Ugrás tartalomhoz

Fotó
- - - - -

DnD 5e, OGL, SRD és egyéb varázsszavak

• Válasz írásához lépj be
19 hozzászólás érkezett eddig

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 8448 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.01.16, 20:39

Volt tegnap egy AMA a Redditen, onnan is dőlt egy tonna infó.

SlyZero

SlyZero

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 333 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.01.16, 05:42

Az biztos, hogy a Paizonál most eszik a kefét. Mondjuk a PF már amúgy is lassú haldoklásban egy ideje.

A PF erejét pont az adja, hogy a Paizo megnézi, mit csinál a piacvezető, majd kihoz valami olyan anyagot, ami valami hasonlót tud, csak kicsit máshogy, meg itt-ott felfejlesztve. Nem lennék nagyon meglepve, ha a közeljövőben bejelentenék a PF második kiadását, amelybe hogy-hogynem bekerülne egy adag, az ötödik kiadásra hajazó egyszerűsítés.

Ebben halálosan biztos vagyok, de az Occult Adventures-es pszionista óta abban is, hogy a Paizo már nem tudja hozni azt a plusz értéket amit anno a PF pályafutásának elején képes volt.

chomy

chomy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2018 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.01.16, 00:47

Strato: amit elsőként linkeltél, az az 1-15. szintig tartó monstre kaland, ami nyomtatásban is megjelent (és persze az AL-en is mesélhető).

Amit másodikként, az pedig az AL mesélők számára eddig a D&D Expeditions rendezvénysorozat keretein belül, bizonyos feltételek mellett, .pdf-ben ingyen közzétett epizodikus minikalandok.

Az Expeditions kalandok témájukban lazán kapcsolódnak a nagy AL kampányokhoz, csak a Moonsea partján játszódnak - a ToD idején Phlan-ban, a PotA idején Mulmasterben, és nem tudom, az Out of the Abyss idején hol (Hillsfar?).

Amit ezekből a minikalandokból láttam, az alapján nem vagyok elragadtatva. Mivel az Encounters-re szánták őket, nagyon rövidek. Pár jelenetes, néhány óra alatt lejátszható, meglehetősen lineáris kalandocskákról van szó. Vizuális szempontból elég gyérek, illusztrációk pl. nincsenek, a térképek meg sokszor kézzel, tollal rajzoltak.

Véleményem: ~30 dodóért annyi sok jó dolgot lehet venni... Ez a pakk szerintem nincs közöttük.

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 8448 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.01.15, 22:37

A ToD egy dróttal, csövön végigrángatott kisvasút, a PotA meg mikro- és makroszinten is nyitott (nem csak a vadonban kószálhatsz, a dungeon-ök is eléggé hálós felépítésűek).

Most lehet, hogy hülyeséget kérdezek, de az azonos nevű kiadványok és AL kampányok között mi az összefüggés?
Ez a kiadvány, gondolom nem vág egybe ezzel a pakkal. Vagy igen?

Glowface

Glowface

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2951 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.01.15, 14:26

Önálló jövedelem, az éves SZJA bevallásodba beleteszed. Plusz TB, miegymás... sok nem marad belőle. :)

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6726 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.01.15, 14:15

Aztán Glowface, hogy adózunk a DM's Guild bevételei után magánszemélyként? ;)

Bulldy

Glowface

Glowface

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2951 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.01.15, 12:39

Minőség kiválásra én is ugyanezt sejtem. Ha összejön elég sok vásároló/játékos a DMs Guildba, akkor lesznek értékelések cuccokról, ami alapján mások majd tudnak majd dönteni. Discsusionos, szöveges értékelések is vannak (amibe bárki beleszólhat), meg számszerű értékelések, amit a vevők adnak csak.
+ egy idő után kialakulhatnak preferred szerzőid. Ha látom, hogy XY szerzőtől volt 2-3 jó anyag, akkor könnyebben megelőlegezed neki a bizalmat a következő cuccra is.
Éppen ezért a szerzők részéről pedig nem lenne rossz üzleti stratégia, hogy először ingyen vagy pay what you want alapon leraknak egy-két jó cuccot, ami alapján a közönség megismerkedik velük, és ha már bíznak bennük, utána jönnek a pénzes irományokkal.
Lásd még: céhek, mestermunka. A mesterlegény előbb a mestermunkával bizonyít, utána lesz elismert mestere a szakmájának.

