Ugrás tartalomhoz

Fotó

Alternatív rendszerek MAGUS-hoz

• Válasz írásához lépj be
1433 hozzászólás érkezett eddig

tar242

tar242

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 777 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.05.15, 10:21

Amit Dronner is mond: ki lehessen hozni az iskolákból (mint archetípusokból? "Iconic frameworks"?) pár kaladozópartit úgy, hogy ne kelljen a mesélőnek vért izzadnia azért, hogy ne öljék le egymást.

Pl: Maremita Lovagrend:
- Darton paplovag
- Darton hitű "normál" lovag
- Darton hitű harcos
- Darton hitű fehér ork harcos
- stb?

tar242

tar242

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 777 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.05.15, 10:12

Én véletlenszerűen válogatva kaptam össze tizenkét iskolát, lehet hogy gondolkozhattam volna többet is. Az UTK sorrendjében haladva:

-aszisz falanxharcos, kisebb iskola
-shadoni lovag, nagyobb iskola
-gorviki fejvadász, kisebb iskola
-dzsad tolvaj, nagyobb iskola
-ilanori bárd, kisebb iskola
-Arel-pap, kisebb iskola
-Uwel-paplovag, nagyobb iskola
-tiadlani harcművész, nagyobb iskola
-livinai boszorkány, nagyobb iskola
-toroni boszorkánymester, kisebb iskola
-ordani tűzvarázsló, nagyobb iskola
-dorani varázsló, nagyobb iskola

A kisebb és a nagyobb iskola az előnyökre/hátrányokra vonatkozik, nem a méretre, úgyhogy senki ne kössön bele, hogy az aszisz falanxok nagyobbak mint a livinai boszorkányszekta, jó? Az iskola nélkült (magányos mestert) mindenhol kihagytam, bár példának talán kellett volna egy olyan is.

Hát a Maremita Lovagrend az hol marad, he??? (ha már ikonikus, meghatározó, kalandozó centrikus rendekről beszélünk)

Módosította tar242: 2019.05.15, 10:12

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6515 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.05.15, 08:57

Egy standard SaWo karakterhez képest 2 ponttal lesz több hátránya. Iskola esetén 1 pontnyi mesélő által osztott hátrányért 2 előnypont jár. Az iskolák hátrányai pedig tipikusan a Vow/Secret/Obligation/Enemy/Driven/Delusional vonalon mozognak, nem pedig a -1 láb/kar/szem vonalán.

Ezen még egy keveset dobhat a faj, de aki többet kap plusszban (pl. elf), az nagyobbat is szív (egy -4 nekrotikus leírójú varázslatok elleni próbára, illetve ezektől +4 sebzés elég nagy szívás pont az elfnek, SaWo-ban elég sok minden férhet bele ebbe a kategóriába).

Oké.
Bónusz kérdés: Ugye az iskolából és fajból származó hátrányok kijátszásáért is jár a benny?

Én nem mondom meg a mesélőnek, hogy mire adjon benny-t. ;)

De egyébként ha olyan a helyzet, hogy elsunnyoghatná a játékos a karakter hátrányát, de nem teszi, akkor természetesen jár.

Mondjuk az elf levonása/ráadás bekapott sebzése pont nem ilyen. :P

Bulldy

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 8075 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.05.15, 08:48

Egy standard SaWo karakterhez képest 2 ponttal lesz több hátránya. Iskola esetén 1 pontnyi mesélő által osztott hátrányért 2 előnypont jár. Az iskolák hátrányai pedig tipikusan a Vow/Secret/Obligation/Enemy/Driven/Delusional vonalon mozognak, nem pedig a -1 láb/kar/szem vonalán.

Ezen még egy keveset dobhat a faj, de aki többet kap plusszban (pl. elf), az nagyobbat is szív (egy -4 nekrotikus leírójú varázslatok elleni próbára, illetve ezektől +4 sebzés elég nagy szívás pont az elfnek, SaWo-ban elég sok minden férhet bele ebbe a kategóriába).

Oké.

Bónusz kérdés: Ugye az iskolából és fajból származó hátrányok kijátszásáért is jár a benny?

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11607 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.05.15, 08:44

A kérdés az is, hogy mindezt hogyan lehet tálalni egy Ynev világát nem ismerő játékosnak-mesélőnek?

Bulldy

Én elkezdtem egy városállamot a Kereskedő Hercegségeknél... 

https://docs.google.com/document/d/1SUimV5k4dgm7rTlG7kEgyolPtUycsVoJKZMi-Cs1CD0/edit?usp=sharing

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6515 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.05.15, 08:42

Strato:

Bulldy

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 8075 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.05.15, 08:35

Izé, nem értek a veszett lovakhoz, de a 8 előnyhöz nem 5 kicsi társul? 

