Ugrás tartalomhoz

Fotó
- - - - -

DnegyvenD #11: Pathfinder RPG

• Válasz írásához lépj be
73 hozzászólás érkezett eddig

loneknight

loneknight

Rendszeres fórumozó

• Inactive / Invalid
  • 180 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2015.01.10, 12:18

Úgy értem d20pfsrd.com, nem .org.

Módosította loneknight: 2015.01.10, 12:19

loneknight

loneknight

Rendszeres fórumozó

• Inactive / Invalid
  • 180 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2015.01.10, 12:04

A PF-nek a nagy előnye a d20pfsrd.org; ellentétben a 3.5ös SRD-vel minden kiadványuk szabálya fent van (ott is, meg a saját oldalukon is).

Rendszer szinten is sok jót hozott, pl az hogy leszálltak végre a PrC-kről (helyette archetípusok vannak amik sokkal jobban működnek).

Kár hogy ennek ellenére még csak érdemi erőfeszítést se tettek hogy egy kicsit közelebb hozzák a kasztokat egymáshoz, nagyon látszik hogy az egész design team varázslók, druidák és papok bérence. Viszont van nagyon sok jó thirdparty könyv ami ezt orvosolja. Dreamscarred Press (Psionics, Path of War) és Rogue Genius (Talented... könyvek) kasztokkal egészen élvezhető a dolog.

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 8123 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2015.01.10, 11:47

Kösz a cikket! :sor:

Számomra pont azokat a dolgokat írja le, amik első körben érdekeltek a Pathfinderrel kapcsolatban. Azt hiszem, ezek alapján nem az én játékom, mert én a kevesebb könyveléssel és számolással járó rendszereket részesítem most már előnyben, de örülök, hogy ez végül kiderült. :)

Lepus

Lepus

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1156 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2015.01.05, 11:50

Én a történetcentrikus mesélés híve vagyok, ahol van történet is, emiatt az OSR-dungeonok a másik sátán, ami távozzon tőlem :)

Nekem kell az, hogy ha egy mesémből mondjuk egyszer valaki regényt írna/filmet készítene, annak az ismertetője úgy kezdődjön, hogy: "Érdekes sztorija van ..."

Best old-school science-fantasy dungeon ruin ever! ;)

Az OSR dungeon -ök jók, de a mesélőé a felelősség, hogy legyen bennük érdekesség!

Bulldy

Ja.

Nekem az a meglátásom, hogy a "sztori" ilyen fétis szintre lett emelve a 90-es, meg 0-s években, hasonlóan mint a "realizmus" tíz évvel korábban... Aztán persze ebből jöttek a túlírt modulok, meg a railroading, meg minden hasonló.

Közben meg burjánzottak a röhejes klisék, az erőltetett és kényszeres bemesélés, a csuklyás megbízók, zsarolás + varázstárgytalanítás és hasonlók. Épp most nézek egy frissen publikba rakott modult, és úgy kezdődik, hogy a karakterek épp csempészet vádjávak ülnek, és egy helyi nemesúr a kegyelem feltételeként egy rettentő fontos projektje megmentésével bízza meg őket. Hát WTF. "Hm... itt ez a rettentő fontos projekt, jaj de szeretném ha megoldódna... megvan! Megbízok pár elfogott bűnözőt hogy oldják meg nekem!"

Szerintem ettől sokkal jobb az is, hogy kincsek reményében a kalandorok egy ősi térképet követve eljutnak Drognor főherceg, a gonosz mágus és helyi autokrata kriptájához, ami állítólag hatalmas vagyont rejt - de csak állítólag, mert még senki nem jött ki aki bement...

Módosította Lepus: 2015.01.05, 11:54

Lepus

Lepus

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1156 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2015.01.05, 10:16

Aki a 4E-t először leszólta, az Lepus volt. Lehet, hogy Sanctus géppuskázott rá a legegyértelműbben, de szvsz nem csoda, hogy ebben a kényes témában ez abszolút flamebaitként működik.

