Ugrás tartalomhoz

Fotó
- - - - -

DnegyvenD #11: Pathfinder RPG

• Válasz írásához lépj be
73 hozzászólás érkezett eddig

seti

seti

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 974 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.12.30, 21:09

Én imádom a Pathfindert, főleg játékosként. Mesélőként egy kicsit megcsömörlöttem tőle, de ez csakis azért van, mert az esetek 98%-ában bármilyen D20 rendszerben is játszottunk én voltam a mesélő.

Az archetípusok, és presztízs kasztok kombinációjával lényegében nincs olyan karakterelképzelés, amit játéktechnikailag ne lehetne megvalósítani. Egyébként rengeteg kiadvány van a rendszerhez, ami egy rakás előre gyártott NJK-t tartalmaz, vegyesen nevesített karaktereket, és általánosan használhatóakat egyaránt. Én egyedüli negatívumnak annyit tudnék felhozni, hogy a Paizo egyedül csak Golarionnal foglalkozik komolyabban, más világokat csak tömören ismertet. A Distant Worlds kiegészítőben bemutatott többi bolygóról szívesen olvasnék bővebb információt, akár egy-egy Adventure Path keretein belül is.

Ha valaki másik világon akar kalandozni, mondjuk Forgotten Realms-en, Eberronon, akkor némi konverzióra szükség van, de annyira nem vészes a dolog, hogy ne lehessen megcsinálni.

Egyébként a D&D 5E még kipróbálás nélkül is  jobban tetszik, mint a 4E volt, de nekem is van vele kapcsolatban valami fura érzésem, de nem tudnám megmondani, hogy pontosan micsoda.

Capa

Capa

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 194 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.12.30, 20:35

Az 5E-t meg még korai lenne "fellángolásnak" nyilvánítani, lehet ebből még jelentős, tartós siker is - a WotC-nek komoly erőfeszítés lesz a 4E-n elvesztegetett street credet visszakoldulni, akármilyen remek a rendszer.

Szerintem az 5E bukta lesz, ill. valahogy majd megtákolják jobbról-balról, de az már nem a mostani alapkönyv lesz. Számomra már az elején érződött, hogy valami nem stimmel vele mechanikailag, a nagy, széles körű tesztelés és a Next béták ellenére is van valami furcsaság vele kapcsolatban, ami magasabb szinten ütközik majd ki igazán, de az alacsony szintű játék tapasztalataival sem voltam megelégedve. A számok, az egyensúly, és az esélyek valahogy... nem "jók" (nem csak a hp furcsaságokra gondolok itt).

Az utolsó új kiadvány a 4ehez 2010be jött ki, onnantól nem volt nehéz dolga a Pfnek, mivel wizardsék nem dobtak ki semmit, az emberek meg igénylik az újdonságot.

Kicsit korai lenne az új kiadást temetni, a kérdés inkább az, hogy hányan maradnak pfezni. Akik meta buzik es excel tábla van magas szinten szerepjáték helyett azoknak jó lesz továbbra is ahogy eddig is. Engem kicsit a wow rpgre emlékeztett a pf, abba is le lehetet ütni mindenkit mint az mmoba. Az 5. Kiadás egyetlen rossz tulajdonságának a nem annyira mesélő barát hozzáállást tartom, ilyen téren mind a 4e vagy a konkurens 13th age gyalázza az 5et.

Módosította Capa: 2014.12.30, 20:40

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1198 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.12.30, 20:14

A Beginner Box nagyon bejön, de a teljes játék már túl barokkos az én ízlésemnek. Ennek ellenére mindig szemezgetek a cuccal, mert az illusztrációi tetszenek (kövezzetek meg, de ez van). A hozzá kiadott papírminik pedig marha jók, Dragon Age-hez rendszeresen használtuk őket. Talán egyszer majd a BeBox-szal nyomok egy minikampányt, az kellően kezelhető bonyolultságú számomra mesélőként is.

Noro

Noro

Anunnaki

• Fórumita
  • 4994 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.12.30, 16:54

Nekem az Advanced Players Guide adta el a PF-et, az archetípusok rendszerével. Ez olyasmi, mint a presztízs kaszt, csak nincsenek agyament követelmények, amikre évekig kell gyűjtögetni, és már első szinttől kihasználható: ugyanis nem ráépül az alapkasztra, hanem annak egyes elemeit cseréli fel más elemekkel. Vagyis az alapvető kasztképességek is bizonyos mértékig variálhatóak.