Ezt a mondatot most nem tudom dekódolni, illetve az általam leírtakhoz passzítani. :)

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6515 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.05.15, 08:25

Ha valaki ismeri a Rifts SaWo verzióját, a cél az lenne, mint az ottani iconic frameworks ( "ikonikus keretek"? :P ).

A lentiek alapján, amit minden hozzászólónak köszönök, lehet, hogy a különféle kasztok mindenfajta iskolája helyett terület/ország alapon kellene megközelíteni a dolgot.

Anno a Nagy Zöldben volt olyan rész Ynev leírásánál, hogy melyik országból milyen kasztok jönnek. Hasonlóan lehetne olyan, hogy melyik országban mit lehet a ráadás pontokból fejleszteni. Ott van pl. a már leírt ordan, ami behatárolja, hogy az előnyök a tűzmágia, a szakrális mágia és a harc köré csoportusulnak, így innen ilyen karaktereket érdemes hozni. Lehet persze ordani tolvaj is valaki, de ezt a foglalkozást "nem támogatja az ország", vagyis aki ezen a területen akarja fejleszteni a karakterét, az két előnnyel kevesebbel kezd, mint a tűzvarázsló - sogronita-pap - lángőr vonalon mozgó karakterek. (Hacsak nem hoz valami igen speciális tűzmágiás James Bond-ot, aki egy klasszikus rendszerben tűzvarázsló/tolvaj többkasztú karakter lenne - azonban tűzmágiában nyilván egy tisztán tűzvarázsló lenyomja, tolvajkodásban meg egy képzett Kobra hagyja le.)

A kérdés az is, hogy mindezt hogyan lehet tálalni egy Ynev világát nem ismerő játékosnak-mesélőnek?

Bulldy

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11607 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.05.15, 08:23

Ez azt jelenti, hogy egy ynevi, nagyobb iskolában végzett karakter nettó 3 fejlesztés előnyben van egy standard SaWo karakterhez képest.

Ez már összesen 8 pont, ami vagy 4 nagy hátrány, vagy akár 8 kicsi...

Nem lesz ebből így Nyomorult Kalandozók Krónikái? :)

Izé, nem értek a veszett lovakhoz, de a 8 előnyhöz nem 5 kicsi társul? 

Meg hát egyáltalán miért ne lehetne mondani, hogy a JK-k induláskor "3. szintű" ? A Savage Rifts "iconic framework" karakterei is jócskán táposabbak, mint az átlag SaWo induló karakterek.

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 8075 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.05.15, 08:18

3.) Nagyobb iskola/hangsúlyos mester: +4 előmy-pont, 2 pontnyi ráadás hátrány. PÉLDA: az Ordani Lángőr iskolája a Harcosok, Gladiátorok, Barbárok kiegészítőben.

Tegyük hozzá, hogy a fajokat, rasszokat is így szeretném megoldani, vagyis adnak némi ráadás előnyt és egy kis hátrányt. Ez azt jelenti, hogy egy ynevi, nagyobb iskolában végzett karakter nettó 3 fejlesztés előnyben van egy standard SaWo karakterhez képest. Ez persze nem baj, a SaWo elvei szerint a játékos karaktereknek kell mérhetőeknek lenniük egymáshoz, NJK-kat tetszés szerint rak össze a mesélő. (A kiinduló pont az "átlag ynevi polgár": minden főjellemzője d6; atlétika, saját kultúrkör, észlelés, lopakodás és meggyőzés képzettségekben d4; különleges előnye nincs.)

Nem lesz sok így már a hátrány? SWADE szerint számolva alapból van opcionális 4 pontnyi (pl. két nagy) hátrányod, ehhez a te rendszered még hozzáad a faj miatt 2 pontot, és az iskola miatt is 2 pontot. Ez már összesen 8 pont, ami vagy 4 nagy hátrány, vagy akár 8 kicsi...

Nem lesz ebből így Nyomorult Kalandozók Krónikái? :)

Vagy az opcionális alap hátrányokat kivennéd a képletből?

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11607 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.05.15, 07:34

@Bulldy és a 12 iskola az alapkönyvben:

Én ráböknék Ynev valamelyik pontjára és 12 lokális iskolát választanék.
Plusz skáláznám az iskolákat, ahogy IRL sem mindegy, hol tanulsz és kinél.