AL kapcsán nem tudok sokat mondani, én csak játékosként vettem részt benne, ott meg ráadásul tipikusan nem az exkluzív kiadási side questeket játszottuk, hanem a hivatalos kalandból a fő questet, amit mindenki megvehet amúgy is. Korábbi DND Encounters kalandokat nézetegettem, szerintem a célra jók voltak (azok kifejezetten 1-2 órás, harc fókuszú, rövid, epizodikus cuccok voltak, az éppen aktuális settingbe helyezve).
Nem tudom, az új AL kapcsolódó kalandjai (DND expeditions) vagy egyéb cuccai mennyire jók.

chomy

chomy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2018 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.01.15, 12:35

Mennyire jók amúgy ezek az AL kampányok? Milyen arányban van bennük dungeoneering? Ér szerintetek például a teljesTyranny of Dragons $26-t? 

A ToD fabatkát sem ér, ha engem kérdezel. :) 

A Princes of the Apocalypse ellenben f***a kis sandbox, lehet "fent" is játszani rengeteget, de van benne jópár közepes méretű, összefüggő, változatos dungeon is.

A két kampány kvázi ellentétei egymásnak. A ToD egy dróttal, csövön végigrángatott kisvasút, a PotA meg mikro- és makroszinten is nyitott (nem csak a vadonban kószálhatsz, a dungeon-ök is eléggé hálós felépítésűek).

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 8448 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.01.15, 11:25

@Major

Mivel ugyanúgy működik egy értékelési rendszer, mint a többi OBS webboltnál, csak bízni kell a közösség, azaz a másokban munkálkodó kíváncsiság erejében, és idővel elég lesz csak rating alapján rendezni az anyagokat, és akkor felül lesznek azok, amelyek közül a szöveges értékelések alapján már talán nem akkora nehézség válogatni.

@Glowface

Ez is érdekes és jó húzásnak tűnik. Ott is vannak már a korábbi AL anyagok a Guildben.

A guide-okat tartalmazó kezdőcsomagok ingyenesek, a kalandok darabja $3, de vannak kedvezményes minden-egyben csomagok is majdnem féláron.

Mennyire jók amúgy ezek az AL kampányok? Milyen arányban van bennük dungeoneering? Ér szerintetek például a teljes Tyranny of Dragons $26-t? 

Szerk.: Frissítettem a cikket az AL dolgaival.

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6726 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.01.15, 11:22

Major: Nem vagy köteles vásárolni. Ha úgy gondolod, hogy bizonytalan a termék minősége az ár pedig a tűréshatárod fölött van, nem veszed meg.

Ugyanezt csinálod a boltban is. :)

a.k.a. "Parkolásért többet fizettem bakker, ha egy hulladék az egész akkor sem ér kár."

Bulldy

Major

Major

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 423 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.01.15, 11:00

Az a baj, ha jól látom, hogy csak akkor tudod megkülönböztetni az úgynevezett gyöngyszemet a szeméttől, ha már megvettem őket. Magyarán Megveszed a szemetet is, mert nem ismered a tartalmát. Ez minden csak nem jó így. Nem tudom mennyire lehet ismerni a tartalmat majd előzetesen.

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4435 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.01.15, 10:56

Az biztos, hogy a Paizonál most eszik a kefét. Mondjuk a PF már amúgy is lassú haldoklásban egy ideje.