Azt viszont te dobtad fel, hogy a 4E-játékosok - állítólag - szétforgácsolódtak, jómagam az első - végig ironikus - hozzászólásomban erre próbáltam reagálni.

Hozzáteszem: a külsőségeken kívül egész más a két játék, teljesen más igényeket szolgál ki, tehát kb. annyi értelme van hasonlítgatni a PF-et 4E-hez, mintha Rogue Traderhez, One Ringhez, akármihez tennénk. Amire szintén próbáltam utalni. (Erre a 4E cikk rám eső részében majd kicsit jobban rámegyek.)

Meg arra - és ezt rohadtul nem értem -, hogy miért kell a PF-et kedvelő személyeknek folyton hasonlítgatni a játékukat másokhoz. Legjobb példa alább Santito hozzászólása. Jóformán be sem tolták még az 5E-t, máris jön a "de bezzeg a PF majd úgyis", meg ilyenek. Mindenhol, minden fórumon találkozom ezzel, és eléggé fárasztó.

Spoiler

Azt egyáltalán nem tagadom, hogy a 4E-nek komoly szerepe volt benne, hogy sokan a PF-hez pártoltak.

"Leszólta" ám a retkes halál. ;) Azt mondtam, hogy a 4E bukta volt (amit több független blogposztra alapozok, amiknek az egyik fele arról szólt, hogy "úristen de szar a 4e", a másik meg arról, hogy "na ezt csinálta szarul a WoTC és ezért lett üzleti bukta a 4e".

Az, hogy bukta, az nem leszólás, csak tényközlés. A John Carter film is bukta volt, pedig szerintem kva jó, iszonyat szórakoztató film. Sokkal jobb mint bármelyik Hobbit, pedig azok nem lettek bukták.

Személy szerint nem vagyok PF fanboy, a 3.5 hibáit magas szinten elég közelről láttam (az utolsó 3.5-es játékalkalmam megérne egy fullos blogposztot). Amit eddig a PF-ből láttam, ugyanaz csak pepitában. Ettől függetlenül látom hogy mi benne a vonzó. Kb. ugyanaz ami régen nekem az ADnD 2.5-ben az volt.

A 4E-t egyszer csekkoltam le, akkor amikor kijött, és kb. az volt a reakcióm hogy "hát ez elég szar". De ez teljesen személyes dolog, nekem nagyon nem jön be ez a szélsőségesen mechanisztikus rendszer, lehet hogy másnak bejön.

De ettől függetlenül sokkal kevesebb embernek jött be, mint amire a WoTC számított, és a PF eladási adatok szerint letaszította a DnD-t a trónjáról. Szóval bukta volt. (Szerintem megérdemelten, de ez másik téma. Majd talán a 4E cikk alatt megbeszéljük.)

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6532 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2015.01.02, 22:17

Bevallom, én azok közé tartozom, akik az internetes felületet használták (a d20pfsrd.com ami szintén a paizo gondozásában van), sokkal kényelmesebb, mint egy könyvvel bajlódni, így sok esetben nem foglalkoztunk vele, hogy a traitek most melyik kiadásban vannak benne, de ez a hivatalos része a rendszernek, és szvsz nem egy kategória az általad emlegetett fél dolláros tákolmányokkal :P

http://paizo.com/pathfinderRPG/prd/advanced/advancedNewRules.html#traits

Nincs mit bevallani, nem véletlenül ingyenes az online felület.

És valóban egyszerűbb a használata, mint a szabálykönyvé. Nekem megvan papír alapon is, de amikor a cikkben is linkelt karaktereket csináltam a táborra, akkor az első szabálykönyv + karakterlap kombó után "F*ck this sh*t!" felkiáltással előrántottam az online felületet és a googledocs -ot. Onnantól már haladtam is. :)

Viszont az alapkönyvet többet olvasgattam. A kiegészítőket nem vettem meg, annyi fölös időm nincs.