Na jó, azért az is segített, hogy a PF-ben van két olyan harcos-varázsló hibrid alapkaszt, amivel mindig is szerettem volna játszani :)

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4686 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.12.30, 16:29

Az Adventure Path-eknél megemlítettem volna, hogy a máshol megszokott kampányokhoz képest az AP-k hivatalosan nincsenek kihatással az egységes világra, maximum a csapat sajátjára. Azaz az egymás után kijött AP-k hivatalosan sem egymás után játszódnak, hanem kvázi egyszerre, visszautalásaik pedig nincsenek. Amúgy az AP-k általában közepesek / nem olyan rosszak (az első néhányat ismerem felületesen), bár ha valaki kedveli a rengeteg dungeon-t (házakat, hajókat, stb. is beleértve), akkor jól fog szórakozni. Többségük railroad az elsőtől a huszadik szintig (minden AP hat, emelkedő szintű füzetből áll, plusz esetleges extra kiegészítők), de vannak sandbox-szerű, event-based változatok is közöttük.

Annyit jegyeznék meg az AP-kal kapcsolatban, hogy a legtöbb olyan csapatoknak való, akiket a taktikai kihívások és hangulatos helyszínek érdekelnek, akár a szabadság kárára is, mivel elég nagy meló szabadabbá tenni őket.

A hosszuk sem túl ideális: a Rise of the Runelords első modulja 2 kisebb dungeon és három egyéb encounter (ebből 1 harci), mindez 50-60 oldal.

A tárgyalt előnyeivel persze egyetértek.

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6217 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.12.30, 16:19

Az 5E-t meg még korai lenne "fellángolásnak" nyilvánítani, lehet ebből még jelentős, tartós siker is - a WotC-nek komoly erőfeszítés lesz a 4E-n elvesztegetett street credet visszakoldulni, akármilyen remek a rendszer.

A 5E (eddigi tapasztalataim alapján) a leginkább szabálykönnyű rendszer, amit próbáltam a hivatalos D&D-vonalból (2E 3.x, 4E, 5E) és egészen koherens, nem egy saját farkába harapó kígyó. Persze, biztosan lehet benne hibát találni, aki akar, az keres is, mindenesetre nálam nagyon jól szerepelt.

Petrus

Petrus

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 4221 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.12.30, 16:12

Szerintem az 5E bukta lesz, ill. valahogy majd megtákolják jobbról-balról, de az már nem a mostani alapkönyv lesz. Számomra már az elején érződött, hogy valami nem stimmel vele mechanikailag, a nagy, széles körű tesztelés és a Next béták ellenére is van valami furcsaság vele kapcsolatban, ami magasabb szinten ütközik majd ki igazán, de az alacsony szintű játék tapasztalataival sem voltam megelégedve. A számok, az egyensúly, és az esélyek valahogy... nem "jók" (nem csak a hp furcsaságokra gondolok itt).

A pf top helyezeset pedig 2 dolog magyarazza, az egyik hogyha errata van, akkor egybol nyomjak ujra az alapkonyveket es veheted meg megint illetve hogy a wotc tobb eve nem jelentetett meg semmi uj kiadvanyt.

A PF pdf-ből is rengeteg elment, a pdf-et meg rögtön kapod, ha frissül, ennek - és a piracy - ellenére stabilan veszik még mindig (de már nem is igazán az alapkönyvet, hanem a Beginner's Box-ot viszik nagyon). Amúgy a frissítések elég apróságok, inkább csak egyértelműsítések voltak, ameddig követtem (a 4. újranyomásig; most tartanak a hatodiknál).
A WotC meg elég sok mindent hozott ki a 4E-hez, próbálták mindenféle csomagolásban újra és újra eladni, de nem igazán működött. Bár ennek is maradt egy stabil tábora, akik nem mentek át Pf-re, de nem is érdekelte őket az OSR-láz sem.

Capa

Capa

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 194 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.12.30, 15:41

Sokszor volt listavezető, ebből csak az olyan időszakos fellángolások, mint a 4E, vagy most az 5E, tudták kibillenteni, de mindig visszamászott.

"Fellángolás"? Hát majdnem, bár én azt inkább hívnám "leégésnek". :D Én úgy látom, hogy a PF sikerét nagyrészt a 4E bukása hajtotta.

Ami jó azzal játszanak, nem nagyon van mit visszakoldulni. Szvsz a pf egy zsákutca, és mintha ez a cbd és társai dolgot először az ebberon könyvbe láttam volna... De ízlések...

A pf top helyezeset pedig 2 dolog magyarazza, az egyik hogyha errata van, akkor egybol nyomjak ujra az alapkonyveket es veheted meg megint illetve hogy a wotc tobb eve nem jelentetett meg semmi uj kiadvanyt.

