszont tényleg csodás volt így, 2013-ban is, a sandbox-jellegű világ és a karakterek-questek bonyolult, szépséges hálója lenyűgözött.

Nekem van egy olyan komoly jellemhibám, hogy az első crpg amivel játszottam az pont a Baldurs Gate II volt (a második pedig az Elder Scrolls III: Morrowind), szóval az utánakövetkezőeknek megvolt a léc, amit nem is tudtak megugrani. :D

Valahogy sikerült tökéletesen belőnniük a fősztori-mellékküldetések egyensúlyát ami más, hasonló próbálkozásokban úgy jön le, hogy vagy a fősodor túl lineáris és semmi szabadságot nem enged, vagy épp ellenkezőleg, annyira érdektelen hogy bejártad az egész világot, legyőztél minden szörnyet, és még a legutolsó jobbágynak is segítettél virágot szedni, de a main quest első küldetése még mindig ott virít befejezetlenül a harci naplóban. :lol:

Ráadásul azóta is mindig füstölgök, ha egy számítógépes szerepjátékban nincsenek gyerekek és budi.

annyira érdektelen hogy bejártad az egész világot, legyőztél minden szörnyet, és még a legutolsó jobbágynak is segítettél virágot szedni, de a main quest első küldetése még mindig ott virít befejezetlenül a harci naplóban.  :lol:

Nálam ez a Skyrim :D

SlyZero

SlyZero

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 332 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.12.18, 20:14

A BG2 viszont tényleg csodás volt így, 2013-ban is, a sandbox-jellegű világ és a karakterek-questek bonyolult, szépséges hálója lenyűgözött.

Nekem van egy olyan komoly jellemhibám, hogy az első crpg amivel játszottam az pont a Baldurs Gate II volt (a második pedig az Elder Scrolls III: Morrowind), szóval az utánakövetkezőeknek megvolt a léc, amit nem is tudtak megugrani. :D

Valahogy sikerült tökéletesen belőnniük a fősztori-mellékküldetések egyensúlyát ami más, hasonló próbálkozásokban úgy jön le, hogy vagy a fősodor túl lineáris és semmi szabadságot nem enged, vagy épp ellenkezőleg, annyira érdektelen hogy bejártad az egész világot, legyőztél minden szörnyet, és még a legutolsó jobbágynak is segítettél virágot szedni, de a main quest első küldetése még mindig ott virít befejezetlenül a harci naplóban. :lol:

Ráadásul azóta is mindig füstölgök, ha egy számítógépes szerepjátékban nincsenek gyerekek és budi.

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2216 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.12.18, 14:01

Véletlenszerű dungeonból nekem a Gateway to Apshai volt meg úgy 20+ éve, térdig érő hóban kellett menni minden nap a gépig... á nem, de azért elég jól el lehetett lenni vele.

Később a Dungeon Master és az Ishar Amigán, előbbinél valahogy elmaradt a sikerélmény, utóbbi meg inkább csicsás volt, mint jó.

Ravenheart

Ravenheart

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2869 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.12.18, 13:15

Blob: na jó, meg a Diablo és a legtöbb roguelike is. De a klasszikus, EoB/Dungeon Master-féle blobber recepthez fájdalmasan nem passzolt.

Ha random elemek közé bepakolnának különféle objektumokat amikkel lehet szórakozni, a blobbereknél is működne. NetHack is dögunalmas lenne, ha nem lenne tele olyan veszélyes vagy fun elemekkel, amik nem szörnyek. Mindenesetre Dungeon Hacknek nem sikerült ezek szerint.

Thaur

Thaur

Csúf zöld szörny

• Fórumita
  • 1815 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.12.18, 11:51

Még gyerekként, C64-en játszottam az SSI-s Savafe Frontier/Pool-sorozattal, akkor ezeket nagyon szerettem; a Krynn-sorozat valahogy kevésbé jött be.

EOB1-2-t Amigán játszottuk, ha minden igaz, nálam sose értek fel a nagy etalonhoz, a Dungeon Masterhez. Aztán PC-n is végigjátszottam, afféle kötelességből.