A PF erejét pont az adja, hogy a Paizo megnézi, mit csinál a piacvezető, majd kihoz valami olyan anyagot, ami valami hasonlót tud, csak kicsit máshogy, meg itt-ott felfejlesztve. Nem lennék nagyon meglepve, ha a közeljövőben bejelentenék a PF második kiadását, amelybe hogy-hogynem bekerülne egy adag, az ötödik kiadásra hajazó egyszerűsítés.

Glowface

Glowface

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2951 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.01.14, 20:04

http://dnd.wizards.com/articles/news/dd-adventurers-league-content-open-all

Csaknem ugyanennyire érdekes bejelentés.

A wizards sok-sok év óta próbálta ugyanis a hagyományos, fizikai, téglából és habarcsból épült szerepjáték boltokat támogatni az amazon.com és bookdepó korában különféle exkluzív programokkal. Ilíen volt a D&D Encounters, később Adventurer's Leaguze, D&D Expeditions, Encounters... programok, amiket csak fizikailag létező szerepjátékos helyeken lehetett tartani, a helyi wizards disztribútorok segítségével, és ahol a mesélők ingyen exkluzív kalandokat, kiegáészítőket, repi ajándékokat kaptak a rendezvényekhez. A játékosok és mesélők pontokat szerezhettek, egy időben a szerzett pontokért aztán félévente-évente újabb repiajándékokat küldtek a játékosoknak.

Ha jól értem, ennek az erőfeszítésnek ebben a formában vége. Az Adventurer's League, ami mostantól minden fajta szervezett játék közös neve, folytatódik. De nem lesz fizikai helyszínekhez kötve: a DMs Guildból letölthetőek lesznek az eddig exkluzív anyagok, és bárhol meg lehet őket szervezni. Lakásban, szabadban, vagy ahol akarod.

Érdekes!

chomy

chomy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2018 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.01.14, 20:00

nornwarrior: háát, ahhoz vevők is kellenek. A DMGuildet szerintem ritka gyorsan el fogja árasztani a minősíthetetlen szemét, amit fillérekért adnak, de úgy sem kell majd senkinek. :)

Bár példátlan kezdeményezés, ami végülis jó lesz mindenkinek hosszú távon (csak győzd kirostálni a valódi gyöngyszemeket a szemétből), az OGL/SRD update-nek én mégiscsak jobban örülök... a valóban nívós anyag onnan fog érkezni. Szerintem. :)

nornwarrior

nornwarrior

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 283 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.01.14, 19:11

Pathfinder jöhet ezerrel :))))
Szóval felrakhatok egy rakás új kasztot ? És még pénz is jár érte ?!
Óhó, kedves barátaim, beköszöntött a neverending money flow ! :)
(Mér nem én találtam fel ezt az egészet?)

SlyZero

SlyZero

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 333 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.01.14, 13:32

Glowface

Glowface

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2951 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.01.14, 10:28

A szabályzatban annyi van, hogy ha a OneBookShelf úgy gondolja, akkor leveheti cuccaidat vagy felfüggesztheti az accoutnodat, és ezt te tudomásul veszed.
A magyarázatokban meg annyit írtak, hogy abuzívnak fogják találni, ha valaki komoly hozzáadott érték nélkül másol le cuccokat. A gyakorlatban majd elválik a dolog.

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 8448 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.01.14, 10:00

Igen, én is úgy érzem egy kicsit, hogy a WotC az egyik kezével adott a többi kiadónak (OGL), a másikkal meg elvett (DMs Guild).
Én azért számítok egy konverzióhullámra, ha nem is akkorára, mint a 3.5 SRD idején. Talán 5e Cthulhu még lesz, de 5e MAGUS már nem hiszem. :D

Én a jelenlegi, egyelőre nem túl bő tudásommal elkezdtem kattogni a DMs Guild működésén. Számomra egy kicsit fura, hogy "A" ember ír valamit, felteszi a Guildbe mondjuk $5-ért, ezt "B" ember megveszi, majd egy kicsit átpofozva, pár sort hozzáírva felteszi $1-ért vagy akár ingyen.
Remélhetőleg, az ilyeneket azért kiküszöbölték valahogy a szabályzatban (nem volt még időm elolvasni).

