Ugrás tartalomhoz

Fotó

Alternatív rendszerek MAGUS-hoz

• Válasz írásához lépj be
1522 hozzászólás érkezett eddig

Dronner

Dronner

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 5516 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.03.16, 15:25

Marhára nem tabu, csak új emberek nincsenek, úgyhogy nincs is kit bevonni. Az utóbbi kb. 5 évben talán 1-2 olyan új arccal játszottam itt a nyüzsgő Budapesten, akikkel nem játszottam eleve min. évtizede, vagy nem ismertem látásból valamelyik rendezvényről.

Valamit nekem akkor sikerült más forgatókönyvre kihozni: az elmúlt kb. 5 évben nagyon sok új emberrel ismerkedtem meg és sikerült is több különféle partiban játszani, nem csak rendezvényekről ismert arcokkal. Akkor most mi van? :titok:

Az van, hogy most így a fórum keretei között sikerült egy olyan problémát megismerned, amivel személyesen még nem találkoztál, mert szerencsés flótás vagy. :sherlock:

De attól, hogy te eddig megúsztad a találkozást, attól még a probléma létezik.

Baka:

Rossz hírem van, vagy 4-5 féle RPG sorakozik a polcomon/hivatalos digitális kiadásban a gépemen, némelyik több változatban is (pl. L5R), így a prekoncepciód ellenére "vásárló" szempontból célközönség lennék. Más kérdés, hogy a megvásárolt termékkel tudnék-e bármikor is játszani. Szóval a távkiértékelést hagyjuk a hozzáértőkre...

Módosította Dronner: 2016.03.16, 15:29

Baka

Baka

Elementalista

• Fórumita
  • 980 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.03.16, 15:23

Marvin:

Marhára nem tabu, csak új emberek nincsenek, úgyhogy nincs is kit bevonni.

Talán csak a bűbájos stílusoddal sikerül őket elkergetni, mert más tapasztalataim vannak.

Dronner:

Kérdés akkor hogy mennyire vagy célközönség is bármilyen rpg tekintetében? Van-e értelme bármilyen M* fejlesztésről beszélni, vagy ha a fene fenét eszik is akkor is Nagyződet (vagy mittudomén mit) játszotok még 2050-ben is?

Mert ha ebből indulunk ki, hogy felesleges az új kiadás, új emberek meg állítólag nincsenek, akkor nincs miről beszélni. :spanyolviasz:

Megújítani a M*-t csak úgy lenne értelme ha az új embereket vonod be vele, akik olyanok mint a jeti, van aki szerint vannak, van aki szerint nincsenek.

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2478 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.03.16, 15:15

Eltérőek a tapasztalataink, valószínűleg az van... Mondhatni az én ismeretségi köröm majdnem konstans, míg a tiéd nem, de arra azért kíváncsi lennék, hogy az új partikban vajon hány valóban új (ejtsd: nem játszik 25 éve) játékos lehet? Én kb. egyet tudnék mondani.

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6249 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.03.16, 15:04

Marhára nem tabu, csak új emberek nincsenek, úgyhogy nincs is kit bevonni. Az utóbbi kb. 5 évben talán 1-2 olyan új arccal játszottam itt a nyüzsgő Budapesten, akikkel nem játszottam eleve min. évtizede, vagy nem ismertem látásból valamelyik rendezvényről.

Valamit nekem akkor sikerült más forgatókönyvre kihozni: az elmúlt kb. 5 évben nagyon sok új emberrel ismerkedtem meg és sikerült is több különféle partiban játszani, nem csak rendezvényekről ismert arcokkal. Akkor most mi van? :titok:

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11847 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.03.16, 14:32

Megoldás: családot kell alapítani, pár év után már játszhatsz a gyerekeiddel.

Esetleg az is működhet (nálam pont nem) , hogy játszóházba bedobni a pulyákat, apuciék meg a szomszédban csörgetik a k10-et.

Lapozhatunk? :)

Módosította KLM: 2016.03.16, 14:32

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2478 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.03.16, 14:27

Az előbb bezárkóztam a slozira és direkt kimondtam hangosan, hogy "neadjisten új emberek bevonásával", de nem történt semmi... Tabuhoz képest minimum mennykőre vagy valamire számítottam.

Marhára nem tabu, csak új emberek nincsenek, úgyhogy nincs is kit bevonni. Az utóbbi kb. 5 évben talán 1-2 olyan új arccal játszottam itt a nyüzsgő Budapesten, akikkel nem játszottam eleve min. évtizede, vagy nem ismertem látásból valamelyik rendezvényről. Megoldás: családot kell alapítani, pár év után már játszhatsz a gyerekeiddel. 

