Ugrás tartalomhoz

Fotó

Új MAGUS szerepjáték

• Válasz írásához lépj be
3321 hozzászólás érkezett eddig

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2531 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.06.14, 09:38

Cundior:

Egy rendszer öncélú bonyolítása az égvilágon semmit nem jelent, egy játék se lesz tőle "jobb", legfeljebb bonyolultabb. Aki látott már életében 3 különböző szerepjátékot, valószínűleg össze tud rakni egy negyediket, amiben 15 skill helyett van 200, hurrá, és akkor mi van? Bár az újhullámos minimalista narratív csodák ("dobj egy kockával, vagy még azt se, a tegnapi álmai alapján a mesélő majd eldönti, hogy mi lesz") olykor nekem is csak szimplán primitívnek tűnnek, nem jobb az "Ynev alluviális hegy- és vízrajza a korai orwellita szent iratok tükrében, 650. kötet" sem. Sőt a második tűnik inkább belterjes szellemi önboldogításnak, ami sok mindenre jó lehet, de új játékosok megnyerésére tuti nem. 

Garaboncias

Garaboncias

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1158 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.06.14, 08:49

Mert feltehetőleg nem a korábbi M*-okon felnőtt öreg rókáknak készül elsősorban, hanem új játékosokat akar megnyerni a hobbinak. Manapság már nem nagyon lehet a fiatalabbaknak eladni egy ETK-bonyolultságú rendszert. Akik még most is, a '90-es évek óta folyamatosan a régi, kedvelt rendszerüket használják, úgysem fognak már áttérni egy gyökeresen más rendszerre, ha Yneven kalandoznának.

Akik viszont két szék között a földre eshetnek - és itt igazat adok az aggodalmaidnak - az a két fentebb említett szélsőség közé eső szerepjátékos réteg. Akik játszottak valamennyit a régebbi M*-kiadásokkal, valamennyire megkedvelték vagy a rendszer-, vagy Ynev hangulatát, de nem lettek fanatikus rajongók, és sok más szerepjátékkal is játszottak, játszanak. Nekik valami igazi különlegesség kell, hogy visszatérjenek egy hivatalos M* kiadványhoz, és ne más rendszeren (D&D 5e, KéM, Savage/Apocalypse/Dungeon World stb.) játszanak konvertált Ynevet, ha esetleg ahhoz lesz kedvük. 

Cundior

Cundior

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 673 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.06.14, 08:24

Sziasztok!

Be kell valljam, nekem önmagában nem tetszik ez az irány, amit követni készül az új rendszer. Nem mondom, hogy nincsenek benne tetszetős elemek, vagy hogy ne lenne szüksége a M.A.G.U.S.-nak egy komoly rendszerezésre, de elkeserít ez a hozzáállás, és nem értem a hozzá kapcsolódó hozzászólásokat sem.

Senki ne értse félre, minden kötözködés nélkül, egyszerű kíváncsiságból kérdezem csak, el tudná nekem valaki magyarázni, hogy miért jó a gyors, egyszerű, kevés, pörgős rendszer?

Úgy értem, például Tar242 hozzászólását olvasva, számodra/számára ezek pozitív dolgok (sőt, ezek A pozitív dolgok), miszerint:

- Nem cél a világ modellezése. Ez önmagában nem feltétlen baj, de ez miért olyan jó?

- 1 darab K6. Miért nem pénzérme? Lehetne fej vagy írás, az még jobb lenne. Mit kell baszakodni azzal a sok kockával? Kiválogatni őket, eldobni, aztán összeadni azt a sok számot. Régen volt már a suli, ez szórakozás és nem matekóra...

- 2-4 körös harc. Régen valóban (főleg ETK) túl hosszúra nyúltak az összecsapások. Erre azért én is kíváncsi leszek, remélem a 2 csapásos harcok azért még érdekesek maradnak.