Neverwinter Nights 1-2: Amikor kijöttek, tetszettek. (A sztorit gyalázóknak persze igazuk van, de egy fantasy CRPG-nek szerintem vagy nincs is rendes sztorija, vagy csak béna és sablonos világmegmentős, tertia non datur.) Érdekes, hogy a múltkorjában felraktam újra, mert kipróbáltam egy Baldur's Gate-modot, és a grafika a mai játékokhoz képes annyira bénának tűnt, hogy - többek között ezért is - gyorsan legyalultam az egészet.

A tényleges retro grafika viszont nem zavar. A BG-sorozat nekem kimaradt, csak most, az EE-k megjelentével próbáltam ki; elvégre mindenütt azt olvastam, mennyire jók. A BG1-nél máig nem értem, mire fel a hype, tisztességes iparosmunka (most - meglehet, akkor nem az volt), semmi több, végigvittem, ennyi. A BG2 viszont tényleg csodás volt így, 2013-ban is, a sandbox-jellegű világ és a karakterek-questek bonyolult, szépséges hálója lenyűgözött. A kiegészítői viszont már nagyon nem tetszettek: úgy találtam, arról szólt már csak, hogy hogyan sikerül belenyomni minden egzotikus helyszínt, magas szintű monsztert és varázstárgyat. Tudom, a BG-ket sokan az epikus csatákért szeretik; nekem se azok, se a (magas szintű) dungeonok és logikai feladványok nem kellenek. Karakterek, csapatdinamika, élő világ, abba simuló questek, ezeket bármikor.

---

Nyilván egy csomó más (A)D&D alapjú játékkal is játszottam (Dark Sunok, Spelljammer, Descent ot Undermountain, stb.), de ezek nem nagyon okoztak maradandó emlékeket.

---

Közel húsz éve játszom, a kezdetektől máig a (fantasy) CRPG a preferált stílusom, de egy-két kivételtől eltekintve sosem a a fentiek között találtam meg (a Bard's Tale III-tól a Skyrimig) a kedvenceimet - de persze az asztali (A)D&D nélkül azok se jöttek volna létre soha. :)

---

Óh, azok a kockás füzetbe rajzolt térképek! Hová tűntél, gyermekségem aranykora?

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4232 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.12.18, 09:44

Blob: na jó, meg a Diablo és a legtöbb roguelike is. De a klasszikus, EoB/Dungeon Master-féle blobber recepthez fájdalmasan nem passzolt.

DiMalto

DiMalto

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 656 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.12.18, 09:40

Tower of Doom + Shadow over Mystara a mame-korszakom két kedvence volt, STEAM-re meg is vettem a "Chronicles of Mystara"-csomagban, bár még nem volt időm tolni.

Persze, ha valakinek kedve lenne multizni... :hc:

9077069563_2969265a49.jpg

Módosította DiMalto: 2014.12.18, 09:42

Blob

Blob

Kockavadász Ogre

• Fórumita
  • 1604 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.12.17, 16:08

Kár hogy pont az a három játék nem került említésre, ami igazán érdekelt volna: a belsőnézetes roguelike Dungeon Hack,

Mint a játékból kiderül, teljesen random generált labirintusokban bolyongani unalmas dolog.

A Torchlight ezzel ellentétes tételt bizonyít.

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4232 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.12.17, 15:19

Kár hogy pont az a három játék nem került említésre, ami igazán érdekelt volna: a belsőnézetes roguelike Dungeon Hack,

Mint a játékból kiderül, teljesen random generált labirintusokban bolyongani unalmas dolog.

chomy

chomy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1939 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.12.17, 14:58

Sőt, volt valami Ravenloft-játék is a Menzoberranzan motorjával, ha jól tévedek. Kb. pont ennyit is tudok róla.

A szintén kimaradt Pool of Radiance - Ruins of Myth Drannort (az első 3E-t használó crpg!) viszont kipróbáltam. Kb. 20 percig bírta a gépemen, és ebben a karaktergenerálás is benne volt. :)

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6226 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.12.17, 14:47

Kár hogy pont az a három játék nem került említésre, ami igazán érdekelt volna: a belsőnézetes roguelike Dungeon Hack, az állítólag rendkívül pocsék Descent to Undermountain, valamint a Drizztet is szerepeltető Menzoberranzan. Valakinek volt szerencséje hozzájuk?

