Ugrás tartalomhoz

Fotó
- - - - -

Ryuutama: natural fantasy RPG

• Válasz írásához lépj be
26 hozzászólás érkezett eddig

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4390 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.09.23, 09:38

Mivel a Ryuutama (Rjuutama :)) azóta is birizgálja a fantáziámat, és néha elővesszük, szeretnék pontosítani az ajánlón.

Rjuudzsin:

Eredetileg nem értettem, hogy mire való a mesélői karakter. Annak ellenére sem, hogy a játékban vagy ötvenszer leírják, hogy kezdő csapatok számára rakták össze a rendszert.

Akkor kattant be a haszna, mikor az egyik cimborám, aki egyébként nem szokott mesélni, bevállalt egy mesét, de mondta, hogy Rjuutama legyen, mert abban van beépített segítség.

Azt hiszem ez lehet a kulcs, bár még mindig nem vagyok biztos benne, hogy ez volt az eredeti cél. A kapcsolódó kultúrális hatásokat értelemszerűen nem ismerem, nem vagyok anime/manga rajongó.

A kezdő mesélők, főleg ha nincs sok idejük felkészülni (a Rjuutama ilyen "gamers with jobs" játék), véthetnek olyan hibákat, amiket rutin híján még nem tudnak kisujjból megoldani. Tipikusan ilyen a rosszul felbecsült összecsapás, túl erős vagy túl gyenge ellenfelekkel. Egy tapasztalt KM erre rögtön ki tud találni valamit (pl. a sebesülteket fogságba vetik, nem ölik meg), de egy újoncnak segítséget jelenthet, hogy van tartalékban egy olyan képesség, amivel gyengítheti vagy erősítheti az ellenfeleket.

Tapasztaltabb mesélők hagyják figyelmen kívül és kész :)

Kampány/játékalkalom táblázatok:

Kábé ugyanaz, mint a Rjuudzsin. Kezdőknek segítség, hogy miket érdemes mindenképp, egyfajta minimumként végiggondolni egy játékalkalom előtt (érdekes helyszínek, érdekes NPC-k, konfliktusok). Akinek erre nincs szüksége, az nyugodtan figyelmen kívül hagyhatja.

Közös világalkotás:

Ezt biztosan nem emeltem ki az ismertetőben, de játék közben fontos dolog.

A játékban ugye van egy távlati célja, amit a csapat és a mesélő talál ki a kampány előtt, és ami miatt útra kelnek. (pl. végiglátogatni a rokonokat a világvége előtt, megkeresni az élet forrását, megtalálni a magyar őshazát, megtalálni Eldorádót, stb.)

A konkrét játékalkalmak azonban közösen kialakított városokban játszódnak. Mielőtt a játékosok megérkeznek egy városba (vagy mikor elindulnak oda, a játékalkalom végén), a mesélővel közösen találnak ki egy olyan várost, amit szeretnének megismerni.

A fontos ebben viszont az, hogy ezzel, hogy közösen alakítják ki a "következő" várost, a játékosok is tisztában vannak, azaz a játék tudatosan szervezi ki ezt a játékosoknak. (ez oda kapcsolódik vissza, hogy szeretné tehermentesíteni a kezdő mesélőket).

Alkalmankénti játékok során folyamatosan jobb és jobb lett a véleményem a játékról.

slaGerzson

slaGerzson

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 232 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.03.06, 13:06

Az ismertető alapján is szuper lehet ez a játék, nagyon ötletes és hangulatos :)

slaGerzson

slaGerzson

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 232 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.03.04, 11:47

Ejj, de örülök ennek az ismertetőnek, mert már én is szemezgettem ezzel a játékkal a DrivethruRPG oldalon! El is olvasom gyorsan :)

Cthulhu

Cthulhu

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 680 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.02.09, 20:06

Ez... majd valamikor egyszer meg fog történni, csak nem mostanában. :) Rajta van a listán, időnként gondolkozok is rajta, de még nem érett meg ahhoz, hogy írjak róla. Emellett lehet, hogy mesélni is tudom majd, így lesznek tapasztalatok is.

Ha lesz mese és esetleg online, akkor engem játékosként érdekelne...