Dronner

Dronner

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 5516 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.03.16, 14:13

Baka:

csak amikor folyton ezt olvasom érvként

Ha folyton ezt olvasod, akkor nem gondolod, hogy talán... csak talán... lehet benne némi igazság?

Csak kérdem...

Módosította Dronner: 2016.03.16, 14:13

Baka

Baka

Elementalista

• Fórumita
  • 980 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.03.16, 14:04

Dronner:

Attól függ, kivel beszélsz. Vagyunk páran, akik már 40-es éveink felé járunk, családosak, gyerkőcösek vagyunk, de standard munka mellett is nehéz 1-1 játékot összehozni, annyi felé mennek az emberek. Ha össze is tudsz szervezni egy ilyen csapatot, nemigen fogsz nekik új trükköket tanítani, max, ha a régit leporolod. Túl sok időt és energiát öltünk a M*-ba, még az évek távlatából is relatíve jól emlékszük a szabályokra és a világra, azt a pár játékra lopott órát nem pazarolnánk új megtanulására. Mondom ezt úgy, hogy töbféle játékkal játszottam magam is, de ha bármi esélyem lenne a régi csapat összeverbuválására, az csak a M*-sal lenne, mert ott megvan a közös nevező, és indulhat egyből a kaland.

Ennek azért erősen kifogás szaga van. Nyilván a magánügyed, de ezzel csak azt ismétled hogy "MAGUS-t játszani azért kell mert MAGUS. Meg különben is már 20 éve MAGUS.".

Azt sose tudtam elképzelni, amikor valaki azt mondta azért játszik fapados játékokat, vagy az évekig nyúzott M*-t mert félévente egy játékalkalmat tud összehozni.
Könyörgöm, ez azt jelenti hogy fél éved van készülni a következő játékalkalomra. Ha ennyi idő alatt nem szánsz rá annyi időt, hogy minimum azzal képben legyél a saját karaktered "hogy működik" akkor franc elvitte az egészet, tökmindegy a rendszer meg a világ. (Ez pathfinderben, egy aránylag bonyolult rendszerben, magas szintű - 12 - karinál kb.  negyed óra).

Azt meg már csendben jegyzem meg, hogy ha az ország minden széléről kell összehozni egy csapatot akkor horribile dictu talán új csapatot kéne szervezni, ami tud rendszeresen játszani, neadjisten új emberek bevonásával. Csak ez számomra valami érthetetlen oknál fogva a magyar szerepjátékosok között tabunak számít (közben meg megy a sírás-rívás hogy fogy a hobbi). 

Bocs, nem akartam személyeskedni, csak amikor folyton ezt olvasom érvként, hogy "kevés idő, régi, csapat, távolság, stb" akkor mindig megrökönyödöm ezeken a dolgokon.

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6249 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.03.16, 13:36

Orastes:

Attól függ, mikor mondta. Ha az első regény megjelenése előtt, akkor nem is lódított nagyot. ;)

Passz, hogy mikor hangzott el, de gondolom a Nagy Időkben, mikor a magus kijött, akkor lehetett, két regény már volt akkoriban: A Halál Havában, Észak Lángjai.

A sztorit én is csak hallottam.

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11847 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.03.16, 13:24

Hála az égnek nem hasonlítunk! 

OK, jó neked.

De úgy tűnik ez nem érinti azt a kijelentést, hogy létezik egy meglehetősen kiterjedt réteg, ami

"azért" (lásd alább) mókusozik.

Ratface

Ratface

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 275 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.03.16, 13:04

Meg valamiért ott van az, amit végképp nem értek: "Ott van nekünk a magus, hogy érted azt, hogy próbáljak ki másik szerepjátékot is? De hát a magus az minden!" :bezzeg:

Attól függ, kivel beszélsz. Vagyunk páran, akik már 40-es éveink felé járunk, családosak, gyerkőcösek vagyunk, de standard munka mellett is nehéz 1-1 játékot összehozni, annyi felé mennek az emberek. Ha össze is tudsz szervezni egy ilyen csapatot, nemigen fogsz nekik új trükköket tanítani, max, ha a régit leporolod. Túl sok időt és energiát öltünk a M*-ba, még az évek távlatából is relatíve jól emlékszük a szabályokra és a világra, azt a pár játékra lopott órát nem pazarolnánk új megtanulására. Mondom ezt úgy, hogy töbféle játékkal játszottam magam is, de ha bármi esélyem lenne a régi csapat összeverbuválására, az csak a M*-sal lenne, mert ott megvan a közös nevező, és indulhat egyből a kaland.

És igen, a M*ban megvan minden. Ha akarom dark, ha akarom high, ha akarom oriental, ha akarom sivatagi.

Értelemszerűen az újabb generáció(k) nevében nem tudok nyilatkozni.