Én a Dungeon Hack -el játszottam, nem tudom miért maradt ki. :S

Igazából jó volt, tettem bele jópár óra játékot. Tulajdonképpen egy egy-karakteres EoB klón volt. Annyi volt a különbség, hogy itt véletlen-generált térkép volt, amihez lehetett változókat rendelni: mennyi titkos ajtó legyen, stb. Ennél fogva történet nem nagyon volt: menj a dungeon legaljára és hozz el onnan valamit.

Ha valahol, hát ennél a játéknál végleg megértettem, hogy az (A)D&D csapatjáték: egy karakterrel nagyon sok "bumm, szívtál!" szituáció volt. Többkasztúként jobb volt, de akkor nagyon lassan fejlődtél. Én a legtovább pappal vittem, de nem végig, mert találtam valami lényt, aki immunis volt a zúzófegyverekre és a mágia sem igazán fogta.

A másik kettőhöz nem volt szerencsém. A Menzoberranzan -ról haverom mesélt, szerinte jó volt, csak szívatós. Rajta nem sok játék fogott ki, szóval ez akár azt is jelenthette, hogy egy átlag gémör vért izzad rajta. A lényegi pont, amit kiemelt, az volt, hogy ha az ember lement Mélysötétbe, akkor folyamatosan sebződött csak attól, hogy ott volt, amíg valami tárgyat meg nem talált. Ez úgy derült ki, hogy egyszer mesélten nekik egy mélysötéti kalandot asztali D&D -ben, ők meg be volt rezelve, hogy mi lesz velük, mert nincs sebzésfelfogó kövük. Mikor rákérdeztem, hogy ez mi, akkor mesélt a Menzó -ról. :)

Undermountan -ról semmit sem tudok.

Bulldy

Ravenheart

Ravenheart

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2869 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.12.17, 14:17

Kár hogy pont az a három játék nem került említésre, ami igazán érdekelt volna: a belsőnézetes roguelike Dungeon Hack, az állítólag rendkívül pocsék Descent to Undermountain, valamint a Drizztet is szerepeltető Menzoberranzan. Valakinek volt szerencséje hozzájuk?

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 7623 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.12.17, 09:02

Ahogy a bevezetőben is utaltam rá, főleg azokat a játékokat szemléztük végig, amelyekkel mi is játszottunk. Minden kiegészítést üdvözlünk. ;)

WCB

WCB

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 436 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.12.17, 08:39

Pár mondatot a Birthright is megérdemelt volna. Bár a RPG része nem túl jó, nagyjából a Doom szintjén lévő 3d engine futott alatta, de a stratégiai része egész jó lett, a kettő összekapcsolása meg érdekes. 

Illetve azoknak ajánlom még, akik kiváncsiak a Birthright csatázós, területmenedzselős részére, azt állítólag elég jól átvették (de ezt alátámasztani nem tudom, a papírváltozattal soha nem játszottam).

Blob

Blob

Kockavadász Ogre

• Fórumita
  • 1604 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.12.17, 06:38

Méltatlanul kevés szó esik a régi időkről, pedig mintha a Fantasy Empires is Ad&d-ből indult, egy kiváló és érdekes ötletű stratégia volt.

Ami meg a régi SSI játékokat illeti: zseniáis volt mindegyik sorozat; mindegyikben továbbvihető karakterekkel, Forgotten Realms-es vagy épp Krynn celebritásokkal:

- a Savage Frontier sorozat, 

- a Pool sorozat (ebből mintha lett volna remake is, nem? Legalábbis a Pool of Radiance-ből)

- a Champions of Krynn sorozat,

sőt, az ezek mintájára készül traveller játékok is királyok voltak.