Glowface

Glowface

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2951 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.01.14, 05:56

A DMs Guild okos, ötletes és merész húzásnak tűnik nekem.
Feltételezem, hogy a saját zsenialitásáról meggyőződött otthoni unatkozó DMek százai fognak saját cuccokat feltölteni, akiknek esetleg 2 éve nem sikerüölt még játékossal találkozni, de tele vannak világmegváltó ötletekkel... és nyilván lesz tömérdek jól használható, ügyes, okos, innovatív anyag is. Ha az érdeklődök száma eléri a kritikus tömeget (és mi a csudáért ne érné el?), akkor a visszajelzések és értékelések tömege idővel elválasztja a pelyvát a búzától, felülre jönnek majd a népszerű is jó kiadványok.
Márpedig szerintem adott minden a nagy tömegű fogyasztói táborhoz. DnD5 népszerű, a házibarkács megoldások mindig is népszerűek voltak, és a legtöbben fillérekért, vagy jó marketingesek bevezető anyagaikat ingyen fogják feltenni.

Ha ideálisan alakulnak a dolgok, egy minőségi, lelkesítő, olcsó, közös-világ élményt adó, wizards által támogatott játszótér alakulhat ki, ahol új tehetségek mutatkozhatnak be és kaphatnak figyelmet, és minőségi amatőr tartalom lesz elérhető, ami idővel bekerülhet akár a kánonba is.

Ami potenciális árnyoldala a dolognak: szerintem kevés professzionális kiadó fejleszt majd tartalmat DMs Guildba. Túl nagy benne a függőség: a DMs Guildba feltöltött cuccokat, azt hiszem, tilos máshol is árulni; a DM's Guildba feltöltött cuccokból más DMs Guild alkotók szabadon nyúlhatnak; ráadásul az új lincense, a Community Content Agreement alapján a Wizards/OneBookShelf akár le is vehet tartalmat/alkotókat nem egyértelműen specifikált okokból.
Szóval, a DMs Guild inkább a lelkes amatőrök játszótere lesz, nem annyira a komoly alternatív kiadók lehetősége. Viszont a komoly alternatív kiadókat akár necces helyzetbe is hozhatja a projekt: nem lesz könnyű közönséget szerezni magának, ha az alternatív kiadványok tengere, akár minőségi kiadványokkal, már elérhető a DMs Guildban olcsón, nagy tömegben, egy helyen. Nehezebb lehet a közönséget magához édesgetnie, vagy akár csak felhívnia a figyelmet magára a függetleneknek.

Szóval, izgatottan várom, mi lesz belőle!

Addig pedig játékosként örülök az online, ingyen, pdf formátumban elérhető SRD-nek, házi célokra hasznos lehet egy könnyen copy-pastelhető DnD szabálykönyv matéria...

CikkBot

CikkBot

Régi fórumozó

• Admin
  • 6571 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.01.14, 02:09

A DnD 5. kiadásának két évvel ezelőtti megjelenése óta nyitva áll a kérdés, hogy a Wizards of the Coast vajon meglép-e valami olyat, mint amilyet a DnD 3e idején az Open Gaming Licence-szel (OGL) lépett. Kreatív rajongók ezrei és kisebb-nagyobb kiadók tucatjai várták a lehetőséget, amivel teljesen törvényesen, kerülőutak és kiskapuk nélkül közzétehetik a saját kaszt variánsaikat, házi szabályaikat, settingüket vagy épp szörnyeiket. Egészen mostanáig. Most azonban rögtön kétféle lehetőséget is kínál a WotC.

http://lfg.hu/75239/hirek/dnd-5e-ogl-srd-es-egyeb-varazsszavak/

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]