Bulldy

KekPafrany

KekPafrany

Kotnyeles Saláta

• Fórumita
  • 607 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2015.01.02, 17:51

Na jó, de ez nem az alapkönyvben van.

Ha kicsit "kihúzom magam", én is tudok három oldalas PF/3.5 kiegészítőt írni, benne a nekem kellő táppal, amit aztán $0.49 -ért árulok, aztán mutogatom a mesélőnek, hogy "De itt van a kiegben!" ;)

Gondolom amit írsz, az valami ennél hivatalosabb kiadványban van, de elég sok a vázolthoz hasonló szemetet is láttam PF -hez.

Bulldy

Bevallom, én azok közé tartozom, akik az internetes felületet használták (a d20pfsrd.com ami szintén a paizo gondozásában van), sokkal kényelmesebb, mint egy könyvvel bajlódni, így sok esetben nem foglalkoztunk vele, hogy a traitek most melyik kiadásban vannak benne, de ez a hivatalos része a rendszernek, és szvsz nem egy kategória az általad emlegetett fél dolláros tákolmányokkal :P

http://paizo.com/pathfinderRPG/prd/advanced/advancedNewRules.html#traits

Asidotus

Asidotus

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 239 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2015.01.02, 14:50

Én annak idején AD&D2-vel kezdtem (egész pontosan a Bíbor Kódex-szel

Rubin Kódex az! :nono: :bezzeg: Valahol itt van a polcomon a fénymásolat (képet nem találtam a neten) de láttam a klubban, ahová jártunk, rendes, bekötött, műbőrborítójú példányt! :hc:

Az az!

A Bíborhold miatt keverhettem, mert mi annak idején azt olvastuk, és akkoriban, 18-20 éves kezdő szerepjátékosként sokban befolyásolt az minket. Ott például gyűlölték a dungeonokat.
Mai fejjel már nem igazán játszanék AD&D-t sem, a saját játékunk sokkal jobban megfelel az én igényeimnek.

Módosította Asidotus: 2015.01.02, 14:54

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6221 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2015.01.02, 13:44

Én annak idején AD&D2-vel kezdtem (egész pontosan a Bíbor Kódex-szel

Rubin Kódex az! :nono: :bezzeg: Valahol itt van a polcomon a fénymásolat (képet nem találtam a neten) de láttam a klubban, ahová jártunk, rendes, bekötött, műbőrborítójú példányt! :hc:

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6532 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2015.01.02, 11:56

Én a történetcentrikus mesélés híve vagyok, ahol van történet is, emiatt az OSR-dungeonok a másik sátán, ami távozzon tőlem :)

Nekem kell az, hogy ha egy mesémből mondjuk egyszer valaki regényt írna/filmet készítene, annak az ismertetője úgy kezdődjön, hogy: "Érdekes sztorija van ..."

Best old-school science-fantasy dungeon ruin ever! ;)

Az OSR dungeon -ök jók, de a mesélőé a felelősség, hogy legyen bennük érdekesség!

Bulldy

Asidotus

Asidotus

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 239 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2015.01.02, 11:47

Én annak idején AD&D2-vel kezdtem (egész pontosan a Bíbor Kódex-szel :) ). Pár alkalom erejéig kipróbáltam a DnD3-at, és elég sokat játszottam a KéM-val.

Az itt olvasottak, a cikk és a hozzászólások alapján, azt kell mondjam, hogy ez a Pathfinder számomra borzalmasnak tűnik.

És ha belegondolok, hogy akkor lettem volna 19 éves főiskolás, amikor a Pathfinder megjelent, lehet, hogy én is ott szöszmölnék vele ... a hideg kiráz.