Hála az égnek nem hasonlítunk! Én ugyan csak közelítek a negyvenhez, dolgozom, van más hobbim is a szerepjáték mellett. Mégis van időm játszani. Nem sok, de van. És nem játszom M*-t.
A csapatomnak (ugyan beletelik egy kis levelezésbe) általában mutatok valami újat. Hol SR-t, hol Technoir-t, hol Helvécziát, hol KÉK-et.
Azon kvül ott van a két kedvenc online felület, amiken lehet játszani akár Írországban lakó honfitársunkkal még M*-t is. (idő 'net, eszköz, szervezés kérdése)...

Dronner

Dronner

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 5516 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.03.16, 13:00

Orastes:

Attól függ, mikor mondta. Ha az első regény megjelenése előtt, akkor nem is lódított nagyot. ;)

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6249 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.03.16, 12:06

A rekorder az a fazon volt (talán Rutin néven futott ) aki közölte, hogy neki megvan Wayne Chapman összes műve, francia eredetiben. :rohog:

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2478 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.03.16, 11:57

Az hagyján, de még azelőtt, hogy akár megjelent volna! Ez azért nem piskóta, igaz?

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11847 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.03.16, 11:49

A +1 kérdésre: Persze hogy próbálkozott, sőt be is tört, a M* már 1992-ben elnyerte az Angliai Szerepjátékosok Egyesületének vagy minek a "Legjobb új RPG"-díját...

Erről mintha hallottam volna, de ez ugye nem az irodalmi rész, hanem az RPG.

Meg ugye egy díj nem egyenlő azzal, hogy kiadták (és el is kelt, mondjuk 80%-ban).

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11847 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.03.16, 11:28

Mostanában játszom egy Nagy Zöld alapú M*-kampányban. Nagyjából másfél havonta jön össze egy alkalom; család, távolság meg egyebek miatt. A csapat céljainak megfelel; a háttér ismerős annyira, hogy ne kelljen sokat utánaolvasni, de eléggé tág, hogy beleférjenek a mesélő saját elképzelései. A rendszer működik (ebben sokat segít, hogy senki sem akarja kisiklatni a vonatot), a kiegészítőkkel nem nagyon foglalkozunk, bár elvileg rendelkezésre állnak. 

A kivastagított részhez: X. év mesélői tapasztalattal nekem is megy (remélem még menne  :gugye: ) még a mozaikmágus lekezelése is - a gond az, hogy nem tudom garantálni, hogy nagyjából ugyanarra a problémára két különböző alkalommal és "kontextusban" ugyanazt a megoldást adnám.

Azaz gondban lennék, ha meg kellene magyarázni, hogy most miért k6-al dobatok, mikor a múltkor k100-al...

Valahogy így nézhet ki a nem elkötelezett, nem Budapesten élő (ez fontos!) M*-rajongók nagy része. Számít a komfort (rendszer/világ ismerete), a viszonylagos egyszerűség, a rugalmasság, és hogy nem kell magyarázni.

:ok:  

No meg az "új játékos" kategóriába - ha valaha sikerül összehozni - konkrétan a játékosok gyerekei fognak bekerülni.  :bezzeg:

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2478 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.03.16, 11:27

A +1 kérdésre: Persze hogy próbálkozott, sőt be is tört, a M* már 1992-ben elnyerte az Angliai Szerepjátékosok Egyesületének vagy minek a "Legjobb új RPG"-díját...

Módosította Marvin: 2016.03.16, 11:28

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11847 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.03.16, 11:12

-mágiarendszert úgy kitalálni, hogy mindenki tudja rendesen használni a mágiát, ne az legyen, hogy a varázsló mindenkinél erősebb. Mozaikmágia jelen formában kuka és magas szinten meg lehet tanulni, de akkor sem erősebb, mint a többi, hanem más. 

-legyen egy 250-280 oldal körüli alapkönyv, amit megvehető nyomtatásban és PDF-ben is.

A többivel nagyjából egyetértve (bár ugye a CX-ben nem nagyon kell számolgatni K100-hoz), 

1, mágia: Az szerintem világbeli alapvetés, hogy kb.

istenek >= aquirok > mozaikmágus >mindenki más

De kell egy egységes mágiarendszer, amiből a legtöbbet a mozaikmágus tudja, viszont a többiek

a spéci szakterületükön lehetnek jobbak.

2, alapkönyv: Ingyen PDF-ben egy 80 oldalas "basic set" és fizetősként a 250 oldalas (PDF és papír).

+1 (kérdés) GA/WMC megpróbálkozott valaha betörni az angol piacra? Most a PDF-es világban nem lenne vészes befektetés lefordítani mondjuk a Jutalomjátékot és/vagy a Holtak Légióját 

angolra és feltenni. Esetleg egy kickstarter vagy hasonló e-book próbálkozás alá.