- Kevesebb dolgot tartalmaz, csak a "leginkább érdekes részeket". Ha minden megjelenik hozzá, külön, részletesen kidolgozott kiegészítőkben, az jó, de ha nem, miért kéne örülni annak, hogy valami (amit esetleg szerettünk és használtunk eddig) nem lesz benne. Ez pozitívum?

- Minnél kevesebb képzettség. Erre már írni se tudok mit, ezt egyszerűen nem értem. Persze lehet rosszul belőni a képzettségek és a megszerezhető mennyiség arányát, például ha szintenként 1 képzettséget lehet megtanulni, de egy átlagos parasztnak is kell 12. De ez miért jó? Legyen akkor 1 képzettség, és kész, az nem bonyolult.

Bár az elkeseredés kihallatszik az írásból, de nem támadó szándékkal kérdezem, csupán nem értem. Miért jó az, ha egy hobbi, ami az embernek fontos, amivel szabadidejének nagy részét tölti, amiben szeret elmerülni, az egyre kevesebb? Miért nem jó, hogyha az, amivel foglalkozunk összetett, sokoldalú, bonyolult (igen, ez nem egy negatív jelző), ha lehetőségünk van lexikonok segítségével, a legrészletesebben kialakítani a nekünk leginkább megfelelő karaktert, vagy eltöprenghetünk, a lehetőségeink széles palettája előtt?

Én régen azt hittem, hogy a szerepjáték (akkor ez nekem a M.A.G.U.S.-t jelentette) még csak alakul, de fejlődni fog, és jobb lesz. Gyerekfejjel, naívan azt hittem, hogy polcokat megtöltő köteteim lesznek minden területről külön-külön, hogy a hiányosságok és a lehetőségek, idővel majd mind beérnek, és más hobbimhoz hasonlóan (ahol például lehetőség van hosszú estéket eltölteni barokk lanttabultaúrák értelmezésével, a művek felépítése alapján, a keletkezésük idejének megállapításával, és ezek segítségével a rendszerezésükkel), majd itt is körül vehetem magam a szerepjáték tudományával, és hosszas "munkával" (hiszen hobbi révén ez élvezet), majd megalkothatom azt a tökéletes, évtizedek vívmányait felhasználó karakteremet, vagy kalandomat, ami majd a saját komplexitása révén a legnagyobb megelégedéssel tölt el. Ehelyett legyen minden minnél kevesebb, aztán dobj 1 kockával és kész. Ezt minek csinálni, ebben hol az öröm? Miért annyira jó ez mindenki szerint? Nem értem. Ti nem szeretitek átélni a vele foglalkozás örömét? A rendszer csak akadály/ellenség, amit mihamarabb le kell tudni? Inkább ne is legyen? Minden táblázat és szám gonosz, minden ami gondolkodásra buzdít eretnekség?

Remélem nem ért senki félre, nem vagyok ellenző, én is meg fogom venni, ki fogom próbálni, csak remélem marad benne elég ahhoz, hogy belefeledkezhessek néhány rövid pillanatra.

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 8391 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.06.14, 07:38

Az megvan, hogy a rendszert fejlesztő Magnus megegyezik a Projekt D szerepjáték mögött álló személlyel (akinek az itteni nickje Magnus_H)?

Garaboncias

Garaboncias

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1158 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.06.13, 20:12

Hüm-hüm, a leírások alapján egész ígéretesnek tűnik ez az új rendszer: egyszerű, pörgős, lényegre összpontosító. 

Az ilyen jellemzésektől kezdek bizakodó lenni:

A rendszer célja nem a világ részletes modellezése

a rendszer k6-t használ abból is egyet. Minden érték a karakternek 1-6 ig terjed. A játékosnak az x értéke alá kell dobnia.

A cél a harcrendszernek hogy átlagosan (befolyáspontok nélkül, nem heroikus üzemmódban) 2-4 kör alatt vége legyen.

-A leginkább érdekes és játszott részek kapnak helyet az alapkönyvben, hogy ne legyen 1000 oldal és a kiegészítőknek is legyen szerepe...