Odáig én is megvagyok, hogy legyen 12 véletlenszerű iskola. Arra vagyok kíváncsi, hogy ki mit tart ikonikus ynevi iskolának, ami van annyira fontos, hogy bekerüljön az alapkönyvbe, mint fontos világismereti pont.

Amit Dronner is mond: ki lehessen hozni az iskolákból (mint archetípusokból? "Iconic frameworks"?) pár kaladozópartit úgy, hogy ne kelljen a mesélőnek vért izzadnia azért, hogy ne öljék le egymást.

Tehát ráböksz - mondjuk - az Ordan melletti városállamokra és végigveszed a "kasztokat". Praktikusan varázstudók közül "Nagyobb iskola" Ordan lesz. 

Mivel ez hellyel-közzel Dél-Ynev, a kard- és harcművészeket ki is hagyhatod és beférsz a 12 iskolába (hát, pap csak egy lesz... )

Aztán majd az ellenfelek között lesz Rondagól pap, krányi fejvadász, stb.

Kaloz

Kaloz

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1154 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.05.14, 22:31

Kukac: Nem, ezek a világon tipikusnak tekinthető párosítások, így ki lehet dolgozni tipikus iskolákat. Nyilván lesznek más iskolák is ugyanonnan, és további iskolák máshonnan. Viszont kezdésnek a kaszt egy tipikus iskolája lenne jó szerintem. Ugyanis ha jól értettem, akkor ezek nem úgy lennének iskolák, hanem a kasztokat ültetné át a SaWo rendszerébe.

Dronner: Ha jól értettem, akkor nem igazán lenne értelme ilyen vegyes iskolának vagy akárminek. Pl. egy tolvajklán nyilván jó tolvajokat nevel, kevésbé jó harcosokat, és viszonylag gyenge boszorkánymestereket. Ezek ugyanazokat az előnyöket és hátrányokat kapnák? Vagy mást, de akkor meg úgyis külön-külön ki kell őket dolgozni?

Dronner

Dronner

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 5395 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.05.14, 21:25

Bulldy ezzel az a baj, hogy több kaszt van, mint 12, így alapból kimaradnak kasztok:

[...]

Ha úgy veszed, hogy egy iskola/szervezet csak és kizárólag egy kasztot nevel ki, akkor valóban.

A legtöbb egyet nevel ki. Vannak klánok, amik gyűjtőszervezetek, de azok csak növelik a számosságot.

De ez olyan, mintha azt mondanád, hogy egyszerűsíthetünk, ne iskolákat, hanem fajokat dolgozzunk ki: vannak az emberek, ők lehetnek harcos, gladiátor....

Az Enoszuke kieg próbálkozott ezzel a klánosítással ("a tipikus..."), szerintem sikertelenül.

Módosította Dronner: 2019.05.14, 21:30

kukac

kukac

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 885 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.05.14, 21:19

Bulldy ezzel az a baj, hogy több kaszt van, mint 12, így alapból kimaradnak kasztok:

[...]

Ha úgy veszed, hogy egy iskola/szervezet csak és kizárólag egy kasztot nevel ki, akkor valóban.

Dronner

Dronner

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 5395 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.05.14, 21:13

1. harcos
  2. gladiátor
  3. fejvadász
  4. lovag
  5. bajvívó
  6. tolvaj
  7. bárd
  8. harcművész
  9. kardművész
  10. pszi-mester
  11. pap
  12. szerzetes
  13. sámán
  14. paplovag
  15. boszorkány
  16. boszorkánymester
  17. tűzvarázsló
  18. varázsló

De az se ártana, ha működőképes lenne az alapkönyv, azaz a 12 iskolából lehetne életképes (értsd egymással együttműködni hajlandó) csapatot toborozni játékhoz. Ez általános kasztok esetében nem akkora gond, de konkrét iskolák esetében már problémás lehet. Célszerű lenne az iskola-alapon működő rendszert területileg lehatárolni (mint pl. a M* házi versenyen én tettem: nálam Erion volt a kiválasztott helyszín, ahonnan származhattak a játékosok), vagy csak Délvidék, vagy csak Észak.

Neves iskolát szinte minden kaszthoz lehet találni, többet is. Kivétel a szakrális utat  követők talán, de ott is lehetnek patrónuson belül is alternatív utak (pl. Ranagol, Noir, Orwella, Arel, Darton, sámánok, stb.)

Módosította Dronner: 2019.05.14, 21:18

kukac

kukac

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 885 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.05.14, 20:35

Az a helyzet, hogy regényeket nem olvastam. A M* az gyakori volt a szerepjátéküléseken, egyszer valaki kölcsön adta a Halál Havábant, de csak az első pár fejezetet bírtam elolvasni.