Petrus

Petrus

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 4232 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2015.01.02, 11:32

Gondolom amit írsz, az valami ennél hivatalosabb kiadványban van, de elég sok a vázolthoz hasonló szemetet is láttam PF -hez.

Az Advanced Player's Guide-ban voltak bevezetve a trait-ek (és később még pár egyéb könyvben is jelentek meg újak). Még a cikkben is megemlítetted, mint jóféle kiegészítőt (szerintem is az). :)

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6532 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2015.01.02, 01:09

A szakértelmek és képességek kombinációjából csak azt hiányoltam, hogy nincs olyan képesség, amit felvéve 1-2 szakértelmet nem-ajánlottból ajánlottá tehetek, így marad az opciónak, hogy pizzával és sörrel lekenyerezem a mesélőt, hogy egy amúgy ajánlott szakértelmet megcserélhessek egy nem-ajánlottal. icon_smile.gif

Amúgy de vannak: a trait amikből a karakter indulhat 2-vel, a nagy részük class skillé tesz szakértelmeket, egy másik részük meg elég specializált bónuszokat adnak (teliholdkor, ha ha egy ezüstkelyhet tartasz a kezedben és keletről fúj a szél, akkor +4-el dobhatod)

Na jó, de ez nem az alapkönyvben van.

Ha kicsit "kihúzom magam", én is tudok három oldalas PF/3.5 kiegészítőt írni, benne a nekem kellő táppal, amit aztán $0.49 -ért árulok, aztán mutogatom a mesélőnek, hogy "De itt van a kiegben!" ;)

Bulldy

KekPafrany

KekPafrany

Kotnyeles Saláta

• Fórumita
  • 607 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2015.01.02, 01:05

A szakértelmek és képességek kombinációjából csak azt hiányoltam, hogy nincs olyan képesség, amit felvéve 1-2 szakértelmet nem-ajánlottból ajánlottá tehetek, így marad az opciónak, hogy pizzával és sörrel lekenyerezem a mesélőt, hogy egy amúgy ajánlott szakértelmet megcserélhessek egy nem-ajánlottal. icon_smile.gif

Amúgy de vannak: a trait amikből a karakter indulhat 2-vel, a nagy részük class skillé tesz szakértelmeket, egy másik részük meg elég specializált bónuszokat adnak (teliholdkor, ha ha egy ezüstkelyhet tartasz a kezedben és keletről fúj a szél, akkor +4-el dobhatod)

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4349 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2015.01.02, 00:41

Másrészt meg látszik a (bevallott) törekvés, hogy a D&D brandből más platformokon nagyobb pénzt szedjenek ki. Így enyhül a nyomás az aszali szerepjáték-üzletágon, megengedhetik maguknak, hogy csökkentsék a splatbookok megjelenésének gyakoriságát, és talán Mike-nak sem kell visszamennie a balettba.

A képregények is pont ezt csinálják, és hogy bejött nekik - a következő években mást sem fognak szinte gyártani Hollywoodban, csak szuperhős-filmeket, miközben maguk a képregények sokkal szerényebben fogynak, mint egykor.

A D&D esetében ugyanezt a stratégiát már kitalálta valaki, akit a szerepjátékosok többnyire nem nagyon kedvelnek. Igen, Lorraine Williams vezérigazgató asszony. Nézzük, mit eredményezett a munkássága:

• egy csomó rettentően népszerű számítógépes játékot
  • egy csomó rettentően népszerű regényt
  • egy csomó terméket a TSR törölközőtől a kevésbé sikeres TSR gyűjtögetős kártyajátékokig és a ma főleg különböző szeméttelepeken bomló Dragon Dice-ig
  • egy csomó világleírást és kiegészítőt, fraktálszerűen szétágazva a nagysikerűtől (Dragonlance) a szűkebbre szabotton át (Dark Sun, Ravenloft) az "ezt miért?" szintig (The Complete Sha'Ir's Handbook, Red Steel, Council of Wyrms)
  • a Dragonstrike! CGI-s filmet, ami egyrészt kioltja Szent Tamás legalább két istenérvét, másrészt élő bizonyíték arra, hogy van rosszabb a D&D filmnél.
  • egy olyan vállalati szemléletet, ami nagyon jót tett a TSR licensztermékeinek, ellenben hosszú távon hazavágta a fő termékcsaládot.