Petrus

Petrus

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 4086 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.02.09, 15:54

Ez... majd valamikor egyszer meg fog történni, csak nem mostanában. :) Rajta van a listán, időnként gondolkozok is rajta, de még nem érett meg ahhoz, hogy írjak róla. Emellett lehet, hogy mesélni is tudom majd, így lesznek tapasztalatok is.

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4390 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.02.08, 13:04

Amúgy tele van a játék jó elemekkel (állapotok vs kondíció, Final Fantasy harcrendszer), most már csak azt nem tudom eldönteni, hogy csak kibányászni nézzek rá a játékra, vagy érdemes ki is próbálnom. Az a típus vagyok, aki a második kategóriába is beleeshet, de ehhez szükségem lenne szerintem Petrus ismertetőjére is, hogy eldönthessem!

Ja igen, így a hozzászólások közt nem merült fel a napi kondíció, és az "állapot ki-be kapcsoló" hatása, amit nagyon ötletes! (néha előveszi az embert a rossz bokája, néha nem)

Petrus ismertetőjét én is szívesen elolvasnám, mert tény, hogy vannak elemek amiket nem tudok hova tenni (a mesélői karakter a legjobb példa).

Módosította galu22: 2017.02.08, 13:04

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 7743 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.02.08, 12:49

@strato: de hát pont azt mondja, amit a Google Translate ír: "Egy magyar nyelvű, Ryuutamát bemutató oldalnak látszik. Most először látok magyar nyelv(ű szövege)t."

Én zsigerből angolra fordíttattam, mert a magyarra fordítás általában fabatkát sem ér a Google Translate-nél. Abból nagyjából ezt hámoztam ki én is, de mérget nem vettem volna rá. :)

Savior

Savior

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 66 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.02.08, 12:09

@strato: de hát pont azt mondja, amit a Google Translate ír: "Egy magyar nyelvű, Ryuutamát bemutató oldalnak látszik. Most először látok magyar nyelv(ű szövege)t."

Nekem kicsit a Kino no Tabi ugrott be a leírásról, ahol a főszereplő utazik, és minden országban három napig marad. Mondjuk ő tartani próbálja magát a Star Trekes Elsődleges Irányelvhez -- aztán néha nem sikerül. Szerintem biztos lehet így is mesélni, legfeljebb a sárkányt kell kiszórni a dologból.

Urban

Urban

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1556 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.02.08, 12:03

köszönet galu22nek az érdekesebb megoldások kiemeléséért. Még a West Marches (arsludi) robbanása idején nagyon izgatott ez a vadonban mászkálásra, táborozásra fókuszáló játékmenet, de akkor leragadtam az ideális hex/mozgás napi szintjénél... :) Most újra meghozta a kedvem ehhez a vonalhoz.

Amúgy tele van a játék jó elemekkel (állapotok vs kondíció, Final Fantasy harcrendszer), most már csak azt nem tudom eldönteni, hogy csak kibányászni nézzek rá a játékra, vagy érdemes ki is próbálnom. Az a típus vagyok, aki a második kategóriába is beleeshet, de ehhez szükségem lenne szerintem Petrus ismertetőjére is, hogy eldönthessem!

dolgran

dolgran

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 114 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.02.07, 19:45

Rendkívül tetszik, kár, hogy esélyem se lenne mesélőt találni rá... olyat, aki a világhoz hasonló gondolatmenettel rendelkezik.

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 7743 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.02.07, 13:16

A szerző retweetelte a cikket. :)
https://twitter.com/okada_atsuhiro/status/828918234392858624

(Bár nem tudom, mit írt hozzá. A Google fordtója sem túl segítőkész.)

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4390 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.02.07, 07:12

Jómagam is gondolkodom egy anime jellegű (ennél lényegesen harcközpontúbb) játék írásán de felmerült bennem hogy a D&D kiadványokon szocializálódott közönségben ugyan ki szereti annyira az animéket az én generációmon túl hogy le is ülne játszani egy ilyennel? Ami a játékmechanikát illeti én az online játékokat próbálom visszafejteni és papíron játszhatóvá tenni.

Szerintem ez nem kifejezetten egy "anime játék".
Kétségkévül van egy ilyen bájos-barátságos-cuki hangulata az egésznek, de maga a játékrendszer, ami működteti egy egyszerű, intuitív, kezdőbarát játékmotor, néhány jóféle szabállyal.
Szóval a felállás kifejezetten kezdőbarát: a fantasztikus lokációk és természeti szépségek végiglátogatása, összekötve azzal, hogy kifejezetten nem versengő játék, hanem a csapatmunkát támogatja, talán vonzóbb lehet új játékosoknak.