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4375 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.03.16, 11:05

Mostanában játszom egy Nagy Zöld alapú M*-kampányban. Nagyjából másfél havonta jön össze egy alkalom; család, távolság meg egyebek miatt. A csapat céljainak megfelel; a háttér ismerős annyira, hogy ne kelljen sokat utánaolvasni, de eléggé tág, hogy beleférjenek a mesélő saját elképzelései. A rendszer működik (ebben sokat segít, hogy senki sem akarja kisiklatni a vonatot), a kiegészítőkkel nem nagyon foglalkozunk, bár elvileg rendelkezésre állnak. Ugyanezért játszottunk korábban ugyanabban a társaságban a Forgotten Realms világán (magyar D&D 3.0), meg SRun-t.

Valahogy így nézhet ki a nem elkötelezett, nem Budapesten élő (ez fontos!) M*-rajongók nagy része. Számít a komfort (rendszer/világ ismerete), a viszonylagos egyszerűség, a rugalmasság, és hogy nem kell magyarázni.

A mitikus "éppen most kezdő szerepjátékosok" kategóriában bevallom, egyre kevésbé hiszek. Persze vannak, de ahogy mondani szokás, "nem kereskedelmi mennyiségben". Kettő, akik lennének, azokat ma már valószínűleg egy profi kiadó sem fogja tudni megszólítani, meg a világ is másról szól, mint a vaskos könyvekről. Három, még így sem beszélhetünk egy megbízható profittermelő modellről. Négy, Gáspár András, meg a Nyúl átka (bocs).

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6249 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.03.16, 10:08

Hat, szerintem 3 dolog miatt nyul mindenki a MAGUS-hoz:

1. Mar van egy vilag, amit szeretnek.

2. Ugy tunik "van igeny" egy szabalyrendszerre. (Ami mondjuk nem biztos, hogy igaz, de legalabb is van eleg fanyalgo az eddig elbaltazott rendszerek miatt, amitol ugy tunhet.)

3. Nosztalgia.

A világképet is rendbe kéne tenni, nem egyértelmű  az sem pl. a kronológia, hogy mi kánoni, meg mi nem az,

A szabályrendszerre van igény, de úgy tűnik, csak ilyen k100-alapú, KAP-os, hótt elavult és bonyolult valamikre. Nem tudom mi változna egy új rendszertől. Semmi?

Nosztalgia: kit érdekel? Engem annyira nem.

A magus lerakott egy elég vegyes irodalmi korpuszt, aminek a minősége vegyes, de szerintem ez külföldi rendszereknél is adott, persze van olyan is, ami meglevő vagy korábbi ponyvák világára épül.

----

Ha új kiadás kéne, mit raknék bele, ami nem szabályokról szól, vagy most csak érintve:

-alap országok, de a hülyeségek (kőzettani és növényföldrajzi térképek nélkül, mellőzve a pollentérképet is :drama: ) nélkül, ha nem is tőmondatokban, de a lényeg legyen benne és hivatkozás, hogy melyik regényeket érdemes a témában elolvasni.

nem változna, mert hagyományos és jó:

-alap fajok (ha valami befér, azt átgondolni)

-kasztok (ezeket erősen balanszolva)

-tulajdonságok (párat összevonni és a tulajdonságpróbát megoldani, hogy legyen értelme)

-k100 és a használhatatlan képzettségek kukába és képzettség-csoportokat összevonva betenni és mindről írni két sort, k100 helyett lenne pl. k10 és k6 kombója. Minek annyit számolni?

-harcrendszert egyszerűsítve de pörgősen megvalósítani (harci előny és hátrány a "harc az ellenség bal heréjének leszakításáért"-módosítókat kukázni)

-mágiarendszert úgy kitalálni, hogy mindenki tudja rendesen használni a mágiát, ne az legyen, hogy a varázsló mindenkinél erősebb. Mozaikmágia jelen formában kuka és magas szinten meg lehet tanulni, de akkor sem erősebb, mint a többi, hanem más. 

-legyen egy 250-280 oldal körüli alapkönyv, amit megvehető nyomtatásban és PDF-ben is.

Azokra most nem térnék ki, hogy ez kinek érné meg, illetve ki adná ki, mert ez szerintem egy olyan dolog, amin nem is érdemes rágódni.

Annak viszont semmi értelmét nem látom, hogy egy 20+ éves játékot toldozunk-foltozunk, ragaszkodunk  hozzá, ami aztán vagy működik vagy nem és a házi kiegészítő szabályok vastagabbak, mint a magus-d20 könyv. Emberi elme be nem fogadja, hogy ez mire is jó? :freud:

Módosította Orastes: 2016.03.16, 10:11

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]