Szóval is-is (tényleg voltak sikeres és kudarcot vallott döntései), és mindenki gondolja meg, neki a kicsi és döglődő "hobbista" hobbi szimpatikus, vagy az, ha valami tényleg sikeres és hatékonyságelvű, és mindenhol kapható a sötétlila Drizzt nyalóka. Mert amíg el nem szaladt velük a ló, a klasszikus TSR sikeres és hatékonyságelvű cég volt.

Bár szerintem a hajó elment; a kilencvenes években még tolongtak a számítógépes cégek, hogy AD&D játékokat adjanak ki, ma már a Dragon Age-, Warcraft- és Mass Effect-szintű licenszek mutatják, hogy inkább a D&D-nek volna szüksége a játékgyártók hírnevére, mint fordítva.

chomy

chomy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2003 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2015.01.01, 22:39

Petrus: én gyűlölöm azért, amit a Hobbitból csinált (még ha parancsra is), és már a GYU-ért sem voltam oda. De a mozitermeket megtömte, és én beérném jó helyett népszerű Drizzt-filmtrilógiával is.

Persze ha lehet választani, nyilván legyen akkor már jó is... :)

Glowface

Glowface

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2925 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2015.01.01, 22:18

...és Andy Serkiss lenne Guenhwyvar....

Amúgy:
Szerintem a 3ed -> 4ed váltás sokkal alaposabban elő volt készítve, mint az ADnD -> 3ed váltás. (4ed idején már jöttek ki heti cikkek és previewk a websiteon, amit itt, az RPG.HU-n is hétről hétre vesézgettünk ki, hogy milyen is lesz).

A 4ed->5ed váltás meglehetősen komoly erőfeszítéssel lett igen alaposan előkészítve. Az egész DnD Next Playtest gigavállalkozás, a wizards honlapján egy éven át megjelenő rengeteg részletcikk mind-mind azt a célt is szolgálta, hogy a váltás indokati, irányai, az új kiadás előnyei minél több fogyasztóhoz (rajongóhoz) eljussanak, és meggyőzzék őket, hogy ők ezt akarják. A kezdeti eladások alapján nem sikertelenül, majd a megtartás lesz a kérdés.

Ha meg eleve az a kérdés, miért váltanak új kaidásra folyton: gondolom, hiába van rajongótábora az aktuális kiadásnak, ha az fogy, az új kiadványokat egyre kevesebben veszik, és a fogyasztók átszoknak más játékokra, pláne más hobbikra. (Mellékszál: a Wizardsra egyébként sok rosszat lehet mondani, de a D&D Encounters szériával és a brick&mortar store-oknak, kluboknak felkínált különféle akciókkal igenis sokat próbálnak azért tenni, hogy az asztali szerepjátékos hobbi ne haljon ki.)
Szóval, ha egyszer az előző kiadás forgácsolódott, akkor megértem, hogy valami újat próbálnak hozni, hogy fellendítsék a bizniszt.