Módosította Capa: 2014.12.30, 15:44

Lepus

Lepus

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1156 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.12.30, 14:35

Sokszor volt listavezető, ebből csak az olyan időszakos fellángolások, mint a 4E, vagy most az 5E, tudták kibillenteni, de mindig visszamászott.

"Fellángolás"? Hát majdnem, bár én azt inkább hívnám "leégésnek". :D Én úgy látom, hogy a PF sikerét nagyrészt a 4E bukása hajtotta.

Módosította Lepus: 2014.12.30, 14:36

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6217 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.12.30, 14:15

Kipróbálás szintjén megvolt, de nem olyan nagy szám, hogy mondjuk az 5E-t kukázzam érte. Egy kicsit javított 3.5, ami már nem nagyon vonz be.

Eberen_Orkodo

Eberen_Orkodo

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 976 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.12.30, 13:33

Szerintem messze a legjobb dnd verzió (kivéve az 5. kiadást, amit még nem próbáltam). Hihetetlenül gazdag lehetőségek karakteralkotáskor és fejlesztéskor, így könnyen lehet olyan karaktereket készíteni, akik szerepjáték oldalról is érdekesek, de rendszerügyileg is megállják a helyüket. Mindegyik kaszt egy aranybánya, változatos kaszt-verziókkal.
A grafika is nagyon bejön, olyan igazi fantazis: mesés-rajzos-hősies-epic. És egységes ez a stílus és magas minőség a kiegészítőkben, kalandokban is.
Ha egy komolyabb fantasy kampányt szeretnék, csak ezt választanám.
Viszont a cikk utolsó mondatával tökéletesen egyetértek, ki is kéne vastagítani!

Nagyon jó a cikk is, köszönjük!

Módosította Eberen_Orkodo: 2014.12.30, 13:34

Petrus

Petrus

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 4221 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.12.30, 11:49

Bár már kiszálltam belőle és a könyveimet is eladtam, korábban több éven át elég keményen játszottam és meséltem Pf-t, benne voltam a Paizo-s fórumokban is (olvasóként), így pár dologra azért reagálnék:

A Pathfinder nem 3E, sokkal inkább 3.5E, de saját jogán talán a 3.75E lenne a legmegfelelőbb elnevezés rá, annyi mindent gatyába ráztak a 3.x vonal nyűgjei közül. Ennek fényében az "aki nem szerette a 3. kiadást, az a Pathfindert sem fogja" mondatot inkább úgy módosítanám, hogy aki a 3.x-et egyáltalán nem szerette, a Pf-t sem fogja, de ha csak a 3E-t utálta és a 3.5-öt nem, akkor annak a Pf mindenképpen nagy élmény és előrelépés lesz.
A manőverek tényleg nagyon jók lettek, a 3.x régi rákfenéje volt az egész rendszer, amit itt már elegánsan belesimítottak egy egységes és az alapokhoz jól illeszkedő CMB/CMD-rendszerbe - ugyanakkor szükséges megemlíteni, hogy az összes manőver sz*pás (levonások és AoO), ha nincs megfelelő feat-ed hozzájuk, mindegyikhez külön-külön (vagy nincs pár szint monk felvéve, akik ingyen megkapnak egy csomót). Ezt elég nagy hibának tartottam mindig is.
A feat-b*zulás sajnos a Pf-nek is ugyanolyan rákfenéje, mint a teljes 3.x vonalnak. Már az alapkönyvben is rengeteg van, amire a kiegészítők csak rádobnak még. Rengeteg feat van csak a hivatalos alap kiadványokban is, ami szerintem már túlzás, tekintve, hogy a 20 szint alatt olyan tizenpárat lehet csak összeszedni. Ennek egyenes következménye, hogy a 3.x-ből ismert előretervezés itt is ugyanúgy megvan, egyszerűen muszáj minden lépést előre kiszámolni, legalább a következő pár szintig.