Még eszembe jutottak a Kobrák és az Embervadászok. Bár a Kobrák valszeg a Szürkecsuklyások ismétlése lenne. Esetleg ha Toron, akkor Ikrek?

Kaloz: Ezek helyszín+kaszt kombinációk, nem szervezetek/iskolák. Azok inkább olyanok, hogy Shadonban van pl. *hasraüt* Sárkányvadász lovagrend, meg Gumicukorvadász lovagrend. A szervezetek is lehetnek érdekesek, pl. Ordanban egy Sogron-hívő boszorkányrend? (Jó, hivatalosan ilyen biztos nincs, csak példának hoztam.)

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11607 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.05.14, 20:34

Én véletlenszerűen válogatva kaptam össze tizenkét iskolát, lehet hogy gondolkozhattam volna többet is. Az UTK sorrendjében haladva:

-Arel-pap, kisebb iskola

Amúgy nem rossz "étvágygerjesztőnek", csak mivel nem egy helyről és nem egy "orientációval" vannak, nem igazi "kezdőknek".

Kaloz

Kaloz

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1154 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.05.14, 20:16

-Arel-pap, kisebb iskola

A kisebb és a nagyobb iskola az előnyökre/hátrányokra vonatkozik, nem a méretre, úgyhogy senki ne kössön bele, hogy az aszisz falanxok nagyobbak mint a livinai boszorkányszekta, jó? Az iskola nélkült (magányos mestert) mindenhol kihagytam, bár példának talán kellett volna egy olyan is.

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6515 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.05.14, 20:05

Nem kell, hogy korábbi alapkönyvből legyen az iskola. Ha találkoztál vele egy regényben és nagyon jó hangulatúnak ítéled, az is tökéletes. :)

A magam részéről a nagy varázslóiskolákkal úgy vagyok, hogy csak innen kikerülve veheti fel a karakter a Wizard előnyt, ami azt adja, hogy cserélgetheti a megtanult varázslatai típusát. Nem lesz kimondott mozaikmágia-használó, de mindenki másnál rugalmasabban tudja majd használni a mágiát. Cserébe nem tud "shorting"-ot használni, vagyis megspórolni 1-2 manapontot és ezzel nehezíteni a próbáját, mivel ezekben az iskolákban belénevelik, hogy nem vállalunk ilyen rizikót. Ez megmarad a káosz-papoknak.

Bulldy

kukac

kukac

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 885 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.05.14, 19:48

Egzotikus kérdés. Személy szerint jónak tartom, hogy a DND5-ben minden osztályhoz tartozott 2-3 irány az alapkönyvben, majd kiegészítőkben/GM agyában a többi. Így minden kaszthoz járhatna egy vörös/fekete/semleges. Ez kb 20-30 "iskolát" jelentene.

Amit én érdemesnek tartok berakni.

1, Doran, varázsló, viszonylag liberális, elég sok féle gondolkodást megtűr, alapvarázslókhoz tök jó.

2, Szürkecsuklyások, az ETK szerint bármelyik kasztból lehetnek tagjai, inkább egy idealizált szervezett maffiára/robin hoodra hajaz, mint "tolvajklánra".

3, Kyel papsága, egy kicsit kötött, de elégnek érzem az "ideális alapkaszthoz".

4, Krad lovagok, ugyanazért mint a Kyelitákat, szinte természetes kalandozók.

5, Ordan, de legalábbis Sogron hívők, a tűzvarázslók miatt.

6, Egy Kardművész/Harcművész rend.

Most hogy belegondolok, elég sovány lista. :( Nem emlékszek a szabálykönyvekből pl. Bárd iskolákra (Az UTK-val pedig nem játszottam, abban biztos sokkal több ilyen dolog van). A listában van ami egy-egy kasztot képez, esetleg területileg/vallásilag vannak csoportosítva, vagy bármilyen kasztot magában foglalhat. Ezeken felül lehetnek persze olyanok, hogy Lar-Dor, vagy akármelyik isten papjai, vagy Pyarr csapat, Aranykör lovagjai, Shadon, valamelyik elfes ország szervezetei Fehér Páholy, de ezek inkább "presztízs iskolákként" kezelném, különösen hogy ezek egy részébe eleve nehéz bejutni.

Egyébként a "Veszett Ynev"-ről nekem a "Rabid Ynev" jut eszembe. A "Savage Ynev" inkább "bevadult Ynev", vagy valami ilyesmi az én fejemben. :)

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]