Bulldy, az essentials vonal egyébként nekem is bejött, és pl. a Neverwinter Campagn, vagy a Threats of Nentir Vale valóban zseniális kiadvány. Még pár cuccot örömmel fogadtam volna hozzá. Szubjektív megérzés, és kizárólag személyes tapasztalat alaptalan extrapolálása jön: gondolom az Essentials eladások rosszak voltak (különben miért hagyták volna abba nagyon hamar, és vágnak bele az 5e-be?). És szerintem jórészt azért voltak rosszak az Essentials eladások, mert csak utólag, játék közben jött rá az ember, hogy ezek milyen jó cuccok. Akik nem voltak 4e játékosok, hanem maradtak 3e-nél, PF-nél, OGL cuccoknál, OSR vonalon, azok közül nem nagyon tudtak érdemben elcsábítani embert, mert nekik ez csak a már megutált 4E egy pár újabb kiadványa volt. A 4e jtáékosok közül pedig szerintem sokan nem vették, legalábbis kezdetben az Essentials cuccokat, mert azokat teljesen úgy reklámozták, mintha egy kezdő játékosoknak szóló, egyszerűsített 4e lenne, nem pedig 4e-profi játékosoknak való cuccok. Komolyan, én ugyan megvettem őket, de tényleg csak azért, mert gyűjtöttem a 4e cucockat. Belenéztem, és hónapokig nem is használtam őket semmire, mert tényleg csak kicsit leegyszerűsítettebb PGB újrakiadásnak éreztem. Újabb rókabőrnek. Csak hónapokkal később, Hősök Hajnalás tapasztalatok alapján jöttem rá, hogy ez mennyire nem igaz, és hogy milyen szimpatikus, ügyes újraátdolgozáson ment át sokminden.

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2429 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2015.01.01, 21:55

Sztem Uwe Boll. Kösz, hogy elmondhattam.

Petrus

Petrus

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 4232 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2015.01.01, 21:31

Mindenesetre meg kéne győzniük Peter Jacksont, hogy forgasson nekik nagyköltségvetésű sötét elf-trilógiát, úgyis lezárult a Hobbit. Salvatore olyan amilyen, de mégiscsak bestseller szokott lenni, USA-n kívül is sok rajongója van. Szerintem zabálná a nép az anyagot. ;)

(OFF)Á, csak őt ne, vagy legalábbis hagyják függetlenként dolgozni és a Sony-t seprűvel kergessék el Jackson mellől. Amit parancsra művelt a Hobittal is, az elég borzasztó volt a rengeteg felhabosítással. Ha ugyanazt csinálhatná, mint amit a LotR és a King Kong előtt csinált (a Frighteners-től kezdve visszafelé gyak. az összes), akkor valóban egy nagyon darkos, elfes filmet kapnánk. :)
Bár Salvatoréhoz inkább Gore Verbinski, vagy Guillermo del Toro illene. ;) Esetleg Alex Proyas.(/OFF)

chomy

chomy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2003 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2015.01.01, 20:19

Bulldy: szerintem elég egyszerű most a szitu. WotC-ék nyilatkozatai alapján nekem úgy tűnik, hogy egyrészt belátták, hogy a 4E-s rajongótábornál sokkal nagyobbat tudnak szakítani egy klasszikus rendszerrel, és elég jól is jártak vele, mert - szujjektív benyomásom szerint - a 4E-rajongók egy komoly részének is bejön az 5E.

Másrészt meg látszik a (bevallott) törekvés, hogy a D&D brandből más platformokon nagyobb pénzt szedjenek ki. Így enyhül a nyomás az aszali szerepjáték-üzletágon, megengedhetik maguknak, hogy csökkentsék a splatbookok megjelenésének gyakoriságát, és talán Mike-nak sem kell visszamennie a balettba.

Meglátjuk, tudnak-e olyan ügyesen bánni a branddel, mint a zseniális Paizo (:P), de az tutkó, hogy most nagyon jó esélyeik vannak. Iszonyat jó kritikát és reklámot kapnak, rajtuk a világ szeme... kár volna kihagyni a ziccert.

Mindenesetre meg kéne győzniük Peter Jacksont, hogy forgasson nekik nagyköltségvetésű sötét elf-trilógiát, úgyis lezárult a Hobbit. Salvatore olyan amilyen, de mégiscsak bestseller szokott lenni, USA-n kívül is sok rajongója van. Szerintem zabálná a nép az anyagot. ;)

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]