A D&D játékos amúgy sok mindenre képes, ha végiggondolom, nekem is az a fő profilom (a SaWo és a BRP mellett) :)

Érdekes, de mit lehet ezzel játszani? Mennek, mennek, odaérnek?

A játék alapvetően arra van belőve, hogy adjon egy célt a vándorlásnak. Ezt támogatja a krónikás-sárkány karakter is (áttételesen jobbá teszik a világot a vándorok).
Hogy konkrétan mi a kampány célja az a mesélőn múlik, van például olyan példa, hogy "a csapat végiglátogatja rokonait a világ elkerülhetetlen pusztulása előtt", de a hagyományos kalandozás is belefér. (sőt, a setting azon eleme, hogy a vándorok a szívélyes vendéglátásért cserébe segítenek a helyieknek, kifejezetten emiatt kerülhetett be)

A játékalkalom felépítése is ennek megfelelő: van egy utazás félidő, egy városi, vagy város környéki kaland, majd előkészület a következő etapra. Kifejezetten három órás körüli játékokra tervezve. Az alapból ajánlott kampányszerkezet ilyen loop-okból áll.

Ehhez nyilván passzol Marco Polo, Pizzaro, Julianus barát, a GYűrűk Ura, vagy a Kim, de maga a rendszer nem csak erre jó, annyira nem fókuszált, hogy ne lehessen másra is használni.

Módosította galu22: 2017.02.07, 07:14

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 7743 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.02.07, 07:04

Mennek, mennek, odaérnek?

A gyűrűk urára pont ráillik ez a leírás. :P

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2260 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.02.07, 01:21

Érdekes, de mit lehet ezzel játszani? Mennek, mennek, odaérnek?

cyberdog

cyberdog

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 88 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.02.06, 23:02

Jópofának tűnik, de nem az esetem ez a békebeli hangulat. Tipikusan japán ötlet, csak nekik jutna eszükbe ilyen. Újra és újra meg tudnak lepni, mint az Óz + Star Wars kombó....
Jómagam is gondolkodom egy anime jellegű (ennél lényegesen harcközpontúbb) játék írásán de felmerült bennem hogy a D&D kiadványokon szocializálódott közönségben ugyan ki szereti annyira az animéket az én generációmon túl hogy le is ülne játszani egy ilyennel? Ami a játékmechanikát illeti én az online játékokat próbálom visszafejteni és papíron játszhatóvá tenni.

Hoild

Hoild

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 204 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.02.06, 22:38

@aluminiumtrioxid+galu22: Örömmel!
http://pastebin.com/nkXWC6t1

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4390 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.02.06, 21:29

Okada Acuhiro, Rjuutama, Rjuudzsin. Sajnálattal látom a Hepburn-féle angolszász átírásmód kényszeres alkalmazását magyar nyelvű anyagokban -- az anime-otakuság nem felmentés a helyesírás alól.

Sztem hozzám hasonlóan sokan azért használják a Hepburn-féle átírást, mert egyszerűen fogalmuk sincs róla, hol lehetne korrekt magyar átírási útmutatót találni.

Ha útba tudnál igazítani, megköszönném.

+1
(Valamint a könyvben található formátumot használtam)

aluminiumtrioxid

aluminiumtrioxid

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1640 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.02.06, 20:32

Okada Acuhiro, Rjuutama, Rjuudzsin. Sajnálattal látom a Hepburn-féle angolszász átírásmód kényszeres alkalmazását magyar nyelvű anyagokban -- az anime-otakuság nem felmentés a helyesírás alól.

Sztem hozzám hasonlóan sokan azért használják a Hepburn-féle átírást, mert egyszerűen fogalmuk sincs róla, hol lehetne korrekt magyar átírási útmutatót találni.

Ha útba tudnál igazítani, megköszönném.

Eberen_Orkodo

Eberen_Orkodo

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 939 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.02.06, 20:29

Domo arigato gozaimashita, galu22 sama, a cikkért. :-)

szabadid

szabadid

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 579 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.02.06, 20:03

"Ryūjin no ken o kurae!"

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]