Amit (egyelőre minden rálátás nélkül) kicsit ellentmondásosnak érzek az az, hogy

"A képzettségek terén az irány az hogy minél kevesebb képzettség (jelenleg 41 ebből 9 a mágiával kapcsolatos) ezt különféle gyűjtőképzettséggel éri el a rendszer." (nagyon tetszik)

vs.

"A képzettségek bővülését hozta a tesztelés. Eredetileg 31 volt, de a játékok során ezt bővíteni kellett. A készítők célja a legfeljebb 50 képzettség"

Basszus, ha én behozom mondjuk az: 

- "Atlétika" gyűjtőképzettség alá szinte az összes fizikai képzettséget: mászás, esés, ugrás, úszás, futás, stb

- "Alvilági jártasságok" gyűjtőképzettség alá a zsebmetszés, zárnyitás, csapdakeresés, stb.

- "Észrevétlenség" gyűjtőképzettség alá a lopakodás, rejtőzködés, stb

- "Éberség" alá az összes érzékelésre alapuló képzettséget: megfigyelés, hallgatózás, nyomkövetés, stb

- "Túlélés" alá halászat, vadászat, vadonismeret, tájékozódás, stb

- és így tovább

akkor hogy a durranós francba marad még hely további 47 gyűjtőképzettségnek :D

Szerintem a képzettségek egyúttal a feat-ek és talán néhány kasztképesség helyett is lesznek, azért van ennyi.

Bár az is igaz, hogy ha a kasztok helyett sokféle iskola lesz, akkor inkább azokba kellene ezeket beletenni.

Módosította Garaboncias: 2017.06.13, 20:13

tar242

tar242

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 783 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.06.13, 19:50

Hüm-hüm, a leírások alapján egész ígéretesnek tűnik ez az új rendszer: egyszerű, pörgős, lényegre összpontosító. 

Az ilyen jellemzésektől kezdek bizakodó lenni:

A rendszer célja nem a világ részletes modellezése

a rendszer k6-t használ abból is egyet. Minden érték a karakternek 1-6 ig terjed. A játékosnak az x értéke alá kell dobnia.

A cél a harcrendszernek hogy átlagosan (befolyáspontok nélkül, nem heroikus üzemmódban) 2-4 kör alatt vége legyen.

-A leginkább érdekes és játszott részek kapnak helyet az alapkönyvben, hogy ne legyen 1000 oldal és a kiegészítőknek is legyen szerepe...

Amit (egyelőre minden rálátás nélkül) kicsit ellentmondásosnak érzek az az, hogy

"A képzettségek terén az irány az hogy minél kevesebb képzettség (jelenleg 41 ebből 9 a mágiával kapcsolatos) ezt különféle gyűjtőképzettséggel éri el a rendszer." (nagyon tetszik)

vs.

"A képzettségek bővülését hozta a tesztelés. Eredetileg 31 volt, de a játékok során ezt bővíteni kellett. A készítők célja a legfeljebb 50 képzettség"

Basszus, ha én behozom mondjuk az: 

- "Atlétika" gyűjtőképzettség alá szinte az összes fizikai képzettséget: mászás, esés, ugrás, úszás, futás, stb

- "Alvilági jártasságok" gyűjtőképzettség alá a zsebmetszés, zárnyitás, csapdakeresés, stb.

- "Észrevétlenség" gyűjtőképzettség alá a lopakodás, rejtőzködés, stb

- "Éberség" alá az összes érzékelésre alapuló képzettséget: megfigyelés, hallgatózás, nyomkövetés, stb

- "Túlélés" alá halászat, vadászat, vadonismeret, tájékozódás, stb

- és így tovább

akkor hogy a durranós francba marad még hely további 47 gyűjtőképzettségnek :D

Módosította tar242: 2017.06.13, 19:53

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 8391 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.06.13, 13:49

Legyen meg itt is, mert az offtopikban könnyen elkallódhat:
http://kronikak.hu/2017/06/13/uj_magus_betekintes/

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6329 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.05.01, 22:32

elGábor

:dilis:

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4404 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.05.01, 20:51

-a tesztelőgárda megbízható és felkészült.