Az Inner Sea World Guide (ISWG) talán az egyik legjobb világkönyv ever, amit valaha is olvastam. Ezt nem is adtam el, mivel eléggé rendszerfüggetlen, hogy bárhol máshol használható legyen. Bár túlzottan is high fantasy lehet egyeseknek, sokkal jobban bejött, mint bármelyik más ismertebb d20 setting.
Illett volna azért megemlíteni, hogy ez a korábbi, még 3.x-es Pathfinder Chronicles Campaign Guide teljes újraírása és felújítása immár Pf alá, illetve a hivatalos Golarion setting könyvek első harmada (kb. 10 könyv) még ehhez a régi PFC-hez készültek. Amúgy a setting könyvek elég részletesen mutatnak be egy-egy országot/régiót, van már vagy harminc belőlük. Plusz van már egy egész pofás kozmológia is, ahol a naprendszer többi bolygóját mindenféle érdekes lények lakják. :)
Egy másik nagyon hasznos kiegészítő az Ultimate Campaign. Ez nem szimplán mesélői könyv, inkább a kampányvezetésre és tervezésre fókuszál, valamint tartalmazza a Kingmaker c. Adventure Path-ben már ismert "kingdom management" rendszer egy bővebb, javított változatát is. Ez gyak. egy rendszerfüggetlen, bárhol használható, kiváló alapanyag sandbox környékek random modellezésére és karakterek saját birtokainak, királyságainak működtetésére.
Az Adventure Path-eknél megemlítettem volna, hogy a máshol megszokott kampányokhoz képest az AP-k hivatalosan nincsenek kihatással az egységes világra, maximum a csapat sajátjára. Azaz az egymás után kijött AP-k hivatalosan sem egymás után játszódnak, hanem kvázi egyszerre, visszautalásaik pedig nincsenek. Amúgy az AP-k általában közepesek / nem olyan rosszak (az első néhányat ismerem felületesen), bár ha valaki kedveli a rengeteg dungeon-t (házakat, hajókat, stb. is beleértve), akkor jól fog szórakozni. Többségük railroad az elsőtől a huszadik szintig (minden AP hat, emelkedő szintű füzetből áll, plusz esetleges extra kiegészítők), de vannak sandbox-szerű, event-based változatok is közöttük.

Összességében elmondható, hogy az első 8-10 szintig, amíg viszonylag érezhető a fejlődés, elég élvezetes volt játszani vele mindig is, de ott már elkezdődnek azok a dolgok, amiket sosem tudtam igazán megszeretni az ilyen class-based rendszerekben. Jönnek az első feat-kombók, a tápos class képességek, és ezek különféle feltételek szerinti összedolgozásai, valamint az innen-onnan becsorgó bónuszok és levonások már elérik a kezelhetetlenség határát.

A cikkről viszont nem tudtam eldönteni, hogy Pf ismertető-e (annak nagyon karcsú), vagy a Pf-nek a szerepjátékos iparra tett hatásaira fókuszál inkább, mert ez utóbbit is elhanyagolja. Lehet fanyalogni, de a Pf a megjelenése óta mindmáig TOP5 az eladásait és az elnyert díjait tekintve. Sokszor volt listavezető, ebből csak az olyan időszakos fellángolások, mint a 4E, vagy most az 5E, tudták kibillenteni, de mindig visszamászott.
Hiányoltam annak a bizonyos 2007/2008-as nagy törésnek, a "szétválásnak" a jobb elemzését is, ami mind a mai napig kifejti a hatását (talán majd a következő, 4E-s cikkben lesz benne?). Ennek köszönhető a WotC/OGL korábbi egyeduralmának megroppanása, az OSR mozgalmak felerősödése, illetve sok más, nem is d20-alapú szerepjáték újbóli térnyerése is. Nincs a cikkben a "miért?" rövidebb kifejtése sem. Miért vált ketté a d20 játékosok tábora Pf-esekre és 4E-sekre, és a Pf-esek miért stabilak még ma is, miközben a 4E-sek szétforgácsolódtak? A korábbi 2E-3E váltás nem okozott ekkora törést, de ez sincs megemlítve.
Kár érte.

uxuxux

uxuxux

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 60 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.12.30, 11:04

Nagyon sok amerikai ismerősöm rá van kattanva, szerintem én is ki fogom próbálni ha már ekkora hype tárgya

CikkBot

CikkBot

Régi fórumozó

• Admin
  • 6440 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.12.30, 09:28

A Paizo Publishing és a Wizards of the Coast DnD3E alatti együttműködése 2007-ben ért véget, nem sokkal azelőtt, hogy a WotC bejelentette a negyedik kiadás készülését. A Paizo nem bízott benne, hogy a DnD4E-vel megjelenő új Game System License elég kreatív szabadságot fog nyújtani neki, így az új kiadásra történő átállás helyett felvette inkább a WotC által eldobott DnD3E termékvonalat. A megelőző évek munkásságát szépen átmentette a saját kiadású Pathfinder RPG-be, a többi pedig már történelem.

http://lfg.hu/68300/ismerteto/dnegyvend-11-pathfinder-rpg/

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]