(Örök emlék marad a Pool of Darknessben, ahol valami sárkányisten síkján kellett kalandozni, 20+ szintű karakterekkel (az egész játék ilyen brutál szinteken játszódott) és mindössze egy (1!) darab resist fire gyűrűnk volt. Azt megkapta a lovagom. A sárkányisten és 5-6 sárkány ellen harcoltunk, de a sárkányisten valami 100hp felettit lehelt. Így, mikor már mindenki kifeküdt, csak a papom és a lovagom állt, de a papomnak már csak 10 hp-ja volt, a lovagommal ütöttem le, mert úgy csak elájult, és így fel tudta végül támasztani a parti többi tagját...)

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 7623 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.12.16, 23:27

A Dark Sun: Shattered Lands-ről írtak kapcsán egy dolog nagyon nem kerek a számomra:
"Minél több szomszédos falut sikerül az ügyünk mellé állítani, annál több szereplő vesz részt az utolsó nagy összecsapásban."

A két főből álló csapatommal felfedeztem a világ minden szegletét, és több faluban is megoldottam cudar helyzeteket, ám sehol sem nyújtottak ezért cserébe együttműködést a későbbiekben, és még csak erre történő utalás sem rémlik az NPC-s rizsázásokból. Ennek folytán a játékot lezáró háborús jelenetet a két karakterem saját maga nyerte meg, bármiféle külső segítség nélkül. Talán belefutottam valami játéktervezési hibába, amely viszont a játékmenetet nem glitch-elte szét?

Nem ma volt már, hogy végigjátszottam, de ha jól rémlik, három településen lehet segíteni (mindegyiknek meg kell oldani egy nagyobb questet), és akkor a végső harcba indulás előtt meg lehet kérni őket, hogy csatlakozzanak. Mondjuk túl sokra nem kell számítani, talán falunként néhány harcos jelenik meg pluszban meg talán a vezetők (nem emlékszem pontosan), de arra pont jók, hogy a számolatlan ellenséges katona és lény ne mind a partira koncentráljon. Persze így a Cloudkillekkel meg a Flame Wallokkal jobban oda kel figyelni. :) Ja, és még van egy dzsinn is, amit meg lehet kérni, hogy segítsen a harcban (bar a teljes felgyógyítás egy jobb kívánság, inkább azt érdemes elspájzolni két hullám közöttre).

bkemeny

bkemeny

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 62 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.12.16, 22:23

Szégyen és gyalázat! Hogy lehetett kihagyni egy ilyen nagyszabású cikkból a D&D játékok legfényesebb csillagát, a Daggerdale-t?!?! #troll

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6121 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.12.16, 21:01

Kérdéseim:

-a Thief nem ez a vonal? :nos:

-talán furcsa de a Heroes of Might and Magic 1-3 is a D&D varázslatait használja és a kasztok is hasonlók. Oké, más a hős szerepe.

Hoild

Hoild

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 193 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.12.16, 19:36

A Dark Sun: Shattered Lands-ről írtak kapcsán egy dolog nagyon nem kerek a számomra:
"Minél több szomszédos falut sikerül az ügyünk mellé állítani, annál több szereplő vesz részt az utolsó nagy összecsapásban."

A két főből álló csapatommal felfedeztem a világ minden szegletét, és több faluban is megoldottam cudar helyzeteket, ám sehol sem nyújtottak ezért cserébe együttműködést a későbbiekben, és még csak erre történő utalás sem rémlik az NPC-s rizsázásokból. Ennek folytán a játékot lezáró háborús jelenetet a két karakterem saját maga nyerte meg, bármiféle külső segítség nélkül. Talán belefutottam valami játéktervezési hibába, amely viszont a játékmenetet nem glitch-elte szét?

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6226 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.12.16, 14:11

Én is tolvaj NPC-t vittem magammal a csapdák meg a zárt ajtók miatt. Az izommunkát elintéztem magam.

A mágus/varázsló csaló kaszt volt, mert a tündér familiáris úgy szedte a csapdát, nyitotta az ajtót, mint a tolvajok. De sokszor széttépte az ajtót az idézett lény is (meg felszedte a csapdát is), de volt, hogy egy eltévedt tűzlabda nyitott be az ajtón.

Bulldy 

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]