Lásd, Kard és mágia, Helvéczia.

Ez önértékelés akart lenni?  :gugye:

seti

seti

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1016 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.05.01, 09:38

Hááát.... Szerintem van különbség az olyan teszt között, ahol 70-100 ember végzi a tesztet, vagy az olyan tesztnél, ahol 700-1000 ember végzi ugyanazt.

És igen úgy lehet zártan csinálni ha van egy meglévő alap, de ez egy tök új rendszer lesz. Kábé láthatták eddig kéttucatnyian? A Paizo most ugyan zártan teszteli az augusztusban megjelenő Starfinder rpg-t, de ahhoz már ott van egy évek alatt felépített, korábban hosszú nyílt teszten átesett Pathfinder rpg. Nagyon nem egyforma a kettő.

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6329 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.05.01, 08:58

Nincsen különösebb baj a zárt teszttel sem, amennyiben:

-az meglevő alap már stabil, ismerős, vagy volt korábban nagyon hasonló

-már csak csiszolni kell rajta, alapvetéseket nem kell változtatni

-a tesztelőgárda megbízható és felkészült.

Lásd, Kard és mágia, Helvéczia.

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1283 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.04.30, 20:08

Létszám: 6 csapat, maximum 30 fő

:rotfl:

- Ha van M.A.G.U.S. mesélői tapasztalatod, akkor hány M.A.G.U.S. mesén vagy túl?

:rotfl: :rotfl: :rotfl:

Én is egy kicsit karcsúnak érzem.

Ha belegondolok, hogy a Kazamaták és Kompániák készülő 2. kiadásának tesztjére is 3 mesélő jutott, akkor valóban elég karcsúnak tűnik egy igazi könyvkiadó által tolt, Magyarország legnagyobb rpg-s brandjét képviselő projekt. Plusz az idők során (a KaTának is köszönhetően) simán összejött a 30 különböző ember a teszthez, még ha egy részük max. egyszer játszott is. Jó, a KéK 2.0 évek óta készül, volt rá időnk.

Úgy látom, a nyilvános tesztbe csak nem akarnak belemenni.  

theomer

theomer

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 201 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.04.30, 15:28

- Ha van M.A.G.U.S. mesélői tapasztalatod, akkor hány M.A.G.U.S. mesén vagy túl?

Én is egy kicsit karcsúnak érzem.

_Kilhalm (NPC/NJK)

_Kilhalm (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2017.04.30, 13:48

Üdv!

Tudom....

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2531 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.04.30, 08:41

Kilhalm, amire te gondolsz, azt egybe írják, így ni: telivérdugás.

Selmo

Selmo

Lochost kvesztor

• Fórumita
  • 2120 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.04.29, 22:40

Garaboncias

Garaboncias

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1158 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.04.29, 20:27

A DV megtörte a csendet:

http://www.deltavision.hu/hirek/magus-teszt-alfa1

Lehet jelentkezni tesztelni!

_Kilhalm (NPC/NJK)

_Kilhalm (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2017.04.29, 18:19

Akkor jó, szeretkezni a lovak szoktak meg a hippik, normális embernek maradjon az egészséges, telivér dugás.

Kötelező telivérrel? :D Mert az drága.

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2531 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.04.28, 13:49

Akkor jó, szeretkezni a lovak szoktak meg a hippik, normális embernek maradjon az egészséges, telivér dugás.

Dronner

Dronner

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 5625 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.04.28, 12:53

Az Új Tekercsek szerint a 1. fok nélkül szűz vagy. Ha megvolt a "beavatás" akkor szerintem Kp nélkül felvésendő az 1. fok. Nem választható módon. Probléma megoldva.

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]